Τώρα είναι 08:57 am 29 03 2024

Εδώ υπάρχει θέμα

Συντονιστής: Νέοι

Εδώ υπάρχει θέμα

Δημοσίευσηαπό Φοιβος » 22:24 pm 08 03 2006

Καιρό τώρα με ταλανίζει ένα ερώτημα το οποίο θα ήθελα να συζητήσουμε ανοιχτά χωρίς προκαταλήψεις και παρωπίδες.
Μπας και εδώ μέσα καταφέρουμε να καταλήξουμε σε ένα συμπέρασμα για το τι μας ωφελεί τελικά.

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι το ζήτημα της εκπροσώπησής μας στα πολιτικά δρώμενα στην Αλβανία.

Τι πιστεύετε?
Πρέπει να παραμείνουμε πιστοί στο δόγμα, το οποίο στηρίζει και το ελληνικό ΥΠΕΞ, "ΟΜΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ"
ή πρέπει να αντιμετωπίσουμε το ζήτημα φιλελεύθερα και ο καθένας μας να ακολουθεί τον όποιο κομματικό προσανατολισμό θέλει?
And you run and you run to catch up with the sun, but it's sinking
Racing around to come up behind you again
The sun is the same in a relative way, but you're older
Shorter of breath and one day closer to death
Άβαταρ μέλους
Φοιβος
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 21:03 pm 04 12 2005

Δημοσίευσηαπό Talk talk » 06:31 am 11 03 2006

Το "ΟΜΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ" εμένα προσωπικά δεν με εκφράζει.

Όταν ψηφίζουμε λαμβάνουμε υπόψιν μας κάποιους παράγοντες:

-Με την ψήφο μας επιδοκιμάζουμε την πολιτική του κάθε κόμματος (με ότι αυτό συνεπάγεται)

-Με την ψήφο μας επιδοκιμάζουμε το έργο του κάθε εκπροσώπου, στον τόπο καταγωγής μας (προσωπική άποψη: δεν είναι όλοι οι εκπρόσωποι άξιοι της ψήφου μας απλά και μόνο επειδή προς τα έξω φαίνεται ότι εξυπηρετούν τα συμφέροντά μας)

-Βεβαίως το ότι προς τα έξω μια αποδυνάμωση της Ομόνοιας μεταφράζεται σε αποδυνάμωση του ελληνικού στοιχείου πρέπει να μας προβληματίζει. Γιατί μπορεί εγώ προσωπικά να μην το βλέπω έτσι, αλλά όταν όλοι οι άλλοι το πιστεύουν, άντε να τους αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!!!

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν ένας εκπρόσωπος της Ομόνοιας είναι γενικά "ανεκτός" ή σε σχέση με τους εκπροσώπους των άλλών κομμάτων όχι πολύ χειρότερος πρέπει να τον στηρίξουμε. Η ζωή είναι γεμάτη συμβιβασμούς και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να συμβιβαστούμε ώστε να τους πείσουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες!!!

Τέλος είναι πολύ σημαντικό να ενημερωνόμαστε για τα πολιτικά δρώμενα στον τόπο μας και για το ουσιαστικό έργο των εκπροσώπων μας, καθώς θα μας βοηθήσει να απαντήσουμε στο ερώτημα του Φοίβου. Κυριαρχεί η ιδέα ότι το να ψηφίζουμε τους εκπροσώπους της Ομόνοιας είναι προς το συμφέρον μας, όταν όμως το έργο τους είναι ανύπαρκτο ή αντίθετο στα συμφέροντά μας τι γίνεται?
"...That which we call a rose
By any other name would smell as sweet"
Άβαταρ μέλους
Talk talk
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 22:28 pm 11 02 2006

Re: ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ

Δημοσίευσηαπό sotos » 22:43 pm 15 03 2006

ΦΟΙΒΟΣ έγραψε:Καιρό τώρα με ταλανίζει ένα ερώτημα το οποίο θα ήθελα να συζητήσουμε ανοιχτά χωρίς προκαταλήψεις και παρωπίδες.
Μπας και εδώ μέσα καταφέρουμε να καταλήξουμε σε ένα συμπέρασμα για το τι μας ωφελεί τελικά.



την απάντηση στο ερώτημά σου ΦΟΙΒΕ την έχει δώσει η δημοκρατία εδώ και 2.500 χρόνια.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να δώσει τη ψήφο του εκεί που θέλει...
Καμία προσππάθεια επηρεασμού του κόσμου με αθέμιτα μέσα δεν πρέπει να είναι αποδεκτή.

ο/η talk-talk έχει δίκιο στο θέμα με τους ελέφαντες, αυτή την ψευδαίσθηση προσπάθησαν να μας τη δημιουργήσουν για να μας επιβάλουν κάποιους σαν εκπροσώπους μας, οι οποίοι όμως αποδείχτηκαν άχρηστοι, άσχετοι και το χειρότερο κομπογιαννίτες.
Τι πρέπει να κάνουμε λοιπόν, να ανεχόμαστε κάποιους κυρίους που μέχρι πρότινος δεν δίσταζαν να πουλούν VIZA ακόμη και στον συγχωριανό τους; όχι εγώ δεν θέλω αυτοί να με εκπροσωπούν πουθενά!
Θέλω κι εγώ λεφτά
Άβαταρ μέλους
sotos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 04:33 am 02 02 2006
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΚΑΣΤΡΟ

Δημοσίευσηαπό Mr Mojo » 04:06 am 18 03 2006

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ, ΨΗΦΙΖΩ ΜΟΝΟ BALLI KOMBETAR!
TO BE A ROCK AND NOT TO ROLL
Άβαταρ μέλους
Mr Mojo
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 01:16 am 27 12 2005

Δημοσίευσηαπό mayromata » 19:25 pm 18 03 2006

Μην μπερδευουμε την Ομονοια με Κομματα.
Η Ομονοια απο οτι γνωριζω, ειναι οργανωση που ιδρυθηκε απο Ελληνες και υποστηριζει
τους Ελληνες.
«ΚΙ ΑΝ ΠΛΗΘΟΣ Τ΄ ΑΣΧΗΜΑ, ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Τ΄ ΑΔΕΙΑ ΑΦΕΝΤΕΣ, ΦΤΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ, ΜΙΑ ΨΥΧΗ, ΦΤΑΝΕΙΣ ΕΣΥ, ΕΓΩ ΦΤΑΝΩ, ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΝΟΗΜΑ ΣΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ. ΕΝΑΣ ΦΤΑΝΕΙ.»
Άβαταρ μέλους
mayromata
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 21:30 pm 26 01 2006

Δημοσίευσηαπό sotos » 03:22 am 20 03 2006

Mr Mojo:
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ, ΨΗΦΙΖΩ ΜΟΝΟ BALLI KOMBETAR!


kick this men!

Mauromata: Μην μπερδευουμε την Ομονοια με Κομματα.
Η Ομονοια απο οτι γνωριζω, ειναι οργανωση που ιδρυθηκε απο Ελληνες και υποστηριζει τους Ελληνες.


Πολύ αφελής η αποψή σου ρομαντική μου Μαυρομάτα!
Θέλω κι εγώ λεφτά
Άβαταρ μέλους
sotos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 04:33 am 02 02 2006
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΚΑΣΤΡΟ

Δημοσίευσηαπό lazos » 05:46 am 28 03 2006

mayromata έγραψε:Μην μπερδευουμε την Ομονοια με Κομματα.
Η Ομονοια απο οτι γνωριζω, ειναι οργανωση που ιδρυθηκε απο Ελληνες και υποστηριζει
τους Ελληνες.


H Ομονοια ιδρύθηκε απο αλβανούς με αμερικάνικο διαβατήριο
που κάποτε ήταν Ελληνες. Δεν υποστηρίζει τους Ελληνες αλλα όσους έχουν να βγάλουν απο την τζέπη τους.

Και το μόνο σίγουρο είναι ότι μόνο ομόνοια δεν πρόσφερε στους βορειοηπειρώτες.
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό priest » 22:28 pm 08 06 2006

Στη Βουλγαρία το κόμμα της τουρκικής μειονότητας έπιασε στις περσινές εκλογές το 14% όσο και η πληθυσμιακή της δύναμη. Στα Σκόπια τα αλβανικά κόμματα του Αχμέτι και του Τζαφέρι συγκεντρώνουν συνολικά γύρω στο 30%. Στη Χώρα των Βάσκων, το Εθνικιστικό Κόμμα των Βάσκων αναδυκνείεται πάντα πρώτο στη συγκεκριμένη περιοχή κατά τις ισπανικές βουλευτικές εκλογές, μαζεύοντας ικανοπποιητικό αριθμό εδρών στην ισπανική βουλή, ενώ παρόμοια συμβαίνει και με το Εθνικό Κόμμα της Καταλωνίας.
Σε όλο τον κόσμο οι μειονότητες ψηφίζουν τα κόμματα απο τα οποία εκπροσωπούνται.
Εξαίρεση καταφέρνει να αποτελεί αυτή των Ελλήνων της Αλβανίας.
Κι αυτό γιατί δεν μας αρέσει η ηγεσία των ΟΜΟΝΟΙΑ-ΚΕΑΔ.
Γιατί τότε δεν παίρνουμε εμείς τα πόστα αυτά και να βελτιώσουμε την κατάσταση αφού οι σημερινοί ηγέτες μας φαίνονται σκάρτοι;

Αλλά ακόμα κι έτσι πόσοι απο'μας πήγανε να ψηφίσουν στις βουλευτικές του 2005, έστω και κάποιο άλλο κόμμα ή υποψήφιο, δείχνοντας το ενδιαφέρον μας για τον τόπο μας;
Μόνο να ασκούμε κριτική ξέρουμε;

Ιδού τα ποσοστά ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ ανά εκλογική περιφέρεια ως αυτοκριτική:

ΖΩΝΗ 89 (ΠΡΕΜΕΤΗ): 51,6 %
ΖΩΝΗ 91 (ΠΟΛΗ ΑΡΓΥΡΟΚΑΣΤΡΟΥ): 53 %
ΖΩΝΗ 92 (ΝΟΜΟΣ ΑΡΓΥΡΟΚΑΣΤΡΟΥ): 38,44 %
ΖΩΝΗ 98 (ΦΟΙΝΙΚΗ-ΔΕΛΒΙΝΟ-ΧΕΙΜΑΡΡΑ) 32 %
ΖΩΝΗ 99 (ΠΟΛΗ ΑΓ. ΣΑΡΑΝΤΑ) 35,9 %
ΖΩΝΗ 100 (ΝΟΜΟΣ ΑΓ. ΣΑΡΑΝΤΑ) 32,96 %
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 11:54 am 25 05 2007

Εδώ όντως υπάρχει θέμα.......... :lol:
Είμαι καιρό τώρα στο φόρουμ και δεν διάβασα ουτε μα ουτε μια ξεκάθαρη τοποθέτηση των διαχειριστών του φόρουμ και της διοίκησης της ΝΕ.Β σχετική με τα όσα topics(κυρίως πολιτικού περιεχομένου) έχουν τεθεί από τα μέλη! Να ρωτήσω λοιπόν τον Φοίβο "Ποιά η άποψή σου για την πορεία της Ομόνοιας και πως βρίσκεις τις νέες της κινητοποιήσεις;;;;"Γιατί το θέμα που έθεσες ωραίο αλλά δεν είδα πουθενά τη άποψή σου!Καλές οι ισορροπίες αλλά μην το παρακάνουμε!
Ευχαριστώ!
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 19:17 pm 25 05 2007

Ματια μου οι διαχειριστες δεν ειναι για να κανουν τοποθετησεις!
Ποσες φορες να το πουμε?
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό Φοιβος » 19:32 pm 25 05 2007

AMARYLIS έγραψε:Εδώ όντως υπάρχει θέμα.......... :lol:
Είμαι καιρό τώρα στο φόρουμ και δεν διάβασα ουτε μα ουτε μια ξεκάθαρη τοποθέτηση των διαχειριστών του φόρουμ και της διοίκησης της ΝΕ.Β σχετική με τα όσα topics(κυρίως πολιτικού περιεχομένου) έχουν τεθεί από τα μέλη! Να ρωτήσω λοιπόν τον Φοίβο "Ποιά η άποψή σου για την πορεία της Ομόνοιας και πως βρίσκεις τις νέες της κινητοποιήσεις;;;;"Γιατί το θέμα που έθεσες ωραίο αλλά δεν είδα πουθενά τη άποψή σου!Καλές οι ισορροπίες αλλά μην το παρακάνουμε!
Ευχαριστώ!


Αγαπητή μου εγώ έθεσα εναν προβλιματισμό, εσύ απάντησε πρώτα, αν έχεις άποψη επί του θέματος, και μετά θέσε θέμα αν έχουν άποψη οι διαχειριστές
And you run and you run to catch up with the sun, but it's sinking
Racing around to come up behind you again
The sun is the same in a relative way, but you're older
Shorter of breath and one day closer to death
Άβαταρ μέλους
Φοιβος
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 21:03 pm 04 12 2005

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 19:42 pm 25 05 2007

Καιρο ειχε να μπει ο Φοιβος, αλλα οπως παντα εχει μια ετοιμη απαντηση για ολα
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό lazos » 11:00 am 26 05 2007

ontopic:

Με λίγα λόγια το θέμα ποιο ήταν; :wink:
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 13:41 pm 26 05 2007

1.Το γλύψιμο μεταξύ των διοικητικών στελεχών μας έχει φλωμώσει!Έλεος..
2. Έχω την εντύπωση πως όταν ανοίγεις ένα topic παραθέτεις πρώτα την αποψή σου και μετά περιμένεις να διαβάσεις και τις απόψεις των υπολοίπων! Αυτή η έρημη η Νε.Β και το φόρουμ μόνο διαχειριστές έχει;Που είναι οι άλλοι;
3.Άποψη έχω επί του θέματος αλλά αυτή η μονόπλευρη σκοπιά μου φαίνεται πολύ μονότονη για να τη συμμεριστώ!
Ευχαριστώ..... :wink:
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 14:59 pm 26 05 2007

Βρε κοπελα μην εισαι μηδενιστρια με ολους !!! Και μη ξεχνας οτι εμεις οι ΒΗ πρωτη φορα ζουμε σε ελευθερια και δημοκρατια. Ας το απολαυσουμε πλακα εχει.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό mayromata » 18:07 pm 26 05 2007

Ενδιαφέρθηκες ποτέ να τους μάθεις και δεν τους είδες;;;
«ΚΙ ΑΝ ΠΛΗΘΟΣ Τ΄ ΑΣΧΗΜΑ, ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Τ΄ ΑΔΕΙΑ ΑΦΕΝΤΕΣ, ΦΤΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ, ΜΙΑ ΨΥΧΗ, ΦΤΑΝΕΙΣ ΕΣΥ, ΕΓΩ ΦΤΑΝΩ, ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΝΟΗΜΑ ΣΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ. ΕΝΑΣ ΦΤΑΝΕΙ.»
Άβαταρ μέλους
mayromata
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 21:30 pm 26 01 2006

Δημοσίευσηαπό keravnios » 19:21 pm 26 05 2007

Με απλα λογια και χωρις επιχειρηματα:

1. Οι διαχειριστες από την στιγμή που ανοίγουν ένα θέμα που δεν αφορά την διαχείριση, είναι μέλη όπως όλοι οι άλλοι.

2. Αν κάποιος νομίζει ότι έχει το υπόβαθρο και την δύναμη να ξεκινήσει έναν άλλον οργανισμό ο οποίος θα μπορεί να εκπροσωπεί τους βορειοΗπειρώτες με καλύτερο τρόπο από ότι η ομόνοια και επιπλέον θα μπορεσει να τους συσπειρώσει ας το κάνει. εγώ θα είμαι από κάτω του να τον στηρίζω

3. Επειδή αυτό για μένα είναι ακατόρθωτο, υπάρχει κάτι που δεν είναι τόσο δύσκολο. Η ουσιαστική επανίδρυση της Ομόνοιας. Η εισροή νέων στελεχών και ο εκσυγχρονισμός της.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 02:04 am 27 05 2007

Τί σχέση έχει το αν τους γνώρισα ή οχι! Εδώ ποιά η παρουσία τους; Γράφουν οι ίδιοι κ οι ίδιοι!Τα λένε, τα ξαναλένε και ποιό το αποτέλεσμα; Κανένα!Αν όντως δρούν και κάνουν πράγματα ας βάζουν κ από μια κλειδωμένη ανακοίνωση να μας ενημερώνουν κ μας τους ανύπαρκτους! Μόνο οι εκδρομές και τα πάρτι μετράνε πια και εμπλουτίζουν το πρόγραμμα;

Keravnie, συμφωνώ μαζί σου!Το θέμα είναι το πώς θα πραγματοποιηθεί μια τέτοια ανασύσταση όταν κανείς δεν είναι διατεθειμένος να αφήσει την "καρέκλα"του; Ζητούμενο είναι να βγούν νέα άτομα και οχι να αναπαλαιωθούν φθαρμένες εικόνες!
Τελευταία επεξεργασία από AMARYLIS και 02:15 am 27 05 2007, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Sweety » 02:04 am 27 05 2007

Μην μου τον τάρατε τον Φοίβο, εδώ και ένα χρόνο έχει ανοίξει το θέμα το παιδί και είχε μίνει στα αζήτητα...

Πάντως Αμαρυλης κάνεις ένα μηκρό λάθος, όποιος βάζει τους άλλους να προβληματιστούν κάνει κάτι σημαντηκότερο από το να έχει άποψη..

Το να έχεις άποψη είναι το πιο εύκολο πράγμα, το να ακούς και να ψάχνεις τις απόψεις των άλλων απαιτεί πολλά περισσότερα...

Τσπα on topic now

Πιστεύω ότι η ιδέα της Ομόνοιας πρέπει να μας αντιπροσωπεύει όλους. Για μένα κανένας έλληνας Βορειοηπειρώτης δεν μπορεί να βρει στέγη σε οποιοδήποτε Αλβανικό σχήμα.
Πιστεύω πως όλοι πρέπει να ψηφίζουμε Ομονοια - ΚΕΑΔ με μια και μοναδική προϋπόθεση, να απελευθερωθούν αυτά τα δυο (κόμμα και οργάνωση), από μερικά πρόσωπα που τα έχουν μονοπολήσει. Στα συνέδρια για την εκλογή της διοίκησης της Ομόνοιας και του κόμματος θα πρέπει να έχουμε την δυνατότητα να συμμετ΄'εχουμε όλοι και οι εκπρόσωποί μας να εκλέγονται από μας.
Άβαταρ μέλους
Sweety
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18:16 pm 25 05 2007

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 02:37 am 27 05 2007

Συμφωνω με τους πλοηγουμενους. Ολοι οι ΒΗ ειναι σωστο να ψηφιζουμε την ελληνικη οργανωση Ομονοια, αλλα και η Ομονοια να ειναι ανοιχτη σε ολους τους Ελληνες της Αλβανίας και όχι μια παρεα ανθρωπων να χρησιμοποιουν την οργανωση αυτη ως αυθεντιες πατριωτισμου και ελλανοδικες. Τα εθνικα προβλημα της ΒΗ ειναι σημαντικοτερα απο όλα τα υπολοιπα. Εθνικα δικαιωματα κλπ.


Η Ομονοια καλο ειναι να επανιδρυθει και να λειτουργησει σε νεα δεδομενα και κυριως θετοντας στοχους και πιεζοντας προς την υλοποιηση τους


Για οσους πιστευουν οτι έχω κάποια σύγχυση στις αποψεις μου θελω να ξεκαθαρισω οτι αν και ολιγον αριστεριζων για τα γουστα σας πρεπει να αντιδρασουμε και να διεκδικησουμε τα εθνικα μας δικαιωματα στην Αλβανια. Τα δικαιωματα που παραβιαζονται ειναι:


-Η χρηση της γλωσσας σε δημοσια εγραφα

-Η σωστη καταγραφη των ονοματων και μαλιστα στην γλωσσα μας

-Το δικαιωμα αυτοπροσδιορισμου της εθνικης καταγωγης σε καθε πολιτη της Αλβανιας (το δικαιωμα αυτο παραβιαζεται σε πολλες περιοχες της ΒΗ πχ. Χιμαρα, Ναρτα Αυλωνας κλπ και πολλοι προφανως ελληνικης καταγωγης αντιμετωπιζονται απο το κρατος ως Αλβανοι.

-Το δικαιωμα αυτοδιαθεσης στα εκπαιδευτικα πραγματα. Δεν ειναι δυνατον οι Ελληνες της Αλβανια να μη μαθαινουν την ελληνικη σε τοσο μικρο ευρος και μαλιστα γραμμενη απο Αλβανους. Επισης γεωγραφια πατριδογνωσια, αρχαια γραμματεια κλπ.

-Δικαιωμα στην ασκηση πολιτικης (εσωτερικης και εξωτερικης) της χωρας. Πχ δεν ειναι δυνατον η χωρα να αναγνωριζει τα Σκοπια με το ονομα Μακεδονια και να προσβαλει ετσι το εθνικο αισθημα των πολιτων της, ουτε να γραφει στα σχολικα εγχειριδια (που πληρωνονται και απο τους δικους μας φορους) οτι το αλβανικο εθνος ειναι μεχρι τον Αμβρακικο κολπο, οι ΒΗ δεν ειναι γιγενεις και οι Ηπειρωτες και ο Πυρρος ειναι ειδος Αλβανων.


Εν κατακλειδει οι ΒΗ εχουμε υποχρεωσεις και δικαιωματα στην Ομονοια


Με το ποστ αυτο θελω να παρω θεση και στο αλλο τοπικ (Αν πρεπει να στηριζουμε την Ομονοια)

Οσο για τη θεση της Αμαρυλιδος περι νεου αιματος, δεν πιστευω οτι πρεπει να φυγουν καποιοι για να ερθουν αλλοι, αλλα να υπαρχει γενικη εκπροσωπιση στο θεσμο αυτο. Δεν χρειαζεται να φυγει κανεις. Ολοι ειναι χρησιμοι και απαραιτητοι καθως ειναι Ελληνες, αρκει να μην υπαρχουν διακρισεις αναμεσα σε Ελληνες απο την ιδια την οργανωση των Ελληνων την Ομονοια.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Επόμενο

Επιστροφή στο Πολιτικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 6 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 6 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Login Form