Τώρα είναι 08:34 am 29 03 2024

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ Ε.Ε.

Συντονιστής: Νέοι

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ Ε.Ε.

Δημοσίευσηαπό pistolero » 01:45 am 24 03 2009

Σχετικά με μία μικρή έρευνα που έκανα για μεταπτυχιακά σε πανεπιστήμια σε χώρες της Ε.Ε. διαπίστωσα πως τα δίδακτρα σε κάποιες χώρες π.χ. Ολλανδία είναι διαφορετικά για τους πολίτες της Ε.Ε. και υπηκόους άλλων χωρών. Συγκεκριμένα, σε κάποιες περιπτώσεις ήταν έως και τριπλάσια για μη υπήκοους Ε.Ε. Αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει μεταπτυχιακό έξω ή που γνωρίζει κάτι να μας πει αν αυτό ισχύει και για τους βορειοηπειρωτές, λογικά θα ισχύει λόγω διαβατηρίου φαντάζομαι. Από την άλλη το ότι μένουμε μόνιμα στην Ελλάδα και η κάρτα ομογενούς δεν βοηθάνε καθόλου σε τέτοιες περιπτώσεις? Ενδιαφέρομαι και εγώ προσωπικά για Master στο Βέλγιο συγκεκριμένα και θα ήθελα να μάθω κάτι σχετικά με αυτό. Επίσης τι γίνεται σε σχέση με άδεια παραμονής κτλ? Μας καλύπτει η κάρτα ομογενούς? :conf:
Άβαταρ μέλους
pistolero
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03:27 am 19 03 2009

Re: ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ Ε.Ε.

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 11:54 am 24 03 2009

Κοίτα πιστολερο ,θα σου πω μονο για την Αγγλια που γνωριζω.
Δεν υπαρχει καποιος στανταρτ κανονας.Εξαρταται απο το πανεπιστημιο.Αλλα θα σε δεχτουν σαν ιντερνατιοναλ (διπλασια φραγκα) και αλλα θα σε δεχτουν σαν home/eu (οχι επειδη ειδαν οτι εχεις ελληνικη καταγωγη κτλ αλλα πολυ απλα επειδη ζεις χρονια εδω και "ισως" εχεις πτυχιο απο ελληνικο ιδρυμα).


Προσωπικη μου συμβουλη.Δες ποια πανεπιστημια θες (οποιαδηποτε χωρα) και στειλε τους ενα εμαιλ (και 2 και 3) και εξηγησε την περιπτωση σου και ζητα τους να σου πουν με τι στατους θα σε δεχτουν.Αμα σε δεχονται σαν αλβανο μην κανεις τον κοπο να τους εξηγησεις 2η φορα ,ματαιος κοπος.

Αντε και καλη τυχη.

ΥΓ η πρεσβεια της ολλανδιας δινει πληροφοριες για αυτο.Αμα δεν σ κανει κοπος να δεις καμια ολλανδεζα τραβα καμια βολτα απο κει.
Δεν ξερω τι σε ενδιαφερει αλλα η ολλανδια ειναι γνωστη για το επιπεδο στις διεθνεις σχεσεις κτλ και στην γεωπονικη (αθανατο μπαφο)
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Re: ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ Ε.Ε.

Δημοσίευσηαπό pistolero » 14:31 pm 24 03 2009

Ένα πανεπιστήμιο στο Βέλγιο που κοίταξα σήμερα έχει ίδια δίδακτρα για όλους, οπότε πάλι καλά. Και είναι σχετικά φτηνά. Για Ολλανδία που έχω ξαναπάει, και εκει ήθελα αρχικά για Μαστερ, διότι με ενδιαφέρουν οι τουλιπες, όπως τα λες άλλα λεφτά κλπ..
Θα στείλω και σε αυτούς βέβαια να μάθω αν παιζει κάνα ρόλο το ότι έχω πτυχίο από ελληνικό ίδρυμα. Τελικά όμως μάλλον για Βέλγιο το κόβω.
Για Αγγλία δεν σκοτώνομαι και πολύ να σουπω την αλήθεια..

Μόλις έχω νεότερα θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους
pistolero
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03:27 am 19 03 2009


Επιστροφή στο Δημοσιεύματα για Θέματα που μας Αφορούν

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 9 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 9 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Login Form