Τώρα είναι 13:17 pm 28 03 2024

Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό Moira » 10:42 am 01 08 2008

poison έγραψε:
Ωραία μου κοιμωμένη, μέχρι να έρθει ο πρίγκιπας να σε ξυπνήσει απ' το παραμύθι στο οποίο ζεις, θα σου απαντήσω ως εξής: Δεν το σηκώνω το σακάκι, ούτε βαφτίζω το μπέμπη. Αλλά πες μου έναν άντρα που άμα σε γνώριζε δεν θα έμπαινε σε αυτό το δίλημμα ................



σε ένα σύγχρονο κόσμο που ο ρατσισμός εξαλείφεται μέρα με τη μέρα( και αυτό το χρωστάμε σε φωτισμένα μυαλά,δες poison)
οι εθνικιστές πλέον είναι κατακριτέοι και δακτυλοδεκτούμενοι , όλοι εμείς οι υπόλοιποι έχουμε δικαιώματα και θέση...
και ένας αρσενοκοίτης, και μια ωραία κοιμωμένη, έστω και κάποια εθνικίστρια που υποχρεώνει θα έλεγε κανείς ,με την παρουσία της και μόνο τον αντρικό πλυθισμό να σηκώνει το σακάκι και μετέπειτα να βαπτίζει το μπέμπη ...
εμπρός αδέρφια...revolution..

Υ.Γ.αγαπήτε Μπράντ καλύτερα να μην σε γνωρίσω, ας μείνουμε στο πλατωνικό :cry: ...
δεν είμαστε για διακυνδινεύσεις ,εποχές που είναι...
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό poison » 12:49 pm 01 08 2008

Αγαπητέ μου Brad, ή καλύτερα ακόμα φίλε Brad, μία που τόσες μέρες επικοδομητικού διαλόγου μας επιτρέπουν μία σχετική οικειότητα, στα περισσότερα απ' αυτά που έγράψες στην τελευταία απάντησή σου είχες 100% δίκιο. Και θα ξεκινήσω με το πιο σημαντικό: Έχεις δίκιο, για την Λεωφόρο της Δόξας (σου) ήμουν απαράδεκτος. Μπέρδεψα την πατούσα με την παλάμη ........ Αλλά εγώ σε είχα προειδοποιήσει, Brad. Είμαι πολύ μέτριος, όπως και οι περισσότεροι εξάλλου, σε οποιαδήποτε μεταξύ μας σύγκριση. Όπως κ' εσύ γλαφυρά το υπονοείς, είμαι ένα τετράποδο μπροστά σου. Καταλαβαίνεις τώρα σε τι ολέθριο λάθος σε οδήγησε η έμφυτη μετριοφροσύνη σου. Πήγες να προσφέρεις τα ηνία του αγώνα, αυτά που δικαιωματικά σου ανήκουν, σε έναν μέτριο για τις ανάγκες της σύγχρονης εποχής, σε έναν παντελώς άσχετο με τα κοσμικά άνθρωπο. Και είναι πάλι αυτή η καταραμένη σεμνότητά σου Brad που σε προστάζει πάλι να προσποιηθείς ότι την πληροφορία για την παλάμη στην ψιθύρισε ένας φίλος σου, ενώ και οι δύο ξέρουμε ότι θυμάσαι πολύ καλά το σημείο που έχεις τοποθετήσει την παλάμη σου στην ένδοξη Λεωφόρο, την οποία τόσες φορές έχεις περπατήσει μαζί με την Αντζελίνα και τόσες άλλες αιθέριες υπάρξεις, που εγώ ούτε στις πιο τολμηρές ονειρώξεις της εφηβείας μου δεν έχω τολμήσει να αγγίξω.
Αλλά και για τα άλλα που γράφεις έχεις απόλυτο δίκιο Brad. Στο μαρτυρικό Φίερι, ή πιο σωστά, στην υπόδουλη Απολλωνία, όπου όλα μιλάνε ελληνικά, όποιο αρχαίο μνημείο βρεθεί, δεν μπορεί παρά ελληνικό να είναι. Και αυτοί οι καταραμένοι οι Αλβανοί, άλλες φορές τα βαφτίζουν ιλλυρικά, ενώ άλλες φορές αν και τα αναγνωρίζουν ως ελληνικά, δεν δέχονται μέχρι και σήμερα να αναγνωρίσουν την περιοχή ως μειονοτική ζώνη. Αλλά όπως το ξέρεις κ' εσύ πολύ καλά, ο Ελληνισμός βάλλεται από παντού Brad, ποιος αλήθεια δεν μπορεί να φοβηθεί απέναντι ατο αθάνατο ελληνικό δαιμόνιο. Είναι πολλοί αυτοί που εφαρμόζουν τις ίδιες τακτικές με τους Αλβανούς. Να ξέρεις ότι και οι Γάλλοι, και οι Ιταλοί, και αυτοί ακόμα οι Ουκρανοί το ίδιο κάνουν Brad. Αν και βρίσκουν αρχαία ελληνικά μνημεία στη Μασσαλία, στη Σικελία, στη Μαριούπολη, ή οπουδήποτε αλλού, αρνούνται μέχρι και σήμερα να αναγνωρίσουν το εθνικά δικαιώματα του ελληνισμού της περιοχής και εφαρμόζουν πολιτικές αφομοίωσής του. Αν δεν είναι αυτό εξοργιστικό τότε τι είναι; Πότε θα αντιδράσουν επιτέλους οι πουλημένοι που μας κυβερνούν και θα διεκδικήσουν τα αναφαίρετα εθνικά και ιστορικά δικαιώματα του έθνους μας στις περιοχές αυτές. Τα υπόδουλα αδέλφια μας ακόμα καρτερούν.
Και κάτι τελευταίο που θέλω να σου αναφέρω και που με γεμίζει πίκρα Brad. Ποτέ δεν θέλησα να ειρωνευτώ πρόσωπα της ιστορίας μας, κάθε άλλο μάλιστα. Ούτε τον Μεγαλέξανδρο, ούτε τον Κολοκοτρώνη ούτε τον μυθικό Αχιλλέα. Μάλιστα και οι δύο ξέρουμε Brad ότι ούτε ο Σπυρομίλιος ούτε ο Ζωγράφος ήταν μετανάστες στον τόπο τους. Μην αρπάζεσαι λοιπόν τόσο άδικα μαζί μου. Μοναδικός σκοπός μου ήταν να δείξω ότι μπορείς και συ Brad να μπεις στον ίδιο κατάλογο με τα πρόσωπα αυτά, γιατί η προσφορά σου είναι εφάμιλλη αν όχι μεγαλύτερη απ' αυτούς. Και αν κάποιος κακοπροαίρετος δυσπιστεί και ζητάει αποδείξεις, δεν έχει παρά να δει τα ματωμένα και ποτισμένα με δάκρυα για την πατρίδα πλήκτρα του P.C. σου.
Τώρα, αν ο λόγος της οργής σου είναι η αναφορά μου σε έναν άλλο ηρωικό πρόσωπο του Γένους, τον Μπάμπη Καραθάνο, σου υπόσχομαι ποτέ ξανά να μην προσβάλλω τους παιδικούς ήρωές σου Brad. Να, φιλάω σταυρό!

Υ.Γ. 1. Η έκκλησή προς εσένα μου για την ανάληψη των ηνίων του αγώνα εξακολουθεί να ισχύει Brad.

Υ.Γ. 2. Προς "άγνωστο" παραλήπτη. Αν το σκηνικό της ζωής σου θυμίζει λίγο από σενάριο της "έκτης αίσθησης", μην φοβάσαι δεν είσαι νεκρός. Απλά κανένας δεν σου δίνει σημασία .............
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό Moira » 13:29 pm 01 08 2008

Ότι λήγμένα είχε τα έβαλε σε ένα μπλέντερ..και ηδού το παραλήρημα..αριστούργημα του poison..
προτείνω να παιχτεί στο Εθνικό Θέατρο Τιράνων..μονόπρακτο..ανάφερει και το Μπραντ ,σίγουρα θα έχει σουξέ
και θα ενισχυσει την φιλία των δυο λαων πιο πολύ,όσο δεν πάει άλλο...




poison έγραψε:Αγαπητέ μου Brad, ή καλύτερα ακόμα φίλε Brad, μία που τόσες μέρες επικοδομητικού διαλόγου μας επιτρέπουν μία σχετική οικειότητα, στα περισσότερα απ' αυτά που έγράψες στην τελευταία απάντησή σου είχες 100% δίκιο. Και θα ξεκινήσω με το πιο σημαντικό: Έχεις δίκιο, για την Λεωφόρο της Δόξας (σου) ήμουν απαράδεκτος. Μπέρδεψα την πατούσα με την παλάμη ........ Αλλά εγώ σε είχα προειδοποιήσει, Brad. Είμαι πολύ μέτριος, όπως και οι περισσότεροι εξάλλου, σε οποιαδήποτε μεταξύ μας σύγκριση. Όπως κ' εσύ γλαφυρά το υπονοείς, είμαι ένα τετράποδο μπροστά σου. Καταλαβαίνεις τώρα σε τι ολέθριο λάθος σε οδήγησε η έμφυτη μετριοφροσύνη σου. Πήγες να προσφέρεις τα ηνία του αγώνα, αυτά που δικαιωματικά σου ανήκουν, σε έναν μέτριο για τις ανάγκες της σύγχρονης εποχής, σε έναν παντελώς άσχετο με τα κοσμικά άνθρωπο. Και είναι πάλι αυτή η καταραμένη σεμνότητά σου Brad που σε προστάζει πάλι να προσποιηθείς ότι την πληροφορία για την παλάμη στην ψιθύρισε ένας φίλος σου, ενώ και οι δύο ξέρουμε ότι θυμάσαι πολύ καλά το σημείο που έχεις τοποθετήσει την παλάμη σου στην ένδοξη Λεωφόρο, την οποία τόσες φορές έχεις περπατήσει μαζί με την Αντζελίνα και τόσες άλλες αιθέριες υπάρξεις, που εγώ ούτε στις πιο τολμηρές ονειρώξεις της εφηβείας μου δεν έχω τολμήσει να αγγίξω.
Αλλά και για τα άλλα που γράφεις έχεις απόλυτο δίκιο Brad. Στο μαρτυρικό Φίερι, ή πιο σωστά, στην υπόδουλη Απολλωνία, όπου όλα μιλάνε ελληνικά, όποιο αρχαίο μνημείο βρεθεί, δεν μπορεί παρά ελληνικό να είναι. Και αυτοί οι καταραμένοι οι Αλβανοί, άλλες φορές τα βαφτίζουν ιλλυρικά, ενώ άλλες φορές αν και τα αναγνωρίζουν ως ελληνικά, δεν δέχονται μέχρι και σήμερα να αναγνωρίσουν την περιοχή ως μειονοτική ζώνη. Αλλά όπως το ξέρεις κ' εσύ πολύ καλά, ο Ελληνισμός βάλλεται από παντού Brad, ποιος αλήθεια δεν μπορεί να φοβηθεί απέναντι ατο αθάνατο ελληνικό δαιμόνιο. Είναι πολλοί αυτοί που εφαρμόζουν τις ίδιες τακτικές με τους Αλβανούς. Να ξέρεις ότι και οι Γάλλοι, και οι Ιταλοί, και αυτοί ακόμα οι Ουκρανοί το ίδιο κάνουν Brad. Αν και βρίσκουν αρχαία ελληνικά μνημεία στη Μασσαλία, στη Σικελία, στη Μαριούπολη, ή οπουδήποτε αλλού, αρνούνται μέχρι και σήμερα να αναγνωρίσουν το εθνικά δικαιώματα του ελληνισμού της περιοχής και εφαρμόζουν πολιτικές αφομοίωσής του. Αν δεν είναι αυτό εξοργιστικό τότε τι είναι; Πότε θα αντιδράσουν επιτέλους οι πουλημένοι που μας κυβερνούν και θα διεκδικήσουν τα αναφαίρετα εθνικά και ιστορικά δικαιώματα του έθνους μας στις περιοχές αυτές. Τα υπόδουλα αδέλφια μας ακόμα καρτερούν.
Και κάτι τελευταίο που θέλω να σου αναφέρω και που με γεμίζει πίκρα Brad. Ποτέ δεν θέλησα να ειρωνευτώ πρόσωπα της ιστορίας μας, κάθε άλλο μάλιστα. Ούτε τον Μεγαλέξανδρο, ούτε τον Κολοκοτρώνη ούτε τον μυθικό Αχιλλέα. Μάλιστα και οι δύο ξέρουμε Brad ότι ούτε ο Σπυρομίλιος ούτε ο Ζωγράφος ήταν μετανάστες στον τόπο τους. Μην αρπάζεσαι λοιπόν τόσο άδικα μαζί μου. Μοναδικός σκοπός μου ήταν να δείξω ότι μπορείς και συ Brad να μπεις στον ίδιο κατάλογο με τα πρόσωπα αυτά, γιατί η προσφορά σου είναι εφάμιλλη αν όχι μεγαλύτερη απ' αυτούς. Και αν κάποιος κακοπροαίρετος δυσπιστεί και ζητάει αποδείξεις, δεν έχει παρά να δει τα ματωμένα και ποτισμένα με δάκρυα για την πατρίδα πλήκτρα του P.C. σου.
Τώρα, αν ο λόγος της οργής σου είναι η αναφορά μου σε έναν άλλο ηρωικό πρόσωπο του Γένους, τον Μπάμπη Καραθάνο, σου υπόσχομαι ποτέ ξανά να μην προσβάλλω τους παιδικούς ήρωές σου Brad. Να, φιλάω σταυρό!

Υ.Γ. 1. Η έκκλησή προς εσένα μου για την ανάληψη των ηνίων του αγώνα εξακολουθεί να ισχύει Brad.

Υ.Γ. 2. Προς "άγνωστο" παραλήπτη. Αν το σκηνικό της ζωής σου θυμίζει λίγο από σενάριο της "έκτης αίσθησης", μην φοβάσαι δεν είσαι νεκρός. Απλά κανένας δεν σου δίνει σημασία .............
Τελευταία επεξεργασία από Moira και 13:34 pm 01 08 2008, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 13:33 pm 01 08 2008

Αδερφέ: Ανακυκλώνεσαι, ψιττακίζεις, αντιγράφεις, στερεύεις. Δεν έχεις πια πηγαίο ενδιαφέρον.

Άντε γεια!
Άβαταρ μέλους
Yiannis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 02:28 am 08 12 2005

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό poison » 13:59 pm 01 08 2008

Αδερφέ: Ανακυκλώνεσαι, ψιττακίζεις, αντιγράφεις, στερεύεις. Δεν έχεις πια πηγαίο ενδιαφέρον.

Άντε γεια!


Έτσι, όπως μπήκε στην κουβέντα, εντελώς ξαφνικά, out of the blue, που λένε και στο χωριό του, έτσι φεύγει: αγέρωχος, αρρενωπός, απότομος. Χωρίς να αφήσει ούτε ίχνος από τις μπανανόφλουδες που πέταξε. Αντίο λοιπόν και φιλιά στην καπετάνισα (τηλέφωνο πήρες τουλάχιστον;)

Υ.Γ. Για το ποιος αντιγράφει και ανακυκλώνεται δεν έχεις παρά να ξαναδιαβάσεις τον διάλογο. Πόσο ακόμα να ξαναγράψεις κάποιες φράσεις που τις έχεις μάθει απ' έξω. Είναι να μην στερέψεις;
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form