Τώρα είναι 10:38 am 29 03 2024

Ηλικία γάμου.

Συζητήσεις για τις φιλικές , οικογενειακές σας σχέσεις ,και για τα κοινωνικά προβλήματα.

Συντονιστής: Νέοι

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό ektoras-menelaos » 13:27 pm 27 10 2007

joanna έγραψε:30-35 ασχέτως φύλου.
Αλλά ο άντρας να'ναι 3-5 χρόνια μικρότερος απ΄τη γυναίκα,γιατί σύμφωνα με στατιστικές οι γυναίκες ζουν περισσότερο απ΄τους άντρες.
Γιατί λοιπόν τα τελευταία χρόνια της ζωής τους να'ναι μόνες και έρημες?
Ε?
Οι γυναίκες του φόρουμ πιστεύω θα συμφωνήσουν.




πολυ ωραιο αστειο !!!
ελπιζω να μην το λες σοβαρα ? γιατι εαν το πιστευεις αυτο τοτε επιγωντος και χωρις να σε προσβαλλω θα θες γιατρο αγαπητη ιωαννα.
μαθε λοιπον οτι βιολογικα η γυνεκα πεφτει σε σχεση με τον ανδρα καθ'οτι τεκνοποιει συνεπως θα πρεπει να υπαρξει μια διαφορα ηλικιας τουλαχιστον 10 ετη υπερ του ανδρος .
για να εδραιωσω το επιχειρημα μου θα σου που το πολυ απλο που συμβαινει στην τριτη ηλικια: ο ανδρας δεν μπορει να φροντιζει εκ φυσεως τον εαυτον του να πλενεται ουτε να μαγυρευει και προτιμοτερο ειναι οπως λενε και οι γεροντες να αποχωρουν απο την ζωη αυτοι πρωτοι και υστερα οι γυναικες..... ειναι και ολιγον πρακτικο και παραδοσιακο αυτο που μολις σου ειμα φιλτατη ιωαννα....
εσυ ισως να το πας και καπου αλλου αλλα ασ μην επεκταθω ισως να με αντιλαμβανεις το τι θελω να πω.... αλλα αστο...

γεια!!!
Άβαταρ μέλους
ektoras-menelaos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 14:12 pm 24 10 2007
Τοποθεσία: kapernaum

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό ektoras-menelaos » 13:31 pm 27 10 2007

Rikela έγραψε:Η ηλικία είναι ένας παράγοντας που πιέζει για γάμο καθώς η γυναίκα όταν ξεπερνάει τα 30 αρχίζει και αγχώνεται γιατί ο χρόνος λειτουργεί αντίστροφα όσον αφορά την γέννηση παιδιού.

Και σίγουρα πιέζει και το περιβάλλον . Για τον άντρα η ηλικία πίεσης είναι λίγο παραπάνω γύρω στα 35 χωρίς αυτό να είναι απόλυτο.

Πάντως και οι μεν και οι δε σκέφτονται πως έχουν στενέψει τα χρονικά περιθώρια για να γνωρίσουν πολλούς υποψηφίους συντρόφους ακόμα.

Πολλές φορές αυτή η πίεση είναι πρώτη προτεραιότητα εις βάρος της αγάπης αν και η δεύτερη είναι απαραίτητη για την εξασφάλιση ενός καλού γάμου.



σου βαζω 10 με τονο!!!!
Άβαταρ μέλους
ektoras-menelaos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 14:12 pm 24 10 2007
Τοποθεσία: kapernaum

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό joanna » 13:38 pm 27 10 2007

Έκτορα-Μενέλαε,δε με προσβάλλεις.Άποψή σου,κι άποψή μου.Μόνο που η δική μου άποψη είναι καθαρά θεωρητική ενώ η δική σου πολύ μισογύνικη.
Εμένα μου λες ότι θέλω γιατρό αλλά εσύ θες σίγουρα νοσοκόμα κι όχι γυναίκα.Όλοι οι άντρες αυτό θέλετε βέβαια.Απλά οι περισσότεροι δεν το καταφέρνετε.Να'στε εσείς 50 και πάνω και να'χετε το κοριτσάκι από δίπλα,κι ας μην έχει κουκούτσι μυαλό και προσωπικότητα.Απ΄τα λεγόμενά σου αυτά καταλαβαίνω.
No regrets / they don't work
No regrets / they only hurt
Άβαταρ μέλους
joanna
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22:29 pm 24 10 2007

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό joanna » 13:40 pm 27 10 2007

Συγνώμη,εσύ τη γυναίκα τι θες για να σε πλένει και να σε τα'ί'ζει?Πάρε μια αποκλειστική.Εξακολουθείτε να'χετε απόψεις 1821 οι περισσότεροι εδώ μέσα
No regrets / they don't work
No regrets / they only hurt
Άβαταρ μέλους
joanna
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22:29 pm 24 10 2007

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό ektoras-menelaos » 13:48 pm 27 10 2007

joanna έγραψε:Έκτορα-Μενέλαε,δε με προσβάλλεις.Άποψή σου,κι άποψή μου.Μόνο που η δική μου άποψη είναι καθαρά θεωρητική ενώ η δική σου πολύ μισογύνικη.
Εμένα μου λες ότι θέλω γιατρό αλλά εσύ θες σίγουρα νοσοκόμα κι όχι γυναίκα.Όλοι οι άντρες αυτό θέλετε βέβαια.Απλά οι περισσότεροι δεν το καταφέρνετε.Να'στε εσείς 50 και πάνω και να'χετε το κοριτσάκι από δίπλα,κι ας μην έχει κουκούτσι μυαλό και προσωπικότητα.Απ΄τα λεγόμενά σου αυτά καταλαβαίνω.



ειναι υποκρησια να λες οτι δεν προσβληθηκες και απο την αλλη νε με αποκαλεις μισογυνη,,,,,,,,,,,,,,, οκ εχεις δικιο εσυ ....δεν
Άβαταρ μέλους
ektoras-menelaos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 14:12 pm 24 10 2007
Τοποθεσία: kapernaum

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό joanna » 13:49 pm 27 10 2007

Και η γυναίκα δεν "πέφτει" όταν τεκνοποιεί.Θα ''έπεφτε'' αν γεννούσε κάθε χρόνο από 2-3 όπως τα ζώα.Γιατρός είμαι και ξέρω.Κι έτσι πληροφοριακά για να μαθαίνεις,έχουμε πιο ανθεκτικό οργανισμό απ'το δικό σας,εκτός απ'τα γυναικολογικά οι υπόλοιπες ασθένεις προσβάλλουν ή εξίσου τα 2 φύλα ή λίγο περισσότερο τους άντρες.Κι άπό χιούμορ 0
Άβαταρ μέλους
joanna
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22:29 pm 24 10 2007

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό joanna » 13:51 pm 27 10 2007

Το "μισογύνης" δεν είναι βρισιά,ένας χαρακτηρισμός είναι.Ειλικρινά δεν είμαι καθόλου τσαντισμένη,απλά σου απαντάω.Κουβέντα κάνουμε
No regrets / they don't work
No regrets / they only hurt
Άβαταρ μέλους
joanna
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22:29 pm 24 10 2007

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό joanna » 13:55 pm 27 10 2007

Και μιάς και ανοίξαμε αυτή την κουβέντα,δως μου πειστικούς λόγους γιατί να είναι ο άντρας μεγαλύτερος κατά >10 χρόνια?Και να μην είναι π.χ.ίδιας ηλικίας
Εκτός απ΄το ότι σας ανανεώνουν οι πιτσιρίκες.Σοβαρούς λόγους πες μου
No regrets / they don't work
No regrets / they only hurt
Άβαταρ μέλους
joanna
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22:29 pm 24 10 2007

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό ektoras-menelaos » 13:57 pm 27 10 2007

joanna έγραψε:Το "μισογύνης" δεν είναι βρισιά,ένας χαρακτηρισμός είναι.Ειλικρινά δεν είμαι καθόλου τσαντισμένη,απλά σου απαντάω.Κουβέντα κάνουμε



τ'οτι εισαι γιατρος δεν μου λεει τιποτα , αλλωστε εσυ δεν ξερεις τι ειμαι εγω .... οσο για τον χαρακτηρισμο ξερω πολυ καλα τι σημαινει.....


μην ξεχνας απο που προερχεσαι , ανωτερο κανει καποιον ο οποιος δεν ξεχνει το παρελθον του και το σεβεται ......
Άβαταρ μέλους
ektoras-menelaos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 14:12 pm 24 10 2007
Τοποθεσία: kapernaum

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό joanna » 18:06 pm 28 10 2007

Φίλε Έκτορα-Μενέλαε / Γιάννη,
στο msn χτες ήσουν πιο ευγενικός.Εδώ γιατί μου τη λες έτσι?
No regrets / they don't work
No regrets / they only hurt
Άβαταρ μέλους
joanna
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22:29 pm 24 10 2007

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό ektoras-menelaos » 23:51 pm 28 10 2007

joanna έγραψε:Και μιάς και ανοίξαμε αυτή την κουβέντα,δως μου πειστικούς λόγους γιατί να είναι ο άντρας μεγαλύτερος κατά >10 χρόνια?Και να μην είναι π.χ.ίδιας ηλικίας
Εκτός απ΄το ότι σας ανανεώνουν οι πιτσιρίκες.Σοβαρούς λόγους πες μου



μπορω να επικαλεστω την παραδοση , νομιζω οτι δεν υπαρχει πιο πιστικο επιχειρημα απο αυτο........................
Άβαταρ μέλους
ektoras-menelaos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 14:12 pm 24 10 2007
Τοποθεσία: kapernaum

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό mpla » 20:21 pm 31 10 2007

joanna έγραψε:Και μιάς και ανοίξαμε αυτή την κουβέντα,δως μου πειστικούς λόγους γιατί να είναι ο άντρας μεγαλύτερος κατά >10 χρόνια?Και να μην είναι π.χ.ίδιας ηλικίας
Εκτός απ΄το ότι σας ανανεώνουν οι πιτσιρίκες.Σοβαρούς λόγους πες μου


Μάλλον δεν είχες πάρει επιλογή τον Πίτσιο. :)
«Για το θεό όλα τα πράγματα είναι όμορφα, αγαθά και δίκαια· αλλά οι άνθρωποι μερικά πράγματα θεωρούν άδικα και άλλα δίκαια»
mpla
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16:43 pm 23 06 2007

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό joanna » 23:58 pm 31 10 2007

mpla έγραψε:
Μάλλον δεν είχες πάρει επιλογή τον Πίτσιο. :)


Εσένα στο'πε ο ίδιος ο Πίτσιος?Γιατί στο βιβλίο του δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.Επίσης η "Εξελικτική Ανθρωπολογία" αφορά εποχές που οι άνθρωποι ζούσαν μέχρι τα 30 οπότε λογικό να παντρεύονταν από τα 10
No regrets / they don't work
No regrets / they only hurt
Άβαταρ μέλους
joanna
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22:29 pm 24 10 2007

Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 11:41 am 01 11 2007

Μάλλον ο Évariste Galois (Nitens lux, horrenda procella tenebris aeternis involuta -Εκτυφλωτικό φως, τρομερή καταιγίδα τυλιγμένη από την αιώνια νύχτα) που, αν και "διάνοια της άλγεβρας", απορρίφθηκε από το σχολείο, την Ακαδημία και τις γυναίκες", χρειάζεται να πάρει επιλογή τον Πίτσιο, για να ανακαλύψει, όχι τόσο τους Δαρβινικούς λόγους για την εξέλιξη της απιστίας, αλλά την γυναίκα (όσο μπορεί το παλικάρι). Ω, τι κόσμος μπαμπά/μαμά.
Τελευταία επεξεργασία από Yiannis και 13:29 pm 01 11 2007, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Yiannis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 02:28 am 08 12 2005

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό lazos » 12:48 pm 01 11 2007

Yiannis έγραψε:Μάλλον ο Évariste Galois (Nitens lux, horrenda procella tenebris aeternis involuta -Εκτυφλωτικό φως, τρομερή καταιγίδα τυλιγμένη από την αιώνια νύχτα) που, αν και "διάνοια της άλγεβρας", απορρίφθηκε από το σχολείο, την Ακαδημία και τις γυναίκες", χρειάζεται να πάρει επιλογή τον Πίτσιο, για να να ακαλύψει όχι τόσο τους Δαρβινικούς λόγους για την εξέλιξη της απιστίας, αλλά την γυναίκα (όσο μπορεί το παλικάρι). Ω, τι κόσμος μπαμπά/μαμά.

:wink:
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό ilias » 13:52 pm 01 11 2007

πολύ μπλα μπλα για το τίποτα ή αλλιώς κάτι σαν ιατρικό συμβούλιο. νιώθω σαν τον ασθενή που ακούει τους γιατρούς να τα λένε μεταξύ τους και αναρωτιέται "δεν καταλαβαίνω τίποτα. εγώ τελικά θα ζήσω?"
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό mpla » 20:51 pm 01 11 2007

mpla έγραψε:Μάλλον δεν είχες πάρει επιλογή τον Πίτσιο. :)



joanna έγραψε:Εσένα στο'πε ο ίδιος ο Πίτσιος?Γιατί στο βιβλίο του δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.Επίσης η "Εξελικτική Ανθρωπολογία" αφορά εποχές που οι άνθρωποι ζούσαν μέχρι τα 30 οπότε λογικό να παντρεύονταν από τα 10


Αν δεν είχα βάλει "χαμόγελο" στο τέλος ίσως να ήταν αποδεκτά τα σχόλιά σας(αναλύοντάς τα ως προς το ύφος και όχι το περιεχόμενο )! "Πειραχτικά" το είπα στη γιατρό, για την "άγνοια" που έχει για το θέμα, από σχετική συζήτηση που είχε με άλλο μέλος του φόρουμ! Ο Galois, Yiannis, σε τι φταίει; Δε σε εντυπωσίασε η ζωή του, μιάς και μπήκες στο κόπο να διαβάσεις το βιογραφικό του; Και κάτι άλλο: από τη στιγμή που μπήκα στο κόπο να διαβάσω τον Πίτσιο(εγώ δεν είχα τέτοια επιλογή ) δεν το βρίσκετε λίγο δύσκολο να έβγαζα τέτοια συμπεράσματα; Απρόσμενη συμπεριφορά και γραφόμενα, αμφότεροι...

Περί όνου σκιάς...

ΥΓ: Πάντως γελάω με το "Εσένα στο 'πε ο ίδιος ο Πίτσιος?". Ναι, αυτοπροσώπως :lol: !!!!
«Για το θεό όλα τα πράγματα είναι όμορφα, αγαθά και δίκαια· αλλά οι άνθρωποι μερικά πράγματα θεωρούν άδικα και άλλα δίκαια»
mpla
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16:43 pm 23 06 2007

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό AMARYLIS » 23:04 pm 01 11 2007

Έχω μείνει άφωνη.... :conf: :conf: :conf:
Πάντως παίδες καλά να μιλάμε για τη ζωή εν ζωή και οχι μετά θάνατον... :lol:

Υ.Γ : εσύ Μενέλαε γιατί θες να μας αποπροσανατολίσεις...και δεν λές στην ιωάννα οτι είσαι συνάδελφός της; θα σας βοηθήσει και τους δύο στην επικοινωνία... :lol:
...το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία...
Άβαταρ μέλους
AMARYLIS
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: 14:57 pm 19 03 2007
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό joanna » 23:25 pm 01 11 2007

Πολύ τράβηξε το όλο θέμα.Είπα εγώ μια μ*****α για πλάκα και τσιμπήσατε όλοι.Το πήρατε πολύ πιο σοβαρα απ'όσο έπρεπε και απ'όσο το'χα πει εγώ.Και αρχίσατε όλοι να μου τη λέτε.Κι όταν μου τη λένε δε μπορώ να μην απαντήσω.Μέγα λάθος!Ούτε 10 μέρες δεν είμαι στο site η καημένη,που να ξέρω πώς λειτουργείτε εδώ μέσα.Βιάστηκα να γράψω,έπρεπε να κόψω κίνηση πρώτα.
Και το συγκεκριμένο θέμα ας το λήξουμε,έλεος.
No regrets / they don't work
No regrets / they only hurt
Άβαταρ μέλους
joanna
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22:29 pm 24 10 2007

Re: Ηλικία γάμου.

Δημοσίευσηαπό ilias » 00:13 am 02 11 2007

welcome:
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνία, Σχέσεις και Οικογένεια

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 7 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 7 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Login Form