Τώρα είναι 12:25 pm 28 03 2024

ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Συντονιστής: Νέοι

ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον, Η Αυτονομία, Η Ανεξαρτησία, Η Ένωση

Πρέπει να αρκεστούμε μόνο στην απαίτηση για εφαρμογή των διεθνών κανόνων περί προστασίας μειονοτήτων;
14
20%
Να απαιτήσουμε την εφαρμογή του Πρωτοκόλλου της Κέρκυρας και την αυτονομία της Βορείου Ηπείρου;
31
44%
Να παλέψουμε για ένα νέο ανεξάρτητο κράτος στα πρότυπα του Κοσσόβου;
4
6%
Να ζητήσουμε την ένωση με την Ελλάδα;
18
26%
Άλλο
3
4%
 
Σύνολο ψήφων : 70

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Constantine » 22:08 pm 31 03 2008

Moira έγραψε:Οταν απεναντί σου έχεις ένα ολόκληρο κράτος και παρακράτος που το μόνο που κάνει είναι να είναι αδιάλλακτο σε οτιδήποτε έχει σχέση με εμάς να συζητήσεις και να πεις τι;

Μα πώς καταφέρνει ένα τέτοιο κράτος και βρίσκει νομικές λύσεις που εξυπηρετούν τα συμφέροντά του; Κάνει το παράλογο να φανεί λογικό και το άδικο δίκαιο! Εμείς, ενώ έχουμε το δίκιο με το μέρος μας, γιατί δεν καταφέρνουμε να αποκρούσουμε τις επιθέσεις αυτές και να αντεπιτεθούμε με τις νομοθεσίες και τις συνθήκες που μας προστατεύουν; Είτε το θέλει είτε όχι και αυτό το κράτος υπακούει και πρέπει να υπακούσει σε κάποιους "ανώτερους" και σε διεθνείς οργανισμούς. Εμείς μάλλον δεν ξέρουμε που να απευθυνθούμε και με ποιο τρόπο να διεκδικήσουμε.(ακόμα :wink: :wink: )
keravnios έγραψε:θα ήθελα να δω κατά πόσον συμφωνούμε όλοι ότι η Αυτονομία είναι νόμιμο δικαίωμα για την Βόρειο Ήπειρο

Μου φαίνεται ότι μερικές φορές εμείς οι βορειοηπειρώτες βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Ο τόπος μας ερημώνει! Πρέπει να βρούμε τρόπους αυτό να αλλάξει! Να αναβαθμιστεί η περιοχή και να αναπτυχθεί οικονομικά και σαν επακόλουθο κοινωνικά και πολιτιστικά. Το ελληνικό στοιχειό να ξαναγίνει το κυρίαρχο και έτσι να έχουμε ένα πανίσχυρο διαπραγματευτικό όπλο στα χέρια μας.
Let us never negotiate out of fear, but let us never fear to negotiate.
John Fitzgerald Kennedy
Άβαταρ μέλους
Constantine
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 22:56 pm 22 02 2008
Τοποθεσία: Πολιτης του κοσμου

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Eynomia » 08:26 am 01 04 2008

Ο τοπος μας ερημωνει....και;
θα μας λυσει το προβλημα ο εκπροσωπος μας στο Πασοκ (αλλοδαπος εκπροσωπος μαλλον, εκπροσωπει ολη την αλβανια, ταχιρ μητσι, γκαζι καπλανι και βαλε...)
θα μας λυσει το προβλημα ο μπολανος ο σωσιας(εργαλειο της κλικας)
θα μας λυσει το προβλημα η πανβορειοηπειρωτικη ενωση που ψιθυριζεται οτι ετοιμαζεται.
θα μας λυσει το προβλημα η ΝΔ που δεν εχει χαραξει ποτε κατι για μας.
θα μας λυσει το προβλημα η ΝΕΒ, που το μονο που νοιαζεται ειναι η προσωπικη προβολη μεσα απο τα κομματα και τις εκδηλωσεις.
παμε καλα.
ο τοπος μας ερημωνει...και;
περναμε εμεις καλα;
λυκος να φαει τα προβατα!~!!!!!
Άβαταρ μέλους
Eynomia
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 10:15 am 06 03 2008

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Moira » 17:19 pm 01 04 2008

Ναι είναι αλήθεια ο τόπος μας ερημώνει,αλλά μην τα βάζεις όλα σε ένα τσουβάλι....
Δεν διαφωνώ σε τίποτα με ότι λες,όμως αυτούς τους ανθρώπους έχουμε,τι μπορούμε να κάνουμε;
Μακαρί να ήταν τα πράγματα ετσι όπως λέει ο constantine,τουλάχιστον θα είχαμε μια ελπίδα.
Η Αλβανία δεν έχει υπογράψει τη σύμβαση πλαίσιο για τις μειονότητες,προ ετών;Και αλήθεια που την έχει
γραμμένη;Και τα άλλα παραδείγματα που σου αναφερώ γιατι δεν τα λαμβάνεις υπόψη;
Καλα είναι να βλέπουμε όνειρα,όταν όμως επιμένουμε να τα βλέπουμε με μάτια ανοιχτά εκεί πιστέυω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα.....
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 17:38 pm 01 04 2008

Ο τόπος μας ερημώνει....και;
και τα πρόβατα θα συνεχίζουν να βελάζουν στα πράσινα λιβάδια...
και τα τσομπανόσκυλα θα συνεχίζουν να μαλώνουν για το ποιο θα καθίσει στον ίσκιο του πλάτανου...
και ο λύκος αγναντεύει από ψηλά αγνοώντας επιδεικτικά τις χασμουρητές κραυγές από τις τίγρεις του διπλανού ζωολογικού κήπου...

ΤΑ ΛΕΜΕ

Υ.Γ.1. Καλή η γκρίνια και οι μπηχτές, αλλά το πλέξιμο απόψεων και λύσεων είναι πιο ατρακτίβικο...

Υ.Γ.2. Constantine έχουμε πλέον μία νέα γενιά με απίστευτους γνωσιακούς πόρους και δυνατότητες, απλά δεν το έχουμε καταλάβει μέσα στην μιζέρια που μας διακατέχει να πνίξουμε την κατσίκα του γείτονα και όχι να βάλουμε παγίδες για τον λύκο.

Υ.Γ.3. Δράκε φίλε μου (αν και το πόστ απευθυνόταν σε πολλούς τσαμπουκαλεμένους αμφίπλευρα), στην Δερβιτσιάνη δεν θυμάμαι ποτέ να ήρθε κανείς υπερπατριώτης/φιλοπατρίδης/πασιφιστής κ.α. να μας βοηθήσει, είμαστε τόσο ξεροκέφαλοι που τα καταφέρνουμε μόνοι μας... ειδικά το 97' περισσότερη ζημιά μας έκαναν οι υπερπατριώτες κ.α. που πολεμούσαν για μας με μεζέδες τσίπουρου δίπλα στην λίμνη της κυρά Φροσύνης...

Υ.Γ.4. Κεραυνιε, μελετώντας έρχεται η όρεξη, δεν μπορείς εκ τον προτέρων να θέσεις έναν "ξεκάθαρο" ή έναν "μοναδικό" στόχο... η Αυτονομία ως αυτονομία δεν λέει τίποτε, δεν είναι πανάκεια, οι Κοσοβάροι την πήραν, αλλά θα είναι υπόδουλοι, σκλάβοι και υπό εφ όρου ζωής...
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Phoenix » 14:48 pm 02 04 2008

ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΩΝ

Άρθρο 2ο – ΣΚΟΠΟΙ

Στοιχείο β: «Η καλλιέργεια του αισθήματος αγάπης προς την γενέτειρα Βόρεια Ήπειρο και η αέναη προσπάθεια για την επίλυση όλων των προβλημάτων της με την υλική και ηθική βοήθεια των μελών και σε συνεργασία με κρατικούς και τοπικούς φορείς»
Στοιχείο γ: «Η προαγωγή και η προώθηση των δικαιωμάτων των απανταχού Βορειοηπειρωτών»

Αυτά για να καταλάβουν κάποιοι ότι η ΝεΒ δεν είναι απλά ένα πολιτιστικό σωματείο.



Τα δικαιώματα που απορρέουν από τις διεθνής συμβάσεις συμπεριλαμβανομένου και του Πρωτοκόλλου της Κέρκυρας μας αφορούν όλους μας, είναι δικαιώματα όλων μας και η ΝεΒ έχει υποχρέωση να ασχοληθεί με αυτά και να τα προωθήσει, πάντα βέβαια στα πλαίσια της νομιμότητας.
Το ξέρετε ότι έχουμε δικαίωμα να ζητήσουμε την έκδοση δίγλωσσων πιστοποιητικών??? Εμείς όμως αντί αυτού δεχόμαστε να μας τσεκουρεύουν τις καταλήξεις των ονομάτων. Όχι μόνο δεν διεκδικούμε τα αυτονόητα άλλα έχουμε γίνει παθητικοί δέκτες μιας πολιτικής αφανισμού εις βάρος μας.

Τα ερωτήματα που έθεσα είναι αυτά που επικρατούν στις μεταξύ μας συζητήσεις. Θα μπορούσε όμως να τα δει κανείς και σαν στάδια μιας πορείας επίλυσης του Βορειοηπειρωτικού.

Κατά τι γνώμη μου αυτό που σήμερα οφείλουμε να διασφαλίσουμε είναι η συνέχεια του Βορειοηπειρωτικού Ελληνισμού. Η ύπαρξη και η άνθηση είναι το ζητούμενο. Όλα τ’ αλλά θα έρθουν σαν αποτέλεσμα των διεθνών αλλαγών και εξελίξεων, με τις οποίες οφείλουμε να συμβαδίσουμε. Σε μια Ευρώπη που καταργεί τα σύνορα δεν έχουμε λόγω να πάμε κόντρα. Ίσα ίσα είναι η ευκαιρία να υπάρξει ξανά η ενιαία Ήπειρος χωρίς σύνορα και περιορισμούς. Το ελληνικό στοιχείο όμως πρέπει να ενισχυθεί. Τις περιουσίες μας πρέπει να τις προστατέψουμε και εκεί που καταπατούνται πρέπει να αντιδράσουμε όλοι μαζί, (η ΝεΒ έχει κάθε λόγω σ’ αυτό). Τα σχολεία μας δεν πρέπει να αφήσουμε να κλείσουν αντίθετα πρέπει να βοηθήσουμε να ανοίξουν και άλλα.
__________________________________
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 04:08 am 20 12 2005

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Moira » 21:56 pm 02 04 2008

CRAVEN έγραψε:Ο σκοπός της Νεολαίας είναι καταστατικά κοινωνικό-πολιτιστικός.



Φοίνιξ,αυτό είναι το δώρο απο το γραμματέα της ΝεΒ....Τέτοια διάσταση απόψεων και βουλήσεων πια σε αυτή την οργάνωση...
Δεν του λέτε του ανθρώπου να διαβάσει τίποτα,τι θέλει και εκτίθεται;;;;Έστω ένα καταστατικό...
Όπως λέει και ο λαός<<η στραβός είναι ο γιαλός η εμείς στραβά αρμενίζουμε>>....
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Constantine » 00:30 am 03 04 2008

Eynomia έγραψε:ο τοπος μας ερημωνει...και;
περναμε εμεις καλα;

Μάλλον σε απασχολούν λάθος θέματα. Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τον συλλογισμό σου.
Dervitsiotis έγραψε:Υ.Γ.2. Constantine έχουμε πλέον μία νέα γενιά με απίστευτους γνωσιακούς πόρους και δυνατότητες, απλά δεν το έχουμε καταλάβει μέσα στην μιζέρια που μας διακατέχει να πνίξουμε την κατσίκα του γείτονα και όχι να βάλουμε παγίδες για τον λύκο.

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου απλά πρέπει να δουλέψουμε λιγάκι τον συντονισμό και την διαχείριση. :? :?
Phoenix έγραψε:Κατά τι γνώμη μου αυτό που σήμερα οφείλουμε να διασφαλίσουμε είναι η συνέχεια του Βορειοηπειρωτικού Ελληνισμού. Η ύπαρξη και η άνθηση είναι το ζητούμενο.

Χαίρομαι που σε κάτι συμφωνούμε όλοι! Εδώ λοιπόν πρέπει να αφιερώσουμε τον χρόνο και τις προσπάθειές μας και να μην αφήσουμε τη γη των προγονών μας να χαθεί! Σε αυτό μπορούμε όλοι να συμβάλλουμε ο καθένας με τον δικό του τρόπο αλλά σίγουρα ΟΛΟΙ μας μπορούμε να κάνουμε κάτι. Όσο μεγάλο και αν είναι το ταξίδι ξεκινάει πάντα με ένα μικρό βήμα.
Let us never negotiate out of fear, but let us never fear to negotiate.
John Fitzgerald Kennedy
Άβαταρ μέλους
Constantine
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 22:56 pm 22 02 2008
Τοποθεσία: Πολιτης του κοσμου

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό CRAVEN » 02:30 am 03 04 2008

Moira έγραψε:Ο σκοπός της Νεολαίας είναι καταστατικά κοινωνικό-πολιτιστικός.


Φοίνιξ,αυτό είναι το δώρο απο το γραμματέα της ΝεΒ....Τέτοια διάσταση απόψεων και βουλήσεων πια σε αυτή την οργάνωση...
Δεν του λέτε του ανθρώπου να διαβάσει τίποτα,τι θέλει και εκτίθεται;;;;Έστω ένα καταστατικό...
Όπως λέει και ο λαός<<η στραβός είναι ο γιαλός η εμείς στραβά αρμενίζουμε>>....

Το ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ - πολιτιστικό που έγραψα δεν αναιρεί τα γραφόμενα της δεσποινίς Φοίνιξ.

Τα "κοινωνικό" τα δικά μας είναι αυτά.
ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΩΝ

Άρθρο 2ο – ΣΚΟΠΟΙ

Στοιχείο β: «Η καλλιέργεια του αισθήματος αγάπης προς την γενέτειρα Βόρεια Ήπειρο και η αέναη προσπάθεια για την επίλυση όλων των προβλημάτων της με την υλική και ηθική βοήθεια των μελών και σε συνεργασία με κρατικούς και τοπικούς φορείς»
Στοιχείο γ: «Η προαγωγή και η προώθηση των δικαιωμάτων των απανταχού Βορειοηπειρωτών»


Κατά τα άλλα θέλω να ζητήσω μια ειλικρινή συγνώμη για το τελευταίο μου ποστ, νιώθω ότι είναι έξω απ τον χαρακτήρα μου, ήταν επίσης μια επίθεση σε προσωπικό επίπεδο η οποία δεν συμβαδίζει με το είναι μου (απλά κακώς απάντησα σε κάποιο παλιό ποστ του Δράκου, το οποίο με προσέβαλε βαθύτατα, φυσικά χωρίς να με γνωρίζει προσωπικά ο άνθρωπος, ζητάω και απ’ αυτόν συγνώμη αν και πιστεύω πως θα έπρεπε να το κάνει πρώτος), μπήκα και εγώ στο τρυπάκι της μικρο-κόντρας που διαιωνίζεται ανάμεσα στους Βορειοηπειρώτες, δεν θα συναινέσω άλλο σ’ αυτό. Όλους εμάς ενώνει η Βόρειος Ήπειρος.


Υ.Γ. Πιθανότατα η Σελήνη πρέπει να είναι στον Κριό.
Αν δεν καώ εγώ
αν δεν καείς εσύ
αν δεν καούμε εμείς
πως θα γενούνε
τα σκοτάδια
λάμψη;

Ναζίμ Χικμέτ
Άβαταρ μέλους
CRAVEN
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 22:49 pm 21 11 2007
Τοποθεσία: ΑΓ.ΣΑΡΑΝΤΑ, ΆΝΩ ΛΕΣΙΝΙΤΣΑ, Αγ.Ανδρέας, Ριζά, Αθήνα, Πλανήτης Γη!

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Eynomia » 08:31 am 03 04 2008

ο τοπος μας ερημωνει....
τα σχολεια ερημωνουν...
οι γεροντοι και οι γιαγιαδες λιγοστευουν...
οι νεοι ριξαν μαυρη πετρα πισω...
οι αλβανοι κατεβαινουν...
τα κορακια πληθαινουν...


η ομονοια σε ληθαργο...
οι πολιτικοι μας αφομοιωμενοι σε αλβανικα κομματα.
οι "πολιτικοι" μας εδω σε ελληνικα κομματα.


οι νεοι μας ελλαδιτοποιηθηκαν...
οι νεες μας ευρωπαιοι-στηκαν...
οι παλιοι εχουν το σαρακι του Χοτζα...


ποιος-ποια-ποιοι θα νοιαστουν για τη Βορειο Ηπειρο

ουτε τα σχολεια ειναι η λυση, ουτε τα μεγαλα λογια.
η επιστροφη μας εκει και η πραγματικη ενασχοληση με τον τοπο μας
οσο κι αν "γαυγιζουμε", κανεις δε μας ακουει.
τα παντα γινονται χωρις σχεδιο και φωνη
Άβαταρ μέλους
Eynomia
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 10:15 am 06 03 2008

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό poison » 19:06 pm 03 04 2008

Υ.Γ.3. Δράκε φίλε μου (αν και το πόστ απευθυνόταν σε πολλούς τσαμπουκαλεμένους αμφίπλευρα), στην Δερβιτσιάνη δεν θυμάμαι ποτέ να ήρθε κανείς υπερπατριώτης/φιλοπατρίδης/πασιφιστής κ.α. να μας βοηθήσει, είμαστε τόσο ξεροκέφαλοι που τα καταφέρνουμε μόνοι μας... ειδικά το 97' περισσότερη ζημιά μας έκαναν οι υπερπατριώτες κ.α. που πολεμούσαν για μας με μεζέδες τσίπουρου δίπλα στην λίμνη της κυρά Φροσύνης...


Αυτά ακριβώς έγραφα και εγώ για τους υπερπατριώτες, από τότε που σταμάτησα να γράφω αρχίσαμε να συμφωνούμε.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό fuegogriega » 19:24 pm 03 04 2008

Για εξήγησέ μου βρε poison αγόρι μου γατί κάποιος που μιλάει για αυτονομία είναι φασίστας. Ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι το χαρακτηρισμό, εκτός και αν φασίστας θεωρείται οποιοσδήποτε έχει διαφορετικές ιδέες και επιθυμίες από εμάς. Εάν είναι έτσι δεν νομίζω πως διαφέρουμε και πολύ... :? :? :? :? :?
fuegogriega
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 21:00 pm 13 02 2008

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον Ή Αυτονομία Ή Ανεξαρτησία Ή Ένωση

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 22:01 pm 03 04 2008

Constantine έγραψε:Η λύση δεν είναι να πάρουμε τα όπλα!!! Αυτό το λέω για όσους επιμένουν να συγκρίνουν την πατρίδα μας με το Κόσσοβο. Στο κάτω-κάτω αυτό που κατόρθωσαν οι Αλβανοί είναι χιλιάδες νεκρούς, ορφανά, χείρες και μανάδες να κλαίνε τα παιδιά τους. Αυτό θέλουμε για τον τόπο μας; Εγώ πάντως δεν θέλω να δω το αίμα κανενός βορειοηπειρώτη να χύνεται και φυσικά δεν θέλω να δω τα αδέρφια μου να σκοτώνονται και την μάνα μου να κλαίει.


Πριν λίγες μέρες γιορτάσαμε την επέτειο της Εθνικής Παλιγεννεσίας. Δεν μιλήσαμε για όπλα (ακόμα).
Ούτε το κεφάλι όμως θα σκύβουμε αιώνια. Σαφώς και υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι για να διεκδικήσουμε τα δίκαια μας.
Αν όμως Κωνσταντίνε οι Έλληνες του 1821 κουβαλούσανε αυτά τα μυαλά, τότε σήμερα την 25η Μαρτίου δεν θα την γιορτάζαμε ούτε σαν ημέρα του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.

DRAKOS έγραψε:Κανένας δέν σάς προτρέπει να πάρεται τά ντουφέκια.Αλλά εάν χρειαστεί η 25ετής πείρα μου μέ τη Β.Η. μέ εχει πείσει ότι περισσότερους Ελλαδίτες θά βρούμε νά τά πάρουν παρά βοριοηπειρώτες(εξαιρούνται οι Χειμαρριώτες).


Εσύ Ελλαδίτη με την 25ετή πείρα στο βορειοηπειρωτικό για Βούρκο και Θύμιο Λώλη δεν έχει τίποτε ακουστά;
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 22:45 pm 03 04 2008

Την τελευταία φορά το ΔΣ δεν πραγματοποιήθηκε λόγω αξιοσημείωτης προσέλευσης ατόμων που δεν ανήκουν στο 15μελές συμβούλιο θέλοντας να παρακολουθήσουν αλλά και να καταθέσουν τις απόψεις τους πάνω σε θέματα που μας αφορούν άμεσα...ήταν πραγματικά ευχάριστο...κάναμε εκτενή συζήτηση για ποικίλα ζητήματα...ελπίζω να συνεχιστεί με την προσέλευση και άλλων προβληματισμένων, π.χ Ευνομία, Θέμιδα....ακόμη και poison και fuegogriega(μπας και δεί από κοντα το βιβλίο του 1913!!!!!! :conf: )
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Eynomia » 09:33 am 04 04 2008

αν θα ερθουμε εμεις, ξανα δε θα γινει ΔΣ;

αν ειναι καθε φορα να γινεται το ιδιο, φυγετε εσεις,
να ερθουμε εμεις μηπως και αποφασισουμε κατι.

σας καταλαβαινω οτι θελετε να κανετε ανοιγμα,
αλλα πρωτα μαζεψτε τα εντος σας, απαντηστε
στα εκτος σας(εμενα εννοω, ακομα περιμενω) και
διωξτε επιτελους τους κομματικους λεκεδες που προφυλλασετε
με σθενος στην οργανωση.

εχει γινει το κακο και οσο συνεχιζει θα μεγαλωνει
η ΝΕΒ και ο τοπος μας χρειαζεται καθαρους νεους

μη παριστανετε αλλο το κοροιδο
οσο τους εχετε αναμεσα σας μονο καλο δε θα δειτε

τι μετρα πηρε η ΝΕΒ βλεποντας τρια μελη της,
στις λιστες μεγαλου κομματος ως αλλοδαπους(αλβανους)
αυτο εκπροσωπει η ΝΕΒ;
Άβαταρ μέλους
Eynomia
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 10:15 am 06 03 2008

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό lazos » 10:04 am 04 04 2008

Eynomia έγραψε:τι μετρα πηρε η ΝΕΒ βλεποντας τρια μελη της,
στις λιστες μεγαλου κομματος ως αλλοδαπους(αλβανους)
αυτο εκπροσωπει η ΝΕΒ;


Πάλι τα ίδια
:? :?
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Moira » 12:59 pm 04 04 2008

lazos έγραψε:
Πάλι τα ίδια
:? :?


Τι σε χαλάει παλί;Που ένας νοήμον άνθρωπος προβληματίζεται;Τι να κάνει δηλαδή να περιγράφει χαζοχαρούμενες
καταστάσεις μέσα στο δ.σ. της Νεβ η να περιγράψει κανένα πάρτυ;
Είπαμε καλά είναι και αυτά αλλά η επιμονή κάποιον να ασχολούνται τόσο χλιαρά με τα βασικά ζητηματά μας και να μας τι λένε και απο πάνω,ε,πάει πολύ....
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 13:44 pm 04 04 2008

Eynomia έγραψε:ποιος-ποια-ποιοι θα νοιαστουν για τη Βορειο Ηπειρο
ουτε τα σχολεια ειναι η λυση, ουτε τα μεγαλα λογια.
η επιστροφη μας εκει και η πραγματικη ενασχοληση με τον τοπο μας
οσο κι αν "γαυγιζουμε", κανεις δε μας ακουει.
τα παντα γινονται χωρις σχεδιο και φωνη


Καλή μου Ευνομία, γιατί δεν γυρνάς πίσω να πάρεις την τσάπα να σκαλήσεις τα χωράφια; Με το ίδιο σκεπτικό οι Ηπειρώτες γενικά θα πρέπει να γυρίσουν στα χωριά τους, να μην μείνουν χωρίς κόσμο τα Ζαγόρια, το Σούλι, τα Τζουμέρκα, η Κόνιτσα... ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ εκ του ΑΣΦΑΛΟΥΣ!
Η γκρίνια, η μουρμούρα και η απαισιοδοξία είναι βούτυρο στο ψωμί αυτών για τους οποίους γκρινιάζ-εις/ετε... Τους δίνεις εναλλακτικές για να αποφύγουν την συζήτηση (κοίτα λίγο παραπάνω ότι ουδείς τους απάντησε ουσιαστικά σε κανένα ζήτημα, διότι δικαιολογεί την συμμετοχή του στην συζήτηση απαντώντας σε σένα και στους συναδέλφους σου γκρινιάρηδες).
Ας σταματήσει πλέον αυτή η παλινδρομική επαναλαμβανόμενη ες αεί γκρίνια... για να μην το πάω παραπέρα...

ΤΑ ΛΕΜΕ

Υ.Γ.1. Πουασόν μου έλειψες (μην το πάρεις στραβά)... Αυτές τις απόψεις σου για τον εναλλακτικό δρόμο ακόμη τις περιμένω... Συνεχίζω όμως το διάβασμα του αγαπητού μου Τζιάτζι τηρώντας όπως πάντα το λόγο μου...
όσο για την "ουδετερότητα" των υπερπατριωτών το 97', την προτιμώ από τον "πατριωτισμό" των """"ΒΗ"""" που έστελναν αλβανικές συμμορίες συστημένες σε ελληνικών/ΒΗ συμφερόντων επιχειρήσεις ή κατά παραγγελία πιάτσικο/απόπειρες/δολοφονίες δικών μας παιδιών... και ακόμη και σήμερα όταν τους δίνετε η ευκαιρία κατατρέχουν και εκβιάζουν ΒΗ επιχειρηματίες… Η μήπως δεν έχεις ακούσει για αυτά!;!;!
Υ.Γ.1.2. Τα ιδιαίτερα φιλιά μου στην "ΑΛΕΚΑ"...

Υ.Γ.2. Σοβαρό(!). Ακούγεται ότι το Αλβανικό κράτος θα αναθέσει την καταγραφή του πληθυσμού σε ιδιωτική αμερικανικοαλβανικών συμφερόντων εταιρία. Η πληροφορία που έχω είναι ακόμη του καφενείου, δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά αν κάποιος ξέρει κάτι, ας μας ενημερώσει.
Επίσης ακούγεται ότι ο εκλογικός νόμος της Αλβανίας θα αλλάξει τοποθετώντας ένα όριο 3.5% για την είσοδο στην Βουλή (με στόχευση προφανώς εμάς).
Οτιδήποτε νεότερο έρθει στα χέρια μου και για τα δύο θέματα θα το ποστάρω εδώ.
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 10:00 am 05 04 2008

το θέμα του εκλογικού νόμου το έχω αναφέρει στο φόρουμ εδώ και ένα χρόνο αλλά κανείς σας δεν το πρόσεξε...βάσει τον ποσοστών που ελάμβαναν οι Β/Η στις προηγούμενες εκλογές εκπροσωπούμενοι απο το ΚΕΑΔ, πολυ πιθανόν, αν όλα συνεχιστουν κατά την παλαιά νοοτροπία, να μείνουμε εκτος βουλής, εκτός υπουργικών θέσεων κλπ κλπ
Αναρωτιέμαι, αν συμβεί αυτό, πως θα ασκήσουμε παραγοντισμό;;; :conf:
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 10:22 am 05 04 2008

φοβάμαι, άσχετα από την εταιρία που θα αναλάβει τη διενέργεια της απογραφής, οτι για άλλη μια φορά θα πιαστούμε στον ύπνο. Φαντάζεστε το αλβανικό κράτος να συμφωνήσει να γίνει η απογραφή αύριο-μεθαύριο- σύντομα τέλος πάντων;;;;;;; Δεν ξέρω κατά πόσο οι Β/Η είναι τόσο ευαισθητοποιημένοι ώστε να κατέβει το 100% αυτών να δώσει το παρόν....

Υ.Γ Ευνομία και Χρυσάνθη.....Χρυσάνθη και Ευνομία κάθε κατηγορούμενος είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου!
Χρυσάνθη αν θεωρείς χαζοχαρούμενες τις συζητήσεις και τους προβληματισμούς μας τότε join our club μπας και αισθανθείς τη χαρά μας και ας μη σε αντιπροσπωπεύει η χαζή χαρά. Βλέπεις το φάσμα της χαράς είναι ευρύ....για κάποιους χαρά είναι να είναι μόνοι,να προεδρεύουν, να υπακούουν και να εκτελούν ΜΟΝΟΙ και για κάποιους άλλους να είναι μέλη ενός ευρύτερου συνόλου με κοινό σκοπό!!!!!Κ μένα προσωπικά όσο μεγαλύτερο είναι το σύνολο αυτό τόσο μεγαλύτερη χαρα αισθάνομαι!!!!!
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό lazos » 10:54 am 05 04 2008

AMARYLIS έγραψε:το θέμα του εκλογικού νόμου το έχω αναφέρει στο φόρουμ εδώ και ένα χρόνο αλλά κανείς σας δεν το πρόσεξε...βάσει τον ποσοστών που ελάμβαναν οι Β/Η στις προηγούμενες εκλογές εκπροσωπούμενοι απο το ΚΕΑΔ, πολυ πιθανόν, αν όλα συνεχιστουν κατά την παλαιά νοοτροπία, να μείνουμε εκτος βουλής, εκτός υπουργικών θέσεων κλπ κλπ
Αναρωτιέμαι, αν συμβεί αυτό, πως θα ασκήσουμε παραγοντισμό;;; :conf:


Δηλαδη αν το ΚΕΑΔ δεν μπει στην βουλή έστω κάτω από την μπότα κάποιου μεγάλου κόμματος τι ακριβώς θα συμβεί;
Φαντάζομαι θα είναι κάτι κακό για τους ΒΗ.
Ξέρει κανείς;
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πολιτικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 12 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 12 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

Login Form