Τώρα είναι 12:27 pm 28 03 2024

Ο Μπάμπης Καραθάνος στο ευρω-ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ

Συντονιστής: Νέοι

Ο Μπάμπης Καραθάνος στο ευρω-ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ

Δημοσίευσηαπό keravnios » 22:08 pm 27 04 2009

Η "μεταγραφή" (απο τη Νέα Δημοκρατία) ανακοινώθηκε κατά την διάρκεια της 3ης πανελλαδικής συνδιάσκεψης της Νεολαίας ΛΑ.Ο.Σ. που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο στα Καμμένα Βούρλα. Η Θέση που θα λάβει στο ψηφοδέλτιο δεν είναι γνωστή ούτε αν θα είναι μία από τις 2 πρώτες που θεωρούνται εκλόγιμες σύμφωνα με τα ποσοστά που δίνουν οι δημοσκοπήσεις στον ΛΑΟΣ.
Το βιογραφικό του:
Spoiler:
Ο Μπάμπης Καραθάνος γεννήθηκε στο Περιστέρι το 1960. Οι γονείς του εγκαταστάθηκαν στο Περιστέρι, ως πρόσφυγες από την Βόρειο Ήπειρο το 1944, κυνηγημένοι από το αλβανικό καθεστώς του Ενβέρ Χότζα.
Έμαθε τα πρώτα γράμματα στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου και στη Λακωνική Σχολή στον Κολωνό και ολοκλήρωσε τις μαθησιακές του σπουδές στο Γυμνάσιο και το Λύκειο των Εκπαιδευτηρίων «Ελληνική Παιδεία». Σπούδασε στη Φαρμακευτική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, απ’ όπου αποφοίτησε το 1984.
Στα φοιτητικά του χρόνια υπήρξε δραστήριο μέλος της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ και της ΟΝΝΕΔ στη Φαρμακευτική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών με βασικούς συνεργάτες τους Γιώργο Αναγνωστάκο και Μιχάλη Παπαδόπουλο από την ΔΑΠ-ΝΔΦΚ και με Προέδρους τους Β. Μιχαλολιάκο, Β. Μεϊμαράκη, Γ.Βουλγαράκη και Κ. Χατζηδάκη.
Πρωτοστάτησε στην ίδρυση της Συντονιστικής Φοιτητικής Ένωσης Βορειοηπειρωτικού Αγώνα (ΣΦΕΒΑ), της οποίας υπήρξε Πρόεδρος για πολλά χρόνια υπό την πνευματική καθοδήγηση του Μητροπολίτη Κονίτσης κυρού Σεβαστιανού. Υπό αυτές τις ιδιότητες, από το 1981 μέχρι και το 1990, συμμετείχε ενεργά σε πολλά συλλαλητήρια, ομιλίες, απεργίες πείνας και προσφυγές στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, για την ενημέρωση της Ελληνικής και της Διεθνούς κοινής γνώμης για την κατάσταση των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Ελληνισμού της Βορείου Ηπείρου. Το 1992 επανιδρύει την Εθνική Νεολαία Βορείου Ηπείρου
Υπηρέτησε την στρατιωτική του θητεία ως Έφεδρος Αξιωματικός του Ελληνικού Στρατού με την ειδικότητα του φαρμακοποιού, από τις 4-12-1984 μέχρι τις 16-4-1987 και από το 1987 εργάζεται στο οικογενειακό φαρμακείο στο Περιστέρι.
O Μπάμπης Καραθάνος ήταν συνεργάτης του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου Αθηνών Χριστοδούλου και της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών σε θέματα Ελληνισμού και Ορθοδοξίας, καθώς και της Μη Κυβερνητικής Οργάνωσης της Εκκλησίας της Ελλάδος «Αλληλεγγύη» η οποία προωθεί ανθρωπιστικά προγράμματα.
Ως Φαρμακοποιός συμμετείχε και συμμετέχει σε προγράμματα απεξάρτησης νέων με προβλήματα ναρκωτικών ουσιών και είναι μέλος της Διεθνούς Οργάνωσης «Φαρμακοποιοί του Κόσμου» και της Επιτροπής του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών «Feeding Minds, Fighting Hunger».
Από το 1998 είναι συνεργάτης της Γραμματείας Διεθνών Σχέσεων της Νέας Δημοκρατίας και από το 2005 Αντιπρόεδρος Γενικού Νοσοκομείου Δυτικής Αττικής «Η Αγία Βαρβάρα».
Είναι παντρεμένος με τη νηπιαγωγό Ελένη Μαυροπούλου, ποντιακής καταγωγής, και πολύτεκνος πατέρας 4 παιδιών. Συμμετέχει ενεργά ως μέλος στην Εθνική Οργάνωση Πολυτέκνων Αθηνών (ΕΟΠΑ) και στην Πανελλήνια Ένωση Φίλων των Πολυτέκνων (ΠΕΦΙΠ).
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Ο Μπάμπης Καραθάνος στο ευρω-ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ

Δημοσίευσηαπό papaflessas » 17:13 pm 30 04 2009

...Ποιο ήταν τελικά το διακυβευμα που ο αγαπητος συμπατριώτης μας μεταπήδησε στον ΛΑΟΣ και ποιο το κόστος ( πολιτικο και ηθικό) αυτης της μεταγραφης??? Εγω ενα υπαρξιακό ερώτημα θέλω να θεσω : Τι κάνει ο ανθρωπος για να βγάλει το ''ψωμί'' του???
Αχ ποτανα πολιτική.....
papaflessas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 20:35 pm 31 01 2009

Re: Ο Μπάμπης Καραθάνος στο ευρω-ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ

Δημοσίευσηαπό keravnios » 18:59 pm 30 04 2009

Του προσφέρανε καλύτερο συμβόλαιο από οτι στο ΠΑΣΟΚ (πριμ εμφανίσεων κτλ) και των τράβηξε η προοπτική να παίξει στην Ευρώπη.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Ο Μπάμπης Καραθάνος στο ευρω-ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ

Δημοσίευσηαπό Αδέσμευτος » 18:11 pm 01 05 2009

Ο κ. Καραθανος νομιζω επραξε σωστα την καταλληλη στιγμη.

Οι λογοι πολλοι
Αδέσμευτος
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 11:34 am 24 02 2007

Re: Ο Μπάμπης Καραθάνος στο ευρω-ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 18:31 pm 12 05 2009

12/5/2009 Πριν από λίγες εβδομάδες ανακοίνωσα την προσχώρησή μου στο Λαϊκό Ορθόδοξο Συναγερμό. Ήταν μία δύσκολη απόφαση και θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω τους λόγους που με οδήγησαν να συστρατευθώ με τον Γιώργο Καρατζαφέρη και το ΛΑΟΣ. Η απόφαση ήταν δύσκολη γιατί από τα μαθητικά μου χρόνια ήμουν ενταγμένος στη μαχητική γαλάζια γενιά, την ΟΝΝΕΔ του ευπατρίδη Ευάγγελου Αβέρωφ και στη συνέχεια στο κόμμα της Νέας Δημοκρατίας. Επίσης, θα γνωρίζετε ότι από τα φοιτητικά μου χρόνια έδωσα αγώνες για τα δίκαια του Ελληνισμού και ειδικότερα των αδελφών μας Βορειοηπειρωτών την εποχή του καθεστώτος Χότζα.

Υπό την πνευματική καθοδήγηση του Μητροπολίτη Σεβαστιανού πρωτοστάτησα στην ίδρυση της ιστορικής οργάνωσης ΣΦΕΒΑ και αργότερα στην ίδρυση της Εθνικής Νεολαίας Βορείου Ηπείρου. Με χιλιάδες συναγωνιστές δώσαμε μάχες στην Ελλάδα και σε διεθνές επίπεδο για αρχές και αξίες. Για τα ιδανικά του Ελληνισμού. Η ατολμία της κυβέρνησης και η έλλειψη σαφούς και σταθερής πατριωτικής στρατηγικής στα εθνικά θέματα είναι ο πρώτος λόγος της αποχώρησής μου από τη Νέα Δημοκρατία και της προσχώρησης στο Λαϊκό Ορθόδοξο Συναγερμό. Παράλληλα η κυβερνητική αναποτελεσματικότητα στα θέματα υγείας και παιδείας, η αναποφασιστικότητα της κυβέρνησης στην πάταξη της εγκληματικότητας, αλλά και η παντελής έλλειψη μεταναστευτικής πολιτικής επέτειναν την απογοήτευσή μου. Η επανίδρυση του κράτους στην οποία πιστέψατε πολλοί και από εσάς δεν έγινε ποτέ και αποτελεί τον δεύτερο λόγο αποχώρησής μου από την κυβερνητική παράταξη. Ο τρίτος λόγος και η τελευταία σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν η ύπαρξη φαινόμενων διαφθοράς στο εσωτερικό της κυβέρνησης. Στην πολυετή μου δράση εργάστηκα πάντα με ανιδιοτέλεια, δίχως να επιδιώξω ποτέ την αποκόμιση οποιουδήποτε υλικού οφέλους. Υπήρξα πάντα μαχητής. Αγωνιστής της πρώτης γραμμής. Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα να νοιώθω ξένος μέσα στο κόμμα που μεγάλωσα. Χρόνο με το χρόνο η Νέα Δημοκρατία απομακρυνόταν από αξίες και ιδανικά για τα οποία έδωσα αγώνες. Την ίδια ώρα, χρόνο με το χρόνο, ένοιωθα ότι ο Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός πρεσβεύει τις δικές μου αξίες. Οπότε η μετακίνηση μου από τη Νέα Δημοκρατία στο ΛΑΟΣ ήταν θέμα χρόνου και κάτι φυσιολογικό για όσους με γνωρίζουν. Ανταποκρίθηκα στη πρόσκληση του Γιώργου Καρατζαφέρη να είμαι υποψήφιος στο ευρωψηφοδέλτιο του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού. Αποτελεί μεγάλη τιμή και θα δώσω όλες μου τις δυνάμεις, ώστε να ανταποκριθώ σε αυτή με επιτυχία. Τον ευχαριστώ θερμά. Τον ευχαριστώ πάνω απ’ όλα γιατί μου έδωσε την ευκαιρία έπειτα από πολλά χρόνια να νοιώθω ήσυχος με τη συνείδησή μου, την ιστορία μου και τους αγώνες που έδωσα από μικρό παιδί. Καλώ όλους τους συναγωνιστές μου, τους φίλους που μοιραστήκαμε από κοινού και σε δύσκολες εποχές αγώνες για τον Ελληνισμό να συστρατευθούν και σε αυτή τη μάχη. Όπως πάντα. Με ψηλά το κεφάλι. Εντιμα και Ελληνικά για τη Σημαία και το Σταυρό.

και ειδικότερα των αδελφών μας Βορειοηπειρωτών


Τελικα ρε Μπαμπη εισα βορειοηπειρωτης ή δεν εισαι; Ενας βορειοηπειρωτης δε θα ελεγε τα αδελφια μας οι βορειοηπειρωτες

Παράλληλα η κυβερνητική αναποτελεσματικότητα στα θέματα υγείας και παιδείας


Αφου τα ξερεις ρε Μπαμπη πως γινονται αυτα, σε ολα τα νοσοκομεια αντι να τοποθετησουν τους καταλληλους ανθρωπους τοποθετουν διαφορους πολιτευτες που δεν καταφεραν να εκλεγουν
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Ο Μπάμπης Καραθάνος στο ευρω-ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ

Δημοσίευσηαπό Αδέσμευτος » 06:02 am 13 05 2009

Ανακοινώθηκε το ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ
Με ένα όνομα έκπληξη, τη Νίκη Τζαβέλλα, τέως βουλευτή Επικρατείας της Ν.Δ και πρώην επικεφαλής της διοίκησης του ΟΑΕΔ, ανακοίνωσε το ευρωψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ ο πρόεδρος του κόμματος Γιώργος Καρατζαφέρης. Στη δεύτερη θέση ο νυν βουλευτής, Θ. Πλεύρης.
Αναφερόμενος στην προεκλογική περίοδο ο κ. Καρατζαφέρης τόνισε ότι οι δύο πολιτικοί αρχηγοί αντί για επιχειρήματα βρίζουν ο ένας τον άλλο. "Οι κοκοραμαχίες δεν βοηθούν τον τόπο" είπε ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ, προσθέτοντας ότι θα τους καλέσει σε ένα ντιμπέιτ ανά εβδομάδα που απομένει μέχρι τις εκλογές, προκειμένου να πληροφορηθεί ο λαός για τις θέσεις τους.

Τέλος, αναφερόμενος στις ευρωεκλογές, ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ είπε ότι ο "πήχυς είναι το 4,2%" που είχε συγκεντρώσει το κόμμα του στις προηγούμενες ευρωεκλογές.

Αναλυτικά τα ονόματα των υποψηφίων είναι:

- Νίκη Τζαβέλλα, Οικονομολόγος, πρώην βουλευτής επικρατείας της Νέας Δημοκρατίας και πρώην διοικητής του ΟΑΕΔ.

- Θανάσης Πλεύρης, δικηγόρος, Βουλευτής.

- Νίκος Σαλαβράκος, δικηγόρος.

- Άγγελος Κολοκοτρώνης, δημοσιογράφος

- Χαράλαμπος Καραθάνος, φαρμακοποιός.

- Άρτεμις Τσικνιά, γιατρός.

- Ανέστης Χαριτάντης, δικηγόρος.

- Παύλος Αλπίνης, δικηγόρος.

- Ελένη Αξιόγλου, δικηγόρος.

- Γιάννης Παναγιωτακόπουλος,στέλεχος επιχειρήσεων και πρόεδρος της Νεολαίας του ΛΑ.ΟΣ.

- Γεώργιος Ρούσσος, οικονομολόγος.

- Ευαγγελία Δέσκα, δικηγόρος.

- Ιωάννα-Βασιλική Μπαζντιάρα, βιολόγος.

- Ιωάννης Φαλκονάκης, επικοινωνιολόγος.

- Σουλτάνα Κυριακίδου, αθλήτρια στίβου.

- Παναγιώτης Καράμπελας, πολιτικός επιστήμονας.

- Σπυρίδων Ελευθερίου, αγρότης.

- Βασίλειος Τσάτσαρης, οικονομολόγος.

- Παναγιώτης Αρώνης, πιλότος Ολυμπιακής Αεροπορίας.

- Αθηνά Κρεμμύδα, φυσιοθεραπεύτρια.

- Δημοσθένης Ευσταθίου, φαρμακοποιός.

- Γεώργιος Γεωργίου, πρέσβης επί τιμή (νυν ευρωβουλευτής ΛΑ.ΟΣ).

Ο Γιώργος Καρατζαφέρης έθεσε τον πήχυ στο 4,2%, ποσοστό που είχε συγκεντρώσει το κόμμα στος προηγούμενες ευρωεκλογές.



ΚΑΛΗ επιτυχία στους Βορειοηπειρώτες υποψηφίους Ευρωβουλευτές!
Αδέσμευτος
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 11:34 am 24 02 2007

Re: Ο Μπάμπης Καραθάνος στο ευρω-ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 13:32 pm 17 05 2009

Μια ενδιαφερουσα συζητηση απο μελη του ΛΑΟΣ για το Μπαμπη

http://www.neos-forum.com/viewtopic.php ... 45213ed365
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: Ο Μπάμπης Καραθάνος στο ευρω-ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 17:26 pm 02 06 2009

Ο Υποψήφιος Ευρωβουλετής Μπάμπης Καραθάνος σε συνάντηση φίλων.

Την Τετάρτη, 3 Ιουνίου 2009 στις 10:00 μ.μ. στο NEWS CAFÉ-TRE στα ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ επί της οδού Στρατηγού Καλλάρη 4 και Αχαρνών,έναντι στάσης ΗΣΑΠ, ο υποψήφιος Ευρωβουλευτής Μπάμπης Καραθάνος σας περιμένει σε συνάντηση φίλων.

ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!
Εικόνα
Θα παρεβρίσκονται επίσης ο Πρόεδος του ΛΑ.ΟΣ κ. Γ. Καρατζαφέρης και οι Βουλευτές Άδωνις Γεωργιάδης, Μάκης Βορίδης και Θάνος Πλεύρης.
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ


Επιστροφή στο Πολιτικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 14 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 14 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

Login Form