Τώρα είναι 12:56 pm 28 03 2024

Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Αυτής που ποτέ μέχρι σήμερα δεν μαθαμε στην δωρεάν δημοσια παιδεία της πατρίδας μας

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Captain » 17:41 pm 05 07 2007

keravnios έγραψε:Λοιπον, ελληνικα ειναι τα χωρια που ανηκουν στους εδώ και αιώνες γηγενείς κατοικους τους οι οποιοι ειναι ελληνες.
Ελληνόφωνα είναι τα χωριά των οποίων οι κάτοικοι ανεξαρτήτως εθνικής καταγωγής και συνείδησης μιλούν ελληνικά.
Αλβανόφωνα είναι τα χωριά των οποίων οι κάτοικοι ανεξαρτήτως εθνικής καταγωγής και συνείδησης μιλούν αλβανικά.
Η Περιοχή που αποτελεί τόπο διαβίωσης της Ελληνικής Εθνικής Μειονότητας στην Αλβανία αποτελεί μέρος της βορείου Ηπείρου. Η λέξη "βόρειος" δεν αποτελεί όνομα της Ηπείρου αλλά (γεωργαφικό) προσδιορισμό. Ο όρος πήρε πολιτική υπόσταση με την διχοτόμηση της Ηπείρου.
Στην Βόρειο Ήπειρο ζει η ελληνική γηγενής ελληνική εθνική πλειονότητα.
Τα χωριά δεν είναι ελληνικά επειδή μας συμφέρει. Είναι ελληνικά γιατί δεν είναι κάτι άλλο. Αν τα λέμε ελληνόφωνα αγνοούμε την ελληνικότητά τους και ουσιαστικα υποστηρίζουμε τους αλβανούς που λένε ότι οι Δρυμαδιώτες μάθανε τα ελληνικά απο τις εμπορικές συναλλαγές αλλά παλια μιλούσαν αλβανικά και είναι αλβανοι.
Λιγη υπευθυνότητα λοιπόν όταν αναφερόμαστε σε τέτοια ζητήματα. Αναγν]ωρίζω τις προθέσεις αλλά δεν φτάνουν. Καλό είναι να προσέχουμε πως μιλάμε για να μην μας πάρουν με τις τομάτες


Κύριε Χιμάρα πρέπει να σου θυμίσω καταρχάς ότι στις γλώσσες μεταφράζουμε έννοιες και όχι φράσεις (δες τα μαύρα γράμματα πιο πάνω θυμήσου τα Αλβανικά σου....... και θα καταλάβεις τι θέλω να πω)

Δυστυχώς εδώ στα Βαλκάνια όταν ανήκεις συζητήσεις λαογραφικού περιεχομένου περισσότερο σου γεννιούνται απορίες παρά σου λύνονται! Δυστυχώς επίσης οι βαλκανικοί λαοί είναι οι τελευταίοι που το καταλαβαίνουν αυτό!

Είναι μεγάλη συμφορά επίσης το γεγονός ότι η Ιστορία έχει γίνει το μεγαλύτερο εργαλείο πολιτικής προπαγάνδας σε κάθε βαλκανική πρωτεύουσα! Αν και η Ελλάδα είχε την μεγάλη τύχη να έχει μια ιστορική βιβλιογραφία -και τις μεγαλύτερες σε ποσότητα κ ποιότητα ιστορικές πηγές- που δεν μπορεί να συγκριθεί με καμία άλλη βαλκανική χώρα... οι μειονοτικοί άργησαν να γευτούν τον ιστορικό/ακαδημαϊκό διάλογο!

Οι γέροι και μεσήλικες ξέρουν από Ιστορία ότι τους έλεγαν οι παππούδες τους κ ότι τους πλάσαρε ο μαρξιστικός ντετερμινισμός του "Komiteti Qendror i Republikes Popullore.... " και οι νέοι τι ξέρουν (ψάξε στην Ελληνική Ιστορία του γυμνασίου και λυκείου..... αναμφισβήτητα η πιο ελλιπής και προκατειλημμένη αναφορά σε ευρωπαϊκό επίπεδο -των 15 γιατί τώρα που γίναμε 25 μας περνάει το ανατολικό μπλοκ σε βλακεία!)?

Κάποιες ερωτήσεις :

1) ο όρος Ήπειρος έχει εθνική η γεωγραφική σημασία?
2) όταν έλεγε ο Καστριώτης "αλβανοί ηπειρώτες μου" (δες Μ. Μπαρλέτι) τι εννοούσε?
3) οι Έλληνες στην Κρισταλοπηγή τι είναι (βορειοηπειρώτες, δυτικομακεδόνες, ελληνοβλάχοι η κάτι άλλο)?
4) ξέρω μερικούς γέρους στα Τίρανα ( απ'το Qeparo & Borshi) που δεν ξέρουν μια κανονική ελληνική λέξη... σε ποια κατηγορία να τους βάλλω?
5) στους ρουμανόφωνους ελληνορθόδοξους Βλάχους τησ Δυτικής Αλβανίας τι εθνότητα να δώσω?
6) τους 'Ελληνες στο Μοναστήρι/Bitola πρέπει να τους πούμε Έλληνες, Ελληνόφωνους η Βορειομακεδόνες (μήπως τελικά ο όρος "βορειοηπειρώτης" έχει πολιτική σκοπιμότητα παρά προσδιοριστική)?
7) πότε διαμορφώθηκε η εθνική συνείδηση σε Ήπειρο και Μακεδονία (που αποτελούν μαζί με τη Μ. Ασία την καρδιά του ανατολίτικου ζητήματος.... που μας έκανε να σκοτωνόμαστε για χρόνια και να συνεχίσουμε να το κάνουμε και στο μέλλον)? Ποίος παράγοντας έπαιξε τον κύριο λόγο σ'αυτή την διαδικασία γλωσσικός/γνωστικός/συμφεροντολογικός/θρησκευτικός?

έχω και άλλες ερωτήσεις (που ποτέ δεν πήρα απαντήσεις) αν δεν κουράζεστε θα τις φέρω...
Captain
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 16:55 pm 05 07 2007

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 22:05 pm 05 07 2007

Ποια Ιστορία είναι προπαγανδιστική κύριε Καπετάνιε;
Αυτή που σε δύο σημεία αναφέρει τη Βόρειο Ήπειρο;
Και τι να κάνω εγώ κύριε, που οι άλλοι λαοί ευρωπαϊκοί ήταν πιο τυχεροί και είχαν λιγότερο μπερδεμένη Ιστορία;
Και αντί να αντιδράσουμε στην σχολική προπαγάνδα Αλβανών, Τούρκων και Σκοπιανών αφήνουμε στους αναρχικούς του ΣΥΝ να γράφουν ιστορία!
Να μας χαιρόμαστε...

1.Οι Ηπειρώτες είναι υποέθνος. Άρα μπορούμε να πούμε ότι η Ήπειρος έχει και εθνικό και γεωγραφικό χαρακτήρα!
2.Οι Ηπειρώτες είναι Αλβανοί δηλαδή; Ο Μπαρλέτι χαρακτήρισε τον Καστριώτη "Ηπειρώτη Πρίγκιπα"!
Για την Αλβανία ξέρεις τίποτα; Οι Αλβανοί (δεν συμπεριλαμβάνω σ' αυτούς βεβαίως τους Ηπειρώτες και τους σημερινούς Βορειοηπειρώτες) ήταν ελληνικό φύλο! Ήταν Ιλλυριοί! Οπότε έχουν και οι σημερινοί Αλβανοί ελληνικό αίμα! Με πολλούς από αυτούς ανήκουμε στην ίδια Φυλή!
Άλλοι βεβαίως, δηλαδή αυτοί που κατέβηκαν από το Αζερμπαϊτζάν, οι γυφταλβανοί και οι Τουρκαλβανοί, δεν έχουν καμία σχέση!
3.Δυτικομακεδόνες είναι.
4.Πες μου που είναι αυτές οι περιοχές που αναγράφεις με λατινικούς χαρακτήρες και τι είναι αυτοί οι γέροι να σου απαντήσω κι εγώ!
5.Ελληνική...
6.Στο Μοναστήρι δεν ξέρω πόσοι Έλληνες είναι ακόμα... Πάντως είναι Έλληνες!
Ο όρος "Βορειοηπειρώτης" δημιουργήθηκε μετά την διχοτόμηση της Ηπείρου, για να προσδιορίζεται η ελληνικότητα της περιοχής και των κατοίκων... Αν θέλεις εσύ να μας λες μόνο "Ηπειρώτες"!
7.Τι πότε; Πάντα ήταν ελληνικές αυτές οι περιοχές... Από αρχαίων χρόνων δεν κατοικούνταν από ελληνικά φύλα; Κάνω λάθος;

Άντε φέρε και άλλες "ωραίες" ερωτήσεις... Περιμένουμε και εγώ ειδικά εναγωνίως!
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 21:23 pm 08 07 2007

Μπρε Kapetan,
στείλε μας τις ερωτήσεις σου να τις απαντήσουμε.
Υποσημείωση: Το "Kapetan" είναι αλβανική λέξη ή ιλλυρική;
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Captain » 04:24 am 09 07 2007

ΧΑΝΤΑΚΑΣ έγραψε:Μπρε Kapetan,
στείλε μας τις ερωτήσεις σου να τις απαντήσουμε.
Υποσημείωση: Το "Kapetan" είναι αλβανική λέξη ή ιλλυρική;


Δεν το έψαξα ποτέ.... είμαι σίγουρος ότι ούτε οι καπετάνιοι τότε είχαν μπεί στη λογική του "οι λέξεις έχουν προέλευση, πνευματικά δικαιώματα.... και μπορούν να αποκαλύψουν την ανθρώπινη υπόσταση απο την εποχή της γέννεσης"... ΄Βλέπεις ζούσαν απλά οι άνθρωποι τότε δεν κούραζαν το μυαλό τους... ούτε γράφαν πανελλαδικές εξετάσεις.... η πατρίδα τους ήταν το κτήμα τους και ο νόμος τους το όπλο!

Απο τη διαίσθηση μου πάντως μου φαίνεται λατινικής προέλευσης!

Για το Χαντακας πάντως είμαι σίγουορος... είναι αραβική λέξη... έτσι λέγονταν τα Χανιά όταν ανήκαν στους Άραβες... γιατί οι Μουσουλμάνοι εμίρηδες φοβόντουσαν μη πέσει η πόλη στα χέρια των Χριστιανών πάλι και έφτιαξαν ένα χαντάκι... η πόλη όμως 'εγινε πάλι βυζαντινή, μετά βενετική, μετά οθωμανική, μετά αυτόνομη, μετά ελληνική, μετά γερμανική,
και στο τέλος πάλι ελληνική.... αλλά όπως βλέπεις πόσοι τα θυμούνται αυτά (η Ιστορία και οι λέξεις ήταν πάντα σχετικές σύμφωνα κ με το αρχαίο ελληινικό "τα πάντα ρέει')

δες και λίγο εδώ μήπως καταλάβεις τίποτα που δεν στο μάθανε στο λύκειο (η στο τηλεάστη)
http://ergotelina.blogspot.com/2007/04/blog-post.html
Captain
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 16:55 pm 05 07 2007

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό παρατηρητης » 10:58 am 09 07 2007

ενας αλβανος παραπανω.....καλως τα παιδια!!!!!!!!!!!



φιλικα ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ............
Άβαταρ μέλους
παρατηρητης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 17:52 pm 16 11 2006
Τοποθεσία: απο την μεση και κατω

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 11:12 am 09 07 2007

Kapetan of Epirus έγραψε:...


Re Kapiteni..

Είχες τη τύχη να γίνεις κάτοχος της ελληνικής παιδείας. (μέχρι το βαθμό που έχεις φτάσει σήμερα)…

Γιατί re αγορίνα δεν χρησιμοποιείς τις γνώσεις και την εξυπνάδα σου για έναν εποικοδομητικό σκοπό, αλλά αντ’ αυτού προσπαθείς να τη στρέψεις εναντίον άλλων Ελλήνων?

Γιατί Έλληνες είναι αυτοί που απευθύνεσαι.- (τελεία και παύλα).

Όσο κι αν εσύ στο τέλος, λίγο πριν διαγραφείς από το forum, θα έχεις προσπαθήσει, με τον τρόπο σου, να τους βαφτίσεις Αλβανούς.

Γιατί re αγορίνα?
Σκέψου το χαμένο σου χρόνο μόνο…
Τελευταία επεξεργασία από Χειμάρρα και 12:06 pm 09 07 2007, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό ilias » 11:29 am 09 07 2007

πας μη έλλην, βάρβαρος > που σε Περικλή να δεις

η Ελλάδα με τον πολιτισμό της δεν κινδυνεύει από υποδεέστερους (όπως υποστηρίζετε) πολιτισμούς , το αντίθετο μάλιστα.
το να είναι κάποιος αλβανός, αμερικάνος, άγγλος, κινέζος, γάλλος, πακιστανός, τούρκος, έλληνας, γερμανός, άραβας, ...., ΑΝΘΡΩΠΟΣ δεν είναι a priori κατακριτέο.
το να είναι διαλλακτικός κανείς σε πολλούς πολιτισμούς θεωρείται προσόν.
ας μην αφήσουμε την ελληνική μας υπερηφάνεια να μας μεταμορφώσει σε φοβισμένους (από τι άραγε) εθνικιστές.
το όνειρο μου (και πολλών από σας ίσως) είναι ένας κόσμος βασισμένος σε καλοπροαίρετους ανθρώπους, χωρίς σφαγμούς και πολέμους. χωρίς σύνορα, με ελευθερία σκέψεις μετακίνησης και βέβαια η Ελλάδα το καταλληλότερο μέρος που θα αγκαλιάζει όλες τις φιλές του κόσμου σε μια δημιουργική συνύπαρξη. ξέρω ότι είναι ουτοπία άλλα αν σκεφτόμασταν όλοι έτσι δεν θα ήταν.
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 11:46 am 09 07 2007

ilias έγραψε:πας μη έλλην, βάρβαρος > που σε Περικλή να δεις

η Ελλάδα με τον πολιτισμό της δεν κινδυνεύει από υποδεέστερους (όπως υποστηρίζετε) πολιτισμούς , το αντίθετο μάλιστα.
το να είναι κάποιος αλβανός, αμερικάνος, άγγλος, κινέζος, γάλλος, πακιστανός, τούρκος, έλληνας, γερμανός, άραβας, ...., ΑΝΘΡΩΠΟΣ δεν είναι a priori κατακριτέο.
το να είναι διαλλακτικός κανείς σε πολλούς πολιτισμούς θεωρείται προσόν.
ας μην αφήσουμε την ελληνική μας υπερηφάνεια να μας μεταμορφώσει σε φοβισμένους (από τι άραγε) εθνικιστές.
το όνειρο μου (και πολλών από σας ίσως) είναι ένας κόσμος βασισμένος σε καλοπροαίρετους ανθρώπους, χωρίς σφαγμούς και πολέμους. χωρίς σύνορα, με ελευθερία σκέψεις μετακίνησης και βέβαια η Ελλάδα το καταλληλότερο μέρος που θα αγκαλιάζει όλες τις φιλές του κόσμου σε μια δημιουργική συνύπαρξη. ξέρω ότι είναι ουτοπία άλλα αν σκεφτόμασταν όλοι έτσι δεν θα ήταν.



Ότι, να'ναι :-)


...
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 13:19 pm 09 07 2007

Ρε Λιάκο, πρόσεχε πότε κάνεις προπαγάνδα...!
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό keravnios » 15:31 pm 09 07 2007

Καπετάνιο, δεν καταλαβαίνω γιατί απαντάς παραθέτοντας το δικό μου μήνυμα και τελικά δεν γράφεις τίποτα σχετικό με αυτό.
Πριν μπεις εδώ να μας δείξεις την δεξιοτεχνία με την οποία χειρίζεσαι την ελληνική γλώσσα θα έπρεπε να αναλογισθείς σε ποιούς απευθύνεσαι. Σκέφτηκα να απαντήσω στα ερωτήματά σου αλλά διαβάζοντας μια φράση σου, κατέληξα πως δεν υπάρχει νόημα. Η μόρφωσή σου δεν θα σου επιτρέψει να δεχθείς καμία αλήθεια. Ξεκίνα λοιπόν μια προσπάθεια να αποκτήσεις γνώση πάνω σε ένα θέμα από παραπάνω από μία πηγές, και μετά μπορώ να συζητήσω μαζί σου.
Απλά θα σε ενημερώσω (κυρίως για να μην μένουν με απορείες οι υπόλοιποι αναγνώστες) ότι το Μπόρσι (Σοποτό μέχρι τον 19ο αιώνα και Μαιάνδρεια στην αρχαιότητα όπως προκύπτει από τα μνημεία) κατοικείται από Τούρκους με τους οποίος επίκοισε την περιοχή ο Αλή πασάς με σκοπό να διασπάσει την Χιμάρα. Πρόκειται για ανθρώπους τους οποίους έφερε από τα βάθη της Τουρκίας. Όσο για τους Κεπαριώτες, που λες αν είναι μεγάλοι σε ηλικία είναι δύσκολο να μην γνωρίζουν ελληνικά. Βέβαια δεν αποκλείεται όπως δεν αποκλείεται για κανέναν που γεννιέται και ζει μακρυά από την πατρίδα του.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Captain » 16:11 pm 09 07 2007

keravnios έγραψε:Καπετάνιο, δεν καταλαβαίνω γιατί απαντάς παραθέτοντας το δικό μου μήνυμα και τελικά δεν γράφεις τίποτα σχετικό με αυτό.
Πριν μπεις εδώ να μας δείξεις την δεξιοτεχνία με την οποία χειρίζεσαι την ελληνική γλώσσα θα έπρεπε να αναλογισθείς σε ποιούς απευθύνεσαι. Σκέφτηκα να απαντήσω στα ερωτήματά σου αλλά διαβάζοντας μια φράση σου, κατέληξα πως δεν υπάρχει νόημα. Η μόρφωσή σου δεν θα σου επιτρέψει να δεχθείς καμία αλήθεια. Ξεκίνα λοιπόν μια προσπάθεια να αποκτήσεις γνώση πάνω σε ένα θέμα από παραπάνω από μία πηγές, και μετά μπορώ να συζητήσω μαζί σου.
Απλά θα σε ενημερώσω (κυρίως για να μην μένουν με απορείες οι υπόλοιποι αναγνώστες) ότι το Μπόρσι (Σοποτό μέχρι τον 19ο αιώνα και Μαιάνδρεια στην αρχαιότητα όπως προκύπτει από τα μνημεία) κατοικείται από Τούρκους με τους οποίος επίκοισε την περιοχή ο Αλή πασάς με σκοπό να διασπάσει την Χιμάρα. Πρόκειται για ανθρώπους τους οποίους έφερε από τα βάθη της Τουρκίας. Όσο για τους Κεπαριώτες, που λες αν είναι μεγάλοι σε ηλικία είναι δύσκολο να μην γνωρίζουν ελληνικά. Βέβαια δεν αποκλείεται όπως δεν αποκλείεται για κανέναν που γεννιέται και ζει μακρυά από την πατρίδα του.


Μετά λέτε ότι σας φταίει η Αλβανία.... ενώ δεν τα βρίσκετε μεταξύ σας! Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι τα ίδια περίπου λόγια άκουγα στο Κηπαρό πριν απο δέκα χρόνια.... και όταν έρχονταν Χιμαριώτες εκεί έλεγαν "ήρθαν ξένοι" (για ανθρώπους που πιάνονται πίσω απο τα λόγια οι φράσεις αυτές θα μπορούσαν βέβαια να σημαίνουν πολλά)!

Και αυτοί οι κύριοι πιο κάτω μακριά απο την πατρίδα τους ζούσαν αλλά δεν νομίζω να τους εξάναγκασε το ιταλικό κράτος να μιλάνε Αλβανικά ούτε να λένε ότι ήρθαν απο την Χιμάρα..
http://en.wikipedia.org/wiki/Piana_degli_Albanesi
http://en.wikipedia.org/wiki/Santa_Cristina_Gela

Όσο για ερωτήσεις και δυο ακόμη :

1) ποιος ξέρει δημοτικά τραγούδια απο την Χειμάρα?
2) από πότε οι συνειδητοποιημένοι Έλληνες ονομάζουν τα παιδιά τους "Πύρρο"?


Εγώ δεν αμφιβάλλω στην ελληνικότητα κανενός που αυτο'ονομάζεται Έλληνας (η οτιδήποτε άλλο).... αλλά αμφιβάλλω πολύ στο μίσος και την βλακεία

να μία απόψη πέρι ελληνικότητας:

Έλαβαν μέρος στην Επανάσταση πάνω από 2.000 Σουλιώτες. Όταν τελείωσε η Επανάσταση είχαν μείνει μόνο 200!
ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ.
ΟΙ ΣΟΥΛΙΩΤΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥΣ.
Και αυτό ισχύει για το πλείστο μέρος του αρβανιτόκοσμου της Ελλάδος: η ελληνικότητά τους είναι σφραγισμένη με πολύ πένθος, πολύ αίμα, πολύ θάνατο" (σελ. 234-235).

"Αυτό που ενώνει εμάς τους Έλληνες και μας κάνει Έλληνες, είναι το αίμα.
Όχι αυτό που ρέει στις φλέβες μας, αλλά αυτό που χύθηκε για την ελευθερία μας" (σελ. 329).


από τον Σ. Καργάκος "Αλβανοί, Αρβανίτες, Έλληνες"
Captain
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 16:55 pm 05 07 2007

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό keravnios » 17:04 pm 09 07 2007

Εδω πάει το "Ό,τι να ναι"

Φίλε δεν είσαι απλά off topic. Είσαι off your own words
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Captain » 17:18 pm 09 07 2007

keravnios έγραψε:Εδω πάει το "Ό,τι να ναι"

Φίλε δεν είσαι απλά off topic.


Ευχαρίστως, αν και μια δικαιολογία θα την ήθελα για να μη βγάλω και άλλο "μίσος" αλλού

θα ψάξω πάντως για δημοτικά χειμαριωτικά τραγούδια μέχρι να τα βρω

τα δροπολτίκα φοβερά είναι (σε όλους αρέσουν).... αλλά μου έχει κολλήσει να βρω και χειμαριώτικα

αν μου βρείς πάντως καλώς, δεν σου κρατάω κακία
Captain
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 16:55 pm 05 07 2007

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 17:49 pm 09 07 2007

Kapetan of Epirus έγραψε:...


a re kapiteni...

καλά re!!?? παραθέτεις link στο οποίο αναφέρεται το παρακάτω!!??:

Himara as a name originates from the Albanian-Illyrian stock as all the toponimy of this region and even most of the names in Greece (Athens for example originates from the Albanian-Illyrian word "E Thena" - the saying)

http://en.wikipedia.org/wiki/Himara


Δε νομίζω ότι βαδίζεις στο σοστό δρόμο...


Δεν αποκαθίσταται η ψυχική οδύνη που σου προκάλεσε το μίσος που σου έδειξε και συνεχίζει να σου δείχνει η ελληνική κοινωνία, εάν το μεταφέρεις σε οτιδήποτε το ελληνικό και πολύ περισσότερο σε ανθρώπους που τυχαίνει να είναι και συμπολίτες σου.

Βέβαια, σου αναγνωρίζω και μερικά ελαφρυντικά...

Όσο εμείς (σαν ελληνική μειονότητα) ζητάμε ''τον ουρανό με τ’ άστρα''…
ΑΛΛΑ
Κι όσο εσείς (σαν επίσημο κράτος) προσπαθείτε να μας ''κατατροπώσετε''…

Θα είμαστε εγγυημένα μακριά από το ''ιδανικό''

Εμείς όμως, (εγώ κι εσύ στη συγκεκριμένη περίπτωση) θα πρέπει να συμβιώσουμε και να προοδεύσουμε στον ίδιο χώρο ως πολίτες ίδιου κράτους.


...
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό keravnios » 18:45 pm 09 07 2007

Kapetan of Epirus έγραψε:Ευχαρίστως, αν και μια δικαιολογία θα την ήθελα για να μη βγάλω και άλλο "μίσος" αλλού
θα ψάξω πάντως για δημοτικά χειμαριωτικά τραγούδια μέχρι να τα βρω
τα δροπολτίκα φοβερά είναι (σε όλους αρέσουν).... αλλά μου έχει κολλήσει να βρω και χειμαριώτικα
αν μου βρείς πάντως καλώς, δεν σου κρατάω κακία

Από τα links που φέρνεις αντιλαμβάνομαι ότι ψάχνεις σε λάθος μέρη.
Ψάξε λίγο παραπάνω ακόμη και σε αυτήν την ιστοσελίδα και κάτι θα βρεις.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Captain » 19:41 pm 09 07 2007

Εγώ πάντως δεν εκπροσωπώ κανένα κράτος.... πολίτης πέμπτης κατηγορίας είμαι (γιατί δεύτερης είναι οι ίδιοι οι Έλληνες, τρίτης οι υπόλοιποι ομογενείς από Ασία και αλλού, τετάρτης εσείς και πέμπτης εμείς οι υπόλοιποι... αλλά όπως βλέπετε οι δυσκολίες μόνο μας δυναμώνουν -μειονοτικούς κ αλβανούς μετανάστες μαζί, πρώτοι στις δουλειές πρώτοι και στα σχολεία!)... το ίδιο νιώθω και στα Τίρανα όταν λέω ότι έρχομαι από Ελλάδα με βλέπουν σαν εξωγήινο (όπως να λες είμαι Αλβανός π.χ. στη Θεσσαλονίκη.... βέβαια αυτά δεν είναι τυχαία πράγματα...)


Τώρα εσάς σας αρέσει να λέτε το λευκό μαύρο... δικαίωμα σας!

Εγώ έβαλα και παραπομπή ένα blog που έχει παραπομπή στην ίδια (βικιπαιδεία) ιστοσελίδα αλλά στα ελληνικά για την Χιμάρα.... εσείς είδατε ότι θέλατε και είπατε ότι τα είπα εγώ (αυτά τα παράπονα στη Wikipedia όχι σ' εμένα.... θα το κάνω κ' εγώ κάποια στιγμή γιατί αυτό περί Ιλλυριούς και πελασγοπαπαριές ήταν παρατραβηγμένο.... τώρα που το είδα)

αυτές οι κοινότητες που σας έδειξα έχουν και δικές τους ιστοσελίδες (που τις έφτιαξαν μόνοι τους) και λένε τα ίδια... απο' κεί πήραν τις πηγές και η Wikipedia όπως και το blogspot που σας έδειξα

όταν θα έχω χρόνο και αν ενδιαφέρεστε (που δεν το νομίζω) θα σας φέρω περισσότερα στοιχεία και θα βρω και τα επίθετα αυτών των ανθρώπων μπας και έχουμε καμία συγγένεια :)

Σημείωση : αυτές οι παπαριές για Αθηνά, Αφροδίτη και άλλες θεότητες δεν είναι αλβανικής έμπνευσης.... πρώτοι αρβανίτες ερευνητές τα βγάλανε στη λογική του "για να είσαι κανονικός έλληνας πρέπει να είσαι αρχαίος.... και απόγονος των Νεάντερταλ της Βαλκανικής... :lol: Τα γράφουν και σήμερα στα περιοδικά τους!
Τελευταία επεξεργασία από Captain και 02:59 am 10 07 2007, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Captain
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 16:55 pm 05 07 2007

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 01:48 am 10 07 2007

Ρε φίλες ξέρεις τι λες...;
Μου παραθέτεις την Wikipedia ως αξιόπιστη; Εκεί που ο καθένας μπορεί να γράψει ότι θέλει;

Και εσένα σε βλέπουν απλώς εξωγήινο στα Tirane... Εμάς μας βλέπουν Έλληνες στην Αλβανία και Αλβανούς στην Μητέρα Ελλάδα!
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Captain » 04:54 am 10 07 2007

Α.Η.1914 έγραψε:Ρε φίλες ξέρεις τι λες...;
Μου παραθέτεις την Wikipedia ως αξιόπιστη; Εκεί που ο καθένας μπορεί να γράψει ότι θέλει;

Και εσένα σε βλέπουν απλώς εξωγήινο στα Tirane... Εμάς μας βλέπουν Έλληνες στην Αλβανία και Αλβανούς στην Μητέρα Ελλάδα!


H Wikipedia είναι όντως μεγάλη ιστορία.... αλλά έχει ένα καλό δείχνει μερικές φορές τις πηγές... έτσι από τις πηγές μπορείς κάπως να καταλάβεις τι παίζει.... τα παιδιά πριν πάντως δεν είδαν τις πηγές αλλά τις παραπομπές (που ισχύουν για τις λέξεις κλειδιά).

Όπως και να'χει για να μην παρεξηγούμαι φέρνω μια φοβερή (με όλη την έννοια της λέξης) πηγή.... το γενεαλογικό δέντρο των περισσότερων "Αρμπερες" που έφτιαξαν μερικοί Αρμπερές ερευνητές. Εκεί λέγεται ότι οι Χιμαριώτες Αρμπερές του "Piana dei Albanezi" κατάγονται από το Πικέρας.... αλλά απ' ότι φαίνεται υπάρχουν και από το Σάσαϊ, από το Πιλούρι και από τον Άγιο Βασίλη (δικιά μου κρίση). Οι συγγραφείς του έργου αναφέρουν κάπου αλλού και τον τρόπο συλλογής των στοχείων και λένε ότι τους πήρε 15 χρόνια αυτή η δουλειά!

Ανάμεσα στις οικογένειες συγκαταλέγονται και οι Καστριώτηδες μαζί με τους Σκαντερμπέκ-Καστριώτηδες όπως και πολλές άλλες οικογένειες αλβανών ευγενών (Σπάτα, Μπούα, Ζαχαρία κ.α.). Βρίσκει κάποιος και επίθετα που συναντάς στην Ήπειρο η Πελοπόννησο και επίθετα όπως Greci (Έλληνες μάλλον αρχικά που μετατράπηκαν μετά σε Αρμπερές)!

Όποιος ξέρει καλή μετάφραση ελληνικών-αλβανικών-ιταλικών μπορεί να καταλάβει πολλά... γιατί πολλά επίθετα και χωριά έχουν μεταφραστεί η απλώς προφέρονται στην ιταλική εκδοχή

Όπως και να το δει κανείς μία είναι η ουσία : Έλληνες και Αλβανοί ήταν αδέλφια

καλό ψάξιμο


http://www.arbereshe.it/albanesiinitalia.htm#Gli%20albanesi%20in%20italia
Captain
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 16:55 pm 05 07 2007

Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 12:16 pm 10 07 2007

Προς Καπετάνιο:
Το χαμηλότονο της φωνής/γραπτών σου δεν είναι μάρτυρας μόνο της παιδείας σου αλλά και, δυστυχώς για σένα, του φόβου ότι αυτά που εκθέτεις θα σε εκθέσουν ή αν θέλεις της έκδηλης ανασφάλειας που πλανάται πάνω από τη συντριπτική πλειοψηφία των κυνικών δημοσιεύσεών σου.

Δεν είναι ντροπή για κάποιον να υπάρξει ως γιος αετών (η στη σκιά τους), όπως δεν είναι ντροπή για τους 200.000 -και βάλε- που βροντοφωνάζουν περήφανοι για την εθνική καταγωγή τους, αισθανόμενοι μόνο οίκτο για τους ικανούς κριτικής βιβλίων λυκείου και μόνο. Οι άρπαγες εθνικών συνειδήσεων μαρτυρούν πως έγινε καλή δουλειά και αν με τη δική σου θέληση περιφέρεσαι, συναναστρέφεσαι και αγκαλιάζεις τη σφαίρα αυτών που σε θέλουν έρμαιο των δικών τους αποτρόπαιων και εύκολων προπαγανδιστικών μικροτήτων, οφείλεις να γνωρίζεις ότι το τελευταίο που θα κάνει ένας ολόκληρος λαός που σας έχει μάθει απ' έξω και ανακατωτά, είναι να σας σκιαχτεί.

Η Βαβέλ που έχτιζαν "τα δύο αδέρφια" τους έσπρωξε, λοιπόν, σε επιλογή να παίξουν κορώνα-γράμματα τις γλώσσες τους, τα ήθη και τα έθιμά τους, τα πάθη και τις αλήθειές τους. Αρκετά βολική εξήγηση η Βαβέλ. Δεν νομίζεις ότι αξίζει να μεταφερθεί στους κύκλους και στα υπόγεια ρεύματα, στους πριονιστές αχάριστους και στους αμετανόητα ανίδεους οπαδούς, στους ίδιους τους παρακινητές και δημιουργούς ιστορίας της "Αίρεσης Αδερφικών";

Τι να καταθέσει κανείς σαν αντίβαρο σε αδιάσειστα και απτά στοιχεία που δεν έκαναν τη χάρη ποτέ στους αετούς και στα γεράκια να προβούν στο γνωστό και απερίσπαστο στοιχείο και συμπεριφορά επιβίωσής τους, την αρπαγή. Τους αφήσαμε απέξω, με τίμημα να αποκαλεστούμε ρατσιστές, αλλά όπως ο χρόνος αποδεικνύει, γι’ ακόμα μια φορά, ήταν το σωστό και το ορθό η πράξη μας αυτή.

Εκείνα ακολούθησαν, βρέθηκαν στα στέκια τα παλιά και στις συνήθειες τις γνώριμες, τώρα θέλουν να κάνουν και επέκταση στο πεζοδρόμιο, να βγάλουν και καρέκλες θέλουν. Λένε μάλιστα πως είναι αδικημένα γιατί ο διπλανός ο καφεπώλης τους πήρε όλη την πιάτσα, που δικαιωματικά ήταν δική τους, ένεκα ποτίζανε κάποτε τα ζωντανά τους από το πηγάδι της αυλής, με αντάλλαγμα να είναι καλά παιδιά και δουλευταράδες και άξιοι να καθαρίσουν τον τόπο από ημισελήνους.

Ο θείος τους απέσπασε από τα όνειρά τους. Τους έδωσε αστέρια και βουνά με λάκκους. Τους πήρε και τα ζωντανά, χρυσό κλουβί τους έχτισε και θρόνο για τον ίδιο και χόρτο θα τους τάιζε, για να μην είχαν το πηγάδι ανάγκη. Μικρή πόρτα άφησε ορθάνοιχτα ανοιγμένη, για κάθε ενδεχόμενο και για το κακό το μέλλον. Την είπε «πόρτα αδερφική και φιλική» και επένδυσε σε ‘κείνη.

Ήρθε στιγμή που χρησίμεψε η πόρτα αυτή έδωσε στους αετούς την ευκαιρία. Και ήρθαν και τα νεογνά και αρχίσανε τα σχέδια εξάπλωσης και κατάληψης της αυλής. Παίρνουν μάλιστα και ύφος και κάνουν και μαθήματα ιστορίας. Και κριτική έντονη μας κάνουν. Πως είναι να ‘σαι Έλληνας μας λένε και το ρουν πάνε να οικειοποιηθούν.

Πολλά θα αλλάξουν και άπταιστα τη γλώσσα θα μιλάνε και ήθη και έθιμα θα κάνουνε δικά τους. Δικά τους θα τα πλάσουνε, δικά τους θα τα βαφτίσουνε, δικά τους θα τα πούνε. Η πλεονεξία και η αχαριστία, το σήμα κατατεθέν τους, θα είναι αυτό που τους προδίδει. Θα είναι αυτό που θα τους δίνει τιμή και αξία. Και φυσικά η δίψα μυθοπλασίας και δημιουργίας ιστορίας, η δίψα για εξάπλωση. Το μέλλον του γιουτουμπισμού de facto τους ανήκει.
Άβαταρ μέλους
Yiannis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 02:28 am 08 12 2005

Re: Τα Ελληνόφωνα χωριά σε Άργυροκαστρο,Δέλβινο και Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 12:27 pm 10 07 2007

Respect Brand... worthy:

Όπως και να το δει κανείς μία είναι η ουσία : Έλληνες και Αλβανοί ήταν αδέλφια

Είχαν κοινό Αίμα, σε κοινή Φυλή ανήκαν, αλλά πλέον είναι διαφορετικά Έθνη...
Οπότε άλλη είναι η ουσία και ελπίζω κάποτε να την καταλάβεις...
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αποσπάσματα της ιστορίας μας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 5 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 5 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Login Form