Τώρα είναι 12:37 pm 28 03 2024

Ας κάνουμε κάτι επιτέλους

Δημοσίευσηαπό Ελεονώρα » 15:50 pm 08 08 2006

Gori και Βαγγέλη, μιλάτε από προσωπικές σας εμπειρίες. Όλοι έχουμε δίκιο σε αυτά που γράφουμε, γιατί αυτά που λέμε τα λέμε εξαιτίας κάποιων καταστάσεων που έχουμε βιώσει.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως δεν είναι σωστό να γενικεύουμε πράγματα και καταστάσεις. Όχοι όλοι οι Έλληνες είναι ρατσιστές και όχι η Ελλάδα δεν μας βοηθάει. Δε διαφωνώ, θα μπορούσαν οι εκάστοτε ελληνικές κυβερνήσεις να μας προσφέρουν περισσότερα, αλλά θέλουν και τα ζητήματα το χρόνο τους, αρκεί να μην παραγίνει.

Εγώ προσωπικά ποτέ δεν ένιωσα το ρατσισμό στην Ελλάδα. Από φοιτήτρια ακόμη με αγκαλιάζανε με αγάπη και μάλιστα οι περισσότεροι φίλοι μου είναι Ελλαδίτες. Ήμουν πάντα υπερήφανη για την καταγωγή μου και με τον τρόπο μου περνούσα και στους άλλους τα μηνύματα για το ποια είναι η Βόρειος Ήπειρος.

Ακόμη και τώρα στον επαγγελματικό μου τομέα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ρατσισμού, που είναι και ο σημαντικότερος τομέας στη ζωή μας και μπορεί να υπάρξει ζήλεια.

Αντιθέτως ρατσισμό αντιμετώπισα στην Αλβανία, περνούσα στο δρόμο και με βρίζανε " πάλιο ελληνίδα". Αυτά και άλλα περισότερα τα οποία δεν μπορώ να τα γράψω. Άκουγα ανθρώπους που ήταν στην Ελλάδα, εδώ σπουδάζαν τα παιδιά τους, εδώ βγάζαν χρήματα και από την άλλη έβριζαν την Πατρίδα μας δεν τους ανάγκασε κανείς να φύγουν, η μετανάστευση αυτά έχει.

Γιατί μήπως τους Έλληνες δεν τους εκμεταλλεύτηκαν, δεν τους έβριζαν όταν κι εκείνοι μετανάστευσαν στη Γερμανία, στην Αμερική, στην Αυστραλία και αλλού; Αλλά καλά είναι να δείχνουμε τα πιστεύω μας σ' αυτούς και ποίοι πραγματικά είμαστε και τότε όλους τους βάζουμε στη θέση τους και όχι να ακούω κάποιους να λένε ότι είναι από τα Γίάννενα ή από κάποιο άλλο μέρος της Ελλάδος, ενώ είναι Βορειοηπειρώτες. Μόνοι μας τους δίνουμε θάρρος, όταν εμείς οι ίδιοι ντρεπόμαστε για την καταγωγή μας.

Όσο για τα ποσοστά που αναφέρατε σχετικά με τις κλοπές, από έρευνα που είχα κάνει η ίδια, όντως οι περισσότερες κλοπές γίνονται από μετανάστες, αλλά όχι εξαιτίας χαμηλού μισθού, αλλά από τη ζήλεια τους.

Βλέπουν τους Έλληνες που έχουν σπίτια και πολυτελέστατα αυτοκίνητα και θέλουν αμέσως να τα αγοράσουν κι εκείνοι. Δεν μπορούν αυτά να τα αποκτήσουμε από τη μια στιγμή στην άλλη, γιατί και ο Έλληνας μόχθησε τόσα χρόνια να αποκτήσει αυτά που έχει.

Καλώς ή κακώς, η εκμετάλλευση είναι ένα στοιχείο της μετανάστευσης. Είναι και καλό στοιχείο, αν κρίνω από την ετυμολογία της λέξεως.
Άβαταρ μέλους
Ελεονώρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 12:39 pm 20 06 2006

Δημοσίευσηαπό priest » 18:43 pm 08 08 2006

Ti pou den antilegeis re sy priest.... exoume spasei ta daxtyla kai kontrarizomaste gia ayto to thema apo tote pou mpikes edw mesa kai twra les den antilegw. Ama den antilegeis ti to sizitame toso kairo!??


Καλά ρε αGori μου, μη βαράς. Πιάστηκες από μια φράση και κοντεύεις να φας τα τσιμέντα. Σημαντικό τμήμα της ελλαδικής κοινωνίας είναι όντως ρατσιστικό με ορισμένες ομάδες. Όλον αυτόν τον καιρό αντιλέγω στο ότι παρουσιάζεις τους Έλληνες ως τον Νο1 ρατσιστικό λαό της Ευρώπης, για να μην πω και του κόσμου και μας προβάλλεις ως πρότυπα τους απογόνους των Βίκινγκς, των Γότθων και των Ούνων.


Na sou pw egw giati vgike ayth.... Proton einai amerikanida deyteron htan athlitria (poly simantiko ayto) triton eixe stiriksi pou ta exwne apo piso ths gia ton proeklogiko ths agwna kai tetarton exei mhnei kai tosa xronia Ellada kai eixe erthei se alles epoxes. otan leme eixe stiriksi katalavainei kapoios apo pou....


Πέμπτον: έβαφε τα νύχια της σε διαφήμιση. Έκτον: συμμετείχε σε τηλεοπτικές ταινίες και σειρές. Έβδομον:παρουσίαζε κουτσομπολίστικη εκπομπή.
Συμπέρασμα: τα "προσόντα" που χρειάζεται ένας Έλληνας για να αναμιχθεί με τα κοινά και να αναδειχθεί σε αυτά, ισχύουν και για τους μετανάστες οποιουδήποτε χρώματος. Σειρά έχει ο Ντανιέλ Μπατίστα, μιας και είπες για αθλητισμό.

Ti ti na kaneis re file? Ayth den einai allh mia morfi ratsismou? O (kariolis) o ergodotis sou den einai kathiki pou se ekmetaleyete kai grafei thn ipolipsi sou sta papoutsia tou(gia na mhn pw kai allou) ?


Αυτό είναι κοινό χαρακτηριστικό των όπου γης καπιταλιστών. Στην Βόρειο Ήπειρο και την Αλβανία είμασταν σκλάβοι του κράτους, στον δυτικό κόσμο είμαστε σκλάβοι των καταστάσεων: "Άμα δεν σου αρέσει εδώ, πήγαινε αλλού να δουλέψεις!" Σου λέει τίποτα αυτή η φράση;
Η εκμετάλλευση αυτή στη δουλειά μου ισχύει και με τους Ελλαδίτες συναδέλφους μου, που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.

H mipos Priest ta konomas kai apo pouthena allou kai den se polyapasxolei ayto to gegonos?


Ε καλά τώρα! Δεν το' χεις καταλάβει τόσο καιρό ότι τα παίρνω χοντρά από το ελληνικό κράτος και τις εθνικιστικές οργανώσεις μόνο και μόνο για να μπαίνω στο φόρουμ του neb.gr και να προπαγανδίζω τις θέσεις τους;
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Opos kai na exei einai ntropi na mhn mporeis na sikwneis anastima sta skoulikia kai efoson exeis kai alles treis psixes na kratiseis zontana.


Πόσο ανάστημα ακόμα να σηκώσω ο δόλιος; Ήδη με βάλανε στη μπούκα. Ενώ σε μερικούς απ' τους Αλβανούς συναδέλφους μου τους φέρονται καλύτερα κι απ'τους ελάχιστους Ελλαδίτες.
Το μόνο που θα βγει απ' όλα αυτά αν συνεχιστούν, θα είναι η αποζημίωση της απολύσεως μου. :cry:

Ena ena ta vgazeis ayta pou sou kanei h mhtera patrida ....A re Elladara me to megaleio sou...


Έχω κάνει λόγο και σε άλλη θεματική ενότητα (ΥΠΟΦΡΑΦΕΣ) για όλα αυτά.
Και η ΕΛΛΑΣ σίγουρα δεν προσωποποιείται στον εργοδότη μου, ούτε τους δημόσιους υπαλλήλους.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 19:02 pm 10 08 2006

DANIEL BATISTA Ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΧΡΩΜΟΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ.
ΤΟ 1996, ΣΤΟ ΟΑΚΑ ,ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΟ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ Ο DANIELLO ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΝΦΑΝΙΣΗ ΜΕ ΤΗ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ.
ΟΙ ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΑΓΑΜΕ, ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ...............
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 19:32 pm 10 08 2006

priest έγραψε: Ποτέ όμως δεν θα βρίσω την ΕΛΛΑΔΑ..


Για πες μου ρε παπατσακαλε, την ΕΛΛΑΔΑ ποτε την εβρισα???
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό priest » 19:46 pm 10 08 2006

xylino spathi έγραψε:DANIEL BATISTA Ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΧΡΩΜΟΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ.
ΤΟ 1996, ΣΤΟ ΟΑΚΑ ,ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΟ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ Ο DANIELLO ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΝΦΑΝΙΣΗ ΜΕ ΤΗ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ.
ΟΙ ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΑΓΑΜΕ, ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ...............


xylino spathi έχω την εντύπωση ότι ο αγώνας της εθνικής μας για τον οποίο αναφέρεσαι ήταν ενάντια στη Σλοβενία για τα προκριματικά του Μουντιάλ 1998 και στο οποίο νικήσαμε 2-0, όπου το δεύτερο γκολ σημείωσε ο Μπατίστας με πλάγιο ψαλίδι.
Το μοναδικό επίσημο παιχνίδι που έδωσε η Ελλάδα, επί ελληνικού εδάφους, με τα Νησιά Φερόε διεξήχθη φθινόπωρο του 1995 στο Γεντί Κουλέ στο Ηράκλειο και όχι στο ΟΑΚΑ (κερδίσαμε 5-1, για τα προκριματικά του euro1996-αδιάφορος αγώνας γιατί ήδη είχαμε αποκλειστεί).
Ο Μπατίστας σημείωσε γκολ και στο ντεμπούτο του με την εθνική στο 4-1 επί της Φιλανδίας, στη Θεσσαλονίκη (Καυταντζόγλειο) για τα προκριμάτικα του euro'96.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό priest » 19:58 pm 10 08 2006

Για πες μου ρε παπατσακαλε, την ΕΛΛΑΔΑ ποτε την εβρισα???


Μην τσιτώνεσαι οργισμένε ροκά μου! Δεν αναφέρθηκα σε σένα μόνο και εννοώ τα κατά καιρούς ειρωνικά σχόλια σας:

xylino spathi
ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ, ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΚΕΙΝΗ ΝΑ ΣΕ ΠΕΘΑΙΝΕΙ!!!


Δεν με πεθαίνει η ΕΛΛΑΣ αλλά η γραφειοκρατία της και ο εργοδότης μου.

Gori
Ena ena ta vgazeis ayta pou sou kanei h mhtera patrida ....A re Elladara me to megaleio sou... katse giati tha grapsoun kai alloi to ti provlimata exoun kai tha pesei gelio me thn mh-ratsistiki Ellada.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 20:05 pm 10 08 2006

Ηταν σιγουρα το 1996, την ιδια μερα στο διπλανο γηπεδο μπασκετ επαιζε ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΑΝΑΙΩΝΙΟΣ για τα PLAY OFF.
εψαξα στο site της ΕΠΟ και δεν βρηκα κατι, αποκλειετε να κανω τοσο λαθος. μπορει να μην ηταν τα νησια φεροε, ισως ηταν η Σλοβενια.Αλλα ειμαι σιγουρος ο Μπατιστα ειχε μπει αλλαγη.
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 20:08 pm 10 08 2006

Στίχοι: Μπάμπης Τσικληρόπουλος
Μουσική: Θάνος Μικρούτσικος
Πρώτη εκτέλεση: Χαρούλα Αλεξίου

Ζούμε σ' έναν κόσμο μαγικό
με φόντο την Ακρόπολη, το Λυκαβηττό
Γεμάτα τα μπαλκόνια, πολιτικά αηδόνια
Υποσχέσεις και αγάπες και πολύχρωμα μπαλόνια
κι ευτυχισμένα χρόνια

Κι εσύ Ελένη και καθ' Ελένη
της επαρχίας, της Αθήνας κοιμωμένη
Η ζωή σου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη
Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο
κι άλλο εκείνη να σε πεθαίνει


Κι εσύ Ελένη και κάθ' Ελένη
της επαρχίας, της Αθήνας κοιμωμένη

Ζούμε σ' ένα κόσμο μαγικό
Υποχθόνια δουλεύει με μοναδικό σκοπό
Να σε μπάσει στο παιχνίδι, τη ζωή σου πως θα φτιάξει
Να σου τάξει, να σου τάξει την ψυχή σου να ρημάξει

Κι όταν φτάσει να ελέγχει της ελπίδας σου τον πόνο
δεν του φτάνει ετούτο μόνο
Με γλυκόλογα σε παίρνει απ' το χέρι
Σε βαφτίζει της Ελλάδας νοικοκύρη

Κι εκεί που λες αλλάξανε τα πράγματα και σηκώνεις το ποτήρι
Αρπάζει, κλέβει τ' όνειρό σου και του κάνει χαρακίρι
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό priest » 20:22 pm 10 08 2006

Vagelliscz έγραψε:...gia rvta tous germanus pos tous ferthikan oi ellhnes tis dekaeties tis metanasteyshs?.....rvta kai tha sou poun oti akugan ellhnas kai allazan dromo...kai oxi giati emas tous kaimenus tous ellines oloi mas zhlevan kai mas misousan...alla giati akoma mexri shmera h mafia anikei se turkus kai ellhnes!!!!!!!!!!!!!


Στον 9ο τόμο της Ιστορίας του Νέου Ελληνισμού (εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα) στη σελίδα 330 δημοσιεύεται το έγγραφο-σύμβαση με το οποίο μετανάστευε ο Έλληνας εργαζόμενος στη Δυτ. Γερμανία. Στο έγγραφο αυτό στην κορυφή περιγράφεται λεπτομερώς το είδος της εργασίας για την οποία προσλαμβάνεται ο μετανάστης. Πιο κάτω αριστερά υπάρχει σφραγίδα της επιχείρησης που τον προσλαμβάνει καθώς και η υπογραφή του εργοδότη. Δεξιά το όνομα και η υπογραφή του Έλληνα εργαζόμενου. Κάτω αριστερά ο έλεγχος και η έγκριση της γερμανικής επιτροπής που είχε εγκατασταθεί στην Ελλάδα. Και κάτω δεξιά η θεώρηση του ελληνικού Υπουργείου Εργασίας. Με αυτήν λοιπόν τη διαδικασία πήγαινε ο Έλληνας μετανάστης στη Δυτική Γερμανία της οποίας οι υπηρεσίες φρόντιζαν για την εκεί εγκατάσταση του. Προγραμματισμένα και ελεγχόμενα από δέκα πλευρές. Και μην ξεχνάμε ότι η Γερμανία και σήμερα ακόμα είναι ένα κράτος στο οποίο αν είσαι μετανάστης (φακελωμένος κανονικά πάντα), δεν τολμάς να σκεφτείς την παραμικρή "μαγκιά" γιατί ξέρεις ότι το πολύ σε μία ώρα θα σου' χουνε κόψει τον πισινό. Γιατί εκεί δεν είναι μπάτε σκύλοι αλέστε.
Να φέρεις ως παράδειγμα άλλη χώρα Βαγγέλη σ'αυτά που γράφεις, μπορεί. Αλλά για τη Γερμανία κομματάκι δύσκολο.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Gori » 23:25 pm 10 08 2006

Mono na gelasw (me misi kardia fisika) me thn katastasi mou erxetai. Toso fanatismenos me to na prostateyeis thn Ellada sou (giati emena h Ellada shmainei kati allo)
Apo thn mia zeis se mia mizeria kai katapiesmenos, opos les vevea kai apo thn allh ferneis kathe logis dikaiologies gia na prostateyeis ena kratos pou an mh ti allo einai h patrida sou ALLA apo thn allhn se xei katatroposei kai meiwsei mexri telous. Faskeis kai antifaskeis...
Telika ti prosfereis re Priest esy me to na prospatheis na mas metapiseis pos h Ellada einai h telioterh xwra tou kosmou?
Ths dineis thn dynatothta na ksefygei apo ton vourko kai thn mizeria me ta legomena kai thn stash sou? Thn ypergapas kai den goustareis na ths kaneis kritiki kai na deis ta pragmata stis pragmatikes tous diastaseis? Giati poly apla eisai sintiritikos kai lismoneis tis "palies kales stigmes" opou h exthra kai o ratsimsos anthousan?
Telika ti kaneis kai ti tis prosefereis ths Elladas??? Ti oramata exeis gia aythn? Thes na ths kratas sto exthes kai apokomenh apo thn epoxh pou zoume?!!
Giati kaka ta psemata kapou prepei merikoi na to paroun apofasi pos den zoume pia sthn epoxh tou Mega Aleksandrou kai oti oi kairoi allazoun. Den tha htan protimotero na vlepoume thn kathhmerinothta mas xwris na vlepoume me kaxypopsia kai misalodoksismo ton diplano mas pou tyxainei na einai kourdos,aravas,pakistanos italos......


Eyge Ellda me ta palikaria sou .....
Gori
 

Δημοσίευσηαπό priest » 21:15 pm 11 08 2006

Δεν λες να καταλάβεις πάλι αGori μου.
Πότε υπερασπίστηκα την Ελλάδα-κράτος Νορβηγέ;
Πότε υπερασπίστηκα την Ελλάδα-εργοδότη, την Ελλάδα-γραφειοκρατία, την Ελλάδα-δημόσιοι υπάλληλοι, την Ελλάδα-μπάτσοι;
Αφού όπως φαίνεται αυτά είναι που σημαίνουν για σένα Ελλάδα.
Βρες μου ΜΙΑ μόνο φράση με την οποία υπερασπίστηκα την ΕΛΛΑΔΑ με τις έννοιες που την παρομοιάζεις μόνο εσύ.
Δεν έγραψα ποτέ οτι η σημερινή Ελλάς είναι η τελειότερη χώρα του κόσμου. Εσύ μας γράφεις συνέχεια ότι η πατρίδα μας είναι η Νο1 παραβάτρια των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
Αλλά και πάλι, τι σε νοιάζει; Έχεις μετακομίσει εδώ και καιρό στη Βαλχάλα και περνάς ζωή χαρισάμενη.
Άσε μας λοιπόν στον πόνο μας εμάς τους φουκαριάριδες που ζούμε στον καιρό του Μεγαλέξανδρου (;;;!!!) να παιδευόμαστε από τη "μητριά" :cry:
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Gori » 06:20 am 12 08 2006

Priest den einai oti den lew na katalavw. POLY apla oi apopseis mas diaferoun kata poly gia to pos vlepoume thn pragmatikothta tis apopseis pou exoume gia thn patrida kai mallon to ti simainei patrida. Mporoume na liksoume thn olh sizitisi mias kai kanenas apo tous dyo mas tha dextei tis theseis tou allou.

Εσύ μας γράφεις συνέχεια ότι η πατρίδα μας είναι η Νο1 παραβάτρια των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.


Exei paravei polla h Ellada Priest oloi to gnorizoun kai polloi siopoun giati poly apla o kosmos zei se mia katastasi tou den variese .... ena pagkosmio elliniko fainomeno! Frappe, tavlaki kai kamaki se kamia gkomena kai ola ta alla den poftonontai ....!

Αλλά και πάλι, τι σε νοιάζει; Έχεις μετακομίσει εδώ και καιρό στη Βαλχάλα και περνάς ζωή χαρισάμενη.


A kai kati allo, mporw na akousw ta panta pou tha peis (sinithisa me ayta pou les) ALLA ayto edw einai aparadekto kai einai ntropi na protrepeis enan neo na mhn asxoleitai me thn patrida tou. An to kaneis me mena me to kaneis me allous.... Einai tragiko kai lipiro.


Kalimera stous ypoloipous.
Gori
 

Δημοσίευσηαπό Vagelliscz » 17:23 pm 18 08 2006

priest h apadish soy sto sxoleio poy ekana gia thn germania einai toylaxiston gia gelia...giati r sy oi alvanoi poy erxonatai sthn ellada den exoyn xartia,den yparxei diakratiki symfonia?
yparxei kratos sthn shmerinh eyrvph poy einai mpate skyloi aleste?e ego p zo sthn shmerinh eyrvph aseme na ksero oti den yparxei kanena!
oso gia thn germania....nai ta pragmata litoyrgoyn ayshra,(stis perisooteres periptoseis)
alla exeis thn edyposh oti o kleyths kai o fonia tha katsi na skeytei ti ua pathei meta to eglyma An ton poiasune!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????
e dn nomizo.......kai ayto p soy eipa eini pragmatikotita...katse kai mislise me antrvpouys poy phgan metanaste sthn germania....an dn soy pun ayto p soy eipa tha sou poun oti oi germanoi htan exthrikoi mazi tous!to giati pistevo exeis th nohmosinh na to katalaveis,giati an tus ellhnes den toys eperne mia gia makes,toys germanous den tous eprene deka gia ratsistiki symperifora kai tetoia!
oso gia ayto pou les eleonora gia tis klopes!!!!!pes moy oti sthn erevna poy ekanes,phges kai rothses kleytes kai soy eipan klepsame APO ZHLIA!(giati allios kati tetoio dn mporeis na to matheis),tha me trelaneis koritsi moy esy sigoyra!:)
Άβαταρ μέλους
Vagelliscz
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 02:36 am 26 07 2006

Δημοσίευσηαπό priest » 19:04 pm 08 09 2006

Gori έγραψε:A kai kati allo, mporw na akousw ta panta pou tha peis (sinithisa me ayta pou les) ALLA ayto edw einai aparadekto kai einai ntropi na protrepeis enan neo na mhn asxoleitai me thn patrida tou. An to kaneis me mena me to kaneis me allous.... Einai tragiko kai lipiro.


Δηλαδή εσύ Gori με το να θεωρείς την Ελλάδα χειρότερη από την Κίνα ή την Ουγκάντα σε θέματα δικαιωμάτων και το να γράφεις γι' αυτήν λες και είναι ο χειρότερος εχθρός σου, πιστεύεις ότι τη βοηθάς;
Πες μας τώρα ότι το κάνεις κι από αγάπη!
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό priest » 19:12 pm 08 09 2006

Vagelliscz έγραψε:priest h apadish soy sto sxoleio poy ekana gia thn germania einai toylaxiston gia gelia...giati r sy oi alvanoi poy erxonatai sthn ellada den exoyn xartia,den yparxei diakratiki symfonia?


Vagelliscz μάλλον η δική σου ερώτηση είναι για γέλια και μάλιστα μέχρι δακρύων. Πες μας τώρα ότι δεν έχεις ακούσει τη λέξη "λαθρομετανάστης" και ότι αυτή η μάστιγα, τόσο για τους Έλληνες όσο και για τους νόμιμους μετανάστες, είναι ένας μύθος!
Τελευταία κάπως πάνε να φτιαχτούν τα πράγματα, αλλά για θυμίσου τι γινότανε τη δεκαετία του '90!
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Καλώ σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό BBBB » 18:11 pm 09 09 2006

Κάνοντας μια βόλτα στο φόρουμ και μην έχοντας τη τύχη να είμαι Βορειοηπειρώτης θα ήθελα να κάνω μερικές παρατηρήσεις για το πώς βλέπω εγώ και φαντάζομαι οι περισσότεροι Έλληνες, τα πράγματά όντας “έξω” από τα προβλήματα που ταλαιπωρούν και στεναχωρούν τους περισσότερους από εσάς.

Καταρχήν, βλέπω ότι στο forum συζητάτε, κλαψουρίζετε, ονειρεύεστε, παρουσιάζετε άρθρα και ειδήσεις, στο site παρουσιάζετε την ιστορία της Ηπείρου και άλλα διάφορα, ενώ κάνετε πορείες και αγώνες κ.τ.λ.

Το θέμα είναι ότι όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να καταλάβω τι πραγματικά ζητάτε. Ποιος ή μάλλον ποιοι είναι οι στόχοι σας. Το μόνο που είναι για εμένα ξεκάθαρο είναι ότι ζητάτε διπλή υπηκοότητα. Είναι το μοναδικό πράγμα στο οποίο είστε συγκεκριμένοι. Αν είναι αυτό το μόνο σας πρόβλημα τότε να είστε σίγουροι πως θα λυθεί αργά ή γρήγ…εεε πολύ αργά. Στην Ελλάδα όλα παίρνουν τον χρόνο τους αλλά στο τέλος όλα γίνονται (ακόμα και αυτά που δε θα έπρεπε να γίνουν και μάλιστα πιο γρήγορα!). Υπομονή και επιμονή χρειάζεται.

Από εκεί και πέρα τι θέλετε; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Θέλετε να στείλουμε τετράδια και μπογιές για τα σχολεία; Θέλετε οικονομική βοήθεια; Θέλετε να στέλνει το κράτος περισσότερους δασκάλους; Θέλετε περισσότερη βοήθεια από την εκκλησία; Θέλετε να ασκηθεί πολιτική πίεση στην Αλβανία για προστασία της μειονότητας; Θέλετε ομοσπονδιακό καθεστώς; Θέλετε αυτονομία; Θέλετε προσάρτηση με τη μαμά πατρίδα; Θέλετε να ξεκινήσετε αντάρτικο και ζητάτε όπλα και εθελοντές; Θέλετε ο Ελληνικός στρατός να κάνει μια περασάδα από τα μέρη σας; Δε θέλετε τίποτα από όλα τα παραπάνω;

Παρακαλώ ενημερώστε με! Για να μπορέσουμε να κάνουμε και εμείς οι μη Β/Η κάτι!

Υ.Γ. Μόλις με ενημερώσετε μπορείτε να συνεχίσετε να τσακώνεστε μεταξύ σας!
Άβαταρ μέλους
BBBB
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15:08 pm 09 09 2006

Re: Καλώ σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 20:07 pm 09 09 2006

BBBB έγραψε:Κάνοντας μια βόλτα στο φόρουμ και μην έχοντας τη τύχη να είμαι Βορειοηπειρώτης θα ήθελα να κάνω μερικές παρατηρήσεις για το πώς βλέπω εγώ και φαντάζομαι οι περισσότεροι Έλληνες!


Φαίνεται πως κάνεις έναν ατυχή διαχωρισμό εδώ. Διαχωρίζεις τους Έλληνες από τους βορειοηπειρώτες, όχι όμως όπως θα ξεχώριζες 2 άτομα που είναι από την Άρτα και τη Θήβα αντίστοιχα, αλλά σαν να υπάρχει μια διαφορά δυναμικού ("ελληνοσίνης" δηλαδή)ανάμεσα σε "εμάς" και σε "εσάς" που στην ουσία και τα δύο είμαστε "ΕΜΕΙΣ".

BBBB έγραψε: Καταρχήν, βλέπω ότι στο forum συζητάτε, κλαψουρίζετε, ονειρεύεστε, παρουσιάζετε άρθρα και ειδήσεις,


Ό,τι κάνουν και στο καφενείο της γειτονιάς σου δηλαδή....

BBBB έγραψε: Το θέμα είναι ότι όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να καταλάβω τι πραγματικά ζητάτε


Πιστεύεις δηλαδή ότι αυτό το forum έχει να κάνει μόνο με αιτήματα και απαιτήσεις; Για ρίξε μια καλύτερη ματιά...

BBBB έγραψε:Το μόνο που είναι για εμένα ξεκάθαρο είναι ότι ζητάτε διπλή υπηκοότητα.


Δεν το "ζητάμε" απλά, το απαιτούμε. Ζητάς κάτι όταν δεν σου ανήκει, η ελληνική υπηκοότητα μας ανήκει, έτσι κι αλλιώς, εάν την πάρουμε, δε θα μας την έχουν χαρίσει, ούτε παραχωρήσει, θα έχουν κάνει απλά τη δουλειά τους.

BBBB έγραψε:Θέλετε ομοσπονδιακό καθεστώς; Θέλετε αυτονομία; Θέλετε προσάρτηση με τη μαμά πατρίδα; Θέλετε να ξεκινήσετε αντάρτικο και ζητάτε όπλα και εθελοντές; Θέλετε ο Ελληνικός στρατός να κάνει μια περασάδα από τα μέρη σας;


Κάτσε να δεις πως το λέγανε....α ναι!Εαν πρέπει να διαλλέξεις ανάμεσα σε κάποιους που ξέρουν και σε κάποιους που δεν ξέρουν απέφυγε αυτούς που ξέρουν λίγο, που περίπου ξέρουν, που δεν ξέρουν αν ξέρουν αλλά νομίζουν ότι κάτι ξέρουν. Η ημιμάθεια είναι τρομερά επικίνδυνη, αποδεδειγμένα.

BBBB έγραψε:Παρακαλώ ενημερώστε με! Για να μπορέσουμε να κάνουμε και εμείς οι μη Β/Η κάτι!


Θες να μου πεις ότι όλοι οι "μη Β/Η" στείλανε εσένα για να ακούσεις τα προβλήματα μας και να "κανετε" ("εσεις", οι άλλοι δηλαδή) "κατι";

BBBB έγραψε:Υ.Γ. Μόλις με ενημερώσετε μπορείτε να συνεχίσετε να τσακώνεστε μεταξύ σας!


Έλληνες είμαστε, αυτό κάνουμε από την αρχαιότητα αυτό κάνουμε και τώρα και "εμείς" και "εσείς"(ρίξε μια ματια στα δελτία ειδήσεων, οι τσακωμοί ΠΑΣΟΚτζιδων, ΝΔιτών είναι καθημερινοί στα παράθυρα), τσακωνόμαστε μεταξύ μας. Αλλά στην ουσία είμαστε πάντα ενωμένοι, πάντια ενα.

καλό σου βράδυ...
agnwstos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 02:42 am 19 07 2006

Re: Καλώ σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό lazos » 21:07 pm 09 09 2006

Έλληνες είμαστε, αυτό κάνουμε από την αρχαιότητα αυτό κάνουμε και τώρα και "εμείς" και "εσείς"(ρίξε μια ματια στα δελτία ειδήσεων, οι τσακωμοί ΠΑΣΟΚτζιδων, ΝΔιτών είναι καθημερινοί στα παράθυρα), τσακωνόμαστε μεταξύ μας. Αλλά στην ουσία είμαστε πάντα ενωμένοι, πάντια ενα.


Αυτό και αν ισχύει
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Vagelliscz » 01:32 am 10 09 2006

BBB......h alfavita paei apo to A---------)B....sta mathimatika pame apo to 1--------)2 kai paei legontas....
an gia thn ellada den eimaste ellhnes alla allodapoi(alvanoi),pos tha zhthsoume apo thn alvania na mas antymetvpisei san ellines...?
oso gia ta ypoloipa......ayto poy den katalaves einai OTI TA ZHTAME OLLA...OLLA AYTA P EIPES KAI KAMIA AKOMA 10RIA XILIADES POY DEN EIPES,OTI DILADI DEN MAS EXEI APODOTHEI STOUS EONES!!!!!!!!!!!!!!!!KAI AP OTI VLEPO THA TO ZHTANE KAI TA DISEGONA MOY,KAI EPEIDH POIO POLY GIA PCHOLICH PARA GIA ATOMO POY NOIAZETE ST ALHTEIA M FENESE,YPARXOYN KAI ALLA SITE NA KANEIS KUVEDA KAI NA KRITIKAREIS...EDO PONESAME PONAME KAI THA PONAME,MEXRI N AFISOYME TA KOKALA MAS!!!!!!!!!!!!K OPOS ELEGE KAI ENA SYBATHESTATO SYGROTIMA KAPOTE.....PES KATI THETIKO H VGALE TO SKAMO...KAI OXI DEN KSEXASA TO CAPS LOCK ANOIXTO,FONAZO GIATI ERXESE KSAFNIKA XORIS NA EXEIS IDEA TI GYNETE KAI MAS KANEIS TOULAXISTON ASTEIES PROTASEIS!!!!!!!!
yparxei kati na kaneis ama theleis fyle moy...thn epomenh fora poy tha deis ena B/Hoti NA TOU PEIS OTI LYPASE GIA TA AYTIA P KANANE OI PAPOUDES SOY KAI OI GONEIS SOY,OTAN OI ELHNES ERXOTAN STHN ELADA,TOYS ADIMETOPIZAN SAN SKYLIA KAI TOYS DIANE 500 DRAXMES MEROKAMATO!!!!!!
have a good night my friend and the nexT time you will hesitate to drink something remember this ITS NOT ABOUT WHAT GETS IN YOUR MOUTH!ITS WHAT GETS OUT OF IT!!!
Άβαταρ μέλους
Vagelliscz
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 02:36 am 26 07 2006

Δημοσίευσηαπό Gori » 02:20 am 10 09 2006

priest έγραψε:Δηλαδή εσύ Gori με το να θεωρείς την Ελλάδα χειρότερη από την Κίνα ή την Ουγκάντα σε θέματα δικαιωμάτων και το να γράφεις γι' αυτήν λες και είναι ο χειρότερος εχθρός σου, πιστεύεις ότι τη βοηθάς;
Πες μας τώρα ότι το κάνεις κι από αγάπη!


Malista,vlepw girises apo to xwrio oreksatos. Kalo xeimona kai se sena ellinara Priest. :wink:
Gori
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Η προταση σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form