Τώρα είναι 11:14 am 28 03 2024

Καταγγελία ρατσισμού από αντιπρόσωπο της Budget Λευκάδας"

Συντονιστής: Νέοι

Καταγγελία ρατσισμού από αντιπρόσωπο της Budget Λευκάδας"

Δημοσίευσηαπό Moira » 20:42 pm 15 03 2010

Αγαπητό Τρωκτικό,

Μένω στη Λευκάδα τα τελευταία χρόνια όπου είχα έρθει ως φοιτητής. Έχω γίνει δημότης πια εδώ. Εγώ τυγχάνει να είμαι Βορειοηπειρώτης στην καταγωγή μου, που σημαίνει Έλληνας γεννηθείς στην Αλβανία και εδώ και αρκετό καιρό κάτοχος και της ελληνικής υπηκοότητας (ελληνική ταυτότητα). Το σαββατοκύριακο που μας πέρασε ήρθε να με επισκεφτεί η φίλη μου που δεν μένει εδώ για να περάσουμε το διήμερο μαζί. Έτσι και γω επειδή είχε καλό καιρό είπα να πάω να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο για να πάμε βόλτα γύρω στο νησί της Λευκάδας καθότι δεν διαθέτω αυτοκίνητο δικό μου. Πήγα...
λοιπόν στα γραφεία ενοικιάσεως αυτοκίνητων που έχουμε εδώ στην πόλη της Λευκάδας. Και επειδή είναι λίγα, το ένα δεν διέθετε αυτοκίνητο και το άλλο δεν ήταν ανοικτό, πήγα στο γραφείο της Budget. Ο κύριος που βρισκόταν εκείνη την ώρα εκεί ήταν και ο υπεύθυνος του γραφείου. Αφού τον ρώτησα αν είχε διαθέσιμο αυτοκίνητο και μου απάντησε θετικά προχώρησα στην διαδικασία για την ενοικίαση του αυτοκίνητου. Εγώ έβγαλα το δίπλωμα μου και την ταυτότητα μου και αυτός το μπλοκάκι που συμπληρώνει τα στοιχεία. Και αφού είχε συμπληρώσει το όνομα μου και το επίθετο μου, ξαφνικά (επειδή όπως διάβαζε τα στοιχεία μου προς τα κάτω, είδε ότι ήμουν γεννημένος στην Αλβανία) γυρνά και μου λέει ότι το δίπλωμα μου είναι καινούριο και ότι είμαι νέος οδηγός επειδή είδε μια ανανέωση μηχανής που έγραφε … 2007 (έλεος δηλαδή!!! Με περνούσε και για χαζό. Γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι ο χρόνος ενοικίασης είναι το 1 έτος αφού λάβεις το δίπλωμα). Και παρόλα αυτά του εξήγησα ότι το 2007 έγινε ανανέωση από παπί σε μηχανή και ότι το δίπλωμα για αυτοκίνητο το είχα λάβει από το 2005 (το έγραφε ΚΑΘΑΡΑ επάνω). Αφού είδε ότι δεν έπιασε αυτό το κόλπο, γύρισε και μου είπε στα ίσια ότι φοβόταν μήπως νοίκιαζα το αυτοκίνητο για να μεταφέρω λαθρομετανάστες και ότι δεν με γνώριζε (ενώ στα χεριά του διέθετε ταυτότητα και δίπλωμα που αποδείκνυαν καθαρά ποιος ήμουν) !!! Και αν δεν είναι αυτό ρατσιστική μεταχείριση τότε τι είναι???

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/budget.html

Πραγματικά, το να έχει κάποιος μια επιχείρηση που προορίζεται για κάποιες υπηρεσίες προς το κοινό/ πολίτες θα έπρεπε τουλάχιστον να είναι πιο υπεύθυνος και να πράττει το σωστό και το “καθήκον” που καλείται να πράξει συμφώνα με τη χρήση της επιχείρησης του και όχι να κάνει ότι γουστάρει, όποιαν φάτσα δεν του αρέσει, να μην του προσφέρει τις υπηρεσίες που υποχρεούται. Για να μη μιλήσω για τα ανασφάλιστα αυτοκίνητα που δίνουν ή το καλοκαίρι που στα 16-17χρονα αγγλάκια δεν ζητάνε καν δίπλωμα (το όποιο ένας 16χρονος σαφώς και δεν το έχει πάρει ακόμη) και δίνουν τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια αβέρτα! Αλλά δυστυχώς έτσι λειτουργούν τα πράγματα σε ένα μέρος που δεν υπάρχει ΕΛΕΓΧΟΣ."
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Επιστροφή στο Δημοσιεύματα για Θέματα που μας Αφορούν

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Login Form