Τώρα είναι 11:46 am 28 03 2024

βεβαιωση επι μακρον διαμενοντος

Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ.Αναφέρετε επίσης τυχόν προβλήματα που αντιμετωπίζετε με τις σελίδες της Νε.Β.
Δεχόμαστε και παρατηρήσεις,προτάσεις .

Συντονιστής: Νέοι

βεβαιωση επι μακρον διαμενοντος

Δημοσίευσηαπό georgios » 19:50 pm 01 12 2009

ρε παιδαι ασ μου πει καποιος.εχω την ΕΔΟΤ(ειδικο ταυτοτιτα ομογενων) κ αυτη τη στιγμη ειμαι στην σουηδια κ παω να κανω την αιτηση για αδεια παραμονης σαν πολιτησ απο αλλη ευρωπαικη χωρα με αδεια παραμονη μακρασ διαρκειας κ δεν δεχτηκαν την ΕΔΟΤ σαν μακρας διαρκειας αλλα μου ειπαν να παρω μια βεβαιωση.τι παιζει μαυτην τη βεβαιωση κ ποια ειναι?????πειτε μου ρε παιδια γιατι δεν εχω ιδεα....
georgios
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19:37 pm 01 12 2009

Re: βεβαιωση επι μακρον διαμενοντος

Δημοσίευσηαπό Moira » 16:57 pm 02 12 2009

Δυστυχώς τα νέα δεν είναι και τόσο καλά, χρειάζεται να πας στο Τμήμα Αλλοδαπών, εκεί
όπου έπαιρνες την ΕΔΤΟ . Σε καμία περίπτωση μην τους πεις πως την θες για χρήση στο εξωτερικό, δεν
πρόκειται να στην δώσουν, ούτε δικηγόρο μην εξουσιοδοτήσεις η κάποιον άλλον δεν πρόκειται να τον εξυπηρετήσουν, αν μπορείς πήγαινε ο ίδιος χωρίς να είναι βέβαιο πως θα εξυπηρετήθεις. Σε αντίθεση με τους αλλοδαπούς, που σε τέτοιες περιπτώσεις τους εξυπηρετεί η Περιφέρεια, χωρίς κανένα πρόβλημα εμάς με το έτσι θέλω δεν θέλουν να μας εξυπηρετήσουν τουλάχιστον στο εν λόγω θέμα.
Είχα παέι προσωπικά να βοηθήσω για μια τέτοια περίπτωση και πραγματικά ντράπηκα που είμαι Ελληνίδα, δεν γνωρίζαν πως είμαι ομογενής. γαι αυτό είπαν αυτά που είπαν .Αυτή είναι δυστυχώς η κατάσταση,όσοι έχουμε ακόμα ΕΔΤΟ,είμαστε ΟΜΗΡΟΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ!!!!!
Μια λύση είναι να τους πας στα Διοικητικά Δικαστήρια γιατί επικαλούνται πράγματα που ο νόμος δεν ορίζει, αλλα θα αργήσουν παρά πολύ, δεν στο συνιστώ..Η πιο σωστή λύση είναι να ξεκινήσεις τη διαδικασία πολιτογραφήσης, μέχρι τότε καλό κουράγιο...
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος


Επιστροφή στο Ανακοινώσεις, πληροφορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 6 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 6 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Login Form