Τώρα είναι 10:22 am 29 03 2024

Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Η ανάρτηση θέματος στην παρούσα ενότητα θα γίνεται μόνον κατόπιν ενημέρωσης των διαχειριστών.

Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό Elen » 13:57 pm 23 05 2008

.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ



Η Νεολαία Βορειοηπειρωτών διοργανώνει Ημερίδα με θέμα :
«Το Πρωτόκολλο της Κέρκυρας και η κήρυξη Αυτονομίας της Βορείου Ηπείρου το 1914 -
Οι διεκδικήσεις των Βορειοηπειρωτών στη σύγχρονη Ευρωπαϊκή πραγματικότητα»
,
την Τετάρτη 28 Μαΐου 2008 στο Ξενοδοχείο Stanley
– πλ. Καραϊσκάκη (αίθουσα ΒΙΚΟΣ) , ώρα 19:00 .






ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ


ΗΜΕΡΙΔΑ: 28 Μαΐου 2008


__________________________________________________________________________
«Το Πρωτόκολλο της Κέρκυρας και η κήρυξη Αυτονομίας της Βορείου Ηπείρου το 1914 -
Οι διεκδικήσεις των Βορειοηπειρωτών στη σύγχρονη Ευρωπαϊκή πραγματικότητα».
___________________________________________________________________



18:30 – 19:00 Προσέλευση


19:00 – 19:10 Χαιρετισμός – Καλωσόρισμα , Ευθυμία Σέλλιου , Πρόεδρος Νε.Β


19:15 - 19:45 Ιστορική αναδρομή - «Ο Αυτονομιακός Αγώνας της Βορείου Ηπείρου και το Πρωτόκολλο της Κερκύρας» - Απόστολος Παπαθεοδώρου ,

19:45 – 20:15 «Νομική Διάσταση του Πρωτοκόλλου της Κερκύρας» – Θανάσης Κόρμαλης, Νομικός


20:15 - 20:45 «Κοιτάζοντας το αύριο. Οι Βορειοηπειρώτες και τα δικαιώματά τους σε μια σύγχρονη Ευρώπη» - Άγγελος Συρίγος, Ειδικός Γ ραμματέας Παιδείας Ομογενών και Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης του υπουργείου Παιδείας / λέκτορας του διεθνούς δικαίου στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου.


20:45 – 21:30 Ερωτήσεις
Άβαταρ μέλους
Elen
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12:21 pm 15 03 2007
Τοποθεσία: Αγ. Ανδρέας - Ριζά

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό CRAVEN » 19:45 pm 25 05 2008

Τα μέλη και οι φίλοι της Νεολαίας θα πρέπει να δώσουν όλοι το παρόν σ’ αυτή την σπουδαία ημερίδα και σε άποψη θεματικής αλλά και σε προσωπικότητες (Άγγελος Συρίγος, Θανάσης Κόρμαλης, Απόστολος Παπαθεοδώρου) που στελεχώνουν την ημερίδα.

Η Νεολαία έδωσε τον καλύτερο της εαυτό στη διοργάνωση της αναφερόμενης ημερίδας, η παρουσία σας είναι η ελάχιστη ηθική ικανοποίηση στα παιδιά που δούλεψαν για να υλοποιηθεί, τα όσα θα λεχτούν στην εκδήλωση αφορούν ανεξαιρέτως όλους τους Βορειοηπειρώτες, το τρίπτυχο ιστορική αναδρομή – νομική διάσταση - δικαιώματα σε μια σύγχρονη Ευρώπη αναμφίβολα είναι κάτι το πρωτοποριακό, ενδιαφέρον και σίγουρα θα είναι επιτυχημένο.
Αν δεν καώ εγώ
αν δεν καείς εσύ
αν δεν καούμε εμείς
πως θα γενούνε
τα σκοτάδια
λάμψη;

Ναζίμ Χικμέτ
Άβαταρ μέλους
CRAVEN
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 22:49 pm 21 11 2007
Τοποθεσία: ΑΓ.ΣΑΡΑΝΤΑ, ΆΝΩ ΛΕΣΙΝΙΤΣΑ, Αγ.Ανδρέας, Ριζά, Αθήνα, Πλανήτης Γη!

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό Eynomia » 09:09 am 26 05 2008

Διοργανώνετε μια εσπερίδα με θέμα την αυτονομία της Βορειου Ηπείρου, χωρίς να γνωρίζουμε, αλλα και εσεις οι ιδιοι ακομα ,ποια είναι η επίσημη θέση της ΝΕΒ πάνω σε αυτο το θεμα.
οι αποψεις σας απο οτι ξερω διυστανται, το 1/3 ηθελε να γινει η ημεριδα, το άλλο 1/3 όχι, δε συμφωνούσε με τα πολιτικα πιστευω τους και το αλλο 1/3 αδιάφοροι.
μου αρεσει αυτος ο πλουραλισμός που σας διακατεχει.
εμεις οι απλοι/ες νεοι/ες ΒΗ που ειμαστε μελη,ως προς ποια κατευθυνση θα βαδισουμε;
μας καθοδηγεί κάποιος; η όπου παει, παει και ο καθένας /μια ας τραβηξει το δρόμο του/ης;
αν η ΝΕΒ δεν εχει το σθενος να αποφασισει, τοτε γιατι ασχολειται με τετοιου ειδους εκδηλωσεις;
οσο για τους ομιλητες, ας μην παρω θεση ακομα..καλυτερα να προτιμησω το καφεδακι μου.
Τελευταία επεξεργασία από keravnios και 15:09 pm 26 05 2008, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Δεν προβάλλουμε επιχειρήσεις
Άβαταρ μέλους
Eynomia
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 10:15 am 06 03 2008

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό Moira » 09:46 am 26 05 2008

Με καλύπτεις απόλυτα Ευνομία.Εγώ λέω να πάμε να γελάσουμε....
Δεν γίνεται απο τη μια να γράφωνται αλλοδαποί σε ελλαδικά κόμματα και απο την άλλη να κάνουν τέτοιες ήμερίδες....Δεν κολλάνε όλα μαζί....
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 11:45 am 26 05 2008

Καράβια βγήκαν στη στεριά και πιάσανε τα κόφιιι… :conf:

ΤΑ ΛΕΜΕ

Υ.Γ.1. Αν και δεν ξέρω πόσο χρόνο θα μου πάρει να έρθω από το Πλανητάριο στο Stanley, ελπίζω να προλάβω την τελευταία ομιλία. Φαντάζομαι θα κρατηθούν αναλυτικά πολυμεσικά πρακτικά της ημερίδας για πάσα χρήση.

Υ.Γ.2. Καλή επιτυχία και συγχαρητήρια σε όσους το σκέφτηκαν.

Υ.Γ.3. Πρόεδρε, μήπως να καλούσατε και κάποιον εκπρόσωπο του ΚΕΜΟ;
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό keravnios » 15:32 pm 26 05 2008

Ευνομία,
η Νε.Β. σε καλεί εσένα και κάθε άλλον που ενδιαφέρεται να παραβρεθεί σε μία συζήτηση επί κάποιων εκ των θεμάτων που μας απασχολούν. Νομίζω ότι όποιος ενδιαφέρεται και έχει χρόνο θα παραβρεθεί, όποιος δεν ενδιαφέρεται θα αρμενίσει για καφέ.
Η Νε.Β. δεν επεδίωξε ποτέ τον ρόλο του καθοδηγητή. Αποτελεί ένα όργανο με καταστατικούς σκοπούς και αυτούς επιδιώκει να πραγματοποιήσει. Καθοδηγητής δεν είναι η Νε.Β. αλλά η Βορειοηπειρωτική νεολαία. Η Νε.Β. δεν είναι βοσκός και τα μέλη της δεν είναι πρόβατα. Ο καθένας έχει απόψεις, άλλοι έχουν καταλήξει σε θέσεις και άλλοι όχι. Κανείς δεν αποκλείεται και κανείς δεν έχει το αλάθητο του πάππα.Η συζήτηση υπάρχει για να συνδιάσει θέσεις και απόψεις και να οδηγήσει σε κοινά συμπεράσματα. Όποιος δεν μπορεί να ασπαστεί αυτήν την απλή πρόταση ας ψάξει μέσα του να βρει το πρόβλημα.

Σχετικά με την ενημέρωσή σου επί των συνεδριάσεων του Δ.Σ., έχω να σχολιάσω ότι ή εγώ βρίσκομαι σε άλλον πλανήτη, ή εσύ προσπαθείς να παρουσιάσεις μια εικόνα που δεν βρίσκεται πουθενά αλλού πέραν του μυαλού σου. Κανείς από το Διοικητικό Συμβούλιο της Νε.Β. δεν ήταν ούτε είναι ενάντια στην ημερίδα ή εσπερίδα αν θέλεις.


Φιλικά,
Σπύρος
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 00:10 am 29 05 2008

Έγινε λοιπόν και η ημερίδα.
Ευνομία έχεις δίκιο. Το ΔΣ της ΝεΒ δεν έχει κοινή θέση πάνω στο θέμα. Και είναι απόλυτα λογικό. Αποτελείται από 15 μελες ΔΣ και από πολλά μέλη. Δεν είναι άνθρωπος με διχασμένη προσωπικότητα.
Εμένα πάντως με κάλυψε η θέση του κ Συριγου. Αν και νομίζω ότι και ο κ Κόρμαλης αν ερωτούταν το ίδιο περίπου θα έλεγε. (Ήταν και ο μόνος που έφερε άποψη για το τι πρέπει να γίνει και όχι για το τι έγινε). Ο κ Συρίγος είπε ότι η συνθήκη της Κέρκυρας είναι τιμή για την ιστορία αλλά δεν μπορεί πρακτικά να τηρηθεί σήμερα και ότι οι προτεραιότητες για την επιβίωση των Βορειοηπειρωτών στην Αλβανία έχουν αλλάξει.
Σε αυτό όμως που διαφωνώ είναι στο ότι για όλα φταίνε οι Βορειοηπειρώτες. Θα έπρεπε ο κ Συρίγος να ήξερε ότι οι Βορειοηπειρώτες δεν μπορούν να χαράξουν στρατηγική στο Βορειοηπειρωτικό γιατί είναι ανόητοι και απολίτιστοι (το αποδείξαμε περίτρανα στην εκδήλωση) και ότι δεν έχουν τα μέσα να το εφαρμόσουν.
Σε αυτό το θέμα μίλησε ο κ Παντούλας και πιστεύω ότι σωστά τα είπε. Η χώρα πρέπει να έχει στρατηγική στο Βορειοηπειρωτικό.
Βρήκα και ένα τραγούδι να αφιερώσω στις ελληνικές κυβερνήσεις για το στρατηγικό σχέδιο που λείπει και το μπάχαλο που κατάντησαν το Βορειοηπειρωτικό ζήτημα.



Ουψψψ παραλίγο να το ξέχναγα. Ε ναι λοιπόν ήρθε και ο μέγας Καραθάνος (για όσους δεν το ξέρετε αυτό που έφτιαξε το ΚΑΔΕ και παρότρυνε τους Βορειοηπειρώτες να καταψηφίσουν την Ομόνοια). Και μάλιστα τη στιγμή που ο κ Συρίγος παραπονιόταν ότι οι Ομόνοια δεν παίρνει πολλές ψήφους γιατί οι Βορειοηπειρώτες δεν ψηφίζουν.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 01:49 am 29 05 2008

Συγχαρητήρια για την ημερίδα ειδικά στην ΠΡΟΕΔΡΟ, γιατί ως Δερβιτσιώτω έχει στομάχι και ανέχεται πολλά και κυρίως εμένα που συνέχεια της την λέω κατ’ ιδίαν για την επαναλαμβανόμενη απραξία τόσων μηνών. Θα ζητήσω συγνώμη προσωπικά στην Έφη για την ασυνέπεια και την μη παρουσία μου λόγω… ξέρει εκείνη. ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ στο ουσιαστικό έργο σας λοιπόν.

Το μόνο ουσιαστικό που έμαθα από την ημερίδα είναι το σχόλιο καλού μου ΦΙΛΟΥ που ήταν παρών ότι οι ΒΗ χρίζουμε «ψυχιατρικής διερεύνησης» ως προς την συμπεριφορά μας και την πολιτισμικοδημοκρατική μας υπόσταση. Ας έχει… Άλλωστε από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια… αν και δυστυχώς μεγαλώσαμε...

Η χάραξη εθνικής πολιτικής στο ΒΗ έχει γίνει στο παρελθόν, γίνετε και θα συνεχίσει φαντάζομαι από τους ελλαδίτες πολιτικούς-πολιτευτές-διπλωμάτες, όχι γιατί μας σκέφτονται νυχθημερόν ή μας αγαπάνε ιδιαίτερα, αλλά απλά γιατί δεν θα τους το επιτρέψει το πάλε ποτέ ελληνικό τους υποσυνείδητο και καρδιά. Ίδιο αίμα ρέει στις φλέβες μας άλλωστε… και το «γαίμα νερό δεν γένεται» λένε στο χωριό μου. Καλοδεχούμενοι…

Μέχρι σήμερα, η χάραξη αυτής της πολιτικής γίνονταν ουσιαστικά χωρίς εμάς τους ΜΕΣΟΥΣ ΒΗτες παρόντες και στην καλύτερη περίπτωση με την παρουσία των δικών μας πατριδοπατέρων. Ε, αυτό αλλάζει, θα αλλάξει και στην ν-οστή ημερίδα φαντάζομαι θα είναι παρών ο πολιτικός κόσμος της χώρας σε μια συζήτηση χωρίς γραφικές δακρύβρεχτες ομιλίες για πονεμένους και σκλαβωμένους ΒΗτες, την σκλαβωμένη και αδικημένη ΒΗ κ.ο.κ.
Και έρχονται και άλλες ημερίδες εντός του έτους… πολύ πιο ΔΥΣΚΟΛΕΣ για πολιτικούς, πολύ πιο ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΕΣ για αναλυτές και πολύ πιο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ για εμάς…

Οι εκ φύσεως γκρινιάριδες ΒΗ πρέπει πρώτα να καταλάβουμε ότι ΕΜΕΙΣ και ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ μπορούμε ουσιαστικά να ορίσουμε το μέλλον μας. Ο ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ δεν παύει να είναι μια συμπαθέστατη γραφική φιγούρα στα πολυαγαπημένα μου στρουμφάκια, αλλά τον ΞΕΦΤΕΡΗ ακούει ο μπαμπα-στρούμφ όταν θέλει να εμποδίσει την πλημμύρα που απειλεί να σβήσει από το χάρτη το στρουμφοχωριό.
Βεβαίως, σε έναν αγώνα επιβίωσης όπως ο δικός μας χρειάζονται όλοι: από τον Γκρινιάρη, τον Κοιμίση, μέχρι και την Στρουμφίτα.

ΤΑ ΛΕΜΕ

Υ.Γ.1. Η ΑΠΟΨΗ δεν ορίζεται ως συνεχώς επαναλαμβανόμενη πρόταση εις την ν-οστή.

Υ.Γ.2. Το επαναλαμβανόμενο ΘΑ-ΠΡΕΠΕΙ-ΘΑ θυμίζει ήχο από ηπειρώτικο ντέφι (ντουμπανέλι στα ΒΗ) στους ρυθμούς του οποίου χορεύουν πλέον μόνο οι καφέ αρκούδες τις Πίνδου.

Υ.Γ.3. Με την δημοσίευση των πρακτικών καλό θα ήταν να υπήρχε μια ουσιαστική συζήτηση.
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό Moira » 11:47 am 29 05 2008

Να πω και εγώ με τη σειρά τη γνώμη μου,πρώτα απο όλα μου θύμισε ένα απο τα γνώστα πάρτυ της Νεβ(δεν έχω πάει
ποτέ μου αλλά φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι)...Ήρθε σαν επιστέγασμα και η παραδοχή της κριτικής απο τον καναπέ και έδεσε το όλο πράγμα...Το μόνο που έλειπε ήταν τα ποτά ,η μουσική,αλλά όπως κατάλαβα θα ήταν πάρτυ δωματίου,κόντεψε να μας πάρει ο ύπνος,ειδικά στην αρχή...
Γνωστά λόγια ,γνωστά πρόσωπα,το είπε άλλωστε και ο Συρίγος...Ευτυχώς που ο φίλος μου ο Θεοδωρής και η φίλη μου η Ελένη είπαν δυο σωστά πράγματα και προσωπικά έφυγα με κάποια προσωπική ικανοποίηση απο εκεί,πως υπάρχουν κάποια δικά μας παιδιά που δεν αποχαυνώνονται με τα λόγια κανενός ....
Οσο για κάτι συμπαθέστατες αρκούδες από την Πίνδο,κάπου το διάβασα εδώ, σε όποιο ρυθμό και να χορεύουν η εντύπωση μου είναι πως στο ρεφρέν του σκοπου πάλι αλμπανό θα μας λένε,με την επίσημη τώρα πλέον συγκατάθεση μας,υποστηριζόμενη και γραμματειακά....
Τελευταία επεξεργασία από Moira και 23:24 pm 29 05 2008, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 12:43 pm 29 05 2008

Μετά από ένα διάστημα αποχής από το φόρουμ, επανέρχομαι καταθέτοντας και εγώ με τη σειρά μου την άποψη που διαμόρφωσα παρακολουθώντας τη χθεσινή ημερίδα! Και πριν πω οτιδήποτε θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στην Πρόεδρο, τον Υπεύθυνο Πολιτικού Σχεδιασμού για τον συντονισμό της συζήτησης και σε όλους τους παρευρισκόμενους τόσο για την παρουσία τους εκεί οσο και για τις παρεμβάσεις τους. Ευχαριστίες επίσης θέλω να εκφράσω προς τους ομιλητές που αποδέχτηκαν την πρόσκλησή μας και προσπάθησαν τουλάχιστον να μας προβληματίσουν............

Η αρχή σ'αυτή την προσπάθεια ενημέρωσης και προβληματισμού έχει γίνει από τα προηγούμενα ΔΣ της Νεβ, συνεχίζεται και τώρα ακόμη πιο δυναμικά και εύχομαι στο μέλλον αυτή η προσπάθεια να γίνει ακόμη πιο συγκεκριμένη, πιο κατατοπιστική και πιο αποδοτική. Γιατί το λέω αυτό;;;;
Κατάλαβα, πως ακόμη δεν έχουμε βρει ως Βορειοηπειρώτες τον ΤΡΟΠΟ που μας ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ να προσεγγίζουμε ένα θέμα.....ίσως κάποιοι δεν έχουν βρεί καν το θέμα. Ως Νεολαία διαλέξαμε ενα topic συζήτησης αφενός που να μην έχει χρησιμοποιηθεί σε προηγούμενες ημερίδες αφετέρου που να αποτελεί την αφετηρία μιας σειρας συζητήσεων βασικών για να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα. Το πρώτο σκέλος το πετύχαμε, το δεύτερο θα φανεί στην πορεία. Οι ομιλητές δεν μας βοήθησαν ιδιαίτερα καθως πρόσεχαν πολύ τις τοποθετήσεις τους, αλλά ουτε και το ακρωατήριο που πολλές φορές αποδείχτηκε ευέξαπτο :D .
Επομένως, την επόμενη φορά, θα πρέπει και τον ΤΡΟΠΟ να κοιτάξουμε αλλά και το ΘΕΜΑ να είναι πιο εύκολα προσεγγίσιμο!
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό dropolitissa » 18:30 pm 29 05 2008

Καταρχάς, θα ήθελα να συγχαρώ τους διοργανωτές της εν λόγω Ημερίδας, διότι πέρα από σκοπούς και αποτελέσματα, αυτή καθ’ αυτή η κίνηση εκφράζει έναν εναλλακτικό (θα έπρεπε να είναι και ο κυρίαρχος, βέβαια!!) τρόπο αντιμετώπισης του Βορειοηπειρωτικού Ζητήματος από τους ίδιους, πλέον, τους Έλληνες Βορειοηπειρώτες.

Εξάλλου, η Νε.Β ιδρύθηκε το 2003, έχοντας ως βασικό στόχο τέτοιες αξιόλογες δράσεις, εστιάζοντας στην υπεράσπιση των δίκαιων της Βορείου Ηπείρου, λαμβάνοντας υπ’ όψιν, όμως, την σύγχρονη πραγματικότητα και αποφεύγοντας ακραίες τάσεις, οι οποίες ουδέποτε βοήθησαν τις διεκδικήσεις μας…

Φυσικό και επόμενο, μία αρχή να είναι πάντα δύσκολη και να υπάρχουν προβλήματα στον τρόπο που διαχειρίζεται κανείς καταστάσεις, ακόμη και «έννοιες», αλλά αξίζει τον κόπο ο «πειραματισμός», αρκεί να υπάρχει όραμα…

Καλή συνέχεια!!!
dropolitissa
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 23:26 pm 05 12 2007

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό lazos » 18:52 pm 29 05 2008

dropolitissa έγραψε:Καταρχάς, θα ήθελα να συγχαρώ τους διοργανωτές της εν λόγω Ημερίδας, διότι πέρα από σκοπούς και αποτελέσματα, αυτή καθ’ αυτή η κίνηση εκφράζει έναν εναλλακτικό (θα έπρεπε να είναι και ο κυρίαρχος, βέβαια!!) τρόπο αντιμετώπισης του Βορειοηπειρωτικού Ζητήματος από τους ίδιους, πλέον, τους Έλληνες Βορειοηπειρώτες.


Τα βλέπω και επαυξάνω

Θα διαφωνήσω πάλι με τους πολεμόχαρους συμπατριώτες μου αλλά άκουσα και έναν/δυο άνθρωπους με ανοιχτό μυαλό στην ημερίδα.
Αν και στο τέλος η συζήτηση ξέφυγε από τον σκοπό της γιατί ο άλλος ενδιαφερότανε για το χωράφι του και άλλος για τον παππού του.

Συμφωνώ λοιπόν με τους κυρίους που μίλησαν όχι σαν μίζεροι ΒΗ αλλά σαν άνθρωποι προσγειωμένοι στην πραγματικότητα.

Δεν υπάρχει βορειοηπειρωτικό ζήτημα αλλά ζήτημα βορειοηπειρωτών και μόνο.


ΥΓ(α)

1. Προσυπογράφω τα υστερόγραφα του Δερβιτσιώτη
2. Moira για να γελάσεις πήγες όπως έγραψες, και χάρηκα όταν σε είδα να γελάς. Εγώ πήγα για να μάθω
3. AMARYLIS όπως τις περισσότερες φορές ήσουν μια από τις πιο όμορφες γυναίκες στην αίθουσα



.
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό Moira » 23:19 pm 29 05 2008

Εσύ ο ίδιος λες πώς πήγες για να μάθεις και λοιπόν τι έμαθες και τι κατάλαβες;
Πως δεν υπάρχει βορειοηπειρωτικό ζήτημα,αυτό κατάλαβες;
Εδώ ο Παντούλας είπε τη λέξη Βόρειος Ηπειρος(προς στιγμήν) και εσύ χαμπάρι δεν πήρες;
Δεν φταίω εγώ μετά αν ενισχύεται σε εμένα η πρώτη εντύπωση για το σπινθηροβόλο βλέμμα της αγελάδας,με όλα αυτά.Πήγα να μάθω και μετά έμαθα για τους Ζαπατήστας.... Χορτάρι,χορτάρι,χορτάρι,σε αντιπαραβολή με γυναίκες,γυναίκες,γυναίκες, πάει πιο καλά :D
Δεν θέλω τώρα να συνεχίσω με καψουροτράγουδα,θα γίνει τελείως ακατάλληλο...
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό lazos » 23:25 pm 29 05 2008

Moira έγραψε:Εσύ ο ίδιος λες πώς πήγες για να μάθεις και λοιπόν τι έμαθες και τι κατάλαβες;
Πως δεν υπάρχει βορειοηπειρωτικό ζήτημα,αυτό κατάλαβες;
Εδώ ο Παντούλας είπε τη λέξη Βόρειος Ηπειρος(προς στιγμήν) και εσύ χαμπάρι δεν πήρες;
Δεν φταίω εγώ μετά αν ενισχύεται σε εμένα η πρώτη εντύπωση για το σπινθηροβόλο βλέμμα της αγελάδας,με όλα αυτά.Πήγα να μάθω και μετά έμαθα για τους Ζαπατήστας.... Χορτάρι,χορτάρι,χορτάρι,σε αντιπαραβολή με γυναίκες,γυναίκες,γυναίκες, πάει πιο καλά :D
Δεν θέλω τώρα να συνεχίσω με καψουροτράγουδα,θα γίνει τελείως ακατάλληλο...


Χρησιμοποιησε το μυαλο σου και για κατι χρησιμο για ολους μας εκτος απο το να πετας κακιες.
Καταλαβες παρα πολυ καλα τι εγραψα.
Σε ευχαριστω που με παρακολουθεις πάντως και εδω αλλα και στο φορουμ στο Στεκι.

Ο Παντουλας και οποιος πολιτικος μας πλησιάσει απο εδω και περα θα το κάνει γιατι εχει ανάγκη απο ψηφους.
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό Eynomia » 09:05 am 30 05 2008

και να [quote="AMARYLIS"]

Κατάλαβα, πως ακόμη δεν έχουμε βρει ως Βορειοηπειρώτες τον ΤΡΟΠΟ που μας ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ να προσεγγίζουμε ένα θέμα.....ίσως κάποιοι δεν έχουν βρεί καν το θέμα.![/quote]


συμφωνω.

διαφωνω στο οτι δεν εχουν βρει το θεμα.
οι νεοι μας βαδιζουν εκει που πρεπει. εχουν ενταχθει στρατιωτακια για δικα τους συμφεροντα στα διαφορα κομματα και μεσω αυτων και του αχαρου ρολου τους, μας πουλανε αυτο που θελουν κι εμεις το αγοραζουμε χωρις δευτερη κουβεντα.
Στελεχος (Β.ηπειρωτης) στο ΚΣ Πασοκ εκανε μαζωξει πριν μια βδομαδα....για να μας πει οτι θα παλεψει να καταταχθει ως ομογενενης και οχι ως αλλοδαπος που ειναι τωρα.
Βουλευτης του ΛΑΟΣ( συνοδεια μελους ΔΣ ΝΕΒ) στην ημεριδα ειπε, αδραξτε τα οπλα...και φυγαμε.
Βουλευτης του Πασοκ ( συνοδεια μελους ΔΣ ΝΕΒ) στην ημεριδα κατηγορησε την αντιπερα οχθη, χωρις να γνωριζει τι εκανε το κομμα του για μας.
Υποψ. Βουλευτης της ΝΔ στην ημεριδα μας προετρεψε να σμιξουμε και να εχουμε μια φωνη,ξεχνοντας οτι η παραταξη του ειναι κυβερνηση
η προεδρινα τον μαλωσε και του ειπε, ο αγωνας γινεται και απο τον καναπε( δεν νομιζω οτι καταλαβε ακομα και σημερα, γιατι το ειπε αυτο).

και πιο το νεκταρ απο ολη αυτη την ιστορια.τι μας ειπαν οι πολιτικοι;γιατι καθε φορα θα πρεπει να εχουμε την υπομονη να ακουμε τον καθε γλυφτη που καπηλευεται στους ωμους μας;
ποτε θα το αντιληφθουμε αυτο;


οι ημεριδες καλες ειναι, για θεματα που σιγουρα θα περιμενεις να δεις και να αποσπασεις κατι.
απο αυτη την ημεριδα τι περιμεναμε; και απο ποιους;
τα χωρια μας αργοσβηνουν....κι εμεις αναβουμε τις λαμπαδες στους πολιτικους στην Αθηνα.
τις συνταξεις σιγα-σιγα τις αποτραβανε..κι εμεις καθομαστε και ακουμε τον Συριγο να λεει φταινε οι υπαλληλοι.
οι μαθητες δεν εχουν μεσο μεταφορας να πανε σχολειο, γιατι ο οδηγος δεν πληρωνεται και το ελληνικο κρατος αδρανει.....κι εμεις χειροκροτουμε αυτους.

του λες τι κανει το ελληνικο κρατος για μας....σε παραπεμπει στον Κενεντυ.....κανε εσυ για την πατριδα.
τοσα χρονια αναθεμα, τι κανουμε.........για την πατριδα δεν παλευουμε;
αυτοι που σκοτωθηκανε, που εξοριστηκανε, που βασανιστηκανε..που..που....... για ποιον αγωστηκανε;
γι αυτην την Πατριδα, παλεψανε...γι αυτη την πατριδα αντεξανε..
και η πατριδα σημερα τους λεει .....μεινετε μονοι σας
δεν μπορω να κανω κατι για σας...δυστυχως...λυπαμαι...


ξεχαστε λει τι κανανε οι προγονοι σας παλια...παραχωστε το στα καταβαθα της γης.
δε σας οδηγει πουθενα...


οδηγηστε μας εσεις "αξιοτιμοι ομιλητες, αξιοτιμοι πολιτικοι", δειξτε μας εσεις το δρομο τον ορθο.

ουτε αυτο μπορειτε να κανετε.


το μονο που σας καιει ειναι πως θα αρπαξετε λεφτα απο μας στελνοντας τα αδερφια μας φανταρους, αυξανοντας τη θητεια τους, εξαιροντας τους απο ολους τους αλλους ομογενεις...κι αυτο αλλαζοντας το αρθρο, λιγους μηνες μετα απο την αποδοση της ιθαγενειας.
τοτε τι τους θελουμε;γιατι θα πρεπει η γλωσσα μας να μεγαλωνει και συνεχεια να τους παρακαλει και να τους γλειφει.....μακρια απο αυτους, μακρια τους


αυτοι ειναι οι αξιοτιμοι ομιλητες της ημεριδας μας, αυτους τους ανθρωπους καθεστε κι ακουτε.
καλο μας κανει..παντα τετοια
Άβαταρ μέλους
Eynomia
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 10:15 am 06 03 2008

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 16:32 pm 30 05 2008

Το Ευνομούμενο κράτος και η Μοίρα των Βορειοηπειρωτών

Τι τους φταίγανε οι καημένοι τρεις; -ανέφερα στον George. Δεν είδες, -λέει, τι τους είπα; Ότι το μόνο άλυτο θέμα που παραμένει ήταν το πρωτόκολλο.

Φυσικά και το μόνο άλυτο που έμεινε είναι το πρωτόκολλο. Όλα τα άλλα, ως καλλιτέχνες πατριδο-απωλεστές τα έχουν λύσει. Το ένα με μια πράσινη γραμμή που δεν ξεχνούν. Πώς να την ξεχάσουν άλλωστε, η λαδομπογιά ήταν δικιά τους προελεύσεως. Για το άλλο τους δώσανε λέει μια πυξίδα στο μάθημα Γεωγραφίας (ή Ιστορίας;) και τους είπαν τώρα θα παίξουμε ποιος θα βρει γρηγορότερα το Βορρά, όχι μαγνητικά προσδιορισμένο, αλλά γεωγραφικά. Όχι στα σοκάκια, όπως όταν ήταν παιδιά. Τους κλείσανε σε ένα δωμάτιο και τους πιέζανε, τους πιέζανε, μέχρι που καθίσανε στον καναπέ και παίξανε με τη ρημάδα την πυξίδα. Γίνανε, όπως λέμε, οι σφετεριστές του χάρτη ή, πιο χωρικά προσδιορισμένα, οι μαχητές του καναπέ.

Εδώ που τα λέμε, τα σημεία των καιρών θέλουν το πιο πάνω υπο-είδος μαχητή (σ.σ. του καναπέ) να είναι κατακριτέο, μιας και οι κανονικοί ιππότες της ασφάλτου είναι οι εμποτισμένοι με ιδέες από τη γιαγιά τους και όχι από ξενέρωτες ιδέες που αναπτύσσονται μέσα σε κάποια χωρικά προσδιορισμένα γραφεία. Πως λέμε στωικά (από το στοά) διαδεδομένες ιδέες;

Σε ένα ευνομούμενο, λοιπόν, κράτος δικαίου, όπου η κοινωνική μέριμνα και ο πολιτικός προσανατολισμός έχει ως κέντρο του τον πολίτη. Σε ένα γεωπολιτικό χώρο όπου στο φτάνει πια και στο ξέρουμε και το παρελθόν σας, στα δύο δηλαδή –χρωματικά προσδιορισμένα- ρεύματα, στα οποία οφείλουμε ευχαριστώ για τους θεσμούς και όχι να κοιτάμε τον υπαλληλίσκο-γραφειοκράτη που σαν μοντέρνος Δαυίδ κατατροπώνει το κράτος-θεσμό Γολιάθ προκαλώντας έτσι ανεπανόρθωτη βλάβη –λόγω απώλειας χαρτζιλικιού- στη γιαγιά, με αποτέλεσμα την οστεοπορωτική αδυναμία εμπότισης με επαναστατικές ιδέες των ιπποτών της ασφάλτου (το δεύτερο υποείδος και ετεροθαλή του μαχητή του καναπέ).

Τώρα, θα πεις εσύ όλα τα ρίξανε στους ΒΗ-τες. Ότι η Μοίρα μας είναι στα χέρια μας. Ότι εμείς φταίμε για όλα (όπως ευφάνταστα το τονίσανε οι τρεις). Και η ερώτηση είναι: και γιατί να μην το πουν; Μήπως θα τους φέρουν αντίρρηση οι υποψήφιοι, pardon οι μελλοντικοί χρωματικά προσδιορισμένοι συνάδερφοι; Για ποιο λόγο να το κάνουν; Να κηλιδώσουν τα CV (όχι 2CV) τους; Κατάλαβες; Εγώ ακόμα προσπαθώ.

Και το είπα στον πιο-κει-από-το-Λαζαράτι-κατά-180-Μοίρες: και γιατί να θέλουμε τριχοτόμηση της επίσημης; Γιατί να θέλουμε να γίνουμε lobby-νιστές (pardon για τα αδύνατα τεκτονικά του γραφέα, τώρα πάει για lower) των πιο κει, των αντίπερα ρε δικέ μου, πώς να το πω των διηπειρωτών ρε αδερφέ; Για να μετατραπεί το είδος μας σε ΒΗ_CK-δες; Και να επέλθει η υποχρεωτική και για μας τους διπλούς, τους ροζομπλέ ρε παιδί μου, πως το λένε; Και αν επέλθει, το μπαϊράκι τι θα είναι; Κοκκινόμαυρα προσδιορισμένο;

Ο George λέει ήταν απολίτιστοι οι ημεριδίτες και δεν ξέρανε να συμπεριφερθούν. Γιατί ρε George; Επειδή οι πολιτισμένοι έχουν για σύνθημά τους: και-α-και-ου-και-ντου-από-παντού; Oh mon dieu!

Απολογίες για τα ψυχρά πεδία κειμένου, αλλά τα εισαγωγικά έχουν υπογράψει σύμβαση έργου με τη dropolitissa και αρνήθηκαν κατηγορηματικά να στολίσουν το παραπάνω κείμενο για προφανείς λόγους πνευματικής ιδιοκτησίας.
Άβαταρ μέλους
Yiannis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 02:28 am 08 12 2005

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 17:11 pm 30 05 2008

Μετά από συμβούλευση και χρήση του babelfish για μετάφραση του πονήματος του 100-μέτρα-τσεκεί-από-το-μπουνκέρι συγγραφέα (ίσως του κορυφαίου ροζομπλέ click-ίστα εν δερμάτινη καρέκλα, βεβαίως βεβαίως)... παραθέτω πόνημα αγνώστου συγγραφέως για την τριχοτόμηση γωνίας με διαβήτη, χάρακα και μολύβι... μέθοδος χρήσιμην και βολικήν σε περιβάλλοντα όπου δεν έχει κορέντι ή που προσπαθούν να κόψουν τα φώτα, όπως συμβαίνει στην επίσημη (και στον αγών υπέρ αυτής).

Προσκυνώ εκ του καναπέως
Ο τσεδώ-από-το-πράσινο-χασίλι-της-ευτυχίας
[attachment=0]trix-02.jpg[/attachment]
Συνημμένα
trix-02.jpg
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 17:34 pm 30 05 2008

Brad Pitt,
Δεν πολυκαταλαβαίνω τα τόσα υπονοούμενα. Αλλά και δεν μου μένει και άλλη φαιά ουσία να τα φέρω στην αντίληψή μου.
Η ημερίδα με απογοήτευσε. Τελικά αναρωτιέμαι αν αξίζουμε να ζήσουμε σε μια κοινωνία σύγχρονη με τέτοια συμπεριφορά και αχαριστία. Είμαστε αχάριστοι αγενείς απολίτιστοι και σπαστικοί.

Yiannis:
Τι τους φταίγανε οι καημένοι τρεις; -ανέφερα στον George. Δεν είδες, -λέει, τι τους είπα; Ότι το μόνο άλυτο θέμα που παραμένει ήταν το πρωτόκολλο.

Μάλλον παρεξηγήθηκε αυτό. Ίσως το msn (όπου έγινε η συνομιλία) δεν σε άφησε να καταλάβεις ότι ήταν ειρωνικό.
Το να θέλουμε να εφαρμοστεί το πρωτόκολλο σήμερα σόνι και καλά είναι κόλλημα. Η ερώτηση μου προς τον καθηγητή δεν ήταν ρητορική. Ήθελα να επιβεβαιώσει τον αναχρονισμό του πρωτοκόλλου. Εμένα δεν με νοιάζει σε ποια γλώσσα θα διδάσκονται τα θρησκευτικά στη Βόρεια Ήπειρο (ούτε καν αν θα έχει θρησκευτικά στα σχολεία) αλλά να υπάρχει Ελληνική Βόρεια Ήπειρος που να συντηρείται μόνη της και να δημιουργεί. Αυτό δεν γίνεται με τις εκκλησιές. Γίνεται με δρόμους, ηλεκτρικό, επιχειρήσεις και Πανεπιστήμια. πιο πολύ με ενδιαφέρει η βοήθεια που θα παρέχει το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων στο Τμήμα ελληνικής φιλολογίας στο Αργυρόκαστρο παρά η θρησκευτική διδασκαλία.

Πρέπει επομένως να σκεφτούμε τι μπορούμε να κάνουμε άλλο εκτός από το να το παίζουμε σπουδαίοι και να κάνουμε ρεζίλι τους εαυτούς μας και τους ομιλητές να καταριούνται την ώρα και τη στιγμή που αποφάσισαν να ασχοληθούν μαζί μας. Αν είναι δυνατόν !!! Διακόψαμε την ομιλία βουλευτή (άσχετο ποιου κόμματος) για πάρει το λόγο ένας φωνακλάς που έβριζε. Και όλοι μαζί να βρίζουμε το ΙΚΑ την εφορία τον ΟΓΑ ...

Υποτίθεται ότι νοιαζόμαστε για το Βορειοηπειρωτικό και διεκδικούμε στρατηγικό σχέδιο από τη χώρα, και όχι προσωπικά βολέματα. Δεν μπορούμε να καταλάβουμε ότι ως Βορειοηπειρώτες υποφέρουμε γιατί δεν νοιαζόμαστε για την πατρίδα μας. Και πατρίδα μας δεν είναι τα λιβάδια μόνο. Είναι κυρίως οι διπλανοί μας.

Τελικά μάλλον θα πρέπει να απαλλαγούμε από τις ευθύνες μας για την πατρίδα μας. Η βλακεία μας και τα συμπλέγματά μας μας δίδουν το ακαταλόγιστο των ευθυνών.

ΥΓ Η θέση μου για το πόσο πρέπει να υποστηρίζουμε την εφαρμογή του πρωτοκόλλου, εν αντιθέσει με πολλούς σύγχρονους κανονισμούς προστασία των μειονοτήτων (όπως όλα αυτά που υπέγραψε και παραβιάζει η Αλβανία αλλά εμείς δεν κάνουμε τίποτα) σε καμία περίπτωση δεν μειώνει την τιμή και το σεβασμό μου προς τους αγωνιστές και ήρωες του πολέμου. Είναι τιμή μου ότι φέρω το όνομα κάποιου προγονού μου που βρέθηκε στην πρώτη γραμμή της μάχης.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό lazos » 17:59 pm 30 05 2008

Προσκυνώ τον Yannis
(τώρα καταλαβαίνω πως έριξε την Angelina Jolie o Brand Pit, όχι δεν είναι με την ομορφιά του)

Το σχετιστικό σύστημα αξιών δεν έχει την αναγκαία ψυχολογική δύναμη για να ελκύσει τους ανθρώπους στον κοινό δεσμό της ενότητας και την αδελφωσύνη που θα σταθεροποίησει τους δεσμούς μιας κοινωνίας εν αποσυνθέσει.

Αυτά τα πολυ ολίγα προς το παρών



ΥΓ41234
Σεβασμός και θαυμασμός στα όσα και με τον τρόπο που "έγραψε" ο Yannis
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ημερίδα Νε.Β : 28 Μαϊου 2008

Δημοσίευσηαπό xaos » 21:13 pm 30 05 2008

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εγώ έχω να πω , πως αυτή η ιδέα της οργάνωσης της Αλβανίας σε 4 μεγάλες περιφέρειες μου άρεσε.
Καλό θα ήταν όλη Βόρειος Ήπειρος να εχει μια περιφέρεια με τη δίκη της αυτοδιοίκηση.
Άβαταρ μέλους
xaos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 15:16 pm 21 05 2006
Τοποθεσία: ΠΛΑΚΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις της Νεολαίας Βορειοηπειρωτών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 6 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 6 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Login Form