Τώρα είναι 14:15 pm 29 03 2024

ADSL

Θέματα που αφορούν τους υπολογιστές, προγραμματισμό,διαδίκτυο.

Συντονιστής: Νέοι

ADSL

Δημοσίευσηαπό keravnios » 03:35 am 29 01 2007

Δεν μου πολύαρέσει το copy paste αλλά το παρακάτω είναι άκρως διαφωτιστικό...

http://blogs.contra.gr/blogs/Area22/140883
-----
Όταν άνοιξαν οι πόρτες του... παραδείσου για τους Έλληνες χρήστες του Internet με τις ADSL γραμμές, μόνο οι μυημένοι ήξεραν ότι για να τις περάσεις, διασχίζεις μια μικρή κόλαση και τελικά ο παράδεισος που βρίσκεις δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο.

Ξεκινάμε με τη σύνδεση της γραμμής. Αν είστε τυχερός και μένετε μέσα σε αστικό κέντρο, οι πιθανότητες είναι σε 10-20 ημέρες να έχετε γραμμή. Αν μένετε στην παραμεθόριο (π.χ. Ραφήνα), οι πιθανότητες είναι να μην υπάρχουν θύρες, να σας πούνε ότι θα υπάρχουν σε 2-4 εβδομάδες και τελικά να είσαστε έτοιμοι σε 2-3 μήνες. Αν μένετε σε άλλη χώρα (π.χ. Μέγαρα ή ακόμα και ...Ερυθραία) , καλά να πάθετε, η τεχνολογία δεν έχει ακόμα εισαχθεί, sorry.

Μπήκε η γραμμή, ω ευτυχία, πάμε να σερφάρουμε και να κατεβάσουμε. Εντάξει, δεν περιμένουμε και τις ονομαστικές ταχύτητες, γι’αυτό τις λένε «ονομαστικές», αλλά δεν περιμένουμε και ΑΥΤΕΣ τις ταχύτητες. Ο γράφων έχει γραμμή 1Mbps και σύνδεση 784Κbps, αλλά σπανίως κατεβάζει σε σταθερή ταχύτητα άνω των 50ΚΒ/sec. Ο λόγος; Μένει στη Ν. Σμύρνη όπου πέφτουν πολλοί στον κόμβο και το bandwidth μειώνεται. Ευτυχώς (sic), οι χρεώσεις στον λογαριασμό του, για τις προαναφερθείσες υπηρεσίες, παραμένουν σταθερές. Οι τυχεροί στη Ραφήνα, για να τα λέμε όλα, απολαμβάνουν μεγαλύτερες ταχύτητες. Μην στεναχωριέστε όμως, θα πυκνοκατοικηθεί και αυτή κάποτε.

Θα πείτε κάποιοι: Ναι, αλλά πρόσφατα έγινε δωρεάν άμεσος διπλασιασμός των πάντων. Όχι ακριβώς. Έγινε άμεσος ονομαστικός διπλασιασμός. Η πραγματική αναβάθμιση έγινε πολύ αργότερα και ίσως ακόμα γίνεται σε πολλές περιοχές. Όσο για το «δωρεάν»; Ήδη πληρώνουμε τα 4πλάσια από την υπόλοιπη Ευρώπη, οπότε απέχουμε πολύ από οτιδήποτε «δωρεάν». Χαρακτηριστικά σας λέω, με τα ίδια που πληρώνω εγώ, στο Λονδίνο απολαμβάνουν 4Mbps «πραγματικά» + τηλεόραση + τηλέφωνο με ένα μόνο μικρό μηχανηματάκι. Και το Λονδίνο δεν είναι και η πιο φθηνή πόλη στην Ευρώπη όσον αφορά το DSL.

Θα πείτε κάποιοι άλλοι: Είσαι εμπαθής με τον κρατικό φορέα. Καθόλου! Τα λέω όπως τα βλέπω. Αλλά και οι μή κρατικοί φορείς δεν πάνε πίσω (πολύ). Συμβουλευόμουν συχνά το site μεγάλης μη κρατικής εταιρίας τηλεπικοινωνιών και Internet, για να μάθω πότε θα είναι διαθέσιμο το ιδιωτικό της δίκτυο στη περιοχή μου. Με μεγάλη μου ευχαρίστηση, έβλεπα ότι από τις 15/1/2007 θα μπορούσα να έχω 4Mbps με την τιμή που πληρώνω τώρα για ένα. Από τις 16/1 η ημερομηνία αυτή έγινε 15/5/2007. Τι έγινε κύριοι; Τελευταία στιγμή μάθατε ότι θα καθυστερήσετε 4 μήνες; Άλλη μεγάλη εταιρία ανακοινώνει ότι έχει ιδιόκτητο δίκτυο, αλλά μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τα τηλέφωνα 15 φίλων μου, καλύπτοντας όλο το λεκανοπέδιο, χωρίς να βρω κάποιο που να καλύπτεται από αυτό το δίκτυο.

Κλείνοντας, μία επισήμανση και μία απογοητευτική πληροφόρηση. Η επισήμανση: Ακόμα κανείς δεν έχει ξεχάσει να μου στείλει λογαριασμό, σε κανέναν λογαριασμό δεν έχει γίνει λάθος υπέρ μου, ποτέ δεν μου έχουν επιστραφεί χρήματα για ελλιπείς υπηρεσίες ή παραβλέψεις ή καθυστερήσεις, ποτέ δεν έχω ακούσει δικαιολογία που να συνοδεύεται από τη φράση «δεν θα χρεωθείτε για αυτό». Η πληροφόρηση: Υπάρχουν νοικοκυριά στην Ιαπωνία – που δεν είναι όμως η κοιτίδα του πολιτισμού – τα οποία εδώ και χρόνια απολαμβάνουν ταχύτητες μέχρι 100Mbps μέσω δικτύου οπτικών ινών, με $50 το μήνα. Καληνύχτα και καλή τύχη.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Επιστροφή στο Υπολογιστές & Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form