Τώρα είναι 12:21 pm 28 03 2024

ERASMUS

Συντονιστής: Νέοι

ERASMUS

Δημοσίευσηαπό serius51 » 17:40 pm 28 05 2008

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΜΕΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΤΟ ERUSMUS ? ΠΩΣ ΤΟΥ ΦΑΝΗΚΕ? ΕΜΕΙΣ (ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕς) ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ? ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΑΡΤΙΑ?

ΕΠΕΙΔΗ Η ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΧΕΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΝΕΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΗ.
Απο τοτε που κουραστηκα να ψαχνω εμαθα να βρισκω.
Απο τοτε που ενας ανεμος μου εναντιοθηκε εμαθα να ταξιδευω με ολους τους ανεμους.

Φ.Νιτσε
Άβαταρ μέλους
serius51
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11:46 am 11 05 2007
Τοποθεσία: Ναυπακτος (Τσαουσι-Αγ.Σαραντα)

Re: ERASMUS

Δημοσίευσηαπό xenistis » 15:32 pm 16 06 2008

Καλησπέρα σου,
αν και σχετικά αναχρονισμένη απάντηση(ενδεχομένως να βρήκες τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου ήδη).
Μπορείς να συμμετέχεις κανονικά ναι,απλά αναλόγως την χώρα που θα επιλέξεις να πας και την ισχύουσα νομοθεσία θα αναγκαστείς να πας σε κάποιο αστυνομικό τμήμα της περιοχής για κάποια επιπλέον διαπιστευτήρια τύπου βεβαίωση άδειας παραμονής..
Δεν είναι χρονοβόρες διαδικασίες ιδιαίτερα,απλά εν συγκρίση με τους ελλαδίτες φίλους σου εσύ θα χρειαστείς να ρίξεις ένα επιπλέον τρεξιματάκι.
Αυτά όσων αφορά τα διαδικαστικά,έπι του πρακτέου τώρα το 6μηνο ERASMUS είναι ένας τεράστιος χαβαλές.Party,ποτά,βόλτες και τέτοια..
Κάτα την προσωπική μου άποψη αναφορικά με την ειδικότητα σου πολύ λίγο θα σε ωφελήσει,θα χρειαστεί να αναπτύξεις κάποια "κοινωνικα" skills έπι παραδείγματι, με εργασίες
που έχουν να κάνουν με την Ελλάδα και τέτοια..Σχεδόν τραγικό θα έλεγα καθώς οι περισσότεροι φοιτητές γράφουνε τις ίδιες βλακείες για το σουβλάκι,το συρτάκι τον.."καραγκιόζη"
κλπ
Αυτές τις εργασίες τις εκφωνείς σε στύλ παρουσίαση,σε όλο σου το τμήμα το οποίο αποτελείται από παιδιά διαφόρων εθνικοτήτων.

Πέραν αυτού, το ERASMUS έχει κ ένα 2ετές πρόγραμμα ανταλλαγής σπουδαστών, που σε αυτή την περίπτωση θα έλεγα έχεις ένα κάποιο επιπλέον κίνητρο.Γίνεται σαφώς πιο σοβαρή δουλειά συν του ότι μαθαίνεις και γνωρίζεις περισσότερο την κουλτούρα και το λαό που θα αποφασίσεις να πας.Μπορεί να ακούγεται κάπως κοινότυπο αυτό αλλά τελικώς θεωρώ ότι η όλη διαδικασία αυτή σου προσδίδει ένα επιπλέον βίωμα που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και συν στην σφαιρική παιδεία σου.

Αυτά σε γενικές γραμμές,
ελπίζω να βοήθησα!
Εικόνα
ΑΓΧΙΒΑΣΙΗΝ
Άβαταρ μέλους
xenistis
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 21:33 pm 15 06 2008
Τοποθεσία: Στεφανέλι


Επιστροφή στο Φοιτητικό-Μαθητικο στέκι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form