Τώρα είναι 09:21 am 29 03 2024

Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Συζητήσεις για τις φιλικές , οικογενειακές σας σχέσεις ,και για τα κοινωνικά προβλήματα.

Συντονιστής: Νέοι

Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Δημοσίευσηαπό 18-ΑΡΑ » 12:28 pm 11 09 2007

Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ…Εχω αρχισει να ανησυχω!!! Μηπως φταιει που δεν βρεχει??? :P
…Η μελαγχολια ειναι γλυκια, και η τεχνη την αποζητα συχνα, αλλα ειναι ενας δρομος που κανεις δεν ξερει πως και ποτε θα ανοιχτει! :)
Είμαι 19 και δεν το κρύβω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
18-ΑΡΑ
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 00:18 am 16 02 2006
Τοποθεσία: ΠΩΓΩΝΙ

Re: Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Δημοσίευσηαπό ΑΡΕΙΑΝΟΣ » 12:31 pm 11 09 2007

Δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα η μελαγχολία! Αντίθετα, πιστεύω ότι τα μεγαλύτερα αριστουργήματα σε όλες τις τέχνες προήλθαν από μια τέτοια κρίση. Έχει έναν παράξενο λυρισμό η μελαγχολία, που αν τον αξιοποιήσεις όπως πρέπει σε οδηγεί σε άγνωστα μονοπάτια. Κι όταν γυρίσεις, δε θυμάσαι πώς πήγες εκεί πέρα, όσο και να θες να επιστρέψεις…
Η γυναίκα είναι το πιο γλυκό λάθος της φύσης
Άβαταρ μέλους
ΑΡΕΙΑΝΟΣ
Αρθρογράφος
 
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: 21:10 pm 04 12 2005

Re: Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Δημοσίευσηαπό Olga » 12:35 pm 11 09 2007

Γλυκιά μου μελαγχολία…Καμιά φορά νιώθω ότι μόνο εσένα έχω στον κόσμο…
Άβαταρ μέλους
Olga
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 12:24 pm 22 05 2007

Re: Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 15:51 pm 11 09 2007

18-ΑΡΑ έγραψε:Μηπως φταιει που δεν βρεχει??? :P

Μπα...
Εδώ πάντως έβρεξε... :lol:

Εγώ, πάντως, μελαγχολία δεν νοιώθω... Μάλλον μια μικρή βαρεμάρα και μια μικρή κούραση νοιώθω!
Ούτε και θέλω να μελαγχολήσω... Μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν έχω λόγο να μελαγχολήσω, αν και σε λίγο καιρό πιθανόν να μου δοθεί κι αυτός!
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Δημοσίευσηαπό lazos » 19:35 pm 11 09 2007

Εγω μελαγχολώ όλο τον χρόνο και μου αρέσει
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Δημοσίευσηαπό Barby » 21:52 pm 13 09 2007

Εγώ έχω πέσει σε μελαγχολία απο την ημέρα που γύρισα απο τις διακοπές !!
'' Μπορεί στα αισθήματα να επιβάλεις σιγή, ομως δεν μπορείς να βάλεις όρια''
Άβαταρ μέλους
Barby
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 18:17 pm 23 02 2007
Τοποθεσία: Καλτσάτι

Re: Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 22:07 pm 13 09 2007

Barby έγραψε:Εγώ έχω πέσει σε μελαγχολία απο την ημέρα που γύρισα απο τις διακοπές !!


εγώ από την μέρα που έφυγα για διακοπές .
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Re: Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Δημοσίευσηαπό Vera » 13:02 pm 14 09 2007

Παρόλο που για τους περισσότερους το καλοκαίρι είναι συνώνυμο της χαράς, της ξενοιασιάς και της χαλάρωσης, ωστόσο υπάρχει μια σεβαστή μερίδα ανθρώπων οι οποίοι ζορίζονται ψυχικά όταν φτιάχνει ο καιρός και ειδικά το καλοκαίρι.

Ξέρουμε από επιστημονικές έρευνες ότι ο ήλιος βοηθάει τη χημεία του εγκεφάλου μας, προκαλώντας την έκλυση ουσιών που δημιουργούν το αίσθημα της χαράς. Ωστόσο, παρά το φυσιολογικό αυτό γεγονός, πολλοί άνθρωποι αισθάνονται ψυχικά πεσμένοι την περίοδο του καλοκαιριού. Γιατί όμως συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Ακριβώς επειδή το καλοκαίρι συνδέεται στο μυαλό των περισσότερων με διακοπές, ξενοιασιά και καλές παρέες, οι άνθρωποι που δεν έχουν φιλικές ή ερωτικές σχέσεις και διανύουν μια περίοδο μοναξιάς αισθάνονται μεγαλύτερη κατάπτωση και μελαγχολία κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Για τα άτομα αυτά το καλοκαίρι είναι η περίοδος που κάνουν απολογισμό των συναισθηματικών δούναι και λαβείν τους, για να διαπιστώσουν ότι ο συναισθηματικός τους λογαριασμός βρίσκεται στο «μείον». Η διαπίστωση αυτή είναι οδυνηρή και όταν μάλιστα δεν υπάρχει κάποια χειροπιαστή λύση στον ορίζοντα, τα άτομα αυτά τείνουν να υποκύπτουν στην απαισιοδοξία τους και θεωρούν ότι «τίποτα καλό δεν πρόκειται να συμβεί σε μένα».

Ένας άλλος λόγος για την εμφάνιση της καλοκαιρινής μελαγχολίας είναι η κατάρριψη των ψευδαισθήσεων και των φαντασιώσεων που έχει το άτομο: όλο το χειμώνα το άτομο αυτό μπορεί να φαντάζεται ονειρικές διακοπές και αυτό να το κρατάει σε ψυχολογική εγρήγορση.

Όμως, ο λόγος για τον οποίο μιλάμε για φαντασίωση είναι ότι το άτομο αυτό μπορεί να μην έχει φιλίες, να μην κάνει προσπάθειες να ξανοιχτεί κοινωνικά, να είναι δειλό ή συναισθηματικά πληγωμένο και να περνάει περίοδο μοναξιάς αλλά, παρά την έλλειψη κοντινών του ανθρώπων να φαντασιώνεται διακοπές με μια ξένοιαστη παρέα ή ερωτικό σύντροφο -που όμως δεν υπάρχει. Όταν λοιπόν έρχεται το καλοκαίρι και συνειδητοποιεί ότι τα χειμερινά του όνειρα είναι ανέφικτα, καταρρέει ψυχολογικά και μελαγχολεί.

Ακόμα και αν δε συμβαίνει κάτι όπως το παραπάνω, για πολλούς ανθρώπους το καλοκαίρι φέρνει στεναχώρια και μελαγχολία επειδή έχουν οικονομικές δυσκολίες και δεν μπορούν να πάνε διακοπές ή να κάνουν όλα όσα θα ήθελαν.

Όταν υπάρχει κάποιος χωρισμός η πίκρα, η απογοήτευση, η αίσθηση της αποτυχίας και η μοναξιά (ακόμα και αν το χωρισμένο άτομο περιστοιχίζεται από φίλους) το καλοκαίρι φαντάζει ποιο μουντό και οι χάρες του δεν αποτελούν έλξη για τον άνθρωπο αυτό.

Και βέβαια, όταν υπάρχουν αυξημένες υποχρεώσεις, είτε στον τομέα της εργασίας είτε στον τομέα της οικογενειακής ζωής, το άτομο μπορεί να μην προλάβει να γευτεί τις καλοκαιρινές χαρές επειδή έχει εμπλακεί σε άλλα θέματα και έχει να μεριμνήσει για άλλα, δύσκολα ζητήματα. Δεν είναι λοιπόν τυχαίο ότι κάτω από την πίεση το άτομο αυτό μπορεί να λυγίσει πιο εύκολα το καλοκαίρι και να μελαγχολήσει.


Ένα από αυτά τα άτομα είμαι κι εγώ.
Άβαταρ μέλους
Vera
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 12:17 pm 22 05 2007

Re: Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Δημοσίευσηαπό ilias » 16:22 pm 14 09 2007

Τι χαζομάρες γράφετε ....
Άκου κει θέμα.
Μάλλον έχετε αφραγκίες και μελαγχολείτε γι' αυτό.
Άντε να συνέρθουμε λίγο.
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Re: Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Δημοσίευσηαπό ZEYS » 09:00 am 26 09 2007

φταιει η σεληνη
"Ελπιδα ειναι αυτο το πραγμα με φτερα......."
Άβαταρ μέλους
ZEYS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 09:41 am 03 08 2007
Τοποθεσία: **Οι ελπίδες είναι τα όνειρα όσων δεν κοιμούνται.**

Re: Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Δημοσίευσηαπό Artemis » 01:09 am 31 10 2007

Barby έγραψε:Εγώ έχω πέσει σε μελαγχολία απο την ημέρα που γύρισα απο τις διακοπές !!


Μπαρμπυ μου, μια χαρα εισαι τωρα...Λαμπεις και πετας..
Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των ανόητων είναι ότι προσέχουν τα σφάλματα των άλλων και δεν βλέπουν τα δικά τους.
Άβαταρ μέλους
Artemis
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 21:13 pm 19 02 2006

Re: Μα γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....

Δημοσίευσηαπό ZEYS » 12:20 pm 17 12 2007

γιατι ολοι τελευταια μελαγχολουν τοσο πολυ....?
18-αρα η απαντηση ειναι μια και μονο μια και μιας και ειναι στην επικαιροτητα η απαντηση
λιοπον 18-αρα μελαγχολουν ολοι γιατι ειναι ''ΕΜΟ''
"Ελπιδα ειναι αυτο το πραγμα με φτερα......."
Άβαταρ μέλους
ZEYS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 09:41 am 03 08 2007
Τοποθεσία: **Οι ελπίδες είναι τα όνειρα όσων δεν κοιμούνται.**


Επιστροφή στο Κοινωνία, Σχέσεις και Οικογένεια

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 9 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 9 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Login Form