Τώρα είναι 12:34 pm 28 03 2024

Η Ζαγορια τι ειναι?

Αυτής που ποτέ μέχρι σήμερα δεν μαθαμε στην δωρεάν δημοσια παιδεία της πατρίδας μας

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 01:25 am 12 05 2008

Πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν αδέλφια οι μασκαράδες. Όχι αυτοί της αποκριάς αλλά οι μασκαράδες του συμφέροντος και της μειοδοσίας. Αυτοί που αρνούνται κάθε ιερό και όσιο στο βωμό της ιδιοτέλειας και της υποτέλειας. Υπήρχαν δυστυχώς και θα υπάρχουν πάντα οι προβατόσχημοι λύκοι που θα μπαίνουν ανενόχλητοι στο κοπάδι. Όπως θα υπάρχουν οι Σειρήνες που με τη γλυκιά τους φωνή θα προσπαθούν να μας παρασύρουν στην θανατηφόρα παγίδα τους. Η "πέμπτη φάλαγγα" του Φράνκο κατά τον ισπανικό εμφύλιο άφησε παντού απογόνους και μιμητές.

Ένα δηλητήριο μπορεί μέχρι τον ουρανίσκο να φαντάζει εύγευστο προκειμένου να μην γίνει αμέσως αντιληπτό και το φτύσει ο ανυποψίαστος που του προσφέρεται. Όταν όμως φτάσει στο στομάχι τότε δύσκολα θα αποφευχθούν οι συνέπειες.
Και ούτε θα γίνουμε ποτέ λωτοφάγοι για να λησμονήσουμε το ποιοι είμαστε και ποιο είναι το χρέος μας.

Μην λυγίζετε αδέρφια και μην υποχωρείτε.

Αντίσταση και ανάκαμψη, όπως ήταν και η τελευταία ευχή του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου.
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 01:52 am 12 05 2008

Δέρβι,
Ελπίζω να γέλασες με το ανέκδοτο ...........
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 01:57 am 12 05 2008

Πάτερ μου,
(Επάνω στο ανέκδοτο)
Θα σε ενοχλούσε εάν ο Μεξικάνος και ο Αφρικανός απαντούσαν : " Είμαι πολλά χρόνια στην Αμερική, τα παιδιά μου έχουν γεννηθεί εδώ και δεν γνωρίζουν άλλη πατρίδα, εγώ αγαπάω αυτήν την χώρα και θέλω να νομιμοποιηθώ. Η ευχή μου είναι να πάρω αμερικανική υπηκοότητα". Τότε ποια θα ήταν η ευχή σου;
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 17:09 pm 12 05 2008

Το πράμα έχει καταλήξει σε διαγωνισμό ανεκδότων και πολύ σκληρό μάλιστα αφού το ένα είναι καλύτερο από το προηγούμενο.
Κάποιοι δεν λένε να ξυπνήσουν από το αμερικάνικο όνειρο.
Είναι πολύ γλυκό φαίνεται και συμφέρει...

Άντε γιατί πολύ έχω ασχοληθεί, αλλά τι να κάνω, πρέπει να παταξώ και κανέναν καταραμένο όφι αμα εμφανίζεται...

Εις το επανιδείν...
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 02:02 am 13 05 2008

Πάτερ μου,
Νομίζω ότι αποφεύγεις να απαντήσεις ευθέως. Τουλάχιστον να δηλώνεις ευθέως αυτά που πρεσβεύεις, δεν πρέπει να ντρέπεσαι. Εγώ δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου, δεν έπρεπε να το είχα κάνει μέχρι τώρα.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 12:39 pm 13 05 2008

Κοίτα που με έπιασαν αδιάβαστο σε τομέα δικιάς μου ειδικότητας... και μου τελείωσαν και τα ανέκδοτα με τον Ναστραντίνι!... φτου! Ο "ανέκδοτος" αγών αναβάλλεται επ αόριστο! Αποσύρομαι για προετοιμασία... Λές να έχει ο τζιάτζης τίποτε καλές μπαρτσολέτες στα θεϊκά του συγγράμματα;!;!
Εις το ανεκδοτείν!
ΤΑ ΛΕΜΕ

Υ.Γ.1. Poison, αν σε κάτι συμφωνούν όλοι μα όλοι για μένα, είναι ότι είμαι "ξινός εν πλήρει συνειδήσει". :lol: :lol: :lol:
Υ.Γ.2. Εκεί που νόμιζα ότι θα κανόνιζα έναν ιστορικό "P.X". καφέ με ρακί και μεζέ "γαλα-κ-τικής προέλευσης" από Ζαγοριά μου το χαλάτε... Next time! :? :? :?
Υ.Γ.3. Ευχαριστώ για τις ευχές, αλλά δεν ειναι και τόσο ευχάριστο να μεγαλώνεις... :conf:
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 19:06 pm 13 05 2008

Poison, μπήκες στο φόρουμ με πρακτορικές τακτικές, με στόχο να μας διχάσεις...
Όμως δεν το πέτυχες...
Και πήρες τη σκυτάλη από τον Pagonistan μου φαίνεται, αφού αυτός μόλις εξαφανίστηκε εμφανίστηκες εσύ!
Τέλος πάντων...

Στην ερώτηση που έκανες στον priest μπορώ να σου απαντήσω εγώ!
Για την Αμέρικη δεν με νοιάζει, πρώτον επειδή δεν είμαι Αμερικάνος και δεύτερον επειδή δεν αποτελεί έθνος αυτό το μιξάρισμα των φυλών!
Για την Ελλάδα όμως με νοιάζει και δεν θα ήθελα ένας Πακιστανός να γίνει "Έλληνας"!
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 03:12 am 14 05 2008

Άκου,
Δεν με ενδιαφέρει τι πιστεύεις. Την απάντηση που μου έδωσες στο ανέκδοτο την ήξερα πριν την γράψεις. Δεν σε είχα για καλύτερο. Απλά ήθελα να δείξω στον Δερβιτσιώτη ότι την ευαισθησία του για τον αυτοπροσδιορισμό και τους μετανάστες, που την έδειξε με αυτό το κατεβατό:
Έχετε καθίσει ποτέ στο ίδιο τραπέζι να φάτε με έναν βλάχο, αλβανό, πακιστανό, παλαιστίνιο, γεωργιανό, ινδό, κάφρο, μαυριδερό χωρίς να ξινίσετε τα μπούτσιρα ελλενικά μούτρα σας; Εγώ προσωπικά τους έχω συνεργάτες, φίλους και συναγωνιστές σε μία κοινωνία που αποβάλλει τον κουλτουριάρικο αναχρονισμό, που θεωρεί τις πολιτιστικές διαφορές ως αγεφύρωτες και απόλυτες. Αν πιστεύουν και θέλουν να λέγονται Έλληνες, θα λέγονται Έλληνες. Άλλωστε ως Έλληνες και Χριστιανοί είμαστε οι πρώτοι που δίδαξαν και εφάρμοσαν την οικουμενικότητα της ανθρώπινης υπόστασης (ο Άγιος Κοσμάς ήταν για σας προφανώς "εχθρός του λαού και υποκινητής του σκοταδισμού"). Ακόμη και οι Λιάμπιδες χριστιανοί ήταν και εξισλαμίστηκαν με την βία. Δεν θα κατηγορήσω όμως κανέναν τους εάν αύριο πιστέψει στον Χριστό και βαφτιστεί, όπως έκαναν (και μάλιστα στη εκκλησία του χωριού μου) μερικοί Λαζαρατινοί που στέλνουν και τα παιδιά τους στο ελληνικό σχολείο στην Δερβιτσιάνη.
Να τους κρεμάσουμε ή να τους δεχτούμε με ανοιχτές αγκάλες που το τόλμησαν; Ποιο είναι πιο δημοκρατικό και οικουμενικό;


θα έπρεπε να την δείξει σε εσένα, σε κάτι "ιερωμένους" και σε όλα τα υπόλοιπα μπουμπούκια αυτού του φόρουμ. Δεν βλέπω όμως να απευθύνει τίποτα σε εσάς ο ευαισθητούλης Δέρβι, με αυτά που γράφετε περί μεταναστών και ξένων. Αντίθετα, όλη του την ευαισθησία για τους ξένους αυτούς, την έδειξε σε εμένα ως απάντηση για την Ζαγοριά, λες και εγώ πιστεύω κάτι διαφορετικό απ' αυτά που αναφέρει εκεί. Βέβαια, για το αν τα πιστεύει πράγματι αυτός, δεν είμαι σίγουρος.

ΥΓ. Συνεχίζεις την πάγια τακτική των "πατριωτών" αυτού του φόρουμ, που αποκαλούν δηλαδή όσους έχουν μία διαφορετική άποψη πράκτορες, ζότιδες, φίδια, γκουστουρίτσες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Δεν ξέρεις όμως πως οι πράκτορες, σε οποιαδήποτε χώρα, ειναι συνήθως υπερπατριώτες ...................
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 03:57 am 14 05 2008

Πες αυτά που πιστεύεις... Μην κρύβεις χαρακτηρισμούς λέγοντάς μας "μπουμπούκια"!
Εγώ είμαι Εθνικιστής και δεν φοβάμαι αν με αποκαλέσεις "Φασίστα" ή "Ναζί"...
Αυτά τα λέω μόνο για μένα και όχι για τους άλλους!

Και εσύ, λοιπόν, πρακτορίσκε ας γράφεις ότι θέλεις... Αφού είσαι εσύ καλύτερος εσένα θα πιστέψουν όσοι διαβάζουν το φόρουμ!

Εγώ διαφωνώ με αυτά που γράφει ο Δερβιτσιώτης... Κάτι γράφει και για δημοκρατία άλλωστε!
Ο Αριστοτέλης είχε πει ότι αν η δημοκρατία ήταν το καλύτερο πολίτευμα, τότε οι αντιπρόσωποι θα εκλέγονταν με κλήρο...
Και να μην συζητήσουμε για τη δημοκρατία που έχουμε σήμερα, επειδή πολλοί θα στεναχωρηθούνε!

Έχω πρόβλημα με τους ξένουν που αλλοτριώνουν τον πολιτισμό και την κουλτούρα μας και αυτό δεν θα αλλάξει! Αυτή είναι η αποψή μου!
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό dropolitissa » 15:09 pm 14 05 2008

Και η κοκορομαχία συνεχίζεται…

Με το πέρας της(αν ποτέ συμβεί αυτό!!), μην παραλείψετε να ανακοινώσετε το πόρισμα και στους ''δύσμοιρους'' Ζαγορίσιους, που τόσα χρόνια ''προσμένουν'' με αγωνία την εμφάνιση ''ιστορικών'' τέτοιου βεληνεκούς…
(Παρεπιπτόντως, δε βλέπω και πολλούς Ζαγορίσιους εδώ μέσα, γιατί άραγε!?)

Άντε να μαζευτούμε… που τα πήραμε όλα αμπάριζα και δεν έχουμε αφήσει τίποτα όρθιο στο όνομα κάποιων ''ιδεολογιών'', που τίποτα άλλο δεν έχουν να μάς προσφέρουν, παρά μόνο παρωπίδες…

Φιλικά πάντα...

Υ.Γ. Ας ανοίξει κάποιος/α μία υποενότητα με θέμα: «Απόδειξε ότι είσαι εξυπνότερος/η!!!»…
dropolitissa
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 23:26 pm 05 12 2007

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Moira » 14:16 pm 15 05 2008

Την κοκορομαχία και την ιστορία που επικαλείστε,την μάθατε καλά στα στέκια του Γεωργάκι,της Αλέκας,του Αλαβάνου όπως επίσης και τις θεωρίες ανθρωπιάς που αναμασάτε συνέχεια..Είναι το σήμα κατατεθέν σας,σας αντιπροσωπεύει απόλυτα....
Εμείς απο την άλλη ευτυχώς μάθαμε κάποια πράγματα για τον τόπο μας,την ιστορία,τον πραγματικό σεβασμό προς τον άνθρωπο, όχι απο τα γνωστά στέκια,άλλα απο τους παπούδες μας τις γιαγιάδες μας..Όμως τώρα όλα αυτά είναι τόσο ξεπερασμένα,τι να πεις;Όπως λέμε old fashion και αυτά ένα πράγμα....
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 22:43 pm 15 05 2008

(Παρεπιπτόντως, δε βλέπω και πολλούς Ζαγορίσιους εδώ μέσα, γιατί άραγε!?)

Ήταν ένας αλλά φαίνεται ότι, ή δεν θέλει να τον κατηγορήσουν για "υπερπατριώτη" ή καλύφθηκε από τα τέρατα της (αλβανικής) μορφώσεως που εξακολουθούν να μην αποδέχονται το δικαίωμα κάποιου να ψάχνεται και να αυτοπροσδιορίζεται με βάση την ιστορία και τη συνείδηση.
Χαλαρά και όταν οι πατρώνοι σας αποφασίσουν και γίνει απογραφή πληθυσμού, τότε θα δείτε πως στη Ζαγοριά θα δηλωθεί τουλάχιστον ένας ΈΛΛΗΝΑΣ.
ΥΣ Τι στον κόσμο και να σας έβλεπα να κάνατε έτσι και για τα κουτσουρεμένα δικαιώματα των υπολοίπων.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 00:18 am 16 05 2008

Πες αυτά που πιστεύεις... Μην κρύβεις χαρακτηρισμούς λέγοντάς μας "μπουμπούκια"!
Εγώ είμαι Εθνικιστής και δεν φοβάμαι αν με αποκαλέσεις "Φασίστα" ή "Ναζί"...
Αυτά τα λέω μόνο για μένα και όχι για τους άλλους!


Πίστευε ό,τι θέλεις, εγώ δεν θα σε χαρακτηρίσω (σε αντίθεση με σένα). Η διαφορά σου με τους άλλους όμοιούς σου εδώ μέσα είναι ότι εσύ το δηλώνεις ενώ οι άλλοι είτε κρύβονται είτε αγνοούν αυτό που είναι γιατί έχουν πείσει τον εαυτό τους ότι διακατέχονται από αγνό πατριωτισμό.

Την κοκορομαχία και την ιστορία που επικαλείστε,την μάθατε καλά στα στέκια του Γεωργάκι,της Αλέκας,του Αλαβάνου όπως επίσης και τις θεωρίες ανθρωπιάς που αναμασάτε συνέχεια..Είναι το σήμα κατατεθέν σας,σας αντιπροσωπεύει απόλυτα....
Εμείς απο την άλλη ευτυχώς μάθαμε κάποια πράγματα για τον τόπο μας,την ιστορία,τον πραγματικό σεβασμό προς τον άνθρωπο, όχι απο τα γνωστά στέκια,άλλα απο τους παπούδες μας τις γιαγιάδες μας..Όμως τώρα όλα αυτά είναι τόσο ξεπερασμένα,τι να πεις;Όπως λέμε old fashion και αυτά ένα πράγμα....


Άκου αγαπητή αυτονομίστρια,
Την ιστορία που εσύ επικαλείσαι δεν την έμαθα σ' αυτά τα στέκια, γιατί όλοι αυτοί οι άνθρωποι ποτέ δεν ισχυρίστηκαν ότι είναι ιστορικοί. Απλά, επειδή βρισκόμαστε στο 21ο αιώνα (μην σοκάρεσαι, είναι αλήθεια!), την ιστορία πρέπει να την μαθαίνουμε όχι με γνώμονα τον εθνοκεντρισμό (δεν αναφέρομαι μόνο σ'εμάς αλλά σε κάθε λαό των βαλκανίων), ότι είμαστε δηλ. ο περιούσιος λαός του Κυρίου, ότι δεν έχουμε αδικήσει ποτέ κανέναν αλλά μόνο μας το έχουν κάνει οι άλλοι, ότι οι άλλοι είναι οι κακοί και εμείς οι καλοί, ότι όλα είναι ελληνικά και οι άλλοι δεν έχουν κανένα δικαίωμα, και λοιπές βαλκανικές πρωτοτυπίες. Εγώ τέτοια ιστορία θέλω να μάθω, την ιστορία δηλαδή που διαχωρίζει τους εθνικούς μύθους που έχει πλάσει το κάθε κράτος από την αλήθεια. Το ξέρω εσύ προτιμάς την ιστορία του Άδωνι, του Βελόπουλου, του Πλεύρη και φυσικά του Προέδρου Γιώργου (όχι του Παπανδρέου, του άλλου του Μακεδονομάχου). Εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα γι 'αυτό, αν σ' αρέσει αυτή η ιστορία συνέχιζε να την μαθαίνεις. Θα σου πω μόνο το εξής (και αυτό απευθύνεται και στους υπόλοιπους ομοίους σου εδώ μέσα): την ιστορία που εσύ
έχεις μάθει την ξέρω κ' εγώ εδώ και χρόνια. Αυτήν που εγώ έχω μάθει, την έχεις ανοίξει ποτέ, έστω και από περιέργεια;
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 14:49 pm 16 05 2008

dropolitissa έγραψε:Άντε να μαζευτούμε… που τα πήραμε όλα αμπάριζα και δεν έχουμε αφήσει τίποτα όρθιο στο όνομα κάποιων ''ιδεολογιών'', που τίποτα άλλο δεν έχουν να μάς προσφέρουν, παρά μόνο παρωπίδες…

Φιλικά πάντα...

Υ.Γ. Ας ανοίξει κάποιος/α μία υποενότητα με θέμα: «Απόδειξε ότι είσαι εξυπνότερος/η!!!»…

Θα αγωνίζομαι πάντα για τις Ιδέες και τα Πιστεύω μου και δεν πρόκειται να τα αλλάξω, αλλά ούτε να μετανιώσω γι' αυτό!
Παρωπίδες έχουν αυτοί που δεν έχουν άποψη ή αυτοί που προσπαθούν να την κρύψουν!

ΥΓ: Όσοι έχουν υποψηφιότητες για την υποενότητα, να υποβάλλουν υποψηφιότητες... Πρώτοι φαντάζομαι θα είναι κάποιοι φωστήρες και πρώτη εσύ που το πρότεινες...
ΥΓ2:Αγορί μου poison μην αγχώνεσαι...Έχουμε διαβάσει Ρεπούση! Στην Μικρά Ασία απλώς στριμώχτηκαν στα λιμάνια και στις 19 Μαΐου 1919 δεν αποφάσισε κανένας Κεμάλ να σφαγιαστούν 350.000 Έλληνες του Πόντου.

ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!
Εικόνα
Εικόνα
Ποια "ελληνοτουρκική φιλία";
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 15:47 pm 16 05 2008

Για να δούμε βρε καμμένα τι υπηρέτησε ο κ. Πέτρος Χαρίτος, ποιά πατρίδα και ποιά σημαία, πως ''αυτοπροσδιορίζονταν'' μέσα στην αλβανική Βουλή το 1921; Ακριβώς λίγα έτη μετά την υποτιθέμενη συμμετοχή στον αυτονομιστικό αγώνα. Λέτε να΄είχε πραγματική συμμετοχή και λίγα χρόνια μετά οι Αλβανοί να τον κάναν βουλευτή; Αναρωτιέμαι τι πίνουν αυτοί που το πιστεύουν.

Παρακάτω απόσπασμα από το βιβλίο Ligjvënësit Shqiptarë (οι Αλβανοί Νομοθέτες), έκδοση της Αλβανικής Βουλής, όπου διακρίνεται υπογραμμισμένο κ το όνομα του ζαγορίσιου κ. Χαρίτο. Το έχω υπογραμμίσει με κόκκινο γιατί κάποιοι εδώ μέσα λόγω του σωματικού και πνευματικού αυνανισμού δεν βλέπου καλά.

Εικόνα

Μήπως θέλετε να φέρω κ στοιχεία για τον κ. Κυριάκο Χαρίτο, ανηψιό του Πέτρου, να δούμε τι ωραία ήταν όταν σχεδίαζε το πολύ δημοκρατικό σύνταγμα της κυβέρνησης του Χότζα το 1946;;; Μνημείο δημοκρατίας...

Πάμε παρακάτω...

Αυτοπροσδιορισμό των Ζαγορίσιων θέλετε ρε καμμένα? Ορίστε!

Εικόνα

Τι ωραία που τα λένε! Ελληνικότατα και αρχαιοπρεπέστατα. Προσέξτε την καθαρεύουσα...

Πάμε παρακάτω...

Τον κ. Irakli Koçollari τον ξέρετε ρε καμμένα; Όχι;; Δεν ξέρετε αυτόν τον Ελληνάρα από την Ζαγοριά, που επειδή ήταν πιο 'Ελληνας από τους Έλληνες ο Μπερίσα τον διόρισε αρχηγό της διαβόητης SHIK και μετέπειτα πρέσβη της Αλβανίας στην Ελλάδα; Το βιβλίο του κ. Koçollari για τους Αρβανίτες το έχετε διαβάσει; Τι ωραία που τα λέει μέσα. Δεν άφησε Έλληνα χωρίς να τον κάνει Αρβανίτη. Από την Ζαγοριά κ αυτός... Ορίστε τι ωραία που γράφει για τα δίκαια της Ελλάδος...

Εικόνα

Αυτά λοιπόν γράφουν οι Ζαγορίσιοι. Λοιπόν, αυτούς τους ''πλανημένους'' Ζαγορίσιους που δηλώνουν (τι κρίμα!) Αλβανοί τι θα τους κάνουμε;;; Θα τους βάλουμε σε φροντιστήριο για να μάθουν να αυτοπροσδιορίζονται καλίτερα;;;

Επανέρχομαι στους Σκοπιανούς. Αφου κόπτεσθαι για αυτοπροσδιορισμό γιατί δεν τους αφήνετε να δηλώνουν Μεκεδόνες αλλά τους ετεροπροσδιορίζετε;;; Δηλαδή μόνο οι Ζαγορίσιοι έχουν το δικαίωμα να ''αυτοπροσδιορίζονται'' σαν Έλληνες χωρίς ιστορικά στοιχεία; Αλλά ξέχασα το δικαίωμα της ιστορικής γνώσης το έχετε μόνο εσείς, που κατά πάσα πιθανότητα το αποκτάτε με κάποια διαδικασία θέωσης-πειθισμού. Με τον Πακιστανό και τον Κάφρο που θα αρχίσει και αυτός να ανησυχεί για τις ελληνικές του ρίζες τι θα γίνει, θα τον αφ΄ησετε να αυτοπροσδιορίζεται; Περιμένω μια ειλικρινή απάντηση, κάτι σαν του Δερβιτσιώτη ένα πράγμα, ο οποίος συμβουλεύτηκε τον κ. Τσίπρα πριν απαντήσει...


ΥΓ 1. Τι έγινε σχισματικέ; Μας βγήκες με αλβανικό επώνυμο; Δεν έπαιζα κανά Τζόκερ καλίτερα;! Εγώ όμως δεν κρίνω από το επώνυμο για την καταγωγή κάποιου όπως εσύ γιατί αλλιώς καταλαβαίνεις τι βγαίνεις...

ΥΓ 2. Α.Η. 1914, εγώ δεν εξαφανίζομαι, αλλά εμφανίζομαι όποτε μου γουστάρει και μάλιστα στις επόμενες απαντήσεις δεν θα χρησιμοποιώ λιπαντικό (στις απαντήσεις εννοώ)...
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 20:06 pm 16 05 2008

Τα γραφόμενα μιας εφημερίδας αποτελούν απόδειξη κύριε με την βαζελίνη;
Ουστ! Κα(η)μμένοι άλλοι είναι...
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ » 00:44 am 18 05 2008

Αγαπημένε μου priest είναι αλήθεια αφήσαμε για λίγο τα κοινωνικό-καλλιτεχνικά θέματα μπάς και μορφωθούμε λιγάκι για τα ιστορικά γεγονότα,άλλα βλέπω συνεχίζετε την ενημέρωσή μας σε πολύ ¨ έντονο ¨ βαθμό και φοβάμαι μήπως φύγω από εδώ παραμορφωμένη!


Υ.Γ 1.Θέλω να πιστεύω πως οι λόγοι που προσεγγίζετε ο ένας τον άλλον συνομιλητή με αυτόν τον τρόπο είναι:
α) επειδή έχετε ανάγκη από εκτόνωση (ανθρώπινη είναι)
και β) επειδή θέλετε να κάνετε αίσθηση γύρω σας (επίσης ανθρώπινη ανάγκη και αδυναμία ,δεν είναι κακούργημα,απλώς ένα πλημέλλημα).

Αν όμως αυτό γίνεται επειδή οι αντιληψεις έχουν αρρωστήσει τότε το μόνο που έχω να πώ (και σταματώ εδώ) λυπάμαι και περαστικά!!!



Υ.Γ.2 Ας μην ξεχνάτε πώς ο πάτος δεν έχει τέλος γ'αυτό καλό θα ήταν η οποιαδήποτε βουτιά που γίνεται προς τα'κει,να μετατραπεί σε ανάδυση πρός την επιφάνεια της θάλλασας-Είναι καλύτερο το φώς από το σκοτάδι,τουλάχιστον αυτό νομίζω εγώ η ταπεινή καλλιτέχνιδα! :D


Φεύγω τώρα να γράψω κανά τραγούδι,να σας αφήσω και εσάς να τα πείτε με την ησυχία σας.Ορμάτε παλικάρια βούρρρ...........................

Τα σέβη μου!!!!
Προσέξτε τις σκέψεις σας-γίνονται λέξεις
Προσέξτε τις λέξεις σας -γίνονται πράξεις
Προσέξτε τις πράξεις σας-γίνονται συνήθειες
Προσέξτε τις συνήθειες σας-γίνονται χαρακτήρας
Προσέξτε τον χαρακτήρα σας-γίνεται πεπρωμένο σας !!!
Άβαταρ μέλους
ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: 13:44 pm 25 10 2006
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 20:39 pm 19 05 2008

Εύγε "P".
Άργησαν οι υπηρεσίες αλλά τελικά βρήκαν το υλικό. Ο "Πογονισταν" έγραψε για τον Χαρίτο, αλλά εσύ τον βρήκες...
Μήπως η είσοδος στην αλβανική βουλή σημαίνει διαγραφή της ιστορίας;
Λέτε να΄είχε πραγματική συμμετοχή και λίγα χρόνια μετά οι Αλβανοί να τον κάναν βουλευτή;

Βέβαια νόμιζα, ο αγράμματος, ότι για να μπει κάποιος στη βουλή θα πρέπει να είναι εκλεκτός του λαού.

Ξεχάσαν οι αλβανοτσολιάδες, τα τέρατα της μορφώσεως, ότι και από την αναγνωρισμένη μειονότητα και από τη μη (βάζω μέσα και τη Χιμάρα), υπήρξαν και υπάρχουν πολλοί προδότες. Και ανάμεσά τους ήταν οι τρομερότεροι βασανιστές, οι πιο ασυνείδητοι δικαστές, ακόμη και και οι μεγαλύτεροι "ήρωες του όπλου της ασφάλειας του λαού".
Και το χειρότερο από όλα, είναι ότι πρώτοι αυτοί τρέξανε στην Ελλάδα που φτύνανε, για να απολαύσουν και ασφάλεια, και συντάξεις, και τώρα υπηκοότητα. Αν ήταν άνδρες θα μένανε πιστοί στις "ιδέες" τους και θα παραμένανε στη χώρα που τόσο αγαπάνε και υπερασπίζονται σαν τα καλύτερα πιστά σκυλιά.
Αλλά τέτοιοι είναι: ξετσίπωτοι και ανθέλληνες. Γιατί δεν είναι οπαδοί ιδεών (ας πούμε και ένα αστείο).
Ας καθίσουν λοιπόν στην Ελλάδα να συνεχίσουν τον ανθελληνισμό τους. Ευτυχώς για την ώρα τους γλιτώνουμε και δεν μας στέλνουνε στο Σπάτς και στη Λιούσνια για διακοπές.
ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ που τους πείραξε ΈΝΑΣ που ψάχνεται εθνικά. Για έναν άνθρωπο γυρνάν τον κόσμο ανάποδα. Ένας να μη φύγει από το μαντρί τους, παλιοφασιστόμουτρα.
Αιώνιοι οπαδοί της Τυραννίας.
Συνεχίστε να αποκαλύπτεστε!
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 23:39 pm 19 05 2008

Άκου φίλε (εσύ που παραθέτεις τις φωτογραφίες),
Νόμιζες πως αυτά που δείχνεις δεν τα έχω ξαναδεί; Να ξέρεις όμως πως τέτοιες φωτογραφίες θα μπορούσε να σου δείξει και ένας Τούρκος, δηλαδή με δικούς του σφαγμένους από Έλληνες. Να και κάτι που δεν ήξερες ή που δεν θα ήθελες να ξέρεις. Αυτή είναι η διαφορά μας. Εσύ επιλέγεις να βλέπεις και να διαβάζεις αυτά που θέλεις, τα υπόλοιπα τα διαγράφεις δίχως να σε νοιάζει αν είναι ή όχι αλήθεια.
Επιλέγεις να μην ξεχάσεις. Το ίδιο κάνουν και κάποιοι Τούρκοι από την άλλη πλευρά. Όμως δυστυχώς για σένα, οι περισσότεροι άνθρωποι και από τις 2 πλευρές θέλουν να ξεχάσουν. Ξέρεις γιατί; Επειδή γνωρίζουν πως σφαγές σαν κ' αυτές δεν τις διαπράττουν ποτέ οι λαοί, αλλά στρατοί φανατισμένοι και διαποτισμένοι με τις ιδέες που εσύ εκπροσωπείς. Θέλεις να σου πω και κάτι άλλο; Ξέρεις γιατί εσύ δεν θέλεις να ξεχάσεις; Επειδή αν ξεχάσεις θα χάσεις το μόνο πράγμα που είσαι ικανός να προσφέρεις στην κοινωνία: το μίσος. Σε ξενερώνει απίστευτα η ιδέα Τούρκοι και Έλληνες να ζουν αγαπημένοι, όπως το έχουν κάνει πολλές φορές στο παρελθόν, αλλά και σήμερα σε χώρες όπου είναι μετανάστες (Γερμανία). Σε αυτήν την περίπτωση θα νιώσεις ένα κενό μέσα σου: τότε τι εχθρούς θα δημιουργήσεις για να δώσεις στον εαυτό σου ένα νόημα ύπαρξης;
Αυτά.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 17:07 pm 20 05 2008

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ που τους πείραξε ΈΝΑΣ που ψάχνεται εθνικά. Για έναν άνθρωπο γυρνάν τον κόσμο ανάποδα. Ένας να μη φύγει από το μαντρί τους, παλιοφασιστόμουτρα.


Μα δεν ενδιαφέρεται κανένας για τον ''πολέμιο'' stricto sensu. Ο άνθρωπος το δηλωσε μόνος του, έχει γεννηθεί εδώ, η οικεγένειά του είχε φύγει απο κει εδώ και αμνημόνευτα έτη, την υπηκοότητα την έχουν, έχουν ελληνική συνείδηση, άρα είναι Έλληνες ΠΛΕΟΝ. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι και Έλληνες στην καταγωγή. Το ίδιο ισχύει και για τους Εβραίους, μια χαρά Έλληνες είναι, απλά με εβραϊκή καταγωγή. Απλούν.

Όσο για το ''παλιοφασιστόμουτρα'' να το χώσεις στο rectum σου μπας κ ηρεμήσεις. Όχι πως με πειράζει ιδιάιτερα ο όρος ''παλιοφασιστόμουτρο''.
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αποσπάσματα της ιστορίας μας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 6 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 6 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Login Form