Τώρα είναι 07:06 am 17 10 2021

Εξάψαλμος κατά ομοφυλοφιλίας

Συζητήσεις για τις φιλικές , οικογενειακές σας σχέσεις ,και για τα κοινωνικά προβλήματα.

Συντονιστής: Νέοι

Δημοσίευσηαπό Gori » 19:41 pm 19 10 2006

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ λάβρος κατά του γάμου μεταξύ ανθρώπων του ιδίου φύλου

«Δείτε το πρόβλημα που έχει ήδη προκύψει: η χώρα μας δεν έχει πια την κοινωνία της, σε κάθε χώρα της Ευρώπης υπάρχουν περισσότερες από μία κοινωνίες, περισσότερες από μία οικογενειακές θεσμικές παραδόσεις, περισσότερες από μία γλώσσες», είπε ο αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος.

Χριστόδουλος: Θέλουν να αντικαταστήσουν την οικογένεια με μια συμβιωτική μονάδα
Απευθυνόμενος όχι στους κληρικούς της μητρόπολής του αλλά στους Γάλλους συμβολαιογράφους του Mouvement Jeune Notariat, που αυτές τις ημέρες συνεδριάζουν στο Λουτράκι.

Και αναφερόμενος στο θεσμό της οικογένειας είπε στο ακροατήριό του: «Γνωρίζετε τόσο καλά όσο και εγώ ότι ήδη υπάρχουν δυνάμεις και τάσεις που θέλουν την αντικατάσταση της οικογένειας από τη union civile, δηλαδή από μια συμβιωτική μονάδα, όπου ένα ζευγάρι ετεροφυλοφιλικό ή ομοφυλοφιλικό, ή ακόμη και ένας μόνον ενήλικας, μπορεί να υιοθετήσει ένα ή περισσότερα παιδιά. Αυτό σημαίνει ότι ο γάμος ως ένωση ανδρός και γυναικός καταργείται, ή ίσως θα επιτρέπεται, αλλά ως μια φολκλορική εκδήλωση κάποιων γραφικών του περιθωρίου».

«Δείτε πού οδηγούμεθα», συνέχισε: «Στην Ισπανία, η νομιμοποίηση των ομοφυλοφιλικών γάμων συνοδεύθηκε από την κατάργηση των όρων "μητέρα" και "πατέρας" και την αντικατάστασή τους στα ληξιαρχικά έγγραφα με το progeniteur Α και Β.

Στην Ινδία, ψηφίστηκε τον Ιούνιο του 2005 νόμος βάσει του οποίου το παιδί που γεννήθηκε από δότη σπέρματος ή ωαρίου απαγορεύεται να πληροφορηθεί τους πραγματικούς γονείς του». Και συνέχισε μ' ένα άλλο παράδειγμα: «Στις ΗΠΑ και τον Καναδά, ασκούνται πιέσεις για τη νομιμοποίηση πολυγαμικών γάμων, έτσι ώστε ο γάμος των ομοφυλοφίλων κυρίως να έχει πλήρη άνθηση, και τα παιδιά των οικογενειών αυτών να έχουν πολυγονεϊκή ταυτότητα».

Θ.ΤΣ.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 19/10/2006

`````````````````````````````````````````````````````````````

Τα σχολια δικα σας για τον αγιο αυτον ανθρωπο :roll:
Gori

Δημοσίευσηαπό lazos » 19:47 pm 19 10 2006

Δεν μας είπε μόνο τα ονόματα των παιδιών που έχει γ****** ο ίδιος :x
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 20:37 pm 19 10 2006

Επίσης δεν ανέφερε πουθενά ότι τόσοι μα τόσοι μοφυλόφιλοι βρίσκονται στις τάξεις τις εκκλησίας. Τον έχω σιχαθεί πραγματικά τον Χριστόδουλο και όλους τους τραγόμορφους που βρίσκονται γύρω του. Τον ενόχλησε τώρα μήπως και η κοινωνία δε χρειάζεται πια το γάμο. Γιατι; Νήπως για να μη χάσει η εκκλησία την πελατεία της. Ότι γουστάρει θα κάνει ο καθένας αρκεί να μην ενοχλεί τους γύρω του. Δεν μπορώ, που κάθε φορά που η κοινωνία εξελίσεται, έχουμε αυτούς εδώ να μας γεμίζουν τύψεις. Και γενικά να μας γεμίζου τύψεις και φόβο για το 90% των πραγμάτων που κάνουμε στη ζωή μας.
Μην ξεγελιέστε, δεν είμαι άθεος, άθρησκος είμαι...
agnwstos
Μέλος

Δημοσίευσηαπό keravnios » 00:51 am 20 10 2006

Λάζε, πρώτον δεν βρίσκεσαι σε γήπεδο, και δεύτερον το να προσβάλλεις έτσι χυδαία τον προκαθήμενο μιας ολόκληρης θρησκείας δεν νομίζω ότι σε τιμά ιδιαίτερα σαν άνθρωπο. Και δεν το λέω γιατί προσωπικά είμαι οπαδός κανενός αλλά γιατί υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι πραγματικά σέβονται, εκτιμούν, αγαπούν αν θέλεις αυτό το πρόσωπο και στηρίζουν πολλά επάνω του. Εκφραζόμενος κατά αυτόν τον τρόπο προσβάλλεις όλους εκείνους που μπορεί να είναι καθ' όλα αξιοσέβαστοι και αγαπητοί σε εμένα, τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ ή και εσένα ακόμη. Απόλυτα σεβαστή η άποψή σου λοιπόν αλλά καλό θα ήταν να εκφράζεσαι πιο κόσμια (όχι γιατί το λέει κάποιος κανόνας του φόρουμ αλλά γιατί έτσι επιβάλλει η πολιτισμένη συμπεριφορά). Κατά τα λοιπά, δεν μπορώ να καταλάβω, τι είναι ακριβώς αυτό που σας πειράζει τόσο πολύ στα λόγια αυτά του παππά. Αντί να κάθεστε και να βρίζετε, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να σχολιάσετε το κείμενο που σας παρατίθεται αντί να γενικολογείτε..

Φιλικά πάντα
http://akrokeravnia.blogspot.com
Τα Γιάννενα ονειρεύονται, η Κρήτη ξαποσταίνει,
βουβή η Θεσσαλονίκη, η Αθήνα ξεφαντώνει...
Ποιος βογγάει σα να πεθαίνη;
-Χειμάρρα, όλορθη! Οι λύκοι
http://www.himaraunion.com
Άβαταρ μέλους
keravnios
Τακτικό μέλος

Δημοσίευσηαπό Gori » 02:21 am 20 10 2006

Γεια σου φιλτατε αγαπημενε Κεραυνια με την αμυνα ζωνης σου !!!

Γιατι να σεβαστει καποιος αυτον τον ανθρωπο και τα οσα εκφραζει κατα καιρους ... οσο για το αγιος να μην το σχολιασω. Ο Λαζος τα ειπε λιγο χονδρικα και χυμα αλλα σχεδον ετσι ετσι εχει καταντησει να ειναι το θεμα. Οσο για αυτους που τον σεβονται και τον αγαπουν οπως λες καλα θα ηταν να τους ταρακουνησει καποιος το κεφαλι και να τους βγαλει τις παρωπιδες.

Για το κειμενο τωρα. Εντυπωση μου κανει που δεν ειπε να τους καψουν κιολας ολους τους ομοφυλοφιλους. Αυτος ο μεσαιωνικος στοχασμος, οτι δεν μας μοιαζει ειναι κακο και υποχθονο εχει παψει να ισχυει εδω και κατι αιωνες. Ο αγιος Χριστοδουλος (μην χεσω για αγιος) αγαπαει την παραδοση γιατι ο τζιρος στο μαγαζι του φενεται εχει πεσει και η επιχειρηση αντι να παραγει και να αυξανει τα κερδη της εχει παρει την κατω βολτα εδω και κατι χρονια. Αληθεια ειναι τα proffits τηε εκκλησιας ηταν σε καλυτερη μοιρα με τον παλαιο παραδοσιακο τροπο ζωης. Αλλα με τις τοσες περιουσιες που εχει η εκκλησια σιγα τα αυγα ...

Η γνωμη μου ειναι πως ο αρχηγος της εκκλησιας καλο θα ηταν να μοντερνοποιησει λιγο τις αποψεις και την σταση του απεναντη στην σταθερη αλλαγη που παιρνει μερος στην ελληνικη κοινωνια. Γιατι πολυ απλα θα βρεθουν με το δαχτυλο στο στομα και με πιστους ανω των 90 χρονων. Δεν θα μεινει τιποτα αλλο στην εκκλησια τοτε παρα να αλλαξει ταμπελα και απο <<εκκλησια>> να λεγεται <<Το γεροκομειον>>.
Πρεπει να βρει εξυπνους τροπους να προσεγγισει ολα τα στρωματα της κοινωνιας και οχι μονο τους προνομιουχους κατα αυτον ανθρωπους. Πρεπει πανω απο ολα να δωσει το στιγμα του στην ολη κατασταση και να συμβιβαστει με το παρον γεφυρωνοντας την παραδοση με το τωρα.
Δηλαδη ο Χριστος ο ιδιος (απο τα οποια κειμενα εχουμε τελοσπαντων) απεκλεισε τους αρρωστους (γιατι ετσι τους λεγανε πριν λιγα χρονια οσοι ειναι ομοφυλοφιλοι) και τους αναπηρους απο τους κολπους της δικιας του εκκλησιας;;; Η μηπως ειπε οσοι απο εσας πιστευετε σε μενα ειστε ευπροσδεκτοι στην ουρανια βασιλεια ;;; Μην συγχεουμε μονο την εννοια της εκκλησιας σημερα με την εννοια της πραγματικης εκκλησιας.

Απο τοτε που εκοψε τα "σας παω βρε παιδια" βρεθηκε να χανει με 5 γκολ διαφορα ο αρχηγος (για να κανουμε και λιγη πλακα).

Καλο βραδυ :wink:
Τελευταία επεξεργασία από Gori και 16:58 pm 20 10 2006, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Gori

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 06:13 am 20 10 2006

keravnia έγραψε:Λάζε, πρώτον δεν βρίσκεσαι σε γήπεδο, και δεύτερον το να προσβάλλεις έτσι χυδαία τον προκαθήμενο μιας ολόκληρης θρησκείας δεν νομίζω ότι σε τιμά ιδιαίτερα σαν άνθρωπο. Και δεν το λέω γιατί προσωπικά είμαι οπαδός κανενός αλλά γιατί υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι πραγματικά σέβονται, εκτιμούν, αγαπούν αν θέλεις αυτό το πρόσωπο και στηρίζουν πολλά επάνω του. Εκφραζόμενος κατά αυτόν τον τρόπο προσβάλλεις όλους εκείνους που μπορεί να είναι καθ' όλα αξιοσέβαστοι και αγαπητοί σε εμένα, τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ ή και εσένα ακόμη. Απόλυτα σεβαστή η άποψή σου λοιπόν αλλά καλό θα ήταν να εκφράζεσαι πιο κόσμια (όχι γιατί το λέει κάποιος κανόνας του φόρουμ αλλά γιατί έτσι επιβάλλει η πολιτισμένη συμπεριφορά). Κατά τα λοιπά, δεν μπορώ να καταλάβω, τι είναι ακριβώς αυτό που σας πειράζει τόσο πολύ στα λόγια αυτά του παππά. Αντί να κάθεστε και να βρίζετε, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να σχολιάσετε το κείμενο που σας παρατίθεται αντί να γενικολογείτε..

Φιλικά πάντα

απο το φορουμ των πιπινοκυνηγων τα μαθενεις αυτα???? (πλακιτσα) ιχιχιχιιχιχιχιχιχιχι
Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό lazos » 12:08 pm 20 10 2006

keravnia έγραψε:Λάζε, πρώτον δεν βρίσκεσαι σε γήπεδο, και δεύτερον το να προσβάλλεις έτσι χυδαία τον προκαθήμενο μιας ολόκληρης θρησκείας δεν νομίζω ότι σε τιμά ιδιαίτερα σαν άνθρωπο. Και δεν το λέω γιατί προσωπικά είμαι οπαδός κανενός αλλά γιατί υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι πραγματικά σέβονται, εκτιμούν, αγαπούν αν θέλεις αυτό το πρόσωπο και στηρίζουν πολλά επάνω του. Εκφραζόμενος κατά αυτόν τον τρόπο προσβάλλεις όλους εκείνους που μπορεί να είναι καθ' όλα αξιοσέβαστοι και αγαπητοί σε εμένα, τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ ή και εσένα ακόμη. Απόλυτα σεβαστή η άποψή σου λοιπόν αλλά καλό θα ήταν να εκφράζεσαι πιο κόσμια (όχι γιατί το λέει κάποιος κανόνας του φόρουμ αλλά γιατί έτσι επιβάλλει η πολιτισμένη συμπεριφορά). Κατά τα λοιπά, δεν μπορώ να καταλάβω, τι είναι ακριβώς αυτό που σας πειράζει τόσο πολύ στα λόγια αυτά του παππά. Αντί να κάθεστε και να βρίζετε, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να σχολιάσετε το κείμενο που σας παρατίθεται αντί να γενικολογείτε..

Φιλικά πάντα

Η ορθόδοξη εκκλησία της Ελλάδας έχει ως αρχηγό την ιερά σύνοδο και μόνο.
Ο Χριστόδουλος είναι ίσως με όλους τους άλλους μητροπολίτες.

Δικαίωμα του καθενός να τον σέβεται ή όχι αλλά ο σεβασμός κερδίζεται δεν αποδίδεται ούτε κληρονομείτε.

Σέβομαι αρκετούς παπάδες αλλά όχι και τον Χριστόδουλο.
Υποτίθεται ότι θα πρέπει να είναι ταπεινός και απλός.
Κυκλοφορεί όμως με θωρακισμένο αυτοκίνητο με οδηγό και μπράβους.
Κάνει διακοπές με κότερο. Που και που ξεκουράζεται στα ακριβότερα ξενοδοχεία του κόσμου. Έχει ότι θέλει γιατί είναι άγιος.

Αυτά είναι συνηθισμένα για νταβατζήδες αλλά όχι για παπάδες

Όσα είπε για την ομοφυλοφιλία φυσικά δεν τα εννοεί.
Αν τα εννοούσε θα έπρεπε οι πιο πολλοί παπάδες να αλλάξουν δουλειά.
Γιατί τους καλύπτει.

Για μένα η γνώμη του δεν μετράει σε τίποτα γιατί απέδειξε ότι είναι άχρηστος.
Όσοι τον σέβονται και τον αγαπούν πολύ καλά κάνουν εφόσον έτσι τους αρέσει.

Τώρα για το θέμα, ένας ετεροφυλόφιλος γονιός μπορεί να είναι πολύ χειρότερος από ένα ομοφυλόφιλο ή το αντίθετο.
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό priest » 22:38 pm 20 10 2006

Ο "προοδευτισμός" σε όλο του το μεγαλείο.
Συγχαρητήρια παίδες. Ετοιμαστείτε να φέρετε και στην Ελλάδα το Κόμμα των Παιδόφιλων. Σε λίγα χρόνια θα είναι κι αυτό αναφαίρετο δικαίωμα των "προχωρημένων". Η "προοδευτική" και "σύγχρονη" Ολλανδία ανοίγει το δρόμο του 21ου αιώνα σε μας τους υποανάπτυκτους Βαλκάνιους.
Στο γάμο μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου θα κολήσουμε τώρα;
Ήδη οι "κουσουριάρηδες" έχουν πιάσει όλα τα καίρια πόστα στα ΜΜΕ. Κάποιοι μάλιστα σε αυτό τον τομέα, ενώ δεν είναι, παριστάνουν τους πισωγλέντηδες μπας και ανέλθουν την κλίμακα της καταξίωσης. Εκεί καταντήσαμε.

Ο λόγος της εκκλησίας είναι αναλλοίωτος ανα τους αιώνες. Δεν χαϊδεύει τ' αυτιά κανενός. Ακόμα και ο Ιησούς Χριστός έκανε μια φορά κύρηγμα και τα λόγια του δεν άρεσαν σε πολλούς ακροατές οι οποίοι άρχισαν να αποχωρούν. Ακόμα και μαθητές Του, έλεγαν μεταξύ τους: "βαρύς ο λόγος του Κυρίου".
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Άβαταρ μέλους
priest
Τακτικό μέλος

Δημοσίευσηαπό lazos » 22:43 pm 20 10 2006

Άλλο ομοφυλόφιλοι και άλλο παιδόφιλοι.

Όλοι οι παιδόφιλοι πρέπει να συλλαμβάνονται και να καταδικάζονται σε αναγκαστική αυτοκτονία με δικά τους έξοδα.:evil: :twisted:

Ο Χριστόδουλος εξερείτε γιατί η αυτοχειρία είναι αμάρτημα. :wink:
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 23:14 pm 20 10 2006

Συμφωνώ. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Τι σχέση έχουν οι παιδόφιλοι με τους ομοφιλόφυλους; Στην παιδοφιλία εκμεταλεύεσαι την αθωότητα ενός παιδιού για τις δικές σου αρρωστμένες ορέξεις. Το άλλο είναι επιλογή δύο ατόμων, ελεύθερων. Δεν είμαι gay αλλά πιστεύω ότι αυτή η περιθοριοποίηση από την εκκλησία απέναντι στους gay γίνεται λίγο για "ξεκάρφωμα" αφού ακόμα και οι πέτρες ξέρουν πια τι γίνεται μέσα στα μοναστήρια αλλά και το ότι μεγάλος αριθμός ιερέων είναι gay.Ίσως ο χριστόδουλος θα έπρεπε να διαβάσει λίγο περισσότερο, γιατί εάν το είχε κάνει θα δει ότι η ομοφιλοφυλία δεν είναι γνώρισμα μόνο των ανθρώπων αλλά και πάρα πολλών άλλων ειδών στη φύση.
Όπως και νάχει, εγώ εάν δε δω όλους τους παππάδες να γίνονται στιλάκια απο τις 150 μέρες το χρόνο που θα έπρεπε να κάνουν νυστία, να πετάνε τα χρυσαφικά από πάνω τους, να κυκλοφορούν με peugeot (η οποιαδήποτε άλλη μάρκα που χρησιμοποιεί ο απλός πολίτης) και όχι με jaguar, δεν αλλάζω γνώμη γιαυτήν την "τράπεζα" που εκμεταλεύεται τον ανθρώπινο πόνο και φόβο.
Υπάρχουν και το ξέρω από προσωπική πείρα και οι ιερείς που μοχθούν όλη τους τη ζωή για το συνάνθρωπο και δίνουν ότι έχουν και δεν έχουν. Αυτοί όμως συνήθως δε φαίνονται πουθενά και καμία σχέση δεν έχουν με τους TV stars που βλέπουμε.
agnwstos
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gori » 00:28 am 21 10 2006

Καλα ρε Πριστ εφτασες στο σημειο να χαρακτηριζεις τους ομοφυλοφιλους κουσουριαριδες ;;; Ποσο χαμηλα μπορει να πεσει καποιος .. απιστευτο :conf:

Βλεπω εισαι παιδι της ΣΦΕΒΑ εσυ και τετοιο δεν τα σηκωνεις ... οσο για το αλλο που λες οτι εχουν καιρια ποστα στα ΜΜΕ. Ε λοιπον ας ησουν και εσυ εξυπνο παιδι να ανοιγες τα ματια σου πρωτα απο ολα και να αρπαζες ευκαιριες οχι να βολευεσε στο καναπε των παραδοσιακων-αντιδημοκρατικων.

Μην κανεις υπουλους ελiγμους και ανακατευεις τα μiλα με τα πορτοκαλια :wink:
Gori

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 15:39 pm 21 10 2006

Για μενα δεν χρειαζετε να παντρευονται! Ενταξει ας κανουν οτι θελουν στο κρεβατι τους αλλα ποιος ο λογος να παντρευτουν??? Να τους αφησουμε μηπως να υοθετουν και παιδια??? Παντως απορω γιατι τρωνε τοσο promotoion οι ομοφυλοφυλοι,απο την τηλεοραση ειδικα που καθε εκπομπη ψυχαγωγικη εχει και εναν ομο/φυλο!
Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό Βανα » 18:03 pm 21 10 2006

Παιδες, η ομοφυλοφιλια σε ποσοστο 50% βασιζεται στις πληροφοριες οι οποιες εμπεριεχονται στο DNA. Αποδειξη αποτελει το γεγονος οτι τη συνανταμε πολυ συχνα στα μονοζυγωτικα διδυμα. Δεν ακολουθει τους νομους του Μεντελ για οσον αφορα την κληρονομικοτητα, αλλα εξαρταται απο πολλους παραγοντες.

Υπαρχει κ η επικτιτη ομοφυλοφιλια, την οποια την αποκτουν ξαφνικα στη διαρκεια της ζωης. (ψυχολογικ.διαταρ., μοδα, λογοι διαφημισης κτλ).

Ολα ειναι σεβαστα, κανενα απολυτως προβλημα...απλα να προσεχουμε πως εκφραζομαστε (βλ. Κεραυνια). Ισως το μονο πραγμα το οποιο με πειραζει ειναι η τεραστια εξαπλωση ασθενειων οι οποιες ειναι αποτελεσμα της μη φυσιολογικης σεξουαλικης επαφης, που τυχαινει να εχουν αυτα τα ατομα.

Εν ολιγης, ουτε τους επικροτω αλλα ουτε κ τους κατακρινω.
Τους σεβομαι απολυτα!
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος

Δημοσίευσηαπό lazos » 18:19 pm 21 10 2006

Εγώ πάντως δεν είπα ποτέ ότι δεν σέβομαι τους ομοφυλόφιλους
Τον Χριστόδουλο δεν σέβομαι.
Ένας ετεροφυλόφιλος μπορεί να είναι το ίδιο ξεδιάντροπος, καθίκι, πολύ καλος κλπ όπως ακριβώς και ένας ομοφυλόφιλος.

Έχω γνωρίσει αρκετούς ετεροφυλόφιλους να κάνουν πουστιές
και κάποιους ομοφυλοφίλους σωστούς.
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό Gori » 18:24 pm 21 10 2006

Παιδια το θεμα εδω δεν κανει λογο για το τι πιστευει ο καθενας μας για τους ομοφυλοφιλους ΑΛΛΑ τι σταση κρατει η εκκλησια και συγκεκριμενα ο Χριστοδουλος απεναντι σε αυτους.

- Ειναι σωστη κατα την γνωμη σας, ειναι δικαιος η λεει κουταμαρες ενω εχει την φωλια λερωμενη ;;;
Gori

Δημοσίευσηαπό agnwstos » 00:08 am 22 10 2006

Gori έγραψε:Παιδια το θεμα εδω δεν κανει λογο για το τι πιστευει ο καθενας μας για τους ομοφυλοφιλους ΑΛΛΑ τι σταση κρατει η εκκλησια και συγκεκριμενα ο Χριστοδουλος απεναντι σε αυτους.

- Ειναι σωστη κατα την γνωμη σας, ειναι δικαιος η λεει κουταμαρες ενω εχει την φωλια λερωμενη ;;;

Εγώ πιστεύω ακριβώς αυτό. Ότι όλος αυτός ο πόλεμος της εκκλησίας κατα των gay γίνεται για απλό..."ξεάκρφωμα". Γιατί θα σκεφτεί η γριούλα που πηγαίνει στη εκκλησία την κυριακή το πρωί (και καλά κάνει, δεν το κατακρίνω αυτό). Εφόσων ο παππα-Βαγγέλης είναι τόσο κατά των "κουνιστών" αποκλείεται αυτός και οι όμοιοι του να είναι τέτοι γιατί θα ήταν αμαρτία.
agnwstos
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 06:29 am 22 10 2006

lazos έγραψε:Εγώ πάντως δεν είπα ποτέ ότι δεν σέβομαι τους ομοφυλόφιλους
Τον Χριστόδουλο δεν σέβομαι.
Ένας ετεροφυλόφιλος μπορεί να είναι το ίδιο ξεδιάντροπος, καθίκι, πολύ καλος κλπ όπως ακριβώς και ένας ομοφυλόφιλος.

Έχω γνωρίσει αρκετούς ετεροφυλόφιλους να κάνουν πουστιές
και κάποιους ομοφυλοφίλους σωστούς.
[b]

Θα σε παρακαλεσω να προσεχεις τις εκφρασεις σου! Σε θεμα που αφορα Πουστηδες δεν θα λες την λεξη πουστιες! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό Never Surrender » 06:32 am 22 10 2006

Gori έγραψε:Παιδια το θεμα εδω δεν κανει λογο για το τι πιστευει ο καθενας μας για τους ομοφυλοφιλους ΑΛΛΑ τι σταση κρατει η εκκλησια και συγκεκριμενα ο Χριστοδουλος απεναντι σε αυτους.

Εγω εχω ακουσει μια παροιμια που λεει ''Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλαμε για σκοινι'' Η εκκλησια ας κοιταξει να καθαρισει η ιδια απο τους γκει παπαδες που εχουν γεμισει τα μοναστηρια και μετα ας μιλησει για ομοφυλοφιλια!
Άβαταρ μέλους
Never Surrender
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 13:48 pm 22 10 2006

Gori έγραψε: Γιατι να σεβαστει καποιος αυτον τον ανθρωπο και τα οσα εκφραζει κατα καιρους ... οσο για το αγιος να μην το σχολιασω. Ο Λαζος τα ειπε λιγο χονδρικα και χυμα αλλα σχεδον ετσι ετσι εχει καταντησει να ειναι το θεμα. Οσο για αυτους που τον σεβονται και τον αγαπουν οπως λες καλα θα ηταν να τους ταρακουνησει καποιος το κεφαλι και να τους βγαλει τις παρωπιδες.

lazos έγραψε:Δεν μας είπε μόνο τα ονόματα των παιδιών που έχει γ****** ο ίδιος :x

agnwstos έγραψε:Τον έχω σιχαθεί πραγματικά τον Χριστόδουλο και όλους τους τραγόμορφους που βρίσκονται γύρω του.

Never Surrender έγραψε:Εγω εχω ακουσει μια παροιμια που λεει ''Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλαμε για σκοινι'' Η εκκλησια ας κοιταξει να καθαρισει η ιδια απο τους γκει παπαδες που εχουν γεμισει τα μοναστηρια και μετα ας μιλησει για ομοφυλοφιλια!

Άποψή μου είναι πως πρέπει να είμαστε ''ΩΣ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ'' πάρα πολύ προσεχτικοί όταν αρχίζουμε να κατακρίνουμε και να κατηγορούμε πρόσωπα που σχετίζονται άμεσα με την εκκλησία. Πόσο μάλλον όταν αναφερόμαστε στην κεφαλή της. Γιατί είναι αυτονόητο πως μια επίθεση ενάντια στη κεφαλή της είναι ουσιαστικά επίθεση εναντίον της ίδιας της εκκλησίας.

Η εκκλησία έπαιξε πάντα σπουδαίο ρόλο, εάν όχι το σημαντικότερο, στη διατήρηση της ελληνικότητας των περιοχών μας. Από τα χρόνια της τουρκοκρατίας.. είμαι σίγουρος πως όλοι μας εδώ λίγο πολύ έχουμε ακούσει για τα κρυφά σχολειά, για τον Κοσμά τον Αιτωλό.. αλλά μέχρι και σήμερα.. για την ίδρυση ελληνικών σχολείων, τον εξοπλισμό τους αλλά και για τις τόσες άλλες βοήθειες.

Αυτό λοιπόν που θέλω να πω, είναι πως κάθε φορά που αρχίζουμε να λιθοβολούμε κάποιον ''γενικότερα'' (..και πολύ περισσότερο την εκκλησία) θα πρέπει πρότερα να σκεφτόμαστε το ''δια ταύτα''.. Δηλαδή, τους λόγους για τους οποίους προβαίνουμε σε μια τέτοια πράξη. Με άλλα λόγια, ΣΕ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΩΦΕΛΗΣΕΙ.

Σε τι θα μας ωφελήσει λοιπόν ν’ αρχίσουμε να κρίνουμε με τι αυτοκίνητα κυκλοφορεί, που κοιμάται και πολύ περισσότερο με ποιόν κοιμάται ο Χριστόδουλος?!?

Είτε το θέλουμε είτε όχι, η εκκλησία αποτελεί μια δύναμη που όμοιά της δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Είναι λοιπόν τελείως ανούσιο, έως κουτό, να προσπαθούμε ''σόνι και καλά'' να κάνουμε εχθρό μας έναν τέτοιο παράγοντα, για άσχετους με τα συμφέροντά μας λόγους, τη στιγμή που έχουμε απόλυτη ανάγκη για τη βοήθειά του. Γιατί εχθρό θα την κάνουμε αν συνεχίσουμε να τη λιθοβολούμε κατ’ αυτό τον τρόπο (..κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση :) συγκεκριμένης μερίδας ελλαδιτών). Και λέω ''σόνι και καλά'' γιατί είναι εύκολο να κάνεις εχθρό έναν ουδέτερο, αλλά σίγουρα θέλει προσπάθεια να κάνεις εχθρό ένα φίλο.. Και η εκκλησία σε γενικές γραμμές είναι φίλος. Εάν διαφωνούμε με κάποιες σχετικές με εμάς απόψεις της, είναι στο χέρι μας να τις αλλάξουμε μέσω μελετημένων-σχεδιασμένων ενεργειών κι όχι μέσω χτυπημάτων σαν τα παραπάνω που οδηγούν σε αντίθετο αποτέλεσμα..

Και για να ολοκληρώσω, πολλά πράγματα στην εκκλησία, όπως αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω για την υποκρισία, τη μεγαλομανία κ.τ.λ., σίγουρα δεν είναι αρεστά σε πολλούς. ΟΜΩΣ δεν είναι προς το συμφέρον μας να τα ''ανασκάπτουμε'' ΕΜΕΙΣ αυτά.

Θα ήταν λοιπόν φρονιμότερο να αφήσουμε στην άκρη τις ''φιλοσοφικές'' διαμάχες με την εκκλησία και να επικεντρωθούμε σε πιο πρακτικά γεγονότα, γιατί σε αντίθετη περίπτωση, ουσιαστικά υπονομεύουμε απλά τα γενικότερα συμφέροντά μας.
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος

Δημοσίευσηαπό Βανα » 14:17 pm 22 10 2006

Χειμάρρα έγραψε:
Άποψή μου είναι πως πρέπει να είμαστε ''ΩΣ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ'' πάρα πολύ προσεχτικοί όταν αρχίζουμε να κατακρίνουμε και να κατηγορούμε πρόσωπα που σχετίζονται άμεσα με την εκκλησία. Πόσο μάλλον όταν αναφερόμαστε στην κεφαλή της. Γιατί είναι αυτονόητο πως μια επίθεση ενάντια στη κεφαλή της είναι ουσιαστικά επίθεση εναντίον της ίδιας της εκκλησίας.

Η εκκλησία έπαιξε πάντα σπουδαίο ρόλο, εάν όχι το σημαντικότερο, στη διατήρηση της ελληνικότητας των περιοχών μας. Από τα χρόνια της τουρκοκρατίας.. είμαι σίγουρος πως όλοι μας εδώ λίγο πολύ έχουμε ακούσει για τα κρυφά σχολειά, για τον Κοσμά τον Αιτωλό.. αλλά μέχρι και σήμερα.. για την ίδρυση ελληνικών σχολείων, τον εξοπλισμό τους αλλά και για τις τόσες άλλες βοήθειες.

Αυτό λοιπόν που θέλω να πω, είναι πως κάθε φορά που αρχίζουμε να λιθοβολούμε κάποιον ''γενικότερα'' (..και πολύ περισσότερο την εκκλησία) θα πρέπει πρότερα να σκεφτόμαστε το ''δια ταύτα''.. Δηλαδή, τους λόγους για τους οποίους προβαίνουμε σε μια τέτοια πράξη. Με άλλα λόγια, ΣΕ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΩΦΕΛΗΣΕΙ.

Σε τι θα μας ωφελήσει λοιπόν ν’ αρχίσουμε να κρίνουμε με τι αυτοκίνητα κυκλοφορεί, που κοιμάται και πολύ περισσότερο με ποιόν κοιμάται ο Χριστόδουλος?!?

Είτε το θέλουμε είτε όχι, η εκκλησία αποτελεί μια δύναμη που όμοιά της δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Είναι λοιπόν τελείως ανούσιο, έως κουτό, να προσπαθούμε ''σόνι και καλά'' να κάνουμε εχθρό μας έναν τέτοιο παράγοντα, για άσχετους με τα συμφέροντά μας λόγους, τη στιγμή που έχουμε απόλυτη ανάγκη για τη βοήθειά του. Γιατί εχθρό θα την κάνουμε αν συνεχίσουμε να τη λιθοβολούμε κατ’ αυτό τον τρόπο (..κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση :) συγκεκριμένης μερίδας ελλαδιτών). Και λέω ''σόνι και καλά'' γιατί είναι εύκολο να κάνεις εχθρό έναν ουδέτερο, αλλά σίγουρα θέλει προσπάθεια να κάνεις εχθρό ένα φίλο.. Και η εκκλησία σε γενικές γραμμές είναι φίλος. Εάν διαφωνούμε με κάποιες σχετικές με εμάς απόψεις της, είναι στο χέρι μας να τις αλλάξουμε μέσω μελετημένων-σχεδιασμένων ενεργειών κι όχι μέσω χτυπημάτων σαν τα παραπάνω που οδηγούν σε αντίθετο αποτέλεσμα..

Και για να ολοκληρώσω, πολλά πράγματα στην εκκλησία, όπως αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω για την υποκρισία, τη μεγαλομανία κ.τ.λ., σίγουρα δεν είναι αρεστά σε πολλούς. ΟΜΩΣ δεν είναι προς το συμφέρον μας να τα ''ανασκάπτουμε'' ΕΜΕΙΣ αυτά.

Θα ήταν λοιπόν φρονιμότερο να αφήσουμε στην άκρη τις ''φιλοσοφικές'' διαμάχες με την εκκλησία και να επικεντρωθούμε σε πιο πρακτικά γεγονότα, γιατί σε αντίθετη περίπτωση, ουσιαστικά υπονομεύουμε απλά τα γενικότερα συμφέροντά μας.

Με καλυψες απολυτα φιλε μου! Ετσι ακριβως το βλεπω κι εγω!

Θα ηθελα μονο να προσθεσω καποια πραγματα επιπλεον.

1.Αγιοι ανθρωποι δεν υπαρχουν στον πλανητη Γη! (για Λαζο, Γκορι )
2.Μην κανετε το μεγαλο λαθος να πιστευετθ οτι η επιστημη κ η τεχνολογια (κ κατα συνεπεια ολοι οι επιστημονες, οντες κ ανερχομενοι) δεν εχουν σχεσεις με την Εκκλησια ή τη Θρησκεια!
3.Μην κατακρινετε οσους πηγαινουν στην Εκκλησια....! Κ μην προσπαθειτε να ταρακουνησετε το κεφαλι κανενος για την πραξη αυτη!
Αλλα πανω απ ολα μην τους βλεπετε ως θυματα των καταστεσεων!
4.Τα παιδια που ζουν στο εξωτερικο επρεπε να ειχαν καταλαβει οτι αυτο το οποιο κανει την Ελλαδα διαφορετικη/αξιοθαυμαστη απ ολα τα υπολοιπα κρατη, ειναι το βαθυ θρησκευτικο συναισθημα που διεπει τους κατοικους της!
Τελευταία επεξεργασία από Βανα και 14:29 pm 22 10 2006, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
...Όποιος το πνεύμα του ποθεί να δυναμώσει,
να βγει απ' το σέβας κι από την υποταγή.

Από τες ηδονές πολλά θα διδαχθεί.
Την καταστρεπτική δεν θα φοβάται πράξη.
Το σπίτι το μισό πρέπει να γκρεμισθεί.
Έτσι θ' αναπτυχθεί ενάρετα στην γνώση...
Άβαταρ μέλους
Βανα
Τακτικό μέλος

Επόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνία, Σχέσεις και Οικογένεια

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form