Τώρα είναι 10:15 am 29 03 2024

θέμα χρόνου... πόσου?

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό knonis » 11:52 am 04 07 2008

caroline έγραψε:Κι αφου τα ειπαμε ολα βρε παιδια και τα καταλαβα... κοιταζοντας την εφημεριδα της κυβερνησης ειδα το ονομα μιας θειας μου να εχει εγκριθει η αιτηση της για κτηση της ελληνικης ιθαγενειας. Την πηρα τηλεφωνο σημερα κι αυτη δεν εχει περασει ουτε συνεντευξη!!!!!! Εγω γιατι περασα? (και επιπλεον περιμενω να ανακοινωθει απο την ΕΚ?). Μηπως επειδη η αιτηση της ηταν παλια (απο το '98) δεν χρειαστηκε να παει για συνεντευξη?! Θα μου στριψει πραγματικα! Πως γινεται αυτο? Ειναι κατι που δεν εχω καταλαβει?!


Νομιζω οτι οσοι ειχαν κανει αιτηση πριν τον 5/2001 δεν περνανε συνεντευξη και ορκιζονται στην Νομαρχια κατευθειαν και οχι στην Περιφερεια.
knonis
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 11:43 am 04 07 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό caroline » 13:54 pm 04 07 2008

Χειμαρα, επειδη μου ειπε και ο cafros να χαλαρωσω.... ειμαι στις ΗΠΑ κι αν δεν εχω την υπηκοοτητα μεχρι 1 Αυγούστου θα απελαθώ. Δεν εχω δικαιωμα να φυγω τωρα οικειοθελως και φυσικά εαν απελαθω δεν θα εχω δικαίωμα να παρω μαζι την κορη μου που ειναι 2 χρονων. Αυτα.

Σε ευχαριστω παντως εσενα και ολους για τις συμβουλες και τις πληροφοριες.
caroline
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16:35 pm 30 06 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό Lego » 19:56 pm 04 07 2008

caroline σου εύχομαι να πάρεις την υπηκοότητα όσο πιο σύντομα μπορείς. Μπορεί να το έχεις προσπαθήσει ήδη ή απλά να λέω κουταμάρες, αλλά στη θέση σου θα πήγαινα στην Ελληνική πρεσβεία η οτιδήποτε Ελληνικό μπορείς να βρεις κοντά εκεί που μένεις στη Αμερική, από σωματεία, εκκλησία και άλλες ενώσεις Ελλήνων ομογενών. Που ξέρεις, μπορούν ίσως να σε βοηθήσουν να πάρεις πιο γρήγορα την υπηκοότητα. Και ίσως αν δημοσιευτεί στην εφημερίδα το όνομα σου, να μη χρειαστεί να σε απελάσουν αλλά να βγάλεις ταυτότητα από εκεί με κάποιο πληρεξούσιο ίσως. Δεν ξέρω αν τίποτα από όλα αυτά είναι εύκολο η εφικτό, έχω περάσει και εγώ διάφορα στο εξωτερικό με τα χαρτιά και καταλαβαίνω τι περνάς.
Άβαταρ μέλους
Lego
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20:50 pm 10 10 2007

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό caroline » 11:28 am 05 07 2008

Lego, εχω δοκιμασει καποια απο αυτα που ειπες... Παντως ευχαριστω πολυ ολους.
caroline
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16:35 pm 30 06 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό anastasia87 » 13:16 pm 05 07 2008

Γεια σας παιδια..
Εγω δηλαδη που τα εχω καταθεσει εδω και εναν χρονο και μου εχουν πει οτι τα χαρτια μου ειναι στο υπουργειο να υπολογιζω τουλαχιστον εναν χρονο ακομα ετσι?Και κατι αλλο...στην Νομαρχια τελικα ορκιζονται η στην Περιφερεια???
anastasia87
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19:09 pm 11 05 2008
Τοποθεσία: λευκαδα

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό anastasia87 » 15:02 pm 31 08 2008

Γει σας και παλι...
Αν και εχει συζητηθει αρκετα το θεμα ρε παιδια μου φαινεται οτι περιμενω περιμενω και δε βλεπω τιποτα στο θεμα της πολιτογραφησης....αργει τοσο πολυ?παιρνει κανεις????Δεν ξερω αρχιζω να φοβαμαι μηπως γινει οτι και την προηγουμενη φορα...και μεινει το θεμα ετσι για χρονια .....! Και ετσι οπως διαμορφωνεται πια η κατασταση στην Ελλαδα αν δεν εχεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ χαρτια δεν ειναι καλα τα πραγματα..ο κοσμος ισως και δικαιολογημενα διαχωριζει καταστασεις και ατομα.....
anastasia87
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19:09 pm 11 05 2008
Τοποθεσία: λευκαδα

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 23:09 pm 31 08 2008

Δινουν, μην αγχωνεσαι απλα θελει μεγαλη υπομονη...εμενα εκανε περιπου 4 χρονια και φαντασου οτι τοτε δεν ειχε και πολλους που ειχαν κανεισ πολιτογραφηση ενω τωρα γινεται χαμος...δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα υπολογισε πανς απο 1 χρονο για να περασεισ απο συνεντευξη + κανα μισο χρονο μεχρι να ορκιστεις και να παρεις την ταυτοτητα στα χερια σου
dimitrios
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 18:27 pm 16 09 2007

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό Dervitsiotis » 17:06 pm 02 09 2008

Προτιμώ το γερμανικό σύστημα από το να σε ρωτάνε αν ξέρεις να τραγουδάς τον εθνικό ύμνο, όπως έκαναν πρόσφατα σε μία ΒΗ στην διάρκεια της συνέντευξης! ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ! Προς τι τέτοια ταπείνωση;!;!;!
Δεν έχουν ουσιαστικές ερωτήσεις για το κράτος, τις κρατικές δομές και τα δικαιώματα του πολίτη εν Ελλάδι να κάνουν;!;!
(Εμένα πάντως αν με βάλουν να κάνω κάτι τέτοιο... πειράζει να ψάλω τον Αλβανικό ή έστω την "Διεθνή";!;!...)

----------------------------------------------
Τεστ για την απόκτηση υπηκοότητας
Τρίτη, 02.09.08
Σε ισχύ τέθηκαν από την 1η Σεπτεμβρίου οι νέες ρυθμίσεις, που αφορούν στην απόκτηση της γερμανικής υπηκοότητας από αλλοδαπούς. Όπως υποστηρίζουν πάντως εκπρόσωποι οργανώσεων μεταναστών, οι ερωτήσεις που τίθενται «είναι δύσκολο να απαντηθούν ακόμη και από τους Γερμανούς».

Σύμφωνα με το νέο νόμο, στο εξής, ο ενδιαφερόμενος να αποκτήσει τη γερμανική υπηκοότητα πρέπει να αποδεικνύει γνώσεις της γερμανικής γλώσσας, αλλά και να κάνει ένα τεστ πολιτογράφησης. Συγκεκριμένα, καλείται να απαντήσει σε 33 ερωτήσεις που επιλέγονται τυχαία από τις συνολικά 310, οι οποίες έχουν διαμορφωθεί.

Ως χαρακτηριστικό παράδειγμα, ώστε να εκφραστούν οι αντιρρήσεις των διαφωνούντων με τις καινούριες ρυθμίσεις, επιλέχτηκε η ερώτηση για το ποιος έγραψε τους στίχους του γερμανικού εθνικού ύμνου. Ο εξεταζόμενος μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε 4 απαντήσεις με σωστή απάντηση τη: Χάινριχ Χόφμαν φον Φαλερσλέμπεν. Πλην όμως, η ερώτηση θεωρείται δύσκολη ακόμη και για τους ίδιους τους Γερμανούς.

«Πολλές από τις ερωτήσεις του τεστ πολιτογράφησης είναι ουσιαστικές», σημειώνουν σχολιαστές, όπως εκείνες που αφορούν στην οργάνωση του γερμανικού κράτους δικαίου και στα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των πολιτών. «Γιατί, όμως, πρέπει να γνωρίζει κάποιος ποιος ήταν ο πρώτος καγκελάριος της Γερμανίας», διερωτώνται πολλές οργανώσεις μεταναστών, που επικρίνουν τη νέα νομοθεσία.

Από τις 33 ερωτήσεις ο εξεταζόμενος - υποψήφιος για την γερμανική υπηκοότητα - πρέπει να απαντήσει σωστά τουλάχιστον σε 17. Ο υποψήφιος έχει «άπειρες» προσπάθειες, ωστόσο, κάθε τεστ κοστίζει περί τα 25 ευρώ. Πάντως, η Γερμανία δεν είναι η μοναδική ευρωπαϊκή χώρα, στην οποία υπάρχει εφεξής τεστ πολιτογράφησης.

Αντίστοιχα τεστ έχουν καθιερωθεί και υποβάλλονται σ’ αυτά οι ενδιαφερόμενοι να αποκτήσουν την υπηκοότητα και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες όπως είναι η Αυστρία, η Ελβετία, το Ηνωμένο Βασίλειο και η Λετονία. Σε ορισμένες από αυτές, όμως, τα τεστ είναι τόσο δύσκολα, που θεωρείται ότι είναι σχεδόν αδύνατο να απαντηθούν επιτυχώς χωρίς συστηματική προετοιμασία.



ΑΠΕ - ΜΠΕ
"Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα ... λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε, ... γελώντας και κουνώντας το κεφάλι"
Καββαδίας
Άβαταρ μέλους
Dervitsiotis
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 17:00 pm 22 03 2007
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό anastasia87 » 19:48 pm 05 09 2008

Το ελπιζω....το ελπιζω γιατι ειλικρινα εχω αρχισει να λεω τι γινεται?
Ενταξει ενα χρονο εχω που τα εχω καταθεσεικαι ξερω οτι ο φακελος μου ειναι στο υπουργειο..απλα αναρωτιεμαι ποσο χρονο κανουν? διαβαζω εδω και τις εμπειριες αλλων παιδιων και ψιλοπεφτω...
Παντως τελειωσε ειναι αναγκαια η υπηκοοτητα....οσο κι αν καποιοι λενε οτι δεν αλλαζει και πολλα...δεν συμφωνω. Αλλο ροζ ταυτοτητα κι αλλο μπλε...ναι για τους φιλους και γνωστους δεν αλλαζει κατι , οι φιλοι θα ναι φιλοι και οι αλλοι που μας αποκαλουν " η Αλβανιδα μωρε ή ο Γιαννης μωρε ο Αλβανος θα ναι ιδιοι" απλα θα χουμε κατι να δειξουμε..οτι να εχω και γω οτι και εσυ!
Περιμενω...και ελπιζω.
anastasia87
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19:09 pm 11 05 2008
Τοποθεσία: λευκαδα

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό subiris » 22:52 pm 03 11 2008

Γεια σας! Διαβασα τα ποστς για το ταξίδι του φακέλου....
και βασικα ηθελα να επιβεβαιωσω γιατι πολυ απογοητευτηκα..
απο την εφημεριδα της κυβερνησης μεχρι να παρεις τα χαρτια στα χεριά σου
ποσο 'περιπου' ( παντα ) θα παρει....??!?

και μιλαμε για αθηνα, γιατι φανταζομαι επαρχια ισως ειναι πιο γρηγορό!

ευχαριστω!!!
¨)
subiris
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22:45 pm 03 11 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 23:27 pm 03 11 2008

Αρχες Ιουνιου βγηκε στην εφημεριδα της κυβερνησης και υπολογιζω σε καμια 20αρια μερες να ολοκληρωθει η διαδικασια.
Περιπου ενα 6μηνο.
Αν θες την αποψη μου, αν δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος, ασε το χρονο να κυλισει και ουτε που θα το καταλαβεις ποτε θα γινει.
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό papilion » 00:56 am 04 11 2008

Ερώτηση για αυτούς που ήδη έχουν πάρει την ταυτότητα.
Απο τη στιγμή που πάνε τα χαρτιά σου στο υπουργείο, πόσο καιρός πέρασε μέχρι την δημοσίευση της απόφασης στο ΦΕΚ?
"Υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι. Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν"
papilion
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 00:35 am 07 04 2007
Τοποθεσία: Αστρόβιλο πεδίο

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό subiris » 14:55 pm 06 11 2008

Ένα εξάμηνο?
Αν δεν υπήρχε λόγος βιασύνης πίστεψε με δε θα ρωτούσα...

πέρασες και ορκωμοσία?

μπορείς να μου πεις πιο αναλυτικά από την εφημερίδα της κυβέρνησης ποσο καιρό στην ορκωμοσία και από την orkomsia τι?

σε ευχαριστώ πολύ

:)
subiris
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22:45 pm 03 11 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό xylino spathi » 21:58 pm 06 11 2008

Τον Ιουνιο βγηκε στην εφημεριδα της κυβερνησης και τον Οκτωβριο εγινε η ορκομωσια.
Τωρα με ενημερωσαν απο τη νομαρχια να παω στο δημο καποια δικαιολογητικα για να εγγραφω στα μητρωα
...τωρα ξερω τι θελω, ενα μαυρο τριανταφυλλο και τη δυναμη για να παλευω
Άβαταρ μέλους
xylino spathi
Τακτικό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 20:18 pm 04 12 2005
Τοποθεσία: ΖΕΡΒΑΤΙ

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό subiris » 15:16 pm 07 11 2008

τι να πω? άσχημα μαντάτα..
αν έχουνε έτσι τα πράγματα ...
είμαι σε αδιέξοδο

τελοσπάντων ευχαριστώ και πάλι..και δεν έχω και που να πιστέψω μπας και αξιωθούν να τα κάνουν πιο γρήγορα!
subiris
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22:45 pm 03 11 2008

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό papilion » 00:00 am 09 03 2009

Παιδιά άκουσα ότι καταργήθηκε το στάδιο της συνέντευξης για όλους ( όσοι είχαν καταθέσει τα χαρτιά πριν το 2000 δεν περνούσαν συνέντευξη).
Ισχύει αυτό ή είναι ράδιο αρβύλα?
"Υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι. Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν"
papilion
Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 00:35 am 07 04 2007
Τοποθεσία: Αστρόβιλο πεδίο

Re: θέμα χρόνου... πόσου?

Δημοσίευσηαπό anastasia87 » 01:57 am 21 03 2009

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟ ΦΕΚ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ?
anastasia87
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19:09 pm 11 05 2008
Τοποθεσία: λευκαδα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Για Ομογενείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron

Μέλη σε σύνδεση

Συνολικά υπάρχουν 8 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κανένας με απόκρυψη και 8 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 342 την 02:14 am 20 11 2019

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Login Form