Τώρα είναι 11:42 am 28 03 2024

Η Ζαγορια τι ειναι?

Αυτής που ποτέ μέχρι σήμερα δεν μαθαμε στην δωρεάν δημοσια παιδεία της πατρίδας μας

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Moira » 16:54 pm 23 05 2008

[quote="poison"][quote]



Άκου αγαπητή αυτονομίστρια,
Την ιστορία που εσύ επικαλείσαι δεν την έμαθα σ' αυτά τα στέκια, γιατί όλοι αυτοί οι άνθρωποι ποτέ δεν ισχυρίστηκαν ότι είναι ιστορικοί. Απλά, επειδή βρισκόμαστε στο 21ο αιώνα (μην σοκάρεσαι, είναι αλήθεια!), την ιστορία πρέπει να την μαθαίνουμε όχι με γνώμονα τον εθνοκεντρισμό (δεν αναφέρομαι μόνο σ'εμάς αλλά σε κάθε λαό των βαλκανίων), ότι είμαστε δηλ. ο περιούσιος λαός του Κυρίου, ότι δεν έχουμε αδικήσει ποτέ κανέναν αλλά μόνο μας το έχουν κάνει οι άλλοι, ότι οι άλλοι είναι οι κακοί και εμείς οι καλοί, ότι όλα είναι ελληνικά και οι άλλοι δεν έχουν κανένα δικαίωμα, και λοιπές βαλκανικές πρωτοτυπίες. Εγώ τέτοια ιστορία θέλω να μάθω, την ιστορία δηλαδή που διαχωρίζει τους εθνικούς μύθους που έχει πλάσει το κάθε κράτος από την αλήθεια. Το ξέρω εσύ προτιμάς την ιστορία του Άδωνι, του Βελόπουλου, του Πλεύρη και φυσικά του Προέδρου Γιώργου (όχι του Παπανδρέου, του άλλου του Μακεδονομάχου). Εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα γι 'αυτό, αν σ' αρέσει αυτή η ιστορία συνέχιζε να την μαθαίνεις. Θα σου πω μόνο το εξής (και αυτό απευθύνεται και στους υπόλοιπους ομοίους σου εδώ μέσα): την ιστορία που εσύ
έχεις μάθει την ξέρω κ' εγώ εδώ και χρόνια. Αυτήν που εγώ έχω μάθει, την έχεις ανοίξει ποτέ, έστω και από περιέργεια;



Έτσι λένε πως δεν είναι ιστορικοί κατά τα άλλα,τα ιστορικά ιδιαιτέρως εδώ στα Βαλκάνια είνα ένα θέμα συζήτησης που τους ενδιαφέρει και έχουν απόλυτη παρακαλώ άποψη πάνω σε αυτό.Δεν δέχονται άλλη γνώμη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα,οτιδήποτε άλλο αποδίδεται σε χαρακτηρισμούς που εσύ παραθέτεις εδώ...Τα ξέρω καλά αυτά τα στέκια,έχω γνωστους από εκεί,αναμασάτε τα ίδια πράγματα με ακριβεια και αφοσίωση στην κλασσική ιδεολογία..
Συγνώμη αλλα δεν μπορω να ασχοληθώ παραπάνω με την βαρετή και τυποποιημένη άποψη σου....Μπορεί κάποια στιγμή να ωριμάσεις....

Υ.Γ.Εσείς βρε παιδιά που αναφέρεται τους πακιστάνους ,ινδούς και άλλους στα επιχειρήματα και στα τραπέζια σας :conf: αυτοί σαν τι σας αναγνωρίζουν;Κατά την άποψη μου,δεν είναι το ζήτημα στο πως τους βλέπουμε εμείς,απολυτό μου πιστεύο πως κάθε άνθρωπος δικαιούται σεβασμό ανεξαρτήτως προέλευσης,αυτοί δηλαδή εσάς σας αναγνωρίζουν σαν έλληνες;...Απο καθαρή περιέργεια....
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 23:10 pm 23 05 2008

Όχι πως με πειράζει ιδιάιτερα ο όρος ''παλιοφασιστόμουτρο'

Περαστικά.
Αφού το αναγνωρίζεις, τότε στέκομαι δίπλα σου για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα και να επανέλθεις.
Καλό να υπερασπίζουμε τα δικαιώματα των μη Ελλήνων, καλύτερα όμως να μην ξεχνάμε πως ο λαός μας βρίσκεται υπό κατοχή...
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 20:01 pm 30 05 2008

Καμμένα, θέλετε και άλλους Ζαγορίσιους, από αυτούς που αυτοαποκαλούνται ''Έλληνες'' και πεθαίνουν με το όνομα της Ελλάδας στο στόμα;

Ορίστε, ο κ. Spartak Ngjela, υιός του παλαιού υπουργού του Χότζα Kiço Ngjela. Κοιτάξτε τι ωραία που τα μιλάει τα ελληνικά! Κοιτάξτε ευφράδεια λόγου! Και φαντάζομαι ξερετε σε ποιους απευθύνεται; Στους βουλευτές του ΚΕΑΔ που είναι παρόντες βρε αμόρφωτοι! Σας αρέσει ο ''Έλληνας'' Ngjela να μιλάει έτσι για τον Μπολάνο;

Άλλος ένας ''προδότης''; Τι έγινε, η Ζαγοριά δηλαδή τώρα βγάζει μόνο προδότες και πριν 80 χρόνια έβγαζε Έλληνες; Εκείνους τους Έλληνες στο Ελμπασάν κ στη Λούσνια ακόμη τους ψάχνεις χάνδαξ;

Καμάρωσε τον ελληνάρα! Την ίδια φάτσα φαντάζομαι έχετε...

http://www.youtube.com/watch?v=3Qj6Tku6CVM
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 21:38 pm 01 06 2008

Ρατσισμός SOS
ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ που τους πείραξε ΈΝΑΣ που ψάχνεται εθνικά. Για έναν άνθρωπο γυρνάν τον κόσμο ανάποδα. Ένας να μη φύγει από το μαντρί τους, παλιοφασιστόμουτρα.
Αιώνιοι οπαδοί της Τυραννίας.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 23:48 pm 16 06 2008

Μην συγχίζεσαι χάνδακα, αυτό δεν ήταν τίποτα... Κάτι τέτοιους wannabe Έλληνες συνήθως τους αντιμετωπίζω πιο σκληρά. :lol:
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 22:50 pm 01 07 2008

Μην συγχίζεσαι χάνδακα, αυτό δεν ήταν τίποτα... Κάτι τέτοιους wannabe Έλληνες συνήθως τους αντιμετωπίζω πιο σκληρά.

Ναι, τους στέλνανε κατευθείαν για παραθερισμό, στις εξορίες και τις φυλακές, αφού πρώτα τους ρίχνανε στα "δικαστήρια" με την κατηγορία του "φιλλέληνα"!
Πάντως είναι εξωφρενικό, σε όλον τον κόσμο, ο όρος "φιλέλληνας" να είναι μοναδικός τίτλος τιμής και σε μια και μοναδική (δεν λέω ποια, για να μην κεντρίσω τους "φίλους" της), να είναι κατηγορία και με αυτή να διώκονται οι ίδιοι οι Έλληνες...
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αποσπάσματα της ιστορίας μας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 7 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 7 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Login Form