Τώρα είναι 17:23 pm 14 05 2024

Άδεια οδήγησης...

Άδεια οδήγησης...

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 13:16 pm 02 07 2007

Μια άδεια οδήγησης είπα να βγάλω κι εγώ και μου βγήκε σε ξινό...

Για να κάνω τα μαθήματα οδήγησης, πρέπει να έχω μια καρτέλα ("δελτίο εκπαίδευσης και εξέτασης υποψηφίου")!
Και για να την πάρω έκανα τα παρακάτω:
Πέρασα από γιατρούς (παθολόγο, οφθαλμίατρο) και πήρα βεβαιώσεις. Πήρα τα παράβολα, την αίτηση και την υπεύθυνη δήλωση όπου έγραψα στα ελληνικά τα στοιχεία μου...

Πήγα, λοιπόν, σήμερα το πρωί να καταθέσω τα δικαιολογητικά και να πάρω την καρτέλα...
Εκεί, λοιπόν, μου λένε ότι πρέπει να είναι τα ονόματα γραμμένα στα "λατινικά"...

Αφού έγινε φασαρία και αφού απεδείχθη ότι δεν υπάρχει σχετική εγκύκλιος δέχτηκαν να γραφτούν τα στοιχεία στην καρτέλα στα ελληνικά...


Αλλά η διευθύντρια, αφού της είπα ότι στον ΑΦΜ τα στοιχεία είναι γραμμένα στα λατινικά, μου είπε ότι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα όταν θα εκδοθεί το δίπλωμα και τελικά να μην γραφούν στα ελληνικά σ’ αυτό...
Γι' αυτό μου είπε να αλλάξω τα στοιχεία στον ΑΦΜ και να τα γράψω στα ελληνικά!!! Το ίδιο μου λέει κάνουν και οι ξένοι, πόσο μάλλον οι Βορειοηπειρώτες...

Μάλλον όμως δεν ήταν τόσο ενημερωμένη...
Πως να αλλάζει αυτό, από τη στιγμή που υπάρχει αυτή η σκατό-εγκύκλιος;

Εγώ τι να κάνω τώρα με αυτό τον ΑΦΜ, βάσει του οποίου βγαίνει το δίπλωμα;
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Άδεια οδήγησης...

Δημοσίευσηαπό MPATZIOS » 22:17 pm 02 07 2007

αστα φιλε και εγω προβλημα. τορα εβγαλα τιν δεκαχρονη και με ειπαν να περημενω 6 μηνες.η να παρω μια φωτοτηποια τις 6μινης. μηπως ξερεις αν υσχει το αλβανικο?
MPATZIOS
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 18:09 pm 29 05 2007
Τοποθεσία: thesalloniki

Re: Άδεια οδήγησης...

Δημοσίευσηαπό Α.Η.1914 » 23:58 pm 02 07 2007

Ποιο αλβανικό;
Το διαβατήριο;

Διαβατήριο δεν ισχύει απ' ότι ξέρω... (κλικ)

Δικαιολογητικά
Έκδοση άδειας οδήγησης κατηγορίας Β'
(αρχική ή επέκταση)

* Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση
* Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου (Αν από τα έγγραφα αυτά δεν προκύπτει η ηλικία του ενδιαφερόμενου, τότε κατατίθεται υποχρεωτικά και οποιοδήποτε επίσημο έγγραφο στοιχείο, πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης, πιστοποιητικό γέννησης κλπ., από το οποίο να προκύπτει η ηλικία του.)
* Φωτοαντίγραφο ισχύουσας άδειας διαμονής ή παραμονής ή άλλου ισοδύναμου εγγράφου, αν ο ενδιαφερόμενος δεν είναι έλληνας υπήκοος, η οποία πρέπει να έχει εκδοθεί τουλάχιστον 185 ημέρες πριν την υποβολή της αίτησης ή 95 ημέρες αν ο ενδιαφερόμενος είναι υπήκοος κράτους-μέλους της Ε.Ε. ή των κρατών Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν, και να εξακολουθεί να ισχύει μέχρι και την ημέρα παραλαβής της ελληνικής άδειας οδήγησης
* Δύο πρόσφατες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας (έγχρωμες)
* Δύο πιστοποιητικά υγείας (ένα παθολόγου και ένα οφθαλμιάτρου) ή πρακτικό ΔΙΕ, κατά περίπτωση (Απαιτούνται δύο παράβολα της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδας των 45 ευρώ, και 4 φωτογραφίες. Οι γιατροί πρέπει να είναι συμβεβλημένοι με την οικεία Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών. Το δικαιολογητικό αυτό δεν απαιτείται αν ο ενδιαφερόμενος είναι κάτοχος ισχύουσας άδειας οδήγησης οποιασδήποτε κατηγορίας ή υποκατηγορίας.)
* Φωτοαντίγραφο της τυχόν κατεχόμενης άδειας οδήγησης και επίδειξη του πρωτοτύπου

Επειδή εγώ έχω την εξάμηνη (ανανεωμένη) και τους είπα ότι θα πάρω σε λίγο την δεκαετούς (διετούς για μένα!) δεν μου είπαν τίποτα... Άρα δεν ξέρω αν ισχύει απαραίτητα αυτό:
και να εξακολουθεί να ισχύει μέχρι και την ημέρα παραλαβής της ελληνικής άδειας οδήγησης
Άβαταρ μέλους
Α.Η.1914
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 00:07 am 16 01 2007

Re: Άδεια οδήγησης...

Δημοσίευσηαπό MPATZIOS » 18:10 pm 03 07 2007

γεια. εχω αλβανικο διπλομα εδω και δεκα χρονια. δεν με εχουν σταματισει τελευτεα και δεν ξερω αν ισχυ.
MPATZIOS
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 18:09 pm 29 05 2007
Τοποθεσία: thesalloniki

Re: Άδεια οδήγησης...

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 18:34 pm 03 07 2007

καλά τα πας να τα 100 βρε

πότε το ανανέωσες ρε αφού σου είχε λήξει. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Re: Άδεια οδήγησης...

Δημοσίευσηαπό papilion » 12:57 pm 24 04 2008

Τελικά τι γίνεται άμα έχεις το 10χρονο ΕΔΤΟ τα στοιχεία στο δίπλωμα στα γράφουν ελληνικά ή λατινικά?
Ξέρει κανείς ρε παιδιά?
"Υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι. Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν"
papilion
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 00:35 am 07 04 2007
Τοποθεσία: Αστρόβιλο πεδίο

Re: Άδεια οδήγησης...

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 13:07 pm 24 04 2008

Πιεσέ τους να στο γράψουν με ΕΛΛΗΝΙΚΑ (συνήθως το επώνυμο είναι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ και το όνομα στα ΑΛΒΑΝΙΚΑ!)
Αθάνατη ελληνική πατέντα! :conf: :conf: :conf:
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Άδεια οδήγησης...

Δημοσίευσηαπό epgiorgos82 » 22:24 pm 24 04 2008

Τώρα δεν δέχονται να είναι τίποτα στα Ελληνικά γιατί δεν το δέχεται η Εφορία πρέπει τα στοιχεία να είναι γραμμένα με Λατινικούς χαρακτήρες.
Άβαταρ μέλους
epgiorgos82
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: 16:08 pm 20 10 2006
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΟΓΟΡΑΝΤΖΗ

Re: Άδεια οδήγησης...

Δημοσίευσηαπό stelios » 23:12 pm 25 04 2008

epgiorgos82 έγραψε:Τώρα δεν δέχονται να είναι τίποτα στα Ελληνικά γιατί δεν το δέχεται η Εφορία πρέπει τα στοιχεία να είναι γραμμένα με Λατινικούς χαρακτήρες.

Δεν δέχονται με τίποτα να το γράψουν στα ελληνικά, γιατί ακολουθούν κατά γράμμα μια οδηγία που λέει ότι γράφουν σαν επώνυμο την πρώτη σειρά στο ΕΔΤΟ (ελληνικά) και το όνομα στα λατινικά. Εμένα δεν μου είπαν τίποτα για εφορία και ΑΦΜ πάντως... Απλά μου έδειξαν την οδηγία που είχαν. Επι 2 μέρες προσπαθούσα να εξηγήσω στον προϊστάμενο ότι αυτό το υβρίδιο – όνομα που δημιούργησαν δεν ανήκει σε κανένα, (τόσο απλό είναι) και κυρίως δεν είναι δικό μου.
Δεν κοιτάνε το όνομα-επώνυμο αλλά τις σειρές των γραμμάτων στο ΕΔΤΟ. Όπως είπε ο δερβιτσιώτης είναι μια πατέντα χωρίς καμία μα καμία λογική.
Εγώ πάντως τους πίεσα να μου τα γράψουν και τα 2 (όνομα επώνυμο ) στα λατινικά όπως στο διαβατήριο. Τουλάχιστον έτσι ταιριάζει και με την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκίνητου!
Απο τοτε που σταματησα να ψαχνω, εμαθα να βρισκω....
stelios
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13:16 pm 26 04 2007
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Άδεια οδήγησης...

Δημοσίευσηαπό runner » 15:54 pm 15 05 2008

και εγω πηγα για μαλι και βγηκα κουρεμενος. Πριν ενα μηνα αγορασα μεγαλη μηχανη και επρεπε να κανω αναβαθμιση την αδεια. Ζητησα απο την σχολη οδηγων να ρωτησει αν μπορουν να μου αλλαξουν το ονομα οπως ειναι γραμμενο στο 10 χρονο, με τους ελληνικους χαρακτηρες. Τι το θελα με αναγκασαν να αλλαξω τα στοιχεια στο αφμ καθως τα ειχα στα ελληνικα.
runner
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11:44 am 02 10 2006


Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 1 επισκέπτης (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Login Form