Τώρα είναι 12:00 pm 28 03 2024

Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό tziobanis » 03:50 am 21 01 2008

Πόνημα νο 7 και έσχατον
του Karl Marxistofeli*

Τελικά ρε φίλε το να εκτεθείς, θέλει κότσια, το να βγάλεις τον εαυτό σου φόρα παρτίδα σε δημόσια θέα, να προτείνεις, να προβάλεις τις ιδέες σου, το να παλεύεις γι’ αυτές θέλει αυταπάρνηση, έμπνευση, ηθικές αντιστάσεις και προπάντων γερό στομάχι. Θέλει κότσια φίλε μου να βγεις στη σκηνή, πρέπει να μη φοβάσαι άλλοτε να αντικρούσεις κι άλλοτε να δεχτείς, να μη φοβάσαι να ακουστείς, να λοιδορηθείς, να συγκρουστείς! Αυτός ο φόβος είναι η αιτία της κοινωνικής ηττοπάθειας που μας πλήττει. Αυτή σου η cool αδιαφορία, φίλε, είναι που γεννάει τους πουλημένους ηγέτες του μέλλοντός σου. Το να βγεις μπροστά, θέλει κότσια, και τα κότσια θα σου δείξουν μέχρι που μπορείς να φτάσεις, αλλά αυτό δε φτάνει, φίλε μου. Για να σπάσεις τα όρια σου χρειάζεσαι γνώση!
Κι αν οι γενιές οι άλλες συνήθισαν να ζουν στο περιθώριο, κι αν έμαθαν μοιρολατρικά να βλέπουν τη ζωή τους, ακόμα και η δικιά μας η γενιά, η γενιά της ελευθερίας, πνίγει το χρίσμα της, στο αφροχείλισμα μιας εποχής που τα πάντα μοιάζουν να είναι στημένα και μοιρασμένα από την αρχή. Σε ακούω φίλε να λες πως : «Εγώ αν ...και θα..... και άμα...». Φίλε μου κάνε το, κι ας χάσεις, τόλμησε κι ας προδοθείς, ζήσε με τη συνείδηση σου ήσυχη! Μην αφήσεις να σου κάψουν τα φτερά! Βγες έξω, κουνήσου, πάλεψε, διεκδίκησε αλλά κυρίως συστήσου στον εαυτό σου και τους άλλους: βροντοφώναξέ το ότι είσαι βορειοηπειρώτης!. .....Σπάσε τα σύνορα της μιζέριας σου!
Πριν η ιστορία σε καταγράψει ως απόντα, πριν θρηνήσεις τη δικιά σου φλεγόμενη Πομπηία, αναλογίσου την ευθηνή σου φίλε μου. Πριν τα όνειρα σου γίνουν ανέστια, πριν οι χίμαιρες της πατρίδας που εγκατέλειψες σε κυνηγήσουν, πάρε μια απόφαση. Παράτα πίσω σου τους μεσημεριανόπληκτους καναπέδες της λήθης σου, τα ποτισμένα με μπόμπες τραπέζια της βαρεμάρας σου. Βγες και συ μπροστά. Δεν είναι ρε φίλε που μας χρειάζεται η πατρίδα , είναι που εμείς χρειαζόμαστε αυτήν. Κι αν είναι να κάνεις κάποτε κάτι για σένα, για μας, για την περηφάνια των παιδιών σου, καλύτερα να το πράξεις τώρα. Εδώ και τώρα, γιατί η αλήθεια είναι πάντοτε τώρα! Τώρα δημιουργείς το μέλλον το δικό σου. Τώρα μπορείς να αφήσεις πίσω σου το όποιο παρελθόν σε βαραίνει!
Δε μου απάντησες ακόμη φίλε μου!
Έχεις τα αρχ..ια?

Αφιερωμένο στο φίλο μου Α., καθώς και τις λοιπές πολύτιμες «αδρανούσες» εφεδρείες της βορειοηπειρωτικής νεολαίας.

Δια το γνήσιον της αντι...γραφής

ο μεφιστοφελής (επαναστάτης)
Casse toi pauvre con! N.S.
Άβαταρ μέλους
tziobanis
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 05:43 am 16 07 2007

Re: Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 04:44 am 21 01 2008

Η ώρα έρχεται φίλε, η ώρα τους καθαρισμού, του οργώματος, της σποράς, η ώρα της ελπίδας για μια νέα σοδιά, η ώρα της καρποφορίας, η ώρα της προσδοκίας καρπών. Σάπισαν τα γαϊδουράγκαθα φίλε, σάπισαν και ας σπέρνουν καινούργια κάθε μέρα, έχουν και αυτά σάπιες ρίζες.
Το αφήσαμε το χωράφι ακαλλιέργητο τόσα χρόνια, απότιστο, χωρίς αυλάκια, χωρίς νερό. Δεν βάλαμε τα χέρια μέσα να καθαρίσουμε τα χόρτα φίλε, φύτρωναν περισσότερα από όσα μπορούσαμε να κόψουμε, τα αφήσαμε φίλε, έγιναν πολλά, ατρόφησαν, σαπίζουν. Θες τρακτέρ και εργαλεία φίλε να τα καθαρίσεις και ας είναι σάπια, είναι πολλά, βαριά. Δεν έχεις άλλο χωράφι φίλε να τα πετάξεις, πρέπει να τα αναποδογυρίσεις να γίνουν κοπριά, χρήσιμη για να μεγαλώσουν τα νέα υγιή φυτά σου. Η κοπριά θα επιταχύνει την βλάστηση φίλε, την ωρίμανση, τις ελπίδες να μαζεύεις καρπούς πριν από τον καύσωνα.
Θες γρήγορα, δυνατά και κοφτερά εργαλεία φίλε, θες άλογα στο τρακτέρ σου, θες βενζίνη, θες καλούς σπόρους. Γίνονται, φτιάχνονται, μαζεύονται, έρχεται η ώρα τους…
Έχουμε ήδη κλαδευτήρι, μπαλτά και τσεκούρι φίλε, ξεκινήσαμε από το μεγάλο δέντρο στην μέση τους αγρού, που επιβίωσε με τις βαθιές του ρίζες, αλλά δεν καρποφόρησε ποτέ τόσα χρόνια… το κλαδέψαμε, θα το κάνουμε καρποφόρο, θα το έχουμε ως σκιά να προστατεύει τα σπαρτά γύρω του τις καυτές μέρες που έρχονται, ως τροφή, ως εμπόρευμα για να αγοράσουμε αγαθά…
Θα μας συντηρήσει μέχρι να βρεθεί νερό, να φτιάξουμε αυλάκια με τα διπλανά ποτισμένα χωράφια, να αγοράσουμε μηχανήματα και να βρούμε καθαρή βενζίνη…
Δύσκολο φίλε… αλλά κατορθωτό… θέλει αρχ…α ναι, αλλά εμείς έχουμε μάθει να επιβιώνουμε με τα αρχ…α μας… θέλει όμως και εργαλεία, μέθοδο, τρόπο, γνώση, υπομονή…
Συνέχισε να σκάβεις για νερό φίλε…συνέχισε να τρυπάς με τα πονήματά σου… ίσως για μια μοναδική φορά η τύχη να μας ευνοήσει… ίσως…
απλά εγώ δεν πιστεύω στην τύχη φίλε… ούτε στην θεά της…
η σπορά δεν θα αργήσει…
δεν είναι επαιτεία της πατρίδας … είναι απαίτηση… υποχρέωση.. μοίρα… πεπρωμένο…
και δεν θα αποτύχουμε… δεν μας επιτρέπεται…

Μετά υποσχέσεως,
The Always Flying Tziobori

Σήμερον την πρώτη ώρα μετά την μ.μ. (μετά μεφιστοφέλη) επανάσταση!
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 07:45 am 21 01 2008

μεφιστοφελής έγραψε:Πόνημα νο 7 και έσχατον
του Karl Marxistofeli*

Τελικά ρε φίλε το να εκτεθείς, θέλει κότσια, το να βγάλεις τον εαυτό σου φόρα παρτίδα σε δημόσια θέα, να προτείνεις, να προβάλεις τις ιδέες σου, το να παλεύεις γι’ αυτές θέλει αυταπάρνηση, έμπνευση, ηθικές αντιστάσεις και προπάντων γερό στομάχι. Θέλει κότσια φίλε μου να βγεις στη σκηνή, πρέπει να μη φοβάσαι άλλοτε να αντικρούσεις κι άλλοτε να δεχτείς, να μη φοβάσαι να ακουστείς, να λοιδορηθείς, να συγκρουστείς! Αυτός ο φόβος είναι η αιτία της κοινωνικής ηττοπάθειας που μας πλήττει. Αυτή σου η cool αδιαφορία, φίλε, είναι που γεννάει τους πουλημένους ηγέτες του μέλλοντός σου. Το να βγεις μπροστά, θέλει κότσια, και τα κότσια θα σου δείξουν μέχρι που μπορείς να φτάσεις, αλλά αυτό δε φτάνει, φίλε μου. Για να σπάσεις τα όρια σου χρειάζεσαι γνώση!
Κι αν οι γενιές οι άλλες συνήθισαν να ζουν στο περιθώριο, κι αν έμαθαν μοιρολατρικά να βλέπουν τη ζωή τους, ακόμα και η δικιά μας η γενιά, η γενιά της ελευθερίας, πνίγει το χρίσμα της, στο αφροχείλισμα μιας εποχής που τα πάντα μοιάζουν να είναι στημένα και μοιρασμένα από την αρχή. Σε ακούω φίλε να λες πως : «Εγώ αν ...και θα..... και άμα...». Φίλε μου κάνε το, κι ας χάσεις, τόλμησε κι ας προδοθείς, ζήσε με τη συνείδηση σου ήσυχη! Μην αφήσεις να σου κάψουν τα φτερά! Βγες έξω, κουνήσου, πάλεψε, διεκδίκησε αλλά κυρίως συστήσου στον εαυτό σου και τους άλλους: βροντοφώναξέ το ότι είσαι βορειοηπειρώτης!. .....Σπάσε τα σύνορα της μιζέριας σου!
Πριν η ιστορία σε καταγράψει ως απόντα, πριν θρηνήσεις τη δικιά σου φλεγόμενη Πομπηία, αναλογίσου την ευθηνή σου φίλε μου. Πριν τα όνειρα σου γίνουν ανέστια, πριν οι χίμαιρες της πατρίδας που εγκατέλειψες σε κυνηγήσουν, πάρε μια απόφαση. Παράτα πίσω σου τους μεσημεριανόπληκτους καναπέδες της λήθης σου, τα ποτισμένα με μπόμπες τραπέζια της βαρεμάρας σου. Βγες και συ μπροστά. Δεν είναι ρε φίλε που μας χρειάζεται η πατρίδα , είναι που εμείς χρειαζόμαστε αυτήν. Κι αν είναι να κάνεις κάποτε κάτι για σένα, για μας, για την περηφάνια των παιδιών σου, καλύτερα να το πράξεις τώρα. Εδώ και τώρα, γιατί η αλήθεια είναι πάντοτε τώρα! Τώρα δημιουργείς το μέλλον το δικό σου. Τώρα μπορείς να αφήσεις πίσω σου το όποιο παρελθόν σε βαραίνει!
Δε μου απάντησες ακόμη φίλε μου!
Έχεις τα αρχ..ια?

Αφιερωμένο στο φίλο μου Α., καθώς και τις λοιπές πολύτιμες «αδρανούσες» εφεδρείες της βορειοηπειρωτικής νεολαίας.

Δια το γνήσιον της αντι...γραφής

ο μεφιστοφελής (επαναστάτης)


Σπουδαίο το πόνημα φίλε. Μου άρεσε πολύ. Με εκφράζει τόσο που θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ.
Και ειδικά αυτό είναι από τις πιο συγκινητικές φράσεις που άκουσα από πατριώτη.
Δεν είναι ρε φίλε που μας χρειάζεται η πατρίδα, είναι που εμείς χρειαζόμαστε αυτήν.

Αν μου επιτρέπεις θα το έχω υπογραφή μου.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Re: Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό Moira » 11:30 am 21 01 2008

ωραία αυτά που μας αραδειάζεις,αλλά αν δει κανείς εσένα και την παρέα σου θα καταλάβει πώς είναι μια άτυχη έμπνευση της στιγμής,δεν σβήνει η λήθη και επανέρχεται ο ενθουσιασμόςμε το να προβάλλετε εσείς και 7 -8 ανθρώποι της φάτσες τους.ουσιαστικά δεν έχω τίποτα με εσάς,αλλά μου έχει μείνει αυτή η εικόνα στο ξενοδοχείο,στις εκλογές.μία εικόνα κακομοιριάς και μιζέριας άπο κάποια άτομα που πάνε να γίνουν οι ζορο του κακοπαθημένου αυτού ζητήματος.Απο που και ως που;για λίγη προσωπικη προβολή;πότε πήγατε εσείς στη τότε ΝΕΒ και παρουσιάσετε της <πρωτοβουλίες>σας;έπρεπε τάχα να περιμένετε της εκλογές;γιατί;ίσος για το αυτονόητο....και τη θέλετε τώρα νας πιστέψουμε και να σας αποδεχτούμε;οχι,τα παιδιά της ΝΕΒ,εμείς ο απλός λαός που καταλαβαίνει πέρι τίνος πρόκειται και πραγματικά αηδιάζει με την εμμονή κάποιον ανθρώπων σώνει κια καλά να νομιμοποιήσουν τα ληστρικά τους κατορθώματα εις βάρος αυτου του πολυπαθούς ζητήματος κια εις βάρος της νοημοσύνης μας....ΕΛΕΟΣ....δεν σας θέλουμε...
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό lazos » 12:09 pm 21 01 2008

μεφιστοφελής έγραψε:Δε μου απάντησες ακόμη φίλε μου!
Έχεις τα αρχ..ια?


OXI
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό Φοίβη » 12:09 pm 21 01 2008

Ουσιαστικά δεν έχω τίποτα μαζί σου, και δεν θα προβώ σε καμία είδους προσωπική επίθεση ή κριτική των γραφομένων σου. Απλά θα τονίσω την φράση που ακολουθεί μήπως και γίνει αντιληπτή από εσένα που την έγραψες και όχι απο τους υπόλοιπους...

Moira έγραψε: [...] ουσιαστικά δεν έχω τίποτα με εσάς,αλλά μου έχει μείνει αυτή η εικόνα στο ξενοδοχείο,στις εκλογές[...]


ΥΓ:Με συγχωρείτε για την παρέμβαση.
Είμαι Βορειοηπειρώτισσα κ φαίνομαι!!
Άβαταρ μέλους
Φοίβη
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 16:38 pm 14 04 2007
Τοποθεσία: Πάτρα(Πεπελιώτισσα)

Re: Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό ilias » 13:36 pm 21 01 2008

Στο βιβλίο των ηρώων του τρόμου βρήκα τις φάτσες που ζητούσες χθες,
ζαρωμένος στη γωνιά του δρόμου περνάς τις μέρες σου με προσευχές
Ένοχος για κάποια αιτία που δεν την έμαθες ποτέ
πες μας ρε φίλε ποιός θεός σ' ορίζει; ποιός σε γεμίζει μ' ενοχές;

Μεσ' απ' τ' αντερά σου σκούζει τ' όρνιο που σου τρώει τα σωθικά
του Χριστού φοράει το χιτώνιο και έχει το πρόσωπο του Μαρξ
Έχει φροϋδικές ρυτίδες και τα νύχια του γαμψά
τα χίλια πρόσωπα που σου 'χει δώσει είναι της Μέδουσας στοιχεία.

(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Re: Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό Φοίβη » 14:50 pm 21 01 2008

Δηλώνω εμπνευσμένη από τον Κομαντάντε και ιδού το αποτέλεσμα...

Wind o change



Περιττή η παράθεση των στίχων...

Με βαθύτατη εκτίμηση...
Είμαι Βορειοηπειρώτισσα κ φαίνομαι!!
Άβαταρ μέλους
Φοίβη
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 16:38 pm 14 04 2007
Τοποθεσία: Πάτρα(Πεπελιώτισσα)

Re: Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό Ελπίδα » 15:18 pm 21 01 2008

Φοίβη έγραψε:Περιττή η παράθεση των στίχων...


..θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Φοίβη, για το συγκεκριμένο κομμάτι..απλά κορυφαίο!!!!!
Τα καλύτερα, τα πιο όμορφα πράγματα στη ζωή, δεν μπορείς να τα δεις, ούτε να τα αγγίξεις,πρέπει να τα νοιώσεις με την καρδιά σου!!!!!
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ..είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!!!!
Άβαταρ μέλους
Ελπίδα
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12:16 pm 23 10 2007
Τοποθεσία: Άρτα-Πειραιάς

Re: Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό aZu » 15:56 pm 21 01 2008

Εικόνα
Life without music is a mistake

Οι "μάχες" γίνονται στο δρόμο, όχι στο internet.


In Nomine Patri, et Filii et Spiritus Sancti.
___________________________________


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aZu
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: 21:44 pm 03 06 2007
Τοποθεσία: Αθήνα - Δερβιτσιάνη

Re: Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό Moira » 16:07 pm 21 01 2008

στο ξενοδοχείο εννοούσα και μου έμειναν οι αγριεμένες φάτσες σας,είχατε μια έκφραση λες και τι θα κάνατε.και τι θα κάνετε στην τελική,μια τρύπα στο νερό,απλά θα χαζέψετε λίγο με το ψώνιο σας πάλι εις βάρος του υποτίθεται β.η .ενδιαφέροντος.και καλά τώρα,έτσι, να έχουμε κάτι να λέμε.....και εσείς ξέρετε την αλήθεια για το ποιον σας,απλά μην μας προκαλείτε.....
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό Αννη » 20:30 pm 21 01 2008

Απογάλια, θα πέσεις.
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ...

ΜΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΑΣ ΜΗΝ ΛΗΣΜΟΝΑΤΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ...
Άβαταρ μέλους
Αννη
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 00:46 am 17 01 2007
Τοποθεσία: Γράψη-Κάτω Δρόπολη

Re: Το μανιφέστο του ανήσυχου β/η-τη

Δημοσίευσηαπό ilei » 13:04 pm 22 01 2008

Ηθικό δίδαγμα.
Έδωσε στους στρατιώτες του ένας ηγέτης να σπάσουν στη μέση ένα μάτσο σπίρτα. Κανείς δεν μπόρεσε.
Τότε ένα μικρό παιδάκι πλησίασε και άρχισε να τα σπάει στη μέση αλλά ένα-ένα.
Το μεγαλο μυστηριο ειναι οτι υπαρχει κοσμος και οχι το πως ειναι ο κοσμος..
Άβαταρ μέλους
ilei
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 12:19 pm 22 06 2007


Επιστροφή στο Η προταση σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 6 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 6 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Login Form