Τώρα είναι 12:43 pm 28 03 2024

Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Human » 00:41 am 15 04 2008

xultimatummm έγραψε: ...

2. ένα συνοδευτικό έγγραφο της ταυτότητας, το οποιο να λέει σαφέστατα ότι έχω την Ελληνική εθνικότητα.
Ξέρει κανεις από σας να μου πει που μπορώ να αποκτήσω αυτά τα έγγραφα. Μπορεί να μου προσφέρει κάποια βοήθεια ο σύλλογος?
Ευχαριστώ πολύ.


lazos έγραψε:2.Εγγραφο που να λέει ότι έχεις την Ελληνική ιθαγένεια είναι το πιστοποιητικό γέννησης από την Αλβανία.



Το πιστοποιητικό μετέφρασε το στην Αθήνα, ώστε να έχει σφραγίδα από το Υπ. Εξωτερικών. Θα στο μεταφράσουν από τα αλβανικά στα ελληνικά και μετά στα αγγλικά. Πρόσεχε το όνομα στις μεταφράσεις!
Hello World!
Άβαταρ μέλους
Human
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 01:29 am 26 07 2006
Τοποθεσία: W&W

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό lazos » 00:49 am 15 04 2008

Πολυ καλοί οι νομοι για μια πολιτεία.
Τι καλά που θα ήταν η Ελλάδα να τους εφάρμοζε χωρίς να χρειάζεσαι δικηγόρους και ατέλειωτο χρόνο.

Αλβανός υπήκοος + Ελληνας ομογενής(Βορειοηπειρώτης) + Ελληνας τους εξωτερικού = Δεν ορίζετε πάντα
Άντρας λογάται όποιος μπορεί, να σκύφτει το κεφάλι
όταν πουλούν παλικαριές κι εγωισμούς οι άλλοι
Άβαταρ μέλους
lazos
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 05:14 am 16 12 2005
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Human » 01:17 am 15 04 2008

Κοσμά,
Τα τελευταία 1.5-2.0 χρόνια έχουν σφίξει πολύ τα πράγματα για τους οικονομικούς μετανάστες στην Ολλανδία. Ξενιτεύεσαι που ξενιτεύεσαι, δεν πας κάνα Βέλγιο που έχει καλύτερους μισθούς και καλύτερο φορολογικό σύστημα.

Δεν ξέρω εάν υποβάλλεις φορολογική δήλωση, αλλά νομίζω γλυτώνεις όλη την βαβούρα εφόσον έχεις φορολογηθεί τα 3 τελευταία έτη. Αυτό μου είχαν πει παλαιότερα, στο μεταφέρω όμως με κάθε επιφύλαξη.. ψάξε το. (Δεν ξέρω εάν ισχύει μόνο για θέματα παιδείας)
Πέρνα από την Ολλανδική πρεσβεία στην Αθήνα. Είναι εξυπηρετικότατοι κ θα σε κατατοπίσουν.

Υ.Γ. Ρόττερνταμ βεβαίως βεβαίως :D
Hello World!
Άβαταρ μέλους
Human
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 01:29 am 26 07 2006
Τοποθεσία: W&W

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 17:23 pm 15 04 2008

Κοσμά ρώτα τον Γιώργο στον ΟΑΕΔ στα Γιάννενα και στην Ολλανδική Πρεσβεία.
Και πάρε την βεβαίωση από την Αστυνομία ότι μένεις Χ χρόνια στην Ελλάδα (θα σου χρειαστεί).
Κάθε χώρα έχει τα δικά της τερτίπια, μην αγχώνεσαι, θα βρεις άκρη αν ρωτήσεις τους ειδικούς σε κάθε οργανισμό και πρεσβεία
(οι αστυνόμοι στο αλλοδαπών δεν έχουν ιδέα τι τους γίνετε, τη βεβαίωση παίζει να την λαμβάνεις και από κανένα ΚΕΠ εύκολα).

Georgios Kaskanis
Organisation: OAED - Οργανισμός Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού
Address: 3oKm Ethnikis Odou Ioanninon-Athinon
GR-45500 Ioannina Country: Greece
Telephone: +30 26510 85 869
Fax: +30 26510 85 749
E-mail address: [email protected] Language Spoken: Deutsch (de), ελληνικά (el), English (en)
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 20:36 pm 15 04 2008

Dervitsiotis έγραψε:Κοσμά ρώτα τον Γιώργο στον ΟΑΕΔ στα Γιάννενα και στην Ολλανδική Πρεσβεία.
Και πάρε την βεβαίωση από την Αστυνομία ότι μένεις Χ χρόνια στην Ελλάδα (θα σου χρειαστεί).
Κάθε χώρα έχει τα δικά της τερτίπια, μην αγχώνεσαι, θα βρεις άκρη αν ρωτήσεις τους ειδικούς σε κάθε οργανισμό και πρεσβεία
(οι αστυνόμοι στο αλλοδαπών δεν έχουν ιδέα τι τους γίνετε, τη βεβαίωση παίζει να την λαμβάνεις και από κανένα ΚΕΠ εύκολα).

Georgios Kaskanis
Organisation: OAED - Οργανισμός Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού
Address: 3oKm Ethnikis Odou Ioanninon-Athinon
GR-45500 Ioannina Country: Greece
Telephone: +30 26510 85 869
Fax: +30 26510 85 749
E-mail address: [email protected] Language Spoken: Deutsch (de), ελληνικά (el), English (en)



θα τον παρω τηλ. αυριο,ελπιζω να γινει κατι γιατι τα εχω χασει τελειος με ολα αυτα που γινονται σε αυτο το κρατος!!
καλα εφοσον ειμαστε "επι μακρον διαμενοντες" κ ζηταμε μια βεβαιωσει γιατι δεν μας την δινουν??αφου την δικαιουμαστε!τι να πεις με αυτους που εχουμε μπλεξει εδω..

θα ξαναπαρω τηλ. στην ολλανδια γιατι την δευτερη φορα που πηρα μου ειπε μια γυναικα απο το γραφειο,αφου τις εξηγησα πως εχει το θεμα μου λεει " εχετε ταυτοτητα που σας την εδωσαν στην ελλαδα" τις λεω ναι κ οτι ισχυει 10χρονια,κ μου λεει "χρειαζομαστε μια βεβαιωσει οτι διαμενεται στην ελλαδα πανω απο 5χρονια"

ενω την πρωτη φορα ο ανδρας μου ειπε πως χρειαζομαι βεβαοωσει πως ειμαι επι μακρον διαμενοντας στην ελλαδα..κ απο εκει τα ιδια σκ@@τα!
θα παρω αυριο στην ολλανδια κ στον ΟΑΕΔ κ θα σας πω.

ευχαριστω πολυ πατριωτακια για την βοηθεια...
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 17:42 pm 18 04 2008

Γεια σας παιδια!
τωρα ειμαι ολλανδια εφυγα εχθες απο ελλαδα!
Dervitsioti πηρα τηλ. των Γιωργο απο τον ΟΑΕΔ κ μου ειπε πως πρεπει να παω σε ενα γραφειο που το λενε EURES κ θα μου πουν τι πρεπει να κανω
αλλα πρωτα πηρα τηλ στο γραφειο τον αλλοδαπων (IND το λενε εδω) κ τους ειπα πως ειμαι ολλανδια κ οτι εχω την βεβαιωσει που αποδεικνυει οτι μενω ελλαδα για Χ χρονια κ οτι το EC document που μου ζητησατε ειναι η ταυτοτητα που εχω απο την ελλαδα (βασικα δεν εχω την βεβαιωσει που το λεει οτι ειμαι επι μακρον διαμενον αλλα εχω την βεβαιωσει με τα Χ χρονια)!

ρε παιδια τι ειναι το "resident permit" ακριβως? αν ξερει καποιος ας μου πει..


τωρα εχω ραντεβου 23 μα'ι'ου (γιατι γινεται χαμος απο αλλοδαπους εδω)για να αποδειξω πως ειμαι "επι μακρον διαμενοντας στην ελλαδα"
κ να διεκδικησω τα ιδια δικαιωματα.

Στο ΚΕΠ δεν πηγα αλλα θα παει η αδερφη μου να ζητησει γι'αυτην κ αν τις δωσουν θα κανω εξουσιοδοτηση για να την παρω κ εγω..
ελπιζω να μην εχω κανει τιποτα λαθος...ε?
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Lego » 20:00 pm 18 04 2008

Για το "resident permit holland" κάνε ένα google, θα σου βγάλει πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Μέχρι πάντως να σου το βγάλουν, νομίζω ότι είναι αναγκασμένη το πολύ σε 6 μήνες να σου απαντήσουν, έχεις δικαίωμα νόμιμης διαμονής στην Ολλανδία. Μέχρι τότε κάπνισε τίποτα να περάσει η ώρα σου :)
Άβαταρ μέλους
Lego
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20:50 pm 10 10 2007

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 17:01 pm 19 04 2008

Lego το ξερω οτι εχουν δικαιωμα 6 μηνων να παρουν την αποφαση
κ γι'αυτο θελω να ρωτησω:
η κοπελα μου ειναι απο ολλανδια μηπως μπορει να με βοηθησει καπως?

αν κανουμε χαρτια οτι συζουμε μαζι η κατι σαν αυτο μπορει να γινει κατι καλυτερο κ ποιο γρηγορα?

ξερει κανεις?

Human:αυτος ειναι ο λογος που επιλεγω ολλανδια κ οχι βελγιο..παντως ευχαριστω για την πληροφορια!
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Lego » 00:47 am 20 04 2008

Θεωρητικά θα πρέπει να είναι βοήθεια το ότι έχεις σχέση με μια Ολλανδέζα:

http://www.ind.nl/EN/verblijfwijzer/ver ... =1&lang=en

Ελπίζω να ξέρεις Ολλανδικά αν σου κάνουν αυτό το test γνώσεων. Πριν μερικούς μήνες είχα πάει και εγώ Ολλανδία για λίγες μέρες, έχω ανάμεικτα συναισθήματα για αυτή τη χώρα. Καλή τύχη.

Edit: Μάλλον δεν σου έδωσα και καμία χρήσιμη πληροφορία τελικά.
Άβαταρ μέλους
Lego
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20:50 pm 10 10 2007

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 03:28 am 20 04 2008

Lego έγραψε:Θεωρητικά θα πρέπει να είναι βοήθεια το ότι έχεις σχέση με μια Ολλανδέζα:

http://www.ind.nl/EN/verblijfwijzer/ver ... =1&lang=en

Ελπίζω να ξέρεις Ολλανδικά αν σου κάνουν αυτό το test γνώσεων. Πριν μερικούς μήνες είχα πάει και εγώ Ολλανδία για λίγες μέρες, έχω ανάμεικτα συναισθήματα για αυτή τη χώρα. Καλή τύχη.

Edit: Μάλλον δεν σου έδωσα και καμία χρήσιμη πληροφορία τελικά.


Μου εδωσες πληροφορια γιατι δεν το εχα δει αυτο!
δεν λενε κ πολλα γι'αυτο το θεμα αποτε θα ψαξω μπας κ βρω κατι που να τα λεει αναλυτικα!

εμενα προσωπικα μου αρεσει!καμια σχεσει με ελλαδα αλλα ειναι καλα!

τες πα αν ξερει κανεις κατι για το θεμα ας με φωτισει...
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό stelios » 15:39 pm 20 04 2008

Φίλε οπουδήποτε στην Ευρώπη είναι καλύτερα από την Ελλάδα (δουλειά, μισθός, κράτος πρόνοιας. κλπ) όσο πιο Βόρεια πας, τόσο καλύτερα... Όσο αφορά τη σχέση με τη ολλανδεζα, πιστεύω θα βοηθήσει κάποια επίσημη σχέση μαζί της (πχ. πολιτικός γάμος).

Αλλά θέλει και λιγο προσοχή γιατί απ΄οτι ξέρω σε αυτές της χώρες εάν χωρίσεις μετά και έχεις και παιδί την πάτησες : πληρώνεις για την ανατροφή του παιδιού πολλααα λεφτά για πολλααα χρόνια....

Ειδικά στο γκοτεμποργκ, ξέρω 3-4 Έλληνες που ακόμη και στα 60 τους κάνουν 1-2 δουλειές για να τα βγάλουν πέρα. Οι ανύπαντρες σουηδέζες μητέρες εκεί παίρνουν τρελά λεφτά από επιδόματα από το κράτος, αλλά και από τους πρώην συζύγους… και είναι αρκετές αυτές που το εκμεταλλεύονται αυτό. Για αρκετές απο αυτές ο χωρισμός και η οικογένεια είναι ένα τίποτα, σημασία έχει η ικανοποίηση του 'εγω΄τους πάση θυσία, δηλαδή αυτό πού ακούμε συνεχεία στις μέρες μας : ' σημασία έχει να περνάω καλά'... ](*,) :conf:
Ο ένας μάλιστα στα νιάτα του είχε χωρίσει και μετά από 8 μήνες του πήγε η πρώην γυναίκα του με ένα μωρό στην αγκαλιά και του είπε απλά : είναι δικό σου και επειδή έχουμε χωρίσει θα πληρώνεις για 18-20 χρόνια!!!
Απο τοτε που σταματησα να ψαχνω, εμαθα να βρισκω....
stelios
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13:16 pm 26 04 2007
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 21:45 pm 20 04 2008

Στέλιος έγραψε:Φίλε οπουδήποτε στην Ευρώπη είναι καλύτερα από την Ελλάδα (δουλειά, μισθός, κράτος πρόνοιας. κλπ) όσο πιο Βόρεια πας, τόσο καλύτερα... Όσο αφορά τη σχέση με τη ολλανδεζα, πιστεύω θα βοηθήσει κάποια επίσημη σχέση μαζί της (πχ. πολιτικός γάμος).

Αλλά θέλει και λιγο προσοχή γιατί απ΄οτι ξέρω σε αυτές της χώρες εάν χωρίσεις μετά και έχεις και παιδί την πάτησες : πληρώνεις για την ανατροφή του παιδιού πολλααα λεφτά για πολλααα χρόνια....

Ειδικά στο γκοτεμποργκ, ξέρω 3-4 Έλληνες που ακόμη και στα 60 τους κάνουν 1-2 δουλειές για να τα βγάλουν πέρα. Οι ανύπαντρες σουηδέζες μητέρες εκεί παίρνουν τρελά λεφτά από επιδόματα από το κράτος, αλλά και από τους πρώην συζύγους… και είναι αρκετές αυτές που το εκμεταλλεύονται αυτό. Για αρκετές απο αυτές ο χωρισμός και η οικογένεια είναι ένα τίποτα, σημασία έχει η ικανοποίηση του 'εγω΄τους πάση θυσία, δηλαδή αυτό πού ακούμε συνεχεία στις μέρες μας : ' σημασία έχει να περνάω καλά'... ](*,) :conf:
Ο ένας μάλιστα στα νιάτα του είχε χωρίσει και μετά από 8 μήνες του πήγε η πρώην γυναίκα του με ένα μωρό στην αγκαλιά και του είπε απλά : είναι δικό σου και επειδή έχουμε χωρίσει θα πληρώνεις για 18-20 χρόνια!!!


Φιλε αυτο ειναι το θεμα δεν παω για παντρεια,μηκρος ειμαι ακομα!
ρωτησα εναν ελληνα πριν λιγο κ μου ειπε πως γινεται κ για περαιτερω πληροφοριες να παω στον NOTARIS (νομιζω πωσ ειναι κατι σαν δημαρχειο)

καλα σε αυτο εχεις δικιο πολλα τετοια εχουν γινει,ενας χωρισμενος μαγειρας που ξερω απο ελλαδα εχει 4παιδια φαντασου τι θα πληρωνει ο κα'ι'μένος!
οσο για αυτες,δεν τις νοιαζει τιποτα αλλο απο το "ΕΓΩ" (οπως ειπες κ εσυ) ](*,)
δεν κανουν για να ανοιξεις σπιτι( φυσικα υπαρχουν κ εξερεσεις )
σε αντιθεσει με τις χωρες μας που οι γυναικες στο μυαλο τους εχουν το ποτε θα κανουν οικογενεια κ παιδια! =D>
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό stelios » 15:24 pm 21 04 2008

πριν φύγεις για ολλανδια πήγες τελικα στο υπ. εσωτερικών στην Αθηνα να ρωτησεις για τη βεβαιωση? τι σου ειπαν?
Απο τοτε που σταματησα να ψαχνω, εμαθα να βρισκω....
stelios
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13:16 pm 26 04 2007
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 20:17 pm 21 04 2008

Στέλιος έγραψε:πριν φύγεις για ολλανδια πήγες τελικα στο υπ. εσωτερικών στην Αθηνα να ρωτησεις για τη βεβαιωση? τι σου ειπαν?


sugnwmi pou grafw greekeglish all eimai se alo pc.

den piga pira til. k moy eipan pws den skeroyn tipota gia ayth tin bebaiwsei.
k apo to kep den ginetai pige i aderfi moy k tis eipan pws den skeroyn ti einai ayti i bebaiwsei.

skereis poy boroume na tin vpoyme??
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Lego » 01:12 am 22 04 2008

Όταν είχα πάει στην Ολλανδία, είχα συναντήσει ένα τύπο από την Αλβανία που είχε πάρει την Ολλανδέζικη υπηκοότητα(ο οποίος είχε ζήσει ένα χρόνο στην Ελλάδα το 94 και από ότι κατάλαβα δεν είχε περάσει και τόσο όμορφα εδώ). Αυτός είχε μια εγγονή που είχε τελειώσει στην Ιταλία σπουδές και είχε δεκαετές κάρτα διαμονής για την Ιταλία, κάτι παρόμοιο με το δικό μας. Της είπαν και αυτής να πάρει μια βεβαίωσή από το Ιταλικό κράτος ότι η κάρτα της την κατατάσσει στην κατηγορία τον επί μακρόν διαμένοντες στην Ιταλία. Στην Ιταλική πρεσβεία στην Ολλανδία της είπαν ότι πρέπει να περιμένει να στείλουν τη αίτηση της στην Ιταλία και γενικός δεν ήταν πολύ πρόθυμη να την βοηθήσουν, αλλά μετά από κανένα μήνα νομίζω ότι της ήρθε η βεβαίωση.

Στη θέση θα ρωτούσα στης "Ευρωπαϊκές Πληροφορίες" εδώ στην Ελλάδα, αυτοί συνεργάζονται με έναν δικηγόρο πού είναι πολύ εξυπηρετικός, τότε με είχε πάρει τηλέφωνο για το αρχικό θέμα αυτού του thread. Νομίζω όμως ότι μπορείς να το βρεις στο τηλ. μόνο δύω μέρες την εβδομάδα, η μια είναι σίγουρα Τρίτη, 2-7 νομίζω. Καλή τύχη.
Άβαταρ μέλους
Lego
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20:50 pm 10 10 2007

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 14:42 pm 22 04 2008

Lego έγραψε:Όταν είχα πάει στην Ολλανδία, είχα συναντήσει ένα τύπο από την Αλβανία που είχε πάρει την Ολλανδέζικη υπηκοότητα(ο οποίος είχε ζήσει ένα χρόνο στην Ελλάδα το 94 και από ότι κατάλαβα δεν είχε περάσει και τόσο όμορφα εδώ). Αυτός είχε μια εγγονή που είχε τελειώσει στην Ιταλία σπουδές και είχε δεκαετές κάρτα διαμονής για την Ιταλία, κάτι παρόμοιο με το δικό μας. Της είπαν και αυτής να πάρει μια βεβαίωσή από το Ιταλικό κράτος ότι η κάρτα της την κατατάσσει στην κατηγορία τον επί μακρόν διαμένοντες στην Ιταλία. Στην Ιταλική πρεσβεία στην Ολλανδία της είπαν ότι πρέπει να περιμένει να στείλουν τη αίτηση της στην Ιταλία και γενικός δεν ήταν πολύ πρόθυμη να την βοηθήσουν, αλλά μετά από κανένα μήνα νομίζω ότι της ήρθε η βεβαίωση.

Στη θέση θα ρωτούσα στης "Ευρωπαϊκές Πληροφορίες" εδώ στην Ελλάδα, αυτοί συνεργάζονται με έναν δικηγόρο πού είναι πολύ εξυπηρετικός, τότε με είχε πάρει τηλέφωνο για το αρχικό θέμα αυτού του thread. Νομίζω όμως ότι μπορείς να το βρεις στο τηλ. μόνο δύω μέρες την εβδομάδα, η μια είναι σίγουρα Τρίτη, 2-7 νομίζω. Καλή τύχη.


αυτο που ειπες με την κοπελα απο ιταλια μου βαζει καποιες ιδιες!

ξερεις σε ποια υπηρεσια εστειλαν την αιτηση?
δηλ λες να παω στην ελλ. πρεσβεια κ να τους πω να στειλουν αιτηση?σε ποια υπηρεσια ομως?

θα παρω τηλ κ στις "ευρωπαϊκες πληροφοριες" σημερα κ θα δουμε τι θα μου πουν!
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Lego » 18:49 pm 22 04 2008

Δεν έχω άμεσο τρόπο επικοινωνίας με τον άνθρωπο αυτόν, αλλά αν δω ένα κοινό μας γνωστό θα τον ρωτήσω. Πάντως νομίζω ότι μας δουλεύουν κανονικά, γιατί στο παρακάτω link φαίνεται καθαρά ότι υπάρχει η "επί μακρόν διαμένον" ιδιότητα και μάλιστα πιστοποιείτε:

http://diavatirio.net/diavat/e107_plugi ... ontent.400

Τώρα ποιος το δίνει είναι άλλη ιστορία. Για μας τους κατέχοντες το Α.Δ.Τ.Ο η χορήγηση του πρέπει να θεωρείτε αυτονόητη. Στη θέση σου παράλληλα με της "Ευρωπαϊκές πληροφορίες" θα έκανα μια καταγγελία και στον συνήγορο του πολίτη εναντίον του "αλλοδαπών" για άρνηση έκδοσης νόμιμου πιστοποιητικού. Μπορεί αυτοί τελικά να βγάλουν άκρη ποιος είναι αρμόδιος για την χορήγηση του.

Edit: Ρίξε και μια ματιά εδώ (πολλή μεγάλο για μένα, κάνε μια περίληψη αν το διαβάσεις όλο να ξέρουμε και εμείς):

http://www.diavatirio.net/diavat/e107_p ... ontent.143

Τα link αργούν λίγο να φορτώσουν αλλά δουλεύουν κανονικά.
Άβαταρ μέλους
Lego
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20:50 pm 10 10 2007

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό kosmas » 12:50 pm 24 04 2008

Lego έγραψε:Δεν έχω άμεσο τρόπο επικοινωνίας με τον άνθρωπο αυτόν, αλλά αν δω ένα κοινό μας γνωστό θα τον ρωτήσω. Πάντως νομίζω ότι μας δουλεύουν κανονικά, γιατί στο παρακάτω link φαίνεται καθαρά ότι υπάρχει η "επί μακρόν διαμένον" ιδιότητα και μάλιστα πιστοποιείτε:

http://diavatirio.net/diavat/e107_plugi ... ontent.400

Τώρα ποιος το δίνει είναι άλλη ιστορία. Για μας τους κατέχοντες το Α.Δ.Τ.Ο η χορήγηση του πρέπει να θεωρείτε αυτονόητη. Στη θέση σου παράλληλα με της "Ευρωπαϊκές πληροφορίες" θα έκανα μια καταγγελία και στον συνήγορο του πολίτη εναντίον του "αλλοδαπών" για άρνηση έκδοσης νόμιμου πιστοποιητικού. Μπορεί αυτοί τελικά να βγάλουν άκρη ποιος είναι αρμόδιος για την χορήγηση του.

Edit: Ρίξε και μια ματιά εδώ (πολλή μεγάλο για μένα, κάνε μια περίληψη αν το διαβάσεις όλο να ξέρουμε και εμείς):

http://www.diavatirio.net/diavat/e107_p ... ontent.143

Τα link αργούν λίγο να φορτώσουν αλλά δουλεύουν κανονικά.



φιλε Lego κοιταξα τα link κ απο οτι καταλαβα λενε πωσ για να γινεις "επι μακπον διαμενοντας" πρεπει να κανεις αιτηση κ να δωσεις καποιες εξετασεις,στην ελληνικη γλωσσα κ ιστορια κ παραβολο 900euro
μεχρη τωρα μονο μια Γεωργιανη κοπελα εχει γινει επι μακρον διμενοντας στην ελλαδα..
δεν ειδα πουθενα να λεει πως εμεις με το ΕΔΤΟ ειμαστε επι μακρον διαμενοντες, ξερει κανεις οτι ειμαστε επισημα "επι μακρον διαμενοντες"??

το μονο που δεν καταλαβαινω ειναι αυτο:
Στον υπήκοο τρίτης χώρας που εγκρίνεται η αίτηση για την απόκτηση του καθεστώτος
επί μακρόν διαμένοντος χορηγείται άδεια διαμονής ενιαίου τύπου, κατ’ εφαρμογή
του Κανονισμού (ΕΚ) με αριθμ. 1030/2002, στην οποία, στο πεδίο «τύπος άδειας»
αναγράφεται «επί μακρόν διαμένων – ΕΚ».
Επισημαίνεται ότι πρόκειται για μία νέα κατηγορία άδειας διαμονής, για την εκτύπωση
της οποίας, ωστόσο, ακολουθείται η συνήθης διαδικασία έκδοσης των αδειών διαμονής
που χορηγούνται βάσει του Ν. 3386/2005 στους υπηκόους τρίτων χωρών που διαμένουν
νόμιμα στη Χώρα
.

στην αδεια διμονης την δικια μας δεν γραφει κατι τετοιο!

ξερει κανεις κατι επισημο για εμας ρε παιδια??
kosmas
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10:32 am 12 04 2008

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 13:05 pm 24 04 2008

Κοσμά θα γίνεις πιο ειδικός από τους ειδικούς στο τέλος! Το έχεις μπερδέψει το θέμα πιο πολύ από ότι πρέπει!
Λοιπόν, πήγαινε όπως σου είπε ο Γιώργος στο γραφείο του EURES στο Άμστερνταμ και άσε τους ειδικούς να σου βρούνε άκρη!
Στην Γερμανία που ξέρω σίγουρα, αναλαμβάνουν αυτοί να σε βοηθήσουν σε όλα, μέχρι και την επικύρωση και μετάφραση!
Κάθε χώρα έχει τα δικά της. Χαλαρά και υπομονή!

Υ.Γ.1. Όσο για τις Ευρωπαίες, μην είστε τόσο απόλυτοι και ειδικοί, παντού υπάρχουν τα πάντα.
Αντε να απλώσουμε το DNA μας σε όλη την EU και να βγάλουμε και ξανθούς ΒΗ. :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ.2. Τον Σεπτέμβριο που θα είμαι 20 μέρες εκεί θα σε βρω να κεράσεις καφέ (σε ανοικτό καφέ εννοείτε, αν και ως Δερβιτσιώτης θα έπρεπε να είχα συνηθίσει την μυρωδιά από τους γείτονες μου Λιαζαρατινούς!)
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Δικαιώματα ομογενών στο εξωτερικό;

Δημοσίευσηαπό pantofla » 00:41 am 25 04 2008

Φίλε Κοσμά όπως είδη έχεις παρατήρηση και εσύ όντος το καθεστώς που μας έχει χορηγηθεί στην ‘μητέρα πατρίδα’ δεν έχει καμία σχέση με το καθεστώς του ‘επί μακρόν διαμένοντος που προωθεί η ΕΕ. (Φαίνεται ο νομοθέτης όταν αποφάσιζε για τα ΕΔΤΟ του διέφευγε η λεπτομέρεια ότι πολλοί βορειοηπειρώτες μπορεί να θέλουν να αναζητήσουν καλύτερη τύχη σε κάποια άλλη χωρά Επειδή όμως το ελληνικό κράτος διοικείται με υπουργικές εγκυκλίους και ....προεδρικά φιρμάνια δεν αποκλείεται μετά από πιέσεις (δίκες μας και όχι του ...θεού) να αρχίσουν και να δίνουν τις εν λόγο βεβαιώσεις. Δεν αποκλείετε επίσης οι Ευρωπαίοι να βγάλουν το φίδι από την τρυπά και να μας θεωρήσουν ως ‘επί μακρόν διαμένοντες’ άλλα αυτό προφανώς θα εξαρτηθεί από τις ανάγκες τις κάθε χώρας .Η μητέρα πατρίδα παντός φρόντισε ακόμη μια φορά για τα παιδιά τις (...μάλλον νόθα μας θεωρεί). Σου εύχομαι καλή τύχη και ελπίζω να αυξηθεί ο αριθμός των βορειοηπειρωτών που ζητάνε την συγκεκριμένη βεβαίωση μπας και ιδρώσει κανενός αρμοδίου τ’αυτι.
pantofla
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 00:05 am 24 04 2008

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 10 επισκέπτες


Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 11 μέλη συνδεδεμένα: 1 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 10 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 10 επισκέπτες

Login Form