Τώρα είναι 08:13 am 29 03 2024

Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Αυτής που ποτέ μέχρι σήμερα δεν μαθαμε στην δωρεάν δημοσια παιδεία της πατρίδας μας

Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Δημοσίευσηαπό protevousianos » 22:14 pm 28 07 2008

Γεια σε ολους τους συμπατριωτες μου, ειναι μια ερωτηση που δυσκολευομαι να απαντησω στον εαυτο μου!!
"Αλβανια η Ελλαδα" ζω στην Ελλαδα τα τελευταια δεκα χρονια, πριν ομως ζουσα στα Τιρανα καιειμαι ακομη κατοικος των Τιρανων
Συζηταω με πολλους συμπατριωτες μας για αυτο το θεμα, πολλοι ειναι κατηγορηματικοι, Ελλαδα και μονο Ελλαδα!! ομως πολλοι επισης ειναι και αυτοι που δεν ξεχνάνε την Αλβανια.
Και μπορω να πω οτι ολοι αυτοι που γερνουν προς την Αλβανια ειναι παιδια που μεγαλωσαν σε διαφορες πολεις, Τιρανα, Φιερι, Δυρραχιο, Αγ. Σαραντα δ.λ.δη ξερουν την Αλβανια διαφορετικα απο τα παιδια που μεγαλωσαν στα χωρια!!!
Χωρις να θελω να αποδειξω κατι, απλα για κουβεντα θα ηθελα και τη γνωμη σας για αυτο το θεμα.
Στο κατω- κατω ειμαστε τυχεροι λογω οτι εχουμε δυο πατριδες
τουλαχιστον εγω ετσι νιωθω...
protevousianos
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18:44 pm 23 07 2008

Re: Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Δημοσίευσηαπό foths » 12:13 pm 20 10 2008

Μία πατρίδα έχουμε φίλε μου και πρέπει να αγωνιστούμε γι αυτήν !! Το δίλημα που θέτεις θα έπρεπε να είναι :" Ελλάδα ή κρυμένη Ελλάδα "!!!!
Το ότι, τυχαίνει ένα κομμάτι της πατρίδα μας να ανήκει στην Αλβανία χάρη σε ένα ''λάθος'' της ιστορίας, το χειρότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να λησμονήσουμε το ''λάθος'' αυτό και να συμβιβαστούμε με αυτήν την κατάσταση.Δεν λέω να πάρουμε τα όπλα και να πολεμήσουμε (που αν χρειαστεί θα το κάνουμε ) , αλλά προς θεού μην ξεχάσουμε τους αγώνες των προγόνων μας.
Η ΗΠΕΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ,ΕΝΙΑΙΑ ΚΑΙ Η ΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΗ...
foths
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11:47 am 20 10 2008
Τοποθεσία: orestiada

Re: Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Δημοσίευσηαπό keravnios » 15:18 pm 20 10 2008

Δεν ξέρω πως νοιώθεις που έχεις δύο πατρίδες και δεν με απασχολεί καθώς εγώ θα έχω πάντα μία αφού είναι και οι δύο γονείς μου Έλληνες. Σε περίπτωση που σου ξέφυγε κάτι σου υπενθυμίζω ότι βρίσκεσαι στο φόρουμ της Νεολαίας Βορειοηπειρωτών. Αν έλκεις την καταγωγή σου από διαφορετικά έθνη, περιμένω από εσένα να μας πεις πως αυτό επηρεάζει την προσωπικότητα ενός ανθρώπου.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Δημοσίευσηαπό deker » 10:45 am 28 04 2009

Δεν ξέρω για την πραγματική καταγωγή του topic starter, αλλά εγώ προσωπικά αν ήμουν καθαρός Ηπειρώτης, μόνο μία πατρίδα θα είχα στο μυαλό μου. Αυτή από την οποία αντλώ το λεξικό, τη σύνταξη και την ορθογραφία του παρόν post. Δεν χρειάζεται μυαλό τύπου Αϊνστάιν για να καταλάβουν όλοι τι εννοώ.Όσα παράπονα κι αν είχα από την Ελλάδα, ποτέ δεν θα προτιμούσα κάποια άλλη χώρα. Μπορείτε να ρωτήσετε και τους ομογενείς σε Αυστραλία και ΗΠΑ για το πως αισθάνονται για την πατρίδα. Φυσικά διάφοροι λόγοι, συνέτρεξαν ώστε τελικά να ζήσουν κάποιοι Έλληνες μακρυά μας.
'ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟN ΕΣΤΙΝ ΠΑΤΡΙΣ'
Άβαταρ μέλους
deker
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13:05 pm 21 04 2009

Re: Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Δημοσίευσηαπό angel » 02:30 am 19 06 2009

Σε αυτό το φόρουμ έχει πολλά φασιστάκια και εθνικιστές από τι βλέπω και δυστυχώς μου προκαλούν αδεία.
Αν είναι δυνατόν νέα παιδιά να θέλουν ντε και καλά να ανήκουν κάπου (μερικοί πιστεύουν κιόλας ότι είναι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων :conf: :? :lol: )
δε μας έφταναν τόσα χρόνια ο Χότζα και οι φίλοι του έχουμε τώρα και τα χωριατόπουλα που είδαν αμάξι για πρώτη φορά στη ζωή τους στην Ελλάδα να είναι φανατισμένοι με την Ελλάδα και να κράζουν την Αλβανία. Αλλά δυστυχώς όταν είσαι βουτηγμένος στο κόμπλεξ τα βλέπεις αλλιώς τα πράγματα.
Ξυπνήστε ρεεεεεεε πάρτε το χαμπάρι δε μας χωρίζει τίποτα, θα έρθει (πρέπει να έρθει) μια μέρα που όλοι θα ήμαστε ενωμένοι και αγαπημένοι, μην είστε πρόβατα.
Φτάνει το μίσος πια.
angel
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02:05 am 19 06 2009

Re: Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Δημοσίευσηαπό Moira » 16:55 pm 19 06 2009

angel έγραψε:Σε αυτό το φόρουμ έχει πολλά φασιστάκια και εθνικιστές από τι βλέπω και δυστυχώς μου προκαλούν αδεία.


αν σου προκαλουμε άδεια, σου την δίνουμε κιόλας αφου με την συμμετοχή σου εδώ θέλεις να σου την προκαλέσουμε ντε και καλά,
να πας σε κανένα ιδρυμα που χρήζει ανάλογης φροντίδας για άτομα με διαταραχές σαν και εσένα.
κατα τα αλλά σου εύχομαι ολόψυχα περαστικα, στον κόσμο των παραισθήσεων και της παπαρούνας δεν μας χωρίζει τίποτα και με κανέναν για μια βασική αιτία,δεν υπάρχει παρελθόν γιατί δεν γνωρίζουμμε και τίποτα(και δεν θέλουμε πεισματικά να γνωρίζουμε)πέρα απο το να ικανοποιούμε μόνο τα κατώτατα ένστικτα μας με οποιονδήποτε και οτιδήποτε, και το μέλλον με τέτοιες προδιαγραφές δεν μπορει να μην φαντάζει ωραίο. καλή ανάρρωση...
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Δημοσίευσηαπό keravnios » 17:45 pm 19 06 2009

Μοίρα έχεις έμπνευση.
Angel, η αδεία που σου προκαλούν είναι ποιητική; αν είναι έτσι να την αξιοποιήσεις κάπως μην πάει χαμένο το ταλέντο.
Θα ήθελα αν έχεις την ευγενή και αντιφασιστική καλοσύνη να ορίσεις την λέξη "φασιστάκια". Πάντως εθνικιστές όντως θα βρεις λίγους εδώ. Είμαστε μάλιστα πολύ περήφανοι τόσο για την ιδεολογία μας όσο και για την πατρίδα, την ιστορία, τις παραδόσεις, τον πολιτισμό, την στάση προς την ζωή την δική μας των πατεράδων και των μανάδων μας. Και όλα αυτά χωρίς να μισούμε κανέναν, διεκδικώντας όσα μας ανήκουν και τίποτα παραπάνω.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Δημοσίευσηαπό angel » 20:16 pm 19 06 2009

Φίλε keravnios στην απάντησή σου στον topic starter λες: ''σε περίπτωση που σου ξέφυγε κάτι σου υπενθυμίζω ότι βρίσκεσαι στο φόρουμ της Νεολαίας Βορειοηπειρωτών'' να σου θυμίσω ότι πολλοί βορειοηπειρώτες έχουν ζήσει σε αλβανικές πόλεις, έχουν σπουδάσει (δεν νομίζω στα μειονοτικά χωριά να είχε πανεπιστήμια εκτός και αν όλοι είναι μόνο με απολυτήριο γυμνασίου), έχουν κάνει οικογένειες κτλ ως εκ τούτου δεν νομίζω ότι είναι λόγος για να ακυρώσεις τον προβληματισμό του topic starter και συνεχίζεις με ειρωνεία λέγοντας ''αν έλκεις την καταγωγή σου από διαφορετικά έθνη, περιμένω από εσένα να μας πεις πως αυτό επηρεάζει την προσωπικότητα ενός ανθρώπου'' πράγμα που το θεωρώ λάθος αφού σε παρόμοια θέση είναι χιλιάδες άλλοι άνθρωποι. Ο καθένας keravnios είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι νομίζει αυτός ότι είναι σωστό, απλά σε ένα post αν δεν κάνω λάθος είδα κάποια ιδιαίτερα κολακευτικά σχόλια για τον Άδωνη (ΛΑΟΣ) απο σένα και μου προξένησε λίγο εντύπωση. Όσο για την περηφάνια που νιώθεις πολύ καλά κάνεις και νιώθεις έτσι καθώς και εγώ είμαι υπερήφανος για όλα αυτά που αναφερεις. Κατα τ'αλλα με έκανες και γέλασα με όλα αυτά περί ποίησης. :D

Όσο αφορά τον/ην Μοιρα αηδία μου προκαλεί ότι έχει σχέση με ρατσισμό, φασισμό, εθνικισμό κτλ ως εκ τούτου αναρωτιέμαι αν με την αντίδραση σου, θέλεις να μας δηλώσεις ότι τα πιστεύω σου ανήκουν σε κάποια από τις παραπάνω ομάδες, αν αυτό φυσικά είναι αλήθεια φαντάζομαι ότι θα έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλό ίδρυμα από την πλούσια εμπειρία σου. 8)
Και τέλος όσο αφορά τον κόσμο των παραισθήσεων και της παπαρούνας (άλλη φορά όταν ακούς κάτι από κάπου φρόντισε να στο εξηγήσουν κιόλας) όπως λες, για μένα είναι όνειρο και για σένα εφιάλτης καθώς μόνο εκεί δεν θα σε χωρίζει τίποτα με κανέναν.
angel
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02:05 am 19 06 2009

Re: Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Δημοσίευσηαπό keravnios » 23:55 pm 19 06 2009

και συνεχίζεις με ειρωνεία λέγοντας ''αν έλκεις την καταγωγή σου από διαφορετικά έθνη, περιμένω από εσένα να μας πεις πως αυτό επηρεάζει την προσωπικότητα ενός ανθρώπου''

Την ειρωνία που την είδες ακριβώς; μήπως είσαι λίγο προκατηλλειμένος; Αντίθετα από ότι νομίζεις το ερώτημα το έθεσα με ειλικρίνια και επειδή πραγματικά θέλω να δω τι έχει να πει κάποιος που προέρχεται από δύο έθνη. Σε αντίθεση με ότι νομίζεις ή ότι θες να προβάλλεις, εθνικισμός δεν είναι μίσος αλλά αγάπη (για το έθνος σου) και σεβασμός (για τα άλλα έθνη).
Σαφώς και σέβομαι την επιστιμονική κατάρτιση του Άδωνι Γεωργιάδη όπως και τις απόψεις του για τα εθνικά θέματα. Το περίεργο που ακριβώς βρίσκεται;
όσο για τα περί ποίησης, προφανώς πέτυχαν τον σκοπό τους. δεν μπορούμε να μιλάμε συνέχεια σοβαρά γιατί τότε θα είμασταν σοβαροφανείς. Ίσως να θεωρείς εχθρούς όσους έχουν διαφορετική ιδεολογία, προσωπικά δεν έχω τέτοια αντίληψη, το ήθος του καθενός φαίνεται περισσότερο από τον τρόπο που στηρίζει τις ιδέες του και όχι από αυτές καθαυτές.
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 12:38 pm 03 04 2006
Τοποθεσία: Αθήναι

Re: Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Δημοσίευσηαπό angel » 17:13 pm 20 06 2009

Ότι κατάρτιση και να έχει ο Γεωργιάδης φίλε μου μόνο το γεγονός ότι αυτός και το κόμμα του έχει σχέση με τα χρυσά αυγά (με ότι αυτό συνεπάγεται, ιδεολογικά και πάρε δώσε) μου είναι αρκετό για να του βγάλω κόκκινη κάρτα(για να μη πω τπτ άλλο).
Εχθροί μου δεν είναι αυτοί που έχουν αντίθετη ιδεολογία με μένα, εχθροί μου είναι αυτοί που η ιδεολογία τους είναι εχθρική προς την ανθρωπότητα και τους συνανθρώπους μας.
Ο εθνικισμός και ο πατριωτισμός (ο Ντε Γκολ είχε πει σχετικά :«πατριωτισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ' όλα την αγάπη για τη χώρα σου. Εθνικισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ' όλα το μίσος για τις άλλες») σε κάθε περίοδο της ιστορίας διαφέρει, στις μέρες μας συνδέεται αρκετά με την θρησκεία και δεν είμαι πολύ σίγουρος για τον σεβασμό προς τα άλλα έθνη που λες.
Το θέμα για μένα είναι ότι στα βαλκάνια όλοι οι λαοί τρώγονται μεταξύ τους (ποιος είναι ποιος, ποιος έκανε τη κτλ) για λόγους όπως :μεγάλη Αλβανία, Βόρεια Ήπειρος, Σκόπια, Βουλγαρία, Τουρκία, Θράκη, Σερβία-Κόσσοβο κ.α. χωρίς να θέλω να μπω στη διαδικασία να συζητήσω ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι (δεν έχω καμία όρεξη) το γεγονός είναι ότι υπάρχει ένταση και ως συνέχεια αυτού τεράστια συμφέροντα (κονδύλια για εξοπλιστικά προγράμματα τα οποία θα μπορούσαν να πάνε για την παιδεία και σε άλλους τομείς) Και την ώρα που εμείς τρωγόμαστε στην Σκανδιναβία όλες οι χώρες έχουν γίνει ΕΝΑ, κάνοντας θαύματα (πράσινα χωριά, έρευνες για οτι μπορείς να φανταστεις κ.α.), ακόμα και η Γερμανία με την Γαλλία που πριν λίγα χρόνια ήταν σε πόλεμο συμπορεύονται μαζί.
Τεσπα επειδή αρχίζω και πλατειάζω το κόβω εδώ και πάω να ‘’πλατειάσω’’ σε καμία παραλία 8) :o .
angel
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02:05 am 19 06 2009

Re: Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Δημοσίευσηαπό ΚΛΕΑΝΘΗΣΒΑΛΑΝΤΗΣ » 18:38 pm 22 12 2009

Χωρίς να θέλω να κρίνω κανέναν,νομίζω οτι στα οσα έχουν γραφτεί παραπάνω κρύβονται οι λόγοι που έχουν οδηγήσει στο σημερινό τελμά.Όταν η εθνικότητα του ατόμου καθορίζεται από το που γεννήθηκε χάνεται η ούσια.Πατριώτης είναι αυτός που κουβαλάει τη πατρίδα του μαζί του όπου κι αν βρίσκεται.Από την αλλη ο τόπος που γεννιέται κάποιος πότε δε ξεχνιέται.Οσο για το ερώτημα του topic, η απάντηση δίνεται εκ του αποτελέσματος,οι περισσότεροι απο μας ζούμε στην Ελλάδα.
ΚΛΕΑΝΘΗΣΒΑΛΑΝΤΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18:04 pm 22 12 2009

ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση εχει διαγραφεί από tomaspapagiannis στις 03:28 am 04 06 2010.
Αιτία: ekana antigrafi

Re: Αλβανια η Ελλαδα ????τι παραπονα εχετε για τι καθε χωρα?

Δημοσίευσηαπό tomaspapagiannis » 03:36 am 04 06 2010

ego leo na ftiaksoune sinora opos kai i kypros,alla den ksesikonete kanenas.kai idika gia tous boreiohpirotes pou zoune stin b.hpiros tous desane ta xeria,tha itan kala na paroume ta metramas prin mpi i albania stin borio hpiros tote tha xasoume tin patrida mas ta spitia mas ta xorafia mas oli tin periousia dld afto pou mas aniki,etsi opos egine kai stin tourkia stin wraia kostantinoupoli.to mono pou thelei i albania einai mas petaksi ekso i na mas pari tin patrida mas,dn exo kanenan logo na doso empistosini stou albanous
tomaspapagiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19:51 pm 03 06 2010


ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση εχει διαγραφεί από original 21 στις 17:30 pm 22 01 2011.
Αιτία: spam


Επιστροφή στο Αποσπάσματα της ιστορίας μας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form