Τώρα είναι 07:51 am 29 03 2024

Γεώργιος Καστριώτης

Αυτής που ποτέ μέχρι σήμερα δεν μαθαμε στην δωρεάν δημοσια παιδεία της πατρίδας μας

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 23:05 pm 06 09 2008

Δηλαδή ποια είναι αυτά τα στοιχεία που τον κάνουν έλληνα;

Άφησε λίγη από την σοφία που φέρνεις και φώτισέ μας, ω κόρη της Τροίας...
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 11:19 am 07 09 2008

Πάλι ο απολογητής της αλβανικής παραμυθολογίας ξαναχτύπησε:
Δηλαδή ποια είναι αυτά τα στοιχεία που τον κάνουν έλληνα;


Δηλαδή, αλβανόφρονά μου, ποια είναι τα στοιχεία που τον κάνουν Αλβανό;
- Μήπως ο μπαμπάς του;
- Μήπως η μαμά του;
- Μήπως η πατρίδα που υπερασπιζόταν;
- Μήπως η συνείδησή του; ή
- Μήπως όλοι αυτοί που αντιπροσώπευε;

ΥΣ. Προς όλους τους αλβανόφρονες: η λέξη ΕΛΛΗΝΑΣ γράφεται με κεφαλαίο το ΕΨΙΛΟΝ.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό lazos » 12:39 pm 07 09 2008

ΧΑΝΤΑΚΑΣ έγραψε:ΥΣ. Προς όλους τους αλβανόφρονες: η λέξη ΕΛΛΗΝΑΣ γράφεται με κεφαλαίο το ΕΨΙΛΟΝ.

και η λέξη Αλβανός με κεφαλαίο Α γράφεται για τον ιδιο ακριβώς λογο


Ο Καστριώτης για τους Αλβανους είναι Αλβανός και για όλους τους άλλους είναι Ελληνας.
Ας πιστεύουν ότι θέλουν, δεν αλλάζει η καταγωγή του.
Αν θέλουν να παραχαράξουν την ιστορία, τουλάχιστον ας πούνε οτι λεγότανε Χασαν, Λουαν ή οτι άλλο γουστάρουν.

Δεν χρειάζεται να απολογουντε οι Ελληνες κάθε φορα που αλλοι λαοι ψάχνουν να πιαστούν από μια τρίχα.
Παντως αν με κάποιο τρόπο τον ρωτάγαμε σημερα τι θα δηλωνε Ελληνας η Αλβανος, πάω στοίχημα ότι θα ελεγε Αλβανος γιατι τουλάχιστον αυτοι τον εχουν εθνικό ηρωα, αλλα στην Ελλαδα ειναι άγνωστος
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 20:54 pm 07 09 2008

Λάζο,
γιατί γράφεις;
και η λέξη Αλβανός με κεφαλαίο Α γράφεται για τον ιδιο ακριβώς λογο

Τιμούμε κάθε άνθρωπο, ανεξαρτήτως καταγωγής. Γιαυτό και τα εθνικά ονόματα τα γράφουμε με κεφαλαίο. Δεν τιμούμε όμως μια οργανωμένη κοινωνία που επιμένει να κατέχει ξένα μέρη και να καταπιέζει άλλες κοινωνίες.

Το άλλο που γράφεις:
Παντως αν με κάποιο τρόπο τον ρωτάγαμε σημερα τι θα δηλωνε Ελληνας η Αλβανος, πάω στοίχημα ότι θα ελεγε Αλβανος γιατι τουλάχιστον αυτοι τον εχουν εθνικό ηρωα, αλλα στην Ελλαδα ειναι άγνωστος

1. Μη βάζεις στοιχήματα γιατί ένας νεκρός δεν μπορεί να απαντήσει.
Όμως η ιστορία έχει απαντήσει σε αυτό το ερώτημα. Ο γιος ενός βυζαντινού άρχοντα που πολεμούσε ανεμίζοντας την βυζαντινή πολεμική σημαία, τι ήταν; Εγώ νομίζω ότι ήταν βυζαντινός.
2. Εμείς έχουμε πολλές ελλείψεις στην ιστορική μας συγκρότηση. Το ότι δεν γνωρίζουμε τη σχέση μεταξύ Καστριώτη και ελληνισμού, δεν σημαίνει ότι αυτή δεν υπάρχει. Τα έχουμε ξαναπεί. Στα ελληνικά έχουν γραφτεί πολλά έργα για τον Καστριώτη, ιστορικά, λογοτεχνικά, θεατρικά, ποιήματα κ.ά. Αν κάποιος θέλει να διαβάσει για τον Καστριώτη και να δει τη σχετική ελληνική βιβλιογραφία μπορεί να διαβάσει:
Γιοχάλας Τίτος, Ο Γεώργιος Καστριώτης Σκεντέρμπεης στα νεοελληνικά γράμματα
Εκδότης: Δωδώνη
Έτος έκδοσης: 1994

Εκεί Λάζο, θα δεις πως η ελληνική βιβλιογραφία γνωρίζει καλά αυτόν τον ήρωα.
Ας μην επανερχόμαστε σε λυμένα θέματα και κυρίως ας μην επαναλαμβάνουμε όσα ψέμματα μας έχουν πει στα αλβανικά "σχολεία". Η αλήθεια είναι μια και αν θέλουμε, ψάχνουμε και βρίσκουμε μια άκρη.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό lazos » 21:16 pm 07 09 2008

που ακριβώς διαφωνούμε ορε αδέρφι
Δεν υποστήριξα οτι είναι Αλβανος
είπα οτι είναι Ελληνας και αυτό είναι αυταπόδεικτο


Ειπα επίσης οτι η Αλβανοι τον έχουν σαν ηρωα, κατι που δεν συμβαίνει στην Ελλάδα
γιατί εκεί τον γνωρίζουν όλοι μικροί μεγάλοι.
Πόσοι τον γνωρίζουν στην Ελλάδα;

Και εγώ πρώτη φορά εμαθα για τον Καστριώτη απο βιβλίο του αλβανικού σχολίου στα Ελληνικα γραμμένο στο οποίο ανέφερε την Ελληνική καταγωγή του πατέρα του και όλα τα υπόλοιπα.

τον ανέφερε με το ονομα Γιωργος Καστριώτης και οχι Γκεργκ Σκεντερμπεου
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 22:57 pm 07 09 2008

Δηλαδή, αλβανόφρονά μου, ποια είναι τα στοιχεία που τον κάνουν Αλβανό;
- Μήπως ο μπαμπάς του;
- Μήπως η μαμά του;
- Μήπως η πατρίδα που υπερασπιζόταν;
- Μήπως η συνείδησή του; ή
- Μήπως όλοι αυτοί που αντιπροσώπευε;


Η επιλογή ''όλα τα παραπάνω'' που είναι;
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 00:02 am 08 09 2008

Η επιλογή όλα τα παραπάνω'' που είναι;

Καλώς τον παρα-μορφωμένο!
Στοιχεία να αναφέρεις. Αν δεν έχεις, σιώπα. Καμιά φορά η σιωπή φανερώνει σύνεση.
Αλλά πάλι αν θέλεις να παίξεις, εδώ είμαστε...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΥΣ Λάζο, συμφωνώ πως ΣΗΜΕΡΑ στην Ελλάδα δεν πολυξέρουν τον Καστριώτη. Κακώς, αλλά πάλι να σκεφτείς πως έχουμε τόσους και τόσους ήρωες. Καλό είναι και που τον μνημονεύουμε σε αυτόν τον ιστοχώρο. Η νεολαία μπορεί να αναλάβει την πρωτοβουλία για ένα εκκλησιαστικό ή και φιλολογικό μνημόσυνο. Και αν υπάρχουν και Αλβανοί με ανοιχτά μυαλά, ας έρθουν και αυτοί να τον τιμήσουν μιας και τότε πολλοί προγόνοι τους ήταν σύμμαχοί μας και υπό τις διαταγές του (άλλοι πολλοί είχαν ήδη αλλαξοπιστήσει και είχαν προσχωρήσει στον εχθρό).
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 00:32 am 08 09 2008

Στοιχεία να αναφέρεις. Αν δεν έχεις, σιώπα. Καμιά φορά η σιωπή φανερώνει σύνεση.


Για την ακρίβεια, στοιχεία πρέπει να αναφέρεις εσύ. Εσύ θεωρείς τον Καστριώτη Έλληνα ενώ είναι γνωστό τοις πάσι (εκτός από κάτι παρηκμασμένους τύπους χωρίς επιστημονική κατάρτιση τους οποίους εσύ αντιγράφεις) πως ήτο Αλβανός.

Και επειδή ανέφερες τον Γιοχάλα, διάβασε λίγο το σημείο που λέει για το Dictionarium Latino-Epiroticum του Blancus.
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 21:02 pm 08 09 2008

Ρε "P", δεν αφήνεις τα γνωστά κολπάκια σου. Γράψε στοιχεία. Ξεσήκωσε τον Μπαρλέτι αν θέλεις και απάντησε στις ερωτήσεις. Ειδάλλως ξέρεις τι να κάνεις: "σιωπή" (κάποιοι φίλοι θα σου λέγανε:"τουμπεκί ψιλοκομμένο").
Και μια που αναφέρεις τον Γιοχάλα, τι λέει ακριβώς; Ποντάρεις στο ότι μπορεί να μην έχω το βιβλίο;
Θυμάσαι τις αρλούμπες που αράδιαζες τον Μάρτη σχετικά με τον χάρτη του Γενικού Επιτελείου Στρατού;
Περιορίσου στη μελέτη του αγαπημένου σου Ενβέρ. Τα άλλα, μάλλον τα μπερδεύεις.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 00:06 am 09 09 2008

Ρε πάσης νόσου κ πάσης μαλακίας, εσύ ισχυρίζεσαι πως ήταν Έλληνας, από εσένα περιμένουμε τα στοιχεία. Και σαν καλό σκυλάκι που είσαι, κάτι μου λέει οτι θα φέρεις μερικά γιατί σε τρώει να πάρεις μερικά μαθηματάκια ιστορίας.

Εγώ ποντάρω πως το έχεις το βιβλίο, γι' αυτό περιμένω να εξευτελιστείς (γι να είμαστε ακριβείς, θα σε ξευτιλίσω εγώ)... Δεν μου απάντησες όμως τι γραφει ο Γιοχάλας για το λεξικό.

Όσο για τα του Μαρτίου, μόνος μου το παραδέχτηκα πως είχα κάνει λάθος κ μάλιστα έφερα κ αντίγραφο του χάρτη. Βλέπεις εγώ, σε αντίθεση με σένα, έχω ικανότητα κριτικής σκέψης.

Και για να διευκολύνουμε την συζήτηση, σε προκαλώ να φέρεις μόνο ένα (1) στοιχείο που να αποδεικνύει ότι ο Σκεντέρμπεης ήταν Έλληνας. Μόνο ένα. Αλλά όταν λέω στοιχείο δεν εννοώ να ξεσηκώσεις καμιά ιστοσελίδα τύπου ΣΦΕΒΑ. Εννοώ ένα έγγραφο πχ του Σκεντέρμπεη, ή του πατέρα του, ή κάποιον Βυζαντινό χρονικογράφο, ή κάποια αρχειακή πηγή (Βενετίας, Βατικανού, Τουρκίας, κλπ), ή του πρώτου βιογράφου του, ή οτιδήποτε...

Αλλά, φυσικά, το όποιο στοιχείο θα αναφέρεις (αν), θεωρώ περιττό να σου υπενθυμίσω πως το θέλω με βιβλιογραφική αναφορά.
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 19:47 pm 09 09 2008

Μικρούλη αλβανόφρονα,
Απάντησε στα ερωτήματα και άσε τα ενβερίστικα κόλπα.
Ποια είναι τα στοιχεία που τον κάνουν Αλβανό;
- Μήπως ο μπαμπάς του;
- Μήπως η μαμά του;
- Μήπως η πατρίδα που υπερασπιζόταν;
- Μήπως η συνείδησή του; ή
- Μήπως όλοι αυτοί που αντιπροσώπευε;

- Μήπως η σημαία του;

Α, και:
φυσικά, το όποιο στοιχείο θα αναφέρεις (αν), θεωρώ περιττό να σου υπενθυμίσω πως το θέλω με βιβλιογραφική αναφορά.


- Το "λάθος" του Μαρτίου το παραδεχθηκες μόνον όταν αποκαλύφτηκες. Αν δεν είχε επισημανθεί το "λάθος" σου, θα πέρναγες την άποψή περί ανακριβών ελληνικών στοιχείων.

ΥΣ Σε θεωρώ "αλβανόφρονα" και οπαδό του Ενβέρ, διότι αυτές είναι οι απόψεις που εκφράζεις. Παλιότερα είχα διατυπώσει την άποψη ότι κάποια σχέση με την αλβανική εξουσία θα έχεις. (Έχεις;)
Μπορώ και εγώ να σου επιστρέψω μερικά κοσμητικά επίθετα και να σε στολίσω καταλλήλως. Καλύτερα όμως να μην χοντραίνεις το πράγμα γιατί, πίστεψέ με, τότε θα πρέπει να γνωριστούμε από κοντά και μάλλον θα στεναχωρηθούμε.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 00:07 am 10 09 2008

Ωραία, επιστρέφουμε στο θέμα της συζήτησης χωρίς χαρακτηρισμούς πλέον. Μόνο ψυχρή επιστημονική τεκμηρίωση κ λογική στο εξής... Από το μέρος μου τουλάχιστον.

- Μήπως ο μπαμπάς του;
- Μήπως η μαμά του;
- Μήπως η πατρίδα που υπερασπιζόταν;
- Μήπως η συνείδησή του; ή
- Μήπως όλοι αυτοί που αντιπροσώπευε;


Ακολουθούν οι απαντήσεις:

-Αλβανός
-Βουλγάρα
-Αλβανία
-Αλβανική (αν και δεν υπήρχε η συνείδηση με την εννοια που την γνωρίζουμε σήμερα
-Αντιπροσώπευε Αλβανούς κ Μαυροβούνιους (δηλαδή όλες οι φυλές που ήταν υποτελείς του μετά την ένωση του 1444).

- Μήπως η σημαία του;


Τι το ελληνικό είχε η σημαία του? Ή μάλλον τι το εθνικό είχε η εξελιξη ενός ρωμαϊκού συμβόλου όπως ήταν ο δικέφαλος αετός του Βυζαντίου; Μήπως την ίδια σημαία δεν είχε το πρωτο Αυστριακό, Ρωσικό κ Σερβικό κράτος; Κ για να μάθεις κ κάποια επιπλέον πράγματα, υπάρχουν αρκετά βάσιμα στοιχεία που δείχνουν πως ο δικέφαλος αετός εισήλθε στην Αλβανία μέσω Σερβίας.
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό keravnios » 00:56 am 10 09 2008

Εγώ δεν ξέρω ιστορία αλλά σαν παρατηρητής θα ρωτήσω τον Πογονιστάν
- Αφού δεν υπήρχε η συνείδηση πως λες ότι η δική του ήταν αλβανική (κάποιος θα έλεγε ότι φάσκεις και αντιφάσκεις)
- Η μητέρα του δεν ήταν Σερβίδα;
- Ο πατέρας του ήταν Αλβανός;
- Το ότι αντιπροσώπευε Αλβανούς και Μαυροβούνιους που φαίνεται;
- Δεν θα ήταν καλό να παραθέσεις μερικά από τα βάσιμα στοιχεία που δείχνουν ότι η σημαία εισήλθε στην Αλβανία από την Σερβία;
- Μήπως οι Σέρβοι ήταν Αλβανοί

Η ψυχρή επιστημονική τεκμηρίωση που ακριβώς βρίσκεται στις απαντήσεις σου;
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 01:58 am 10 09 2008

- Αφού δεν υπήρχε η συνείδηση πως λες ότι η δική του ήταν αλβανική (κάποιος θα έλεγε ότι φάσκεις και αντιφάσκεις)
- Η μητέρα του δεν ήταν Σερβίδα;
- Ο πατέρας του ήταν Αλβανός;
- Το ότι αντιπροσώπευε Αλβανούς και Μαυροβούνιους που φαίνεται;
- Δεν θα ήταν καλό να παραθέσεις μερικά από τα βάσιμα στοιχεία που δείχνουν ότι η σημαία εισήλθε στην Αλβανία από την Σερβία;
- Μήπως οι Σέρβοι ήταν Αλβανοί


- Έγραψα, και νομίζω ότι ήμουν σαφής, πως δεν υπήρχε εθνική συνείδηση με την έννοια που την γνωρίζουμε σήμερα (η οποία έχει σχηματιστεί μετά την καθιέρωση του έθνους-κράτους ως σύστημα αναφοράς). Στον Μεσαίωνα υπήρχαν έννοιες πολύ πιο ασαφείς, όπως το ''σκλαβίνος'', ''φράγκος'', ''ρωμιός'' κλπ.
- Όχι
- Ναι
- Από την Σύνοδο στην Λέζα το 1444 (υπό την ανοχή των Ενετών)
- Και γιατί να το κάνω; Θα πειστείς; Παρ' όλα αυτά σου αναφέρω ένα, οι σχέσεις που είχε η οικογένεια του Καστριώτη με την Εκκλησία της Σερβίας (και έχει υποστηριχτεί κυρίως από Ρώσους και Σέρβους ιστορικούς, ενδεικτικά αναφέρω τους ακαδημαϊκούς Makushev και Radonic).
- Όχι (βλέπεις αναγκάζομαι να απαντήσω και σε τέτοιες ερωτήσεις).


Η ψυχρή επιστημονική τεκμηρίωση που ακριβώς βρίσκεται στις απαντήσεις σου;


Θα την δεις μόλις κάνεις μια εξίσου τεκμηριωμένη ερώτηση κ όχι σαν η τελευταία πιο πάνω.

Για να θυμηθούμε και λίγο τα μαθήματα Ρητορικής του Σταγειρίτη, η πρόταση βάση της συζήτησης είναι ότι ο Σκεντέρμπεης ήταν Αλβανός (ipso facto), οπότε η πρόταση αμφισβήτησης είναι το ότι ήταν Έλληνας και όχι το αντίθετο.
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό keravnios » 02:31 am 10 09 2008

και παρ' όλα όσα γράφεις ο Καστριώτης είχε αλβανική συνείδηση; αφου δεν υπηρχε πως την είχε;

Για να θυμηθούμε και λίγο τα μαθήματα Ρητορικής του Σταγειρίτη, η πρόταση βάση της συζήτησης είναι ότι ο Σκεντέρμπεης ήταν Αλβανός (ipso facto), οπότε η πρόταση αμφισβήτησης είναι το ότι ήταν Έλληνας και όχι το αντίθετο.

Κοίτα να δεις που ο Αριστοτέλης ασχολήθηκε προφητικά με την καταγωγή του Καστριώτη. Η συζήτηση αυτή Αλβανέ, ξεκινά εδώ. Αν μπεις σε αλβανικό φόρουμ ενδεχομένως η τοποθέτησή σου να είναι σωστή.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 02:45 am 10 09 2008

Ο μόνος Αλβανός σε αυτήν την συζήτηση πρέπει (και οφείλεις) να είσαι εσύ αφού δεν καταλαβαίνεις τι γράφω, αν και είναι γραμμένα στα πιο ωραία ελληνικά του φόρουμ.
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό lazos » 09:02 am 10 09 2008

Pogonistan έγραψε:-Αλβανός
-Βουλγάρα
-Αλβανία
-Αλβανική (αν και δεν υπήρχε η συνείδηση με την εννοια που την γνωρίζουμε σήμερα
-Αντιπροσώπευε Αλβανούς κ Μαυροβούνιους (δηλαδή όλες οι φυλές που ήταν υποτελείς του μετά την ένωση του 1444).

Τι το ελληνικό είχε η σημαία του? Ή μάλλον τι το εθνικό είχε η εξελιξη ενός ρωμαϊκού συμβόλου όπως ήταν ο δικέφαλος αετός του Βυζαντίου; Μήπως την ίδια σημαία δεν είχε το πρωτο Αυστριακό, Ρωσικό κ Σερβικό κράτος; Κ για να μάθεις κ κάποια επιπλέον πράγματα, υπάρχουν αρκετά βάσιμα στοιχεία που δείχνουν πως ο δικέφαλος αετός εισήλθε στην Αλβανία μέσω Σερβίας.


Επειδή εγω δεν ξερω να μιλάω κόσμια σου λέω να πας να μαζεψεις καλυτερα χόρτα
Μαγκιά σου αν αισθάνεσαι Αλβανός αλλά δεν χρειάζεται να φέρεις τα πάνω κάτω για να υποστηρίξεις ένα κράτος που δεν έχει ούτε 100 χρόνια ιστορίας.

Αν δεχτούμε οτι το Βυζαντιο είναι η συνέχεια του Ελληνικου πολιτισμού ( εγώ διαφωνώ πάντως) τοτε η σημαία του Καστριώτη που ειναι η ο δικέφαλος αετος σε κόκκινο πανι, λες οτι εντελώς τυχαία ηταν ακριβώς ιδια με την πολεμική σημαία του Βυζαντίου αρα ελληνική.

Αντε για χόρτα λοιπόν γιατι σε λιγο θα μας πεις ότι ο πατέρας του ήταν Πακιστανός και η μάνα του πουτάνα από το Καζακστάν
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 13:46 pm 10 09 2008

Επειδή εγω δεν ξερω να μιλάω κόσμια σου λέω να πας να μαζεψεις καλυτερα χόρτα


Τι ασύντακτο σχήμα είναι αυτό ρε; Είπαμε να μη μιλάς κόσμια, όχι να μιλάς με σολοικισμούς (αναρωτιέμαι, την λέξη την ξέρεις;). Για να καταλάβεις τι εννοώ, το καλύτερα είναι επιθετικός προσδιορισμός του ''χόρτα'';

Μαγκιά σου αν αισθάνεσαι Αλβανός αλλά δεν χρειάζεται να φέρεις τα πάνω κάτω για να υποστηρίξεις ένα κράτος που δεν έχει ούτε 100 χρόνια ιστορίας.


Αν αισθανόμουν Αλβανός δεν θα το έκρυβα, αντιθέτως θα ήμουν υπερήφανος. Δηλαδή αν έλεγα οτι ο Καστριώτης είναι Έλληνας θα με έκανε φοβερό Έλληνα ε; Θα είχα μπόνους φρονήματος; Δεν υποστηρίζω ένα κράτος, υποστηρίζω μια αλήθεια που τυγχάνει να την γνωρίζω καλύτερα από όλους σας εδώ μέσα (σε σύνολο), και το ίδιο θα έκανα για το Ιζραήλ (ένα κράτος 60 χρόνων) ή για την Σλοβενία (ένα κράτος 16 χρόνων).

Αν δεχτούμε οτι το Βυζαντιο είναι η συνέχεια του Ελληνικου πολιτισμού ( εγώ διαφωνώ πάντως) τοτε η σημαία του Καστριώτη που ειναι η ο δικέφαλος αετος σε κόκκινο πανι, λες οτι εντελώς τυχαία ηταν ακριβώς ιδια με την πολεμική σημαία του Βυζαντίου αρα ελληνική.


Κατά πρώτον, το Βυζάντιο είναι συνέχεια του Ρωμαϊκού Κράτους (οπότε τα σύμβολα είναι συνέχεια των ρωμαϊκών κ όχι των ελληνικών), κατά δευτερον το Βυζάντιο ήταν κράτος (αυτοκρατορία) που δημιούργησε πολιτισμό κ όχι πολιτισμός, κατά τρίτον δεν είναι ακόμη σαφες αν η σημαία του Καστριώτη εισήλθε από το Βυζάντιο ή την Σερβία.

Αντε για χόρτα λοιπόν γιατι σε λιγο θα μας πεις ότι ο πατέρας του ήταν Πακιστανός και η μάνα του πουτάνα από το Καζακστάν


Κάπου εδώ μπαίνουμε στην Ζώνη του Λυκόφωτος...
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό Andromaxi » 13:48 pm 10 09 2008

Ιδιαίτερες γνώσεις για το Γεώργιο Καστριώτη δεν έχω μου κίνησε απλά το ενδιαφέρον, γιατί δεν ακούγετε τίποτα γι αυτόν
Σιωπή.
αλλά γιατί εκπλήσσομαι
Η Ελλάδα δε τιμά το μ. Αλέξανδρο θα θυμηθεί τον Καστριώτη τώρα
Τον πούλησε κι αυτόν στους Αλβανούς και τέρμα

Τα στοιχεία για τον Καστριώτη είναι η μισή αλήθεια, πράγμα επικίνδυνο άρα με γνωμονα τη λογική πρέπει να βαδίζουμε
όπως πολλοί φίλοι είπαν.
Ενας βυζαντινός με μάνα Σέρβα , που σηκώνει τη βυζαντινή σημαία, όταν οι Αλβανοί αναφέρονται ως λαος πρώτα απο την Αννα Κομνηνή να συνορεύουν με αυτούς που κατοικούσαν στη πόλη Άρβανο τους Αρβανίτες δηλαδή.

Τώρα μην ανοίξουμε το θέμα για τους αρβανίτες ξέρω ότι τους καίει τους αλβανούς και άλλους τέτοιους, γιατί δείχνει την αλήθεια πως διώχτηκαν οι Έλληνες από τα εδάφη της Β. Ηπείρου
Η ιστορία επαναλαμβάνετε δυστυχώς
Άβαταρ μέλους
Andromaxi
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14:03 pm 06 09 2008
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Γεώργιος Καστριώτης

Δημοσίευσηαπό Andromaxi » 13:57 pm 10 09 2008

Pogonistan έγραψε:Κατά πρώτον, το Βυζάντιο είναι συνέχεια του Ρωμαϊκού Κράτους (οπότε τα σύμβολα είναι συνέχεια των ρωμαϊκών κ όχι των ελληνικών), κατά δευτερον το Βυζάντιο ήταν κράτος (αυτοκρατορία) που δημιούργησε πολιτισμό κ όχι πολιτισμός, κατά τρίτον δεν είναι ακόμη σαφες αν η σημαία του Καστριώτη εισήλθε από το Βυζάντιο ή την Σερβία .



Και πάλι η μισή αλήθεια, το ρωμαικό κράτος είναι η συνέχεια του ελληνικού που έγινε ρωμαικό που ξανάγινε ελληνικό
κατά κύριο λόγο κρατώντας και το ρωμαικό του χαρακτήρα.
Που έγινε τουρκικο και ξανά ελληνικό.

Πογονιστάν γιατί πολεμάς την Ελλάδα ?? και άσε τις επιστημονικούρες. Την αλήθεια
Άβαταρ μέλους
Andromaxi
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14:03 pm 06 09 2008
Τοποθεσία: αθηνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αποσπάσματα της ιστορίας μας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 11 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 11 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

Login Form