Τώρα είναι 10:23 am 29 03 2024

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό CROSSBIRD » 20:21 pm 26 02 2008

ΕΙΜΑΙ 17 ΧΡΟΝΩΝ.ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΠΟΛΙΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ,ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΠΟΛΙΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ Η ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ?
CROSSBIRD
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22:20 pm 14 01 2008

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό CROSSBIRD » 20:23 pm 26 02 2008

συγγνωμη για τα κεφαλαια
CROSSBIRD
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22:20 pm 14 01 2008

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Ούτις » 21:23 pm 26 02 2008

Εάν την ημέρα που θα ενηλικιωθείς (18 ετών + 1 ημέρα), δεν την έχουν πάρει ακόμη η γονείς σου, καταθέτεις δική σου αίτηση πολιτογράφησης( [-X ΔΕΝ περιμένεις να την πάρουν αυτοί πρώτα). Στην αίτηση αναφέρεις και τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης των γονέων σου -η αναφορά γίνεται στις παρατηρήσεις του εντύπου της αίτησης πολιτογράφησης-
Δες και αυτό εδώ http://www.neb.gr/phpBB2/viewtopic.php?f=3&t=2306#p22671
Για να την πάρεις πιο γρήγορα, βρες πολιτικό μέσο, ξέρεις εσύ, κανένα υπουργό, βουλευτή, πολιτευτή ή κανένα παρατρεχάμενο αυτών whistle: διαφορετικά περιμένεις όσο όλοι οι υπόλοιποι… :evil: :twisted:
Οὖτις ἐμοί γ᾽ ὄνομα· Οὖτιν δέ με κικλήσκουσι
μήτηρ ἠδὲ πατὴρ ἠδ᾽ ἄλλοι πάντες ἑταῖροι.᾽
(Ομήρου, Οδύσσεια, ι 366-367)
Άβαταρ μέλους
Ούτις
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 21:56 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: Εν Αθήναις

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ΑΝΕΣΤΗΣ » 01:38 am 28 02 2008

Συμφωνώ με τα παραπάνω....αλλά αν πεις την μαγική λέξη <<< φαντάρος>>> έχεις πάει Έβρο και σε ένα χρόνο την έχεις στο χέρι...!!!!
Άβαταρ μέλους
ΑΝΕΣΤΗΣ
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 15:07 pm 01 12 2006

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » 19:52 pm 28 02 2008

Ούτις έγραψε:Για να την πάρεις πιο γρήγορα, βρες πολιτικό μέσο, ξέρεις εσύ, κανένα υπουργό, βουλευτή, πολιτευτή ή κανένα παρατρεχάμενο αυτών whistle: διαφορετικά περιμένεις όσο όλοι οι υπόλοιποι… :evil: :twisted:


Εγώ περιμένω από το 2003 να περάσω από συνέντευξη... τι πολιτικά μέσα κ @@@. Άθλιοι είναι, όπως ολόκληρος ο δημ. τομέας
Επισκέπτης
 

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό cafros » 14:48 pm 27 06 2008

ειμαι στη διαδιακασια πολιτογραφισης στο σταδιο οπου εχει ανακοινωθει στη ΦΕΚ (πριν 2 εβδομαδες) η αποφαση. επειδη βιαζομαι απιστευτα γιατι ειμαι 26 ετων και θελω να παω για 2ετες master ( αν βαλουμε και το στρατιωτικο 1 χρονο ) στα 30 μου θα τελειωσω τις σπουδες!!! τεσπα στο θεμα...

θα σας ημουν υποχρεος αν μου λεγατε λιγακι αναλυτικα ποιες διαδικασιες μου απομενουν εως οτου μπω φανταρος. αν ειναι ευκολο να διευκρινισετε και το χρονικο διαστημα που απαιτει το καθε βημα (κυριως αυτο με ενδιαφερει!!)..

τελος, αν ξερει καποιος καθε ποτε παιζει ορκομοσια ας με ανημερωσει παρακαλω..

ευχαριστω εκ των προτερων οσους απαντησουν!!!! ευχαριστω..
Άβαταρ μέλους
cafros
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02:24 am 27 06 2008

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Lego » 10:08 am 04 07 2008

Cafros χαίρομαι που πήρες την υπηκοότητα φίλε. Στην περίπτωση μου, μετά την δημοσίευση στην εφημερίδα, πέρασε περίπου ένα μίση μήνας με δύο μέχρι να πάρω την ταυτότητα στα χέρια μου. 15-20 μέρες μετά την δημοσίευση θα σταλούν σε σένα και στη νομαρχία σου τα χαρτιά που λένε για την απόκτηση της υπηκοότητας. Μετά θα φας κανα μήνα με νομαρχεία και δήμο. Για να ορκιστείς υποθέτω ότι αυτό εξαρτάται με το που μένεις, στη νομαρχεία μου αυτό έγινε σε μια μέρα, η όλη υπόθεση πήρε μόνο 10 λεπτά. Δεν το έκανε ο νομάρχης, μπορεί να γίνει και από κάποιο άλλο ειδικό υπεύθυνο στη νομαρχεία.

Μετά την εγγραφή στα δηματολόγια του δήμου σου, μπορείς να βγάλεις ταυτότητα, υπολόγιζε και εκεί κανα 10 μέρες, αν και ο νόμος λέει αυθημερόν. Στα λατινικά το όνομα σου θα γίνει ότι να είναι με τι μετάφραση, αν θέλεις να γραφτή όπως στο Αλβανικό διαβατήριο πρέπει να κάνεις μια ειδική αίτηση. Μετά θα σου έρθει το μαύρο χαρτί του στρατού στο καπάκι. Έχεις δικαίωμα να πάρεις αναβολή μέχρι το τέλος του άλλου χρόνου, δηλ μέχρι τέλους 2009. Αυτά από ότι θυμάμαι, βέβαια η αλήθεια είναι ότι από την στιγμή που ήρθαν στη νομαρχεία έκανα πολύ τρέξιμο για να επισπεύσω την διαδικασία. Καλή τύχη.
Άβαταρ μέλους
Lego
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20:50 pm 10 10 2007

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό knonis » 11:50 am 04 07 2008

Lego έγραψε:...Στα λατινικά το όνομα σου θα γίνει ότι να είναι με τι μετάφραση, αν θέλεις να γραφτή όπως στο Αλβανικό διαβατήριο πρέπει να κάνεις μια ειδική αίτηση....


Μεγαλε τι κολλημα ειναι αυτο με το γραψεις το ονομα σου στα Αλβανικα;Εδω καναμε πως και πως να το γραφουμε στην Ελληνικη του μορφη.Βεβαια δεν με νοιαζει αλλα πραγματικα πιστευω οτι εισαι ο μονος που το επεδιωξε αυτο αν και πολλοι απο αγνοια τους στην μεταφραση την πατησανε.Αντε και εις ανωτερα...!
knonis
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 11:43 am 04 07 2008

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό cafros » 17:37 pm 04 07 2008

lego,
ησουν απολυτως σαφης και χρησιμος!!! ωστοσο, εχω μια ακομα ερωτηση 4 u.
θελω να μπω ( φανταρος ) οσο πιο γρηγορα γινεται για να ξεμπερδευω και να παω στα καπακια για master γιατι μεγαλωνουμε σιγα σιγα .. και πρεπει να τελειωνουν οι σπουδες.. οποτε.. η ερωτηση εχει ως εξης
αν υποθεσουμε οτι τελειωνω με ολα και παιρνω ταυτοτητα αυγουστο η σεπτεμβρη. σ αυτο το διαστημα με καλουν και απο στρατο .. για να μου πουν ποτε μπαινω κ τετοια.. θα μπω στην πρωτη διαθεσημη σειρα?? δλδ νοεμβρη?? 'η απο τη στιγμη που πας στο στρατολογικο γραφειο θα μπεις στη δευτερη σειρα (φεβρουαριο δλδ στην περιπτωση μου)?? το ρωατω γιατι ενας ελληνας αν παει να κοψει τωρα ιουλιο την αναβολη του πχ.. θα μπει στη 2η σειρα .. δλδ νοενβρη.. αλλα αυτο ειναι οταν προκειται για αναβολη. ελπιζω να μην ισχυει το ιδιο κ για μας και οτι μπαινουμε κατ ευθειαν.. αλλωστε στη μια περιπτωση μιλαμε για διακοπη αναβολης ( ελληνες ), ενω εμεις πρωτη φορα παρουσιαζομαστε στο στρατολογικο γραφειο..
ας ελπισω οτι εγινα κατανοητος.. ειχε μια Α δυσκολια η διατυπωση της ερωτησης..

σ ευχαριστω εκ των προτερων φιλε.. thanx!!
Άβαταρ μέλους
cafros
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02:24 am 27 06 2008

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Lego » 19:29 pm 04 07 2008

@ Cafros κατάλαβα τι λες αλλά δυστυχώς δεν έχω ιδέα. Δεν έχω και καμιά μεγάλη αγάπη για το στρατό και δεν ρώτησα και πολλά στη στρατολογία. Πάντως άμα περάσεις από το στρατολογικό γραφείο της πόλης σου θα μάθεις νομίζω. Κάτι διάβασα σε ένα άλλο thread εδώ ότι μπορεί να γίνει 3μηνη θητεία, αν σε βολεύει με της σπουδές σου δες μήπως μπορείς να πας έτσι.

@ knonis, το όνομα μου τόσα χρόνια στην Αλβανία ήταν, ας πούμε τυχαία, "Hari Βelodi". Έτσι το είχα συνηθίσει και αυτό θεωρώ ότι είναι το όνομα μου. Τώρα ξαφνικά γίνεται, ας πούμε "Xaris Mpelontis", εμένα δεν μ'αρέσει έτσι, επιθυμώ να γραφτεί όπως αποπάνω στα λατινικά. Θέμα γούστου υποθέτω. Και αν ταξιδεύεις στο εξωτερικό πάλι μου φαίνεται πιο σωστό να έχεις το ίδιο και στα δύο διαβατήρια. Δεν ξέρω εσύ πως θεωρείς τον εαυτό σου, αλλά εγώ θεωρώ τον εαυτό μου πολίτη και των δύο χορών, και λόγω παιδικών βιωμάτων και αναμνήσεων, μπορώ να πω ότι στο θέμα του ονόματος κλείνω στην διατήρηση του όπως το είχα συνηθίσει. Ο καθένας όπως θέλει βέβαια, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να γράψει ο καθένας το όνομα του όπως του αρέσει.

Edit: knonis τώρα που το ξαναδιαβάζω δεν ξέρω αν κατάλαβες καλά τι λέω. Εγώ μιλάω για το πως γράφεται το όνομα στα λατινικά (κάπως λέγεται αυτό το σύστημα που κάνει τι μετάφραση αυτόματα). Στα Ελληνικά εννοείται ότι έχει γραφτεί όπως θα έπρεπε, με "ς" κ.τ.λ.
Άβαταρ μέλους
Lego
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20:50 pm 10 10 2007

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό cafros » 20:17 pm 04 07 2008

ok boy,
εχω διαβασει τα οσα λεγονται εδω για το 3μηνο και ειμαι ενημερος. ευχαριστω πολυ για την επικοινωνια.. thanx..
Άβαταρ μέλους
cafros
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02:24 am 27 06 2008


Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 5 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 5 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Login Form