Τώρα είναι 11:58 am 28 03 2024

Αναμνήσεις από ένα ταξίδι στην Αλβανία

Αναμνήσεις από ένα ταξίδι στην Αλβανία

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 14:46 pm 24 03 2010

Αναμνήσεις από ένα ταξίδι στην Αλβανία
Από Factorx | Τρ. 09 Φεβ 2010, 02:00 στην/στις κατηγορίες Πρώτη Σελίδα.

Εικόνα

Να μου επιτραπεί η προσωπική αναφορά στο παραμύθι με τον Σαμαρά και την Αλβανία, αλλά όλα ξεκίνησαν από την επίσημη επίσκεψή του στην Αλβανία ως υπουργός Εξωτερικών. Αξιοποιώντας μια προγενέστερη δήλωσή του με την οποία είχε ευχηθεί στους Βορειοηπειρώτες να γιορτάσουν του χρόνου ελεύθερα Χριστούγεννα εκεί στις εστίες τους, όχι στην Ελλάδα, διαστρέβλωσαν όσα έγιναν κατά την επίσκεψη στην Αλβανία και από τότε καλλιεργούν την ίδια εντύπωση.

Αλλά επειδή ήμουν σε εκείνο το ταξίδι (με αφορμή το οποίο άρχισε το γνωστό παραμύθι) μαζί με τον Χρήστο Παπουτσάκη, έγιναν όπως τα λέει ο Σαμαράς. Στους Βορειοηπειρώτες απευθυνόταν κι αυτοί ήταν και ο κύριος σκοπός της επίσκεψής του στην Αλβανία.

Στην φωτογραφία Αντώνης Σαμαράς, Factorx, Χρήστος Παπουτσάκης (πως γεράσαμε έτσι ρε γαμώτο)

ΥΓ

Να πω και κάτι για το κλίμα της επίσκεψης. Σε κάποια ελληνική κωμόπολη (ούτε που θυμάμαι τώρα που) είχε οργανωθεί υποδοχή από Βορειοηπειρώτες. Τότε εγώ με τον Παπουτσάκη αρχίσαμε να μοιράζουμε τον …. «Τρελλαντώνη» της Πηνελόπης Δέλτα και άλλα σχετικά βιβλία και έγινε χαμός. Ο κόσμος άρχισε να φωνάζει συνθήματα και τότε με τον Παπουτσάκη οργανώσαμε μια …πορεία από την πλατεία του χωριού μέχρι μια εκκλησία που είχε γίνει στάβλος, με τον Σαμαρά να ηγείται της πορείας στους ώμους Βορειοηπειρωτών. Τελικά μας βούτηξαν εμένα με τον Χρήστο κάποιοι της αλβανικής Ασφάλειας, μας έβαλαν, ευγενικά είναι η αλήθεια, σε ένα Lada και μας πήγαν μέχρι τα σύνορα.

http://www.antinews.gr/?p=33823
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Επιστροφή στο Πολιτικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Login Form