Τώρα είναι 11:47 am 28 03 2024

Θέλω να κάνω Ρινοπλαστική αλλά που?

Το α & το ω στη ζωή μας.
Ιατρικα , διατροφικά, κλπ. θέματα.

Συντονιστής: Νέοι

Θέλω να κάνω Ρινοπλαστική αλλά που?

Δημοσίευσηαπό tigervbb » 12:26 pm 07 06 2009

Καλημέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω για Ρινοπλαστική
Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να ρισκάρω θέλω να έχω καλό αποτέλεσμα και στη
λειτουργία της μύτης και στο αισθητικό αποτέλεσμα χωρίς να χρειάζεται
να κάνω δεύτερη επέμβαση.Είχα επισκεφτεί έναν γιατρό (δεν θυμάμαι πως λεγόταν)
αλλά όχι επώνυμο πριν μήνες μου εγγυήθηκε καλά αποτελέσματα
Και ότι σε 2 εβδομάδες κανείς δεν καταλάβαινε τίποτα αλλα
έτσι λένε οι περισσότεροι πως μπορώ να εμπιστευτώ κάποιον ?
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια ονόματα γιατρών που θεωρούνται
επιτυχημένοι στην Ρινοπλαστική στη λειτουργία της μύτης
και στο αισθητικό αποτέλεσμα.Π.χ να πριν προχωρήσει στην Ρινοπλαστική
να μου πει αν αυτό που ζητάω γίνετε η όχι για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα
Εγώ πιστεύω ότι επώνυμοι είναι οι καλύτεροι αλλά διάβασα κάποια προβλήματα και τρομάζω.
Συγνώμη για το χρόνο σας θα περιμένω την απάντηση σας
Ευχαριστώ για κάθε απάντηση σας
tigervbb
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12:13 pm 07 06 2009

Re: Θέλω να κάνω Ρινοπλαστική αλλά που?

Δημοσίευσηαπό RIZIOTHS » 09:02 am 08 06 2009

Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά για δες αυτό http://www.pavlidelis.gr/ έχει γράψει και βιβλίο πάνω στο θέμα σου.
RIZIOTHS
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 17:34 pm 07 11 2007

Re: Θέλω να κάνω Ρινοπλαστική αλλά που?

Δημοσίευσηαπό stelios » 15:51 pm 21 07 2009

Τιγρη, ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι Ωρλ και γενικα οι χειρουργικές ειδικοτητες στην Ελλαδα, δεν θα σου πουν οτι δεν μπορουν να ΄κανουν θαυματα' , οτι ειναι 'αυθεντιες' και οτι σαν αυτους δεν υπαρχει κανενας, σιγουρα στην Ελλάδα, αλλα και στην Ευρωπη. Αφου ξερουν οτι θα βγαλουν απο 500 ευρω φακελακι σε δημόσιο νοσοκομείο... τουλάχιστον, μεχρι 5-6 χιλιαδες ευρω στα ιδιωτικά για ενα χειρουργειο που θα κανουν. Ειναι πολλα τα λεφτά βλέπεις. Το αν ειναι οντος καλοι, αυτο λίγοι το γνωρίζουν.

Το αν πετυχει??? αυτο θα φανει μετα απο μερικες εβδομάδες τουλαχιστον. Απο προσωπικη πειρα μπορω να πω οτι σιγουρα θα εχεις λειτουργικο αποτελεσμα, δηλαδη καλύτερη αναπνοη, οχι ροχαλητο κλπ. Για το αισθητικό ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα, Απ'οτι εχω ακουσει λιγοι ειναι αυτοι που συνδυάζουν καλη αισθητικη και λειτουργική επιδιόρθωση σύγχρονός. και φυσικά εργάζονται σε ιδιωτικα νοσοκομεια. Εχω υπόψη 2-3 ονόματα αλλα πρέπει να ξαναρωτήσω ποιοι εχουν πραγματικο ταλεντο στα χερια και ποιοι εχουν καλη φήμη και τίποτα αλλο!!!!!

Το ποσο καλή φήμη εχει, καθοριζει και το φακελάκι που θα δωσεις, και αυτο, εκτος απο πολυ λιγες εξαιρέσεις, δεν εχει καμια σχεση με τις γνώσεις ή και τις δυνατότητες του χειρουργού. Το αν καποιος πραγματικα αξιζει θα το μαθεις απο ΄μεσα΄, απο συνάδελφο αλλης ειδικοτητας (διοτι δεν θα εχουν ανταγωνισμό) ή νοσηλεύτρια που να 'κοβει το μυαλο και το ματι' της (διοτι με την εκπαιδευση που παίρνουν στην Ελλαδα οι περισσότερες δεν ξερουν ποια ειναι η σύριγγα και ποια η βελονα). Αν και η ψυχολογία του να πληρώνεις περισσότερα για να εχεις περισσοτερη προσοχη ειναι τελειως πλασματική και ουσιαστικα ελάχιστα θα επηρεάσει το ποσο που δώσεις, την πραγματικη πορεια της υγειας του ασθενή, Αρκει να δωσεις!!!

Πάντως καλη ΩΡΛ κλινική εχει το Ιπποκράτειο, το Ελπις εχει ενα συγκεκριμένο, στο Αττικο εχει ενα καλο χειρουργό επίσης, στο Θριάσιο είναι ενας που δεν ειμαι σιγουρος ομως αν ασχολείται με μυτες τοσο πολυ, αλλα σίγουρα εχει καλο χερι στο λαρυγγα , αλλα θέλει χοντρο φακελακι.... σε σχεση με τους άλλους, παντα.
Θα σου λεγα εαν μπορείς οικονομικά, να πας ιδιωτικά για να γλυτώσεις την αναμονή και αν σε καλύπτει το ταμειο σου ακομη καλυτερα, διοτι θα καλύψει ενα μερος των εξόδων.

Αυτα τα λιγα... 8)

.
Απο τοτε που σταματησα να ψαχνω, εμαθα να βρισκω....
stelios
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13:16 pm 26 04 2007
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Θέλω να κάνω Ρινοπλαστική αλλά που?

Δημοσίευσηαπό tigervbb » 15:06 pm 22 07 2009

Ευχαριστώ για την απάντηση σας με βοηθισατε πολυ γιατι δεν ειχα ιδεα. δεν εχω προβλημα στο λειτουργικο μερος απλα θελω να διορδοσω το σχημα της μυτης να φυγει η ελληνικη καμπουρα γιατι χρονια κανω φωτοσκιασεις με μακιαγιαζ. αν ρωτησεις για αυτο " ποιοι εχουν πραγματικο ταλεντο στα χερια και ποιοι εχουν καλη φήμη και τίποτα αλλο!!!!!" ενιμερεσε με καλο απογευμα
tigervbb
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12:13 pm 07 06 2009

Re: Θέλω να κάνω Ρινοπλαστική αλλά που?

Δημοσίευσηαπό stelios » 16:51 pm 22 07 2009

Σου έστειλα πμ.
ΥΓ Στα φόρουμ μιλάμε στον ενικό :wink: )
Απο τοτε που σταματησα να ψαχνω, εμαθα να βρισκω....
stelios
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13:16 pm 26 04 2007
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Θέλω να κάνω Ρινοπλαστική αλλά που?

Δημοσίευσηαπό petrina22 » 03:32 am 19 08 2009

Ηi! Eγώ είχα σοβαρό πρόβλημα στην αναπνοή μου από τη μύτη και το βράδυ κοιμόμουν με ανοιχτό το στόμα. Η μύτη μου είχε καμπούρα , το μπροστινό της μέρος ήταν χοντρό , έπεφτε προς το στόμα και όλη η μύτη ήταν στραβή προς τα δεξιά. Είχα επισκεφτεί πολλούς γιατρούς , κανένας όμως δε με έπεισε να χειρουργηθώ μέχρι που πήγα στο Σκούρα στο Κολωνάκι. Περίμενα 3 ώρες ενώ είχα κανονικό ραντεβού , αφού ο κόσμος ήταν τόσο πολύς που περίμεναν και στις σκάλες.Όταν αντόκρισα το γιατρό, φαινόταν κουρασμένος όμως ήταν καταδεκτικός και χαμογελαστός. Ήταν αρκετά ομιλητικός και προσπαθούσε να μου λύσει τις απορίες και να μου πάρει το φόβο της επέμβασης.Μου μίλησε για 3 ώρες χειρουργείο, ενώ οι άλλοι γιατροί μου μίλησαν για τρία τέταρτα χειρουργείο!!
Ακόμα μου μίλησε πολλές φορές για μια φυσική μύτη που θα κάναμε.΄Ηταν
ανένδοτος στο να μου φτιάξει καμπυλωτή μύτη σαν γαλλική.Μου είπε χαρακτηριστικά ότι αν μου έκανε γαλλική μύτη θα είχαμε 2 δυστυχισμένους, εμένα και το γιατρό.
Όταν τον ρώτησα γιατί, μου είπε ότι δε θα ταίριαζε στο προσωπό μου.
Ήταν τόσο πειστικός και σίγουρος για το αποτέλεσμα, όπως ο ίδιος το είχε συλλάβει στο μυαλό του και μου εξήγησε, και σε λίγες μέρες χειρουργήθηκα. Μετά από 3 ώρες χειρουργέιο, ξύπνησα χωρίς καθόλου πόνο, χωρίς πρήξιμο στο πρόσωπο και χωρίς καμία μελανιά. Μετά ΄2 μέρες , μου αφαίρεσε από τη μύτη το σφουγαράκι . Ένιωσα αμέσως να αναπνέω όπως ποτέ δεν είχα αναπνεύσει. Την όγδοη μέρα μετά το χειρουργείο, μου αφαίρεσε τπο νάρθηκα . Αυτό που άνιωσα όταν είδα το πρόσωπό μου ήταν πρωτόγνωρο. Ήταν η μύτη που ονειρευόμουν. Η καμπούρα έλειπε από τη μύτη , η άκρη της μύτης, η κορυφή όπως την αποκαλούσε ο γιατρός , ήταν λεπτή και ανασηκωμένη, χωρίς όμως να φαίνονται τα ρουθούνια. Η στραβή μου μύτη ήταν τώρα ευθειασμένη.
Νιώθω τώρα πολύ πιο σίγουρη για τον εαυτό μου και δε με νοιάζει να με βλέπουν στο προφίλ. Κάθε πρωί που ξυπνάω και πάω στον καθρέφτη νιώθω πολύ πιο όμορφη και σίγουρη για τον εαυτό μου. Η ζωή μου έχει αλλάξει. Το χρωστώ στο χειρουργό μου που σε όλες τις φάσεις ήταν πολύ κοντά μου απλός , καταδεκτικός και ανθρώπινος, ώστε να νιώθω ότι και αν μου συνέβαινε κάτι θα ήταν κοντά μου.
Σας αναφέρς όλα αυτά και είμαι πρόθυμη να απαντήσω σε ερωτήσεις σας , ακόμα και να σας στείλω προεγχειρητικές και μετεγχειρητικές φωτογραφίες μου.
Θα είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη αν έχω βοηθήσει κάποιον να λύσει το πρόβλημά του.
petrina22
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 03:29 am 19 08 2009

Re: Θέλω να κάνω Ρινοπλαστική αλλά που?

Δημοσίευσηαπό giotapal » 18:28 pm 29 09 2009

Πού;
Εγώ έκανα μια επιτυχημένη πλαστική μύτης σε γνωστό νοσοκομείο με αναίμακτη τεχνική. Στο συνηστώ ανεπιφύλακτα :lol:
giotapal
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18:06 pm 26 09 2009

Re: Θέλω να κάνω Ρινοπλαστική αλλά που?

Δημοσίευσηαπό KIRKI » 22:46 pm 16 05 2010

Έχω κ γω φοβερό πρόβλημα με την μύτη μου (αναπνοής και καλαισθητικό), από προηγούμενες επεμβάσεις κ επείγει να βρώ έναν γιατρό να με προσέξει ο ίδιος κ να μη γίνω πειραματόζωο πάλι από τίποτα βοηθούς του. αλλά κ να έχει αισθητικό αποτέλεσμα εκτός το λειτουργικό.
Προβληματίζομαι όμως και δεν ξέρω που την κεφαλή γυρίσω.
Είχα ακούσει για το Σκούρα όπως κ για κάτι άλλους αλλά έχεις εμπιστοσύνη?? Πες τε μου και τη ΄γνώμη τη δική σας.

Με εκτίμηση,
ΚΙΡΚΙ

petrina22 έγραψε:Ηi! Eγώ είχα σοβαρό πρόβλημα στην αναπνοή μου από τη μύτη και το βράδυ κοιμόμουν με ανοιχτό το στόμα. Η μύτη μου είχε καμπούρα , το μπροστινό της μέρος ήταν χοντρό , έπεφτε προς το στόμα και όλη η μύτη ήταν στραβή προς τα δεξιά. Είχα επισκεφτεί πολλούς γιατρούς , κανένας όμως δε με έπεισε να χειρουργηθώ μέχρι που πήγα στο Σκούρα στο Κολωνάκι. Περίμενα 3 ώρες ενώ είχα κανονικό ραντεβού , αφού ο κόσμος ήταν τόσο πολύς που περίμεναν και στις σκάλες.Όταν αντόκρισα το γιατρό, φαινόταν κουρασμένος όμως ήταν καταδεκτικός και χαμογελαστός. Ήταν αρκετά ομιλητικός και προσπαθούσε να μου λύσει τις απορίες και να μου πάρει το φόβο της επέμβασης.Μου μίλησε για 3 ώρες χειρουργείο, ενώ οι άλλοι γιατροί μου μίλησαν για τρία τέταρτα χειρουργείο!!
Ακόμα μου μίλησε πολλές φορές για μια φυσική μύτη που θα κάναμε.΄Ηταν
ανένδοτος στο να μου φτιάξει καμπυλωτή μύτη σαν γαλλική.Μου είπε χαρακτηριστικά ότι αν μου έκανε γαλλική μύτη θα είχαμε 2 δυστυχισμένους, εμένα και το γιατρό.
Όταν τον ρώτησα γιατί, μου είπε ότι δε θα ταίριαζε στο προσωπό μου.
Ήταν τόσο πειστικός και σίγουρος για το αποτέλεσμα, όπως ο ίδιος το είχε συλλάβει στο μυαλό του και μου εξήγησε, και σε λίγες μέρες χειρουργήθηκα. Μετά από 3 ώρες χειρουργέιο, ξύπνησα χωρίς καθόλου πόνο, χωρίς πρήξιμο στο πρόσωπο και χωρίς καμία μελανιά. Μετά ΄2 μέρες , μου αφαίρεσε από τη μύτη το σφουγαράκι . Ένιωσα αμέσως να αναπνέω όπως ποτέ δεν είχα αναπνεύσει. Την όγδοη μέρα μετά το χειρουργείο, μου αφαίρεσε τπο νάρθηκα . Αυτό που άνιωσα όταν είδα το πρόσωπό μου ήταν πρωτόγνωρο. Ήταν η μύτη που ονειρευόμουν. Η καμπούρα έλειπε από τη μύτη , η άκρη της μύτης, η κορυφή όπως την αποκαλούσε ο γιατρός , ήταν λεπτή και ανασηκωμένη, χωρίς όμως να φαίνονται τα ρουθούνια. Η στραβή μου μύτη ήταν τώρα ευθειασμένη.
Νιώθω τώρα πολύ πιο σίγουρη για τον εαυτό μου και δε με νοιάζει να με βλέπουν στο προφίλ. Κάθε πρωί που ξυπνάω και πάω στον καθρέφτη νιώθω πολύ πιο όμορφη και σίγουρη για τον εαυτό μου. Η ζωή μου έχει αλλάξει. Το χρωστώ στο χειρουργό μου που σε όλες τις φάσεις ήταν πολύ κοντά μου απλός , καταδεκτικός και ανθρώπινος, ώστε να νιώθω ότι και αν μου συνέβαινε κάτι θα ήταν κοντά μου.
Σας αναφέρς όλα αυτά και είμαι πρόθυμη να απαντήσω σε ερωτήσεις σας , ακόμα και να σας στείλω προεγχειρητικές και μετεγχειρητικές φωτογραφίες μου.
Θα είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη αν έχω βοηθήσει κάποιον να λύσει το πρόβλημά του.
KIRKI
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22:10 pm 16 05 2010


Επιστροφή στο Υγεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 6 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 6 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Login Form