Τώρα είναι 08:58 am 29 03 2024

Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 00:03 am 30 07 2008

Στα ερωτήματα μπορούν να απαντήσουν οι "P"; και για να μην τους βαρυφορτώνω, υπάρχουν και αυτοί που βαριούνται, να τα συνοψίσω στο εξής ένα:
Με τον καταπιεστή ή με τον καταπιεζόμενο;
Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα (μην πάει ο νους σας στο πονηρό)!

ΥΣ1 αν, λέω αν, η απάντηση είναι "με τον καταπιεζόμενο φυσικά", θα ήθελα να διευκρινιστεί κάτι. Στην περίπτωση του Αλβανικού κράτους και των βορειοηπειρωτών, ποιοι είναι οι "καταπιεστές" και ποιοι οι "καταπιεζόμενοι"; Έτσι για να μην μπερδευόμαστε όπως στην περίπτωση της "πατρίδας" που δεν ξέρουμε ακόμα ποια εννοεί...

ΥΣ2 δηλαδή Γιάννη, με αυτό που έγραψες
ο Lego ... ή μήπως ο Poison... ή μήπως ο Καπετάνιος ... ή μήπως ... ωωω βαρέθηκα

σημαίνει ότι κυκλοφορούν πολλές μαϊμουδες (μαϊμούνια), στο διαδίκτυο. Υπάρχει διάψευση;
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 15:08 pm 30 07 2008

poison έγραψε:Υ.Γ. Ξαφνικά προέκυψε νέος συνομιλητής. Όχι τρελός, αλλά ατίθασος, με αυτό το βλέμα του Brand που σε καθηλώνει.

Βλέπω ξεκάθαρα από τα γραπτά σου, τα οποία με εκφράζουνε κατά 99,9%, ότι η πατρίδα σου η Βόρεια Ήπειρος σου στερήθηκε την αγκαλιά της, τη ζεστασιά της που την έχεις τόσο ανάγκη.

Από αυτό το βήμα, λοιπόν, κάνω έκκληση σε τυχόν απερίσκεπτους που σε λιθοβολούν να σταματήσουν τις κακοπροαίρετες κριτικές εναντίον σου. Είναι να λυπάται κανείς τους όποιους κοντόφθαλμους που δεν αντιλαμβάνονται ότι στο πολύ βάθος σου υπάρχει μια σπίθα αγάπης για την κοινή μας πατρίδα. Απλά την εκφράζεις με λίγο διαφορετικό τρόπο, από όλους αυτούς που δεν σε αντιλαμβάνονται.

Και εγώ πολλές φορές νοιώθω να πνίγεται η φωνή μου σε αυτό το φόρουμ, που καταδικάζει οτιδήποτε το διαφορετικό. Είναι η μοναξιά της ιδιοφυΐας που μας κυνηγάει αδερφέ μου. Όπως ιδιοφυές και το ψευδώνυμό σου, που προκατειλημμένα του αποδίδουν την έννοια του δηλητηρίου, χωρίς να αναλογίζονται ότι πίσω από τις λέξεις σου κρύβεται το μέλι που στάζει η ψυχή σου για την εθνική σου καταβολή και περηφάνια.

Ας σκύψουμε λοιπόν αδέρφια το κεφάλι σε ηγετικές μορφές, σε μορφές που μπορούν να συνεισφέρουν, πριν μας τους αρπάξουν άλλες φυλές και εθνικότητες που με τόσο ανθρώπινη απάρνηση και αυτοθυσία μίλησαν υπέρ τους (βλ. μουσουλμάνους της Θράκης, τσάμηδες κ.ο.κ.) και τους κάνουν λάβαρο των ιδεών τους. Η ευκαιρία λιάζεται στα πόδια μας και εμείς την διώχνουμε μακριά, απερίσκεπτα και πρόχειρα.

Αναλογίζομαι την μοναξιά των ιδεών σου και το άδικο γίνεται ρίγη. Αναλογίζομαι την αθώα διαφορετικότητά σου και η πικρία με κατακλύζει. Πάει καιρός που μας τίμησαν με την παρουσία τους τέτοια άτομα, που έκαιγε η φλόγα για τα πάτρια μέσα τους και προσπαθήσαμε να τους τη σβήσουμε. Μάθαμε από τα λάθη μας.

Έλα να ενώσουμε τις φωνές μας, έλα και όπου να ναι θα σημάνουν οι καμπάνες.
Άβαταρ μέλους
Yiannis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 02:28 am 08 12 2005

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 16:19 pm 30 07 2008

Αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση αγαπητοί σύνφορουμίτες και συνφορουμίτισες… το πικρό ποτήρι μας δεν είναι μισοάδειο, είναι απλά μισογεμάτο… το είπε ξεκάθαρα πλέον ο Τ.Ε.Ν. μας - «Τέλειος Ευφυής Νέος». Η εποχή των πολυφωνικών «μπεεε» και της γκρίνιας για «γκαφούρικες» τσέπες τελείωσε και είμαστε πλέον έτοιμοι για έναν πολυμετοχικό αγώνα υπό τον «Πατέρα»…

Η ομάδα, έχοντας πλέον «άκρα» που «πετάνε» σε ταχύτητα, δημιουργία και εφευρετικότητα, χρειάζεται ενίσχυση στο κέντρο με ένα «επιτελικό» μέσο. Μετά τον «Τζίτζικα» στο κέντρο της άμυνας μας πρέπει να βρούμε και έναν «Μέρμηγκα». Η γενιά της «ρίζας» πρέπει επιτέλους να αποχωρήσει…
Οπωσδήποτε η προσπάθεια συνεχίζεται για ένα «θωρηκτό», επιθετικό περιοχής που να μπορεί να αξιοποιεί τις πάσες των άκρων και τα λάθη των ψηλών και αργών αντιπάλων αμυντικών… Αν προσθέσουμε το γεγονός ότι το μεγάλο μας ταλέντο ή αλλιώς «ρυμουλκό… καραβιών» ωριμάζει.. τότε οι προσδοκίες μας μεγαλώνουν….

Όλα όμως είναι θέμα της μεγαλοψυχίας και της γενναιοδωρίας του «Πατέρα»…

Το εάν ο «Πατέρας» τελικά ξεφτιλίσει τον «Τζιάτζη» θα το δείξουν τα αποτέλεσμα του επόμενου «προκριματικού γύρου» για το «ευρωπαϊκό» καμπιονάτι…
Έτσι είναι το ποδόσφαιρο… Γκολ εμείς, σέντρα εσείς…

ΤΑ ΛΕΜΕ

Υ.Γ. Ευχαριστώ το www.χασίλι.τζιαρ για την φιλοξενία...
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό poison » 00:54 am 31 07 2008

Ποτέ δεν φαντάστηκα ότι το ατίθασο αγόρι θα ήταν τόσο έξυπνο και τόσο τρυφερό. Ύστερα από ένα ατέλιωτο κυνήγι από τα πρωτοπαλίκαρα του Καπετάν Χάνδακα και της Λασκαρίνας Μοίρας, εμφανίστηκε μία ψυχή που με δέχτηκε έτσι όπως ακριβώς είμαι, δίχως να πρέπει να αλλάξω τίποτα. Ούτε τις απόψεις μου, ούτε τις ιδέες μου, ούτε ακόμη και το μαλλί μου, που για τον γλυκό Brad είναι ότι πιο σημαντικό.
Τόσο μεγάλη είναι η ψυχή του και τόσο αγνές οι προθέσεις του, που με καλεί στον κοινό αγώνα, δίχως να πιστεύει αυτά τα περί πράκτορα και εγκάθετου που λένε τα πρωτοπαλίκαρα, τα οποία όμως εδώ που τα λέμε, είναι πολλά χρόνια στην πιάτσα και μυρίζονται εύκολα άτομα σαν κι εμένα. Ενώ ο τρυφερός Brad δεν αμφέβαλλε ποτέ για την τιμιότητα των προθέσεών μου, αλλά με την ευφυία του, που μαζί με την ομορφιά τόσο απλόχερα του έχει χαρίσει η φύση, κοιτάζει όχι την επιφάνεια (αυτό το λάθος κάνουν οι περισσότεροι) αλλά την ουσία των όσων γράφω, διακρίνοντας σε αυτά μία απογοήτευση γιατί στερήθηκα την αγκαλιά της ιδιαίτερής μου πατρίδας. Ύστερα, με μία διαπεραστική, γαλάζια ματιά, σαν κ' αυτή που κοσμεί την φωτογραφία, φτάνει μέχρι τα παιδικά μου χρόνια, τα οποία συμπεραίνει πως αν και σκληρά και δύσκολα, μου χάρισαν το ατσάλινο του χαρακτήρα αλλά και την ιδιότυπη μοναχική ευφυία μου, που δεν γίνεται εύκολα αντιληπτή από τους πολλούς και που μόνο μία σπάνοια διάνοια σαν αυτόν μπορεί να κατανοήσει. Και πνίγοντας τον καημό του, που τόσο καιρό περιβαλλόμαστε από μέτριους, με καλεί σε έναν κοινό αγώνα, στο δικό του Fight Club.
Ναι αδερφέ μου, οι καμπάνες έχουν ήδη σημάνει. Φυσάει ο άνεμος της αλλαγής και του ξεσηκωμού. Δεν τον ακούς, δεν τον αισθάνεσαι; Οι καπεταναίοι έχουν ήδη αρχίσει να ακονίζουν τα πλήκτρα τους, έτοιμοι να τα μπήξουν σε κάθε εχθρό της πατρίδας, θυσιάζοντας ό,τι πολυτιμότερο έχουν, ένα μισάωρο μιας υγρής, αυγουστιάτικης νύχτας.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό Moira » 01:45 am 31 07 2008

όλα καλά,όλα ανθηρά ..είπαμε είσαι ένας πονεμένος πατριώτης που εμείς οι αιμοβόροι
δεν σε εκτιμήσαμε όσο θα έπρεπε...
το καλό που σου θέλουμε όμως μείνε μακριά από τον αγαπημένο μας Μπράντ..
είμαστε τόσες εδώ που τον διεκδικούμε,η καθεμιά με τον τρόπο της...
επειδή φοβόμαστε μήπως οι καμπάνες χτυπήσουν ταυτόχρονα και για τίποτα
άλλο(και τρέχουμε τόσες που είμαστε,να πιάσουμε την ανθοδέσμη)...
για αυτό και για όλα τα γλυκανάλατα που του παραθέτεις πιο πάνω η υπόθεση ξεμάλλιασμα
μην σου σου φανεί λοιπόν περίεργο και μακρινό σενάριο...
και μην ισχυριστείς ξανά ακαταλόγιστα και διάφορα ζουρλά..
σε πήραμε χαμπάρι,και εσύ δικιά μας είσαι...
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό lazos » 09:01 am 31 07 2008

πάλι μπανανόφλουδα πέταξε ο Brand-Yannis
ζουλάπι
α ζουλάπι
σκουτσέζεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :D :D
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό poison » 11:29 am 31 07 2008

σε πήραμε χαμπάρι,και εσύ δικιά μας είσαι...


Όχι δεν είμαι "δικιά σας", δεν μου βγαίνει εξάλλου. Εάν παρεξήγησες τον "μαλακό" τρόπο με τον οποίο μίλησα στον Brad, το έκανα αυτό γιατί, έτσι ευαίσθητος και εύθραυστος που είναι, φοβήθηκα μην σπάσει.

άλλο(και τρέχουμε τόσες που είμαστε,να πιάσουμε την ανθοδέσμη)...


Λασκαρίνα μου, τι να την κάνεις εσύ την ανθοδέσμη. Εσύ την ζωή σου την έχεις αφιερώσει στην επανάσταση.

Υ.Γ. Ύστερα και από αυτή την καίρια παρέμβασή σου, και να ήθελα, τα ακαταλόγιστα δεν μπορώ να τα πάρω πίσω.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 12:12 pm 31 07 2008

poison έγραψε:Όχι δεν είμαι "δικιά σας", δεν μου βγαίνει εξάλλου. Εάν παρεξήγησες τον "μαλακό" τρόπο με τον οποίο μίλησα στον Brad, το έκανα αυτό γιατί, έτσι ευαίσθητος και εύθραυστος που είναι, φοβήθηκα μην σπάσει.

Με μαρτύρησε η ευαισθησία μου προς τις κοινωνικά αποκλεισμένες ομάδες. Είναι η προφανής αδικία να σε φιμώσουν που με σπρώχνει να σου αποδώσω τα ειλικρινή μου εύσημα. Η φωνή σου έχει δύναμη αδερφέ! Μην αφήνεις τα συγκαλυμμένα συμφέροντα να σε αποπροσανατολίσουν. Διακρίνω ότι βρίσκεις την αλήθεια σου.

Οι γεννημένοι νικητές δεν φοβούνται από τα εμπόδια στο δρόμο τους. Ήρθε ο καιρός να ζητήσεις τη λευτεριά σου -την προσωπική- μαζί με τους συντρόφους να πολεμήσεις. Η Antifa της ψυχής σου σού κραυγάζει ότι οι οιωνοί είναι με το μέρος σου. Γίνε η μοντέρνα Πυθία και δείξε μας το δρόμο για την εκπλήρωση του χρησμού, πέρα από μικρότητες και παραζάλες.

Σε όλους αυτούς που θέλουν να σε πτοήσουν, δείξε τους ότι το άστρο σου είναι εκεί ψηλά στο φώς, δείξε τους πόσο μικρούς τους θωρείς από κει πάνω και πόσο αναποτελεσματικά αδύναμους, συνάμα, να σταθούν στο ύψος του κελεύσματος που τόσο διακριτικά και υποσυνείδητα τους προβάλλεις. Είναι το Veni, Vidi, Vici σου που φοβούνται αδερφέ. Είναι ανώφελες η χαρτιστικές τακτικές που σου αποδίδονται, υπερασπιστή του δικαίου.

Η έκκληση συνεχίζει να ισχύει: έλα να διώξουμε μαζί τα όποια μεγάλα φαντάσματα πλανώνται πάνω από την πατρίδα σου.
Άβαταρ μέλους
Yiannis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 02:28 am 08 12 2005

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 12:17 pm 31 07 2008

Προς "P" επιστολή:
Τρια πουλάκια κάθονται κτλ, κτλ.
Όσο αποφεύγει να απαντήσει σε απλές ερωτήσεις, όπως:
ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ; ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΥΡΑΝΝΆ Ή ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΥΡΑΝΝΙΈΤΑΙ;
τότε δικαιούμαι να θεωρώ πως είναι ΡΟΥΦ (δηλ. ρουφιάνος) και μάλιστα εντός της ΝΕΒ παίζει και το ρόλο του προβοκάτορα.
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό Moira » 14:15 pm 31 07 2008

"poison" Ποτέ δεν φαντάστηκα ότι το ατίθασο αγόρι θα ήταν τόσο έξυπνο και τόσο τρυφερό.

Δεν είσαι δικιά μας;;;;;;και τα παραπάνω τι τα θες,μια χαρά σου βγαίνει μην το αρνήσαι...
ξεκίνησες πατριωτικά και πας να μας αρπάξεις τον Μπράντ,μουλωχτά μουλωχτά...
έτσι είσαστε όλες σας,κλαμένες στην αρχή και μετά δείχνετε που το πάτε..
ντου από παντού....δεν θα περάσει....

Υ.Γ.Τιμή μου να αφιερώσω την ζωή μου στην επανάσταση ...για τα ακαταλόγιστα τώρα
όποιος θέλει ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα :lol: .....
Άβαταρ μέλους
Moira
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 13:17 pm 10 01 2008
Τοποθεσία: Βόρεια Ήπειρος

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό lazos » 14:43 pm 31 07 2008

Moira έγραψε:Υ.Γ.Τιμή μου να αφιερώσω την ζωή μου στην επανάσταση
:conf: :conf: :conf: :conf: :conf: :conf: :conf:
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό statler » 15:06 pm 31 07 2008

When we see men of a contrary character, we should turn inwards and examine ourselves.
Confucius

Wisdom is what's left after we've run out of personal opinions.
Cullen Hightower
It's good to be doing anything again!
Άβαταρ μέλους
statler
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12:11 pm 21 07 2008

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό poison » 15:48 pm 31 07 2008

Ο Brad συνεχίζει να εκπλήττει. Δείχνοντας για μία ακόμη φορά την μεγαλοψυχία του, και δίχως να επηρεάζεται από τα κακεντρεχή σχόλια του καπετάν Χάνδακα, που ακόμα περιμένει απάντηση στα αμείλικτα ερωτήματα που θέτει, με καλεί ξανά στον κοινό αγώνα, παραχωρώντας μάλιστα σ' εμένα, έναν κοινό θνητό, την θέση που δικαιωματικά του ανήκει, αυτήν αναμεσα στα άστρα. Κανένα ίχνος αλαζονείας, βεντετισμού ή εγωπάθειας από έναν αληθινό star, που μετά την πατημασιά στην λεωφόρο της δόξας στο Χόλιγουντ, αφήνει ανεξίτηλο το στίγμα του σε αυτό το άσημο site, ξυπνώντας ταυτόχρονα τα πιο άγρια ένστικτα αισθησιασμού στις θηλυκές υπάρξεις του forum, που αν και καπετάνισες, δεν ξεχνούν πως πάνω απ' όλα είναι γυναίκες.
Όμως δεν σταματάει εκεί. Με μία νέα εις βάθος επισκόπηση του ψυχολογικού μου κόσμου, απλό ψήγμα της ακατέργαστης ευφυίας του, μετά και την διερεύνηση των ταραγμένων παιδικών μου χρόνων, πρώτος αυτός διακρίνει την βαθιά μου απόγνωση για την συστηματικά φιμωμένη φωνή μου. Και με καλεί να κυνηγήσω, όχι πεταλούδες ούτε ζουζούνια ή κολοφωτιές, όπως αυτός κάνει κάθε φορά που επισκέπτεται το χωριό του, αλλά φαντάσματα, κάτι πολύ πιο δύσκολο.
Είναι τα φαντάσματα που πλανώνται από την κοινή μας πατρίδα, αυτά που μας καταδίκασαν να ζούμε με τους βαρβάρους, που ανάγκασαν την ελληνική Πρεμετή, την ηρωική Κορυτσά και το μαρτυρικό Μπεράτι να στενάζουν υπό τον αλβανικό ζυγό. Ο αγώνας είναι ιερός, αλλά είμαι πολύ μέτριος να τον καθοδηγήσω. Χρειάζεται την τόλμη ενός Π. Πατρών Γερμανού, τον τσαμπουκά ενός Χριστόδουλου ή ακόμα καλύτερα τον πατριωτισμό ενός Priest, που αποτελεί τον συγκερασμό και των δύο.
Όμως πάνω απ' όλα χρειάζεται την λάμψη ενός Brad, που συγκεντρώνει πάνω του το αρχαιοελληνικό πρότυπο του καλοκάγαθου άντρα, δηλαδή του ωραίου, του καλόκαρδου, του δίκαιου, του ενάρετου. Μην αρνηθείς λοιπόν αδερφέ τον φυσικό σου ρόλο και γίνε εσύ ο ηγέτης μας. Θυσίασε μια φορά την μετριοφροσύνη σου για χάρη του κοινού καλού. Δεν σε καλώ μόνο εγώ, ούτε οι ανήσυχοι πατριώτες, ούτε ακόμα και οι καπετάνισες που λιώνουν σαν το χιόνι στο πέρασμά σου, σε καλεί η ίδια η πατρίδα.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό poison » 16:00 pm 31 07 2008

Δεν είσαι δικιά μας;;;;;;και τα παραπάνω τι τα θες,μια χαρά σου βγαίνει μην το αρνήσαι...
ξεκίνησες πατριωτικά και πας να μας αρπάξεις τον Μπράντ,μουλωχτά μουλωχτά...
έτσι είσαστε όλες σας,κλαμένες στην αρχή και μετά δείχνετε που το πάτε..
ντου από παντού....δεν θα περάσει....


Ωραία μου κοιμωμένη, μέχρι να έρθει ο πρίγκιπας να σε ξυπνήσει απ' το παραμύθι στο οποίο ζεις, θα σου απαντήσω ως εξής: Δεν το σηκώνω το σακάκι, ούτε βαφτίζω το μπέμπη. Αλλά πες μου έναν άντρα που άμα σε γνώριζε δεν θα έμπαινε σε αυτό το δίλημμα ................
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 16:28 pm 31 07 2008

Ο ρόλος της Ωραίας Ελένης που κακόπιστοι θέλουν να σου προσδώσουν, ρόλος ατόμου δηλαδή που σπέρνει τη διχόνοια, είναι από τα πιο τρανταχτά παραδείγματα της μικρότητάς τους.

Σκλαβωμένος από το μεγαλείο της προσφοράς σου και λάτρης της οικουμενικής ιδέας του διεθνισμού, με λυπεί το γεγονός που ένας εκ των εξαίσιων εκφραστών του απαρνείται τον εξ ορισμού ρόλο του. Δεν είναι εύκολο το έργο που έχεις αναλάβει, το έργο ενός καταγραφέα της σύγχρονης και μη ιστορίας, γι αυτό και η πρόταση -προς έναν τέτοιο παλαιστή της αλήθειας με τέτοια εμβέλεια και απήχηση- να μοιραστείς το βαρύ αυτό σου φορτίο που σε κάνει αξιαγάπητο στους απανταχού σκλαβωμένους από τη μάνα Ελλάδα λαούς και εθνικότητες και το οποίο είναι ασήκωτο. Δέξου, λοιπόν, την προσφορά ώ γενναίε υπερασπιστή!

Δεν ξέρω γιατί ανάφερες, εις διπλούν, τα ταραγμένα παιδικά σου χρόνια, ενώ ο υπογράφων δεν το δήλωσε αυτό πουθενά, αλλά σίγουρα κάτι θα σε βασανίζει μοναχικέ αναβάτη του άρματος της ιστορίας. Αυτά είναι προσωπικά δικά σου. Τολμώ να υποθέσω ότι δεν θα επηρεάσουν την κρίση σου σε ποια εθνικότητα -από όλες όσες έχεις υπερασπιστεί κατά καιρούς- θα αφιερώσεις τον εαυτό σου, τώρα που μας απαρνήθηκες και επίσημα.

Μπορεί οι ήρωες να πολεμούν σαν έλληνες, αλλά παίρνω το θάρρος να εκφράσω την ταπεινή μου άποψη λέγοντας ότι "οι δίκαιοι πολεμούν σαν τον poison!"
Άβαταρ μέλους
Yiannis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 02:28 am 08 12 2005

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό priest 2 » 18:05 pm 31 07 2008

Ο αγώνας είναι ιερός, αλλά είμαι πολύ μέτριος να τον καθοδηγήσω. Χρειάζεται την τόλμη ενός Π. Πατρών Γερμανού, τον τσαμπουκά ενός Χριστόδουλου ή ακόμα καλύτερα τον πατριωτισμό ενός Priest, που αποτελεί τον συγκερασμό και των δύο.

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Όταν το ράσο γίνεται σημαία τότε η νίκη είναι βεβαία
Άβαταρ μέλους
priest 2
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: 16:54 pm 12 10 2007
Τοποθεσία: Φοινίκη-Κρανιά, Αθήνα

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό poison » 19:20 pm 31 07 2008

Με λυπεί το γεγονός ότι ο Brad, για μία ακόμη φορά, επιμένοντας στην έμφυτη μετριοπάθειά του, αρνείται τον ρόλο που του έχει ετοιμάσει το ίδιο το πεπρωμένο του. Τον ρόλο του ηγέτη και του καθοδηγητή, αυτόν που του έχει χαρίσει η ίδια η φύση και που με τόσο κόπο κέρδισε με τα γλαφυρά και εύστοχα γραπτά του. Σ' αυτά όπου με τόση μαεστρία και τέχνη αποτυπώνει τον πόνο και τους προβληματισμούς του για την σκλαβωμένη πατρίδα, αλλά και όπου καλωσορίζει στην αγκάλη του όσους στερήθηκαν την αγάπη της κατά την διάρκεια των παιδικών τους χρόνων.
Νομίζω όμως ότι ήρθε η ώρα να απαλλαγεί από κάθε δίλημα, δισταγμό ή αμφιβολία που του επιβάλλει η σεμνότητα του χαρακτήρα του, και να αναλάβει τον δύσκολο αλλά και όμορφο έργο του γενικού ξεσηκωμού. Το ξέρω, η αγάπη του για την πατρίδα είναι καθάρια σαν το νερό, δεν περιέχει καμία υστεροβουλία, ούτε κρυφές επιδιώξεις για χρήμα και δόξα. Μόνο που η μοίρα συνήθως καθοδηγεί τέτοιους προικισμένους άντρες από την γέννησή τους κιόλας προς την κατάκτηση της υστεροφημίας, ακόμη και εάν οι ίδιοι την αποφεύγουν. Είναι αναπόφευκτο αδερφέ μου, όσο και αν την απαρνείσαι, η στιγμή της δόξας έφτασε. Ήρθε η ώρα να κερδίσεις την θέση που σου αξίζει στο πάνθεον των ηρώων του Γένους, δίπλα σ' έναν Σπυρομίλιο, έναν Ζωγράφο, έναν Σεβαστιανό, έναν Μπάμπη Καραθάνο. Σε φαντάζονται όλοι, πρώτα οι αναρίθμητες θαυμάστριες σου, έπειτα οι πολεμοχαρείς καπεταναίοι και τέλος εμείς, τα εγγεγραμένα μέλη στο Σύλλογο Προστασίας της Μοίρας, επάνω στο άρμα της δόξας να οδηγείς το υπόδουλο Γένος προς την ελευθερία. Ένας Αχιλλέας χωρίς αχίλλειο πτέρνα, ένας Μέγας Αλέξανδρος με χτενισμένο μαλλί, ένας Κολοκοτρώνης χωρίς μουστάκι, ένας Παπαφλέσσας με ξυρισμένο στέρνο.
poison
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13:02 pm 30 01 2008

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό statler » 20:04 pm 31 07 2008

Edward Norton vs Brad Pitt



Tyler Durden (Brad Pitt) is an aspect of The narrator (Edward Norton) split personality, or is it vice versa ?
It's good to be doing anything again!
Άβαταρ μέλους
statler
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12:11 pm 21 07 2008

Re: Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό ΧΑΝΤΑΚΑΣ » 10:27 am 01 08 2008

Προς "P" (και κάθε "P")
Νοιώθεις να ψιχαλίζει;
Δεν βρέχει!
Τι είναι;
(η απάντηση στο επόμενο)

Μην απαντάς σε ερωτήματα, καλύτερα να γράφεις αερολογίες. Σε συμπονώ, η περίπτωσή σου είναι δύσκολη. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις και να δεις κάποτε πως πέρα από την στείρα αντίδραση "με τα λεφτά του μπαμπά" (ή την προίκα του Κόμματος), υπάρχει και η καθημερινή, θλιβερή, πραγματικότητα.

Να ένα ακόμα δείγμα αλβανικής "μόρφωσης":
Τις τελευταίες ημέρες, κατά τις εργασίες διάνοιξης των θεμελίων για ένα αυθαίρετο στα Εξαμίλια των Αγίων Σαράντα, οι εργάτες έφεραν στο φως έναν αρχαίο τάφο, ο οποίος ανήκει, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας "Σκιπ" των Τιράνων στην ελληνιστική εποχή (400-300).π.Χ.

Γράφουν "ελληνιστικής εποχής" οι διεθνιστές συνάδελφοι του "P", αντί καλύτερα για "γνήσια ιλλυρικά ευρήματα".
Μεταξύ μας βέβαια, η ελληνιστική εποχή αρχίζει μετά το θάνατο του Μεγάλου Αλεξάνδρου (323 π.Χ.).

ΥΣ Το "καπετάν" γιατί μου το κολλάς; είναι πολύ σημαντικός ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ τίτλος, που πέρυσι κάποιος "άλλος" POISON τον είχε ιδιοποιηθεί και μάλιστα έλεγε πως είναι και λατινογενής λέξη...
Σήκου Χιμάρα, σήκου
σήκου τι καρτερείς;

Να σηκώσεις τα παιδιά σου
να κουνήσουνε τη Γης
ΧΑΝΤΑΚΑΣ
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 00:07 am 21 01 2007
Τοποθεσία: Χιμάρα & πάσης Ελλάδος

Η οργάνωση των εν Ελλάδι βορειοηπειρωτών

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 10:27 am 01 08 2008

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω κάτι βασικό.

Από μηνύματα που λαμβάνω, κυρίως από θαυμαστές σου, αιωρείται η αίσθηση ότι υπάρχει κάποια μορφή κόντρας ή εμπάθειας, αν θες, στον εποικοδομητικό διάλογό μας. Όπως καθησύχασα και τους ίδιους τους fans σου, να πω σε όποιους διαδίδουν τέτοια ανυπόστατα ψεύδη και ανακρίβειες , θα έχουν να κάνουν με την πένα μου και τη ζυγαριά του δίκαιου poison. Επίσης, δεν έχουμε να μοιραστούμε τίποτα εμείς οι δύο, εκτός από την ίδια πατρίδα και την αγάπη μας γι αυτή. Ειδικά για το τελευταίο οφείλω να ομολογήσω πως η δικιά σου είναι υπέρμετρα ασύμμετρη με αυτήν που τρέφω εγώ (δεν το ανέφερα αυτό στους θαυμαστές σου, μην με νομίσουν για κόλακά σου).

Με ρώτησε ένας γνωστός τι θέλει να αποδείξει ο poison. Αφού τον επέπληξα για την επιπολαιότητα και την αφέλειά του να παραβλέψει το προφανές, το αληθές αν θες αγαπητέ συνομιλητή και συμπατριώτη, κατέστησα σαφές ότι «φυσικά θέλει να αποδείξει την αυτοκυριαρχία και την ψυχραιμία του. Την τάση του να μην νευριάζει εύκολα και την πάγια τακτική του, όντας ανθρωπιστής, να αποφεύγει να ειρωνεύεται φυσιογνωμίες κατώτερες από τη δικιά του, όπως: το Μέγα Αλέξανδρο, το Σεβαστιανό, το Σπυρομήλιο, το Ζωγράφο … κλπ ».

Ειδικά για τους δύο τελευταίους πάντα πίστευα ότι πρόκειται για αγνώστου ταυτότητας λαθρομετανάστες που εγκαταστάθηκαν στην εύφορη αλβανική γη της επαγγελίας και ως ευγνωμοσύνη προς τους ευεργέτες τους έμαθαν και αλβανικά αυτοί, οι οικογένειές τους και οι επόμενες γενιές.

Η πίστη μου αυτή, ότι δηλαδή το ελληνικό στοιχείο στην γη των αετών είναι μύθος, ενισχύθηκε όταν η αρχαιολογική σκαπάνη έφερε στο φως συνταρακτικά ευρήματα. Σε αρχαιολογικό χώρο στο μαρτυρικό Φίερι βρέθηκαν σε πλείστα σημεία επιγραφές σε μάρμαρο που έφεραν τα ονόματα «Γκαζμεντ & Βαλμπονα». Αποτελεί ιστορικό γεγονός πια ότι πρόκειται για το ανδρόγυνο αρχαίων αλβανών, τους εμπνευστές και αρχιτέκτονες, εν ολίγοις, του ναού του Απόλλωνα. Βέβαια, πάντα υπήρχαν υποψίες -και οι οποίες επιβεβαιώθηκαν με αυτή την ανακάλυψη- λόγω του αλβανικού ρυθμού των κιόνων του ναού.

Τέλος, είμαι πεπεισμένος ότι η φαινομενική αυτή έκρηξή σου με αναφορά προσώπων, που ουδεμία σχέση έχουν με το μεγαλείο της μορφής σου, δεν θα αλλοιώσει το αδιάβατο των συναισθημάτων που τρέφεις για την πατρίδα σου.

Υ.Γ. Φίλος μου θύμισε ότι στη Λεωφόρο της Δόξας βάζουν μόνο τις παλάμες τους. Εκτός και αν, λέει, ο φίλος σου που σου το ανέφερε χρησιμοποιεί τα χέρια του σαν μπροστινά πόδια και γι αυτό σου είπε πατούσες. Η αντίδρασή μου ήταν άμεση. Είπα πως με τα προκατειλημμένα αυτά και κακόπιστα σχόλια δεν δίνει την ευκαιρία σε αυτούς που έχουν δίψα για μάθηση να πειραματιστούν μέσω του trial & error
Άβαταρ μέλους
Yiannis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 02:28 am 08 12 2005

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 8 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 8 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Login Form