Τώρα είναι 11:57 am 28 03 2024

Εγκλημα και Τιμωρία

Συντονιστής: Νέοι

Εγκλημα και Τιμωρία

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 14:08 pm 08 02 2007

Χτες τελείωσα αυτό το βιβλίο του Ντοστογιέφσκι το οποίο πρέπει να είναι από τα καλύτερά του.

Ο συγγραφέας έχει ένα τρομερό περιγραφικό ταλέντο. Μπορεί να σε βάλει στην θέση του πρωταγωνιστή, να βλέπεις αυτά που σου περιγράφει, να σκέφτεσαι όπως αυτός, να νιώθεις τα ίδια συναισθήματα.

Αν έχεις τον απαραίτητο χρόνο, μπορεί να διαβαστεί και μονορούφι (θα χρειαστεί περίπου 20 ώρες). Όταν "μπαίνεις" στην υπόθεση, η ταραχή και το σφίξιμο στο στομάχι είναι αναπόφευκτα.
Venceremos!
Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: 12:58 pm 08 11 2006
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Εγκλημα και Τιμωρία

Δημοσίευσηαπό Saturn » 16:48 pm 13 05 2007

Πραγματικά είναι είναι ένα από τα καλύτερα βιβλία του μεγάλου Ντοστογιεφσκί, και αξίζει όποιος δε το ξέρει να το πάρει και να το διαβάσει.

Αλλά δεν είναι το καλύτερο που έχει γράψει αυτός ο τεράστιος σύγχρονος λογοτέχνης. Υποκειμενικό κριτήριο θα μου πείτε, αλλά αν διαβάσετε και τους Αδερφούς Καραμαζόφ θα συμφωνήσετε σίγουρα μαζί μου
Saturn
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15:19 pm 13 05 2007
Τοποθεσία: Πειραίας (Μάλτσιανη)

Δημοσίευσηαπό vlaxogomenos » 19:35 pm 13 05 2007

Η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι μου λενε οτι οι αδερφοι ειναι καλυτερο βιβλιο. Παντως εγω βρηκα το εγκλημα απελπιστικα κουραστικο και βαρετο βιβλιο.
Ο εξυπνος παραδεχεται..
Ο πονηρος δικαιολογειται...
Ο βλακας επιμενει...
Άβαταρ μέλους
vlaxogomenos
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: 23:15 pm 13 02 2007
Τοποθεσία: Εξαρχεια-Λιβαδεια (Βοιωτιας)


Επιστροφή στο Βιβλια

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form