Τώρα είναι 21:49 pm 16 04 2024

Χρειάζομαι βοήθεια! Διαβάστε επείγον!

Χρειάζομαι βοήθεια! Διαβάστε επείγον!

Δημοσίευσηαπό Σπύρος » 04:20 am 25 06 2008

Ονομάζομαι Σπύρος Αγόρας και ζω στην Αθήνα. Είμαι 16 ετών Βόρειο Ηπειρώτης και πιο συγκεκριμένα Δροβιανίτης. Είμαι Γεννημένος στα Ιωάννινα και κατοικώ στην Ελλάδα από τότε που γεννήθηκα δηλαδή το 1991.Η μητέρα μου είναι Αλβανίδα ενώ ο πατέρας μου Βόρειο Ηπειρώτης καθαρός και από τους δύο γονείς του. Επίσης έχω έναν αδερφό, τον Γιώργο 12 ετών.
Ο πατέρας μου χώρισε το 1998 με την μητέρα μου και την εποχή εκείνη αντιμετώπιζε και αντιμετωπίζει ένα σοβαρό πρόβλημα (όχι υγείας).Αυτό το πρόβλημα ήταν αρκετά σοβαρό ώστε να αναγκάσει τον πατέρα μου να πάει στην Αλβανία το 1999 και να ζήσει μόνιμα. Και αυτό… γιατί ήρθε ένα πρόστιμο μεγάλης αξίας από το τελωνείο και δεν μπορούσε να το ξεπληρώσει την εποχή εκείνη (15.εκ.δρχ).Έτσι και πήρε τον δρόμο για την Αλβανία μακριά από εμένα και τον αδερφό και τώρα ζούμε με την μητέρα μας.
Το δικό μου πρόβλημα όμως τώρα είναι άλλο...Εγώ και ο Αδερφός μου δεν μπορούμε να πάρουμε χαρτιά Ομογενούς δηλαδή αυτά που δικαιούμαστε όπως και ο κάθε Βόρειο Ηπειρώτης. Ποιο Συγκεκριμένα δεν μας δίνουν Βίζα γιατί ο πατέρας μου και αυτός με την σειρά του δεν μπορεί να βγάλει (Ε.Δ.Τ.Ο)όπου μας την ζητάνε στο προξενιό. Δώσαμε και
την ταυτότητα του παππού με την λογική ότι είναι πρώτου βαθμού συγγενής αλλά δεν την δέχτηκαν .Πάντως όλα τα αδέλφια του πατέρα μου έχουν βγάλει (Ε.Δ.Τ.Ο) όπως και τα παιδία τους...δηλαδή τα ξαδέλφια μου όμως από όλο το σόι είμαστε οι μόνοι εγώ και ο αδελφός μου που δεν έχουμε πάρει.
Στενοχωριέμαι πάρα πολύ γιατί νιώθω αδικημένος που δεν έχω το χαρτί που δικαιούμαι (Ε.Δ.Τ.Ο)
Ζω με τα Αλβανικά χαρτιά στην Ελλάδα, την Άδεια παραμονής.
Πολλοί θα μου έλεγαν <<Γιατί δεν περιμένεις έναν χρόνο και κάτι να πάς 18 να βγάλεις με την πρώτη ευκαιρία ελληνική ιθαγένεια αφού είσαι γεννημένος εδώ…>> Και εγώ το σκέφτηκα αυτό και έτσι θα έκανα όμως χρειαζόμαστε περισσότερο τα χαρτιά ομογενούς για τον αθλητισμό.
Παίζουμε ποδόσφαιρο και οι δύο. Ο αδερφός μου έχασε την ευκαιρία να παίξει στην Αγγλία για τον λόγο αυτό, εγώ δεν μπόρεσα να μείνω στις ακαδημίες του Ολυμπιακού Πειραιώς για τον ίδιο λόγο όπως και στον Πανιώνιο Ν. Σμύρνης και όλα αυτά γιατί δεν μας δίνουν τα χαρτιά ομογενούς και έτσι πιάνουμε θέση ξένου στις ομάδες μας. Αν καταφέρω να βγάλω σύντομα τα χαρτιά θα έχω την ευκαιρία να συνεχίσω τα ποδοσφαιρικά μου βήματα στο Πανιώνιο Ν. Σμύρνης και αν έχω τον Θεό με το μέρος μου να πάω καμιά μέρα και στην πρώτη ομάδα του Πανιωνίου και ψιλότερα.
Για αυτό ζητάω με όλη μου την καρδία βοήθεια από όποιον δύποτε Άνθρωπο μπορεί να με βοηθήσει για να λύσω αυτό το γραφειοκρατικό πρόβλημα και με κάθε τρόπο όσο γίνεται ποιο Γρήγορα. Σας παρακαλώ!
Ευχαριστώ πολύ!
Σπύρος
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04:13 am 25 06 2008

Re: Χρειάζομαι βοήθεια! Διαβάστε επείγον!

Δημοσίευσηαπό θέμελης » 20:41 pm 15 07 2008

αν εχεις ακομη το προβλημα, ισως μπορω να σε βοηθησω. ειμαι δικηγορος. αν θελεις στειλε μου το τηλ. σου στο [email protected] και θα επικοινωνησω μαζι σου σε πρωτη ευκαιρια.
θέμελης
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20:24 pm 15 07 2008

Re: Χρειάζομαι βοήθεια! Διαβάστε επείγον!

Δημοσίευσηαπό dikhgoros » 12:31 pm 12 12 2008

θέμελης έγραψε:αν εχεις ακομη το προβλημα, ισως μπορω να σε βοηθησω. ειμαι δικηγορος. αν θελεις στειλε μου το τηλ. σου στο [email protected] και θα επικοινωνησω μαζι σου σε πρωτη ευκαιρια.


Κύριε Κοσμά Θέμελη, δεν τιμάτε το επάγγελμά μας. Αναζητούσα τυχαία μέσω google κάποιες πληροφορίες και "πέφτω" σε συνάδελφο να διαφημίζει τα στοιχεία του σε υποψήφιους πελάτες. Κύριε Θέμελη, δεν γνωρίζετε ότι η "άγρα πελατών" αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα; Μάθετέ το λοιπόν. Φοβάμαι ότι θα σάς καταγγείλω στο ΔΣΑ εάν συνεχίσετε τη συμπεριφορά αυτή..
dikhgoros
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12:04 pm 12 12 2008


Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Login Form