Τώρα είναι 20:12 pm 14 05 2024

Καλά νέα.

Δημοσίευσηαπό Human » 01:38 am 08 11 2006

Ναι σωστα, ειναι και το θεμα του στρατου για τους αντρες.Αν και δεν νομιζω να κανετε και τους 12 μηνες.Αλλα δεν πειραζει μανα πατριδα ειναι αυτη...θα πρεπει να δειξετε μεγαλο ζηλο ακομη και για αυτες τις αγγαρειες :D :P
Ασε που θα εχετε να λετε και ιστοριες απο το στρατο!


Λαζαρε τι λενε οι πηγες σου?θα παρουμε κανα διαβατηριο πριν τον ιουνιο η' ου?ελα βαλε τα μεσα...
Hello World!
Άβαταρ μέλους
Human
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 01:29 am 26 07 2006
Τοποθεσία: W&W

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 02:23 am 08 11 2006

Human έγραψε:Λαζαρε τι λενε οι πηγες σου?θα παρουμε κανα διαβατηριο πριν τον ιουνιο η' ου?ελα βαλε τα μεσα...

Δε ρωτησα, αλλα μου φαινεται λογικό αφού θα έχουμε ταυτότητα να παίρνουμε διαβατηριο με τον ιδιο τροπο οπως οι υπόλοιποι. Το παραξενο ειναι να μην ειναι ετσι.
Παντως αν θες να πας στην ΕΕ δεν χρειαζεται. Αν θες να ταξιδεψεις γενικως εκτος ΕΕ και θες διαβατηριο μου φαινεται παιχνιδι αν εχεις παρει μεχρι τοτε ταυτοτητα.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό Human » 13:49 pm 08 11 2006

Για αλλο πραγμα το θελω το διαβατηριο μεχρι τον ιουνιο ..δηλ την υπηκοοτητα.(για εναν οργανισμο).Ετσι για ταξιδια πηγαινοερχομαι πολυ συχνα φετος ...και δεν σου ζητανε καν να δουνε το διαβατηριο μερικες φορες οταν εισαι μεσα σε ΕΕ εδαφος.
Hello World!
Άβαταρ μέλους
Human
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 01:29 am 26 07 2006
Τοποθεσία: W&W

Δημοσίευσηαπό maraki » 14:22 pm 08 11 2006

Ο στρατός για σας που έχετε δύο υπηκοότητες θα είναι μόνο 3 μήνες, ένα καλοκαίρι αντί για διακοπές θα πάτε να υπηρετήσετε την πατρίδα και άντε μη στενοχωριέστε εμείς τα καρίτσια της ΝΕΒ θα πλέκουμε κάλτσες για τους φαντάρους μας.
Άβαταρ μέλους
maraki
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 12:31 pm 23 10 2006
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό ilias » 16:13 pm 08 11 2006

maraki έγραψε:Ο στρατός για σας που έχετε δύο υπηκοότητες θα είναι μόνο 3 μήνες, ένα καλοκαίρι αντί για διακοπές θα πάτε να υπηρετήσετε την πατρίδα και άντε μη στενοχωριέστε εμείς τα καρίτσια της ΝΕΒ θα πλέκουμε κάλτσες για τους φαντάρους μας.


maraki to ksereis afto pou les apo kapou h etsi apla pisteveis?
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 16:52 pm 08 11 2006

maraki έγραψε:Ο στρατός για σας που έχετε δύο υπηκοότητες θα είναι μόνο 3 μήνες, ένα καλοκαίρι αντί για διακοπές θα πάτε να υπηρετήσετε την πατρίδα και άντε μη στενοχωριέστε εμείς τα καρίτσια της ΝΕΒ θα πλέκουμε κάλτσες για τους φαντάρους μας.

Eγω θα ζητσω να πανε στο στρατο ξηρας στα συννορα!!!!
Στην Κακαβιά κατά προτίμηση 1 χλμ από το σπίτι και να είναι τον Αυγουστο Σεπτεμβρη Οκτωμβρη να παω στα γλεντια και να φαω και σταφυλλια-συκα κλπ
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό maraki » 20:07 pm 08 11 2006

Δεν έχω ψάξει προσωπικά το νόμο, αλλά παιδιά από το χωριό μου που είχαν αποκτήσει την υπηκοότητα έκαναν 3 μήνες ομοίως και φίλοι μου ομογενείς από τη Γερμανία.
Άβαταρ μέλους
maraki
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 12:31 pm 23 10 2006
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό Eleni » 12:26 pm 09 11 2006

Όσοι ήρθαν στην Ελλάδα μετά τα 11 τους, μόνο 3 μήνες, όσοι ήρθαν πριν τα 11, κανονικά στρατό.

Άντε πως κάνετε έτσι;;;
Η πατρίδα θέλει παλικάρια και δόξα το θεό οι Βορειοηπειρώτες το έχουν αποδείξει αυτό
Άβαταρ μέλους
Eleni
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 17:53 pm 10 01 2006

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 18:48 pm 09 11 2006

Εχω την αισθηση πως οσοι υπηρετησαμε (εξαγορασαμε) τη θητεια στην Αλβανια δεν υποχρεουμαστε.
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό lazos » 22:01 pm 18 11 2006

Απο 1-1-2007 και οι Βοιρειοηπειρώτες θα έχουν την ίδια ακριβώς αντιμετώπιση όπως και οι υπόλοιποι στο θέμα της στρατιωτικής θητείας
Αυτό σημαίνει 12 μήνες η πλήρης θητεία κλπ.
Το 3μηνο ισχύει για όσους γεννήθηκαν, έζησαν και ήρθαν για πρώτη φορά στην Ελλάδα μετά την τα 11 χρόνια τους.

Η διπλή υπηκοότητα κλπ δεν έχουν καμία σχέση με την μέχρι τώρα μείωση.
Οσοι προλαβαίνετε να πάρετε υπηκοότητα και να πάτε εθελοντικά μέχρι 31-12-2006 κάντε το άν και είναι πολύ δύσκολο.

Αλλίως περιμένετε μέχρι τα 35 και μετά κάντε τα χαρτιά
ή
να μπει ή Αλβανία στο ΝΑΤΟ (για όσους υπηρέτησαν και όχι εξαγόρασαν την θητεία τους)
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 18:33 pm 20 11 2006

Ζητω το τιμημενο ετος 1978!!!
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό nakos » 18:06 pm 22 11 2006

Πατριωτες ειμαι καινουριος στο FORUM, οποτε καλως σας βρηκα.
Περασα τις τελευταιες 2 ωρες ψαχνοντας 1 ξεκαθαρη απαντηση στο θεμα του στρατου. Επειδη αυτη την στιγμη δουλευω κ εχω μολις 3 μηνες που προσληφθηκα θα ηθελα μια απαντηση για την διαρκεια της θητειας απο καποιον που γνωριζει.
Και επειδη διαβασα πολλα, θεωρω τιμη κ υποχρεωση μου να υπηρετησω την πατριδα ΜΟΥ ακομα κ αν σε αυτη την ηλικια μου δημιουργει προβλημα στην επαγγελματικη μου σταδιοδρομια.

Παντως μην ειμαστε αχαριστοι, υπαρχουν εκτος απο δικαιωματα κ υποχρεωσεις για να παρουμε την υπηκοοτητα
nakos
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11:21 am 22 11 2006
Τοποθεσία: Δερβιτσιανη

Δημοσίευσηαπό lazos » 20:34 pm 22 11 2006

nakos έγραψε:Πατριωτες ειμαι καινουριος στο FORUM, οποτε καλως σας βρηκα.
Περασα τις τελευταιες 2 ωρες ψαχνοντας 1 ξεκαθαρη απαντηση στο θεμα του στρατου. Επειδη αυτη την στιγμη δουλευω κ εχω μολις 3 μηνες που προσληφθηκα θα ηθελα μια απαντηση για την διαρκεια της θητειας απο καποιον που γνωριζει.
Και επειδη διαβασα πολλα, θεωρω τιμη κ υποχρεωση μου να υπηρετησω την πατριδα ΜΟΥ ακομα κ αν σε αυτη την ηλικια μου δημιουργει προβλημα στην επαγγελματικη μου σταδιοδρομια.

Παντως μην ειμαστε αχαριστοι, υπαρχουν εκτος απο δικαιωματα κ υποχρεωσεις για να παρουμε την υπηκοοτητα


12μηνο 1000% απο 1-1-2007 αλλά να είσαι σίγουρος ότι αυτό που θα κάνεις δεν θα είναι η τιμή να υπηρετήσεις την πατρίδα αλλά αρκετούς τεμπέληδες δημόσιους υπαλλήλους και πολλά ντουβάρια συναδέλφους σου.
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 15:43 pm 25 11 2006

Από:
Αποστολή: Δευ 20/11/2006 6:17 μμ
Προς: sgdytattik
Θέμα: Στρατιωτικη θητεια ομογενων απο τη Βορειο Ηπειρο


Aξιότιμοι κύριοι,
Σας παρακαλώ να με ενημερώσετε για το χρόνο θητείας των ομογενών απ τη Βορειο Ηπειρο, οι οποιοι θα πολιτογραφηθούν έλληνες πολίτες στο άμεσο μελλον.
Επίσης, σας παρακαλώ να με ενημερώσετε για το αν έχει σημασία η ηλικία στην οποία ο υποψήφιος εγκαταστάθηκε μόνιμα στην Ελλάδα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με τιμή

Απαντώντας στο από 21 Νοε 2006 ερώτημά σας, σας γνωρίζουμε ότι οι ομογενείς που έχουν διακόψει τη μόνιμη διαμονή τους από την Αλβανία και έρχονται στην ελλάδα μετά την 1η Ιαν που συμπληρώνουν το 11ο έτος της ηλικίας τους και μέχρι την 13-12-2005, εφόσον καταταγούν μέχρι 31-12-2006, εκπληρώνουν πραγματική στρατιωτική υποχρέωση τριών μηνών
Τελευταία επεξεργασία από xylino spathi και 15:47 pm 25 11 2006, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 15:45 pm 25 11 2006

From : sgathinwn2 <[email protected]>
Sent : Wednesday, November 22, 2006 10:26 AM
To : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Subject : RE: Στρατιωτικη θητεια ομογενων απο τη Βορεια Ηπειρο




Αξιότιμε κύριε,

το γεγονός της προέλευσης του ομογενούς από τη Βόρεια Ήπειρο συνιστά λόγο για εκπλήρωση τρίμηνης πραγματικής στρατιωτικής υποχρέωσης μόνο για όσους καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις έως 31 Δεκεμβρίου 2006

--------------------------------------------------------------------------------
Από:
Αποστολή: Δευ 20/11/2006 18:16
Προς: sgathinwn2
Θέμα: Στρατιωτικη θητεια ομογενων απο τη Βορεια Ηπειρο


Aξιότιμοι κύριοι,
Σας παρακαλώ να με ενημερώσετε για το χρόνο θητείας των ομογενών απ τη Βορειο Ηπειρο, οι οποιοι θα πολιτογραφηθούν έλληνες πολίτες στο άμεσο μελλον.
Επίσης, σας παρακαλώ να με ενημερώσετε για το αν έχει σημασία η ηλικία στην οποία ο υποψήφιος εγκαταστάθηκε μόνιμα στην Ελλάδα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με τιμή
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 14:00 pm 28 11 2006

Αν δεν κανουμε διαβηματα διαμαρτυριας τη βαψαμε. 12 μηνες για καποιους που εργαζονται και ειναι πια μεγαλοι για να τους συντηρουν οι γονεις ειναι μεγαλος μπελας.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 21:06 pm 28 11 2006

Τοσα χρονια καναμε διαβηματα(και οχι μονο) για να παρουμε την υπηκοοτητα και τωρα που θα την παρουμε να κανουμε διαβηματα για να μην παμε στρατο??α ρε αθανατε Βορειοηπειρωτη....και την πιτα ολακερη και τον σκυλο χορτατο δεν γινεται....


φιλικα ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ....
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 01:23 am 29 11 2006

παρατηρητης έγραψε:Τοσα χρονια καναμε διαβηματα(και οχι μονο) για να παρουμε την υπηκοοτητα και τωρα που θα την παρουμε να κανουμε διαβηματα για να μην παμε στρατο??α warning: αθανατε Βορειοηπειρωτη....και την πιτα ολακερη και τον σκυλο χορτατο δεν γινεται....

Δεν ειπα να μην παμε σταρατο, αλλα να παμε οσο πηγαινουν οι ομογενεις που πολιτογραφουνται (3 μηνες). Εσυ νομιζεις οτι οι Β/Η που ειναι τριαντα χρονων και περιμεναν 16 χρονια για την ιθαγενεια ειναι ευκολο να παραιτηθουν απο τις δουλειες τους η να αφησουν τα δανεια απληρωτα για να πανε στρατο 12 μηνες. Καθε πραγμα στο καιρο του. Στα τριαντα για μερικους ειναι καταστροφη η θητεια. (Συμπεριλαμβανομενου και εμενα, δεν εχω δανεια αλλα εχω πολλες επαγγελματικες υποχρεωσεις. Πρεπει να κλεισω το γραφειο μου για 12 μηνες και οταν επιστρεψω να ξεκινησω από ... πρακτική εξασκηση σε άλλο γραφείο και να κινηγώ τους πελάτες με το ντουφεκι).
Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο εμεις πρεπει να κανουμε μεγαλυτερη θητεια από όλους τους αλλους ομογενεις (Ποντιους, Κων/πολιτες, από Τσεχία, Πολωνία κλπ) που ήρθαν μετά την πτώση του κομμουνισμού. Είναι και υποτιμητικό για μας ως κοινωνική ομάδα. Τόσα χρόνια μας αποκαλούσαν Αλβανούς, τωρά θα μας λενε και σκατοσμπρώχτες, γιατι αυτό θα μας αναθεσουν να κανουμε ως οι "Αλβανοι της σειράς"
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό ilias » 13:25 pm 29 11 2006

Μαζί σου Λάζαρε. Το 12μηνο είναι καταστροφή για μένα τώρα επαγγελματικά και οικονομικά. Σκέφτομαι να περιμένω μερικά χρονάκια με Τ.Ο. και να κάνω έστω 6μηνο.
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 14:25 pm 29 11 2006

Εγώ πήγα στρατό στα 30 μετά από χρόνια στη δουλειά και ...σχεδόν οικογένεια.
Ευτυχώς έκανα 9μηνο για κάποιο λόγο (κάτι γλύτωσα).

Μην ρωτάτε πως τα έβγαζα πέρα....Για οικονομική ενίσχυση γονέων σε αυτήν την ηλικία ξεχάστε το!!!

Κάντε τα αδύνατα δυνατά να πάτε τρίμηνο και επίσης βρείτε βύσματα, γιατί όλοι κάτι ψιλοέχουν και όποιος δεν έχει πάει στα πιο απόμερα.....
Διδυμότειχο μπλούζ και τα λοιπά.

Για φαντάσου να έχεις παιδιά, να δουλεύεις κόβωντας από τον ύπνο στις άδειες και στις εξόδους και να έχεις ένα 25χρονο ανθυπολοχαγό ή ακόμα χειρότερα έναν 21χρονο λοχία να σου στερεί το δικαίωμα να πάρεις ένα τηλέφωνο ή να σου κάνει στέρηση εξόδου για ασήμαντη αφορμή.....

Γενικά είμαι πολύ χαμηλών τόνων άνθρωπος. Στο στρατό μου ήρθε να πιάσω άνθρωπο από τον λαιμό ή να κλάψω επειδή δεν μπορούσα να αντιδράσω.
Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: 12:58 pm 08 11 2006
Τοποθεσία: Χαλκίδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form