Τώρα είναι 11:42 am 28 03 2024

Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Lego » 20:49 pm 16 11 2007

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια ερώτηση και θα ήμουν ευγνώμων αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Ξέρει κανείς το ακριβές νομικό πλαίσιο που ισχύει για το ΕΔΤΟ σε σχέση με το εξωτερικό; Από ότι έχω καταλάβει, δεν έχει και καμία διαφορά με την ενός έτους άδεια που έχουν οι συμπατριώτες μας Αλβανοί. Σε μια πρεσβεία που ρώτησα μου είπαν ότι για αυτούς δεν έχει καμία σημασία που έχω κάρτα ομογενών και ότι μόνο η Αλβανική υπηκοότητα μετράει, δηλ. το τρίμηνο Shengen ισχύει και για μας. Οπότε η ερώτηση μου είναι αν έχουμε κάποια προνόμια στο εξωτερικό, σε σχέση με τη μετακίνηση, εργασία και τα λοιπά. Το ξέρω ότι η ελληνική υπηκοότητα θα τα λύση όλα αυτά, αλλά χρειάζομαι άμεσα κάθε πληροφορία που μπορείτε να μου δώσετε.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
Lego
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20:50 pm 10 10 2007

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Human » 03:25 am 21 11 2007

Γεια σου Legolas!

Ρίξε μιά ματιά στο παρακάτω link:
viewtopic.php?f=3&t=587

Το τρίμηνο Schengen ισχύει. Για περισσότερα ρώτα..πολλοί μπορούν να σου απαντήσουν εδώ.

Δες και αυτό:
http://www.europa.eu/geninfo/info/index_el.htm

Αν και για εγκυρότερες πληροφορίες θα σου συνιστούσα την αντίστοιχη πρεσβεία.
Hello World!
Άβαταρ μέλους
Human
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 01:29 am 26 07 2006
Τοποθεσία: W&W

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Lego » 13:43 pm 01 12 2007

Ευχαριστώ Human για της πληροφορίες. Τελικά απευθύνθηκα στην υπηρεσία ¨Ευρωπαϊκές Πληροφορίες¨ για να μάθω τι ακριβώς γίνεται, αφού ούτε η αστυνομία ούτε το αλλοδαπών ήξεραν τι ισχύει. Μου έστειλαν την εξής οδηγία της ΕΕ:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/sit ... 440053.pdf

Από ότι φαίνεται μπορούμε να μείνουμε, να σπουδάσουμε και να εργαστούμε. Στις πρεσβείες δεν ξέρω αν το κάνουν επίτηδες η δεν ξέρουν, αλλά είναι πολύ αποθαρρυντική σε αυτό το θέμα. Ώρα για ταξίδια λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
Lego
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20:50 pm 10 10 2007

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό xultimatummm » 20:32 pm 08 04 2008

Χαίρεται! θα ήθελα θέσω κάποια θέματα:
θέλω να εγκατασταθώ σε δεύτερη χωρα της Ένωσης. Συγκεριμένα θέλω να πάω στο Βέλγιο. Έχω ενδιαφερθεί με διαφορους δικηγόρους εκεί και μου είπαν διαφορετικές πηγες, ότι τη ταυτότητα μας όχι μονο δεν τη γνωρίζουν, αλλα δεν έχει σαφήνεια ως προς τον τίτλο. Δηλαδή το "SPECIAL IDENTITY CARD FOR ALIENS OF HELLENIC DESCENT" που είναι η μετάφραση στα αγγλικά του E.Δ.T.Ο, δεν το καταλαβαίνουν. Σε όλες τις κάρτες τους έχουν με σαφήνεια σημειώσει την εθνικότητα, δηλαδή: nationality τάδε. Οποτε, θετουν τέτοια ερωτήματα: γιατί εφόσον έχουμε την Ελληνική εθνικότητα δεν το λέει σαφέστατα στην κάρτα, και δεύτερον δεν νοείται γί'εκείνους να μην έχουμε αποκτήσει και την υπηκοότητα! :?
Μου είπαν από το Γραφείο των Αλλοδαπών εκεί, ότι πρέπει να τους προσκομίσω δυο έγγραφα, βεβαιώσεις:
1. μια βεβαίωση που να αποδεικνύει ότι είμαι στην Ελλάδα πάνω από 5 χρονια και
2. ένα συνοδευτικό έγγραφο της ταυτότητας, το οποιο να λέει σαφέστατα ότι έχω την Ελληνική εθνικότητα.
Ξέρει κανεις από σας να μου πει που μπορώ να αποκτήσω αυτά τα έγγραφα. Μπορεί να μου προσφέρει κάποια βοήθεια ο σύλλογος?
Ευχαριστώ πολύ.
xultimatummm
 

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό lazos » 21:01 pm 08 04 2008

xultimatummm έγραψε:Χαίρεται! θα ήθελα θέσω κάποια θέματα:
θέλω να εγκατασταθώ σε δεύτερη χωρα της Ένωσης. Συγκεριμένα θέλω να πάω στο Βέλγιο. Έχω ενδιαφερθεί με διαφορους δικηγόρους εκεί και μου είπαν διαφορετικές πηγες, ότι τη ταυτότητα μας όχι μονο δεν τη γνωρίζουν, αλλα δεν έχει σαφήνεια ως προς τον τίτλο. Δηλαδή το "SPECIAL IDENTITY CARD FOR ALIENS OF HELLENIC DESCENT" που είναι η μετάφραση στα αγγλικά του E.Δ.T.Ο, δεν το καταλαβαίνουν. Σε όλες τις κάρτες τους έχουν με σαφήνεια σημειώσει την εθνικότητα, δηλαδή: nationality τάδε. Οποτε, θετουν τέτοια ερωτήματα: γιατί εφόσον έχουμε την Ελληνική εθνικότητα δεν το λέει σαφέστατα στην κάρτα, και δεύτερον δεν νοείται γί'εκείνους να μην έχουμε αποκτήσει και την υπηκοότητα! :?
Μου είπαν από το Γραφείο των Αλλοδαπών εκεί, ότι πρέπει να τους προσκομίσω δυο έγγραφα, βεβαιώσεις:
1. μια βεβαίωση που να αποδεικνύει ότι είμαι στην Ελλάδα πάνω από 5 χρονια και
2. ένα συνοδευτικό έγγραφο της ταυτότητας, το οποιο να λέει σαφέστατα ότι έχω την Ελληνική εθνικότητα.
Ξέρει κανεις από σας να μου πει που μπορώ να αποκτήσω αυτά τα έγγραφα. Μπορεί να μου προσφέρει κάποια βοήθεια ο σύλλογος?
Ευχαριστώ πολύ.



1. Έγγραφο που να αποδεικνύει ότι είσαι στην Ελλάδα πάνω από 5 χρόνια δεν θα πάρεις γιατί αν το είχες θα είχες και δικαίωμα να αποκτήσεις την ελληνική υπηκοότητα, την οποία καλά κάνουν οι ευρωπαίοι και θεωρούν δεδομένη.
2.Εγγραφο που να λέει ότι έχεις την Ελληνική ιθαγένεια είναι το πιστοποιητικό γέννησης από την Αλβανία.

Αν αποκτήσεις τα δυο παραπάνω δεν θα δεχτεί κανείς ότι είναι αληθινά, γιατί είναι για γέλια.

Ποιος είπε ότι η Ελλάδα είναι ευρωπαϊκή χώρα.
Ξυπνα. Ίσως είναι πιο εύκολο να βγάλεις μια βίζα σαν Αλβανός πολίτης για το Βέλγιο (ίσως ξαναλέω).
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 02:12 am 11 04 2008

γεια σας παιδιά μια ερώτηση:επειδή θα ηθελα να πάω εξωτερικό για εργασία έστειλα φωτοτυπία το διαβατήριο μαζί με την άδεια διαμονής k το e.d.t.o στην ολλανδικη αστυνομια k
μου ήπαν πως θέλουν ένα χαρτί από την ελλάδα,ότι μένω μόνιμα.η εστω για πανω απο 5 χρονια.

ξερει κανεις πως μπορώ να το βρω???
η κατι σαν αυτο?
kosmas
 

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό stelios » 16:54 pm 11 04 2008

Αυτό που ζητανε, οι σουηδοι τουλάχιστον , είναι μια βεβαίωση ' επι μακρόν διαμονής' (αυτό εννοούν οι ολλανδοι, Κοσμά ) την οποία το τμήμα αλλοδαπών αθηνων αρνείται να χορηγήσει. (Δεν θα σχολιάσω τι δικαιολογίες βρίσκουν....)

Απ οτι εχω καταλάβει εαν έχεις αυτή τη βεβαίωση απο μια χώρα της ΕΕ, τότε έχεις τα ιδία δικαιώματα παραμονης και εργασίας, σε οποια άλλη χώρα της ΕΕ και να πας.

Η εφεύρεση' ΕΔΤΟ' είναι αποκλειστικά ελλαδίτικη και δεν αναγνωρίζεται σε άλλη χώρα, απότι έχω ρωτήσει.

Ο Λάζος εχει απόλυτο δίκιο σε αυτα που γράφει. Καλύτερα με το αλβανικό διαβατήριο και visa.
Με διαβατήριο και visa μπορείς να ταξιδεψεις πιο ανετα (υπάρχει άτομο που όταν τους έδειξε το ΕΔΤΟ, οι ευρωπαιοι γούρλωσαν τα μάτια και με όλη την ευγένεια που τους διακρίνει, τον γύρισαν πίσω στην μαμά Ελλάδα ;))
Ενας αλλος φιλος μου προσπαθει 15 μερες τωρα και δεν μπορει να βγάλει ακρη ουτε με το Τμ αλλοδαπών, ουτε με την Σουηδική πρεσβεία στην Ελλάδα, ίσως το Υπ. Εσωτερικών μπορει να βοηθησει... και (γουγλισε 'επι μακρόν διαμονή' και ΕΔΤΟ)
Απο τοτε που σταματησα να ψαχνω, εμαθα να βρισκω....
stelios
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13:16 pm 26 04 2007
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 17:54 pm 11 04 2008

kosmas έγραψε:γεια σας παιδιά μια ερώτηση:επειδή θα ηθελα να πάω εξωτερικό για εργασία έστειλα φωτοτυπία το διαβατήριο μαζί με την άδεια διαμονής k το e.d.t.o στην ολλανδικη αστυνομια k
μου ήπαν πως θέλουν ένα χαρτί από την ελλάδα,ότι μένω μόνιμα.η εστω για πανω απο 5 χρονια.

ξερει κανεις πως μπορώ να το βρω???
η κατι σαν αυτο?


Κοσμά δεν είναι υπεύθυνη και δεν θα βρεις άκρη με την Ολλανδική Αστυνομία για αυτό που λες, διότι έτσι είναι σαν να κάνεις αίτηση για μόνιμη μετανάστευση (με δικαίωμα ολλανδικού διαβατηρίου μετά την 7ετία νομίζω) και θα σε ζορίσουν (εκεί να πας αρχικά ως "εποχιακά εργαζόμενος που μένει μόνιμα εν Ελλάδι"):

- Πήγαινε στο ΙΚΑ ή στον δικό σου οργανισμό ασφάλισης και βγάλε Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης + μία βεβαίωση ότι εργάζεσαι για Χ χρόνια στην Ελλάδα (έμμεση απόδειξη μονιμότητας, γιατί δεν θα βρεις άκρη στο Αλλοδαπών)

- Πήγαινε ολλανδική πρεσβεία για να σου βρουν τους Ολλανδικούς/Ευρωπαϊκούς Νόμους (γύρω στο 2002-2004) με τους οποία αναγνωρίζουν την κάρτα ΕΔΤΟ ως δικαίωμα διαμονής και εργασίας στην Ε.Ε. ισοδύναμη με "Shengen VISA" εργασίας

- Πήγαινε ΟΑΕΔ να έρθουν σε επαφή με έναν σύμβουλο μετανάστευσης στην επαρχία διαμονής στην Ολλανδία μέσω του
http://www.europa.eu.int/eures/main.jsp ... es&lang=en
θα πάει αυτός και θα εξηγήσει στην Αστυνομία το καθεστώς στο οποίο εντάσσεσαι.

- Με τα παραπάνω θα βρείς άκρη και με την ασφάλιση και με το δικαίωμα εργασίας, αλλά μην κάνεις αίτηση για μόνιμη μετανάστευση

- Το ΕΔΤΟ βάσει νόμου αποδεικνύει την μόνιμη διαμονή στην Ελλάδα, οπότε πίεσε με βύσμα στο Αλλοδαπών να σου δώσουν βεβαίωση. Τα χαρτιά από το ΙΚΑ μπορεί να είναι και ισοδύναμα στην Ολλανδία, οπότε πήγαινε στον σύμβουλο μετανάστευσης της Ολλανδικής Πρεσβείας στην Αθήνα.

ΚΑΛΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ!

Υ.Γ. Και μην πας με αλβανική VISA, γιατί θα έχεις πρόβλημα με τα χρόνια ασφάλισης και τις παροχές.
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό stelios » 19:51 pm 11 04 2008

Βρηκα και αυτο:

http://www.civilitas.gr/lib-emd.html
Απο τοτε που σταματησα να ψαχνω, εμαθα να βρισκω....
stelios
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13:16 pm 26 04 2007
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 21:18 pm 11 04 2008

Mου ειπαν πως το ε.δ.τ.ο. το ελενξαν κ πως ειναι αληθινο αλλα,χρειαζονται μια βεβαιωση οτι μενω μονιμα ελλαδα, το αποκαλεσαι (EC document) ξερεις τι ειναι???

στο αλλοδαπων στην ελλαδα εχω καποιον αλλα τι να του ζητησω??κατι σαν βεβαιωση??

Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης εχω βγαλει, θα ξαναπαω να παρω κ την βεβαιωση.
το θεμα σε αυτο ειναι πως εχω δουλεψει μονο 4-5 χρονια με ενσημα.

με αλβανικη VISA δεν θα παω γιατι μετα μου ζητανε πολλα χαρτια.
εχω χασει των μπουσουλα.
kosmas
 

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 21:24 pm 11 04 2008

α ναι ξεχασα νε ρωτησω ,Η(Επί μακρόν διαμένοντες )ποιοι ειναι??

ευχαριστω πολυ!
kosmas
 

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 23:10 pm 11 04 2008

Κοσμά όλα τα διατάγματα που ισχύουν με βάσει την (2003/109/ΕΚ/25-11-2003) έχουν σε κάθε χώρα και διαφορετική εφαρμογή (πολλές φορές και ανά περιφέρεια), μιας και είχε κάθε χώρα το δικαίωμα να το κάνει (σε μερικές χώρες έχει ειδικές συνθήκες για το κάθε επάγγελμα, π.χ. αναγνώριση πτυχίου ή εργασιακής κλάσης/ειδίκευσης, πιστοποιητικά υγείας κ.α.). Αυτό στο λέω από προσωπική πείρα ως γυρολόγος ανά της Ευρώπη! 8)

Σου προτείνω να πας στην Πρεσβεία και στο ΟΑΕΔ να βρείς έναν από τους παρακάτω (μιας και προφανώς μένεις Αθήνα).

Panagiotis Alexandridis
Organisation: OAED - Οργανισμός Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού Address: Mantzagriotaki St. 57
GR-17672 Kalithea Country: Greece
Telephone: +30 210 957.72.02
Fax: +30 210.95.68.887
E-mail address: [email protected]
Language Spoken: Deutsch (de), ελληνικά (el), English (en)

Kalliopi Froudaki
Organisation: OAED - Οργανισμός Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού Address: Mauromichali 21 - Methonis 19
GR-18545 Piraeus Country: Greece
Telephone: +30.210 4222323 Fax: +30.210 4124970
E-mail address: [email protected]
Language Spoken: ελληνικά (el), English (en)

Archontoula Kinami
Organisation: OAED - Οργανισμός Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού Address: Mauromichali 21 - Methonis 19
GR-18545 Athens Country: Greece
Telephone: +30 2104172453, 2104130355
Fax: +30 2104124476
E-mail address: [email protected]
Language Spoken: ελληνικά (el), English (en), français (fr)

Maria Kokkota-Kafourou
Organisation: OAED - Οργανισμός Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού Address: Vass. Alexandrou 69
GR-12131 Peristeri Country: Greece
Telephone: +30 210 57 81 444
Fax: +30 210 57 39 740
E-mail address: [email protected] Language Spoken: ελληνικά (el), English (en)

Στο τμήμα Αλλοδαπών ζήτα μια βεβαίωση της Αστυνομίας ότι

//
Ο κύριος Κοσμάς Τάδε με αρ. έγγραφου "αρ. ταυτότητας ΕΔΤΟ" και "αρ. διαβατηρίου" διαμένει στην Ελλάδα με καθεστώς "επί μακρόν διαμένοντος" βάσει των νόμων Ν.3536/2007 και το Ν.3386/2005.
Η βεβαίωση αυτή χορηγείται βάσει της ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ 47, αρ.πρωτ.: 21585/2006/07-11-2006,ΥΠΕΣΔΔΑ, Εφαρμογή των διατάξεων του Προεδρικού Διατάγματος υπ' αρίθμ. 150 (ΦΕΚ 160/Α') "Προσαρμογή της Ελληνικής Νομοθεσίας στην Οδηγία 2003/19/ΕΚ της 25ης Νοεμβρίου 2003, σχετικά με το καθεστώς υπηκόων τρίτων χωρών, οι οποίοι είναι επί μακρόν διαμένοντες"
//

Η ταυτότητα Shengen (ΕΔΤΟ) θεωρείται EC Document δικαστικά και για τον λόγο αυτό δεν χρειάζεσαι το ποινικό μητρώο ως φακελωμένος.
Πήγαινε στο ΟΑΕΔ όμως, είναι πολύ εξηπηρετικοί και γνώστες των θεμάτων.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 00:58 am 12 04 2008

Dervitsiotis έγραψε:Κοσμά όλα τα διατάγματα που ισχύουν με βάσει την (2003/109/ΕΚ/25-11-2003) έχουν σε κάθε χώρα και διαφορετική εφαρμογή (πολλές φορές και ανά περιφέρεια), μιας και είχε κάθε χώρα το δικαίωμα να το κάνει (σε μερικές χώρες έχει ειδικές συνθήκες για το κάθε επάγγελμα, π.χ. αναγνώριση πτυχίου ή εργασιακής κλάσης/ειδίκευσης, πιστοποιητικά υγείας κ.α.). Αυτό στο λέω από προσωπική πείρα ως γυρολόγος ανά της Ευρώπη! 8)

Σου προτείνω να πας στην Πρεσβεία και στο ΟΑΕΔ να βρείς έναν από τους παρακάτω (μιας και προφανώς μένεις Αθήνα).

Panagiotis Alexandridis
Organisation: OAED - Οργανισμός Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού Address: Mantzagriotaki St. 57
GR-17672 Kalithea Country: Greece
Telephone: +30 210 957.72.02
Fax: +30 210.95.68.887
E-mail address: [email protected]
Language Spoken: Deutsch (de), ελληνικά (el), English (en)

Kalliopi Froudaki
Organisation: OAED - Οργανισμός Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού Address: Mauromichali 21 - Methonis 19
GR-18545 Piraeus Country: Greece
Telephone: +30.210 4222323 Fax: +30.210 4124970
E-mail address: [email protected]
Language Spoken: ελληνικά (el), English (en)

Archontoula Kinami
Organisation: OAED - Οργανισμός Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού Address: Mauromichali 21 - Methonis 19
GR-18545 Athens Country: Greece
Telephone: +30 2104172453, 2104130355
Fax: +30 2104124476
E-mail address: [email protected]
Language Spoken: ελληνικά (el), English (en), français (fr)

Maria Kokkota-Kafourou
Organisation: OAED - Οργανισμός Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού Address: Vass. Alexandrou 69
GR-12131 Peristeri Country: Greece
Telephone: +30 210 57 81 444
Fax: +30 210 57 39 740
E-mail address: [email protected] Language Spoken: ελληνικά (el), English (en)

Στο τμήμα Αλλοδαπών ζήτα μια βεβαίωση της Αστυνομίας ότι

//
Ο κύριος Κοσμάς Τάδε με αρ. έγγραφου "αρ. ταυτότητας ΕΔΤΟ" και "αρ. διαβατηρίου" διαμένει στην Ελλάδα με καθεστώς "επί μακρόν διαμένοντος" βάσει των νόμων Ν.3536/2007 και το Ν.3386/2005.
Η βεβαίωση αυτή χορηγείται βάσει της ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ 47, αρ.πρωτ.: 21585/2006/07-11-2006,ΥΠΕΣΔΔΑ, Εφαρμογή των διατάξεων του Προεδρικού Διατάγματος υπ' αρίθμ. 150 (ΦΕΚ 160/Α') "Προσαρμογή της Ελληνικής Νομοθεσίας στην Οδηγία 2003/19/ΕΚ της 25ης Νοεμβρίου 2003, σχετικά με το καθεστώς υπηκόων τρίτων χωρών, οι οποίοι είναι επί μακρόν διαμένοντες"
//

Η ταυτότητα Shengen (ΕΔΤΟ) θεωρείται EC Document δικαστικά και για τον λόγο αυτό δεν χρειάζεσαι το ποινικό μητρώο ως φακελωμένος.
Πήγαινε στο ΟΑΕΔ όμως, είναι πολύ εξηπηρετικοί και γνώστες των θεμάτων.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.




βασικα ζω κ εργαζωμαι στην ΠΑΡΓΑ,δεν απεχουμαι πολυ!!

ο αδερφος μου ζει στα Γιαννενα,αν δεν κανω λαθος εσυ απο'κει δεν εισαι??

ακανα μεταθεση τα χαρτια στην αθηνα πριν παρω το ε.δ.τ.ο γιατι απο την πρεβεζα θα αργουσε πολυ μου ηπαν..

οποτε αν το ε.δ.τ.ο ειναι το (EC Document) δεν χρειαζωμαι τιποτα απο τον ΟΑΕΔ απλα θα παρω την βεβαιωση απο τον αλλοδαπων [(οπως ακριβως μου το εγραψες)(αλλωστε αυτο χρειαζονται μονο)]κ πιστευω πως ειναι ολα ενταξει......πρωτα ο θεος!

αρα αυτη που αποκαλουναι (επι μακρον διαμονης)ημαστε εμεις??

σ'ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.
kosmas
 

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 14:16 pm 13 04 2008

Στέλιος έγραψε:Βρηκα και αυτο:

http://www.civilitas.gr/lib-emd.html


Στελιο αυτο το web τα λεει ολα,εχουμε δικαιωμα για διαμονη κ εργασια σε οποια χωρα της ΕΕ θελουμε,
με τους νομους που μου εγραψε ο dervitsiotis ειμουμε καθε δικαιωμα.τωρα γιατι μας ζητανε βαιβεωσει για το ε.δ.τ.ο δεν εχω ειδεα(εφου η αποφαση βγηκε απο την ΕΕ)τες πα.

αυτο που ειπες πως (το αλλοδαπων αρνειναι) δεν το ειχα ακουσει ξανα,αυριο η μεθαυριο που θα ζατησω την βεβαιωσει θα σας πω το αποτελεσμα.

κοιταξτε κ αυτο http://eumovement.wordpress.com/
τα ολα για καθε χωρα...
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmasdokos » 15:53 pm 13 04 2008

Φιλε dervitsioti

o νομος 2003/19/ΕΚ της 25ης Νοεμβριου 2003 ειναι σωστος???

η μηπως ειναι 2003/109/ΕΚ ??????
kosmasdokos
 

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό stelios » 21:16 pm 13 04 2008

Οι σουηδοι παντως δεν αναγνωρίζουν το ΕΔΤΟ, θέλουν τι συγκεκριμένη βεβαιωση ' επι μακρόν διαμονής' για να σε δεχθούν κανονικά για εργασια , δηλαδη για να σου χορηγήσουν το persunnumber και να εργαστείς κανονικα με ασφάλιση και κανονικό μισθο, κατι σαν αφμ ειναι αυτο. Διαφορετικα ξεκινας απο το μηδεν, σαν μετανάστης που τωρα για πρωτη φορα εργάζεται σε χωρα της ΕΕ.
τωρα οσο αφορα το τμ αλλοδαπων: οταν του είπε οτι για πιο λόγο κάνει αίτηση ο προϊστάμενος τσαντίστηκε και του πηρε την αιτηση που ειχε συμπληρώσει απο τα χερια και την έσκισε μπροστά του.
Ο φιλος μου επέμενε και πηγαν στον διοικητή μαζι. Αφου μίλησε ο προϊστάμενος με το διοικητή πριβε, βγηκαν και οι δυο απο το γραφειο και τον 'αρπαξαν απο τα μουτρα' γιατι απαιτούσε μια εξήγηση, τι δικαιολογητικα έπρεπε να προσκομίσει για να πάρει αυτή τη βεβαίωση.
τέλος πάντων, του μίλησαν άσχημα και σε μια φαση του είπαν, οτι εαν θελει να του δωσουν αυτή τη βεβαίωση θα έπρεπε να του πάρουν αμεσως (ακυρώσουν) το ΕΔΤΟ. Αντε βγαλε ακρη!!!

Μετά απο 2 μερες πηγα και εγω για αλλη δουλεια και τον ρώτησα να κάνω μια αίτηση για το ιδιο πράγμα (χορηγησ ηβεβαιωσης επι μακρον διαμονης). Ηθελα να δω αντιδραση... φάνηκε να τσαντίζεται πολύ και μου απάντησε οτι δεν μπορω να κανω αυτη την αίτηση διότι η υπηρεσία δεν χορηγεί τέτοιου είδους βεβαίωση. τελος.

Εγω του ειπα να ξαναπάει και να του ζητησει μια βεβαιωση οτι : τα τελευταία 10 χρονια, η υπηρεσία στην οποια ο ιδιος είναι προϊστάμενος δηλαδή το τμημα αλλοδαπών, χορηγεί άδεια παραμονής και εργασίας (ΕΔΤΟ) στον κο Ταδε. Αφου ο ιδιος τα υπογραφει τα ΕΔΤΟ!!! Αυτό που κάνει δηλαδή, τίποτα παραπάνω, το αυτονόητο.
Anyway, πήγαινε και εάν έχεις κανένα νέο πες μας.. καλη τυχη!
Απο τοτε που σταματησα να ψαχνω, εμαθα να βρισκω....
stelios
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13:16 pm 26 04 2007
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 22:07 pm 13 04 2008

Στέλιος έγραψε:Οι σουηδοι παντως δεν αναγνωρίζουν το ΕΔΤΟ, θέλουν τι συγκεκριμένη βεβαιωση ' επι μακρόν διαμονής' για να σε δεχθούν κανονικά για εργασια , δηλαδη για να σου χορηγήσουν το persunnumber και να εργαστείς κανονικα με ασφάλιση και κανονικό μισθο, κατι σαν αφμ ειναι αυτο. Διαφορετικα ξεκινας απο το μηδεν, σαν μετανάστης που τωρα για πρωτη φορα εργάζεται σε χωρα της ΕΕ.
τωρα οσο αφορα το τμ αλλοδαπων: οταν του είπε οτι για πιο λόγο κάνει αίτηση ο προϊστάμενος τσαντίστηκε και του πηρε την αιτηση που ειχε συμπληρώσει απο τα χερια και την έσκισε μπροστά του.
Ο φιλος μου επέμενε και πηγαν στον διοικητή μαζι. Αφου μίλησε ο προϊστάμενος με το διοικητή πριβε, βγηκαν και οι δυο απο το γραφειο και τον 'αρπαξαν απο τα μουτρα' γιατι απαιτούσε μια εξήγηση, τι δικαιολογητικα έπρεπε να προσκομίσει για να πάρει αυτή τη βεβαίωση.
τέλος πάντων, του μίλησαν άσχημα και σε μια φαση του είπαν, οτι εαν θελει να του δωσουν αυτή τη βεβαίωση θα έπρεπε να του πάρουν αμεσως (ακυρώσουν) το ΕΔΤΟ. Αντε βγαλε ακρη!!!

Μετά απο 2 μερες πηγα και εγω για αλλη δουλεια και τον ρώτησα να κάνω μια αίτηση για το ιδιο πράγμα (χορηγησ ηβεβαιωσης επι μακρον διαμονης). Ηθελα να δω αντιδραση... φάνηκε να τσαντίζεται πολύ και μου απάντησε οτι δεν μπορω να κανω αυτη την αίτηση διότι η υπηρεσία δεν χορηγεί τέτοιου είδους βεβαίωση. τελος.

Εγω του ειπα να ξαναπάει και να του ζητησει μια βεβαιωση οτι : τα τελευταία 10 χρονια, η υπηρεσία στην οποια ο ιδιος είναι προϊστάμενος δηλαδή το τμημα αλλοδαπών, χορηγεί άδεια παραμονής και εργασίας (ΕΔΤΟ) στον κο Ταδε. Αφου ο ιδιος τα υπογραφει τα ΕΔΤΟ!!! Αυτό που κάνει δηλαδή, τίποτα παραπάνω, το αυτονόητο.
Anyway, πήγαινε και εάν έχεις κανένα νέο πες μας.. καλη τυχη!


καλα το οτι χρειαζεσαι βεβαιωσει ειναι σιγουρο!!κ στην ολλανδια το ιδιο μου ηπαν να τους παω!
ελπιζω να μου την δωσουν!!

σε ποιο αλλοδαπων πηγατε?

εσυ εισαι Σουηδια η ο φιλος σου??κ τι εκανε τελικα με την βεβαιωσει ο φιλος σου??

απο το λινκ που σου εδωσα λεει ξακαθαρα (για ολλανδια που κοιταξα) οτι η επι μακρον διαμενοντες μπορουν να εργαστουν,κ ισχυει απο 30 απριλιου 2006(στην ολλανδια).
εχει ολες τις χωρες μπορεις να διαλεξεις κ σου λεει τους νομους τις καθε μιας ξεχωριστα!

θα δουμε τι θα γινει αυριο κ θα σας πω τα νεα!
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 18:24 pm 14 04 2008

Στελιο τελικα ειχες δικιο δεν μου την εδωσαν...μου ηπαν πως δεν μπορουν να δωσουν τετοιου ειδους βεβαιωσεις!!

κ οτι μπορει να μου δωσει το υπουργιο εσωτερ.!

το αλλοδαπων μπορει να μου δωσει μονο μια βεβαιωσει οτι μενω ελλαδα ταδε χρονια...

τι κανω τωρα???
ο φιλος σου τι εκανε????

βοηθεια παιδια!
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό stelios » 20:00 pm 14 04 2008

Ο φιλος μου πηγε σουηδια, εμεινε 2 μήνες, βρηκε δουλεια και ηρθε ελλαδα πριν 15 μερες περιπου για να παρει αυτη τη βεβαιωση. Τωρα δεν μπορει να κανει τιποτα. πειριμενει το πασχα, ελπιζοντας να ορκιστει ( ελλ ταυτοτητα) σε κανα μηνα. Αν και με τη γκαντεμια που τον δερνει δεν το βλεπω.

Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι αυτο που σου ειπε ο δερβιτσιωτης στον ΟΑΕΔ και ΙΚΑ.
Σκεφτηκα επισης μηπως κανενας δικηγορος μπορουσε να βοηθησει. Αλλα το θεμα ειναι ποσο γρηγορα μπορει να το κανει και αν μπορει.

Η αν το υπ εξωτερικων μπορει να κανει κατι...

ΥΓ. πηγε στο τμ αλλοδαπων αθηνων. καπου κοντα στην ιερα οδο..


kosmas έγραψε:Στελιο τελικα ειχες δικιο δεν μου την εδωσαν...μου ηπαν πως δεν μπορουν να δωσουν τετοιου ειδους βεβαιωσεις!!

κ οτι μπορει να μου δωσει το υπουργιο εσωτερ.!

το αλλοδαπων μπορει να μου δωσει μονο μια βεβαιωσει οτι μενω ελλαδα ταδε χρονια...

τι κανω τωρα???
ο φιλος σου τι εκανε????

βοηθεια παιδια!
Απο τοτε που σταματησα να ψαχνω, εμαθα να βρισκω....
stelios
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13:16 pm 26 04 2007
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 22:45 pm 14 04 2008

[quote="Στέλιος"]Ο φιλος μου πηγε σουηδια, εμεινε 2 μήνες, βρηκε δουλεια και ηρθε ελλαδα πριν 15 μερες περιπου για να παρει αυτη τη βεβαιωση. Τωρα δεν μπορει να κανει τιποτα. πειριμενει το πασχα, ελπιζοντας να ορκιστει ( ελλ ταυτοτητα) σε κανα μηνα. Αν και με τη γκαντεμια που τον δερνει δεν το βλεπω.

Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι αυτο που σου ειπε ο δερβιτσιωτης στον ΟΑΕΔ και ΙΚΑ.
Σκεφτηκα επισης μηπως κανενας δικηγορος μπορουσε να βοηθησει. Αλλα το θεμα ειναι ποσο γρηγορα μπορει να το κανει και αν μπορει.

Η αν το υπ εξωτερικων μπορει να κανει κατι...

ΥΓ. πηγε στο τμ αλλοδαπων αθηνων. καπου κοντα στην ιερα οδο..


καλα καλα μας δουλευουν κανονικα απο παντου!!
ελπιζω να την παρει ο φιλος σου..

θα παω στο υπουργιο μπας κ βρω καμια ακρη,αν κ δεν το βλεπω!
ρε φιλε οσοι εχουν το ΕΔΤΟ δεν ονομαζονται "επι μακρον διαμενοντες" η μηπως κανω λαθος??
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Επόμενο

Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Login Form