Τώρα είναι 12:08 pm 28 03 2024

Διαγνωστικό Εργαστήριο στη Χιμάρα

Συντονιστής: Νέοι

Διαγνωστικό Εργαστήριο στη Χιμάρα

Δημοσίευσηαπό priest » 23:58 pm 19 06 2007

Διαγνωστικό Εργαστήριο στη Χιμάρα, προσφορά του Ηellenicare με χρηματοδότηση του υπ. Εξωτερικών [16.06.2007 - 11:35]

Ένα ακόμα μήνυμα ότι η Ελλάδα και οι απόδημοι Έλληνες δεν ξεχνούν τα αδέρφια τους στην Αλβανία, αποτέλεσαν τα εγκαίνια του διαγνωστικού εργαστηρίου στη Χιμάρα που τελέστηκαν χθες, παρουσία πολλών επισήμων και πλήθος κόσμου. Το εργαστήριο λειτουργεί στο χώρο του Κυβερνητικού Κέντρου Υγείας, που στερούνταν παντελώς ιατρικών μηχανημάτων και αποτελεί προσφορά του Ηellenicare με χρηματοδότηση της Υπηρεσίας Διεθνούς Αναπτυξιακής Βοήθειας (ΥΔΑΣ) του υπουργείου Εξωτερικών. Από σήμερα οι κάτοικοι της Χιμάρας και των γύρω περιοχών θα έχουν πρόσβαση σε βασικές ιατρικές εξετάσεις, καθώς το εργαστήριο έχει εξοπλιστεί πλήρως με ακτινολογικό και μικροβιολογικό εργαστήριο, ενώ έχουν εγκατασταθεί σύγχρονος υπερηχογράφος και καρδιογράφος.
Παράλληλα με χρηματοδότηση του USAID και σε συνεργασία με την μη κυβερνητική οργάνωση «Διακόνησα Αγάπης», που ίδρυσε ο Αρχιεπίσκοπος Αλβανίας κ.κ. Αναστάσιος, και την Ιατρική Σχολή του πανεπιστημίου Τιράνων εκπονείται ένα σημαντικό πρόγραμμα, με στόχο την ενημέρωση του κοινού σε θέματα ιατρικής πρόληψης και κανόνων υγιεινής.

Στο πλαίσιο του προγράμματος θα γίνονται περιοδικές ενημερώσεις και σεμινάρια σε θέματα πρόληψης, όπως και μετεκπαίδευση ιατρών. Ήδη έχουν αγοραστεί δύο εξοπλισμένες κινητές ιατρικές μονάδες, που θα περιοδεύουν στην περιοχή της Χιμάρας, ενώ οι γιατροί που θα στελεχώνουν τις μονάδες θα διενεργούν ιατρικές εξετάσεις.

Στα εγκαίνια παρέστησαν και μίλησαν ο Γενικός Πρόξενος Αργυροκάστρου κ. Μαντέλος, ο οποίος τόνισε -μεταξύ άλλων - ότι η Ελλάδα είναι συνεπής στη βοήθεια που παρέχει μέσω του Hellenic Aid, σε περιοχές με αυξημένες ανάγκες, ο διευθυντής και ο Νομικός σύμβουλός του Ηellenicare κ.κ. Δρ. Κυριάκος Κανάκης, από το Σικάγο και Δημήτρης Παπαδόπουλος, από τη Θεσσαλονίκη, ο Μητροπολίτης Αργυροκάστρου κ. Δημήτριος, ο Δήμαρχος της Χιμάρα κ. Βασίλης Μπολάνος και πλήθος κόσμου.

«Είμαι ιδιαίτερα ευτυχής που δρομολογήσαμε άλλο ένα έργο, που θα ανακουφίσει τα αδέλφια μας, αλλά και όλους τους κατοίκους της περιοχής της Χιμάρας», τόνισε σε δηλώσεις του στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο πρόεδρος του Ηellenicare, επίτιμος πρόεδρος του ΣΑΕ κ. Ανδρέας Άθενς, ο οποίος λόγω εκτάκτων αναγκών δεν παραβρέθηκε στα εγκαίνια. Μίλησε όμως τηλεφωνικά με τον κ. Μπολάνο, ο οποίος τον ευχαρίστησε για τη φροντίδα που επιδεικνύει για τον ελληνισμό της Αλβανίας, και όχι μόνο.

«Υπάρχουν Έλληνες; Υπάρχει Ελπίδα», είναι το σύνθημα του Ηellenicare, μία πραγματικότητα που χτίστηκε εδώ και μία δεκαετία περίπου στην Ουκρανία, Γεωργία, Αρμενία, Αλβανία, χώρες με έντονο το ελληνικό στοιχείο και τεράστιες ανάγκες. Εννέα μεγάλα ιατρικά κέντρα, μέσω των οποίων προσφέρονται δωρεάν ιατρικές υπηρεσίες σε ελληνικής και μη καταγωγής πολίτες, πολλές κλινικές και κινητές ιατρικές μονάδες, εκπαιδευτικά προγράμματα για το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό, αποστολή φαρμάκων και αναλώσιμου υλικού, συνθέτουν αυτό το «θαύμα ελληνικής ανθρωπιάς», που κόστισε μέχρι σήμερα 120 εκατ. δολάρια σε φάρμακα και αναλώσιμα και περιέθαλψε περίπου ένα εκατομμύριο ανθρώπους.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Re: Διαγνωστικό Εργαστήριο στη Χιμάρα

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 17:10 pm 20 06 2007

Σπουδαίος άνθρωπος ο Αντρέας Άθενς.

Ό, τι και να πει κάποιος για αυτόν τον άνθρωπο προκειμένου να του πλέξει το εγκόμιο, θα ήταν λίγο.
Δεν περίμενα ό, τι μια τέτοια προσπάθεια που ξεκίνησε τόσο πρόσφατα, θα μπορούσε να ολοκληρωθεί με τόση επιτυχία και σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

Σαν απλός Χιμαριώτης ωφείλω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στην Hellenicare, αλλά και σε όλους όσους ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά της, συνεισφέροντας όσα ο καθένας μπορούσε.


...
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: Διαγνωστικό Εργαστήριο στη Χιμάρα

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 16:22 pm 24 06 2007

Σαν απλός Χιμαριώτης ωφείλω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στην Hellenicare

Μην βιάζεσαι, "ΧΕΙΜΑΡΡΑ". Προσωπικά θα έλεγα πως "δουλειά δεν είχε ο διάολος, δουλειά βρήκε να κάνει ..."
Ποιον ρώτησαν αυτοί οι "Κύριοι" που κάνανε ένα τέτοιο δώρο στο Αλβανικό κράτος. Αντί να ενισχύεται το ΚΡΑΤΙΚΟ (δηλ. Αλβανικό) Κέντρο Υγείας, καλά θα κάνανε να βρίσκανε τρόπο να φτιάχνανε ένα Κέντρο Υγείας ή μικρό Νοσοκομείο στη Χιμάρα.
Εμένα μου μυρίζει η δουλειά. Στο κάτω - κάτω της γραφής τα λεφτά είναι ολόκληρου του ελληνικού λαού (άρα και δικά μας). Ποιον ρώτησαν αυτοί οι κύριοι για το δώρο προς το αλβανικό κράτος.
Όχι άλλα τέτοια "δώρα". Αρκετά τους φουσκώσατε κύριοι φωστήρες του ΥΠΕΞ και των λοιπών "υπηρεσιών". Για το σχολείο που άνοιξε πέρυσι δεν μας κάναν καμιά χάρη οι "φίλοι" σας. Ούτε για το δήμαρχο που επανεκλέχθηκε. Αυτά ήταν δεδομένα και μας τα "έδωσαν" κουτσουρεμένα.
Μπράβο σας χουβαρδάδες.
(Εμ, με ξένα κόλλυβα ξέρω και εγώ να γίνομαι δωρητής και μάλιστα άσχετος δωρητής)
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Διαγνωστικό Εργαστήριο στη Χιμάρα

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 22:16 pm 24 06 2007

ΧΑΝΤΑΚΑΣ έγραψε:Μην βιάζεσαι, "ΧΕΙΜΑΡΡΑ". Προσωπικά θα έλεγα πως "δουλειά δεν είχε ο διάολος, δουλειά βρήκε να κάνει ..."
Ποιον ρώτησαν αυτοί οι "Κύριοι" που κάνανε ένα τέτοιο δώρο στο Αλβανικό κράτος. Αντί να ενισχύεται το ΚΡΑΤΙΚΟ (δηλ. Αλβανικό) Κέντρο Υγείας, καλά θα κάνανε να βρίσκανε τρόπο να φτιάχνανε ένα Κέντρο Υγείας ή μικρό Νοσοκομείο στη Χιμάρα.
Εμένα μου μυρίζει η δουλειά. Στο κάτω - κάτω της γραφής τα λεφτά είναι ολόκληρου του ελληνικού λαού (άρα και δικά μας). Ποιον ρώτησαν αυτοί οι κύριοι για το δώρο προς το αλβανικό κράτος.
Όχι άλλα τέτοια "δώρα". Αρκετά τους φουσκώσατε κύριοι φωστήρες του ΥΠΕΞ και των λοιπών "υπηρεσιών". Για το σχολείο που άνοιξε πέρυσι δεν μας κάναν καμιά χάρη οι "φίλοι" σας. Ούτε για το δήμαρχο που επανεκλέχθηκε. Αυτά ήταν δεδομένα και μας τα "έδωσαν" κουτσουρεμένα.
Μπράβο σας χουβαρδάδες.
(Εμ, με ξένα κόλλυβα ξέρω και εγώ να γίνομαι δωρητής και μάλιστα άσχετος δωρητής)


Δηλαδή, εάν καταλαβαίνω καλά, ο λόγος που επιτήθεσαι στην Hellenicare εκμιδενίζοντας την προσπάθειά της ως ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός υγείας, που κατάφερε να συσπειρώσει μικρούς και μεγάλους έλληνες απ' όλον τον κόσμο, δημόσιους και ιδιοτικούς, ξένους και ελληνικούς κορυφαίους φορείς, είναι γιατί, αντί να ιδρύσει νεό νοσοκομείο ενίσχυσε το ίδι υπάρχον, έτσι?


...
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: Διαγνωστικό Εργαστήριο στη Χιμάρα

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 14:11 pm 13 07 2007

Καλά Χειμάρρα, μην αρπάζεσαι.
Δεν είμαι εναντίον οποιασδήποτε συγκέντρωσης προσωπικοτήτων υπερ της Χιμάρας. Απεναντίας.
Όμως προτιμώ τα λεφτά των Ελλήνων να δίνονται στους Έλληνες για τους Έλληνες και όχι στους κατακτητές.
Αυτό και μόνο.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Διαγνωστικό Εργαστήριο στη Χιμάρα

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 14:23 pm 13 07 2007

ΧΑΝΤΑΚΑΣ έγραψε:Καλά Χειμάρρα, μην αρπάζεσαι.
Δεν είμαι εναντίον οποιασδήποτε συγκέντρωσης προσωπικοτήτων υπερ της Χιμάρας. Απεναντίας.
Όμως προτιμώ τα λεφτά των Ελλήνων να δίνονται στους Έλληνες για τους Έλληνες και όχι στους κατακτητές.
Αυτό και μόνο.


Έ πως θα γίνει ρε Χάντακα αυτό που λές όμως?
Τι θα λέμε δηλαδή!!?? Aπαγορεύεται να μπουν οι αλβανοί και οι ξένοι στο νοσοκομείο?

Ούτε το Apartheid έτσι ρε συ :-)


...
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: Διαγνωστικό Εργαστήριο στη Χιμάρα

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 19:28 pm 25 07 2007

Εϊ, ΧΕΙΜΑΡΡΑ,
δεν διάβασες καλά το κείμενό μου. Ας μην ψάχνουμε αφορμές για τσακωμούς μεταξύ μας. Αν θέλει ένας Αλβανός ή Πακιστανός ή Κινέζος, που έχει ανάγκη ιατρικής συνδρομής, καλώς να ορίσει σε ένα Χιμαριώτικο Ιατρικό Κέντρο. Εμείς είμαστε οι πρώτοι που θα συνδράμουμε όποιον έχει ανάγκη.
Επαναλαμβάνω:
"τα λεφτά των Ελλήνων να δίνονται στους Έλληνες για τους Έλληνες και όχι στους κατακτητές"

Ελπίζω να κατανόησες τώρα την ουσία των γραπτών μου και να μην με ξαναπαρεξηγήσεις.

υσ1. μην ξεχνάς ότι ο "αλβανός" μπαίνει στην κατηγορία του "οποιοδήποτε ξένου".
υσ2. μην χρησιμοποιείς βαριές λέξεις. "Απαρχάϊντ" υφιστάμεθα εμείς, εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Δεν αγωνιζόμαστε να αντικαταστήσουμε την τυρρανία με μια άλλη. Ο αγώνας μας στοχεύει στο να κατοικήσει και πάλι στους τόπους μας το ΔΙΚΑΙΟ. Αγωνιζόμαστε για να βρουν ανάπαυση οι πεθαμένοι και να μην ακούσουμε ποτέ από τα παιδιά μας ότι τα αφήσαμε χωρίς πατρίδα.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Διαγνωστικό Εργαστήριο στη Χιμάρα

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 23:33 pm 25 07 2007

Χάντακα,

εάν ο Αντρέας Άθενς διάβαζε τη πρώτη τοποθέτησή σου, θα σε έλεγε τουλάχιστον αχάριστο. Oύτε ένα ''ευχαριστώ'' δε βρήκες να του πεις...

Αυτό που θέλω να πω εγώ Χάντακα, χωρίς καμία διάθεση ''να τσακωθούμε'' αλλά ούτε και να μπούμε στην συζήτηση για το αν θα πρέπει να ρίξουμε τη γέφυρα στην Παλλάσα, είναι πως αποτελεί γενικότερο χαρακτηριστικό μας, εμάς των Χιμαραίων, να είναι πικρόχολο το πρώτο σχόλιο που κάνουμε για οτιδήποτε.

Πράγμα που μάλλον, μόνο ''καλό'' δεν μπορεί να προσφέρει.


...
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: Διαγνωστικό Εργαστήριο στη Χιμάρα

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 22:11 pm 06 08 2007

ΧΕΙΜΑΡΡΑ,
είπα να το κλείσουμε το θέμα και εσύ πήρες φόρα.
Δεν νομίζω ότι θα ευχαριστήσω κανέναν για τα λεφτά του ελληνικού κράτους που δεν πηγαίνουν εκεί που θεωρώ ότι θα έπρεπε να πάνε. Και κυρίως έχω το αναφαίρετο δικαίωμα της κριτικής.
Προσωπικά δεν στηρίζω, ούτε κατ' ελάχιστο, οποιαδήποτε ενίσχυση από την πλευρά της Ελλάδας προς το αλβανικό κράτος. Πόσες φορές να το γράψω και με πόσους τρόπους. Συνήθως, μεταξύ μας έχουμε τις ίδιες θέσεις για αυτά τα ζητήματα.
Λέω να μην συνεχίσουμε την αντιπαράθεση. Καταντάει και κουραστικό να επανέρχόμαστε στα ίδια και τα ίδια. Ύπάρχουν και άλλα θέματα για συζήτηση.
Άντε και καλές διακοπές.

ΥΣ1. Από την προηγούμενη ελλαδική δωρεά προς το "ιατρικό κέντρο" του αλβανικού κράτους στη Χιμάρα έχει μείνει μια μαρμάρινη πλάκα. Δεν θα ήθελα να επαναλάβω για το πως μας αναφέρει. Καλύτερα να μην γίνουμε ρεζίλι διαδικτυακά.
ΥΣ2. Αυτό με την Παλάσσα μου άρεσε περισσότερο...
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος


Επιστροφή στο Εργα υποδομης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Login Form