Τώρα είναι 12:08 pm 28 03 2024

ο παππους μου πηρε την ελληνικη υπηκοοτητα

ο παππους μου πηρε την ελληνικη υπηκοοτητα

Δημοσίευσηαπό NIVo » 14:14 pm 11 06 2009

ειμαι 17 χρονων και σε λιγο γινομαι 18.οι γονεις μου ειναι ομογενεις.τωρα που πηρε ο παππους μου την υπηκοοτητα γινεται να την παρω αμεσως.δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα εχβ γεννηθει στην αθηνα.
NIVo
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 20:40 pm 02 12 2007

Re: ο παππους μου πηρε την ελληνικη υπηκοοτητα

Δημοσίευσηαπό NIVo » 05:35 am 20 08 2009

NIVo έγραψε:ειμαι 17 χρονων και σε λιγο γινομαι 18.οι γονεις μου ειναι ομογενεις.τωρα που πηρε ο παππους μου την υπηκοοτητα γινεται να την παρω αμεσως.δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα εχβ γεννηθει στην αθηνα.

να παραθεσω οτι και η θεια πηρε την ελληνικη υπηκοοτηα.επισης εκλεισα τα 18 χρονια.πειτε αμα αυτα με διευκολυνουν καπως απο το να κανω την συνηθισμενη διαδικασια πολιτογραφησης.
NIVo
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 20:40 pm 02 12 2007

Re: ο παππους μου πηρε την ελληνικη υπηκοοτητα

Δημοσίευσηαπό arkokali » 13:02 pm 24 11 2009

Καλημέρα,
μπορεί να έχεις ήδη βρει απάντηση σε αυτό που ψάχνεις αλλά θα σου πω και εγώ αυτά που ξέρω..
Καταρχάς δεν παίζει κανένα ρόλο το που γεννήθηκες.Επειδή είσαι πλέον 18 ότι κάνεις θα το κάνεις μόνη σου.Υπάρχουν 2 τρόποι να πάρεις την υπηκοότητα.
Ο ένας είναι με τη γνωστή πολιτογράφηση που αν είχαν κάνει οι γονείς σου όσο ήσουν κάτω των 18 δε θα χρειαζόταν να κάνεις εσύ.
Και ο άλλος είναι "από γέννηση",αν δηλαδή οι πρόγονοι είναι Έλληνες.Αν ο παππούς σου πήρε την υπηκοότητα με πολιτογράφηση τότε δε νομίζω ότι μπορείς να την πάρεις και εσύ χωρίς να κάνεις την ίδια διαδικασία!Αν όμως την πήρε "από γέννηση" τότε θα πρέπει πρώτα οι γονείς σου να την πάρουν και οι ίδιοι και μετά και εσύ. Δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία για να γίνει αυτό,νομίζω πρέπει να απευθυνθείς στη νομαρχία για να σε ενημερώσουν πλήρως.Πάντως και στις 2 περιπτώσεις η διαδικασία είναι χρονοβόρα.Ίσως η πολιτογράφηση να γίνει εν τέλει πιο γρήγορα καθότι δε θα χρειαστεί να περιμένεις να πάρουν πρώτα οι γονείς σου.Η διαφορά είναι ότι στο πιστοποιητικό γέννησης (ίσως και αλλού) θα αναγράφεται τρόπος απόκτησης της ελληνικής ιθαγένειας :πολιτογράφηση..
Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα...
arkokali
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18:08 pm 19 11 2009

Re: ο παππους μου πηρε την ελληνικη υπηκοοτητα

Δημοσίευσηαπό NIVo » 01:52 am 26 11 2009

arkokali έγραψε:Καλημέρα,
μπορεί να έχεις ήδη βρει απάντηση σε αυτό που ψάχνεις αλλά θα σου πω και εγώ αυτά που ξέρω..
Καταρχάς δεν παίζει κανένα ρόλο το που γεννήθηκες.Επειδή είσαι πλέον 18 ότι κάνεις θα το κάνεις μόνη σου.Υπάρχουν 2 τρόποι να πάρεις την υπηκοότητα.
Ο ένας είναι με τη γνωστή πολιτογράφηση που αν είχαν κάνει οι γονείς σου όσο ήσουν κάτω των 18 δε θα χρειαζόταν να κάνεις εσύ.
Και ο άλλος είναι "από γέννηση",αν δηλαδή οι πρόγονοι είναι Έλληνες.Αν ο παππούς σου πήρε την υπηκοότητα με πολιτογράφηση τότε δε νομίζω ότι μπορείς να την πάρεις και εσύ χωρίς να κάνεις την ίδια διαδικασία!Αν όμως την πήρε "από γέννηση" τότε θα πρέπει πρώτα οι γονείς σου να την πάρουν και οι ίδιοι και μετά και εσύ. Δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία για να γίνει αυτό,νομίζω πρέπει να απευθυνθείς στη νομαρχία για να σε ενημερώσουν πλήρως.Πάντως και στις 2 περιπτώσεις η διαδικασία είναι χρονοβόρα.Ίσως η πολιτογράφηση να γίνει εν τέλει πιο γρήγορα καθότι δε θα χρειαστεί να περιμένεις να πάρουν πρώτα οι γονείς σου.Η διαφορά είναι ότι στο πιστοποιητικό γέννησης (ίσως και αλλού) θα αναγράφεται τρόπος απόκτησης της ελληνικής ιθαγένειας :πολιτογράφηση..
Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα...

σε ευχαριστω που ασχοληθηκες με την απορια μου.θα δω τι θα κανω.ισως παω μια απο αυτες τις μερες να ρωτησω στο δημαρχειο τι γινεται(σιγα που θα ξερουν). :D
NIVo
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 20:40 pm 02 12 2007


Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 6 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 6 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Login Form