Τώρα είναι 10:58 am 29 03 2024

Η Ζαγορια τι ειναι?

Αυτής που ποτέ μέχρι σήμερα δεν μαθαμε στην δωρεάν δημοσια παιδεία της πατρίδας μας

Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό polemios » 14:46 pm 15 03 2008

Ειμαι απο Ζαγορια,συγκεκριμενα απο ενα χωριο-Χοστεβα.Καποιοι λενε οτι ειμαστε αλβανοφωνοι Ελληνες,καποιοι ορθοδωξοι αλβανοι.
Εγω ξερω οτι ο προπαπους μου γνωριζε μονο να μιλαει αλβανικα αφου ειχε ελληνικη παιδεια.Αργοτερα επι κομουνισμου δεν τα μαθανε οι επομενες γενιες τα ελληνικα.
Καπου σε μια βιβλιοθηκη ειδα χαρτες και δεδομενα της περιοχης του ετους 1918 και ελεγε 520 κατοικοι-Ελληνες.
καποιοι μασκαραδες(ολοι πρωην Κομουνιστες) απο τη περιοχη ,στις ημερες μας εχουν βγαλει εφιμεριδα και το παιζουν αλβανοι.
Ποια ειναι ειναι η αληθεια?
polemios
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14:28 pm 15 03 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 07:49 am 25 03 2008

Ειμαι απο Ζαγορια,συγκεκριμενα απο ενα χωριο-Χοστεβα.Καποιοι λενε οτι ειμαστε αλβανοφωνοι Ελληνες,καποιοι ορθοδωξοι αλβανοι.
Εγω ξερω οτι ο προπαπους μου γνωριζε μονο να μιλαει αλβανικα αφου ειχε ελληνικη παιδεια.Αργοτερα επι κομουνισμου δεν τα μαθανε οι επομενες γενιες τα ελληνικα.
Καπου σε μια βιβλιοθηκη ειδα χαρτες και δεδομενα της περιοχης του ετους 1918 και ελεγε 520 κατοικοι-Ελληνες.
καποιοι μασκαραδες(ολοι πρωην Κομουνιστες) απο τη περιοχη ,στις ημερες μας εχουν βγαλει εφιμεριδα και το παιζουν αλβανοι.
Ποια ειναι ειναι η αληθεια?


Αγαπητέ φίλε, στη Ζαγοριά κατοικούν Αλβανοί ορθόδοξοι και μερικοί Βλάχοι (οι οποίοι αν και ελληνόφωνες, όταν εγκαταστάθηκαν κατά τη δεκαετία του 1950 στη Ζαγοριά, συγκεκριμένα στο χωριό Ντέρανη (Nderani) και ολίγοι στη Σέπερη, έχουν εξαλβανισθεί ολήρως). Υπάρχουν μερικές πληροφόρίες οι οποίες κάνουν λόγο για έναν εκτοπισμό των Ζαγορίσιων από το Κουρβελέσι (Λαμπερία) ώστε να μην εξισλαμιστούν κατά τον ΙΖ' αιώνα. Τα χωριά είναι τα εξής, Σέπερι, Νίβανι, Ντέρανι, Κόντσκα, Λίαρι, Χοστέβα, Ντοσνίτσα, Ζέγι, Μπυθίκι. Κατά τους προηγούμενους αιώνες υπήρχαν ελληνικά σχολεία σε αυτά τα χωριά, με μεγαλύτερο στο χωριό της Νίβανης (στο οποίο υπήρχε και περίφημο μοναστήρι, ηγούμενος του οποίο κατά το πάλαι υπήρξε ένας πρόγονός μου). Οι Ζαγορίσιοι ήταν ανέκαθεν φιλέλληνες, μόνο κατά την περίοδο της αλβανικής εθνικής αφύπνισης (1878-1912) ξέφευγε που και που κανένας ''ανθέλληνας'' (όπως ο ποιητής Αντών Ζάκο Τσαγιούπι). Ο χάρτης στον οποίο αναφέρεσαι είναι πιθανότατα αυτός τον οποίο εξέδωσε το ΓΕΣ το 1919 και μιλάει όντως για τόσους έλληνες. Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα. Γενικά ο χάρτης δεν είναι αξιόπιστος, για παράδειγμα αναφέρει Αλβανούς στα χωριά του Πωγωνίου ενώ δεν υπήρχαν ποτέ τέτοιοι. Μάλιστα πολλές φορές επαναλαμβάνει από χωριό σε χωριό τους ίδιους (φανταστικούς) αριθμούς. Την Ζαγοριά την έχω επισκεφτεί πολλάκις (τω χωριό μου συνορεύει με την περιοχή της Ζαγοριάς), γνωρίζω δε πολλούς Ζαγορίσιους (και από τη Χοστέβα), και ουδείς τυγχάνει έλλην.

Αυτά, εν ολίγοις...
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό kostast » 16:28 pm 25 03 2008

Απο πιο χωριό είσαι φίλε
Pogonistan
?????
"Μόνο δύο πράγματα είναι απέραντα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.Και για το πρώτο δεν είμαι καθόλου σίγουρος"- Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
kostast
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 03:34 am 30 05 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 20:08 pm 25 03 2008

Pogonistan,
για να μην αναφερθώ στον χάρτη του ΓΕΣ και τα στοιχεία του και πάθεις κανένα νταμπλάς, μήπως ξέχασες κάποια σημαντικά στοιχεία για την ιστορία της Ζαγοριάς; Γνωρίζεις τη συμβολή των κατοίκων αυτής της περιοχής στην ελληνική ιστορία; Για να μείνουμε στον 20ο αιώνα, π.χ. 1914 ή 1940 σου λένε κάτι;
Να ξέρεις πως η μισή αλήθεια είναι χειρότερη του ολόκληρου ψέματος.
Ξεσκόνισε τα βιβλία σου, μετέφρασέ τα και εδώ είμαστε και πάλι.
υσ. σε δυσκολεύουν και οι βλάχοι;
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 07:45 am 26 03 2008

Pogonistan,
για να μην αναφερθώ στον χάρτη του ΓΕΣ και τα στοιχεία του και πάθεις κανένα νταμπλάς, μήπως ξέχασες κάποια σημαντικά στοιχεία για την ιστορία της Ζαγοριάς;


Χάνδακα, τον χάρτη του ΓΕΣ τον έχω μπροστά μου και δεν βρίσκω κανέναν λόγο για να μου έρθει νταμπλάς. Τα στοιχεία του χάρτη είναι τα περισσότερα φανταστικά. Για παράδειγμα αναφέρει 1.695 Έλληνες στο Λαζαράτι (!!!). Και εγώ σε ρωτώ, ξέρεις που πέφτει το Λαζαράτι; Έχεις πάει ποτέ;

Γνωρίζεις τη συμβολή των κατοίκων αυτής της περιοχής στην ελληνική ιστορία; Για να μείνουμε στον 20ο αιώνα, π.χ. 1914 ή 1940 σου λένε κάτι;


Περί ποίας συμβολής ομιλείς; Το πολύ-πολύ να έχουν δώσει κανένα κομμάτι μπομπότας σε κανέναν πεινασμένο φαντάρο.

υσ. σε δυσκολεύουν και οι βλάχοι;


Εμένα; Αποκτάς χιούμορ χάνδαξ...
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 00:16 am 04 04 2008

Καλωσόρισες αδερφέ Πολέμιε στο φόρουμ του neb.gr. Xαίρομαι μου μπήκε στην διαδικτιακή μας κοινότητα και ένα μέλος από τη Ζαγοριά.
Είναι λογικό να έχεις απορίες αφού κατάγεσαι από μια περιοχή που απαγορεύτηκε ακόμα και αυτή η ομιλία στην ελληνική γλώσσα.
Ύστερα όμως κι από έναν αιώνα προπαγάνδας και καταπίεσης και μόνο που ψάχνεις το ζήτημα και αποκαλείς μασκαράδες αυτούς που το παίζουν Αλβανοί αποδεικνύει ότι η μνήμη και η παράδοση δεν μπορούν να διαγραφούν από όλους.
Ήρθε ο καιρός να μην φοβάστε να εκφραστείτε οι Έλληνες της Ζαγοριάς, της Ληντζουριάς και βορειότερα.
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 21:13 pm 29 04 2008

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ (σε όσους πιστεύουν στην ΑΝΑΣΤΑΣΗ)

Περίμενα αρκετές μέρες τον “Pogonistan”. Η αναφορές του σε μια πηγή τόσο γνωστή, θα τον έκανε πιο προσεκτικό. Εύκολα μπορούσε να διαπιστώσει τα λάθη του και να σπεύσει να αποκαταστήσει την αλήθεια. Προτίμησε όμως να μην ξαναγράψει κάτι σχετικά με τον χάρτη του ΓΕΣ. Αναγκάστηκα να τον ξαναμελετήσω και αναζήτησα ότι είναι τυπωμένο, σχετικά με τη Ζαγοριά, το Πωγώνι και τους Λαζαράτες. Μάταια όμως. Όσο και αν προσπάθησα δεν βρήκα τα «φανταστικά στοιχεία» του «Pogonistan”.

Ειδικότερα:
1. Όσο και αν προσπάθησα δεν διάβασα πουθενά για «1695 Έλληνες στο Λαζαράτι». Απεναντίας, στο χάρτη, το Λαζαράτι είναι χρωματισμένο με το χρώμα των Αλβανών και στο παράρτημα με τους αριθμούς των κατοίκων γράφει: Καζάς Αργυροκάστρου, Λαζαράτη, κάτοικοι 780, Αλβανοί. Για να το βρείτε ευκολότερα ψάξτε στη 10η σελίδα.
2. Για το (κατεχόμενο) Πωγώνι: στο χάρτη όλα τα χωριά του Καζά Πωγωνίου είναι χρωματισμένα με γαλάζιο χρώμα και στο πληθυσμό των χωριών αναφέρονται μόνον Έλληνες και κανείς Αλβανός (Πολίτσανη: 1650, Σκωριάδες: 560, Σωπική: 1630, Τσάτιστα: 487. Χλωμό: 760, Μαυρόγερο: 98). Που είναι οι Αλβανοί στο Πωγώνι, Pogonistan;
3. Ειρωνεύεται τα ελληνικά αισθήματα των Ζαγορισίων και γράφει και αυτός για «φιλελληνισμό». Ξέρεται πως τέτοια ήταν η κατηγορία επί Τζάτζη, με την οποία κάποιοι και από αυτή την περιοχή γνώρισαν τη φιλοξενία και τις θωπείες των Αλβανών του. Οι Ζαγορίσιοι το 1940, βγήκαν με ελληνικές σημαίες και υποδέχθηκαν τον ελευθερωτή ελληνικό στρατό. Αυτές τις εξυπνάδες περί μπομπότας ας τις αφήσει στην άκρη και αν δεν ξέρει, το «έδεσμα» αυτό ήταν στρατιωτικό και όταν οργανώθηκε το συσσίτιο οι φαντάροι το μοιράζονταν με τους ντόπιους.


Ρε σεις, τι είναι τελικά ο “Pogonistan”; Αμελής ή κάτι άλλο; Τι ρόλο βαράει μαζί με "άλλους" μορφωμένους εδώ μέσα;
Υπάρχει σχέση με άλλα μηνύματα που έχουν διαφορετικές υπογραφές;

ΥΣ. Για να καταλαβαίνουν όλοι, ο λόγος γίνεται για το βιβλίο RENE PUAUX «ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ» των εκδόσεων ΤΡΟΧΑΛΙΑ. Μέσα υπάρχει ένθετος ένας εθνογραφικός χάρτης της βορείου Ηπείρου, του 1913 καθώς και ένα φυλλάδιο με πληθυσμιακά δεδομένα. Και τα δύο είναι του Γενικού Στρατηγείου του Ελληνικού Στρατού και τυπώθηκαν το 1919. Υπογράφουν οι Αρχηγοί του Στρατού Παρασκευόπουλος και του Επιτελείου Πάγκαλος (παππούς του Θεόδωρου). Όποιος δεν το έχει στη βιβλιοθήκη του, να το αγοράσει. Είναι πολύ ενδιαφέρον και μας μεταφέρει - με τη ματιά ενός ξένου δημοσιογράφου - στα γεγονότα της Επανάστασης του 1914!
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 14:29 pm 01 05 2008

Χάνδακα ομολογώ πως έχεις δίκιο.

Εγώ παρανόησα τα σύμβολα του χάρτη (συγκεκριμένα το σύμβολο >>), τώρα που τον ξανάδα έχεις δικιο, τω όντι. Μη σπεύδεις να βρεις τι κρυβεται από πίσω κατευθείαν, ο δαίμων του τυπογραφίου.

Εικόνα


Όσο για τους Ζαγορίσιους, το αν είχαν φιλελληνικά αισθήματα δεν αποδεικνύει την καταγωγή τους. Πες μου έναν διάσημο Ζαγορίσιο - Έλληνα που να γνωρίζεις.
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 01:23 am 02 05 2008

Καλά που ο Pogonistan παραδέχθηκε το σφάλμα του. Αν όμως δεν υπογραμμιζόταν η "παρανόηση", θα έμενε η αίσθηση πως "μπαρμπούτσαλα", τραμπουνάνε κάποιοι περί "βορείου Ηπείρου"... Και κυρίως πηγές στις οποίες αναφέρονται είναι παντελώς αναξιόπιστες αφού παρουσιάζουν Έλληνες στο Λαζαράτι και Αλβανούς στο Πωγώνι, άρα και οι Έλληνες που αναφέρονται στη Ζαγοριά θα είναι μαϊμού.
Καλή η προσπάθεια, αλλά γιατί επιθυμεί να συνεχιστεί το παιγνιδάκι με ερωτήσεις του τύπου:
όσο για τους Ζαγορίσιους, το αν είχαν φιλελληνικά αισθήματα δεν αποδεικνύει την καταγωγή τους. Πες μου έναν διάσημο Ζαγορίσιο - Έλληνα που να γνωρίζεις.

Ντε και καλά Έλληνες είναι μόνον όσοι αναγνωρίζονταν ως τέτοιοι από τον Τζάτζη. Οι προσωπικές αναζητήσεις και ο εθνικός αυτοκαθορισμός είναι για κάποιους πράγματα αδιανόητα.
Οι Χιμαραίοι - είμαστε, για αυτούς, Έλληνες;

ΥΣ Για να μην ξεχαστώ, επιθυμεί ακόμα να μάθει ονόματα διασημοτήτων από Ζαγοριά; Πόσο διάσημοι πρέπει να είναι αυτοί και πως θα ορίσει την ελληνικότητά τους; Αρκεί για το τελευταίο μια δημόσια και έγγραφη δήλωση; Μήπως η ένοπλη αντιπαράθεση με το αλβανικό κράτος; Ή κάτι τέτοιο θα θεωρηθεί ως απλή υπεράσπιση προσωπικών συμφερόντων που καμία σχέση δεν έχουν με το λαϊκό αίσθημα; Οι "διασημότητες" πρέπει να είναι εν ζωή ή αρκεί να είναι ιστορικά πρόσωπα; Τελικά με τι θα χορτάσει ο Pogonistan τον εγωϊσμό του(;).
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 14:57 pm 02 05 2008

Ντε και καλά Έλληνες είναι μόνον όσοι αναγνωρίζονταν ως τέτοιοι από τον Τζάτζη. Οι προσωπικές αναζητήσεις και ο εθνικός αυτοκαθορισμός είναι για κάποιους πράγματα αδιανόητα.
Οι Χιμαραίοι - είμαστε, για αυτούς, Έλληνες;


Ατυχής η σύγκριση με την Χιμάρα. Από τους Ζαγορίσιους δεν υπάρχει ούτε μια οργάνωση πολιτικού ή έστω πολιτισμικού τύπου που να διατείνεται για την ελληνικότητα της περιοχής, και από την προσωπική εμπειρία (που επίτρεψέ μου να τη θεωρώ μεγαλύτερη από την δικιά σου) επειδή έχω γνωρίσει δεκάδες Ζαγορίσιους, δεν γνωρίζω ούτε έναν να αυτοπροσδιορίζεται ως Έλλην. Ούτε έναν! Εμείς οι Πωγωνίσιοι που τους έχουμε γείτονες ανέκαθεν τους θεωρούσαμε Αλβανούς και δεν έχω ακούσει ούτε από πρεσβύτερους ούτε από νεώτερους να τους λένε για Έλληνες.

ΥΣ Για να μην ξεχαστώ, επιθυμεί ακόμα να μάθει ονόματα διασημοτήτων από Ζαγοριά; Πόσο διάσημοι πρέπει να είναι αυτοί και πως θα ορίσει την ελληνικότητά τους; Αρκεί για το τελευταίο μια δημόσια και έγγραφη δήλωση; Μήπως η ένοπλη αντιπαράθεση με το αλβανικό κράτος; Ή κάτι τέτοιο θα θεωρηθεί ως απλή υπεράσπιση προσωπικών συμφερόντων που καμία σχέση δεν έχουν με το λαϊκό αίσθημα; Οι "διασημότητες" πρέπει να είναι εν ζωή ή αρκεί να είναι ιστορικά πρόσωπα; Τελικά με τι θα χορτάσει ο Pogonistan τον εγωϊσμό του(;).


Εάν δυσκολεύεσαι με διάσημους τότε ονόμασέ μου άσημους Ζαγορίσιους-Έλληνες, πες μου πόσους στρατιώτες βγάλαν στην Αυτονομία, κάτι τελος πάντων, ή αντιστρέφοντας την ερώτησή σου πες μου με ποιά κριτήρια τους θεωρείς εσύ Έλληνες; Επειδή κάποιος από αυτους (πιθανόν να) υποδέχτηκε ως ελευθερωτή τον ΕΣ (ελευθερωτή από ποιόν);
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 18:06 pm 03 05 2008

Στις 16 Ιουνίου 1913, οι αντιπρόσωποι των "τμημάτων Ρίζης και Ζαγοριάς" έστειλαν ένα υπόμνημα προς τις Μεγάλες Δυνάμεις. Χρησιμοποιούν ιστορικά, γεωγραφικά και εθνολογικά επιχειρήματα για να τεθούν τα σύνορα "της Ελληνικής Ηπείρου και της Αυτονόμου Αλβανίας, της οποίας σχεδιάζεται η δημιουργία".
Μεταξύ άλλων αναφέρονται και στο φαινόμενο της διγλωσσίας (που με το καθεστώς του Τζάτζη μεταβλήθη σε αποκλειστική αλβανογλωσσία): "Η στενότης των σχέσεων μετά των Αλβανών εισήγαγε την χρήσιν εκτός της Ελληνικής και της Αλβανικής γλώσσης ... το εξαγώμενον εκ της χρήσεων της αλβανικής γλώσσης εις τα βόρεια της Ηπείρου καταπίπτει προ της πραγματικότητος της Εθνικής συνειδήσεως των χριστιανών".
Για το ζήτημα της διαφοροποίησης τους από τους Αλβανούς είναι ξεκάθαροι: "Ζητούντες να ωφεληθώσιν εις βάρος άλλων, αντετάχθησαν απ' εναντίας πάση δυνάμει συμπράττοντες μετά των Τούρκων και ανθιστάμενοι μετ' ιδιαιτέρας ορμής εις τον απελευθερωτικόν αγώνα της Ελλάδος εν Ηπείρω. Οι Αλβανοί δυστυχώς είναι εκείνοι, οι οποίοι μετέβαλον τα Ελληνικά χωριά εις σωρούς τάφρας και παρεξετράπησαν εις τας φρικωδεστέρας ωμότητας κατά των κατοίκων της Ηπείρου".
Παρακάτω, προχωρούν στην έκδοση ψηφίσματος μέσω του οποίου ζητούν από την ελληνική κυβέρνηση να εξοπλίσει και να εκπαιδεύσει όλους τους άνδρες από 20 - 40 ετών και μάλιστα τα χωριά τους θα αναλάβουν όλα τα έξοδα. Οι αντιπρόσωποι αυτών των περιοχών εξέλεξαν πενταμελή επιτροπή για να τηλεγραφήσει τις αποφάσεις τους στον Ελευθέριο Βενιζέλο:
1. Ντίλιος Κ. Βασίλειος, εκ Λαμπόβου
2. Χαρίτος Πέτρος, εκ Νίβανης
3. Χατζηβασιλείου Θωμάς, εκ Μικράς Τσέτας Λαμπόβου
4. Μαρκόπουλος Θεοδώσιος, εκ Λέκλης
5. Γιάσσου Αναστάσιος, εκ Σέπερης


Ξερετε, και για μας τα ίδια λέγαν επί Τζάτζη: "Χιμάρα, η Αλβανία της Αλβανίας", ή αν κάποιος διαπιστώσει την ελληνογλωσσία μας "Χιμαριώτες, αυτοί που μιλάν ελληνικά και μοιρολογούν αλβανικά" ή "τα ελληνικά τα μάθανε από το εμπόριο με την Κέρκυρα" και διάφορες τέτοιες ΜΑ(Κ)ΑΚΙΕΣ. Αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά θα τα επαναλαμβάναν και τώρα. Βέβαια κάθε τι στον καιρό του και για να προλάβουν εξάπλωση τέτοιων "κακών παραδειγμάτων", επιτίθονται τώρα σε κάποιον που, άκουσον - άκουσον είναι από τη Ζαγοριά και ανιχνεύει - πέρα από τη συνείδησή του - κάθε του σχέση με τον ελληνισμό. Αφήστε ρε κακομοίρηδες το δούλεμα. Καθένας ας είναι αυτό που θέλει, αναζητώντας στις ρίζες του την αλήθεια και αυτοκαθοριζόμενος. Μην τον "ετεροκαθορίζετε" και μην ζητάτε να να σας πουν τις μύχιες σκέψεις τους, αυτές που έμαθαν να κρύβουν στα τρίσβαθα της ψυχής τους - ειδικά όταν είχαν να κάνουν με τους "γνωστούς - αγνώστους" συνεργάτες των Αλβανών.

ΥΣ. Για όποιον ενδιαφέρεται στοιχεία για την Ηπειρωτική Επανάσταση του 1914 στα βιβλία του Γενικού Επιτελείου Στρατού "Ο Αυτονομιακός Αγώνας του 1914" και "Το Βορειοηπειρωτικό ζήτημα" του Ε. Πρωτοψάλτη
ΥΣ2. εκτός από το λάθος με τους "Έλληνες" στο Λαζαράτι, κάναμε γαργάρα τους "Αλβανούς" στο Πωγώνι; Δεν δένει η σούπα για να αιτιολογηθεί η "αναξιοπιστία" του χάρτη του Ελληνικού Γενικού Επιτελείου που αναφέρει Έλληνες εκεί που δεν συμφέρει κάποιους;
ΥΣ3. Αν ο Pogonistan έχει τους καταλόγους με τους εθελοντές του '14, ας τους δημοσιοποιήσει, για δούμε και τις καταγωγές. Μπορεί να έχει και δίκιο ο άνθρωπος...
Αυτά και εις άλλα με υγεία.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 23:33 pm 03 05 2008

ΥΣ2. εκτός από το λάθος με τους "Έλληνες" στο Λαζαράτι, κάναμε γαργάρα τους "Αλβανούς" στο Πωγώνι; Δεν δένει η σούπα για να αιτιολογηθεί η "αναξιοπιστία" του χάρτη του Ελληνικού Γενικού Επιτελείου που αναφέρει Έλληνες εκεί που δεν συμφέρει κάποιους;


Δεν υπάρχουν Αλβανοί στο Πωγώνι, το' παμε αυτό. Από το δεύτερο μήνυμα το έγραψα πως δεν υπάρχουν αλλά παρανόησα τα σύμβολα και νόμιζα ότι ο χάρτης βγάζει Αλβανούς στο Πωγώνι. Νομίζω οτι ήμουν σαφής στο προηγούμενο ποστ.

ΥΣ3. Αν ο Pogonistan έχει τους καταλόγους με τους εθελοντές του '14, ας τους δημοσιοποιήσει, για δούμε και τις καταγωγές. Μπορεί να έχει και δίκιο ο άνθρωπος...
Αυτά και εις άλλα με υγεία.


Τους έχω, αλλά από όσο θυμάμαι η έκδοση του ΓΕΣ δεν έχει τόπο καταγωγής (σελ. 556-576) για τους αγωνιστές.

Μεταξύ άλλων αναφέρονται και στο φαινόμενο της διγλωσσίας (που με το καθεστώς του Τζάτζη μεταβλήθη σε αποκλειστική αλβανογλωσσία): "Η στενότης των σχέσεων μετά των Αλβανών εισήγαγε την χρήσιν εκτός της Ελληνικής και της Αλβανικής γλώσσης ... το εξαγώμενον εκ της χρήσεων της αλβανικής γλώσσης εις τα βόρεια της Ηπείρου καταπίπτει προ της πραγματικότητος της Εθνικής συνειδήσεως των χριστιανών".


Φαιδρό το επιχείρημα. Πρώτον, η αλβανογλωσσία είναι το κύριο χαρακτηριστικό της Ζαγοριάς ενώ αντίθετα τα ελληνικά ήταν αυτά που εισήχθησαν μέσω των σχολείων (Ιδού τι γράφει στην Ιστορία του Ελληνικού Έθνούς της Εκδοτικής Αθηνών, "Εκτος από τους ελληνόφωνους χριστιανούς, στην΄Ήπειρο υπήρχε και ένας μεγάλος αριθμός αλβανόφωνων. Ως σύνορο που χώριζε τις δύο αυτές χριστιανικές ομάδες μπορεί να θεωρηθεί η λεγόμενη "Γραμμή της Σούχας" που αρχίζε από το ακρωτήριο απέναντι στο νησί Σάσων, περιλαμβάνει τα χωριά της Χιμάρας στο νότο, προχωρούσε ΒΔ. μέσα από το Αργυρόκαστρο, το Ανω Λάμποβο, τη Σούχα, την Πολύτσανη, το Ρύθρο, το Τράρυσβο, το Λεσκοβίκι, τη Βουρμπίτσα και τη Ρόδανη και κατέληγε στο διαμέρισμα της Κορυτσάς".). Όπως βλέπεις Χάνδακα, η γραμμή περνούσε από την Πολύτσανη, το τελευταίο χωριό του Πωγωνίου, απο κει και πέρα άρχιζαν οι αλβανόφωνοι (άνοιξε κανέναν χάρτη).

Κατά δεύτερον, μέσα σε 50 ή 100 χρόνια δεν μπορεί να αλλάξει η γλώσσα μερικών χωριών με καμία δύναμη (είναι και πρακτικά αδύνατο, ακόμη και πόντιοι γέροι γνωρίζουν τουρκικά). Γιατί δεν υπάρχει ούτε ένας Ζαγορίσιος που να ξέρει ελληνικά, μικρός η μεγάλος? Ακόμη και στη Χιμάρα που δεν είχε ελληνικά σχολεία τα ελληνικά δεν ξεχάστηκαν, και μέσα στην οικογένεια ελληνικά μιλιούνταν. Οι Ζαγορίσιοι τι πάθαν?

Τώρα, το να ζητήσουν ένωση (ή ενσωμάτωση) με την Ελλάδα δν αποδεικνύει και την καταγωγή τους. Ακόμη και μουσουλμάνοι Αλβανοί είχαν ζητήσει ένωση κατά τον ΙΘ' αιώνα.

2. Χαρίτος Πέτρος, εκ Νίβανης


Αυτό πάντως δεν τον εμπόδισε να εκλεγεί και μέλος της Αλβανικής Βουλής, έτσι δεν είναι?


Και εγώ υπέρ του αυτοπροσδιορισμού είμαι, γι' αυτό σου λέω πως είναι Αλβανοί καθώς όσους ξέρω Αλβανοί δηλώνουν.
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 01:50 am 04 05 2008

Pogonistan,
Δίχως να γνωρίζω ούτε εσένα προσωπικά ούτε ποια ιδεολογία πρεσβεύεις (π.χ. αν είσαι αριστερός ή δεξιός ή οτιδήποτε άλλο) σε συγχαίρω για την αντικειμενικότητα των απόψεών σου. Κάποιοι εδώ μέσα πάνε να μας βγάλουν τρελούς και να κάνουν το άσπρο μαύρο. Βγάζουν Έλληνες τους Ζαγορίσιους, τους Πυλουριώτες, τους Κορυτσαίους και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Σε λίγο θα βρουν Έλληνες στο Μπεράτι και στην Λούσνια. Κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους, βγάζοντας πίνακες του 1919 όπου είναι ξεκάθαρο ότι με τον όρο Έλληνες σε πολλές περιοχές έχουν αναγραφεί αλβανοί χριστιανοί. Αν δε κάνω λάθος μάλιστα στους ίδιους πίνακες έχουν αναγραφεί ως Έλληνες και χριστιανοί κάτοικοι του Μπερατιού ή της Κολόνιας(!). Άλλά αυτό που με ενοχλεί ακόμα περισσότερο είναι ότι οι ίδιοι τύποι αμέσως αμφισβητούν την καταγωγή σε όσους υποστηρίζουν το προφανές, αυτό που τόσα χρόνια γνωρίζαμε και είχαμε ζήσει μαζί με αυτούς τους ανθρώπους.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 02:42 am 04 05 2008

Εκ Λαμπόβου βεβαίως είναι και ο μεγάλος Έλληνας ευεργέτης Ζάππας...

Στην Κορυτσά, Δηλητήριο, έχει κυρίως Μακεδόνες... Συμβατικά και εκείνη η περιοχή ονομάζεται Βόρειος Ήπειρος, για να υποδεικνύεται η Εληνικότητά της. Μάλιστα, απί Τίτο η αλβανική κυβέρνηση τότε αναγνώρισε "Μακεδονική μειονότητα"... Γιατί άραγε;

Επιστρέφοντας στο θέμα... Ξέρουμε πως στη Ζαγοριά κατοικούν Βλάχοι στην πλειοψηφία τους. Αυτοί έχουν Ελληνική καταγωγή.
Μην ξαχνάμε πως το κομμουνιστικό καθεστώς του Χότζα απαγόρευσε την Ελληνική γλώσσα σε εκείνη την περιοχή.
Από τότε σταδιακά σταμάτησαν να μιλάνε Ελληνικά οι Έλληνες εκεί. Δεν σταμάτησαν ποτέ όμως να έχουν Ελληνική συνείδηση.
(Ένας φίλος μου είναι από την περιοχή... Είναι πραγματικά περισσότερο Έλληνας από τους περισσότερους εδώ μέσα!)
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 02:56 am 04 05 2008

Ξέρουμε πως στη Ζαγοριά κατοικούν Βλάχοι στην πλειοψηφία τους. Αυτοί έχουν Ελληνική καταγωγή.
Μην ξαχνάμε πως το κομμουνιστικό καθεστώς του Χότζα απαγόρευσε την Ελληνική γλώσσα σε εκείνη την περιοχή.
Από τότε σταδιακά σταμάτησαν να μιλάνε Ελληνικά οι Έλληνες εκεί. Δεν σταμάτησαν ποτέ όμως να έχουν Ελληνική συνείδηση.
(Ένας φίλος μου είναι από την περιοχή... Είναι πραγματικά περισσότερο Έλληνας από τους περισσότερους εδώ μέσα!)


Ξέχασαν να μιλάνε ελληνικά μέσα σε 45 χρόνια επειδή έκλεισαν τα ελληνικά σχολεία; Ή μήπως ήξεραν ελληνικά επειδή τα έμαθαν στο σχολείο; Αλήθεια, γιατί στην Χιμάρα ή στην Νάρτα όπου έκλεισαν τα σχολεία μιλάνε ακόμα ελληνικά; Γιατί μιλάνε ελληνικά στις Δρυμάδες και στην Παλιάσα και δεν μιλάνε στο Βούνο, στην Ζαγοριά ή στην Λούντζη; Θέλεις να το προχωρήσω ακόμα παραπέρα; Στην Θήβα ή στην Αργολίδα όπου μετά από 500 χρόνια μιλάνε ακόμα αρβανίτικα ή στο Μέτσοβο που μιλάνε ακόμα βλάχικα, γιατί δεν ξέχασαν την γλώσσα; Δεν πήγαν ποτέ τους σε αλβανικό ή βλάχικο σχολείο σε αυτές τις περιοχές. Είναι απλά η μητρική τους γλώσσα, την οποία πολύ δύσκολα την ξεχνάς, γιατί απλά σε ότι σχολείο και αν πας, είναι η πρώτη γλώσσα που μαθαίνεις από τους γονείς σου και η πρώτη που μαθαίνεις στα παιδιά σου. Νομίζω ότι την αλήθεια μέσα σου την ξέρεις.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 12:19 pm 04 05 2008

Ε, ρε μαζευτήκαν οι "P"...
Σας χαλάει τη σούπα όποιος εκτός ζώνης μιλάει για ελληνισμό...
ΥΣ1 Άρτα είπαμε, όχι Νάρτα! Μην αλβανίζετε τόσο.
ΥΣ2 Η γλώσσα μπορεί να αλλάξει καθώς οι συνθήκες το επιβάλλουν, ακόμα και σε μια γενιά. Μερικοί εδώ μέσα γνωρίζουν πως, σε ορισμένα χωριά της "μειονότητας", οι νέοι μίλαγαν μεταξύ τους αλβανικά. Τα πράγματα ισορρόπησαν μετά τις αλλαγές του '90 -'91. Φαντάζεστε τι θα γίνονταν αν οι χοτζαλήτες παρέμεναν ακόμα στην εξουσία... Οι πόντιοι γέροι (μερικοί) γνωρίζουν τούρκικα και οι πόντιοι νέοι μόνον νεοελληνικά και λίγα ποντιακά. Και οι πόντιοι που έρχονται από την τ. ΕΣΣΔ, οι παλαιότεροι μόνον ποντιακά και ρώσικα και οι νεώτεροι και νεοελληνικά και οι επόμενοι μόνον νεοελληνικά και μερικά ποντιακά. Τα παιδιά της "μειονότητας" που γεννήθηκαν στα Τίρανα μεγάλωσαν μιλώντας - κάποια από αυτά - στο σπίτι, μόνον αλβανικά. Αφήστε τα επιχειρήματα της γλώσσας διότι σε περιόδους δυσκολιών το γλωσσικό εργαλείο μπορεί να αλλάξει για να σωθούν άλλα στοιχεία π.χ. θρησκεία ή παραδόσεις ή ήθη ή η ζωή. Μερικοί τα ξεπουλάν όλα για να επιζήσουν ή για να ζήσουν καλύτερα από τους υπόλοιπους.
ΥΣ3 Όταν θα πιάνεις στο στόμα σου χωριά της Χιμάρας να προσέχεις μη δαγκώσεις και τη γλώσσα σου μετά κύριε "P", συγνώμη ζώτι ήθελα να πω.
ΥΣ4 Τώρα τελευταία ακόμα και οι Αλβανοί αστυνομικοί θα προσέχουν τι λένε για τη Χιμάρα, καθώς "όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος"
ΥΣ4 Τρομερό αντεπιχείρημα για τον Χαρίτο. Η είσοδος στην αλβανική βουλή αναιρεί όλη την ιστορία.
ΥΣ5 Ρε σεις, τα χοτζομορφώματα, ξέρουν τι γλώσσα μιλούσαν οι Καπαδόκες για αιώνες; ΤΟΥΡΚΙΚΑ, άρα είναι Τούρκοι; Η συνείδηση δεν μετρά;
ΥΣ6 Δηλαδή οι βλάχοι, π.χ. του Μετσόβου ή οι αρβανίτες στη Θήβα δεν είναι Έλληνες; Πρέπει να έχουν μεγάλο πρόβλημα! Μην σκίζονται για να υπερασπιστούν τα κατασκευάσματα των Φαν Νόλη, Αχμέτ Ζώγου, Ενβέρ Χότζα, Ραμίζ Αλία, και των μετέπειτα. Και για να ξέρουν οι αλβανιστές, αυτοί δεν ήταν και τόσο έξυπνοι όσο νομίζουν. Απλά, ακολούθησαν τους μπούσουλες των Αυστριακών και Ιταλών δασκάλων τους.
ΥΣ7 Γνωρίζετε πολύ καλά τι γλώσσα μιλούσαν οι Βουνιώτες, οι Πυλιουριώτες, οι Κηπαριώτες πριν 200 ή 300 χρόνια; Όσο και αν προσπαθείτε πρακτοράκια, η ενότητα των Χιμαραίων δεν σπάει.
ΥΣ8 Προσωπικά έχω γνωρίσει Λουντζιώτισες που με διαβεβαίωναν πως μέχρι τον πόλεμο στο σπίτι μιλούσαν ελληνικά. Αυτό μετράει;
ΥΣ9 Ξαναψάξτε για τους αγωνιστές και λοιπούς ΈΛΛΗΝΕΣ της Ζαγοριάς, Λιούντζης, Λεσκοβικίου, Πρεμετής, Ερσέκας, Κορυτσάς, Μοσχολπόλεως κ.λ.π.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό poison » 13:52 pm 04 05 2008

Φίλε,
Αν και καταλαβαίνω ότι ο διάλογος μαζί σου δεν έχει κανένα νόημα γιατί το μόνο που κάνεις είναι να παραληρείς, θα σε παρακαλέσω μόνο να μου απαντάς με επιχειρήματα και όχι με χαρακτηρισμούς. Αν μπορείς....
Δε μου εξήγησες γιατί οι Αρβανίτες της Ελλάδας μιλάνε αλβανικά εδώ και 500 χρόνια δίχως να έχουν ποτέ σε αλβανικό σχολείο, ενώ οι ΄Ελληνες της Κολόνιας, του Βούνου και του Μπερατιού τα ξέχασαν σε 45 χρόνια γιατί τους έκλεισαν τα ελληνικά σχολεία. Μήπως τα ελληνικά τα γνώριζαν επειδή πήγαιναν σε ελληνικό σχολείο; Αλήθεια ξέρεις ότι μέχρι να γίνει αυτοκέφαλη η εκκλησσία της Αλβανίας η λειτουργία γίνονταν μόνο στα ελληνικά; Ξέρεις ότι μέχρι το 1913 όλοι οι χριστιανοί ορθόδοξοι από το Αργυρόκαστρο μέχρι το Μπεράτι και τη Λούσνια πήγαιναν σε ελληνόφωνα σχολεία. Επίσης αντί να μου υποδεικνύεις τι να κάνω με το στόμα μου όταν μιλάω για την Χιμάρα, απάντησε μου σε παρακαλώ γιατί στην Παλάσα και στους Δρυμάδες δεν ξέχασαν τα ελληνικά ακόμα, ενώ τα ξέχασαν στο Βούνο και στο Κηπαρό; Γιατί τα μιλάνε ακόμα στην Νάρτα, που είναι μία ελληνόφωνη νησίδα μέσα στην Αυλώνα, και δεν τα μιλάνε στην Ζαγοριά που συνορεύουν με το Πωγώνι;
Ακόμη, το ξέρεις πολύ καλά ότι οι πίνακες που παραθέτεις δεν είναι αντιπροσωπευτικοί, γιατί αν τους διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι όλοι οι αλβανοί χριστιανοί ορθόδοξοι, ακόμη και στο Μπεράτι, στο Φίερι και στο Ελμπασάν, αποκαλούνται Έλληνες. Αυτό δεν είναι αλήθεια και το ξέρεις καλά.

[quote]Δηλαδή οι βλάχοι, π.χ. του Μετσόβου ή οι αρβανίτες στη Θήβα δεν είναι Έλληνες; Πρέπει να έχουν μεγάλο πρόβλημα! Μην σκίζονται για να υπερασπιστούν τα κατασκευάσματα των Φαν Νόλη, Αχμέτ Ζώγου, Ενβέρ Χότζα, Ραμίζ Αλία, και των μετέπειτα. Και για να ξέρουν οι αλβανιστές, αυτοί δεν ήταν και τόσο έξυπνοι όσο νομίζουν. Απλά, ακολούθησαν τους μπούσουλες των Αυστριακών και Ιταλών δασκάλων τους.[/quot

Δεν εξέτασα τι εθνικότητας είναι αυτοί οι άνθρωποι αλλά τι γλώσσα μιλάνε μετά από αιώνες δίχως να έχουν πάει ποτέ τους σε κανένα αλβανικό ή βλάχικο σχολείο. Αυτοί οι άνθρωποι πήγαν μόνο σε ελληνικό σχολείο και όμως η γλώσσα τους επέζησε μετά από 5 αιώνες. Στην Θήβα μέχρι πριν από λίγες δεκαετίες δεν μιλούσαν καν ελληνικά. Ενώ στο Μπεράτι και στην Κολόνια έμαθαν μέσα σε 40 χρόνια αλβανικά στα σχολεία και ξέχασαν την "μητρική" τους γλώσσα, τα ελληνικά ........
Επίσης, οι Γρεκάνοι της Ν. Ιταλίας μιλάνε ακόμα ελληνικά μετά από 800 χρόνια, δίχως να έχουν πάει ποτέ τους σε ελληνικό σχολείο. Ενώ στην Κολόνια, στην Λούσνια και στο Μπεράτι ούτε οι αιωνόβιοι γέροντες δεν μιλάνε ελληνικά.

ΥΣ 1. Όλοι εδώ μέσα εκτός από σένα την γράφουν Νάρτα. Ακόμα και ο Παπάς 2, που είναι της ίδιας συνομοταξίας με σένα, έτσι την γράφει.

ΥΣ 2. Στις περιοχές όπου υπάρχουν συμπαγείς πληθυσμοί ποντίων, π.χ. στην Μακεδονία, η ποντιακή διάλεκτος εξακολουθεί να χρησιμοποιείται, έστω και σε περιορισμένη έκταση. Αντίθετα, εκεί όπου οι πόντιοι εγκαταστάθηκαν μεμονωμένα, ήταν δηλαδή ανάμεσα σε πληθυσμούς που μιλούσαν την νεοελληνική, ήταν λογικό να ξεχάσουν την γλώσσα. Εγώ δεν ανέφερα αυτούς που εγκαθίσταντο στις πόλεις ( ακόμη και αυτοί πολλές φορές δεν ξεχνάνε την γλώσσα τους, έχω πολλά προσωπικά παραδείγματα), αλλά εννοούσα συμπαγείς πληθυσμούς στο νότο της Αλβανίας, όπου ανέκαθεν η γλώσσα που χρησιμοποιούνταν ήταν τα αλβανικά. Όπως ανέφερα και πιο πάνω, ακόμα και οι υπερήλικες στις περιοχές αυτές δεν ξέρουν ούτε μία ελληνική λέξη.
ΥΣ 3. Γιατί προτιμάς πάντα την εκδοχή της ιστορίας που υποστηρίζεται από την πλευρά στην οποία ανήκεις(στην περίπτωσή σου την ελληνική) και δεν αναζητάς την αλήθεια έτσι όπως είναι; Δηλαδή αν ισχυρίζομαι ότι οι Ζαγορίσιοι ή οι Κολονιάρηδες είναι Αλβανοί, αυτό με κάνει λιγότερο Έλληνα από εσένα; Για να γίνω σωστός Έλληνας σύμφωνα με σένα, πρέπει να τα βαφτίσω όλα ελληνικά; Από την άλλη πλευρά, αν ένας Αλβανός ισχυριστεί ότι στην Χιμάρα κατοικούν Έλληνες, αυτό τον κάνει λιγότερο Αλβανό σε σχέση με αυτούς που υποστηρίζουν ότι στην Χιμάρα υπάρχουν μόνο Αλβανοί; Κριτήριο της "ελληνικότητας" ή της "αλβανικότητας" δηλαδή είναι το πόσο φανατικά κραυγάζεις τις ακραίες θέσεις της εκάστοτε πλευράς;
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Pogonistan » 14:15 pm 04 05 2008

Όσο και αν προσπαθείτε πρακτοράκια, η ενότητα των Χιμαραίων δεν σπάει.


Kανονικά, μετά από έναν τέτοιο χαρακτηρισμό, δεν θα έπρεπε να ξανασχοληθώ με την μικρόνοιά σου, αλλά επειδή είναι Κυριακή κ βαριέμαι θα προσπαθήσω να σε συνεφέρω.

ΥΣ2 Η γλώσσα μπορεί να αλλάξει καθώς οι συνθήκες το επιβάλλουν, ακόμα και σε μια γενιά.


Με τίποτα, και δεν αποδεικνύεται ούτε με ελληνικά ούτε με διεθνή παραδείγματα.

Επιστρέφοντας στο θέμα... Ξέρουμε πως στη Ζαγοριά κατοικούν Βλάχοι στην πλειοψηφία τους. Αυτοί έχουν Ελληνική καταγωγή.


Όταν λες ''ξέρουμε'' ποιούς εννοείς; Στη Ζαγοριά οι περισσότεροι είναι Αλβανοί ενώ οι Βλάχοι (που όπως και στο Πωγώνι εγκαταστάθηκαν κατά τη δεκαετία του '50) είναι εγκατεστημένοι μόνο στο χωριό της Ντέρανης (περίπου το μισό του πληθυσμού) και στη Σέπερη (μερικές οικογένειες).

Απορώ την ελληνική συνείδηση των Ζαγορίσιων σήμερα που τη βρίσκεις!;

ΥΓ. 1. Γράφεται ΥΓ, όχι ΥΣ

YΓ. 2. Ρίξε μια ματιά εδώ
Το παραπάνω κείμενο δεν εκφράζει απαραίτητα τη γνώμη του γράφοντος για το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Pogonistan
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 20:31 pm 20 02 2006

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 00:00 am 05 05 2008

Όλοι εδώ μέσα εκτός από σένα την γράφουν Νάρτα. Ακόμα και ο Παπάς 2, που είναι της ίδιας συνομοταξίας με σένα, έτσι την γράφει.


Μετα από δύο χρόνια συμμετοχής σε αυτό το φόρουμ γνώρισα επιτέλους την απόλυτη καταξίωση, αφού δηλητηριώδη μιάσματα επικαλούνται το όνομα μου για να στηρίξουν επιχειρήματα τους!

Λοιπόν για το ελληνικό χωριό βόρεια της Αυλώνας που φέρει κανονικά το όνομα Άρτα επικράτησε η χρήση της αιτιατικής: στην Άρτα - στη νΑρτα - στη Νάρτα.

Όσο για τους Ζαγορίσιους ονόματα όπως Αχιλλέας Βάσου, Σπύρος Νίκας, Ευθύμιος Γκάρος κ.α. φαντάζουν όντως πολύ αλβανικά.
Να μην ξεχάσουμε και τον Αντώνη Ζάχο που ως καλλιτεχνικό επίθετο επέλεξε το όνομα του κοντινότερου βουνού.

Α! Να μην ξεχνάμε και τους Ελληνοαμερικανούς και Ελληνοαυστραλούς τρίτης ακόμα και δεύτερης γενιάς που δεν γνωρίζουν λέξη ελληνικά αλλά συμμετέχουν παρ' όλα αυτά στα ελληνικά δρώμενα των περιοχών τους και φυσικά διατυμπανίζουν την ελληνική τους καταγωγή.

υγ: σας είχα συμβουλέψει παλιότερα αγαπητοί συμπατριώτες και συναγωνιστές να μην δίνετε αξία στα δηλητηριώδη μιάσματα
υγ2: ο μόνος λόγος που εκάνα παρέμβαση ήταν επειδή αναφέρθηκε το νικ νέιμ μου.
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: Η Ζαγορια τι ειναι?

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 18:06 pm 06 05 2008

Καλώς τα παιδιά! Μου λείψατε... δεν μπορώ να πώ! Τα ίδια και τα ίδια! Τα ίδια επιχειρήματα με άλλα λόγια!
Όσο ματσιαλάς την τσίχλα της φεύγει η μυρωδιά, λένε στο χωριό μου!
Όλο μιλάτε για έναν, δύο τρείς αιώνες πίσω, αλλά καμιά άποψη για το μέλλον... από ότι φαίνεται η εκπαίδευση σε αυτό θα γίνει το επόμενο σεμέστρι στο σχολειό που πάτε...
Τι πρόβλημα υπάρχει σε μια δημοκρατία να ενταχθεί κάποιος σε μια νόμιμη και αναγνωρισμένη μειονότητα αν αυτό αισθάνεται, ειδικά εαν αυτό του το είχαν στερήσει με την βία, έστω και εάν νομίζει ότι του το είχαν στερήσει;
Ο διεθνισμός σας ξεκινάει στην Αθήνα και σταματάει ως εκ θαύματος στα τελωνεία εισόδου στην Αλβανία; (οι νέες ακτίνες ανίχνευσης πυρηνικών θα φταίνε ίσως...)
Μήπως τα παραπάνω δεν είναι τυχαία και εντάσσονται στο πλαίσιο του νέου Αλβανικού Εκλογικού Νόμου που θα αναγκάσει την χώρα να κάνει την απογραφή σύντομα και με συνοπτικές διαδικασίες;!;! Εσείς τι θα δηλώσετε; Έλληνες, Αλβανοέλληνες ή Ανθέλληνες; Γιατί Αλβανοί δεν είστε σίγουρα!
Από όσο ξέρω πάντως τεστ Ντι-Εν-Εϊ ελληνικότητας και δή αλβανοελληνικότητας δεν έχει εφευρεθεί ακόμη, οπότε ας περιμένουμε ενημέρωση από τους νέους επιστήμονες... 8)

Φιλικά πάντα!
ΤΑ ΛΕΜΕ

Υ.Γ.1. Πάντως στο χωριό μου συνεχίζουμε την προσπάθεια εξελληνισμού της Ζαγοριάς με "ύπουλες" μεθόδους... πήραμε και άλλες 4 νύφες από εκεί! :lol: :lol:

Υ.Γ.2. Η Ζαγοριά πάντως αναπτύσσεται ως αγροτικο-κτηνοτροφική περιοχή με την βοήθεια του Ελληνικού κράτους. Μήπως να πάτε και οι δύο στο Υπουργείο να τους καρφώσετε ότι αυτοί είναι "αλβανοβλάχοι" και όχι "ελληνόβλαχοι"; έτσι για να σας φύγει η πικρία... της τσίχλας...

Υ.Γ.3. Πάτερ, σχώρα με, αλλά το πόσο καλό κάνουν με την παρουσία τους ο "ζοτρίδες" εδώ μέσα, ούτε αυτοί οι ίδιοι δεν μπορούν να το φανταστούν! Τα σέβη μου!
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Αποσπάσματα της ιστορίας μας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 1 επισκέπτης (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Login Form