Τώρα είναι 12:10 pm 28 03 2024

VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Συντονιστής: Νέοι

VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 13:03 pm 11 01 2008

1. NEW RULES ON FACILITATION OF ISSUANCE OF VISAS AS FROM 1st JANUARY 2008

The purpose of the Agreement is to facilitate, on the basis of reciprocity, the issuance of visas for an intended stay of no more than 90 days per period of 180 days to the citizens of the Republic of Albania.
This agreement does not apply for the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Ireland, The Kingdom of Denmark, the Republic of Iceland and the Kingdom of Norway. The agreement defines a number of simplified procedures (facilitations) for issuing visas.

>> Visa Facilitation Agreement, published in the EU Official Journal
http://www.delalb.ec.europa.eu/en/visa_ ... ournal.pdf

>> Leaflet with basic information for visa applicants
http://www.delalb.ec.europa.eu/en/visa_ ... nglish.pdf


2. THE "SCHENGEN VISA"
(ΠΡΟΣΟΧΗ: ακριβώς το ίδιο καθεστώς ισχύει για ταξίδια με το Ε.Δ.Τ.Ο + δικαίωμα εργασίας και μόνιμης εγκατάστασης υπό προϋποθέσεις και αίτηση στην χώρα μετανάστευσης)

In total 24 States apply Regulation No 539/2001 and have a full common visa policy which goes beyond the list of third countries whose nationals are subject to visa obligation. These are the "Schengen States": Austria, Belgium, the Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, the Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Slovakia, Slovenia, Spain and Sweden.

A visa issued by one of these 24 countries is valid, in principle, not just for the country which issued it, but also for the other 23 countries.
The visa sticker, which looks the same for all Schengen States, bears the words "valid for Schengen States". Alphanumeric codes also indicate the country in which the visa was issued.

The procedures and conditions of issue for Schengen visas are set out in the Common Consular Instructions, published in Official Journal C 326 of 22 December 2005.

Υ.Γ. Σε περίπτωση που η Αλβανία ανταποδώσει την χρέωση της VISA από χώρες τις Ευρωπαϊκής Ένωσης (35 EURO) προς τους Αλβανούς πολίτες, τότε όσοι δεν διαθέτουν αλβανικό διαβατήριο θα πρέπει να πληρώνουν 35 EURO όταν επισκέπτονται την πατρίδα.
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 13:44 pm 11 01 2008

Dervitsiotis έγραψε:THE "SCHENGEN VISA"
In total 24 States apply Regulation No 539/2001 and have a full common visa policy which goes beyond the list of third countries whose nationals are subject to visa obligation. These are the "Schengen States": Austria, Belgium, the Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, the Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Slovakia, Slovenia, Spain and Sweden.


Στις παραπάνω χώρες, στις οποίες μπορούμε να ταξιδέψουμε ελεύθερα, προστίθενται η Ελβετία και η Κύπρος, που παρότι δεν έχουν υπογράψει τη συνθήκη Σέγκεν, για τους έλληνες ομογενείς από την Αλβανία που έχουν έγκυρο ΕΔΤΟ, δεν απαιτούν την κατοχή βίζας.


...
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό xultimatummm » 20:15 pm 08 04 2008

Χαίρεται! θα ήθελα θέσω κάποια θέματα:
θέλω να εγκατασταθώ σε δεύτερη χωρα της Ένωσης. Συγκεριμένα θέλω να πάω στο Βέλγιο. Έχω ενδιαφερθεί με διαφορους δικηγόρους εκεί και μου είπαν διαφορετικές πηγες, ότι τη ταυτότητα μας όχι μονο δεν τη γνωρίζουν, αλλα δεν έχει σαφήνεια ως προς τον τίτλο. Δηλαδή το "SPECIAL IDENTITY CARD FOR ALIENS OF HELLENIC DESCENT" που είναι η μετάφραση στα αγγλικά του E.Δ.T.Ο, δεν το καταλαβαίνουν. Σε όλες τις κάρτες τους έχουν με σαφήνεια σημειώσει την εθνικότητα, δηλαδή: nationality τάδε. Οποτε, θετουν τέτοια ερωτήματα: γιατί εφόσον έχουμε την Ελληνική εθνικότητα δεν το λέει σαφέστατα στην κάρτα, και δεύτερον δεν νοείται γί'εκείνους να μην έχουμε αποκτήσει και την υπηκοότητα! :?
Μου είπαν από το Γραφείο των Αλλοδαπών εκεί, ότι πρέπει να τους προσκομίσω δυο έγγραφα, βεβαιώσεις:
1. μια βεβαίωση που να αποδεικνύει ότι είμαι στην Ελλάδα πάνω από 5 χρονια και
2. ένα συνοδευτικό έγγραφο της ταυτότητας, το οποιο να λέει σαφέστατα ότι έχω την Ελληνική εθνικότητα.
Ξέρει κανεις από σας να μου πει που μπορώ να αποκτήσω αυτά τα έγγραφα. Μπορεί να μου προσφέρει κάποια βοήθεια ο σύλλογος?
Ευχαριστώ πολύ.
xultimatummm
 

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό xultimatummm » 20:25 pm 08 04 2008

Χαίρεται! θα ήθελα θέσω κάποια θέματα:
θέλω να εγκατασταθώ σε δεύτερη χωρα της Ένωσης. Συγκεριμένα θέλω να πάω στο Βέλγιο. Έχω ενδιαφερθεί με διαφορους δικηγόρους εκεί και μου είπαν διαφορετικές πηγες, ότι τη ταυτότητα μας όχι μονο δεν τη γνωρίζουν, αλλα δεν έχει σαφήνεια ως προς τον τίτλο. Δηλαδή το "SPECIAL IDENTITY CARD FOR ALIENS OF HELLENIC DESCENT" που είναι η μετάφραση στα αγγλικά του E.Δ.T.Ο, δεν το καταλαβαίνουν. Σε όλες τις κάρτες τους έχουν με σαφήνεια σημειώσει την εθνικότητα, δηλαδή: nationality τάδε. Οποτε, θετουν τέτοια ερωτήματα: γιατί εφόσον έχουμε την Ελληνική εθνικότητα δεν το λέει σαφέστατα στην κάρτα, και δεύτερον δεν νοείται γί'εκείνους να μην έχουμε αποκτήσει και την υπηκοότητα! :?
Μου είπαν από το Γραφείο των Αλλοδαπών εκεί, ότι πρέπει να τους προσκομίσω δυο έγγραφα, βεβαιώσεις:
1. μια βεβαίωση που να αποδεικνύει ότι είμαι στην Ελλάδα πάνω από 5 χρονια και
2. ένα συνοδευτικό έγγραφο της ταυτότητας, το οποιο να λέει σαφέστατα ότι έχω την Ελληνική εθνικότητα.
Ξέρει κανεις από σας να μου πει που μπορώ να αποκτήσω αυτά τα έγγραφα. Μπορεί να μου προσφέρει κάποια βοήθεια ο σύλλογος?
Ευχαριστώ πολύ.
xultimatummm
 

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 19:05 pm 21 05 2008

Να ρωτήσω ρε παίδες...
Εγώ θέλω σε μερικές μέρες να πάω στο Βέλγιο...
Δεν χρειάζεται βίζα για να πάω; Μόνο με το διαβατήριο και το ΕΔΤΟ;;;
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 19:09 pm 21 05 2008

Ναι Α.Η., δεν χρειάζεσαι VISA
Αρκεί και το διαβατήριο απλά εάν έχεις μέσα την άδεια διαμονής (όταν πέρνεις τη ροζ σου βάζουν και την εν' λόγο σφραγίδα στο διαβατήριο).
Εάν έχεις ακόμα το τρίχρονο ΕΔΤΟ τότε χρειάζεσαι και τα δυο
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 19:17 pm 21 05 2008

Ευχαριστώ ρε φίλε...
Όλα κομπλέ!!!
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό Dimitros » 18:36 pm 18 08 2008

Καλησπέρα. Εγω που θέλω να πάω Γαλλία, μπορώ με το ΕΔΤΟ και το διαβατήριό μου ?

Μήπως γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει ?
"Είστε Έλληνες της Βορείου Ηπείρου; Είστε δύο φορές Έλληνες!" Κ. Στεφανόπουλος
Dimitros
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 20:38 pm 17 08 2008
Τοποθεσία: Αθήνα - Βρυώνι

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό arxarios » 19:31 pm 18 08 2008

Dimitros έγραψε:Καλησπέρα. Εγω που θέλω να πάω Γαλλία, μπορώ με το ΕΔΤΟ και το διαβατήριό μου ?

Μήπως γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει ?




ναι φίλε... Εγώ πήγα Αυστρία Τσεχία και Γερμανία με αυτά που είπες... και τελικά χρειάζεται μόνο το διαβατήριο στο οποίο έχεις "κολλημένη" την VISA αλλά για καλό και κακό πάρε και το ΕΔΤΟ
arxarios
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13:51 pm 17 08 2008

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό Dimitros » 12:17 pm 19 08 2008

Καλημέρα. Ναι, στο διαβατήριο είναι κολλημένη μια στάμπα. Νομίζω πως αυτο εννοείς. Σωστά?
"Είστε Έλληνες της Βορείου Ηπείρου; Είστε δύο φορές Έλληνες!" Κ. Στεφανόπουλος
Dimitros
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 20:38 pm 17 08 2008
Τοποθεσία: Αθήνα - Βρυώνι

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό arxarios » 04:14 am 20 08 2008

ναι φίλε αυτό εννοώ... Οπότε παίρνεις το διαβατήριο σου και το ΕΔΤΟ και δεν σε πειράζει κανείς
arxarios
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13:51 pm 17 08 2008

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό Dimitros » 12:40 pm 20 08 2008

arxarios έγραψε:ναι φίλε αυτό εννοώ... Οπότε παίρνεις το διαβατήριο σου και το ΕΔΤΟ και δεν σε πειράζει κανείς


Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση.
"Είστε Έλληνες της Βορείου Ηπείρου; Είστε δύο φορές Έλληνες!" Κ. Στεφανόπουλος
Dimitros
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 20:38 pm 17 08 2008
Τοποθεσία: Αθήνα - Βρυώνι

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό viktoria » 04:47 am 22 03 2009

Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας: Θέλω να ταξιδέψω στη Μ .Βρετανία και συγκεκριμένα στη Σκωτία ,χρειάζομαι βίζα ή μπορώ να ταξιδέψω με το Ε .Δ .Ο και το Αλβανικό Διαβατήριο ; Ας με διαφωτίσει κάποιος γιατί έχω βγάλει ήδη εισιτήρια και έχω αγχωθεί με το θέμα… :?
viktoria
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04:17 am 22 03 2009

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 12:02 pm 24 03 2009

Βικτορια ..χρειαζεσαι βιζα!!!Και καλυτερα βιασου για την στην αγγλικη πρεσβεια αργεις πολυ να την βγαλεις*.Σορρυ δεν θελω να σε αγχωσω αλλα ετσι ειναι..Και οι αιτησεις για βιζα ΜΟΝΟ online.

*εννοω οτι αργεις πολυ να κλεισεις ραντεβου (πχ αν κανεις την αιτηση τωρα μπορει να σου δωσουν ραντεβου και σε ενα μηνα).Αλλα μετα αφου καταθεσεις τα χαρτια σου στην βγαζουν και την αλλη μερα.Το κλεισιμο του ραντεβου ειναι χρονοβορο.
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό viktoria » 23:26 pm 24 03 2009

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Παρατηρητή, δυστυχώς για μένα αυτή είναι όντως η διαδικασία το διαπίστωσα και μονή μου χτες που έκανα αίτηση on line και το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού ήταν για 29 Απριλίου! Πάνε τα 400 ευρουλάκια μου..
viktoria
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04:17 am 22 03 2009

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 23:54 pm 24 03 2009

Λύπαμαι που είχα δίκιο. :( :( Έπρεπε να είχες ρωτήσει πιο πριν.
Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο αν τους πάρεις τηλ και τους πεις μια πολύ καλη δικαιολογία ίσως να κάνουν κάτι.
Είδαλλως άλλαξε την ημερομηνία των εισιτηρίων (πληρώνεις κάτι ψίλα νομίζω)..


ΥΓ..(γιάτι τόσο άκριβα??)

Μπορούσες με πολύ πολύ λιγότερα να πήγαινες λονδίνο και από κει ένα ωραίο τρενάκι (βλέπεις και την εξοχή.).
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό viktoria » 02:20 am 25 03 2009

Τους πήρα τηλέφωνο στη Πρεσβεία και τους κλάφτηκα αλλά πολύ ευγενικά μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Είναι ακριβά γιατί δεν υπάρχει απευθείας πτήση από Ελλάδα για Εδιμβούργο αλλά μόνο πτήση με ανταπόκριση. Προτίμησα μια πιο ακριβή εταιρία από την easy jet για να μην παιδευομαι 2 φορές με το check in. Η ιδέα του τρένου είναι καλή αλλά πάλι θα έχανα μια ολόκληρη μέρα στους δρόμους.
viktoria
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04:17 am 22 03 2009

Re: VISA FACILITATION AGREEMENT for Albanian Citizens

Δημοσίευσηαπό Marios99 » 18:53 pm 19 05 2009

πηρα τηλεφωνο στην γερμανικη πρεσβεια για το τι χρειαζεται να παω μερικες εβδομαδες εκει για διακοπες και μου λενε οτι θελω να εχω το στικερ.
Αλλα αφτο οταν βγαινει και το περνω ειναι λιγμενο προ πολλου. υπαρχει κανενας αλλος τροπος να ταξιδεψω γερμανια για διακοπες?
ειμαι στην ελλαδα πανω απο 10 χρονια και ειμαι φοιτητης ΤΕΙ.
Δεν ειμαι βορειοηπειρωτης ομως.
Marios99
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18:47 pm 19 05 2009


Επιστροφή στο Νομοθεσία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 11 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 11 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

Login Form