Τώρα είναι 11:31 am 28 03 2024

Ποσο ακομα??

Ποσο ακομα??

Δημοσίευσηαπό SOFIA » 02:58 am 25 06 2009

Παιδια γεια σας..Διαβαζω καιρο το forum και ηθελα και εγω να εκθεσω το προβλημα μου..Περυσι τον αυγουστο πηρα το πτυχιο μου στην Ιατρικη Αθηνας.Εκανα 2 χρονια σουηδικα και περιμενα πως κ πως να φυγω για ειδικοτητα εξω..εδω ξεκινω ειδικοτητα 2014..Ειχα την ηλιθια εντυπωση πως με την ΕΔΤΟ ειμαι Οκ..και τοτε (Μαρτιο) ηρθε ο κεραυνος οταν πηγα στη σουηδικη πρεσβεια..Πηγα στο υπουργειο για να προσκομισω καποια επιπροσθετα δικαιολογητικα και πραγματικα ο κυριος που επιμελειται το φακελο μου με βοηθησε προθυμα..(Ειναι γνωστο ο,τι στο ελληνικο δημοσιο για να παει ενας φακελος απο τον ενα οροφο στον αλλο θελει ενα μηνα τουλαχιστον..).Κερδισα ετσι καποιο χρονο..Προσφατα τηλεφωνησε και ειπε πως ο φακελος ειναι στον υπουργο..Μαλλον για υπογραφη..Δεν ξερω πως εχει η διαδικασια ακριβως..Ξερει κανεις τι ακολουθει μετα?Η συνεντευξη τωρα γινεται?Πως μπορω εγω να επισπευσω τα πραγματα στο σημειο αυτο?
Χθες διαβασα την περιπτωση μιας κοπελας εδω στο forum με προβλημα συναφες..Λεγοταν caroline αλλα ηταν απο τον Μαρτιο του 2008 και δεν συμπληρωσε αν πηρε και ποτε την υπηκοοτητα..Πραγματικα τα εχω χαμενα..ο χρονος κυλα ανεκμεταλλευτος και εγω παραμενω εγκλωβισμενη..Ελπιζω καποιος να μπορει να με συμβουλευσει..Αισθανομαι οτι το μαρτυριο αυτο δε θα τελειωσει ποτε..απο τη μια αισθανομαι ευγνωμοσυνη γιατι η χωρα αυτη μου εδωσε τη δυνατοτητα να σπουδασω αλλα απο την αλλη νιωθω να ασφυκτιω..ειναι τοσο επωδυνο να βλεπεις τους αλλους να προοδευουν και εσυ να μενεις πισω..με το κλαμα τοσο καιρο δεν καταφερα κατι..Ελπιζω και με τη συνδρομη σας να βγω απο το αδιεξοδο..Ευχαριστω..
SOFIA
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03:45 am 23 06 2009

Re: Ποσο ακομα??

Δημοσίευσηαπό natassa » 16:39 pm 26 06 2009

Σοφία κατ'αρχάς ηρέμησε...
Απ'ότι καταλαβαίνω φαίνεσαι αρκετά αγχωμένη και στεναχωρημένη και πιστεύω πως για ένα τέτειο θέμα δεν αξίζει.
Λοιπόν αν ο φάκελός σου είναι στον υπουργό είσαι αρκετά κοντά...
Πρέπει να είσαι σε συνεχή επαφή με τον επιμελητήἔπιλεήτρια του φακέλλου σου.
Αν είναι οκ άτομο θα σε βοηθήσει να τρέξει λίγο πιο γρήγορα το θέμα οπότε πρέπει σε αυτήν την κατέυθυνση να το τρέξεις μόνη σου το θέμα. Να την/το "ενοχλείς" συνέχεια.
Μετά την υπογραφή του υπουργού να πάει άμεσα για δημοσίευση και εν συνεχεία να ορκιστείς. Μετά δήμος, αλλοδαπών, αστυνομία...
Όπως και να έχει θέλεις κατα την γνώμη τουλάχιστον 2-3 μήνες ακόμη στην καλύτερη περίπτωση....
Είναι τόσο σπουδαία η καθυστέρηση αυτή;
Όπως και να έχει cool 8) .
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι διαφορετικό.
natassa
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 16:19 pm 26 10 2006
Τοποθεσία: ATHINA

Re: Ποσο ακομα??

Δημοσίευσηαπό stelios » 17:45 pm 29 07 2009

Συγχαρητήρια ιατρε μου και για το πτυχίο και για την επιλογή (Σουηδια) που κανεις για να συνεχισεις την εκπαιδευση σου και εύχομαι, και την υπόλοιπη ζωή σου.
Λογικά, η ολη διαδικασία θα εχει ξεκαθαρίσει μετά το Σεπτέμβρη (με την ταυτότητα στο χερι και μετα απο 10 μερες το διαβατηριο). Με αρκετή ''πίεση'' εγω πηρα την ταυτότητα στο χερι 4 μηνες μετά την ορκωμοσία.

Δεν ξερω κατά πόσο μπορείς να είσαι cool σε αυτη τη φαση της ζωης σου, στο σημαντικότερο επαγγελματικό σταυροδρόμι της ζωής (κυριολεκτικά), οταν εχεις να αντιμετωπίσεις οοολη αυτη τη γραφειοκρατεία επειδή κάποιοι δημόσιοι υπ ξύνονται ολη μερα, οπως προτείνει η natassa... αλλα αν βρεις τρόπο χωρίς τη χρήση ουσιών πες το και σε μας...

Υπόψιν, Αφου πάρεις την ταυτότητα, πρέπει να αλλάξεις τα στοιχεία στην αδεια ασκήσεως επαγγέλματος (για να μη εχει ημερομηνια λήξεως), ιατρικό σύλλογο, ΤΣΑΥ, ΙΚΑ, κλπ, θα σου πρότεινα και στο δίπλωμα οδήγησης.

Αυτα θα θελουν ενα μηνα τουλάχιστον... Όποτε τι καλύτερο απο Χριστούγεννα στη Σουηδια :D
Απο τοτε που σταματησα να ψαχνω, εμαθα να βρισκω....
stelios
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13:16 pm 26 04 2007
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Login Form