Τώρα είναι 12:15 pm 28 03 2024

Ξερουμε όλη την ιστορία;

Συντονιστής: Νέοι

Τι πιστευετε για το μακρυνό παρελθον;

Πριν τον πολιτισμό που διασώζεται υπήρχε αλλος που καταστράφηκε
6
50%
Υπάρχουν μερικά επιτευματα ανεξήγητα για τις δυνατοτητες του τοτε πολισμου
5
42%
Όλα σχεδον ειναι γνωστα και οι αναφορές μυθων δεν συνεπάγεται και γνωση
1
8%
 
Σύνολο ψήφων : 12

Ξερουμε όλη την ιστορία;

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 20:00 pm 26 04 2007

Η ιστορία καταγράφει γνωστά γεγονότα διασταυρωμένα από διάφορες πηγές και γεγονότα που δεν είναι διασταυρωμένα αλλά φαίνεται πολύ λογικό να έγιναν (βοηθούν και διάφορες ανασκαφές και αλλά τεκμήρια).
Ωστόσο υπάρχει πάντα η αμφιβολία για το αν τα ξέρουμε όλα τα περί εξέλιξης της ανθρώπινης ιστορίας. Στην αμφιβολία αυτή συντελούν κάποιοι μύθοι που κατά διαβολική σύμπτωση θα μπορούσαν να επιβεβαιωθούν. Π.χ. Ατλαντίδα, περιγραφές Αμερικανικών ακτών στην Οδύσσεια και άλλες περιγραφές της Ελληνικής και παγκόσμιας μυθολογίας που μας βάζουν σε υποψίες ότι ήταν γνωστά πράγματα που δεν θα «έπρεπε» να είναι. (Εγώ διάβασα όλα τα βιβλία του Ηροδότου και περιέγραφε τον περίπλου της Αφρικής και βόρειες περιοχές που δεν νυχτώνει ποτέ.
Εσείς πιστεύετε ότι κάποια επιτεύγματα της αρχαιότητας μας διαφεύγουν και υποτιμούμε τις τότε γνώσεις;
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό vlaxogomenos » 20:15 pm 26 04 2007

Δεν το εχω μελετησει το θεμα αλλα ισως και να συμβαινει ετσι. Αυτο που με βαζει σε σκεψη ειναι ο υπολογιστης των Αντικυθηρων. Ηροδοτο δεν εχω διαβασει, αν και απο οτι ξερω ειχε μια υπερβολη στα γραφομενα του.
Ο εξυπνος παραδεχεται..
Ο πονηρος δικαιολογειται...
Ο βλακας επιμενει...
Άβαταρ μέλους
vlaxogomenos
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: 23:15 pm 13 02 2007
Τοποθεσία: Εξαρχεια-Λιβαδεια (Βοιωτιας)

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 20:26 pm 26 04 2007

vlaxogomenos έγραψε: Ηροδοτο δεν εχω διαβασει, αν και απο οτι ξερω ειχε μια υπερβολη στα γραφομενα του.

Η υπερβολή έγκειται στο ότι συγχέει τη μυθολογία με την ιστορία, κυρίως εκεί που περιγράφει την προέλευση του ανθρώπινου γένους. Από την άλλη λέει όμως ότι όποιος είναι κάτω από την Αφρική ταξιδεύει προς την ανατολή και ο ήλιος είναι στα δεξιά του
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης


Επιστροφή στο Επιστήμη & Τεχνολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form