Τώρα είναι 09:12 am 20 04 2024

Ρωτώντας... πάμε για γάμο!

Συζητήσεις για τις φιλικές , οικογενειακές σας σχέσεις ,και για τα κοινωνικά προβλήματα.

Συντονιστής: Νέοι

Ρωτώντας... πάμε για γάμο!

Δημοσίευσηαπό Βανα » 02:12 am 01 03 2007


Οι ερωτήσεις που πρέπει να θέσει το ζευγάρι πριν παντρευτεί ή στη διάρκεια του γάμου



Πολλές φορές, οι άνθρωποι συνεπαρμένοι από τον έρωτά τους καταλήγουν με μεγάλη ευκολία στο γάμο, χωρίς να έχουν προηγουμένως κάνει μια ειλικρινή συζήτηση και ρεαλιστική αποτίμηση της κατάστασης. Οφείλει ο γάμος να είναι έκπληξη; Ναι, αλλά όχι δυσάρεστη!

Με άλλα λόγια, πριν πάρει το ζευγάρι τη μεγάλη απόφαση να παντρευτεί, καλό θα είναι να κάνει μια ανοιχτή συζήτηση σχετικά με τα βασικά ζητήματα που καθορίζουν την καθημερινότητα του γάμου και που και τα δύο μέλη θα έχουν να αντιμετωπίσουν στην κοινή τους πορεία. Αλλά ακόμα και ένα παντρεμένο ζευγάρι μπορεί να επωφεληθεί και να θέσει ορισμένα ερωτήματα που θα το βοηθήσουν να δει κάποια πράγματα πιο ξεκάθαρα και να κάνει απαραίτητες αλλαγές για μια καλύτερη σχέση.


Οι 12 κρίσιμες ερωτήσεις

1) Παιδιά. Έχετε συζητήσει με τον/την σύντροφό σας αν θέλετε παιδιά και αν ναι ποιος θα τα αναθρέψει, πώς θα αλλάξουν οι ισορροπίες στη σχέση, πώς θα διαχειριστείτε τις καριέρες σας; Ακόμα και ζητήματα όπως τι όνομα και τι επίθετο θα πάρουν (μια και ο νόμος επιτρέπει δύο επίθετα, και του πατέρα και της μητέρας) καλό είναι να συζητηθούν από την αρχή, για να μην υπάρχουν δυσάρεστες εκπλήξεις στη συνέχεια.


2) Οικονομικά. Έχετε συζητήσει με τον/την σύντροφό σας την οικονομική κατάσταση και τις υποχρεώσεις του καθενός; Τι στόχους έχετε στον τομέα των οικονομικών; Πώς σκέφτεται ο καθένας σχετικά με την οικονομία, την αποταμίευση, τις οικονομικές επενδύσεις; Πώς ξοδεύει τα χρήματά του; Υπάρχει συμφωνία στο πώς βλέπει το κάθε μέλος του ζευγαριού το οικονομικό τους μέλλον;


3) Οικιακά. Έχουν γίνει συζητήσεις σχετικά με το πώς θα διατηρείται το σπίτι σε τάξη; Πώς θα μοιραστούν τα οικιακά καθήκοντα; Ποιος θα κάνει ποιες δουλειές;


4) Υγεία. Είναι σημαντικό για το ζευγάρι να αποκαλύψει στον/στην σύντροφό του όλο το ιστορικό της σωματικής και ψυχικής του υγείας.


5) Συναισθηματική έκφραση. Είναι ο/η σύντροφός σας τόσο συναισθηματικά εκδηλωτικός/ή όσο επιθυμείτε;


6) Σεξουαλικότητα. Μπορείτε να μιλήσετε ανοιχτά και με άνεση με τον/τη σύντροφό σας για τις σεξουαλικές σας επιθυμίες και ανάγκες, αλλά και για τους φόβους σας;


7) Επικοινωνία. Όταν συζητάτε ακούτε στ' αλήθεια ο ένας τον άλλον και δίνετε σημασία στις ιδέες, τις προτιμήσεις αλλά και τα παράπονα του συντρόφου σας;


8 Πνευματικότητα. Έχετε συζητήσει για τις πνευματικές/θρησκευτικές πεποιθήσεις και ανάγκες του καθενός; Έχετε συζητήσει σχετικά με το ποιες πνευματικές αρχές θα δώσετε στα παιδιά σας και ποιο θρήσκευμα θα ακολουθήσουν (σε περίπτωση που έχετε διαφορετικό θρήσκευμα);


9) Φιλίες. Σας αρέσουν οι φίλοι του/της συντρόφου σας; Τους αποδέχεστε; Κάνετε παρέα μαζί τους; Τους σέβεστε και τους εκτιμάτε; Πώς θα χειριστείτε την κοινωνική σας ζωή; «Καθένας με τους φίλους του;» Θα κάνετε μια προσπάθεια να ενταχθεί ο ένας στον φιλικό κύκλο του άλλου; Θα διατηρήσετε τις ατομικές σας φιλίες και θα δημιουργήσετε και έναν νέο, κοινό και για τους δύο φιλικό κύκλο;


10) Πατρική οικογένεια. Σέβεστε ο ένας τους γονείς του άλλου; Υπάρχουν υπόνοιες ότι οι γονείς του ενός ή του άλλου μέλους του ζευγαριού μπορεί να παρέμβουν στη σχέση και να δημιουργήσουν προβλήματα; Τι κάνει η οικογένεια του καθενός που ενοχλεί τον άλλον;


11) Συμβιβασμοί. Υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία δεν είστε διατεθημένοι να εγκαταλείψετε μετά το γάμο σας;


12) Εμπιστοσύνη. Υπάρχει διμερής εμπιστοσύνη ότι το κάθε μέλος της σχέσης θα αφοσιωθεί στο γάμο; Υπάρχει εμπιστοσύνη ότι το ζευγάρι θα πορευτεί μαζί ακόμα και σε πιθανές δυσκολίες; Υπάρχει δυνατός ψυχικός δεσμός και αίσθηση ασφάλειας;

Δρ Λίζα Βάρβογλη, Ph.D. Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια Νευροψυχολόγος
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Re: Ρωτώντας... πάμε για γάμο!

Δημοσίευσηαπό natassa » 19:09 pm 05 03 2007

Θα μιλήσω εγώ ως παντρεμένη...

Οι απαντήσεις στις 12 κρίσιμες ερωτήσεις

1) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Και οι δύο θέλαμε παιδιά. Ονόματα κι τέτεια δεν συζητήσαμε.

2) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Το μόνο που συζητήσαμε ήταν πόσα χρήματα χρειαζόμαστε για να παντρευτούμε, νυφικά, τραπέζια, έπιπλα...
3) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Σιγά μην συζητήσαμε για το ποιός θα σφουγγαρίσει...αυτά είναι για τις γυναίκες.

4)ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Επειδή θέλαμε να κάνουμε παιδιά απλά κάναμε και οι δύο εξέταση για στίγμα.

5) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
What?
6) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Δεν φαντάζεσαι καλή μου πόσο άνετα...

7) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Εκείνος ναι εγώ όχι...

8 ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Το πρώτο πράγμα που συζητήσαμε...στο πρώτο μας ραντεβού.


9) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Όλα ήρθαν μόνα τους...εγώ μπήκα στον δικό του κύκλο.


10) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Κάθένας αναλαμβάνει να "μαζεύει" τους δικούς του. Βασική μας αρχή: Δεν τσακώνομαι ποτέ με τα πεθερικά μου κι ας έχω δίκιο και το διεκδικώ μέσω του συντρόφου μου...έμμεσα δηλαδή.

11) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΓΑΜΟΣ = ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΙ

12) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΤΥΦΛΗ

Πείτε με γιατρέ, θα πετύχει ο γάμος μου;
natassa
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 16:19 pm 26 10 2006
Τοποθεσία: ATHINA

Re: Ρωτώντας... πάμε για γάμο!

Δημοσίευσηαπό Βανα » 20:26 pm 05 03 2007

natassa έγραψε:Θα μιλήσω εγώ ως παντρεμένη...

2) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Το μόνο που συζητήσαμε ήταν πόσα χρήματα χρειαζόμαστε για να παντρευτούμε, νυφικά, τραπέζια, έπιπλα...
6) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Δεν φαντάζεσαι καλή μου πόσο άνετα...

7) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Εκείνος ναι εγώ όχι...

10) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Κάθένας αναλαμβάνει να "μαζεύει" τους δικούς του. Βασική μας αρχή: Δεν τσακώνομαι ποτέ με τα πεθερικά μου κι ας έχω δίκιο και το διεκδικώ μέσω του συντρόφου μου...έμμεσα δηλαδή.
12) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΤΥΦΛΗ


Δεν ειμαι ψυχολογος, αλλα θα κανω για λιγο την Τενια Μακρη ( :conf: να δω τι αλλο θα κανω σε αυτο το φορουμ!).

Απ οτι εχω καταλαβει στο γαμο σας εσυ εισαι αυτη η οποια εχεις το πανω χερι. Καλο ειναι αυτο δε λεω, αλλα μεχρι ενος σημειου...στην περιπτωση σου με το να μην προσεχεις το συντροφο σου οταν μιλαει ( :conf: ) ενω αυτος ναι (απαντηση 7), δειχνει οτι αδιαφορεις πληρως για τις αποψεις του ή εισαι σιγουρη a priori οτι θα πει κατι το οποιο ειναι λαθος. Συγνωμη αλλα αφου δεν τον υπολογιζεις, για ποιον λογο τον παντρευτηκες ?! Μας ειπες οτι υπαρχει σεξουαλικη επικοινωνια μεταξυ σας, αλλα δεν αρκει μονο αυτο για να ανθισει ενας γαμος.
Ερχομαστε τωρα στη σχεση σου με τα πεθερικα σου, νομιζω πως ειναι μεγαλο λαθος να διεκδηκεις οπως ειπες το δικιο σου μεσω του συζηγου σου :conf: . Απ οτι καταλαβαινω η ιδια αποφευγεις να συγκρουστεις με την πεθερα (πεθερο) σου ή καλυτερα να στησεις μια γεφυρα επικοινωνιας μαζι της. Δε νομιζω να αντιδραει ασχημα οταν της μιλας με ηρεμο τροπο και τις εξηγεις γιατι κατα την αποψη σου το Α ειναι σωστο και το Β λαθος. Ισα ισα μεσα απο το συνεχη διαλογο θα ερχεστε ολοενα και πιο κοντα, και τοτε δε θα σε βλεπει σαν νυφη της αλλα σαν κορη της. Μην ξεχνας οτι οι σχεσεις μανας γιου και πατερα κορης, εχουν ως βαση το οιδιποδειο συμπλεγμα. Γι αυτο αλλωστε ολες οι πεθερες στις αρχες βλεπουν με στραβο ματι τις γυναικες των αγοριων τους. Στο χερι σου ειναι λοιπον να στησεις μια γεφυρα επικοινωνιας με τα πεθερικα σου και να διεκδηκεις μεσω της δικιας σου προσωπικοτητας το δικιο σου, το ιδιο και με τους συγγενεις σας, και οχι χρησιμοποιωντας ο ενας των αλλων. Ο γαμος μπορει να ειναι συμβιβασμος, αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να ειναι αφανισμος ή μη εκδηλωση των πιστευο μας (προσωπικοτητα μας>ως απαντηση στην ερωτηση 10) Αυτο θα το εκτιμησει περισσοτερο και θα σε συμπαθησουν περισσοτερο...διαφορετικα καθε φορα που ο ανδρας σου θα μιλαει στην μητερα του για δικες σου υποθεσεις, εκεινη θα λεει μεσα της ή στον πεθερο σου" κοιταξε, τον κανει οτι θελει!, τον στρεφει εναντιων μου κτλ κτλ".
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01:02 am 31 05 2006
Τοποθεσία: Μάλτσιανη-Ριζά-Αγ.Σαράντα

Δημοσίευσηαπό natassa » 00:25 am 06 03 2007

Βάνα μου.
Δεν νομίζω ότι στο γάμο μας υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει το πάνω χέρι...
Τώρα η ιστορία αυτή με τα πεθερικά είναι πολύ μεγάλη. Αυτό που απλά εγώ θέλω να πω είναι πως αν εγώ νευριάσω και π.χ. βρίσω την πεθερά μου δεν πρόκειται να μου ξαναμιλήσει ενώ η μάνα μου και να την βρίσω θα το ξεχάσει επειδή είμαι παιδί της. Επίσης την πεθερά μου μπορεί ο άντρας μου να την βρίσει και επίσης θα το ξεχάσει.
Η σχέση πεθεράς νύφης είναι πολύ δύσκολη...
Γενικά όπου μπλέκουμε εμίς οι γυναίκες...άστα.
natassa
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 16:19 pm 26 10 2006
Τοποθεσία: ATHINA


Επιστροφή στο Κοινωνία, Σχέσεις και Οικογένεια

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 1 επισκέπτης (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Login Form