Τώρα είναι 11:12 am 28 03 2024

ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Συντονιστής: Νέοι

ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ » 16:23 pm 11 04 2010

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά εύχομαι σε όλους σας!

Λέω να μοιραστώ και μαζί σας την εμπειρία μου από την φετινή Ανάσταση.
Εφυγα όπου λέτε ο άνθρωπος απ'το χωριό μου να κάνω Ανάσταση Αγίους Σαράντα με αποκλειστικό σκοπό και ελπίδα ότι εκεί θα μπορέσω να παρακολουθήσω την θεία λειτουργία με την ησυχία μου. Αυτό όμως που συνάντησα ήταν τελείως απογοητευτικό!
Συγκεντρωμένος μεν πλήθος κόσμου (χάρηκα αρχικά) , ντυμένος με την τελευταία λέξη της μόδας ( η μοντερνιά μας μάρανε) ,απ'την άλλη δε να μην έχουν το παραμικρό σεβασμό για την σπουδαία εκείνη στιγμή.
Σπρώχνανε ο ένας τον άλλον ποιος να πρωτοανάψει τη λαμπάδα , μιλούσαν ασταμάτητα λές και δεν είχαν ξαναμιλήσει στη ζωή τους , ο ιερέας και οι ψαλτες ούτε που ακουγόντουσαν , βγάζανε φωτογραφίες μέσα στην εκκλησία με πολλές και διάφορες πόζες ,χωρίς ίχνος σεβασμού ( εμ πως να μην βάλουμε και στο facebook κάτι από εκκλησία )! Εμεινα άφωνη ,έμοιαζε όλο το σκηνικό με μασκέ πάρτυ...
Και στην Αφρική να είχα πάει πιστεύω πιο ευπρεπής θα ήταν σε μια τέτοια στιγμή.
Τελικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι είμαστε μόνο για λόγια , λόγια , λόγια ατελείωτα λόγια...και ότι μας ενδιαφέρει μόνο το φαίνεσθαι και όχι η ουσία των πραγμάτων...


Άντε και του χρόνου καλύτερα εύχομαι!
Προσέξτε τις σκέψεις σας-γίνονται λέξεις
Προσέξτε τις λέξεις σας -γίνονται πράξεις
Προσέξτε τις πράξεις σας-γίνονται συνήθειες
Προσέξτε τις συνήθειες σας-γίνονται χαρακτήρας
Προσέξτε τον χαρακτήρα σας-γίνεται πεπρωμένο σας !!!
Άβαταρ μέλους
ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: 13:44 pm 25 10 2006
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Επιστροφή στο Νεα απο τα μέρη μας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form