Τώρα είναι 08:57 am 29 03 2024

Απορίες

Συζητήσεις για τις φιλικές , οικογενειακές σας σχέσεις ,και για τα κοινωνικά προβλήματα.

Συντονιστής: Νέοι

Απορίες

Δημοσίευσηαπό ilias » 18:19 pm 21 11 2006

Οι ελλαδίτες είναι ευπρόσδεκτοι στο forum μας, γιατί μερικοί από σας, όπως διαβάζω, τους έχετε αποκλείσει από τις σχέσεις σας ;

Μήπως, με το να προβάλλουμε έντονα το «πόσο πολύ ή περισσότερο έλληνες είμαστε», μας οδηγεί στο να απομονωθούμε από την ελληνική κοινωνία και να γκετοποιηθούμε λίγο;

Μήπως μερικά σχόλια περί φασισμού και κομμουνισμού που διαβάζω και συμφωνούν αρκετοί, απ’ ότι είδα, κρύβουν ένα καταπιεσμένο και ανεξέλεγκτο εθνικισμό ;

Μήπως θα έπρεπε όλοι μας να ξεφύγουμε λίγο από την ψυχολογία της μάζας που ενδυναμώνει την ευθυνοφοβία και να προβάλουμε λιγάκι την ταπεινότητα ;

Μήπως θα έπρεπε μερικοί που προσπαθούν «ύπουλα» να διαμορφώσουν γνώμη και αποτελούν επέκταση άλλων, κάνοντας μερικές φορές ηθελημένη επίδειξη χαζομάρας να πετάξουν το χαζομανδύα ;

Μήπως τελικά είναι ώρα να πιούμε τον πρωινό καφέ μας ;

Για να προλάβω μερικούς, δεν εκφράζω παρά μόνο τον εαυτό μου, δεν ανήκω σε κανένα κόμμα, σύλλογο, οργάνωση και ούτε πρόκειται. Δεν έχω βλέψεις τέτοιου είδους. Απλά αγανακτώ.
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Δημοσίευσηαπό Λαζαρος » 22:01 pm 22 01 2007

Εγω πιστευω οτι ειναι δικο μας συμπλεγμα να αποφευγουμε τις παρεες των ελλαδιτων μη τυχον και μας πουν Αλβανους.
Εγω σε ενα βαθμο ειμαι χαρουμενος που ειμαι Βορειοηπειρωτης για τον απλο λογο οτι οσοι δεν με κανουν παρεα με απαλλασουν απο τη σκεψη του αν θα πρεπει να τους κανω εγω. Δεν κανω παρεα ευκολα με ανθρωπους που η καταγωγη ειναι κριτηριο για να γινεις φιλος.
Άβαταρ μέλους
Λαζαρος
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 01:33 am 02 05 2006
Τοποθεσία: Βρυσερά Δρόπολης

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 01:03 am 23 01 2007

Ηλία πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου. Δεν είχα προσέξει το θέμα. Ευτυχώς που απάντησε σήμερα ο Λάζαρος.

Παιδιά εγώ παρόλο που είμαι "Ελλαδίτης" δεν νιώθω διαφορετικός από εσάς. Νιώθω όμως ότι κάποιοι με βλέπουν διαφορετικό (3-4 είναι, μην το γενικεύουμε) και το κακό είναι ότι βάζουν ταμπέλες:

"Όλοι οι Ελλαδίτες δεν ξέρουν, δεν έχουν περάσει αυτά που περάσαμε εμείς" κλπ

Για να διαλέξω ΒΗτισσα πάντως για γυναίκα κάτι λέει. Και ας αναρωτηθούν κάποιοι αν θα μπορούσαν για παράδειγμα να επιλέξουν για το σύντροφο της ζωής τους μια "Ελλαδίτισσα" συντρόφισσα???

Ή μήπως ψάχνουν με βάση τις κομματικές ταυτότητες και τα πολιτικά πιστέυω για γυναίκα (ή άντρα αντίστοιχα)?
Venceremos!
Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: 12:58 pm 08 11 2006
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό xenia » 10:44 am 23 01 2007

Συμφωνώ μαζί σας!! Γιατί δεν κάνεις φίλο σου έναν Αλβανό, Αγγλο ή Έλληνα κτλ,αλλά έναν ΑΝΘΡΩΠΟ!! Και για κάνεις κάποιον φίλο σου, η καταγωγή δεν είναι σε καμία περίπτωση κριτήριο!! Οι περισσότεροι φίλοι μου είναι "Ελλαδίτες"!!
Μην μετανιώνετε για ότι έχετε κάνει αλλά για ότι δεν κάνατε επειδή φοβηθήκατε ή το σκεφθήκατε αρκετά.
Άβαταρ μέλους
xenia
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 13:10 pm 10 11 2006
Τοποθεσία: Ριζά-Αγ. Σαράντα, (Μένω Θεσσαλονίκη)

Δημοσίευσηαπό Αννη » 12:39 pm 23 01 2007

Δεν υπαρχει αμφιβολια πως καποια στιγμη,καποιος, θα μας εχει δει με "στραβο ματι" λογω της καταγωγης μας (και λογω δικης του ελλειψης ιστορικων γνωσεων).Αυτο κανει πολλους να κλειστουν στο ΒΗ καβουκι τους και να αποφευγουν οποιεσδηποτε σχεσεις με Ελλαδιτες αν και αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι τεραστιο λαθος καθως δεν ειναι σωστο να βαζουμε ολους τους ανθρωπους σε ενα καζανι.
Προσωπικα, και αν θυμηθω και περιστασεις που εχουν ζησει γνωστοι μου, θεωρω τον εαυτο μου "τυχερο" στο θεμα αυτο.Πολλοι φιλοι και γνωστοι μου ειναι Ελλαδιτες, μαλιστα στη σχολη μου η παρεα μου αποτελειται αποκλειστικα απο αυτους.
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ...

ΜΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΑΣ ΜΗΝ ΛΗΣΜΟΝΑΤΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ...
Άβαταρ μέλους
Αννη
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 00:46 am 17 01 2007
Τοποθεσία: Γράψη-Κάτω Δρόπολη


Επιστροφή στο Κοινωνία, Σχέσεις και Οικογένεια

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Login Form