Τώρα είναι 00:38 am 19 04 2024

ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Συντονιστής: Νέοι

ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον, Η Αυτονομία, Η Ανεξαρτησία, Η Ένωση

Πρέπει να αρκεστούμε μόνο στην απαίτηση για εφαρμογή των διεθνών κανόνων περί προστασίας μειονοτήτων;
14
20%
Να απαιτήσουμε την εφαρμογή του Πρωτοκόλλου της Κέρκυρας και την αυτονομία της Βορείου Ηπείρου;
31
44%
Να παλέψουμε για ένα νέο ανεξάρτητο κράτος στα πρότυπα του Κοσσόβου;
4
6%
Να ζητήσουμε την ένωση με την Ελλάδα;
18
26%
Άλλο
3
4%
 
Σύνολο ψήφων : 70

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 03:16 am 20 03 2008

Human έγραψε:Παραδοξως καταληγουμε παντα σε προσωπικες διενεξεις. Ξεκολληστε λιγο!
Δεν το καταλαβαινετε οτι εγκλωβιζεστε σε αναλυσεις υποδεεστερες ;!!!


Πέρα από την πλάκα και τις ασθένειες... η παρουσία του Δηλητηρίου εδώ κάνει αφάνταστο καλό σε όλους τους νέους και παλιούς που δεν ξέρουν την "αντίθετη-πεσιμιστική-μαοϊστική" άποψη στα Βορειοηπειρωτικά (η λεγόμενη εσωτερική αντιπολίτευση η οποία τυγχάνει τόσα χρόνια να είναι και η πραγματική πολιτική όλων των "εκπροσώπων" μας στην πατρίδα με ελάχιστες εξαιρέσεις). Όπως λέγανε και οι κομμουνιστές παλιά, η καλλιέργεια του πνεύματος θα μας βοηθήσει να αντιμετωπίσουμε τις προκλήσεις των εχθρών μας (Πουασόν ε μάρ πέσεν απο γιο;).

Υ.Γ.1. Poison είσαι άδικος με το διαγώνισμα (20 ερωτήσεις και δύσκολες), δώσε μου λίγο χρόνο, στον πρόλογο είμαι! Διαβάζω όμως!
Υ.Γ.2. Η αντιπαράθεση ξαναλέω δεν είναι "προσωπική", είναι ουσιαστική διότι το βασικό μας πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε κοινή αντίληψη της πολυπλοκότητας του προβλήματος.
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό CRAVEN » 03:27 am 20 03 2008

keravnios έγραψε:επειδή ξέρω ότι ο διάλογος μαζί σου δεν έχει νόημα έχω δύο επιλογές ή να διαγράψω τις δημοσιεύσεις σου και να ησυχάσω ή να σου απαντήσω για να μην νομίζει κανείς αναγνώστης ότι οι μπούρδες που λες έχουν υπόσταση.


Σώπα ρε μεγάλε σοβαρά μιλάς? (Συγνώμη για το ρε, μόνο έτσι βγάζει νόημα η φράση!)
Και με άλλους ο διάλογος δεν έχει νόημα, ειδικά με κατά συρροή προβοκάτορες και συκοφάντες, παρ όλα αυτά τους αφήνεις να εξελίσσονται μέχρι το έσχατο σημείο για να επιτευχθεί όσο γίνεται πιο πολύ η διαπόμπευσή μου.
Τελευταία επεξεργασία από keravnios και 04:17 am 20 03 2008, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: διόρθωση ορθογραφικού λάθους -- είσαι και λίγο offtopic αλλά έτσι όπως γίναμε δεν γ@@ιεται;
Αν δεν καώ εγώ
αν δεν καείς εσύ
αν δεν καούμε εμείς
πως θα γενούνε
τα σκοτάδια
λάμψη;

Ναζίμ Χικμέτ
Άβαταρ μέλους
CRAVEN
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 22:49 pm 21 11 2007
Τοποθεσία: ΑΓ.ΣΑΡΑΝΤΑ, ΆΝΩ ΛΕΣΙΝΙΤΣΑ, Αγ.Ανδρέας, Ριζά, Αθήνα, Πλανήτης Γη!

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Human » 03:47 am 20 03 2008

Craven, πλακα εκανε. Εχει gray humour.
Hello World!
Άβαταρ μέλους
Human
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 01:29 am 26 07 2006
Τοποθεσία: W&W

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό poison » 04:01 am 20 03 2008

Κεραύνιε,
Πριν σου απαντήσω για τελευταία φορά, γιατί δεν ασχολήθηκα σοβαρά μαζί σου ( δεν το αξίζεις άλλωστε ), επέτρεψέ μου να σε συμβουλεύσω να αλλάξεις το user name σου. Θα σου πρότεινα να το κάνεις Ακροκεραύνιος. Για 2 λόγους: 1ον γιατί αποτυπώνεις ακριβέστερα τον τόπο καταγωγής σου (Ακροκεραύνια Όρη), και 2ον και πιο σημαντικό, γιατί (μεταξύ μας) έχεις και κάτι το ακραίο μέσα σου, έτσι;
Επί της ουσίας τώρα: Πως αλλιώς να διαπιστώσεις την εθνικότητα κάποιου εκτός από την γλώσσα που μιλάει (η οποία πάντα σχεδόν συνυπάρχει με την εθνική συνείδηση); Ξέρεις κάποιον άλλον τρόπο να μου προτείνεις; Και περί διγλωσσίας κάποιων χωριών που μου γράφεις, πες μου σε παρακαλώ τι γλώσσα μιλάνε οι Πηλιουριώτες ή οι Κηπαριώτες μέσα στα σπίτια τους, ελληνικά ή αλβανικά, γιατί εσύ θα με τρελάνεις;
Και επειδή δεν μ' αρέσει να λέω ψέμματα, στη Χιμάρα δεν έχω πάει. Αλλά έχω συναντήσει οικογένειες Πηλιουριωτών, και μιλάνε μόνο Αλβανικά. Και φίλοι μου Χιμαριώτες (ελληνόφωνοι) που ζούσαν εκεί τα ίδια μου έχουν πει. Και μάλιστα μου έχουν πει πως στα χωριά αυτά οι κάτοικοί τους έχουν εγκατασταθεί πιθανότατα από την Βόρεια Αλβανία), κάτι που φαίνεται και στα επίθετά τους, π.χ. Ντρενίκα, κ.α. που δεν θυμάμαι.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό keravnios » 04:25 am 20 03 2008

Ασε το username μου ήσυχο και ασχολήσου με τον σκοπό σου. Μην ξεφεύγεις. Νομίζω ήμουν σαφέστατος για την κατάσταση στα χωριά της Χιμάρας. Να σημειώσω μόνο στην μ.... που πέταξες ότι μέχρι τον πουλί το Πήλιουρι είχε μόνο ελληνικό σχολείο. (Όπως και πολλά άλλα χωριά). Το κηπαρό μέχρι το 35 είχε και γυμνάσιο. 300 Πηλουριώτες βορειοΑλβανοί σκοτώθηκαν στο Μεσολογγι. Πηλουριώτες ηταν και εκεινοι που μαζί με τους εθελοντές Κρητικούς κράτησαν την αυτονομία. Και επειδή ο λαό δεν λέει ψέματα:
Πάνω στον άγιο – Νικόλα
και στην Βάνοβα ψηλά
πολεμάνε οι λεβέντες
του Πύλιουρι τα παιδιά

Πολεμάνε σαν λιοντάρια
μόνο για την Λευτεριά
τραγουδώντας μεσ’ τη μάχη
ω Χιμάρα μας γλυκιά

Σένα’ νε φρουρούσαν Κάστρα
γύρω – γύρω τα παιδιά
τέτοιοι άντρες παλικάρια
δεν υπάρχουν πουθενά.

Πάρε μας μάνα Ελλάδα
πάρε μας στην αγγαλιά
γιατί μόνονε κοντά σου
θε να βρούμε λευτεριά

Το καλοκαίρι που μας πέρασε είχα πάει για έναν καφέ στο Πήλιουρι. Τσακώθηκα με τον καφετζή. Διαφωνούσε για ένα στοίχο και μου έλεγε ότι εμείς οι Χιμαριώτες τα λέμε όπως μας συμφέρει
Στην Χιμάρα βγαίν’ ο ήλιος
αρχηγός ο Σπύρομήλιος,
Μέσ’ του Πύλιουρι τη ράχη
ο Σπύρομήλιος κάνει μάχη
και ο καπετάν - Τσολάκης.
Τα παπόρια είχαν’ ράξει
βγάζαν το στρατό με τάξη
την Τουρκιά να υποτάξει.
Έχει μαζί του παληκάρια
που πολεμάνε σαν λιοντάρια
κρητικούς και χιμαριώτες
και καμπόσους πυλιουριώτες.

Κατά τον ιδιοκτήτη του καφενείου οι τελευταίοι στίχοι έπρεπε να είναι
"κρητικούς και πυλιουριώτες
και καμπόσους χιμαριώτες"

Τώρα αν θες να διαπιστώσεις ποιες πηγές είναι αληθείς και ποιες όχι, δεν έχεις παρά να έρθεις για το ψαράκι που λέγαμε..
Την καταγωγή την διαπιστώνεις μέσα από την ιστορία και το αίσθημα. είναι τόσο απλό. με την ερώτηση αυτή δείχνεις κατά πόσον αξίζει να ασχολείται κάποιος μαζί σου..
αντε γεια ρε
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Eynomia » 10:00 am 20 03 2008

τελικα ειμαστε η δεν ειμαστε υπερ της αυτονομιας;ανεξαρτησιας;ενωσης;
τελικα απο που θα κριθει αυτο;
ατομικα η συλλογικα;
οι νεοι/ες ψηφισαν υπερ. οι β/ηπειρωτικες οργανωσεις και ηγεσια εκ των εξω και εσω τι σκεφτεται;
να καλοκαιριασει;να ξεφουσκωσει το θεμα;η επιτηδες περιμενει να ξεχαστει;
ποιος η ποια υπευθυνα θα μου απαντησει; τεκμηριωμενα παντα.
Άβαταρ μέλους
Eynomia
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 10:15 am 06 03 2008

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 10:09 am 20 03 2008

Να σου κάνω και εγώ βρε poison μια αφελή ερώτηση;;;
Τα αδέρφια μας, ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ, που βαφτίστηκαν χριστιανοί και πάσχισαν να ορκιστούν Έλληνες, να σηκώσουν την Ελληνική σημαία στα ελληνικά σχολεία, να πάρουν την πολυπόθητη αυτή υπηκοότητα με χίλιους πλάγιους τρόπους τους υπολογίζουμε στην καταμέτρηση;;;;;;;;;

Κοίταξε να δείς...εγώ λέω να περιμένουμε την απογραφή και μετά τα ξαναλέμε....μπορεί να δικαιωθείς θριαμβευτικά
Μέχρι τότε όμως, μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου σε πιο χειροπιαστά θέματα που άπτονται της καθημερινότητάς μας και της πορείας μας ως ξεχωριστή κοινότητα.
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό poison » 15:29 pm 20 03 2008

Να σημειώσω μόνο στην μ.... που πέταξες ότι μέχρι τον πουλί το Πήλιουρι είχε μόνο ελληνικό σχολείο. (Όπως και πολλά άλλα χωριά). Το κηπαρό μέχρι το 35 είχε και γυμνάσιο.


Αν δεν το ξέρεις ήδη, πρέπει να σε πληροφορήσω πως μέχρι το 1913, σε όλη την Νότια Αλβανία οι Αλβανοί Ορθόδοξοι Χριστιανοί πήγαιναν σε ελληνικά σχολεία, γιατί απλούστατα δεν υπήρχαν αλβανικά. Όπως και ότι μέχρι να ανακηρυχθεί αυτοκέφαλη η εκκλησία της Αλβανίας η λειτουργία γίνονταν σε ελληνική γλώσσα.

300 Πηλουριώτες βορειοΑλβανοί σκοτώθηκαν στο Μεσολογγι.


Στο Μεσολόγγι πολεμούσε και ο Λόρδος Βύρωνας. Επίσης, στους τόσους Αρβανίτες που πολεμούσαν το 1821 προστέθηκαν και 300 Πηλιουριώτες.

Τώρα αν θες να διαπιστώσεις ποιες πηγές είναι αληθείς και ποιες όχι, δεν έχεις παρά να έρθεις για το ψαράκι που λέγαμε..
Την καταγωγή την διαπιστώνεις μέσα από την ιστορία και το αίσθημα. είναι τόσο απλό. με την ερώτηση αυτή δείχνεις κατά πόσον αξίζει να ασχολείται κάποιος μαζί σου..
αντε γεια ρε


Το τελευταίο απόσπασμα θα το αφήσω ασχολίαστο. Όποιος το διαβάσει θα καταλάβει γιατί.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό poison » 15:37 pm 20 03 2008

Εγώ δεν ήμουν ποτέ σε καμια διαδήλωση, με κάνει αυτό Αλβανό;


Είσαι τελικά τόσο πατριώτης; Μιλάς για αυτονομίες και λοιπές μ.......ίες και δεν έχεις βρεθεί ποτέ ούτε σε μία διαδήλωση για τα δικαιώματά μας.

Όσο για το Κούδεσι, ρώτα τον Σωτηρακη τον Νίνη τι αισθάνεται


Εσύ τον έχεις ρωτήσει; Αισθάνεται Έλληνας γιατί γεννήθηκε στο Κούδεσι, ή γιατί είναι στην Ελλάδα από 2 χρονών και την θεωρεί πατρίδα του;
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό poison » 16:08 pm 20 03 2008

Να σου κάνω και εγώ βρε poison μια αφελή ερώτηση;;;
Τα αδέρφια μας, ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ, που βαφτίστηκαν χριστιανοί και πάσχισαν να ορκιστούν Έλληνες, να σηκώσουν την Ελληνική σημαία στα ελληνικά σχολεία, να πάρουν την πολυπόθητη αυτή υπηκοότητα με χίλιους πλάγιους τρόπους τους υπολογίζουμε στην καταμέτρηση;;;;;;;;;

Κοίταξε να δείς...εγώ λέω να περιμένουμε την απογραφή και μετά τα ξαναλέμε....μπορεί να δικαιωθείς θριαμβευτικά
Μέχρι τότε όμως, μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου σε πιο χειροπιαστά θέματα που άπτονται της καθημερινότητάς μας και της πορείας μας ως ξεχωριστή κοινότητα.


ΑΜΑΡΥΛΙΣ,
Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν οι Αλβανοί που βαφτίστηκαν χριστιανοί, αυτοί που θέλουν να σηκώσουν την σημαία στα σχολεία και αυτοί που πλαστογραφούν τα χαρτιά τους για να πάρουν υπηκοότητα με το θέμα, δηλαδή με την δική μου άποψη περί των Β. Ηπειρωτών. Κατ' αρχάς γιατί τοποθετείς στην ίδια μοίρα τους Αλβανούς που πλαστογραφούν τα χαρτιά τους για να πάρουν την ελληνική υπηκοότητα, με τα παιδάκια στα σχολεία που θέλουν να σηκώσουν την ελληνική σημαία; Τόσο μεγάλο έγκλημα είναι για εσένα αυτό; Τόσο πολύ θίγει τον "πατριωτισμό" σου; Αφ' ετέρου, απ' όσα έχω υποστηρίξει μέχρι τώρα καταλαβαίνεις ότι η απάντησή μου στο ερώτημά σου είναι αυτονόητη; Ούτε οι Αλβανοί που βαφτίζονται χριστιανοί είναι Έλληνες ούτε αυτοί που πλαστογραφούν τα χαρτιά τους. Για ρώτα όμως αυτούς που μας βγάζουν (τους Β. Ηπειρώτες) 300.000 και 400.000 τι γνώμη έχουν; Προφανώς γι' αυτούς όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο .................
Επίσης, την καλύτερη απάντηση για τον πραγματικό αριθμό των Β. Ηπειρωτών θα την βρεις στο σύνολο των αιτήσεων για την απονομή της ιθαγένειας. Γιατί νομίζω ότι καθώς εκεί συμπεριλαμβάνονται και άτομα από μεικτούς γάμους, άτομα που έχουν μόνο έναν παππού ή προσπάππο τους από την Δρόπολη ή από την Χιμάρα, αλλά και άτομα που έχουν πλαστογραφήσει τα χαρτιά τους (όπως εσύ σωστά είπες), τότε σύμφωνα με κάποιους από εδώ ο αριθμός αυτός πρέπει να ξεπερνάει τις 500.000 ........, έτσι δεν είναι; Γιατί εγώ υποπτεύομαι ότι δεν είναι ούτε 200.000;
Όσο για τα "φώτα μου" που λες, εγώ δεν μπήκα σ' αυτό το φόρουμ για να δώσω, αλλά για να πάρω. Αυτά που είδα όμως να γράφονται εδώ από μερικούς, σχεδόν με τύφλωσαν ............
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

ZHTHMA 1: ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 18:21 pm 20 03 2008

ΟΡΙΣΜΟΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ
Σύμφωνα με τη ΔΑΣΕ -σήμερα Οργανισμός για την Ασφάλεια και τη Συνεργασία στην Ευρώπη (ΟΑΣΕ)-, μειονότητες είναι «οι μη κυρίαρχες αυτόχθονες ομάδες που αποτελούν αριθμητικές μειοψηφίες στο πλαίσιο του κράτους όπου και διαμένουν». Σύμφωνα με την Επιτροπή της Βενετίας (1990) στα πλαίσια του Συμβουλίου της Ευρώπης (ΣτΕ), τα στοιχεία της μειονότητας είναι τα
α) το αντικειμενικό (η μειονότητα έχει δικά της εθνικά, θρησκευτικά ή γλωσσικά χαρακτηριστικά),
β) το στοιχείο της διαφοροποίησης (τα χαρακτηριστικά της μειονότητας διαφέρουν από εκείνα του λοιπού πληθυσμού),
γ) το υποκειμενικό (η θέληση διατήρησης της μειονοτικής ταυτότητας) και
δ) το στοιχείο της ιθαγένειας (έχουν την ιθαγένεια του κράτους στο οποίο ζουν).

(ΚΕΚΤΗΜΕΝΟ)

ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ
Το δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού του ΑΤΟΜΟΥ – ως μέλους εθνικής μειονότητας – προϋποθέτει την ύπαρξη αναγνωρισμένης εθνικής μειονότητας. Τα διεθνή κείμενα ομιλούν περί ΕΝΤΑΞΕΩΣ και όχι περί διαδικασίας ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ εθνικής μειονότητας. Οπότε οποιαδήποτε σύγκριση μας με τους Μουσουλμάνους της Θράκης ή με άλλες εν Ελλάδι «μειονότητες» είναι απλά ατυχής, διότι το δικαίωμα ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΥ αυτοπροσδιορισμού προϋποθέτει την αναγνώριση της μειονότητας από το Σύνταγμα κάθε ενδιαφερόμενης χώρας και από διεθνείς συνθήκες.

(ΚΕΚΤΗΜΕΝΟ - ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΙΜΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ)

ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ
Βάσει διεθνούς δικαίου, αλλά και της βασικής αρχής συνταγματικής αρχής περί ελευθερίας μετακίνησης κτλ., δεν μπορούν να υποβάλλονται γεωγραφικοί και λοιποί περιορισμοί στους αυτό-εντασσόμενους σε μία αναγνωρισμένη μειονότητα.

(ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΛΒΑΝΙΑΣ – ΚΕΚΤΗΜΕΝΟ - ΔΙΚΑΙΩΜΑ)

ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ
Η Διακήρυξη της Κοπεγχάγης του ΟΑΣΕ αναφέρει, στην 30η παράγραφό της: «τα σχετικά με τις μειονότητες θέματα δεν μπορούν να επιλυθούν κατά τρόπο ικανοποιητικό, παρά μόνο μέσα σε ένα δημοκρατικό πλαίσιο, θεμελιωμένο στο κράτος δικαίου και εφοδιασμένο με ένα ανεξάρτητο και αποτελεσματικό δικαστικό σύστημα».

(ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ)

Υ.Γ. Η μελέτη προχωράει πολύ καλά! Η λέξη revizionist πως μεταφράζεται στα ελλενικά δάσκαλε;
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό dropolitissa » 22:04 pm 20 03 2008

Και ξαφνικά, εν έτει 2008, προβάλλουν, ως σαν ''Χριστόφοροι Κολόμβοι''… Οποία ανακάλυψις… Τελικά, που ήσασταν κρυμμένοι όλα αυτά τα χρόνια? Βαρεθήκατε το παρασκήνιο και διεκδικείτε μια θέση στο προσκήνιο… άντε με το καλό… Να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος σας!?
Αρκεί να έχετε τα μυαλά στη θέση τους, απαλλαγμένα από προκαταλήψεις και στερεότυπα, γιατί με τον αέρα που κυκλοφορεί, ενδέχεται να παραφουσκώσουν… προβλέπω να αιωρούνται χωρίς προορισμό… το πολύ πολύ να φτάσουν στον Άρη… εκείνος ο τόπος θα τα χρειαστεί...
Ο ΔΙΚΟΣ μας τόπος, αγαπητοί συμπατριώτες, χρειάζεται καθαρή και κυρίως ελεύθερη σκέψη, διότι "Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά" έλεγε και ο Ρήγας. Και ένα να έχετε υπόψιν, ούτε κατά διάνοια, δεν μπορούν οι Έλληνες Βορειοηπειρώτες να χωριστούν σε ''πατρίκιους'' και ''πληβείους'', είναι γεγονός…

Με αγωνιστικούς χαιρετισμους...

Υ.Γ. Αναφερόμενη στο ''κλειδωμένο'', πλέον, topic, μου επιτρέπετε να σχολιάσω τα εξής:
α) Αγαπητέ Δερβιτσιώτη (''Σπινόζα'' Δρυϊνουπόλεως κ Πάσης Βορείου Ηπείρου), εύχομαι καλή και γρήγορη ''ανάρρωση'' (προσοχή στις δόσεις!!), διότι η Πατρίδα χρειάζεται τέτοια λαμπρά μυαλά. Όσο για το ανοσοποιητικό μας σύστημα μην ανησυχείς… είμαστε ''ποτισμένοι στις βαξίνες'', όπως και εσύ άλλωστε… Οπότε, προτείνω σε όλους “Άμεση δράση για την διάδοση των αναρχικών ιδεών”!!!
β) Συμπαθέστατε ''Βοσκέ'' μας, η κινητικότητα είναι προτιμότερη από τη στασιμότητα, αρκεί να γνωρίζεις ότι ελοχεύουν πάντα κίνδυνοι… Επίσης, να σου υπενθυμίσω πως ο ''ραγιαδισμός'' δεν ''περνάει'' στους δικούς μας (πάει η ''δουλειά'' σου… δεν έχει πέραση πια!!).
γ) Και εσύ φίλε "Κεραύνιε'', ''κλειδοκράτορα'', πρόσεχε διότι η εξουσία αλλοτριώνει… Η παρούσα στιγμή είναι κρίσιμη και κάθε αποψη είναι χρήσιμη, ώστε να γνωρίζουμε που ''πατάμε'' . Δε χρειάζεται να είμαστε απόλυτοι, αλλά μετρημένοι και δημοκρατικοί…
dropolitissa
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 23:26 pm 05 12 2007

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 02:06 am 21 03 2008

Για μένα δεν έχει διαφορά poison γιατί τα άτομα αυτά αυτοπροσδιορίζονται Β/Η και συνάμα Έλληνες...μοιάζει με το αποτέλεσμα μιας μεθόδου τεχνητής γονιμοποίησης που διαιωνίζει το είδος μας και προσωπικά με χαροποιεί παρά τον άχαρο τρόπο που διαλέγουν κάποιοι...κάπως έτσι άλλωστε προέκυψαν και οι Αλβανοί κάποτε! :conf:
Για εσάς πλεόν :lol: :conf: θα είναι θετική έκβαση...γιατί ενώ θα είναι Β/Η -Έλληνες θα έρχονται να σας στηρίζουν :conf: :conf:
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 02:59 am 21 03 2008

Να και δεύτερος που ψήφισε το "άλλο"!
Θα μας κάνουνε τη χάρη να μας πουν τι "άλλο" προτιμάνε;

Βλέπω πάντως ότι τα 3/4 των ψηφοφόρων ζητούν τουλάχιστον καθεστώς Αυτονομίας.
Το θέμα είναι να μην φαγωθούμε μεταξύ μας όσοι υποστηρίζουν "ένωση" με όσους ικανοποιούνται με την "αυτονομία", όπως οι Ιρλανδοί το 1923 που διεξήγαγαν έναν εμφύλιο ανάμεσα στους υποστηρικτες της αυτονομίας (Μάικλ Κόλινς) και αυτούς της ανεξαρτησίας (Ίμον ντε Βαλέρα), που κόστισε περισσότερα θύματα απ' ότι ο πόλεμος ενάντια στη Μεγάλη Βρετανία!

Αδέλφια ψυχραιμία, δεν είναι ανάγκη να δηλητηριάζεστε για το τίποτα!
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Eynomia » 09:37 am 21 03 2008

τελικα αν καποιος/α θα θελει να γινει μέλος αυτης της ΝΕΒ, τι πρεπει να γνωριζει;
--Ποια η θεση της οργανωσης οσο αναφορα τα κομματικα και τα πολιτικα στην Ελλάδα;
--ποια η θεση της οργανωσης οσο αναφορα το παρον θεμα για τη Βορεια Ηπειρο;
--ειναι κομματικοποιημενη η οργανωση; τα μελη της;αν ναι η οχι, γιατι;

τι εκανε μεχρι σημερα;


χειροκροτω το ΔΕΡΒΙΤΣΙΩΤΗ για τις ολοκληρωμενες και τεκμηριωμενες αποψεις
Άβαταρ μέλους
Eynomia
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 10:15 am 06 03 2008

Ζητήματα αυτοπροσδιορισμού και ταυτότητας

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 15:18 pm 21 03 2008

Ας μην ακολουθήσουμε τα χνάρια των Αλβανών και τον διεθνιστών στην δημιουργία νέων «μειονοτήτων αλβανοελλήνων» εν Ελλάδι. Για μένα αυτή η κατηγορία δεν πρέπει να υφίσταται στην εν Αλβανία μειονότητα και είναι επικίνδυνη αλλοίωση της δικιάς μας υπόστασης: «είναι αλβανοί με ελληνικό διαβατήριο διαμένοντες εν Ελλάδι». Το πώς το πήραν ποσώς με ενδιαφέρει, άλλωστε βάσει Ευρωπαϊκών Νόμων όλοι οι μετανάστες εν Ελλάδι κάποτε θα το πάρουν.

Τα κράτη, όπως οι Βαλκάνιοι γείτονές μας, που κατασκευάζουν μειονότητες και ποντάρουν στην ευαισθησία των δημοκρατικών λαών για τα ανθρώπινα δικαιώματα, προσπαθούν να πετύχουν τους στόχους τους συγχέοντας σκόπιμα την έννοια της ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ από αυτήν της ΝΟΜΙΜΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ.
Οι κατασκευασμένες μειονότητες, είναι πιο ευάλωτες κι αδύναμες από τις πραγματικές, γιατί οι πρώτες, ακόμα κι αν «αναγνωριστούν» νομικά και πολιτικά από οιαδήποτε ομπρέλα, είναι ΘΝΗΣΙΓΕΝΕΙΣ και προορισμένες κάποτε να ταφούν δίχως μάλιστα την προοπτική απογόνων, αφού, σε πείσμα της θεωρίας που θέλει την οικονομία να υφαίνει μόνη της το ιστορικό νήμα, το νήμα αυτό υφαίνεται από ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ, ΠΑΡΑΔΟΣΗ, ΑΞΙΕΣ και ΠΡΟΤΥΠΑ.

Κι υπάρχει πάντα μια «άλλη διάσταση»: Τα ΣΥΜΒΟΛΑ και τα ΒΙΩΜΑΤΑ των ανθρώπων, τόσο των «καλών» όσο και των «κακών», υπερέχουν της ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΗΣ και ΓΕΩΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ αντίληψης και πολιτικής «των δυνατών» και δεν επιδέχονται νομιμοποίησης, αλλά ούτε και ποινικοποίησης.
Αν και η δύναμη του ελληνικού πολιτισμού και της εν γένει κοσμοθεώρησης είναι εκπληκτική ανά τους αιώνες, ο Αλβανοέλληνας και οι απόγονοί του δεν πρόκειται ποτέ να βιώσουν το ίδιο όπως εμείς την ΑΞΙΑ του Βορειοηπειρωτικού ΣΥΜΒΟΛΟΥ.

Όσοι από αυτούς θέλουν να γίνουν αρωγοί της δικιάς μας προσπάθειας είναι ευπρόσδεκτη, αλλά ως ΑΡΩΓΟΙ και όχι ως ΜΕΛΗ της ελληνικής μειονότητας στην Αλβανία. Όπως αντίστοιχα και εμείς μπορούμε να είμαστε ΑΡΩΓΟΙ της προστασίας των νόμιμων εργασιακών και κοινωνικών δικαιωμάτων των Αλβανών εν Ελλάδι, αλλά όχι μέλη της ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗΣ τους κοινότητας.

Το πρώτο βήμα είναι να γίνουν επίσημα μέλη της μειονότητας οι ΒΗ στους οποίους έχει στερηθεί αυτό το καθ’όλα ΝΟΜΙΜΟ δικαίωμα. Από την άλλη το να έχεις ελληνική καταγωγή δεν αρκεί για να σε κάνει ΦΕΡΩΝ και ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ του ιδίου συμβόλου. Προσοχή λοιπόν στο πως αυτοπροσδιοριζόμαστε και σαν παράδειγμα θα αναφέρω ότι άλλο ΚΕΑΔ, άλλο Ομόνοια.

ΤΑ ΛΕΜΕ
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 15:22 pm 21 03 2008

Υ.Γ. 1. Τα σέβη μου στην Μ. Αντρούτσου (Απογευματινή) για τις εκπληκτικές προσωπικές απόψεις και τοποθετήσεις της, στις οποίες βασίστηκε το παραπάνω «χαρτίμι».
Υ.Γ.2. Το διάβασμα του Τζιάτζη συνεχίζεται. Τώρα διαβάζω τα «Παιδικά Χρόνια στο Αργυρόκαστρο», στο σημείο που περιγράφει πως πήγαινε κάθε μέρα να πάρει ψωμί και μαμάτσα στο σοφό φουρτζί θείο Γιάννη, ο οποίος πάντα του ανταπαντούσε «Orakalí pedhimu”. Στο ίδιο φούρο έπερα και εγώ κουλιάτσιες μικρός και έχω συγκινηθεί. :( :(


Προς την σοφή «Δροπολίτισσα Αναμένουσα εν Μεγάλο Πηγάδι με το Μαστραπά»¨

Υ.Γ.3.1. Ο Χριστόφορος Κολόμπος ξεκίνησε το ταξίδι τους στον «Ωκεανό» με λίγες καλοφτιαγμένες «γαλέρες», έμπειρο «πλήρωμα», «προμήθειες», «πυξίδες», τις «ευλογίες της βασίλισσας» και αγνοώντας τις υπονομεύσεις των «Ενετών», και όχι με 500 «αυτοσχέδιες σχεδίες» και «μονόξυλες πιρόγες» που σαλπάρουν με «τυμπανοκρουσίες» και τις «επιστρέφει» το κύμα μετά βαΐων και κλάδων στην «στεριά»! Α, και για να είμαστε ιστορικά ακριβείς: για τις «Ινδίες» νόμιζε ότι πήγαινε ο άνθρωπος!

Υ.Γ.3.2. Το χαρακτηρισμό «Σπινόζα» θα τον εκλάβω ως «προβοκάτσια» για να με αφορίσει ο πάτερ ως «άθεο διεκδικητή» του «θρόνου» του. Το αγώνα για την εξέλιξη της σκέψης των ΒΗ από οpinio και ratio σε scientia intuiva μπορούν να το αναλάβουν οι καλοί γνώστες της φιλοσοφικής διανόησης “Sub specie aeternitatis».

Υ.Γ.3.3. Μέχρι το "πηγάδι" να φέρει "νερό", μήπως να κάτσεις σιάδι και να "γνέσεις" καμιά "τούρα" με "νομικό βαμβάκι" μαζί με τους άλλους δικηγόρους εδώ, αντί να κάθεστε στους σουφάδες και να λέτε "θασιεθέμια" για το ποιος μπαμπάς έχει μεγαλύτερο γραφείο στην κοπερατίβα... :? :?
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό dropolitissa » 16:36 pm 21 03 2008

Che fece .... il gran rifiuto

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Όχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του.
Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,
όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει
εκείνο τ' όχι - το σωστό - εις όλην την ζωή του.

"Κωνσταντίνος Καβάφης"

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ...
dropolitissa
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 23:26 pm 05 12 2007

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 18:42 pm 21 03 2008

Πολύ ωραίο, αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει ο Καβάφης με το γνέσιμο! :conf: :conf:
Η γιαγιά μου όταν έγνεφε με το δράχτι μου έλεγε ποιήματα για τα "μίλιαντα" και τα "κόλιαντα":
"θυμήθηκα που πάναμε, εμείς όλοι ανταμα, πόσο καλά μας φαίνονταν, τα κόλιαντα μωρ μανα,
..Σε λίγο τα 'στόχησαμε, και είπαμε και λόγια, ε ωρε τα μαλώματα, τα έχουμε στα σόγια!.."

(δεν το θυμάμαι καθόλου καλά οπότε ας με συγχωρέσουν όσοι ξέρουν τα έθιμα)
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΤΟ Μέλλον,Η Αυτονομία,Η Ανεξαρτησία,Η Ένωση

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 19:31 pm 21 03 2008

O αγώνας, πέρα από βαθιά γνώση, είναι θέμα πείσματος. Το σημαντικό είναι να μην σε πάρει από κάτω η μιζέρια και τα κόμπλεξ που είναι αναπόφευκτα να τα κουβαλά ένας «προδομένος» βορειοηπειρώτης. Να μην ζεις γλείφοντας τις πληγές σου και κάνοντας αιωνίως το θύμα. Να γράφεις στα παλαιά σου τα παπούτσια τις προσβλητικές συμπεριφορές και να κρατήσεις μέσα σου την φλόγα. Βέβαια δεν είναι και τόσο απλό γιατί χρειάζεται πολύ προπόνηση, γερό στομάχι και απέχθεια στον ρόλο του θύματος …

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ας οργανώσει η Νεολαία με την βοήθεια όλων μας πανελλαδικά τους αριστούχους, και όχι μόνο, βορειοηπειρώτες μαθητές και φοιτητές που θα παρελάσουν την 25η Μαρτίου να φορέσουν μαύρο περιβραχιόνιο. Ή σε πιο "αναρχική προσέγγιση", οι σημαιοφόροι να αρνηθούν να κρατήσουν την ελληνική σημαία κάνοντας «φασαρία» εις ένδειξη διαμαρτυρίας για την πολιτική του Ελληνικού Κράτους απέναντί μας.
Αντεθνικό (;), αναρχικό (;), ακραίο να χαλάσουμε μια εθνική γιορτή (;), γραφικό (;)... πείτε το όπως θέλετε... Έχουμε όμως τα κότσια να πούμε "Άντε ΓΕΙΑ" στην μιζέρια, στο γλύψιμο και στους κλαψιάριδες;;;

ΤΑ ΛΕΜΕ
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πολιτικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Login Form