Τώρα είναι 12:21 pm 28 03 2024

Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 11:12 am 29 04 2008

Dervitsiotis έγραψε:Κοσμά θα γίνεις πιο ειδικός από τους ειδικούς στο τέλος! Το έχεις μπερδέψει το θέμα πιο πολύ από ότι πρέπει!
Λοιπόν, πήγαινε όπως σου είπε ο Γιώργος στο γραφείο του EURES στο Άμστερνταμ και άσε τους ειδικούς να σου βρούνε άκρη!
Στην Γερμανία που ξέρω σίγουρα, αναλαμβάνουν αυτοί να σε βοηθήσουν σε όλα, μέχρι και την επικύρωση και μετάφραση!
Κάθε χώρα έχει τα δικά της. Χαλαρά και υπομονή!

Υ.Γ.1. Όσο για τις Ευρωπαίες, μην είστε τόσο απόλυτοι και ειδικοί, παντού υπάρχουν τα πάντα.
Αντε να απλώσουμε το DNA μας σε όλη την EU και να βγάλουμε και ξανθούς ΒΗ. :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ.2. Τον Σεπτέμβριο που θα είμαι 20 μέρες εκεί θα σε βρω να κεράσεις καφέ (σε ανοικτό καφέ εννοείτε, αν και ως Δερβιτσιώτης θα έπρεπε να είχα συνηθίσει την μυρωδιά από τους γείτονες μου Λιαζαρατινούς!)


φιλε Dervitsioti μαλλον εχεις δικιο,το εχω μπερδεψει πολυ το θεμα,αλλα εχω δικιο στο οτι δεν ειμαστε "επι μακρον διμενοντες".
τελικα νωμιζαμε πως με την ροζ ταυτοτητα θα ημασταν καλα,αλλα σε αυτο το θεμα δεν μας βοηθαει πουθενα!
θα παω Αμστερνταμ την δευτερα αλλα πρωτα θα πρεπει να βρω που ειναι!κ ελπιζω να βγαλουν ακρη!

οταν ερθεις θα κερασω καφε κ εννοειτε πως δεν θα παμε σε κλειστο!
σε ποια περιοχη θα πας??

δεν ειμαι ειδικος με τις Ευρωπαιες αλλα ξερω καποια πραγματα,
αντε να απλωθουμε παιδια!!
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό stelios » 16:17 pm 30 04 2008

Κοσμά, εάν έχεις κανένα νέο δημοσίευσε το, για να δούμε και οι υπόλοιποι τι θα κάνουμε με αυτό το θέμα. Μακαρι να υπηρχαν και αλλη ΒΗ απο αλλα κρατη τις ΕΕ να μας ενημέρωναν τι γίνετε σε παρόμοιες περιπτώσεις. Γιατί στη μαμά ελλαδα ... :-" Άλλωστε σε αυτό το τοπικ, απ ότι έχω καταλάβει, ανταλλάσσουμε απόψεις για να ενημερωθούμε και να αλληλο-βοηθηθούμε. Ούτε απόλυτοι, ούτε ειδικοί είμαστε... τόσο περισσότερο με τις γυναίκες :wink: :)
Απο τοτε που σταματησα να ψαχνω, εμαθα να βρισκω....
stelios
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13:16 pm 26 04 2007
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό MIKBA7 » 17:32 pm 04 05 2008

Στέλιος έγραψε:Κοσμά, εάν έχεις κανένα νέο δημοσίευσε το, για να δούμε και οι υπόλοιποι τι θα κάνουμε με αυτό το θέμα. Μακαρι να υπηρχαν και αλλη ΒΗ απο αλλα κρατη τις ΕΕ να μας ενημέρωναν τι γίνετε σε παρόμοιες περιπτώσεις. Γιατί στη μαμά ελλαδα ... :-" Άλλωστε σε αυτό το τοπικ, απ ότι έχω καταλάβει, ανταλλάσσουμε απόψεις για να ενημερωθούμε και να αλληλο-βοηθηθούμε. Ούτε απόλυτοι, ούτε ειδικοί είμαστε... τόσο περισσότερο με τις γυναίκες :wink: :)



παιδια το νομοθετικο πλαισιο υπαρχει και ισχυει...ενα αποδεκτικο εγγραφο μεγαλησ διαρκειας παραμονης στη ελλαδα...μπορει να ειναι και το εγγραφο του ΙΚΑ που δειχνει ποσα ενσημα εχεισ και απο ποτε....για οσους εργαζονται...ενοειτε οτι το ΕΔΤΟ και η σταμπα στο διαβατηριο το αλβανικο ειναι η καλυτερη αποδειξη αλλα εφοσων εχουν περασει 5 χρονια μετα την εκδοση τησ.
επισης πιεστε στα διευ.αλλοδαπων για εκδοση αντιστοιχης βεβεωσης ..και αν δεν βγαζεται ακρη χρισιμοποιιστε των δηκιγορο του πολιτη....

ενωειτε ολα τα εγγραφα πρεπει να μεταφραστουν επισημα στην γλοσσα την χωρας που θελεται αν εργαστειτε απο το υπουρ. εξωτερικων...
MIKBA7
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16:59 pm 04 05 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 20:28 pm 04 05 2008

φιλε ΜΙΚΒΑ7 εγω παντως απο οτι διαβασα σε αυτο το λινκ
http://diavatirio.net/diavat/e107_plugi ... ontent.400 λεει πως ΝΑΙ υπαρχει η "επί μακρόν διαμένον" ιδιότητα και μάλιστα πιστοποιείτε:
αλλα σε αυτο το λινκ αν το διαβασεις ολο θα δεις πως εμας δεν μας εχουν σαν "επι μακρον διαμενοντες" κ ουτε γραφει κατι τετοιο το αυτοκολητο στο διαβατηριο μας.
http://www.diavatirio.net/diavat/e107_p ... ontent.143

τωρα δεν ξερω αν υπαρχει καποιος αλλος νομος που μας δινει το δικαιωμα για να μας χορηγειται η βεβαιωσει και το καθεστως του επι μακρον διαμενοντα!
το ελπιζω δηλαδη!
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 14:44 pm 11 05 2008

Παιδια μου εστειλαν κ αυτο εχθες εχει πολυ χρησιμες πληροφοριες.


A= Aγαπητέ Κύριε Κοσμά,



Σας πληροφορούμε ότι λάβαμε το μήνυμα σας.

Έως απάντηση στο ερώτημά σας, σας πληροφορούμε ότι η Οδηγία 2003/109/ΕΚ του Συμβουλίου, της 25ης Νοεμβρίου 2003, σχετικά με το καθεστώς υπηκόων τρίτων χωρών οι οποίοι είναι επί μακρόν διαμένοντες σας δίνει δικαιώματα ως νόμιμο πολίτη.

Σας παρακαλούμε να διαβάσετε την παρακάτω οδηγία για όσο αφορά τα δικαιώματα σας. Πηγαίνετε παρακάτω και πατήστε « απλή αναζήτηση » έπειτα « φυσικός αριθμός » και συμπληρώστε τον αριθμό 2003 για χρονιά και 109 για τον αριθμό της Οδηγίας :

http://eur-lex.europa.eu/el/index.htm

Επιπλέον σας συμβουλεύουμε να επισκεφτείτε την παρακάτω σελίδα που αφορά την Γενική Διεύθυνση της Δικαιοσύνης και Ασφάλειας και στην οποία μπορείτε να βρείτε πληροφορίες πάνω στην ελεύθερη κυκλοφορία των ατόμων :

http://ec.europa.eu/justice_home/fsj/im ... tro_en.htm



http://europa.eu/scadplus/leg/el/s17000.htm#ASILE



Πολίτης της Ένωσης είναι κάθε πρόσωπο που έχει την υπηκοότητα ενός κράτους μέλους. Εφόσον έχετε την άδεια από την Ελλάδα για διαμονή έχετε τη δυνατότητα να σπουδάσετε, να εργαστείτε ή να συνταξιοδοτηθείτε σε άλλο κράτος μέλος της Ένωσης, έχοντας τα ίδια δικαιώματα με τους υπηκόους της χώρας αυτής.



Σας παρακαλούμε επισκεφτείτε τις παρακάτω σελίδες για περισσότερες λεπτομέρειες πάνω στα δικαιώματά σας :

http://ec.europa.eu/youreurope/nav/el/c ... ndex.html#



Πατήστε σας παρακαλούμε αριστερά εκεί που βλέπετε « Εργασία στην Ευρώπη » και επίσης « Ζώ στην Ευρώπη » .



Εάν επιθυμείτε επιπλέον πληροφορίες για την εργασία στην Ευρώπη σας παρακαλούμε επισκεφτείτε την παρακάτω ευρωπαϊκή δικτυακή πύλη για την επαγγελματική κινητικότητα.



Σας παρακαλούμε πατήστε : « Διαβίωση και Εργασία » Η βάση δεδομένων για τις συνθήκες διαβίωσης και εργασίας περιέχει λεπτομέρειες για σημαντικά ζητήματα, όπως είναι η εύρεση κατοικίας ή σχολείου, η φορολογία, το κόστος διαβίωσης, η υγεία, η κοινωνική νομοθεσία, η συγκρισιμότητα των προσόντων κ.λπ. :

http://www.europa.eu.int/eures/home.jsp ... anged=true



Σας συνιστούμε επιπλέον να επικοινωνήσετε με την ελληνική κυβέρνηση :

http://europa.eu/abc/european_countries ... e/index_en.



Eλπίζουμε αυτές οι πληροφορίες να σας βοηθήσουν και σας ευχόμαστε καλή επιτυχία στην εργασία σας.



Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Κέντρο Επικοινωνίας EUROPE DIRECT
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » 00:53 am 12 05 2008

Κοσμά πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας λες και ενθαρρυντικά ,το πρόβλημα είναι ότι είναι πολύ γενικά και αόριστα.Τελικά με το ροζ είμαστε “επί μακρόν διαμένοντες” η όχι αυτό δεν σου απαντήσαν τα παιδιά από το Europe Direct και όχι τι δικαιώματα έχουν οι “επί μακρόν διαμένοντες”. Α .. και με τη βεβαίωση από τον αλλοδαπών τι γίνεται...(η δέχονται άλλον τρόπο απόδειξης για το ποσά χρονιά μένουμε Ελλάδα....ΑΦΜ, ΙΚΑ κτλ)
Επισκέπτης
 

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 02:05 am 13 05 2008

Εγω τους ειπα οτι εχω αυτο τα χαρτια την ροζ κ το αυτοκολητο στο διαβατηριο κ μου ανεφεραν απο μονη τους την αδηγια 109/ΕΚ,αυτο ειναι καλο!

τους εστειλα παλι για το αν ειμαστε "επι μακρον διαμενοντες" οσοι εχουν την ροζ!
τωρα θα περιμενουμε απαντηση αλλα θα αργησουν,για να μου απαντησουν στο προηγ. e-mail περασαν 3εβδομαδες.αποτε ας κανουμε κανα τσιγαρο να περασει η ωρα!
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 12:26 pm 13 05 2008

kosmas έγραψε:αποτε ας κανουμε κανα τσιγαρο να περασει η ωρα!

Μια χαρά τα περνάς Κόσμα! Προσοχή όμως με τα τσιγάρα! 3 εβδομάδες το καθένα.. πάει πολύ...! :lol: :lol: :lol:
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 12:47 pm 18 05 2008

Dervitsiotis έγραψε:Μια χαρά τα περνάς Κόσμα! Προσοχή όμως με τα τσιγάρα! 3 εβδομάδες το καθένα.. πάει πολύ...! :lol: :lol: :lol:


Ναι χαρα τα περνάω αλλα με Marlboro κ οχι το στριφτό τις ολλανδιας....
:lol: :lol:
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 00:32 am 24 05 2008

Γεια σας παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,
με τα χαρτια που διαθετουμε (ε.δ.τ.ο κ το αυτοκολητο)μπορουμε να παμε αγγλια για διακοπες??

αν μπορει καποιος ασςμου πει!

ειναι επιγον!ευχαριστω!
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Χειμάρρα » 09:45 am 24 05 2008

kosmas έγραψε:Γεια σας παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,
με τα χαρτια που διαθετουμε (ε.δ.τ.ο κ το αυτοκολητο)μπορουμε να παμε αγγλια για διακοπες??

αν μπορει καποιος ασςμου πει!

ειναι επιγον!ευχαριστω!


Για την αγγλία χρειάζεσαι βίζα. Θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού στην πρεσβεία της Αγγλίας. Το ραντεβού απ'ότι ξέρω κλείνεται μόνο ηλεκτρονικά στο site της πρεσβείας. Μη σε αγχώνει πάντως, με το ΕΔΤΟ σου δίνουν πολύ εύκολα τη βίζα... Απλά, θα μεσολαβήσουν σίγουρα μερικές μέρες μέχρι το ραντεβού...


Ρίξε και μια ματιά εδώ


...
Άβαταρ μέλους
Χειμάρρα
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 22:27 pm 13 01 2006
Τοποθεσία: ΠΡΙΝΟΣ - ΠΟΤΑΜΙ

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 17:54 pm 26 05 2008

Χειμαρρα σε ευχαριστω γεια τις πληροφοριες!


παιδια σημερα πηγα στο αλλοδαπων (στην ολλανδια) να καταθεσω τα χαρτια για να παρω αδεια παραμονης+εργασιας αλλα δεν τα πηραν γιατι στο αυτοκολητο εκει που λεει "τυπος αδειας" εμενα γραφει "ALIEN OF THE GREEK DESENT-ΟΜΟΓΕΝΗΣ"ενω αυτη θελουν να γραφει "ΕΠΙ ΜΑΚΡΟΝ ΔΙΑΜΕΝΩΝ"κ τωρα θελουν αυτη την βεβαιωσει που λεει οτι ειμαι "επι μακρον διαμενων"

το ΕΔΤΟ ουτε καν που ξερουν τι ειναι.

ξερει κανεις που μπορω να βρω αυτη την βεβαιωσει??
το αλλοδαπων στην ελλαδα δεν την δεινει,
το ΚΕΠ το ιδιο κ
το υπ.εσωτερικων το ιδιο!

οποιος ξερει κατι ας με βοηθησει!
ευχαριστω
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Lego » 23:29 pm 26 05 2008

Δυστυχώς Κοσμα δεν έχω ιδέα ποιος χορηγεί αυτή τη βεβαίωση, αλλά στη θέσει σου θα πήγαινα πρώτα στην Ελληνική πρεσβεία στην Ολλανδία, ομογενείς είμαστε που να πάρει, θα πρέπει να μας βοηθήσουν. Αν δεν βγάλεις άκρη νομίζω η καλύτερες πιθανότητες να βγάλεις άκρη είναι με της υπηρεσίες που έχουν να κάνουν με την Ευρώπη, συνήγορο πολίτη, και τέτοια. Καλή τύχη και μη τα βάλεις κάτω.
Άβαταρ μέλους
Lego
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20:50 pm 10 10 2007

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό pantofla » 11:08 am 27 05 2008

Κοσμά λυπάμαι για την ...πόρτα που έφαγες αλλά είναι ακριβός όπως υποψιαζόμουνα τα πράγματα. Με τη γραφειοκρατία στην Ευρώπη νομίζω ότι ποιο γρήγορα θα πάρεις την ελληνική υπηκοότητα απ’οτι θα βγάλεις άκρη σύντομα. Η μητέρα Ελλάς φρόντισε για μια φορά ακόμη να μας εφοδιάσει με ένα κωλόχαρτο το οποίο δεν μετράει πουθενά ακόμα και στην ίδια (βλέπε πως μας γράφουν τα ονόματα στην εφορία) άλλωστε δωρεάν είναι και το τζάμπα κρέας το τρώνε τα σκυλιά (τα καλά αυτοκόλλητα θα τα χρεώνουν 900 εύρο και με mik όποτε μην ελπίζεις ούτε σε ....βεβαίωση. Δυστυχώς έτσι λειτουργεί το ελληνικό κράτος ως άξιος κληρονόμος της ......οθωμανικής αυτοκρατορίας (Ας ακούγομαι κυνικός) Κουράγιο και μην τα παρατάς.
pantofla
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 00:05 am 24 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 12:33 pm 01 06 2008

Γεια σας παιδια!ευχαριστω για το κουραγιο βοηθαει πολυ!

τελικα σε δηκηγορο ειδικος σε θεματα αλλοδαπων,τωρα εχει αναλαβει την κατασταση κ θα δουμε τη θα μου πει στο τελος τις εβδομαδας!
ελπιζω να βγαλει καμια ακρη!αν κ δεν εχουν ιδεα τη ημαστε εμεις.

ξερει κανεις κανενα site που να γραφει την ιστιρια μας στα αγγλικα?

ρωτησα κ παλι στην αστυνομια κ μου ειπαν πως θελουν αυτη την βεβαιωσει η μια βεβαιωσει που να αναγραφεται πως εμεις η ομογενεις ημαστε το ιδιο με τους επι μακρον διαμενοντες!

πηρα 10 φορες τηλ στο αλλοδαπων στην ελλαδα κ μου λενε συνεχεια πως δεν γινεται.

τελος παντον ελπιζω να πανε ολλα καλα!
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό epomenos » 15:36 pm 01 06 2008

Εκτός θέματος-Off topic:
kosmas έγραψε:ξερει κανεις κανενα site που να γραφει την ιστιρια μας στα αγγλικα?

Την ιστορία σας στα ελληνικά ποιο σίτε την γραφεί?
όσο για την αγγλική Dervitsiotis
, η γιαγια η Eynomia κλπ
θέλουν να βάλουν τους αλλους να το κάνουν.
Οι ίδιοι ασχολούνται με την καλοπροαίρετη κρητική και την κατάθεση προτάσεων-ιδεών.
Στον ελάχιστο χρόνο που τους περισσεύει για να αφιερώσουν .
epomenos
 

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Phoenix » 15:47 pm 01 06 2008

epomenos έγραψε:Την ιστορία σας στα ελληνικά ποιο σίτε την γραφεί?
όσο για την αγγλική Dervitsiotis
, η γιαγια η Eynomia κλπ
θέλουν να βάλουν τους αλλους να το κάνουν.
Οι ίδιοι ασχολούνται με την καλοπροαίρετη κρητική και την κατάθεση προτάσεων-ιδεών.
Στον ελάχιστο χρόνο που τους περισσεύει για να αφιερώσουν


lol

πόσο απελπισμένος είσαι???
__________________________________
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 04:08 am 20 12 2005

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 22:20 pm 23 08 2008

Γεια σας παιδα!

Μετα απο πολυ τρεξειμο που εκανα τελικα καταφερα να παρω την βεβαιωσει απο την αστυνομια που να λεει οτι ειμαι "απι μακρον διαμενων"
οταν πηγα στην αστυνομια εδω μου ειπαν πως δεν τους κανει επιδη δεν εχει το "-ΕΚ" πηρα τηλ ελλαδα να μου βγαλουν μια ακομα κ μου λενε οτι δεν μπορουν να την δωσουν ξανα..

τωρα τι κανω?

ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να βγει η ελληνικη ταυτοτητα??
εκανα αιτησει πολιτογραφησεις τον 11-02-2008...

βοηθεια...
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό pistolero » 02:54 am 22 03 2009

Εγω πάντως που έκανα αίτηση πολιτογράφησης Δεκέμβη 2007 ο φάκελος μου είναι στην Περιφέρεια και ακόμα περιμένω...

Μια φίλη μου που πήγε στην πρεσβεία της Ιταλιας γιατί ήθελε να πάει εκεί για εργασία της είπαν πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι μπορει να εργαστεί κανονικά με το ΕΔΤΟ... αν αυτό έχει καμιά σχέση με την περίπτωση σου.
Άβαταρ μέλους
pistolero
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03:27 am 19 03 2009

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό pantofla » 15:40 pm 23 03 2009

Εγω παντος μετα απο μια σχετικη ερευνα νομιζω οτι η Ιταλια (και το Βελγιο) ειναι απο τις ποιο φιλελευθερες χωρες σε ζητηματα μεταναστευσης οσον αφορα το καθεστος του "επι μακραν διαμενον-τος". Παντος pistolero κρατα ενημερο το forum οσον αφορα την πορεια της φιλης σου με τους Carabinieri γιατι τωρα με τον Berlusconi μαλλον ενδεχετε να αλλαξουν τα πραγματα. Οπως φαινετε η καθε χωρα ερμηνευει τα πραγματα αναλογα με τα συμφεροντα και της αναγκες της.
pantofla
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 00:05 am 24 04 2008

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Login Form