Τώρα είναι 03:35 am 23 09 2021

Ο Μπερίσα στη Δερβιτσάνη

Συντονιστής: Νέοι

Ο Μπερίσα στη Δερβιτσάνη

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 00:55 am 10 10 2008

Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: Ο Μπερίσα στη Δερβιτσάνη

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 11:55 am 10 10 2008

Spoiler:
Kryeministri Berisha: Shqipëria në një proces rindërtimi tërësor

Në vijim të turit “Shqipëria po ndryshon” Kryeministri Berisha përuroi sot fillimin e punimeve për rrugën në hyrje të fshatit Derviçan në Gjirokastër me vlerë 12 milionë lekë dhe përfundimin e punimeve për sistemimin e përroit të këtij fshati, investim me vlerë 34 milionë lekë.


Duke iu referuar sistemimit të përroit, Kryeministri theksoi se të gjithë rrugët pothuajse nga qendra e fshatit deri në dalje të tij janë bërë mbi atë që ka qenë një përrua që krijonte probleme shumë të mëdha, përmbyste lagje, por që në mote të këqija fuqizohej dhe merrte dhe jetë njerëzish.


“Ne kaluam këtë rrugë pa kuptuar se po kalonim mbi një përrua të thellë që tani sistemon të gjithë ujërat që sjell shpati i malit dhe i çon drejt Drinos”, u shpreh Kryeministri.
Kjo vepër, theksoi Kryeministri, ka qenë një vepër e premtuar nga qeveria, është realizuar një investim me efiçencë të madhe dhe ka shpëtuar Derviçanin nga një kërcënim i vazhdueshëm që ka pasur nga përmbytja.

Duke përgëzuar kompaninë ndërtuese dhe kryetarin e komunës së Derviçanit për punimet cilësore, Kryeministri garantoi se do të mbështesë çdo projekt, i cili do të përmirësojë jetën e banorëve të Derviçanit, Dropullit dhe mbarë zonave të minoritetit.
“Në këto2-3 vjet është investuar në shumë projekte dhe ju garantoj se ne do të financojmë të gjithë projektet. Ky fshat ka njerëz shumë punëtorë, me rreth 20 biznese që prodhojnë jo vetëm për Gjirokastrën, por për mbarë vendin. Ka biznese që eksportojnë, pra është një fshat me potencial të madh zhvillimi”, u shpreh Kryeministri Berisha. Gjithashtu Kryeministri theksoi se është investuar për ripërtëritjen e sistemit të ujitjes të fushës së Dropullit, dhe se qeveria po bën çdo përpjekje për përmirësimin e jetës së qytetarëve të Dropullit të Sipërm, Dropullit të Poshtëm, të Pogonit të minoritetit dhe të gjithë Shqipërisë.

Në fjalën e tij gjatë takimit me banorë të Derviçanit, Kryeministri Berisha u shpreh:

Të dashur qytetare dhe qytetarë të Derviçanit!

Së pari dëshiroj t`ju falenderoj për pritjen vëllazërore, të shpreh kënaqësinë time për inaugurimet që bëmë së bashku me kryetarin e komunës tuaj dhe t`ju garantoj se qeveria ime do të financojë çdo projekt që kryetari dhe këshilli i komunës tuaj do të hartojnë për të ndryshuar për mirë jetën tuaj.

Unë i kërkoj kryetarit të projektojë asfaltimin e të gjitha rrugëve dhe rrugicave të komunës tuaj. Në tërësi ato janë asfaltuar, por ka ende për të asfaltuar dhe do t`i asfaltojmë.
E garantoj kryetarin dhe ju se ujësjellësi i Dropullit të Poshtëm do të tenderohet së shpejti, projekti është gati, paratë janë gati prandaj duhet të bëhet tenderi dhe jo vetëm në Dropullin e Poshtëm por në çdo fshat ne do të financojmë që të kemi ujë 24 orë në 24.

Ne jemi të vendosur të modernizojmë shkollat tuaja, po investojmë kudo në shqipëri, por nuk e fsheh këtu që detyrimin më të madh një vend demokratik e ka dhe duhet ta ketë ndaj minoriteteve kjo qeveri i qëndron fuqimisht këtij parimi. Unë do të punoj fort me qeveritarët tuaj vendor, do bëjmë çdo përpjekje që ju të ndërtoni të ardhmen këtu në shtëpitë tuaja.
Me të vërtetë unë kam qenë dakord për dyshtetësinë, dhe e kam parë atë si një përfitim, por dëshira ime ëhstë që djemtë dhe vajzat tuaja të vijnë në Dropull të punojnë dhe të ndërtojnë ndaj ne do të investojmë, do të vëmë rrjetin elektrik për të përballuar të gjitha biznesin. Qeveria po investon për sistemin e vaditjes së fushës së Dropullit dhe unë garantoj se jemi të prirur të financojmë metodat më modern të ujitjes dhe të punimit të saj. Po punojmë për Unazën e Pogonit, pra ne po bëjmë që ju njerëzit punëtorë të Dropullit dhe mbarë minoritetit të keni kushtet më të mira urbane dhe me djersën tuaj të ndërtoni të ardhmen që meritoni në këtë vend.


Shqipëria është në një proces rindërtimi tërësor. Sot unë vizitova rrugën Kardhiq-Delvinë e cila po ecën me shpejtësi. Së shpejti do të ndërtojmë rrugën Ura e Lecit-Çarshovë. U garantoj se nuk heq dorë kurrë nga boshti i jugut që ju afron ju me Tiranën mbi 70 km. Jemi përpjekur që t`i shpërdajmë investimet kudo dhe unë e konsideroj shumë të çmuar partneritetin e vendosur mes qeverisë vendore dhe asaj qendrore, qeveria vendore është qeveria direkte e qytetarëve është qeveria direkte e halleve dhe derteve tuaja. Nuk kam bërë dhe nuk do të bëj asnjë dallim partiak në shpërndajren e taksave tuaja do t`i shpërndaj ato me ndershmëri dhe drejtësi, që prej tyre të përfitojë çdo familje shqiptare kudo që ndodhet.


Në këtë kontekst vetëm në tre vjet kemi investuar në zonat rurale 1.2 miliardë dollar, kemi aslfaltuar mbi 1600 km rrugë dhe janë mijëra km rrugë të tjera për t`u asflatuar, por ju jap fjalën që nuk do të ndalemi deri në asfaltimin e kilometrit të fundit që ju që jetoni në fshat, vërtet jetoni me punë të mundimshme, por të keni infrastrukturën e duhur për prodhimet tuaja për shitjen e tyre në treg, t`i keni rrugët e lira, të keni ujin e pijshëm, shkolla moderne dhe në këtë mënyrë zhvillohet Dropulli, Gjirokastra, Shqipëria.

Minoriteti grek dhe Gjirkoastra e kam theksuar dhe e theksoj është universiteti i mirëkuptimit, tolerancës, harmonisë ndëerfetare, ndëretnike. Kjo I bën nder të madh mbarë kombit dhe për këtë ju shpreh ju respektin më të madh për këtë. Ju keni luajtur dhe lozni një rol shumë të rëndësishëm pozitiv në marrëdhëniet e shkëqyera miqësore që ekzitojnë sot midis Shqipërisë dhe Greqisë midis shqiptarëve dhe grekëve. Dhe kjo është një meritë e madhe e gjithë banorëve të minoeiitetit.
Shpreh kënaqësinë që përroi që përmbyste fshatin tuaj është zgjidhur në mënyrë përfundimtare dhe fshati do të ketë një hyrje krejt tjetër.

Garantoj se do të financoj çdo projekt të komunës tuaj që jeta e dropulliteve dhe dropullitëve të bëhet gjithnjë e më lehtë.

Faleminderit për pritjen vëllazërore.


ΤΑ ΛΕΜΕ

Υ.Γ. Επειδή δεν έχω χρόνο να το μεταφράσω όλο... το "ζουμί της υπόθεσης" είναι ότι υποσχέθηκε (αρκετά εκ. ευρώ): άσφαλτο παντού, νερό 24 ώρες, νέα είσοδο στο χωριό-πεζοδρομήσεις (ξεκίνησε ήδη), ανακαίνιση του σχολείου, νερό και υποδομή στον κάμπο, δρόμο Δρόπολης-Πωγωνίου, μας αγαπάει ως γέφυρα φιλίας Ελλάδας-Αλβανίας και θέλει να γυρίσουμε η νέα γενιά πίσω και να επενδύσουμε για να αναπτυχθεί ο τόπος.
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Ο Μπερίσα στη Δερβιτσάνη

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 12:49 pm 10 10 2008

Στα ίσα, στα ίσα... φιλήστε το Μπερίσα!(οι Δροπολίτες)
Περιμένουμε και στο Βούρκο παρόμοια "περιποίηση".

υγ: Ρε Μαλιούκη είσαι τρέλα με την κοκκινόμαυρη κορδέλα!
υγ2: Αληθεύει η φήμη ότι κάποιοι από τους φυλακισμένους του 1994 χειροκρότησαν και ζητωκραύγασαν τον Αλβανό πρωθυπουργό;
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα


Επιστροφή στο Νεα απο τα μέρη μας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Login Form