Τώρα είναι 12:08 pm 28 03 2024

Επιδοτούμενα σεμινάρια επαγγελματικής κατάρτισης για ανέργου

Η ανάρτηση θέματος στην παρούσα ενότητα θα γίνεται μόνον κατόπιν ενημέρωσης των διαχειριστών.

Επιδοτούμενα σεμινάρια επαγγελματικής κατάρτισης για ανέργου

Δημοσίευσηαπό Νεολαια » 15:52 pm 05 12 2006

[b]Ομοσπονδία Σωματείων Ελλήνων Βορειοηπειρωτών (Ο.Σ.Ε.Β) ο «Αγ. Κοσμάς» [/b]
Ευπόλιδος 14, Τ.Κ 10552
Αθήνα
Τηλ / Φαξ 210 3310358

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Η Ομοσπονδία Σωματείων Ελλήνων Βορειοηπειρωτών «ο Άγιος Κοσμάς» σε συνεργασία με την Ε.Κ.ΠΟ.Σ.Π.Ο. «Νόστος» υλοποιεί το Πρόγραμμα Συνοδευτικών Υποστηρικτικών Υπηρεσιών με τίτλο «Παροχή Σ.Υ.Υ κατά της Ανεργίας και του Κοινωνικού Αποκλεισμού στον νομό Αττικής» .
Από την υλοποίηση θα ωφεληθούν 250 άνεργοι ηλικίας 18-65 ετών.
Στόχος του προγράμματος είναι :

1. Η προώθηση των παραπάνω ατόμων στην αγορά εργασίας
2. Η ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση του κοινωνικού συνόλου ώστε να διευκολυνθεί η ένταξη στην αγορά εργασίας και η κοινωνική ενσωμάτωση.
3. Η επαγγελματική κατάρτιση μέσω επιδοτούμενων σεμιναρίων.

Για περισσότερες πληροφορίες
Ευπόλιδος 14, Αθήνα , 210-3310358
Τελευταία επεξεργασία από Νεολαια και 11:14 am 15 03 2007, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Νεολαια
Site Owner
Site Owner
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 17:50 pm 23 12 2005

Δημοσίευσηαπό mayromata » 15:37 pm 26 01 2007

Αρκετοί φοιτητές θα μπορούσαν να έκμεταλλευτούν αυτή την ευκαιρία, όχι μόνο για λεφτά, αλλά και για γνώσεις.
Επίσης γονείς , συγγενείς ή φίλοι/ες άνεργοι.
Ήδη δύο φίλες μου έχουν πάει.
Αρπάξτε την ευκαιρία
«ΚΙ ΑΝ ΠΛΗΘΟΣ Τ΄ ΑΣΧΗΜΑ, ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Τ΄ ΑΔΕΙΑ ΑΦΕΝΤΕΣ, ΦΤΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ, ΜΙΑ ΨΥΧΗ, ΦΤΑΝΕΙΣ ΕΣΥ, ΕΓΩ ΦΤΑΝΩ, ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΝΟΗΜΑ ΣΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ. ΕΝΑΣ ΦΤΑΝΕΙ.»
Άβαταρ μέλους
mayromata
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 21:30 pm 26 01 2006

Δημοσίευσηαπό Βουνίσιος » 12:52 pm 04 02 2007

5 Ευρώ την ώρα.
έχει και μαθήματα μέχρι 800 ωρών.
για ηλεκτρονικούς, πληροφορικάριους, κηπουρούς, κλπ,κλπ,κλπ
Άβαταρ μέλους
Βουνίσιος
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 13:42 pm 07 05 2006
Τοποθεσία: Δίβρη-Ριζά-Άγιοι Σαράντα

Δημοσίευσηαπό ΝΕΦΕΛΗ » 13:16 pm 04 02 2007

εχω παει σε επιδοτουμενο σεμιναριο του οαεδ ειναι πολυ καλα στο συγκεκριμενο που ημουν εγω ηταν πολυ ελαστικα ακομα και να μην πας καποιες μερες στο τελος σε καληπτουν απο το ΚΕΚ.
οσοι εισται ανεργοι η δουλευετε χωρις ενσημα ,μπορειτε να πατε
.
Άβαταρ μέλους
ΝΕΦΕΛΗ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21:49 pm 04 12 2006

Δημοσίευσηαπό ladybird » 13:47 pm 04 02 2007

Να ρωτήσω κάτι;Για να πας σε αυτά τα σεμινάρια θα πρέπει να έχει κάρτα ανεργίας έτσι δεν είναι;Αν όμως είσαι φοιτητής δεν σου βγάζουν γιατί δεν θεωρήσε άνεργος!!!Τουλάχιστον στην Πάτρα που είχα πάει να βγάλω κάρτα ανεργείας δεν μου είχαν βγάλει.
Άβαταρ μέλους
ladybird
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 02:41 am 17 01 2006
Τοποθεσία: Πλάκα

Δημοσίευσηαπό αννα » 14:10 pm 04 02 2007

Εγω παντος οταν ειχα παει να βγαλω καρτα ανεργιας στην Αθηνα δεν ειπα οτι ειμαι φοιτητρια και μου βγαλανε και καρτα ανεργιας και με πειραν και στα σεμιναρια χωρις να το εξακριβωσουν καπως!Ξαναπροσπαθησε χωρις να πεις οτι εισαι φοιτητρια εκτος αν το εχεις κανει ειδη!
Άβαταρ μέλους
αννα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 18:26 pm 29 11 2006
Τοποθεσία: Δροβιανη

Δημοσίευσηαπό ΝΕΦΕΛΗ » 15:01 pm 04 02 2007

και εγω το ιδιο εκανα ειπα οτι εχω τελειωσει μονο λυκειο και μου βγαλανε καρτα ανεργιας ,και μετα πηγαινεις σε ενα συμβουλο εργασιας και του λες πιο σεμιναριο θες να παρακολουθησεις απο την λιστα που εχουν εκει.
Άβαταρ μέλους
ΝΕΦΕΛΗ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21:49 pm 04 12 2006

Δημοσίευσηαπό ilias » 22:02 pm 04 02 2007

σε ποιό ΚΕΚ ήσουν Νεφέλη ;
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Δημοσίευσηαπό ΝΕΦΕΛΗ » 01:15 am 05 02 2007

Ημουν στο ΚΕΚ ΠΛΕΓΜΑ στη Γαλατσιου
Άβαταρ μέλους
ΝΕΦΕΛΗ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21:49 pm 04 12 2006

Δημοσίευσηαπό xenia » 10:40 am 05 02 2007

Ladybird, να κάνεις αυτό που σου λένε τα κορίτσια. Πιάνει πίστεψε με, το έκανα και εγώ! Δεν αναφέρεις ότι σπουδάζεις, πας απλά με το απολυτήριο λυκείου!!
Μην μετανιώνετε για ότι έχετε κάνει αλλά για ότι δεν κάνατε επειδή φοβηθήκατε ή το σκεφθήκατε αρκετά.
Άβαταρ μέλους
xenia
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 13:10 pm 10 11 2006
Τοποθεσία: Ριζά-Αγ. Σαράντα, (Μένω Θεσσαλονίκη)

Δημοσίευσηαπό vangos » 11:35 am 05 02 2007

xenia έγραψε:Ladybird, να κάνεις αυτό που σου λένε τα κορίτσια. Πιάνει πίστεψε με, το έκανα και εγώ! Δεν αναφέρεις ότι σπουδάζεις, πας απλά με το απολυτήριο λυκείου!!



Αυτο κανουμε παντα εμεις , θελουμε να παιρνουμε λεφτα απο παντου.
Οι φοιτητες γιατι δεν δουλεουν σε εργαστηρια να βγαλουνε λεφτα.
Γιατι παιρνεται την θεση ενος πραγματικου ανεργου ?
vangos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 18:59 pm 01 02 2007
Τοποθεσία: Ag-Saranta (Menw Athens)

Δημοσίευσηαπό xenia » 11:41 am 05 02 2007

Βαγγέλη, για ποια εργαστήρια μιλάς??
Εγώ το έκανα για το πιστοποιητικό και όχι για τα χρήματα(μόνο), Τότε δούλευα και αλλού!! Απλά, χρειαζόμουν και κάρτα ανεργία για μία θέση και γιάυτό έβγαλα! Μετά προέκηψε το σεμινάριο και πήγα!!
Μην μετανιώνετε για ότι έχετε κάνει αλλά για ότι δεν κάνατε επειδή φοβηθήκατε ή το σκεφθήκατε αρκετά.
Άβαταρ μέλους
xenia
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 13:10 pm 10 11 2006
Τοποθεσία: Ριζά-Αγ. Σαράντα, (Μένω Θεσσαλονίκη)

Δημοσίευσηαπό αννα » 11:47 am 05 02 2007

Καλα αν εβλεπες ποιοι πανε εκει περα θα καλαβαινες οτι μονο ανεργοι δεν ειναι(εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις)!Εγω ειχα παει σε σεμιναρια πληροφορικης συγκεκριμενα και ολοι εκει μεσα ηταν πανω απο 40,θα ηταν καλυτερα να ειχαν παρει φοιτητες η τουλαχιστον νεους που θα τους χρεισιμευε περισσοτερο το ESDL που επερνες απο κει!Οταν λες εργαστηρια τι ακριβως εννοεις vango?
Άβαταρ μέλους
αννα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 18:26 pm 29 11 2006
Τοποθεσία: Δροβιανη

Δημοσίευσηαπό xenia » 11:51 am 05 02 2007

αννα έγραψε:Καλα αν εβλεπες ποιοι πανε εκει περα θα καλαβαινες οτι μονο ανεργοι δεν ειναι(εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις)!Εγω ειχα παει σε σεμιναρια πληροφορικης συγκεκριμενα και ολοι εκει μεσα ηταν πανω απο 40,θα ηταν καλυτερα να ειχαν παρει φοιτητες η τουλαχιστον νεους που θα τους χρεισιμευε περισσοτερο το ESDL που επερνες απο κει!Οταν λες εργαστηρια τι ακριβως εννοεις vango?


Συμφωνώ και με αυτό που λέει η Άννα!! Άλλωστε, με ξαναπήραν και θα μπορούσα να ξαναπάω, αλλά δεν γίνεε δουλειά, όλοι πάνε για τα λεφτά καθαρά και δεν μαθαίνεις τίποτα!! Αλλά και γιατί το επίπεδο είναι άστα να πάνε, οπότε τι μάθημα να γίνει??
Μην μετανιώνετε για ότι έχετε κάνει αλλά για ότι δεν κάνατε επειδή φοβηθήκατε ή το σκεφθήκατε αρκετά.
Άβαταρ μέλους
xenia
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 13:10 pm 10 11 2006
Τοποθεσία: Ριζά-Αγ. Σαράντα, (Μένω Θεσσαλονίκη)

Δημοσίευσηαπό vangos » 12:26 pm 05 02 2007

xenia έγραψε:
αννα έγραψε:Καλα αν εβλεπες ποιοι πανε εκει περα θα καλαβαινες οτι μονο ανεργοι δεν ειναι(εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις)!Εγω ειχα παει σε σεμιναρια πληροφορικης συγκεκριμενα και ολοι εκει μεσα ηταν πανω απο 40,θα ηταν καλυτερα να ειχαν παρει φοιτητες η τουλαχιστον νεους που θα τους χρεισιμευε περισσοτερο το ESDL που επερνες απο κει!Οταν λες εργαστηρια τι ακριβως εννοεις vango?


Συμφωνώ και με αυτό που λέει η Άννα!! Άλλωστε, με ξαναπήραν και θα μπορούσα να ξαναπάω, αλλά δεν γίνεε δουλειά, όλοι πάνε για τα λεφτά καθαρά και δεν μαθαίνεις τίποτα!! Αλλά και γιατί το επίπεδο είναι άστα να πάνε, οπότε τι μάθημα να γίνει??


Ημουν και εγω φοιτητης (Η/Υ) η σχολη μας ειχε αρκετα εργαστηρια στα οποια
ειχε European Projects. Οποις ειχε ορεξη για μαθει και να παιρνει και καποια λεφτα εβρικε (Εγω δουλευω απο το 4-ετος της σχολης).
Ακομη και σαν φοιτητης επελεξα να παιρνω την υποτροφια μου μονο απο το ΙΚΥ ,και οχι απο 10-ιδρυματα , οπος πολλοι αλλοι.

Ακριβως ιδια λογικη ακολουθειτα και με τα σεμιναρια.

1. Φοιτητες που σπουδαζουν ειναι σε 2-3 προγραμματα,
2. Πανε σε σεμιναρια οποιδηποτε ειδους ατομα ασχετα με το αντικειμενο

V.
vangos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 18:59 pm 01 02 2007
Τοποθεσία: Ag-Saranta (Menw Athens)

Δημοσίευσηαπό vangos » 12:29 pm 05 02 2007

αννα έγραψε:Καλα αν εβλεπες ποιοι πανε εκει περα θα καλαβαινες οτι μονο ανεργοι δεν ειναι(εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις)!Εγω ειχα παει σε σεμιναρια πληροφορικης συγκεκριμενα και ολοι εκει μεσα ηταν πανω απο 40,θα ηταν καλυτερα να ειχαν παρει φοιτητες η τουλαχιστον νεους που θα τους χρεισιμευε περισσοτερο το ESDL που επερνες απο κει!Οταν λες εργαστηρια τι ακριβως εννοεις vango?


Καταρχην τι σπουδαζεις ?

Εργαστηρια, στις πολυτεχνικες σχολες υπαρχουν R&D ομαδες οι οποιες σιγουρα κανουν ελληνικα και ευρωπαικα προγραμματα. Στις οικονομικες σχολες απο τι χερω επισης.

V.
vangos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 18:59 pm 01 02 2007
Τοποθεσία: Ag-Saranta (Menw Athens)

Δημοσίευσηαπό xenia » 12:33 pm 05 02 2007

Μπορεί και να έχεις δίκαιο για αυτά που λες για τον ΟΑΕΔ! Όσο για τα εργαστήρια, δεν ήξερα τίποτα, αλλά δεν το έψαξα και πολύ για να πω και την αλήθεια!!
Μην μετανιώνετε για ότι έχετε κάνει αλλά για ότι δεν κάνατε επειδή φοβηθήκατε ή το σκεφθήκατε αρκετά.
Άβαταρ μέλους
xenia
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 13:10 pm 10 11 2006
Τοποθεσία: Ριζά-Αγ. Σαράντα, (Μένω Θεσσαλονίκη)

Δημοσίευσηαπό vangos » 12:39 pm 05 02 2007

xenia έγραψε:Μπορεί και να έχεις δίκαιο για αυτά που λες για τον ΟΑΕΔ! Όσο για τα εργαστήρια, δεν ήξερα τίποτα, αλλά δεν το έψαξα και πολύ για να πω και την αλήθεια!!


Το μπορει γιατι το βαζεις ? Χερω πολυ καλα τι συμβαινει.
Ειδικα εσυ Χενια που εισαι και Η/Υ πολυ ανετα μπορουσες να εισαι σε καποιο εργαστηριο. Αλλα σαν φοιτητες ομος ολοι επιλεγουν να μην ΄κουραζονται΄.


V.
vangos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 18:59 pm 01 02 2007
Τοποθεσία: Ag-Saranta (Menw Athens)

Δημοσίευσηαπό αννα » 12:40 pm 05 02 2007

Σπουδαζω μαιευτικη :!: και πηγα σε αυτα τα σεμιναρια για να παρω το ESDL γιατι χρειαζετε και εκει!Δεν εχω καταλαβει ακομα για τα εργαστηρια που λες,δεν εχω ακουσει ομως κατι τουλαχιστον για το εξαμηνο που ειμαι εγω τωρα(2ο)και αν υπαρχουν στη σχολη που ειμαι.
Άβαταρ μέλους
αννα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 18:26 pm 29 11 2006
Τοποθεσία: Δροβιανη

Δημοσίευσηαπό xenia » 12:45 pm 05 02 2007

Βαγγέλη, είσαι πολύ απόλυτος βλέπω!!! Σαν φοιτήτρια και δούλευα και έκανα και διάφορα φροντηστήρια, απλά δεν ήμουν τόσα ψαγμένη όσο αφορά τη σχολή(αν και παρακολουθούσα αρκετά) και τα προγράματα που έτρεχαν, αυτό το ομολογώ!! Άλλωστε αυτά τουλάχιστον για μένα είναι περασμένα!! Ελπίζω τα άλλα παιδιά που σπουδάζουν ακόμη να ακολουθήσουν τη συμβουλή σου!!
Μην μετανιώνετε για ότι έχετε κάνει αλλά για ότι δεν κάνατε επειδή φοβηθήκατε ή το σκεφθήκατε αρκετά.
Άβαταρ μέλους
xenia
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 13:10 pm 10 11 2006
Τοποθεσία: Ριζά-Αγ. Σαράντα, (Μένω Θεσσαλονίκη)

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις της Νεολαίας Βορειοηπειρωτών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 2 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Login Form