Τώρα είναι 20:25 pm 28 04 2024

Αρχαιολογικές ανασκαφές στη Δρόπολη

Συντονιστής: Νέοι

Αρχαιολογικές ανασκαφές στη Δρόπολη

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 00:37 am 20 10 2006

Στη Δρόπολη γίνονται αρχαιολογικές ανασκαφές, στα Σωφράτικα, όπου βρίσκεται η αρχαία πόλη Ανδριανούπολη (από εκεί προκύπτει και το Δρόπολη και όχι από το Δρυινούπολη). Η πόλη είναι ελληνική της ρωμαικής εποχής και στην ακμή της είχε πληθυσμό 40,000 κατοίκους (περισσότερο από ότι η Δρόπολη σήμερα) Προς το παρόν φαίνεται μόνο το θέατρο. Με τις ανασκαφές ασχολείται ιταλική ομάδα αρχαιολόγων, αλλά έντονο ενδιαφέρον φαίνεται να δείχνουν και αμερικανοί από το πανεπιστήμιο Κολούμπια στης Νέας Υόρκης. Είμαι περίεργος να δω τα αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό Gori » 02:34 am 20 10 2006

Μην τα σηκψσουν ολα και τα παρουν μαζι τους μονο. Το εχουν κανει πολλες φορες αλλωστε. :wink:
Gori
 

Δημοσίευσηαπό lazos » 12:53 pm 20 10 2006

Gori έγραψε:Μην τα σηκψσουν ολα και τα παρουν μαζι τους μονο. Το εχουν κανει πολλες φορες αλλωστε. :wink:

Αυτό θα γίνει σίγουρα.
Εγώ θέλω να δω τι θα πουν οι Αλβανοί
πχ ότι είναι η πόλη Αdrin της γνωστής αρχαίας Αλβανίδας πριγκίπισσας.

Αν γίνει αρχαιολογικός χώρος και τον εκμεταλλευτούν σωστά, τουλάχιστον θα έχουν δουλειά οι ντόπιοι.,
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Βανα » 01:59 am 21 10 2006

[quote quote="lazos"]
Αυτό θα γίνει σίγουρα.
Εγώ θέλω να δω τι θα πουν οι Αλβανοί
πχ ότι είναι η πόλη Αdrin της γνωστής αρχαίας Αλβανίδας πριγκίπισσας.
Ετσι ειναι.....!
Το μονο που δε θα πουν, ειναι οτι εχει Ελληνικο πληθυσμο κτλ κτλ!
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 02:46 am 21 10 2006

Αυτά εμένα δεν με πολυενδιαφέρουν (τι θα πουν οι Αλβανοί). Ούτως ή άλλως είναι ο κανόνας. Δύο πράγματα είναι κατά την άποψη μου ενδιαφέροντα. Να μάθουμε περισσότερα για την ιστορία της Ηπείρου (θα τα πουν οι Ιταλοί και οι Αμερικάνοι) και να προκληθεί και κάποιο ενδιαφέρον στην ελληνική κοινή γνώμη για την Ιστορία της Β ηπείρου που τώρα είτε δεν νοιάζεται είτε αποφεύγει να ασχολείται σα να είμαστε τα βρώμικα αδερφάκια τους.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό priest » 19:40 pm 26 10 2006

η αρχαία πόλη Ανδριανούπολη (από εκεί προκύπτει και το Δρόπολη και όχι από το Δρυινούπολη)


Και το "Δρυινούπολη" από το "Ανδριανούπολη" δεν προκύπτει Λάζαρε;
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 18:06 pm 07 06 2006
Τοποθεσία: ΦΟΙΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 00:01 am 27 10 2006

priest έγραψε:
η αρχαία πόλη Ανδριανούπολη (από εκεί προκύπτει και το Δρόπολη και όχι από το Δρυινούπολη)


Και το "Δρυινούπολη" από το "Ανδριανούπολη" δεν προκύπτει Λάζαρε;


Kανονικά όχι. Στην αρχή την έλεγαν Αδριανούπολη και μετά κατέβηκαν οι Σλάβοι που την έλεγαν 'Ντρόπλο" ή κάπως έτσι που σημαίνει κοιλάδα των αλόγων γιατί έτσι έμοιαζε στη γλώσσα τους το Ανδριανούπολη και Δερόπολη οι Έλληνες . Αργότερα όταν έφυγαν οι Σλάβοι ή εξελληνίστηκαν και επειδή είχαν ξεχάσει την αρχαία πόλη το εξελληνισαν λανθασμένα σε Δρυινούπολη κυρίως παράγοντες της ορθοδοξίας.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό lazos » 12:02 pm 27 10 2006

ΛΑΖΑΡΟΣ έγραψε:Στην αρχή την έλεγαν Αδριανούπολη και μετά κατέβηκαν οι Σλάβοι που την έλεγαν 'Ντρόπλο" ή κάπως έτσι που σημαίνει κοιλάδα των αλόγων γιατί έτσι έμοιαζε στη γλώσσα τους το Ανδριανούπολη και Δερόπολη οι Έλληνες . Αργότερα όταν έφυγαν οι Σλάβοι ή εξελληνίστηκαν και επειδή είχαν ξεχάσει την αρχαία πόλη το εξελληνισαν λανθασμένα σε Δρυινούπολη κυρίως παράγοντες της ορθοδοξίας.


Κάτι τέτεοιο ξέρω και εγώ αλλά Δρυινούπολη δεν έχει και στην Μ. Ασία;
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 00:35 am 28 10 2006

lazos έγραψε:
ΛΑΖΑΡΟΣ έγραψε:Στην αρχή την έλεγαν Αδριανούπολη και μετά κατέβηκαν οι Σλάβοι που την έλεγαν 'Ντρόπλο" ή κάπως έτσι που σημαίνει κοιλάδα των αλόγων γιατί έτσι έμοιαζε στη γλώσσα τους το Ανδριανούπολη και Δερόπολη οι Έλληνες . Αργότερα όταν έφυγαν οι Σλάβοι ή εξελληνίστηκαν και επειδή είχαν ξεχάσει την αρχαία πόλη το εξελληνισαν λανθασμένα σε Δρυινούπολη κυρίως παράγοντες της ορθοδοξίας.


Κάτι τέτεοιο ξέρω και εγώ αλλά Δρυινούπολη δεν έχει και στην Μ. Ασία;

Δεν ξέρω είναι πιθανό να υπάρχει.
Το μόνο που χρειάζεται να δημιουργηθεί είναι πόλη, δέντρα δρυ και Έλληνες :) :) :)
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης


Επιστροφή στο Νεα απο τα μέρη μας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form