Τώρα είναι 07:41 am 29 03 2024

Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό nikos k » 14:55 pm 26 09 2007

ΧΑΝΤΑΚΑΣ έγραψε:Ο τίτλος του θέματος είναι μάλλον ατυχής.
Πιθανόν κάποιοι να επιζητούν μόνον τα "καλά και συμφέροντα" και ας αφήσουμε τα κορόϊδα να τραβιούνται. Και μετά μας φταίνε κάποιοι ελλαδίτες που λένε ότι είμαστε χειρότεροι από τους αλβανούς. Δεν αναρωτηθήκαμε ότι μέσα σε αυτούς εκτός από ρεμάλια και τσάμιδες μπορεί να είναι και ορισμένοι που είχαν έρθει σε επαφή με ορισμένους συμφεροντολόγους από εμάς.
Κανονικά θα έπρεπε να απαιτούμε την στράτευσή μας.
Όποιος έχει υποχρεώσεις, οικογενειακές μόνον, ή σοβαρούς λόγους υγείας, να βοηθηθεί για μειωμένη θητεία έως και απαλλαγή. Όπως και οι ελλαδίτες. Μην παρασύρονται ορισμένοι από την βόλεψή τους και κακοχαρακτηρίζουν μετά οι συνέλληνες όλους εμάς τους υπόλοιπους. Μακάρι να μας είχαν κατατάξει από την πρώτη στιγμή. Ίσως τα πράγματα να ήταν και λίγο διαφορετικά τώρα. Δεν πρέπει να λέμε ότι λόγω της υπηκοότητας είναι αναγκαίο κακό η στράτευση. Την επιθυμούμε και χωρίς "υπηκοότητα".
- ΤΩΡΑ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ
- ΤΙΜΗ ΜΑΣ Η ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΟΝ ΕΝΔΟΞΟ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ


Πολύ πατριωτικά πήρες το όλο θεμα..
Καποιος που έχει οικογένεια , δουλεία , λογαριασμούς που τρεχουν καθε μηνα ,(αρκετοί εχουν κ δανειά )..κλπ
πως μπορεί να παει 12 μήνες φαντάρος χωρίς να εχει συνέπειες (η μήπως θα τον βοηθήσει η μαμα πατρίδα καλύπτοντας τα έξοδα ...)
nikos k
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22:39 pm 16 06 2007
Τοποθεσία: ΓΡIΑΣΔΑΝΗ

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 20:11 pm 28 09 2007

[quote="nikos k
Πολύ πατριωτικά πήρες το όλο θεμα..
Καποιος που έχει οικογένεια , δουλεία , λογαριασμούς που τρεχουν καθε μηνα ,(αρκετοί εχουν κ δανειά )..κλπ
πως μπορεί να παει 12 μήνες φαντάρος χωρίς να εχει συνέπειες (η μήπως θα τον βοηθήσει η μαμα πατρίδα καλύπτοντας τα έξοδα ...)[/quote]

Για οσους εχουν δανεια , η λύση ειναι εδω:

12μηνη περίοδο χάριτος
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Πιθανή μελλοντική μείωση της θητείας σε 9-μήνες

Δημοσίευσηαπό Βασίλης » 10:11 am 01 10 2007

Ο υπουργός Εθνικής Αμυνας Ευάγγελος Μεϊμαράκης δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο μείωσης της στρατιωτικής θητείας στους εννέα μήνες υπό αυστηρές προϋποθέσεις και με παράλληλη αύξηση των επαγγελματιών οπλιτών και αξιοποίηση των εφέδρων.

Μιλώντας στη Βουλή κατά τη συζήτηση των προγραμματικών δηλώσεων της κυβέρνησης, ο κ. Μεϊμαράκης ανέφερε ότι στους σχεδιασμούς του υπουργείου του είναι και η αύξηση των επαγγελματιών οπλιτών από 25.000 σε 40.000, «συμβάλλοντας έτσι και στον περιορισμό της αστυφιλίας και δίνοντας ιδιαίτερη βαρύτητα στην παραμεθόριο».

Για το θέμα της μείωσης της θητείας είπε ότι στόχος του υπουργείου είναι η βέλτιστη αξιοποίηση των εφέδρων.

Με την αύξηση των επαγγελματιών και αξιοποίηση των εφέδρων «ίσως γίνει δυνατή στο μέλλον η μείωση της θητείας με την αξιοποίηση και των εφέδρων, αλλά με τις σημερινές συγκυρίες δεν είναι δυνατόν να γίνει καμία συζήτηση».

Ο υπουργός άφησε ωστόσο «ανοικτό παράθυρο» στη μείωση της στρατιωτικής θητείας στους εννέα μήνες εάν το διάστημα αυτό αφορά στο σύνολό του υπηρεσία στη μεθόριο.

«Σε ορισμένες κατηγορίες, όπως οι πολύτεκνοι, έχει ήδη μειωθεί στους εννέα μήνες και συζητούμε ταυτόχρονα και για μείωση σε κάποιες κατηγορίες στο μέλλον, με το αμετάθετο των εννέα μηνών» δήλωσε ο υπουργός. Ζήτησε παράλληλα τη νομοθέτηση του αμετάθετου, ώστε κανείς να μην μπορεί να παρεμβαίνει.

«Και όποιος θα θέλει να παρουσιαστεί για εννέα μήνες, να ξέρει ότι θα έχει το αμετάθετο και θα υπηρετήσει σε συγκεκριμένο μέρος τη θητεία του» κατέληξε.

http://www.in.gr
Άβαταρ μέλους
Βασίλης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: 15:45 pm 27 11 2006
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 21:58 pm 01 10 2007

Επαναλαμβάνω:
Όποιος έχει υποχρεώσεις, οικογενειακές μόνον, ή σοβαρούς λόγους υγείας, να βοηθηθεί για μειωμένη θητεία έως και απαλλαγή.

Βέβαια κάποιοι είναι της "λούφας" και προσπαθούν να αλλάξουν τα δεδομένα. Ας μην ξεχνάμε όμως δύο πράγματα:
- Το ελληνικό Σύνταγμα και το τι αναφέρει για την στράτευση των Ελλώνων (ας το διαβάσουν οι "βορειοηπειρωτολουφαδόροι")
- Είναι δικαίωμα του καθενός να θέλει να παραμείνει σκλάβος. Μια νέα υπηκοότητα δεν τον "απελευθερώνει". Απαναντίας όταν θα τον ρωτούν οι Ελλαδίτες για την καταγωγή του ή για το τι κάνει για τον τόπο του, θα ντρέπεται να απαντήσει.
Ας μας συγχωρήσουν αυτοί οι κάποιοι συμπατριώτες μας, αλλά είναι δικαίωμα μας να επιθυμούμε ο τόπος μας και οι πρόγονοί μας να βρουν επιτέλους τη δικαίωση. Και μετά βέβαια θα έρχονται αυτοί οι άλλοι - οι "λουφαδόροι", οι "ειρηνιστές", όσοι αυτοανακηρύσονται ως εχθροί των πολεμοκάπηλων - να πάρουν τις δάφνες. Σε κάθε άλλη περίπτωση ας παραμείνουν στο μοιρολόϊ ("τι τραβήξαμε εμείς οι δόλιοι") και στις ειρωνίες απέναντι σε αυτούς που δεν τους λογάριασαν και θέλησαν να αγωνιστούν.
Δεν πειράζει, "μοιραίοι και άβουλοι" θα υπάρχουν πάντα.
Καλό ξημέρωμα αδέλφια, τουλάχιστον θα μας επιτρέψετε σε όσους θέλουμε να υπηρετήσουμε τη Μάνα Ελλάδα και εσείς κάντε τα παλλικάρια στην Αθήνα ώστε να γίνει πραγματικότητα η αποστρατικοποίηση της Ελλάδας και η αποκάλυψη του μύθου του "αλβανού και τούρκου εχθρού".
Μπράβο λεβέντες...
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό lazos » 22:52 pm 01 10 2007

:-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 22:52 pm 01 10 2007

lazos έγραψε: :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

xaxaxa
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 00:40 am 02 10 2007

Αφιερωμένο εις τους πατριώτας.
Άκου Χάντακα, "κάποια λαμόγια του τη φάγανε την Κάτια"

Πάνω Στην Τρέλλα Μου - Βανέσα Αδαμοπούλου & Γιώτα 7 (Ι7)
Άβαταρ μέλους
Yiannis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 02:28 am 08 12 2005

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 02:17 am 03 10 2007

+1 ρε Χάντακα!!! =D> =D> =D>
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 03:12 am 07 10 2007

Βλέπω μερικοί άρχισαν και αντρειεύουν στη σιγουριά της ζωής εντός του ελλαδικού κράτους (αλλιώς το λέμε στη Χίμάρα αλλά να μην το γράψω γιατί θα μας πιάσει ο νόμος περί ασέμνων). Τώρα λοιπόν που κάποιοι καβάτζαραν υπηκοότητα, το παίζουν και ειρηνιστές, αρνητές στράτευσης, μέχρι και αντιπατριώτες. Μέχρι χθες (αλλά γιατί όχι και αύριο), αν είναι για κανα επίδομα ή καμιά υποτροφία κλαίγονται στις δημόσιες υπηρεσίες "εμείς οι κακόμοιροι βορειοηπειρώτες τι τραβήξαμε". Τώρα που πρέπει να κάνουν αυτό που κάνουν όλοι οι ελλαδίτες, κοιτάζουν πως να το στρίψουν. Ε, αδέρφια φοβισμένα και καλοβολεμένα: θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία! Λίγη αξιοπρέπεια δεν βλάπτει.
υσ. ας μην πιάνουμε στο στόμα μας τα αδέλφια από την πρώην ΕΣΣΔ. Δεν τους φτάνουμε και μάλιστα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα βάσανα μας. Πάντως αυτοί που κάνουν τους καμπόσους ας επαναλάβουν αυτά που λένε στο φόρουμ και στο στρατό - αν πάνε γιατί είναι ικανοί τώρα να το παίξουν και "αλβανά"(;).
Τα καλά και συμφέροντα.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό ΜΠΑΤΖΑΚΗΣ » 19:27 pm 08 10 2007

Δεν ντρεπομαι, ουτε αρνουμαι να υπηρετήσω την Πατριδα μου...
Απλά θα ήθελα, να δουλευεις για πάρτη μου ένα χρόνο, να μου αναθρεψεις την οικογενεια, να μου διαβάσεις τα παιδιά μου, να τα πηγαίνεις στο σχολείο, στο φροντιστήριο, να μου πληρώνεις το ενοίκιο, τα δάνεια, να μου εγγυηθείς ότι σαν γυρίσω απο φαντάρος η δουλιά μου θα με περιμένει και δε θα χρειαστει να τρεχω να βρισκω αλλη.
Και πάνω από όλα να μου εγγυηθείς ότι η γυναίκα μου θα έχει την υπομονή και τη θέληση να περιμένει εμένα.....
ΜΠΑΤΖΑΚΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11:17 am 17 09 2007

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 21:04 pm 09 10 2007

Επαναλαμβάνω μια ακόμα φορά και για τον κάθε έναν που απαντά βιαστικά και χωρίς να διαβάζει όλα τα μηνύματα με προσοχή, το τι έγραψα πριν λίγες μέρες:
Όποιος έχει υποχρεώσεις, οικογενειακές μόνον, ή σοβαρούς λόγους υγείας, να βοηθηθεί για μειωμένη θητεία έως και απαλλαγή


Όμως, τώρα πια οφείλουμε όλοι να διαβάσουμε και να μάθουμε το "Σύνταγμα της Ελλάδας" - αφού τώρα γινόμαστε και "πολίτες" αυτής της χώρας.
Λοιπόν έχουμε και λέμε, "Το Σύνταγμα, MEPOΣ ΔEYTEPO - Aτομικά και κοινωνικά δικαιώματα, 'Αρθρο 4 - (Ισότητα των Ελλήνων)":
παράγραφος 2:
Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Παράγραφος 6:
Kάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων.

Όποιος θεωρεί εαυτόν "αρνητή στράτευσης" ή "αντιρρησία συνείδησης" υπάρχει και η εναλλακτική θητεία (ερμηνευτική δήλωση).
Αυτοί (και δεν εννοώ τον "Μπατζάκη"), που το μόνο που θέλαν τόσα χρόνια είναι να πάρουν την ελληνική υπηκοότητα για να εξαφανιστούν από κάθε αγώνα, ας δεχθούν και τα "αρνητικά" της. Αν βέβαια τους κάθεται "βαριά" η υπηκοότητα λόγω στράτευσης, ας μην δεχθούν την υπηκοότητα και ας μεταπηδήσουν στην "πράσινη" κάρτα, καθώς το ΕΔΤΟ είναι υπό κατάργηση για εμάς.
Αυτά αδέλφια και ας μην φοβόμαστε τη θητεία. Ας είμαστε πιο ψύχραιμοι και πιο λογικοί.

Υσ. μην πανικοβάλλεστε και μη μου ζητάτε να σας κρατήσω οικογένεια, δουλειά έως και να σας εγγυηθώ για τη ... γυναίκα. Έχω και τα δικά μου "χάλια". Η ηπειρώτισσα -γενικά- είναι καλή πιστή σύζυγος. Μην φοβάστε, αλλά για καλό και για κακό κρατήστε μακριά τον κουμπάρο ιδίως αν για κάποιο λόγο δεν πάει την ίδια περίοδο με εσάς στον στρατό (καλά - καλά, αστείο ήταν αυτό).

Ευχαριστώ
και το σύνθημά μας να είναι:
ΘΗΤΕΙΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ! (τα πατρικά)
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό lazos » 22:57 pm 09 10 2007

ΧΑΝΤΑΚΑΣ έγραψε:Kάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων.
Όποιος θεωρεί εαυτόν "αρνητή στράτευσης" ή "αντιρρησία συνείδησης" υπάρχει και η εναλλακτική θητεία (ερμηνευτική δήλωση).


Η θητεία στην Ελλάδα είναι τιμωρία επειδή υπάρχουμε.
Η εναλλακτική θητεία είναι τιμωρία στο τετράγωνο.

Οταν γράφτηκε το άρθρο του συντάγματος ήταν άλλες εποχές

Το πρόβλημα όλων δεν είναι αν θα πάρουν όπλο η όχι αλλά ο χαμένος χρόνος και η επαγγελματική καταστροφή.
Αν ένας 30άρης επιλέξει εναλλακτική θητεία θα χάσει δυο χρόνια από την ζωή του αντί για ένα.
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό ektoras-menelaos » 18:15 pm 24 10 2007

MPATZIOS έγραψε:εγω ειμαι παιδι για παντρεια δεν παω φανταρος



χαχα

βαλε μισθοφορο
Άβαταρ μέλους
ektoras-menelaos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 14:12 pm 24 10 2007
Τοποθεσία: kapernaum

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό ektoras-menelaos » 18:17 pm 24 10 2007

Υσ. μην πανικοβάλλεστε και μη μου ζητάτε να σας κρατήσω οικογένεια, δουλειά έως και να σας εγγυηθώ για τη ... γυναίκα. Έχω και τα δικά μου "χάλια". Η ηπειρώτισσα -γενικά- είναι καλή πιστή σύζυγος. Μην φοβάστε, αλλά για καλό και για κακό κρατήστε μακριά τον κουμπάρο ιδίως αν για κάποιο λόγο δεν πάει την ίδια περίοδο με εσάς στον στρατό (καλά - καλά, αστείο ήταν αυτό).

Ευχαριστώ
και το σύνθημά μας να είναι:
ΘΗΤΕΙΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ! (τα πατρικά)
[/quote]



το τελευταιο μου αρεσε με τον κουμπαρο .... να σε καλα χαχααααααα
Άβαταρ μέλους
ektoras-menelaos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 14:12 pm 24 10 2007
Τοποθεσία: kapernaum

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό zisis » 11:13 am 04 11 2007

ΜΠΑΤΖΑΚΗΣ έγραψε:Δεν ντρεπομαι, ουτε αρνουμαι να υπηρετήσω την Πατριδα μου...
Απλά θα ήθελα, να δουλευεις για πάρτη μου ένα χρόνο, να μου αναθρεψεις την οικογενεια, να μου διαβάσεις τα παιδιά μου, να τα πηγαίνεις στο σχολείο, στο φροντιστήριο, να μου πληρώνεις το ενοίκιο, τα δάνεια, να μου εγγυηθείς ότι σαν γυρίσω απο φαντάρος η δουλιά μου θα με περιμένει και δε θα χρειαστει να τρεχω να βρισκω αλλη.
Και πάνω από όλα να μου εγγυηθείς ότι η γυναίκα μου θα έχει την υπομονή και τη θέληση να περιμένει εμένα.....


Αλλες οι εποχες που οι γυναικες περιμεναν τους συζυγους 20-50 χρονια απο την ξενιτια..

Αν μπει η Αλβανια στο ΝΑΤΟ, νομιζω θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα για πολλους απο μας.
zisis
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 03:38 am 22 12 2005

Πορεία θέλετε; Αυριο όλοι στην αλβανική πρεσβεία!

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 19:37 pm 04 11 2007

"κάποια λαμόγια του τη φάγανε την Κάτια"

τώρα δηλαδή αυτό είναι επιχειρημα για να μην πας στρατό;

Να ήσουν στη θέση τη δική μου έχοντας να φροντίσεις δύο άτομα (ένα ανήλικο και ένα ανήμπορο για εργασία), να πω δικαιολογημένες οι ενστάσεις.

Πραγματικά λυπάμαι...

Ακους εκεί πορεία για αυτό το θέμα;! Κάποιες ενστάσεις και διευκρινήσεις ή διευκολύνσεις, για αυτούς που έχουν σοβαρούς λόγους, μάλιστα.

Άμα θέλετε λίγη δράση Δευτέρα 5/11/2007 ώρα 6 μ.μ. ελάτε στην αλβανική πρεσβεία.
Αλλά τι κάθομαι και γράφω!
Πάνω απ' όλα η "Κάτια"...
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: Πορεία θέλετε; Αυριο όλοι στην αλβανική πρεσβεία!

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 03:59 am 05 11 2007

priest 2 έγραψε:"
Πραγματικά λυπάμαι...

Λυπασαι που δεν θελουμε να αφησουμε τις δουλειες μας στα 30 η 40 για να παμε στο στρατο σε καιρο ειρηνης; Μπορεις να πληρωσεις εσυ τα δανεια; Η να φροντισεις να μη κλεισουν τις δουλειες; Και δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι οι ομογενεις η οσοι πολιτογραφουνται Ελληνες σε μεγαλη ηλικια ειχαν ελαφτυντικα εκτος απο μας; Μηπως εμεις ειμαστε οι Ελληνες για ολες τις δουλειες; Να ειμαστε στην οικοδομη, να καθαριζουμε σκαλες, να μη χρωσταμε στην εφορια, να μη δικαιουμαστε επιδοτηση ως ομογενεις αλλα να εχουμε και ολοκληρο το χρονο στρατευσης.;;; Και ολα αυτα αυτα για ενα στρατο που πινει ολη μερα φραπε; γιατι τιποτα αλλο δεν κανει. Να σβησει καμια φωτια τουλαχιστον αφου ουτως η αλλως εμεις αυριο θα καλουμαστε να διαμαρτυρηθουμε στην αλβανια για μια υποθεση που η ελλαδα τουλαχιστον θα μπορουσε να δειξει οτι δεν διαμαρτυρονατι οι δυνατοι επειδη τους αδικουν οι ασθενεις. Αλλα τελος παντων ο γαιδαρος πεταει σε αυτη τη χωρα με τοσο λεβεντες και πατριωτες και καραμπουζουκληδες της μασας και της ξαπλας.
Όταν λεμε "Ζητω το επος του 40" εννοουμε ζητω οι στρατιωτες που στρατευονατι στα 40;

ΥΓ Λεβαντη Priest θα χαρω πολυ να σε δω στην εκδηλωση (και φερε και το ΕΔΤΟ σου για να μου φυγει και μενα η κακοπροαιρετη υποψια οτι δεν εισαι Ελλαδιτης παπας που προσπαθει να μας δουλεψει ψιλο γαζι)
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Re: Πορεία θέλετε; Αυριο όλοι στην αλβανική πρεσβεία!

Δημοσίευσηαπό ektoras-menelaos » 18:32 pm 05 11 2007

Λαζαρος έγραψε:Πραγματικά λυπάμαι...

Λυπασαι που δεν θελουμε να αφησουμε τις δουλειες μας στα 30 η 40 για να παμε στο στρατο σε καιρο ειρηνης; Μπορεις να πληρωσεις εσυ τα δανεια; Η να φροντισεις να μη κλεισουν τις δουλειες; Και δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι οι ομογενεις η οσοι πολιτογραφουνται Ελληνες σε μεγαλη ηλικια ειχαν ελαφτυντικα εκτος απο μας; Μηπως εμεις ειμαστε οι Ελληνες για ολες τις δουλειες; Να ειμαστε στην οικοδομη, να καθαριζουμε σκαλες, να μη χρωσταμε στην εφορια, να μη δικαιουμαστε επιδοτηση ως ομογενεις αλλα να εχουμε και ολοκληρο το χρονο στρατευσης.;;; Και ολα αυτα αυτα για ενα στρατο που πινει ολη μερα φραπε; γιατι τιποτα αλλο δεν κανει. Να σβησει καμια φωτια τουλαχιστον αφου ουτως η αλλως εμεις αυριο θα καλουμαστε να διαμαρτυρηθουμε στην αλβανια για μια υποθεση που η ελλαδα τουλαχιστον θα μπορουσε να δειξει οτι δεν διαμαρτυρονατι οι δυνατοι επειδη τους αδικουν οι ασθενεις. Αλλα τελος παντων ο γαιδαρος πεταει σε αυτη τη χωρα με τοσο λεβεντες και πατριωτες και καραμπουζουκληδες της μασας και της ξαπλας.
Όταν λεμε "Ζητω το επος του 40" εννοουμε ζητω οι στρατιωτες που στρατευονατι στα 40;

ΥΓ Λεβαντη Priest θα χαρω πολυ να σε δω στην εκδηλωση (και φερε και το ΕΔΤΟ σου για να μου φυγει και μενα η κακοπροαιρετη υποψια οτι δεν εισαι Ελλαδιτης παπας που προσπαθει να μας δουλεψει ψιλο γαζι)




Λαζο συμφωνω απολυτα μαζι σου αδελφε.
ο Priest το εχει δει πολυ πατριωτης ντε και καλα , Priest χωρις να θελω να σε προσβαλλω , μην κοιτας μονο την παρτι σου αλλα και τους αλλους που ειναι σε πολυ δυσμενη θεση ...... εγω δεν θελω να χασω ενα χρονο απο την ζωη μου οπως πολυ σωστα λεει ο Λαζος σε καιρο ειρηνης να πινεις φραπε, αλλωστε εμεις δεν ειμαιστε 18ες εχουμε και χιλιες δυο υποχρεωσεις ..........
οι ποντιοι αλλωστε πηγαιναν μονο 3 μηνες και αυτες κοντα στα σπιτια ισα ισα να για πουν οτι υπηρετησαν ..
Καλο ειναι να αντιδρασουμε ωστε να μην περασει κατι τετιο , δεν ξερω παως και με τι αλλα δεν θε πρεπει να περασει αυτο το μετρο ,να διαμαρτυρηθουμε στις εφημεριδες τηλεορασεις ακομα και με πορειες ..
Άβαταρ μέλους
ektoras-menelaos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 14:12 pm 24 10 2007
Τοποθεσία: kapernaum

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό kotsos » 19:33 pm 06 11 2007

Ευάγγελος Μεϊμαράκης - Υπουργός Εθνικής ΆμυναςΓραφείο: Σόλωνος 113, 10681 Αθήνα, τηλ.: 210-3822024 Οικία: Αλκαίου 57, 15771, Αθήνα, τηλ.: 210-7798804. http://www.meimarakis.gr/
[email protected]
[b]Πλακιωτάκης Ιωάννης - [b]Υφυπουργός Εθνικής Άμυνας
[/b] Γραφείο: Μητροπόλεως 1, 105 57 Αθήνα, τηλ.: 210-3709441-2, φαξ: 210-3709440. Ν. Καζαντζάκη 1, 72 300 Σητεία, τηλ.: 28430-29700 & 28430-22200, φαξ: 28430-28980. Κουντουριώτου 26, 72 200 Ιεράπετρα, τηλ.: 28420-22233, Κοντογιάννη 3, 72 100 Αγ. Νικόλαος, τηλ.: 28410-25040, Οικία: Β. Κορνάρου 24, 72 300 Σητεία, τηλ.: 28430-22374. [email protected], [email protected]
Τασούλας Κωνσταντίνος - [b]Υφυπουργός Εθνικής Άμυνας[/b]Γραφείο: Κάνιγγος 5, 10677, Αθήνα, τηλ.: 2103831750,Φαξ 2103847618, Μιχαήλ Αγγέλου 34-36, 45444, Ιωάννινα, τηλ.: 2651/020400, Φαξ 2651/075432. Οικία: Νάξου 9,14562, Κηφισιά, τηλ.: 2108087768. [email protected]
...............................................................................................................................
Ζαγορίτης Ελευθέριος - Γ. Γραμματέας Κεντρικής Επιτροπής Ν.Δ: Μαυρομιχάλη 18, Τ.Κ. 106 80, τηλ. 210-3636648, 210-3636748 http://www.zagoritis.gr/
[email protected]

Κύριοι, αυτοί είναι οι άνθρωποί σας! Συντάξτε τις επιστολές σας και αποστείλετέ τις στα φαξ και τα ηλεκτρονικά τους ταχυδρομεία. Πάρτε τηλέφωνο στα γραφεία τους και ζητήστε να σας δεχθούν και να ακούσουν το συγκεκριμένο αίτημά σας.
Τις ίδιες επιστολές στείλτε και στα ΜΜΕ.
Καλή είναι η πορεία αλλά η προσωπική διαμαρτυρία νομίζω ότι θα επιφέρει καλύτερα αποτελέσματα.

ΥΓ: Καθένας μας ας γράψει ό,τι θέλει αλλά αν θέλουμε έναν μπούσουλα δύο είναι τα βασικά μας αιτήματα:
1. Επαναφορά του παλαιότερου καθεστώτος (3μηνο) για μια μεταβατική περίοδο (π.χ 3-5 έτη).
2. Αίτημα για υπογραφή διακρατικής συμφωνίας (με Αλβανία) για να αποφευχθεί η διπλή στράτευση.
kotsos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 20:32 pm 27 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πορεία για την απαράδεκτη 12-μηνη στράτευσή μας

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 02:19 am 08 11 2007

Δεν το πιστεύω!!!!
Καθόμουνα και έγραφα μισή ώρα και την ώρα που πάτησα υποβολή βρέθηκα εκτός σύνδεσης με αποτελεσμα να χαθεί όλο το κείμενο!!!
Θέλω να κλάψω... :(

την επόμενη φορά...
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Πoρειες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Login Form