Τώρα είναι 23:59 pm 25 04 2024

Φοιτητικές εκλογές

Συντονιστής: Νέοι

Φοιτητικές εκλογές

Το δημοψήφισμα λήγει στις 12:55 pm 26 05 2007

Δαπ
9
36%
Πασπ
4
16%
Πκς
6
24%
Ανεξάρτητους
2
8%
Αλλό
4
16%
 
Σύνολο ψήφων : 25

Re: Φοιτητικές εκλογές

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 13:32 pm 13 07 2007

vlaxogomenos έγραψε:Αυτο που συμβαινει εινιαι οτι μια ζωη οι κομμουνιστες τρωγονται μεταξυ τους και ειναι διασπασμενοι. Καλυτερα που υπαρχει μονο η ΔΑΠ για τους δεξιους ετσι ωστε να ειναι ενωμενοι και ετσι ισχυροτεροι. Αν οι αριστεροι δε τσακωνομασταν συνεχεια για ηλιθιους λογους τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα ισως. Βεβαια ποτε δε μπορεις να ξερεις ποια θα ειναι η κινηση των πολλων.


Οι αριστεροί δεν τσακώνονται μεταξύ τους για ηλίθιους λόγους. Τα πράγματα είναι πολύ πιο σοβαρά:

Στην αριστερά υπάρχουν άτομα που σκέφτονται περί της αλλαγής του συστήματος και ψάχνουν να βρουν τον τρόπο ερμηνεύοντας τον Μάρξ, τον Λένιν, τον Τρότσκι κλπ πότε έτσι και πότε αλλιώς. Μέσα από αυτή την διαδικασία γίνονται ζυμώσεις και προκαλούνται εντάσεις και διασπάσεις.

Στην δεξιά υπάρχει ένα κόμμα μητρικό που βάση αρχής βολεύει και βολεύεται από το σύστημα και τα κόμματα δορυφόροι που ιδρύονται κατά καιρούς διαφέρουν μόνο ως προς το image του αρχηγού τους (π.χ. Στεφανόπουλος, Σαμαράς, Αβραμόπουλος, Παπαθεμελής κλπ). Αν δεν τους βγει, μετά από λίγο καιρό επανενώνονται με το "μητρικό" κόμμα. Η μικρή αυτή και προσωρινή "διάσπαση" βολεύει τον δικομματισμό γιατί δημιουργεί τις αυταπάτες ότι "είναι κάτι διαφορετικό", τραβάει ψήφους και τους οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια ξανά στην μάνα ΝΔ ή στη μάνα ΠΑΣΟΚ.

Αυτή είναι όλη η αλήθεια. Ισχύει στην κοινωνία και σε μικρογραφία ισχύει και στα Πανεπιστήμια...
Venceremos!
Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: 12:58 pm 08 11 2006
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Φοιτητικές εκλογές

Δημοσίευσηαπό vlaxogomenos » 18:29 pm 13 07 2007

Δε ξερω, μπορει και να εχεις δικιο. Παντως φανταζεσαι μια ενωμενη αριστερα στα πανεπιστημια. Απελευθερωμενη απο τα φαντασματα του παρελθοντος...... Εγω παντως αυτο που βλεπω ειναι οτι οι αντιδικιες ειναι στη βαση τους ιδεολογικες, αλλα οι αφορμες τουλαχιστον γελοιες. Πχ εχουν μαλωσει ΕΑΑΚ-ΠΚΣ στη σχολη μου για μια διαφορετικη λεξη στο κοινο τους πλαισιο... δλδ ελεος..
Ο εξυπνος παραδεχεται..
Ο πονηρος δικαιολογειται...
Ο βλακας επιμενει...
Άβαταρ μέλους
vlaxogomenos
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: 23:15 pm 13 02 2007
Τοποθεσία: Εξαρχεια-Λιβαδεια (Βοιωτιας)

Re: Φοιτητικές εκλογές

Δημοσίευσηαπό Αννη » 02:03 am 14 07 2007

..πολυέλαιος!!

Παρόμοια κατάσταση και στη σχολή μου, ίδια πλαίσια και προτάσεις και να τσακώνονται για το ποιος θα κηρύξει πρώτος την κατάληψη.
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ...

ΜΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΑΣ ΜΗΝ ΛΗΣΜΟΝΑΤΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ...
Άβαταρ μέλους
Αννη
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 00:46 am 17 01 2007
Τοποθεσία: Γράψη-Κάτω Δρόπολη

Re: Φοιτητικές εκλογές

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 12:42 pm 16 07 2007

Παιδιά αυτές είναι προσωπικές επιλογές και μάλιστα από άτομα κολλημένα από όποιον χώρο και αν προέρχονται.

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλοί κολλημένοι και στο χώρο των ΕΑΑΚ και στο χώρο των ΠΚΣ (και σε όλους τους χώρους).

Αν δεν μπορούμε να αναγνωρίσουμε ότι είμαστε πιο κοντά μεταξύ μας παρά με την ΔΑΠ ή την ΠΑΣΠ τότε φταίει η κοντοφθαλμία μας.

Και να ξέρετε ότι γι'αυτό που λέω έχω μαλώσει πολλές φορές μέσα στην παραταξή μου. Αλλά όταν εν έτει 1995 ήμουνα "γραμματέας" και πήγαινα εγώ όπου ήθελα την παράταξη, τότε δούλευα με αυτόν τον τρόπο, απομόνωνα τους κολλημένους είτε δικούς μας είτε ΕΑΑΚίτες και πηγαίναμε πολύ καλά.

Σε συνέλευση της χρονιάς '95-'96 πρότεινα στα ΕΑΑΚ να κατεβάσουμε κοινό πλαίσιο. Συμφωνούσαν στο περιεχόμενο αλλά διαφωνήσαμε στην πρόταση για κατάληψη. Εγώ είχα εκτιμήσει στην συγκεκριμένη στιγμή ότι κατάληψη σήμαινε κλέισιμο της σχολής και γειά σας. Και έτσι πρότεινα αποχή, πορεία κλπ δεν θυμάμαι καλά.

Και ενώ μιλούσα στο βήμα κατακεραυνώνοντας συνεχώς τον Γιωργάκη (τότε υπουργός Παιδείας) και την ΔΑΠ, είχα τον π*π*ρα τον ΕΑΑΚίτη να με βρίζει. Δηλαδή δεν έβλεπε την ουσία της κινητοποίησης αλλά την μορφή της. Τον αγνοούσα επιδεικτικά παρόλο που ήταν σχεδόν μπροστά μου μέχρι που με είπε προβοκάτορα, καραγκιόζη κλπ. Ε! τότε το μόνο που βρήκα μπροστά μου ήταν το μικρόφωνο. Του το πέταξα, αλλά το κ**καλώδιο ήταν μικρό και δεν έφτασε να τον πετύχει. Ο τύπος μου όρμηξε, συνέβηκε ένα μπάχαλο, διαλύθηκε η συνέλευση τελικά....

Το αποτέλεσμα ήταν μάλλον υπέρ μου γιατί όλοι αναγνώρισαν μετά ότι εγώ ήθελα να πάμε ενιαία και αυτός ήταν ο διασπαστής.
Το αποτέλεσμα φάνηκε και στις εκλογές του '96 όπου εμείς είχαμε άνοδο (από 2-3% πήγαμε στο 10%) και αυτοί καταποντιστήκανε (από 10-11% πήγανε στο 3-4%).
Venceremos!
Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: 12:58 pm 08 11 2006
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Φοιτητικό-Μαθητικο στέκι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form