Τώρα είναι 13:03 pm 28 03 2024

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ Δ.Σ. Νε.Β

Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ.Αναφέρετε επίσης τυχόν προβλήματα που αντιμετωπίζετε με τις σελίδες της Νε.Β.
Δεχόμαστε και παρατηρήσεις,προτάσεις .

Συντονιστής: Νέοι

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ Δ.Σ. Νε.Β

Δημοσίευσηαπό ΣελλιουΕφη » 15:37 pm 01 05 2009

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ Δ.Σ. ΝΕ.Β

Με αφορμή όλα αυτά του συμβαίνουν στο Δ.Σ. της Νεολαίας το τελευταίο διάστημα , ένοιωσα την ανάγκη να τοποθετηθώ και να κάνω ξεκάθαρες τις απόψεις μου και τις θέσεις μου. Θα σας κάνει εντύπωση ο λόγος που επέλεξα να πω αυτά που θέλω να πω μέσω επιστολής, αλλά οι λόγοι που το έκανα είναι δυο : πρώτον γιατί έτσι είμαι σίγουρη πως δεν θα παραλείψω κάτι και δεύτερον γιατί θέλω αυτή η επιστολή να επισυναφθεί στα πρακτικά της ΝεΒ Τα γραπτά μένουν άλλωστε.
Από την πρώτη στιγμή που αποφάσισα να ασχοληθώ με τη ΝεΒ είχα κάνει ξεκάθαρες τις θέσεις μου και το όραμά μου για τη Νεολαία. Ξεκάθαρες τόσο απέναντι σε όσους με στήριξαν ως υποψήφια στις εκλογές, όσο και απέναντι στο ΔΣ, ως πρόεδρος της ΝεΒ. Είχα φανταστεί μια Νεολαία που θα αριθμούσε ως τις επόμενες εκλογές 2000 μέλη και με ένα δυνατό και ενωμένο Δ.Σ μια ΝεΒ η οποία θα πράττει αυτό ακριβώς που ορίζει το καταστατικό της, την προαγωγή και την προάσπιση δηλαδή των δικαιωμάτων των απανταχού Βορειοηπειρωτών, την καλλιέργεια αγάπης για τον τόπο και την ανάπτυξη φιλικών και κοινωνικών δεσμών μεταξύ των νέων.
Είχα κάνει ξεκάθαρο εξ αρχής πως για μένα το πιο σημαντικό είναι η διεκδίκηση και η προάσπιση των δικαιωμάτων μας. Χωρίς αυτά θα εξαφανιστούμε ως κοινότητα, θα χαθεί ο πολιτισμός μας, και οι μεταξύ μας δεσμοί θα είναι ανούσιοι και άσκοποι. Όλα αυτά μπορούμε να τα πετύχουμε μόνο μέσα από την πολιτική, χρησιμοποιώντας την πολιτική και τους πολιτικούς, χωρίς να μας χρησιμοποιούν εκείνοι. Επιθυμούσα μια ΝεΒ πολιτικοποιημένη, με θέση και άποψη, αλλά όχι κομματικοποιημένη. Απόδειξη αυτού είναι πως δεν προσπάθησα ουδέποτε να περάσω γραμμή κάποιου συγκεκριμένου κόμματος μέσα στο Δ.Σ. και μάλιστα στήριξα με όλη μου την ψυχή και έβαλα πλάτη σε παιδιά που ανήκαν σε διαφορετικά πολιτικά κόμματα. Θεώρησα πως δεν θα προσπαθήσουν να περάσουν στο Δ.Σ τις θέσεις του κόμματός τους αλλά θα μπορούσαν να περάσουν τις διεκδικήσεις μας μέσα στα κόμματα.
Από την πρώτη στιγμή που ανέλαβα ως πρόεδρος; Προσπάθησα να καλλιεργήσω καλό κλίμα εντός Δ.Σ, να αποδείξω πως δεν υπάρχουν ομάδες και πως όλοι πρέπει να εργαστούμε για τον κοινό σκοπό. Και μέχρι ενός σημείου πίστευα πως το είχα καταφέρει. Δυστυχώς αποδείχθηκε πως είχα καταλάβει λάθος γιατί και ομάδες υπήρχαν και κοινό σκοπό δεν είχαμε. Το πόσο εργάστηκα για να πετύχω αυτά που είχαμε βάλλει ως στόχο όλοι μαζί, το γνωρίζετε όλοι σας πολύ καλά. Άσκοπα όμως γιατί δεν υπήρχε ανταπόκριση, παρά από ελάχιστα άτομα.
Για να μην μακρηγορώ γιατί δεν θέλω να φανεί αυτή η επιστολή ως διάγγελμα, θέλω να καταγγείλω τα εξής. Κατηγορήθηκα το τελευταίο διάστημα και με αφορμή το Υπόμνημα προς τη Βουλή των Ελλήνων πως μαζί με τους « συνεργούς» μου έχω κάνει «πραξικόπημα» στη Νεβ και αποφασίζουμε και διατάσουμε μόνοι μας. Η αλήθεια είναι πως το υπόμνημα θα το υπέγραφα ξανά εάν γύριζα πίσω το χρόνο παραβλέποντας την απόφαση του Δ.Σ, θεωρώντας πως η απόφαση αυτή είτε αποσκοπεί αλλού είτε βγήκε λόγο ασυνεννοησίας. Το δικαίωμα να αποκλείσω το ενδεχόμενο της ασυνεννοησίας, μου το στερήσατε αφού όταν τηλεφώνησα από τα Γιάννενα κατά τη διάρκεια του Δ.Σ και ρώτησα να μου πει ο καθένας από σας το λόγο που καταψήφισε το υπόμνημα μου είπατε να μην ασχολούμαι και με ποιο δικαίωμα παίρνω από τα Γιάννενα για να σας ανακρίνω και να σας ζητήσω λογαριασμό. Είναι δικαίωμα σας φυσικά το ρόλο του προέδρου να ενημερωθεί για τα θέματα και να συντονίσει , εσείς να τον θεωρείται ανάκριση. Φαίνεται πως επιθυμείτε έναν πρόεδρο που απλά θα κουνάει συγκαταβατικά το κεφάλι.
Μετά από αυτό βρέθηκα στην πολύ δυσάρεστη θέση να έχω φύγει από τους γονείς μου, για να παρευρεθώ σε ένα Δ.Σ στο οποίο μέλη , μεταξύ τους και εγώ, δικάζονται και καταδικάζονται για την απόφασή τους να στηρίξουν το υπόμνημα με κατηγορίες και επιχειρήματα τα οποία ασχέτως αν στέκουν ή όχι, έχουν ειπωθεί και έχουν γραφτεί στα πρακτικά. Ήταν εμφανές εξ αρχής όμως πως το υπόμνημα ήταν απλά η αφορμή για να αποκεφαλιστούν ορισμένα άτομα, να βάλουμε στη θέση τους κάποιους «ανυπάκουους» και να αναλάβουμε ξανά την εξουσία και την πλειοψηφία στη ΝεΒ. Οι θέσεις είχαν μοιραστεί εξ αρχής και η απόφαση είχε τελεσιδικήσει.. Απόδειξη αυτού είναι πως για να μας βγει η μοιρασιά στις θέσεις «φάγαμε» και άτομα τα οποία δεν είχαν δώσει δικαίωμα για κατηγορίες, όπως ο αντιπρόεδρος της ΝεΒ, Σπύρος Ιωάννου. Ο ανασχηματισμός έγινε και εγώ επανεξελέγην ομόφωνα πρόεδρος. Η αλήθεια είναι πως είναι τιμητικό για μένα, αλλά ακόμα και σήμερα δεν έχω καταλάβει πως είναι δυνατόν από τη μια να τίθεται θέμα διαγραφής μου από τη ΝεΒ, και από την άλλη να επανεκλέγομαι ομόφωνα. Πιστεύω πως είτε ήταν μια τελευταία ευκαιρία μετά το « πρώτο λάθος» που είχα κάνει, είτε ήταν επίδειξη δύναμης , « κάτσε ήσυχα γιατί βλέπεις τι θα πάθεις». Και σε αυτή την περίπτωση δεν θα ήθελα να είμαι καχύποπτη.
Εδώ θα ήθελα να πω πως ουδέποτε έχω λειτουργήσει αυτόνομα και ενάντια στις αποφάσεις του Δ.Σ παρά μόνον σε 2 περιπτώσεις στις οποίες πίστευα πως για συγκεκριμένους λόγους έπρεπε να πράξω το αντίθετο. Η πρώτη περίπτωση είναι αυτή που ανέφερα προηγουμένως. Η δεύτερη ήταν όταν παρόλη την απόφαση του Δ.Σ να μην προσκαλέσει στην κοπή πίτας της Νεολαίας τον πρόεδρο της Ομόνοιας, κο Βασίλη Μπολλάνο και τον πρόεδρο του ΚΕΑΔ κο Βαγγέλη Ντούλε, το έκανα εγώ προσωπικά. Ο λόγος ήταν πως είναι αδιανόητο σε κάθε κοπή πίτας να προσκαλείς τον κάθε Ελλαδίτη Βουλευτή που έρχεται εκεί για να κάνει προεκλογικό αγώνα και να περάσει τη γραμμή του κόμματός του, να μην προσκαλείς τον πρόεδρο του μοναδικού φορέα εκπροσώπησης σου στην Αλβανία. Είναι θεμιτό να το κάνεις πρώτον γιατί τον αναγκάζεις μπροστά στα μέλη σου να δεσμευτεί για πράγματα και δεύτερον δίνεις το δικαίωμα στον κόσμο να θέσει τους προβληματισμούς του είτε γιουχάροντας είτε χειροκροτώντας. Και φυσικά η πρόσκληση αυτή ουδεμία σχέση είχε με «παραγοντισμό» και ίδιον όφελος καθώς δεν τους ενημέρωσα ποτέ για την απόφαση του Δ.Σ να μην τους προσκαλέσει, καθώς ντρεπόμουν για την απόφαση αυτή, και δεύτερον δεν κάθισα ούτε για μια στιγμή μαζί τους στο τραπέζι των επισήμων. Απλά χαιρέτισα και συνέχισα να κάθομαι στο τραπέζι με την παρέα μου.
Εδώ θα ήθελα να δηλώσω πως ουδέποτε χρησιμοποίησα τη θέση μου στη Νεολαία για ίδιον όφελος, ουδέποτε παραγόντισα και ουδέποτε ανέπτυξα σχέσεις χρησιμοποιώντας το όνομα της ΝεΒ και χωρίς να αφορά θέματα της ΝεΒ. Αντιθέτως το απέφευγα καθώς θεωρούσα τουλάχιστον αστείο να χτυπάς πόρτες χωρίς να έχεις να καταθέσεις συγκεκριμένη πρόταση ή αίτημα και χωρίς να έχεις συγκεκριμένες θέσεις, που να έχουν βγει από τη ΝεΒ.
Ανέφερα 2 περιστατικά από τα οποία προκύπτει πως εγώ και οι «συνεργοί» μου κάνουμε του κεφαλιού μας και πράττουμε χωρίς απόφαση Δ.Σ . Δεν έχω δει όμως να καταγγέλλονται και άλλες αντίστοιχες συμπεριφορές. Δεν είδα να γίνεται θέμα όταν χωρίς απόφαση Δ.Σ και χωρίς να ερωτηθεί ο ταμίας αφαιρέθηκαν 1000 Ευρώ από το ταμείο της Νεβ προκειμένου να πληρωθούν τα γραφεία του Αγίου Κοσμά. Φυσικά και η Νεολαία φιλοξενείται στα γραφεία από ιδρύσεως της και δεν νομίζω πως θα διαφωνούσε κανείς να δώσουμε τα λεφτά.. Μήπως υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά? Πως γίνεται να μην υπάρχει καμία αντίδραση όταν επανειλημμένως διαγράφεται από το site της Νεολαίας ανακοίνωση της προέδρου σχετικά με την καταδίκη Μπολλάνου και την εκδήλωση στην πρεσβεία? Και πόσο μάλλον όταν αυτός που διαγράφει την ανακοίνωση είναι ο διαχειριστής του site που απλά τυγχάνει να είναι και ο πρώην πρόεδρος της ΝεΒ? Εκτός και αν το Δ.Σ διαφωνεί με τη συγκεκριμένη ανακοίνωση αλλά και πάλι δεν θα ήθελα να είμαι καχύποπτη. Ή μήπως είναι μεμπτό να βγάζει ανακοίνωση η πρόεδρος για κάτι τόσο σημαντικό και όταν οι θέσεις δεν παρεκκλίνουν από τις θέσεις των υπολοίπων μελλών του Δ.Σ και από τους σκοπούς της Νεολαίας?
Επειδή
- το διοικητικό συμβούλιο της ΝεΒ. έχει πάψει να ανταποκρίνεται στις υποχρεώσεις που απορρέουν από το καταστατικό της,
- η λειτουργία της ΝεΒ δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες κανενός από τα μέλη της,
- θεωρώ υποτιμητικές για την προσωπικότητα μου τις κατηγορίες που ακούω τον τελευταίο καιρό,
- βρίσκω άκυρες και σκόπιμες τις αποφάσεις μελών του Δ.Σ και γνωρίζοντας πάντα το πόσο αγνά συμπεριφέρθηκα ενάμιση χρόνο τώρα και πόση ψυχή έδωσα στη ΝεΒ,
ζητάω από το Δ.Σ τη σύγκλιση Γενικής συνέλευσης στην οποία θα κριθούν οι ενέργειές μου και άλλων μελών του Δ.Σ, θα συζητηθούν οι θέσεις και οι σκοποί της Νεολαίας και θα αποφασιστεί το εάν και πότε θα πρέπει να κατέβουμε σε εκλογές. Αυτή τη στιγμή τη μόνη απόφαση που μπορώ να σεβαστώ και να δεχτώ ως έγκυρη είναι την απόφαση της Γενικής Συνέλευσης.

Η πρόεδρος της Νε.Β

Σέλλιου Ευθυμία

Το αίτημα μου για Γενική Συνέλευση δεν έγινε δεκτό και γι αυτό δήλωσα την παραίτηση μου. Ευχαριστώ πολύ όλους αυτούς που με εμπιστεύτηκαν και εργαστήκαμε μαζί αυτό το διάστημα και εύχομαι σε αυτούς που έμειναν πίσω καλή συνέχεια.. Ευχαριστώ..
ΣελλιουΕφη
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21:14 pm 28 08 2008

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις, πληροφορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Login Form