Τώρα είναι 09:22 am 29 03 2024

Να θέσω ένα ερώτημα

Να θέσω ένα ερώτημα

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 02:29 am 07 03 2006

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΒΑΛΕΙ ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ, Η ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΣΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ. ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ ΣΗΜΕΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ, ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΦΘΕΙΡΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.
ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΑΛΒΑΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΕΞΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;
ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ 15-16 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΣΕ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΤΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΘΗΤΕΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΑΡΝΗΘΟΥΝ ΠΩς ΘΑ ΕΚΔΟΣΟΥΝ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ, ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΚΔΩΣΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ;
ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΑΛΒΑΝΙΚΩΝ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑς ΑΛΒΑΝΙΚΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΕΙ Η "ΠΑΤΡΙΔΑ";
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Ο ΑΦΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΜΙΑΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ Ή Ο ΑΦΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΘΥΣΙΕΣ;
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Στη χωρα που ολοι διεκδικουνε, εμεις ζηταμε...

Δημοσίευσηαπό akisp » 05:45 am 07 03 2006

Ο Παγκαλος και λοιποι αρβανιτες της βουλης εχουν ξεκαθαρη θεση.
Δεν υπαρχει τετοιο θεμα..................................................................

Καλα ακομη δεν τους γνωρισατε;
Ειναι σε θεσεις κλειδια και πουλανε πατριωτισμο μονο για ψηφους.
Θα σας μιλησουν και αρβανιτικα αν σας συμπαθησουν.
Και θα σας πουν ιστοριες για το πως βοηθησαν τα αδερφια τους ,
μην χαιρεστε δεν εννουν τους βορειοηπειρωτες...


Ισχυει και κατι αλλο στην περιπτωση της θητειας στην χωρα, της οποιας ειμαστε πολιτες και δεν αποτελει την πατριδα μας.
Απαλλασονται της στρατευσης οσοι εχουν υπερβει το 26-ετος.
Λεπτομερειες δεν γνωριζω.
Γιατι βλεπετε επενδυουν στα οικονομικα οφελη.

Τυχαια η πραγματικη μας πατριδα κατεχει ενα καρο αρνητικα πρωτεια.



Παρακληση μην γραφετε με κεφαλαια, ειναι πολυ ενοχλητικο στην αναγνωση, περισσοτερο και απο τα greeklish
akisp
 

Δημοσίευσηαπό vangelis » 23:17 pm 07 03 2006

εγω που δεν την έχω εξαγοράση την θυτία μου ακόμη και είμαι φοιτητής στην Ελλάδα αν πάω πέρα θα μπορέσω να γυρίσω ή με ελέγχουν στα σύνορα? μπορώ να χρησιμοποιήσω την βεβέωση από το ΤΕΙ?
vangelis
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21:09 pm 12 01 2006
Τοποθεσία: Αγ. Σαράντα/Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Gori » 10:07 am 08 03 2006

vangelis έγραψε:εγω που δεν την έχω εξαγοράση την θυτία μου ακόμη και είμαι φοιτητής στην Ελλάδα αν πάω πέρα θα μπορέσω να γυρίσω ή με ελέγχουν στα σύνορα? μπορώ να χρησιμοποιήσω την βεβέωση από το ΤΕΙ?


Nai mporeis, apla na thn metafraseis....a kai mhn ksexaseis kalou kakou na keraseis "kafedaki" ta lamogia oxi gia thema arxwn apla na apofygeis thn talaiporia.
Gori
 

Δημοσίευσηαπό kotsos » 17:55 pm 10 03 2006

Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι "ΣΠΑΘΙ" είναι ψευτοδίλημμα. Σύμφωνα με το νέο μεταναστευτικό νόμο όσα παιδιά γεννιούνται στην Ελλάδα δικαιούνται ελληνικής ιθαγένειας.Και όπως σωστά αντιλαμβάνεσαι τα περισσότερα από αυτά θα απαρνηθούν την αλβανική και έτσι δεν θα κληθούν να υπηρετήσουν καθόλου. Η διαπίστωση αυτή βέβαια ενισχύει το εξωφρενικό του πράγματος με τη μη απόδοση της ελληνικής ιθαγένειας σε όσους Βορειοηπειρώτες δεν έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα.
kotsos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 20:32 pm 27 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό lazos » 09:50 am 11 03 2006

kotsos έγραψε:Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι "ΣΠΑΘΙ" είναι ψευτοδίλημμα. Σύμφωνα με το νέο μεταναστευτικό νόμο όσα παιδιά γεννιούνται στην Ελλάδα δικαιούνται ελληνικής ιθαγένειας.Και όπως σωστά αντιλαμβάνεσαι τα περισσότερα από αυτά θα απαρνηθούν την αλβανική και έτσι δεν θα κληθούν να υπηρετήσουν καθόλου. Η διαπίστωση αυτή βέβαια ενισχύει το εξωφρενικό του πράγματος με τη μη απόδοση της ελληνικής ιθαγένειας σε όσους Βορειοηπειρώτες δεν έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα.


Ολοι οι νόμοι της Ελλαδα απο το 1821 και μετά αναφέρουν ότι όσοι γενιούνται στην Ελλαδα δικαιούνται ελληνικής ιθαγένειας. Δεν είναι κάτι νέο. Αυτό ισχύει στο 99% των χωρών ακόμη και στην Αλβανία.

Νόμος της Ελλαδας είναι επίσης ο νόμος που ορίζει ότι όπως όλοι οι ομογενείς έτσι και Βορειοηπειρώτες δικαιούνται Ελληνική ιθαγένεια ακόμη και αν δεν εχουν ζήσει ούτε μια μέρα στην Ελλαδα.

Α ναι ξέχασα, απο το 1990 και μετά οι νόμοι δεν εφαρμόζονται όταν πρόκειται για Βορειοηπειρώτες γιατί έτσι γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό lazos » 09:52 am 11 03 2006

vangelis έγραψε:εγω που δεν την έχω εξαγοράση την θυτία μου ακόμη και είμαι φοιτητής στην Ελλάδα αν πάω πέρα θα μπορέσω να γυρίσω ή με ελέγχουν στα σύνορα? μπορώ να χρησιμοποιήσω την βεβέωση από το ΤΕΙ?


Δίκιο έχει ο Gori αλλα αν ο "καφές" γίνει διπλός δεν χρειάζεται
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Mr Mojo » 04:14 am 18 03 2006

Ρε Κότσο,
μηπως εισαι συμβουλος του ΧΑΙΤΙΔΗ, γιατι κατι τετοιες μπαρουφες μας ελεγε και αυτος, πως οσοι γεννιουνται στην Ελλαδα παιρνουν αυτοματος ελληνικη υπηκκοτητα.
TO BE A ROCK AND NOT TO ROLL
Άβαταρ μέλους
Mr Mojo
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 01:16 am 27 12 2005

Δημοσίευσηαπό kotsos » 18:45 pm 06 04 2006

Χαϊτίδης είναι αυτό το καλό παιδί, ο φίλος των Βορειοηπειρωτών;
Όχι Mr Mojo μου δεν τον ξέρω τον κύριο. Αν τα ίδια λέει όμως έχει δίκιο. Βέβαια το αν εφαρμόζονται οι νόμοι ή όχι είναι ένα τεράστιο θέμα.... και πονεμένο.
kotsos
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 20:32 pm 27 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Himariwtis » 14:57 pm 07 04 2006

Re paidia na rotiso kati,epeidi kanete les kai den exete paei pote sth patrida sas,ola ayta pou lete peri stratou kai oti fobastai na sas piasoun to lete etsi gia koubenta h' to pisteyete?
Ego pao sti Ximara ka8e kalokairi kai pasxa kai stis ekloges kai endiamesa to xeimona merikes fores,kai mexri tora kanenas de me exei enoxlisei na mou pei gia to strato,kai an me exoun rotisei toys exo apantisei oti spoudazo kai teleionei ekei to 8ema!! Gi' ayto kalitera se osous milane gia to 8ema proteino na episkeyteite mia fora ta xoria sas kai ama sas peiraksei kanenas elate na to peite meta,oxi tora pou oi pio poli milane me to an pao sto xorio,an,an,an,an......PIGENTAI prota kai meta!!!!Kai afiste ayta pou lete peri albanikou frontisthriou gia ta paidia pou geniountai edo,as ftiaksoun kalitera elliniko frontistirio na ma8enoun oi albanoi,ellinika!!!!\kai ayto pou leei o sotos kai o xaitidis pou de ksero poios einai,yparxei nomos pou an to psaksete ligo 8a to breite oti to epibebaionei!!
Himariwtis
 

Δημοσίευσηαπό Talk talk » 16:27 pm 07 04 2006

Himariwtis έγραψε:kai ayto pou leei o sotos kai o xaitidis pou de ksero poios einai,yparxei nomos pou an to psaksete ligo 8a to breite oti to epibebaionei!!


Αυτό λέμε, μόνο που οι νόμοι σε αυτή τη χώρα δεν εφαρμόζονται...

Θα δούμε σε δυο χρόνια αν τα παιδιά που γεννήθηκαν το 90 στην Ελλάδα θα πάρουν υπηκοότητα
"...That which we call a rose
By any other name would smell as sweet"
Άβαταρ μέλους
Talk talk
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 22:28 pm 11 02 2006

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 20:39 pm 07 04 2006

HIMARIVTIS ΕΓΡΑΨΕ:
Gi' ayto kalitera se osous milane gia to 8ema proteino na episkeyteite mia fora ta xoria sas kai ama sas peiraksei kanenas elate na to peite meta,oxi tora pou oi pio poli milane me to an pao sto xorio,an,an,an,an......PIGENTAI prota kai meta!!!!

Παω στο χωριο μου καθε καλοκαιρι. Ειναι στη Δροπολη, 3χλμ απ την Κακαβια. Δεν με εχει ενοχλησει ποτε κανεις. Περυσι, ομως, μικτες ομαδες απο αλβανους αστυνομικους και σρτατονομους σταματουσαν οτι αυτοκινητο κινουταν στην εθνικη οδο Κακαβιας - Αργυροκαστρου, και οσοι δεν ειχαν υπηρετησει τους πηγαιναν αυτοφωρο. Στο χωριο Ανω Επισκοπη, καναν ντου σε σπιτι και συνελαβαν ατομο που δεν ειχε υπηρετησει.
Και ολα αυτα τη στιγμη που η Αλβανια εξαρταται απολυτα απ την Ελλαδα, και επιδιωκει οσο το δυνατον καλυτερες σχεσεις.

Σιγουρα, το ερωτημα που εθεσε δεν ανταποκρινεται στην σημερινη πραγματικοτητα, αυτο που ηθελα να κανω ειναι να αντικρουσω το επιχειρημα της εκαστοτε ελληνικης κυβερνησης σχετικα με το τι θα γινει αν αλλαξει το αλβανικο συνταγμα και δεν επιτρεπει τη διπλη ιθαγενεια.
Πιστευω πως το να γινει ο στρατος υποχρεωτικος εχει περισσοτερες πιθανοτητες απ το να αλλαξει το συνταγμα στο θεμα της υπηκοοτητας.
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό xxx » 05:31 am 08 04 2006

O Filtatos Himariwtis eipe:Re paidia na rotiso kati,epeidi kanete les kai den exete paei pote sth patrida sas,ola ayta pou lete peri stratou kai oti fobastai na sas piasoun to lete etsi gia koubenta h' to pisteyete?
exei dikio..xalarwste re palikaria
"Oti mporei na metrh8ei den aksizei panta.'Oti aksizei den mporei panta na metrh8ei".
Albert E.
Άβαταρ μέλους
xxx
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 01:36 am 01 04 2006
Τοποθεσία: ximara

Δημοσίευσηαπό lazos » 00:52 am 09 04 2006

Δεν ενδιαφέρει κανέναν αν θα πάτε στρατό στην Αλβανία
Να πάρουν τα λέφτά της εξαγοράς θέλουν
Η Αλβανία έχει και επαγγελματικό στρατό για να μας φυλάει από τους εχθρούς
πχ. Ελλαδα !
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 7 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 7 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Login Form