Τώρα είναι 11:48 am 28 03 2024

Τι ΙQ έχετε;

Το α & το ω στη ζωή μας.
Ιατρικα , διατροφικά, κλπ. θέματα.

Συντονιστής: Νέοι

Ποιό είναι το IQ σας;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 07:39 am 19 10 2009

80-90
7
22%
90-100
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
100-110
1
3%
110-120
3
9%
120-130
6
19%
130-140
4
13%
140-150
2
6%
150-160
9
28%
 
Σύνολο ψήφων : 32

Δημοσίευσηαπό ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ » 19:38 pm 17 02 2007

Γιάννης έγραψε:Το IQ τεστ δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό γιατί εξαρτάται από τις εμπειρίες του καθενός.

Κάποιος μπορεί να λύνει συνέχεια σταυρόλεξα και διάφορα τεστάκια που έχουν τα περιοδικά και όταν έρθει η ώρα να κάνει το IQ τεστ να χτυπήσει κόκκινο!
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εξυπνότερος από τον μέσο άνθρωπο.

Κατά τη γνώμη μου η εξυπνάδα έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα αντιλαμβάνεται κάτι κάποιος σε σχέση με κάποιον άλλον που έχουν ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες και το ίδιο DNA. Δηλαδή, αδύνατον. Αυτό σημαίνει κατ' εμέ ότι δεν υπάρχουν "μέτρα και σταθμά" της εξυπνάδας.

Φυσικά, υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις. Άνθρωποι που είναι ιδιοφυίες και διαπρέπουν σε κάποιον τομέα αδιαμφισβήτητα. Επίσης, υπάρχουν και οι διανοητικά καθυστερημένοι.

Εγώ όταν είχα κάνει το IQ τεστ πριν από 13 χρόνια περίπου είχα βγάλει 132. Πιστέυω με βάση τους παραπάνω συλλογισμούς ότι αν ήμουν πιο πολύ εξασκημένος σε παρόμοια τεστάκια μπορεί να είχα βγάλει και 160. Επίσης, αν δεν ήμουν πορωμένος με τα μαθηματικά την συγκεκριμένη περίοδο ίσως να είχα βγάλει κάτω από 100. Δεν σημαίνει τίποτα....



Γιάννη συμφωνώ μαζί σου(εξυπνάδα δεν σημαινει απαραίτητα να έχεις υψηλο IQ,όποιος το πιστεύει απλά θα "χαθεί" στην "εξυπνάδα" του),αλλά προσεχε μόνο μην μου εκνευρίζεις τα πλήθη.Φοβάμαι ότι θα συγχιστούν και θα ξεχάσουν 'οτι είναι πολιτισμένοι μετά χαχα!!! Ευτυχώς που το IQ μου ειναι τόσο χαμηλό (πιο κάτω δεν πάει δηλαδη) και δεν θα έχω το άγχος να το δηλώσω και κατ επέκταση να εντυπωσιάσω !!!!

Τα σέβη μου.................... :wink:
Τελευταία επεξεργασία από ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ και 20:09 pm 17 02 2007, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: 13:44 pm 25 10 2006
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ » 19:42 pm 17 02 2007

ilias έγραψε:
~επειδή είτε το θέλουμε είτε όχι, η "κόκκινη" θεωρία αποτελεί γνώρισμα άλλης εποχής και όχι του αιώνα μας, καλό θα είναι λοιπόν να προσαρμoστουμε στα κοινωνικά δ-ε-δ-ο-μ-έ-ν-α.


Ο αιώνας μας ειναι ακόμα στην αρχή. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα. Άσε να δούμε πρώτα.
Στο δεύτερο μέρος διαφέρουμε. Τα "δεδομένα" εγώ τα θεωρώ θεωρήματα προς απόδειξη. Η "προσαρμογή" μερικές φορές αφαιρεί την κριτική ικανότητα που όπως βλέπω την έχεις περίσσια και καλά κάνεις.
Εξάλλου η πόλωση είναι καταστροφική όταν υπάρχει ένας μόνο πώλος. Οι δυο αντίθετοι πώλοι προσφέρουν ισορροπία.[/quote



Πέστα......................... :wink:
Άβαταρ μέλους
ΖΕΤΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: 13:44 pm 25 10 2006
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό stelios » 13:52 pm 02 05 2007

αποκλειεται να εχουν ολοι τετοια iq... η τα τεστ που κανετε δεν ειναι αξιοπιστα η 'κλεβετε' στο τεστ..
Παιδια δυστυχως (ή ευτυχως) οπως τα παντα στη φυση ετσι και η νοημοσυνη ακολουθει την κανονικη κατανομη (του Gauss) που λεει οτι το 50% των ανθρωπων εχει IQ<100 (που ειναι ο μεσος ορος...)
ολοι ελπιζουν να ανοικουν στο αλλο 50 :wink: αν και οταν ξεπερνας καποιο οριο πχ 125, υπαρχει προβλημα επικοινωνιας με τους γυρω σου
παντως η mensa εχει αρκετα τεστ που θεωρουνται πιο αξιοπιστα.... μπορειτε να πληρωσετε περιπου 20 ευρω και να κανετε στα γραφεια της μενσα ελλας το τεστ και να γινετια και μελη.... για οποιον την εχει ψωνισει λιγακι :lol:
stelios
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13:16 pm 26 04 2007
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι ΙQ έχετε;

Δημοσίευσηαπό joanna » 14:12 pm 04 12 2007

Καλά,τόσα download και δε μου'πε κανείς ότι το τεστ IQ το'χα δημοσιεύσει μισολυμένο?
Ούτε καν εσύ τέκνον Μέφι?

Το ξαναβάζω
mensa testempty.xls
(30 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 374 φορές
No regrets / they don't work
No regrets / they only hurt
Άβαταρ μέλους
joanna
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22:29 pm 24 10 2007

Re: Τι ΙQ έχετε;

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 23:33 pm 04 12 2007

1. Select all
2. Copy
3. New excel workbook
4. Edit-> Paste special
4.1. Paste As- Select "Types/Formulas"
5. Press OK

Αυτός που το έφτιαξε το αρχείο από λυμένο τέστ, ας μάθει πρώτα excel... Joanna δεν εννοώ εσένα προφανώς 8)
Όποιος δεν το καταφέρει με την πάνω διαδικασία, ας μου πει να βάλω τις απαντήσεις...
Αυτά τα τεστ είναι MENSA-Like και σε καμιά περίπτωση δεν είναι MENSA...
Η τελευταία απάντηση είναι "3 το λάδι, 3 το ξύδι, 6 το λαδόξυδο"...
μιά άλλη... "3 τα φουγάρα του θωρηκτού Αβέρωφ"... οέο!!! πολύ IQ τέστ...
:conf: :conf: :conf: :conf: :conf:

Υ.Γ. Γειάσου Τζιάτζη Bill με τα bugs σου! :lol: :lol: :lol: :lol:
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Τι ΙQ έχετε;

Δημοσίευσηαπό Margarita » 13:02 pm 05 12 2007

Με τόση εξυπνάδα που έχετε βρε παιδιά θα έπρεπε να είχατε λύσει όλα τα προβλήματά μας.......
Μήπως κάτι δεν πάει καλά στη μέτρηση;;;;;;;;;
Ξανακάνετε άλλο ένα test , έτσι μήπως σας ξέφυγε κάτι και αδικήστε από το αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
Margarita
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12:28 pm 16 07 2007
Τοποθεσία: ΑΓ.ΣΑΡΑΝΤΑ

Re: Τι ΙQ έχετε;

Δημοσίευσηαπό joanna » 16:51 pm 05 12 2007

Xhaxhi Dervi,γιατί μας το χαλάς?
Δε θέλω να βρω τις λύσεις,θέλω να το λύσω.

(εμένα μου το στείλαν έτοιμο,δεν ξέρω excel)
No regrets / they don't work
No regrets / they only hurt
Άβαταρ μέλους
joanna
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22:29 pm 24 10 2007

Re: Τι ΙQ έχετε;

Δημοσίευσηαπό ilias » 19:04 pm 05 12 2007

Margarita έγραψε:Με τόση εξυπνάδα που έχετε βρε παιδιά θα έπρεπε να είχατε λύσει όλα τα προβλήματά μας.......
Μήπως κάτι δεν πάει καλά στη μέτρηση;;;;;;;;;
Ξανακάνετε άλλο ένα test , έτσι μήπως σας ξέφυγε κάτι και αδικήστε από το αποτέλεσμα.


Έχω την εντύπωση πως, αν η κλίμακα συνέχιζε μέχρι 10160 - 10170, θα παρατηρούσαμε τιμές και κει. :conf: :conf: :conf:
Και μιλώντας για εξυπνάδα, θα πω μια φράση που την πρωτοάκουσα από τον Λάζαρο και με βρίσκει 100% σύμφωνο : "Ο έξυπνος άνθρωπος φαίνεται από το αποτέλεσμα" .
Προσωπικά με θεωρώ χαζό αλλά με διάθεση να μαθαίνω.
Κάντε και σεις μια αυτοαξιολόγηση ...
(R)evolution :ctf2: :ctf2: :ctf2:
Άβαταρ μέλους
ilias
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 22:58 pm 16 01 2006

Re: Τι ΙQ έχετε;

Δημοσίευσηαπό Human » 03:18 am 06 12 2007

Και ο αποτελεσματικός;
Hello World!
Άβαταρ μέλους
Human
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 01:29 am 26 07 2006
Τοποθεσία: W&W

Re: Τι ΙQ έχετε;

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 11:35 am 06 12 2007

Ο αποτελεσμάτικος μπορεί να μην είναι πάντα έξυπνος, αλλά απλά τυχερός. :lol: :lol: :lol:
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Τι ΙQ έχετε;

Δημοσίευσηαπό Human » 15:19 pm 06 12 2007

Εννοουσα απο τι φαινεται ο αποτελεσματικος..
Εαν ο αποτελεσματικος φαινεται απο το αποτελεσμα (δικαιωματικα!!! :) ) και ομοιως ο εξυπνος, τοτε η εξισωση μας λεει οτι ο εξυπνος δεν ειναι παντα εξυπνος αλλα απλα τυχερος.

ΥΓ. Χαζομαρες λεω εγω τωρα, φταιει ο καιρος :lol:
Hello World!
Άβαταρ μέλους
Human
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 01:29 am 26 07 2006
Τοποθεσία: W&W

Re: Τι ΙQ έχετε;

Δημοσίευσηαπό Stella » 15:45 pm 06 12 2007

Εγώ IQ ραδικιού.... με δείκτη 200 σας κάνει;;;;;;;;;
Άβαταρ μέλους
Stella
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 11:10 am 21 09 2007
Τοποθεσία: Ριζά-Βόλος-Αθήνα

Re: Τι ΙQ έχετε;

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 16:25 pm 06 12 2007

Η ανθρώπινη ευφυΐα και νοομετρικά τεστ
------------------------------------------------------------
http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/
------------------------------------------------------------

Είδη ευφυΐας

Είναι γνωστό πλέον ότι για την επίλυση ενός προβλήματος, δεν χρησιμοποιούμε όλο μας τον εγκέφαλο αλλά μόνο ένα συγκεκριμένο τμήμα του, αυτό που χρειάζεται κάθε φορά ανάλογα με τον τύπο του προβλήματος. Με ανάλογο τρόπο η νοημοσύνη μας δεν είναι μία, αλλά είναι πολύμορφη.

Βασισμένος στα αποτελέσματα των μελετών για τον εγκέφαλο, ο Χάουαρντ Γκάρντνερ, ψυχολόγος στο Χάρβαρντ, διαίρεσε τη νοημοσύνη σε εφτά είδη, το καθένα από τα οποία αντιστοιχεί σε εφτά διαφορετικά πεδία της ανθρώπινης δραστηριότητας:

1. Γλωσσικολεκτική.

2. Λογικομαθηματική

3. Μουσική

4. Σωματική ή Κιναισθητική.

5. Χωρική

6. Ενδοπροσωπική

7. Διαπροσωπική ή κοινωνική.


Γλωσσικολεκτική είναι η ικανότητα να μαθαίνουμε γλώσσες, η ευχέρεια στη χρήση του γραπτού λόγου. Είναι ο τύπος νοημοσύνης που χαρακτηρίζει τους δικηγόρους, τους ρήτορες και τους ποιητές. Η ανάπτυξή της ξεκινάει από τον όγδοο μήνα της ζωής μας. Αργότερα και μέχρι τον 18ο μήνα μαθαίνουμε μια νέα λέξη κάθε τρεις μέρες, κατόπιν τριάντα λέξεις τη μέρα και περίπου 3.500 λέξεις το χρόνο μέχρι το τριακοστό έτος της ηλικίας μας.

Λογικομαθηματική είναι η ικανότητα να αναλύει κάποιος λογικά τα προβλήματα, να κάνει μαθηματικές πράξεις και να σκέφτεται τα γεγονότα με επιστημονικό τρόπο. Ιδιαίτερα προικισμένοι σ' αυτό είναι οι μαθηματικοί και οι επιστήμονες. Στον εγκέφαλο υπάρχουν δύο περιοχές ειδικευμένες στα μαθηματικά. Η μία αισθάνεται τις ποσότητες μα οπτικοχωρικό τρόπο και μας βοηθά να υπολογίζουμε με το μάτι, ότι το τάδε κτίριο είναι ψηλότερο από το άλλο. Αυτός ο τύπος νοημοσύνης εντοπίζεται στον αριστερό και δεξιό βρεγματικό λοβό. Είναι σημαντική για τον έλεγχο των δακτύλων και την οπτικοχωρική αναπαράσταση της πραγματικότητας. Η άλλη περιοχή "διαβάζει" τους αριθμούς και τα σύμβολα με "γλωσσικό τρόπο".

Μουσική είναι η ικανότητα αφομοίωσης και σύνθεσης των μουσικών μοντέλων. (μελωδία, ρυθμός κλπ). Πιο προικισμένοι είναι οι συνθέτες και οι μουσικοί, αλλά και οι λάτρεις της μουσικής ή όσοι απολαμβάνουν το ρυθμό και τη μουσικότητα της γλώσσας. Είναι ο τύπος νοημοσύνης που αναπτύσσεται από πολύ νωρίς. Τα νεογέννητα ησυχάζουν και αποκοιμούνται πιο εύκολα με τη μουσική.

Σωματική ή κιναισθητική είναι η ικανότητα να χρησιμοποιεί κάποιος με ευχέρεια το σώμα ή κάποια μέλη του σώματός του. Οι χορευτές, οι ηθοποιοί και οι αθλητές είναι άριστοι σ' αυτού του είδους τη νοημοσύνη, όπως επίσης οι τεχνίτες, οι χειρούργοι κλπ. Η εξάσκηση είναι πρωταρχικό στοιχείο και γίνεται όχι μόνο όταν επαναλαμβάνουμε μια κίνηση αλλά και όταν βλέπουμε κάποιον άλλο να την κάνει.

Χωρική νοημοσύνη είναι εκείνη που μας βοηθάει να αναγνωρίζουμε να παρεμβαίνουμε και να προσανατολιζόμαστε στο χώρο. Είναι απαραίτητη στους ναυτικούς, στους πιλότους, στους γλύπτες, στους χειρουργούς, στους σκακιστές, στους καλλιτέχνες, στους αρχιτέκτονες. Είναι πιο αναπτυγμένη σε όσους έχουν καλή οπτική μνήμη και ικανότητα να θυμούνται τις διαστάσεις και τα σχήματα των αντικειμένων. Όπως απέδειξε μια μελέτη στους ταξιτζήδες του Λονδίνου, κι αυτού του είδους η νοημοσύνη στην οποία συμμετέχουν διάφορες περιοχές του εγκεφάλου, μπορεί να βελτιωθεί, αφού ο εγκέφαλός τους μεταβάλλεται όσο καλύτερα μαθαίνουν τους δρόμους.

Ενδοπροσωπική είναι η ικανότητα να καταλαβαίνουμε τον εαυτό μας, τις επιθυμίες, τους φόβους, τις διαθέσεις μας και να χρησιμοποιούμε αυτές τις πληροφορίες για να ρυθμίζουμε τη ζωή μας. Είναι ένα από τα πιο παραμελημένα ήδη νοημοσύνης, ενώ η ικανότητα να αποφασίζουμε σωστά ποιοι θέλουμε να είμαστε, ποιο επάγγελμα να διαλέξουμε, ποιον να παντρευτούμε, είναι καίριας σημασίας για τη ζωή μας.

Διαπροσωπική ή κοινωνική είναι η ικανότητα να καταλαβαίνουμε τις προθέσεις ή τις επιθυμίες των άλλων και να συνεργαζόμαστε αποτελεσματικά μαζί τους. Οι πωλητές, οι εκπαιδευτικοί, οι πολιτικοί ηγέτες και οι ηθοποιοί χρειάζονται ιδιαίτερα αναπτυγμένη διαπροσωπική νοημοσύνη. Αυτή συνδέεται άμεσα με την ενδοπροσωπική γιατί μόνο γνωρίζοντας τον εαυτό μας και τα συναισθήματά μας μπορούμε να κατανοήσουμε τον κόσμο που μας περιβάλλει.

(Τα στοιχεία αυτά προέρχονται από το περιοδικό Focus, τεύχος 26, Απρίλιος 2002)
------------------------------
Ένα κανονικό κλασικό τέστ (checked 8) 8) )

http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/classic.htm

Απαντήσεις στο "http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/classic.pdf" για τους περίεργους!
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Υγεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 7 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 7 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Login Form